Автор Тема: Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!  (Прочетена 399507 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #810 -: Август 01, 2010, 23:57:31 pm »
Откриха останки от древен живот на Марс



Учени откриха на Червената планета скали, за които е много вероятно да съдържат вкаменелости от живот на Марс в ранните му етапи. Откритието е направено на древните скали от падината Nili Fossae.

Проучването е разкрило, че тази падина на тъмната страна на Марс е точно копие на регион в Австралия, където са били открити някои от най-ранните доказателства за съществуване на живот на Земята, запазени в минерална форма.

Сведенията за откритието са публикувани в изданието "Earth and Planetary Science Letters".

Екипът, ръководен от учен от института за издирване на извънземен интелект SETI в Калифорния, смята, че същите хидротермални процеси, които са запазили тези знаци за съществуването на живот на земята, биха могли да са се проявили и на Марс в Nili Fossae. Скалите там са на възраст до 4 милиарда години, което означава, че са съществували през три четвърти от времето на съществуването на Марс.

Карбонатите са първата следа

Когато през 2008 г. учените за първи път откриват карбонати в тези скали, общността от изследователи на Марс реагира с голямо въодушевление. Карбонатите се смятат за категорично доказателство, че Червената планета е била годна за обитаване - и че е възможно да е съществувал живот там.

Карбонатите са това, в което се превръщат живите същества в повечето случаи след заравянето им под земята - освен ако не станат петрол. Белите скали в Доувър например са бели, защото съдържат варовик или въглероден карбонат. Минералът произлиза от вкаменелостите от черупки и кости и чрез него може да се проучи древният живот, съществувал на Земята в ранните й етапи.

Ейдриън Браун от института SETI, който е ръководител на изследването, е използвал инструмент на борда на летателния апарат Mars Reconnaissance Orbiter на НАСА, наречен Crism, за да изследва скалите на Nilae Fossae с инфрачервени лъчи. След това той и екипът му са използвали абсолютно същата техника, за да изучат камъни в района Пилбара в северозападна Австралия.

Пилбара - като марсианско парче земя

"Пилбара е много интересно място", казва Браун. "Това е част от Земята, която е успяла да остане на повърхността за около 3.5 млрд. години - приблизително за около три четвърти от историята на Земята. Тя ни позволява да погледнем назад във времето към това, което се е случвало на Земята в най-ранните й етапи".

Според учените
преди милиарди години микроорганизмите са оформили някои характерни особености на скалите в Пилбара - наречени "строматолити", които могат да бъдат видени и изучени днес. "Животът е създал тези особености. Можем да определим това по факта, че само живи същества биха могли да създадат тези форми; никой геологичен процес не може да го стори."

Най-новото изследване разкрива, че скалите в Nili Fossae са много подобни на камъните от Пилбара - по отношение на съдържаните в тях минерали. Д-р Браун и колегите му смятат, че това показва, че останки от живот в ранните етапи на Марс биха могли да са заровени на това място.

"Ако е имало достатъчно живот, за да бъдат създадени тези слоеве, да се породят корали или някакъв вид обитания на микроорганизми, и ако те са заровени на Марс, същите физически явления, които са протичали на Земята, биха могли да протекат и там", коментира той. Според него това е причината двете места толкова да си приличат едно на друго.

Nili Fossae - площадка за кацане

Учените се надяват скоро да имат възможността да се доближат много повече до тези скали. Nili Fossae бе избран като потенциално място за кацане на амбициозния нов марсоход на НАСА - Mars Science Laboratory, който ще бъде изстрелян през 2011 г.

Изборът беше подкрепен и от други геолози, включително Джон Мъстърд от университета "Браун" в Роуд Айлънд, чийто екип изпрати предложение до НАСА да бъде включено мястото в списъка с потенциални места за кацане за марсохода. Но Nilae Fossae в крайна сметка бе сметнат за твърде опасно място за кацане и накрая премахнат от списъка през юни т.г.

"Марсоходът каца дистанционно - така че няма намеса на човек-пилот; всичко зависи от робота. И това е нещо много опасно", коментира Браун. "Необходими са 20 км равен терен, а за съжаление на това място той е доста каменист - тези древни скали са доста засегнати от ерозия и повърхността е камениста и неравна. Така че марсоходът ще посети друго интересно място, когато кацне. Но със сигурност това е мястото, където би трябвало да проверяваме за живот в ранните етапи на Марс."

Джон Грант, учен от института "Smithsonian" във Вашингтон и член на екипа по планетарни науки, който съветва НАСА за мисията на марсохода, сподели как е бил правен изборът на място за кацане. Според него целта на мисията е била търсене на "подходящо място за живот". По негови думи това не е мисия за откриване на живот.

