Земите около Приморско са били населявани от дълбока древност. Първи споменава за съществуването на население по тях Херодот. Многобройни находки от керамични съдове доказват, че през ІІІ в. пр.н.е. е осъществявана връзка с народите от остров Крит, Троя, Египет и др.
На около 5 км северно от Приморско, на територията на ловно стопанство Ропотамо, в периода 15.09 - 07.10.2003 г. беше разкрито уникално тракийско светилище, което се определя като най-ранното открито досега тракийско мегалитно светилище в Източна Тракия. Последните археологически проучвания доказаха, че още в края на бронзовата епоха (XII в. пр.Хр.) тук е кипяла активна човешка дейност. Откритите материали показват, че светилището е било посещавано изключително от траките и е било свързано с култа към плодородието, Богинята-Майка и орфическото посвещение, и обезсмъртяване на Хероя.
Скалното светилище на Свещенния брак между Богинята Майка и Бога Слънце се състои от централна част, заобиколена от два кръга по-малки структури. Централната му част заема площ от около 6 дка., над която е храмовото пространство с изсечена скала във формата на трон. Впечатляват големите скални късове, частично обработени от човешката ръка и прецизно монтирани на място. Високите над пет метра каменни плочи са подредени в уникални форми. В плоските скали са изсечени каменни кръгове, вани и две "Крали Маркови стъпки".