Естествено това, че сме минали ваксинации не означава, че непременно ще останем бездетни. При някои хора този фактор се задейства при други не, предполагам, че има нещо общо с имунната система. В смисъл, ако имунната система е по-слабичка, ваксината би имала по-голяма ефективност в стерилизацията. Същото е при лекарствата, различните хора реагират по различнен начин, на някои им действа моментално, при други почти няма ефект. Не бива да се наплашваме, просто трябва да имаме едно наум по-нататък.
Ако трябва и кожодерски глоби ще плащам някой ден, но няма да си ваксинирам децата.
П.С. От миналата година е статията:
С от 200 до 500 лв. могат да бъдат санкционирани родителите, които отказват на детето им да бъде поставена някоя от задължителните имунизации. Така във Варна през миналата година е глобено едно семейство. Двойката заявила пред личния лекар на 3-годишното си дете, че не иска да му бъдат поставяни ваксини, включени в имунизационния календар. Заради отказа си семейството било глобено с 200 лв. Това съобщи на пресконференция днес началникът на дирекция “Надзор на заразните болести” към Регионалната инспекция по опазване на общественото здраве във Варна, д-р Светла Станева.
По думите на епидемиолога за разлика от подрастващите в морския град, които биват имунизирани на 100 %, едва 60 % от възрастните си слагат ваксини. Една от причините е, че много от хората заминават за чужбина или пък за друг град в страната, без да декларират това, а личните лекари предвиждат за тях ваксини.
Д-р Станева поясни, че благодарение на ваксините през последните години Варна се е разминала с някои епидемии. Такъв е случаят от преди 3 години, когато в други райони на страната имаше епидемия от заушки, докато в морския град тя беше избегната с мощна кампания за имунизиране на родените в периода 1982 г. – 1992 г., за които рискът да заболеят е най-голям. Д-р Станева допълни и, че вече пета година няма регистрирани случаи на болни от морбили, докато в някои европейски страни заболяват стотици хора.
Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари във Варна, д-р Светлин Митев отбеляза, че много от родителите се страхуват да имунизират децата си заради евентуални усложнения. Той отрече джипитата да не информират пациентите за вероятните опасности, но уточни, че процентът на постваксиналните реакции е много нисък. Статистиката е отчела единични случаи на противопоказания предимно при прилагането на живите ваксини, каквато е БЦЖ-имунизацията за туберкулоза.
Когато родителите се притесняват децата им да бъдат ваксинирани с такива препарати, могат да си купят други аналогични, но тогава съществува друг риск. Много е важно медикаментите да се съхраняват по правилния начин, да не се допуска да се затоплят, тъй като стават неефективни, допълни д-р Станева.
Специалистът съобщи още, че се очаква през 2010 година имунизационният календар, в който в момента са включени 9 ваксини, да бъде разширен. Новите препарати, които ще бъдат добавени са срещу пневмококи и хемофилус. Това са едни от най-честите причинители на инфекции на нервната система, а РИОКОЗ регистрира такива случаи предимно през зимния сезон