Това е последният марсоход до 2018-а ;)

"Мисията включва разглеждане на геологични среди, които може не само да са били подходящи за обитание, но и може да са запазени определени признаци, свързани с тази възможност за живот", разкри той през февруари. Но това не намалява разочарованието, което изпитват мнозина по повод факта, че Nili Fossae и всичките й тайни са свалени от дневен ред за тази мисия.

А това, което прави Mars Science Laboratory дори още по-значима мисия за учените е фактът, че това ще бъде последният марсоход, който ще изследва повърхността на Марс до 2018 г. - донякъде защото финансирането на мисията е изключително скъпо.

Според Браун отхвърлянето на Nili Fossae като място за кацане е като "да отхвърлят кандидатурата на родния ти град за олимпийски игри". "Тук също виждам надпревара", коментира той. "Би могло да ни отнеме няколко десетилетия да успеем да кацнем с непилотирани марсоходи на някое геологически интересно място на Марс. А в тези десетилетия възможностите за човешки полети ще се развият и бихме могли да имаме възможността да изпратим хора на Марс."

Така че кой ще победи в тази надпревара на човека срещу роботите?

"По мое лично убеждение", заявява д-р Браун, "в момента, в който хора - геолози стигнат дотам да отлетят на Марс, въпросът дали има живот на Марс все още няма да има отговор." ;)

http://webcafe.bg/id_1579717281_Otkriha_ostanki_ot_dreven_jivot_na_Mars

Неактивен Pilota

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 266
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #811 -: Август 02, 2010, 10:23:34 am »
Аз знам ,че едни извънземни са ни казали ,че там е имало ядрена война и народа сега е на друга планета.

Неактивен kiliev

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 20
На Марс се появи странна продълговата яма
« Отговор #812 -: Септември 03, 2010, 15:29:24 pm »
Преди броени дни астрономи откриха странна продълговата яма на повърхността на Марс. Ако трябва да сме точни, става въпрос за кратер, носещ названието Orcus Patera. Той се намира в близост до екватора на планетата, в района на източната част на хемисферата. С други думи, местонахождението на Orcus Patera е между два от вулканите на Марс – Elysium Mons и Olympus Mons.

Продълговатият кратер е с дължина над 380 километра. Дъното на необичайната падина се намира на дълбочина от 610 метра. Формата на Orcus Patera наподобява тази на огромно ходило. Всъщност с термина „patera” се означават вулканични кратери с по-особена конструкция и по-голяма дълбочина. Такива, например, са Hadriaca Patera и Tyrrhena Patera. Кръщаването на странното образование върху Марс обаче с този термин и близостта му до два вулкана съвсем не дават основание да се мисли, че произходът му е уточнен със сигурност. Появата на Orcus Patera все още представлява загадка за астрономи и учени.

Екип от най-изявените в областта изследователи вече започнаха работа по установяване на истинския произход на странното образование под формата на ходило на Марс. Вече се появиха и няколко теории за това какво всъщност е Orcus Patera.

Според първата теория дълбоката и продълговата яма се е получила в резултат на външни сили, които са предизвикали удар с повърхността на планетата. Най-вероятно това ще е падане на небесно тяло на Марс под ъгъл от 5 градуса.

Другата теория за произхода на Orcus Patera е, че кратерът се е образувал под въздействието на ерозия, която е съединила два по-малки кратера. Така всъщност се дава и обяснение за особената големина на образуванието – доста по-внушителна от обичайните размери.

Дейността по установяването на произхода на Orcus Patera продължава усилено. Засега обаче образуванието си остава като енигма за учените.


линк към статията:http://www.kaldata.com/comments.php?catid=3&id=56637

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #813 -: Септември 04, 2010, 12:58:52 pm »
Интересна анкета, аз вярвам че е имало Живот там за малко. Със сигурност обче сега дори не са останали труповете на бактерийте.
Щом е рекал господ ;D

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #814 -: Септември 04, 2010, 22:07:48 pm »
Преди броени дни астрономи откриха странна продълговата яма на повърхността на Марс. Ако трябва да сме точни, става въпрос за кратер, носещ названието Orcus Patera. Той се намира в близост до екватора на планетата, в района на източната част на хемисферата. С други думи, местонахождението на Orcus Patera е между два от вулканите на Марс – Elysium Mons и Olympus Mons.

