Ordo ab Chao е вероятно най-известната масонска максима. Енциклопедията на Маки документира употребата на
тази фраза от 1395 като официално мото на древният занаят на масонството. “Ordo ab
Chao” е сега официално мото на най-високата и уважавана степен на Шотландският
ритуал, 33та степен.
Всъщност за създаването на Ред от Хаоса говорят почти всички митологии и религии. В старогръцката Космос (букв. преведено от гръцки „ред“) и Хаос са божества. В Християнството сътворението в действителност не е описано по различен начин. Същото е и на изток и почти навсякъде. От гледна точка на човешката дейност всякакъв вид творчество е създаване на ред от хаоса. Дори самото мислене на хората е създаване на ред от хаоса. Имаме идеи, които човек свързва в организирана структура за да изгради мисловния си поток. Думите „Ред от Хаоса“ изразяват една основна истина, която може да се разглежда на абсолютно всички нива на Битието. Що се отнася до масонската и интерпретация, то могат да се правят всякакви разсъждения, но сама по себе си фразата не е масонска, а представлява просто латински превод на една универсална истина.
Също множество разсъждения могат да се направят и във връзка със символиката на двуглавия орел. Най-общо (без да твърдя, че това е смисъла, който масоните влагат) той изразява двойствеността, двуполюсността на проявения свят. Общата корона и общото тяло символизират единството на противоположностите и тяхната взаимозависимост. Короната разбира се е символ и на властта, т.е. изразява водещата роля на заложения в символа принцип. Мечът е закона, справедливостта и по-скоро осъществяването им. Може би на някого са направили впечатление езиците излизащи от двата клюна на орела. Също може би правят впечатление броя на перата по крилата, които са 22, колкото и буквите в еврейската азбука. Те от своя страна в кабала имат точно определен символизъм. На едното изображение перата са два вида: 12 от единия вид и 10 по-тънки. Тук също може да се търси символика.
Надписът: Deus Meumque Jus означава Бог и моето право. Тук могат да се правят всякакви спекулации и значението на фразата да бъде изтълкувано всякак. Няма да се спирам на отрицателните тълкувания. В положителен смисъл фразата говори за съгласуваност между човешкото и земното, на човешкото и космическото (божествено право). Човек има право на всичко, което е заслужил пред Бога (Космоса) с действията си. Човек е в правото на всичко, което не противоречи на Божествените закони.