
Намирането на икономически изгодни методи за добив на водород е от изключителна важност за добавянето му към „портфолиото“ на чистата енергетика на бъдещето.
Част от решението може би се намира на дълбочина от 200 метра под повърхността на нашето Черно море. Отдавна е известно, че в своите дълбини то съдържа големи количества сероводород. Това е отровен газ с миризма на развалени яйца.
Наличието на сероводород в такива големи количества се дължи на разлагането на неорганични материали, при което отделяният газ обаче е като хванат в капан между слоевете солена вода, която се влива от Средиземно море и сладките води, които постъпват от реките. Сероводородът е изключително токсичен. Според геолозите и палеонтолозите високи концентрации сероводород, в резултат на интензивни вулканични изригвания,са причина за няколко масови измирания на живи организми в историята на планетата.
Учени от Турция третират токсичния газ обаче не като опасност, а като потенциален ресурс. Екип от TUBITAK Marmara Research Center в Gebze-Kocaeli изследват методи за разлагането на сероводорода до водород и сяра, която също може да се ползва в индустрията.
Разлагането на сероводорода е много по-лесно от разлагането на вода. Разработката на турските изследователи предвижда
производството на 500 тона водород от ежедневно постъпващите в Черно море 10 000 тона сероводород. За да бъде проект още по-екологичен, те предвиждат използването на слънчева енергия за осъществяване на процеса.Очаква се
скоро резултатите от научните изследвания на турския колектив
да бъдат публикувани в International Journal of Nuclear Hydrogen Production and Applications.
Ако този процес наистина се реализира, той ще донесе няколко ползи на околните страни—освен да осигури източник на възобновяема енергия, процесът ще намали потенциалния риск от „изригване” на сероводород от морските дълбини, което би било екологична катастрофа и би застрашило здравето на милионите хора, които живят по бреговете на Черно море.
http://greentech-bg.net/?p=3074#comments-=-=-=-=-=
Ей това е наистина добра новина

А нашите къде са?! 100 млн. лева годишно отиват в БАН, полза - никаква