Продълговатият кратер е с дължина над 380 километра. Дъното на необичайната падина се намира на дълбочина от 610 метра.
линк към статията:http://www.kaldata.com/comments.php?catid=3&id=56637

Така пишат, но си мисля, че са го открили доста преди това.Съдейки по размерите, такова нещо се вижда лесно.Имайки предвид, че от доста години има гоогле Марс, и че хиляди учени са зяпали отблизо картите, не вярвам това откритие да е от броени дни.По-скоро пускат по малко "нова" уж информация. А и наште без да му мислят копват статията, кат нещо мноо рядко.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #815 -: Октомври 07, 2010, 11:42:22 am »
Снимка на пресъхнало речно корито, за сега най добрата която съм виждал.

http://www.wired.com/wiredscience/2010/10/inverted-martian-topography/
Soli Deo Gloria!

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #816 -: Октомври 09, 2010, 00:27:05 am »
Учени са открили на снимки, на Марс, действащ циклон, в близост до полярната шапка на  червената планета.Тази марсианска буря е с приблизителен епицентър : 65 градуса северна ширина и 85 градуса западна дължина, и е с площ, повече от 1000 мили в диаметър.На снимката се вижда и самата ледена шапка.
Този циклон показва, че на Марс има някакви остатъци от атмосфера, с неуточнен все още състав.А щом има атмосфера, значи .......... ;)

Неактивен kambera

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, кон
« Отговор #817 -: Октомври 09, 2010, 09:58:34 am »
При наличието на макар и 1/3 от земната гравитация, все пак е нормално Марс да "поддържа" някаква атмосфера, била тя  и различна от нормалната на кота "0" Земна.
При наличието на достатъчно кислород, може би ще е приблизително такава каквато е на 8-10 хил. метра надморско равнище.Може би, условията на Еверест и другите 8-ем хилядници са близки до тези на Марс, отсъства само O2.(0.13%)Иначе Марс си е въглеродна палнета като Земята и следователно условията за живот са близки.А циклоните и метео явленията(каквито ние ги познаваме) също.
« Последна редакция: Октомври 09, 2010, 10:04:54 am от kambera »
Упоритостта, о, Партха, с която глупците не се освобождават от сън, страх, тъга, отчаяние и от заблу

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #818 -: Октомври 09, 2010, 17:27:52 pm »
При наличието на макар и 1/3 от земната гравитация, все пак е нормално Марс да "поддържа" някаква атмосфера, била тя  и различна от нормалната на кота "0" Земна.
При наличието на достатъчно кислород, може би ще е приблизително такава каквато е на 8-10 хил. метра надморско равнище.Може би, условията на Еверест и другите 8-ем хилядници са близки до тези на Марс, отсъства само O2.(0.13%)Иначе Марс си е въглеродна палнета като Земята и следователно условията за живот са близки.А циклоните и метео явленията(каквито ние ги познаваме) също.

Това си е така.Добре е, че и ти си на научна вълна по въпроса. Въпросът е, как на планета като Марс, с маса 1/3 от земната въобще се е образувала атмосфера, ако не е имало и вода.А вода е имало, за което свидетелства и ледената полярна шапка, както и ледените пластове тук там по повърхността му.И, както се вижда от Гогле Марс,на повърхността му е имало и реки, морета и океан, според доста хора.Оттам е близка и мисълта (даже и да е предположение), че там е имало, и може би, и сега има, някакви форми на живот. 
« Последна редакция: Октомври 09, 2010, 17:29:55 pm от marhs »

Неактивен Pilota

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 266
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #819 -: Октомври 10, 2010, 12:17:24 pm »
Аз смятам ,че на Марс е имало живот на двата полюса.Нямало е океани и морета.Така да се каже нямало е много вода.Хората на двата полюса са били разделени от обуря ,която обхващала екватора на Марс.Хората на северният полюс имали много повече вода от тези на южният ,затова имали много храна.Но от друга страна пък южнаците имали много повече руда и били технологично напреднали.Както обикновенно те се скарали и възникнала ядрена война.Планетата била опустошена ,а хората ,който оцелели сега живееят на планета наречена Ситон.Ако искате мога да поставя цялата история обаче на англииски.

Неактивен MindOrganizer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #820 -: Октомври 10, 2010, 13:53:53 pm »
Пилота, а защо не ни осведомиш на български с това, което ти смяташ? И какви са доказателствата за тази теза?

Неактивен Pilota

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 266
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #821 -: Октомври 10, 2010, 14:19:43 pm »
Защото е много дълго за превеждане.А темата с доказателствата е малко дълга ,затова направо поставям целият линк: http://rune.galactic.to/kold1.html
Моля да потърсите за марс.

