Автор Тема: В Разград ще строят паметник на първия масон в България  (Прочетена 5029 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Antonium

  • Гост
Паметник на разградския общественик и основател на масонското движение в България - Иван Ведър - ще бъде изграден в Разград, предаде БТА. Заместник-кметът на Разград Кина Дякова, предостави на медиите докладната си записка с това предложение, която бъше разгледана на вчеращното заседание на Общинския съвет. В докладната се посочва, че идеята за построяването на монумента е на инициативен комитет с председател инж. Йордан Йорданов. По-голяма част от членовете на комитета са представители на масонската ложа в Разград. Средствата ще бъдат осигурени, чрез спонсорството на инициаторите.

Документа съдържа и кратка биографична справка за Иван Ведър. Кръщелно му име е Данаил Николов, роден е в Разград през 1827 г. Завършил е колеж в малтийската столица Ла Валета. Владеел е английски, арменски и няколко източни езика. Бил е преподавател по чужди езици в Робърт колеж в Цариград. След 1858 г. Ведър се завръща в България. Работил като началник на жп гара в с. Червена вода, Вятово и Каспичан. По-късно се установява в Русе. Сред признатите заслуги на Иван Ведър, посочени в докладната, е фактът, че след поредица от срещи с Митхад паша по време на Освободителната война през 1877-78 г., е съумял да спаси Русе от опожаряване. В знак на признателност  русенската общественост е поставила негов бюст на крайбрежния булевард в града.
Паметникът се предвижда да бъде изграден на площад "Стефан Стамболов" в близост до Окръжната следствена служба в Разград.

Неактивен Jean-Luc Picard

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 351
  • Starfleet Captain
В университета ми предаваше Йордан Ведър. По реторика. И имам 6. О, Боже - и аз ли съм масон?!

 8) 8) 8)

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
В университета ми предаваше Йордан Ведър. По реторика. И имам 6. О, Боже - и аз ли съм масон?!

 8) 8) 8)
Не ти си само последовател  :P

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27