Края на януари-началото на февруари. Труден период за световната политика. Революциите в арабските страни са в разгара си, вече двама президенти паднаха. Ситуацията в страните, в които имаше успех (Тунис и Египет) привидно се успокои, но пожара започва да озарява и другите територии, а дори в тези искрите не са угаснали добре. Вятъра на промяната може да се окаже много опасен. Започва "Арабската криза", както най-вероятно ще бъде наречена в бъдещите учебници по история.
Засега се знае следното - американските интернет мастодонти Google, FaceBook и Twitter подпомагат разпространението на революционните идеи, а западните лидери (Обама, Меркел, Саркози и др.) отправят ежедневни силни призиви от типа "Хайде, бунтувайте се повече". А ето как се влива яка доза гняв сред протестиращите арабски държави, като се дава силен тласък на ислямизма.
„Дейли Мейл”: Човекът, дал показания за оръжията за масово унищожение на Саддам Хюсеин, призна, че е излъгал
16 февруари 2011 | 04:06 | Агенция "Фокус"
http://focus-news.net/?id=n1492820
Това естествено, не е добре за световната обстановка. Разбира се, реформите са хубаво нещо и много от арабските лидери не биха ги предприели, ако няма силен обществен натиск. Но веднъж разпалени, събитията могат да се насочват по няколко възможни канала.
Първият канал е държавите да се радикализира още на първите възможни избори. Крайните ислямисти вземат изборите и каквото сабя покаже.
Втория канал е западния вариант на преход - такъв, какъвто беше в източна Европа. Това означава хаос, бандитизъм, корупция и разграбване на държавата, проституция, наркотици и др. такива. Арабите няма да изтраят това повече от година и ще се разбунтуват, ръководени от ислямските лидери.
Третия канал е установяването на умерен турски модел. Това е най-вероятното развитие на нещата и необходима първа стъпка към демокрация.
Да видим другите играчи на сцената как се държат в тази обстановка.
САЩ искат да обсъдят с Русия намаляването на броя на тактическите въоръжения
16 февруари 2011 | 23:14 | Агенция "Фокус"
Това е поредно изявление на американски представители за желанието на Вашингтон за преговори с Москва за намаляване на броя на всички видове въоръжение на двете страни.
http://focus-news.net/?id=n1493214
Откакто САЩ и Русия ратифицираха договора СНВ-2, американците всяка седмица заявяват, че трябва да се преговаря и за съкращаване на тактическото чдрено оръжие. Но тези "предложения" те ги отправят предимно към микрофоните и камерите. Руснаците нито веднъж не са споменали, че са получили официална покана за преговори, но аз очаквам скоро те да започнат да се съгласяват - също на микрофоните. Но може и да са решили да направят все пак официална покана.
Американският вицепрезидент Джо Байдън ще посети Русия след 7 март
16 февруари 2011 | 22:39 | Агенция "Фокус"
„В Москва той ще продължи „рестартирането” на американско-руските отношения, като основният акцент ще пада върху осигуряването на бъдещото процъфтяване на двете страни”, се посочва в съобщението.
http://focus-news.net/?id=n1493212
Всъщност, щом стане дума за "рестартиране", автоматично трябва да се разбира "разоръжаване".
Японците протестират и си искат Курилските острови, но не много дръзко. Засега искането на руснаците за провеждане на преговори надделява, поне формално - срещат се министри обсъждат въпроса. В гражданските среди на Япония и Русия се изявяват разни екстремисти, които палят "знамето на врага", като тези изпълнения намират място и в думите на министрите при обсъждането, което пречи на преговорите. Но и от високопоставените държавници от време на време се чуват остри реплики.
Търговски договор между Япония и Индия.
Япония и Индия подписаха споразумение за свободна търговия
16 февруари 2011 | 02:38 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят
Токио. Япония и Индия подписаха споразумение за свободна търговия, според което се отменят митническите тарифи на около 94 % от стоките в рамките на десетилетие, предава АФП. Японският външен министър Сейджи Маехара и индийският министър по търговията подписаха споразумението в Токио с цел да стимулират двустранната търговия помежду си. През 2009 година тя възлиза на 10,7 милиарда долара.
http://focus-news.net/?id=n1492814
Това е мярка, целяща възпиране на падането на японската икономика.