Неактивен kambera

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #822 -: Октомври 10, 2010, 14:35:29 pm »
При наличието на макар и 1/3 от земната гравитация, все пак е нормално Марс да "поддържа" някаква атмосфера, била тя  и различна от нормалната на кота "0" Земна.
При наличието на достатъчно кислород, може би ще е приблизително такава каквато е на 8-10 хил. метра надморско равнище.Може би, условията на Еверест и другите 8-ем хилядници са близки до тези на Марс, отсъства само O2.(0.13%)Иначе Марс си е въглеродна палнета като Земята и следователно условията за живот са близки.А циклоните и метео явленията(каквито ние ги познаваме) също.

Това си е така.Добре е, че и ти си на научна вълна по въпроса. Въпросът е, как на планета като Марс, с маса 1/3 от земната въобще се е образувала атмосфера, ако не е имало и вода.А вода е имало, за което свидетелства и ледената полярна шапка, както и ледените пластове тук там по повърхността му.И, както се вижда от Гогле Марс,на повърхността му е имало и реки, морета и океан, според доста хора.Оттам е близка и мисълта (даже и да е предположение), че там е имало, и може би, и сега има, някакви форми на живот. 
Съгласен.Но ако търсим кислородовъглеродна форма на живот, мисля, че е редно да погледнем към Европа, този малък спътник на Юпитер има много по-добри условия за живот, макар и под ледовете отколкото Марс(на този етап)
Упоритостта, о, Партха, с която глупците не се освобождават от сън, страх, тъга, отчаяние и от заблу

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #823 -: Октомври 10, 2010, 20:13:25 pm »

Съгласен.Но ако търсим кислородовъглеродна форма на живот, мисля, че е редно да погледнем към Европа, този малък спътник на Юпитер има много по-добри условия за живот, макар и под ледовете отколкото Марс(на този етап)

Да, за предполагаем живот под ледовете на Европа се говори доста в научните среди, свързани с космоса, в последно време. И основанието е, че под ледовете може да има вода.А,и ако ядрото на спътника е все още топло и активно, то възможно е от дъното на замръзналите морета или океан, да излизат така наречените топли, черни пушеци, около които да има бактерии, микроорганизми, или дори по-сложни форми на живот.А от дъното до ледените покривки може да има километри вода.Все пак "ако"-тата, не са малко. ;) Но вероятност има.Такива черни пушеци има но много места по дъната на земните океани и около тях бъка от живот, особено от ракообразни, да не говорим за по-малките организми.
По темата има и филм на ББС, за спътниците в слънчевата система. Купих го от един мол.
« Последна редакция: Октомври 10, 2010, 20:16:52 pm от marhs »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #824 -: Октомври 22, 2010, 22:49:55 pm »
Марс е жив!

Някой изпуска метан в тамошния въздух

Откритието на януари 2010 г. са мощните метанови емисии в марсианската атмосфера. Жълтите вестници веднага откриха живот на Червената планета, но учените не бързат с изводите.

За откривателите от Центъра за космически полети „Годард” на НАСА самото наличие на органичния газ във въздуха на Марс е вълнуващо. Тъй като метанът при местните условия бързо се разгражда или отлита в Космоса, откриването на голямо количество от газа означава, че на планетата има сериозни негови източници.

Много вероятно е метанът да се получава под повърхността на Марс при химическото взаимодействие на подпочвени води и атмосферен въглероден диоксид, загрети от вътрешната топлина на планетата. Има и други процеси, при които се отделя метан, като например окисляването на желязото.

Разбира се, най-интригуваща е версията, че газът е произведен от живи организми, вероятно бактерии. Голяма част от атмосферния метан на Земята е продукт именно на биологични процеси.

В една природна лаборатория на нашата планета животът оцелява в условия, близки до тези на Марс. 2-3 км под котловината Уитуотърсранд в Южна Африка радиоактивността от местни рудни находища разбива подпочвените води на кислород и въглерод. Микроорганизмите там използват водорода за получаване на енергия.

По същия начин марсиански бактерии биха могли да оцеляват милиони години под повърхността на планетата, по която, вече е доказано, някога са текли реки и са се плискали морета.

Метанът, произведен от подпочвените бактерии, може да се освобождава залпово с настъпването на местното лято. Тогава замръзналите пори и пукнатини, свързващи подземните басейни с повърхността, се отварят и метанът потича нагоре.

Дали метанът е биологичен, или просто свидетелство за залежи от природен газ, със сигурност ще установят бъдещите експедиции до Марс. Но и в двата случая човечеството получава още една сериозна причина да провери на място.

Източник : онлайн "списание 8"
« Последна редакция: Октомври 22, 2010, 23:09:01 pm от marhs »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27