Автор Тема: Обща геополитическа обстановка  (Прочетена 50387 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #60 -: Януари 24, 2011, 01:42:30 am »
Завършиха преговорите за ядрената програма на Иран, които се проведоха в Истанбул на 21-ви и 22-ри януари. Някои от участниците обявиха резултатите от тях като "незадоволителни". Франция и Германия са недоволни от предварителното условие, което Иран е поставил, а именно - в никакъв случай няма да се откаже от обогатяването на уран за мирни цели. Исканията на Иран най-вероятно са за това запада да изпрати наблюдатели и да се подсигуряват само информационно, а не с мерки по изземването на урана от иранците. Представителят на Техеран е заявил, че такива въпроси се решават трудно и няма да има нищо против да провеждат серии от такива преговори за в бъдеще. Също така иранския представител в МААЕ е казал, че за доставките на гориво за иранския изследователски реактор се доверява единствено на Русия, а по думите му става въпрос за хуманитарен проект.

В Близкия изток нещата се развиват по следния начин. Ислямистката телевизия "Ал Джазира" е оповестила секретна информация, според която палестинските власти са склонили да отстъпят Източен Ерусалим на Израел. Засега достоверността на това твърдение не е потвърдена, но обезателно ще има силно решаващо значение за по-нататъшния развой на събитията, независимо дали се окаже истина или лъжа. Арабите форсират нещата, защото напоследък са в застой. При всички положения, палестинското общество е разделено на две фракции, едната от които е финансирана от богатите арабите и процеса няма да мине съвсем безболезнено - въоръжената съпротива е гарантирана, Израел са слепи и глухи за външен натиск, защото дипломатическия им корпус стачкува. В съседен Ливан положението не е по-розово. Отново финансираните от арабите "Хизбула" създават проблем. След тренировките им по превземането на столицата Бейрут, днес те бяха обвинени от някои християнски партии в подготовка за военен преврат и налагане на религиозна диктатура. Това изглежда добре съгласувано с форсирането на ситуацията в Израел. Египетския външен министър е изразил тревогата си, като е заявил, че Ливан е в "опасна ситуация, на фона на увеличаващите се страхове от насилие". Иранския външен министър е пристигнал в Сирия, за да обсъди ситуацията със своя колега. Най-вероятно Иран ще настоява Сирия да оттегли подкрепата си за "Хизбула" в замяна на стратегически съюз с Иран и Турция. В Иран от своя страна са установили, че в интернет пространството се организират бунтове против правителството и са решили да създадат киберполиция.

Странно или не - това съвпада и с масирана вълна от протести в арабския свят, довела до падането на едно правителство. Отделно, една друга африканска държава  - Судан, се дели на две половини, едната доминирана от арабите. Наред със сведенията за активност на радикални ислямисти в централна Азия, се получава една доста обширна зона (от Мароко до Китай, вкл Албания) в която арабското ядро е замислило и задвижило план. Не е само това, ами и днес една от страните на ядрото - Катар, рязко е увеличила цените на горивата. Петролни продукти са се увеличили в неделя с между 21 и 42%, а цената на керосина – с 200%. Това е характерно предимно когато внезапно започнат да се заделят стратегически резерви за военни нужди.

В далечния Изток - мир и спокойствие. Японците преговарят за сътрудничество с Русия и се надяват на Курилските острови. С ЕС сключват споразумения за строителство на слънчеви електроцентрали. Китайците не правят резки движения и обявиха, че са много доволни от преговорите с Вашингтон. Само в Тайланд има социално напрежение - около 30 000 протестиращи са се събрали в столицата Банкок, за да почетат паметта на 90-те жертвите от миналогодишните протести.

В Южна Америка нещата също изглеждат спокойни. Правителството на Боливия подаде оставка, но това по-скоро е ход на президента Ево Моралес за ъпгрейдване и сглобяване на по-добра конфигурация.

« Последна редакция: Януари 24, 2011, 01:44:27 am от otnesen »

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #61 -: Януари 24, 2011, 17:59:49 pm »
Ако руснаците отстъпят Курилските острови, тихоокеанските им подводници вече ще могат да бъдат контролирани при напускане и връщане в базата им Охотско море и това е сигурно възпрепятстващ фактор за решаване на проблема.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #62 -: Януари 24, 2011, 19:28:01 pm »
Става въпрос само за южните Курилски острови, които са трите най-близки до Япония на картата. Те са и най-големи по площ от целия архипелаг.

« Последна редакция: Януари 25, 2011, 08:44:27 am от Mirotvorec »

Неактивен raliko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 146
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #63 -: Януари 25, 2011, 00:50:14 am »
http://gazeta.ru/news/lastnews/2011/01/25/n_1671922.shtml 
Днес имаше атентат в аерогарата Домодедово ,Москва,над 180 ранени,35 починали.
Боиш ли се от Мрака,превърни се в Слънце. Ако ли не – изчакай утрото./Африканска поговорка/

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #64 -: Януари 25, 2011, 11:14:10 am »
Жалко за пострадалите и техните близки. Лоша работа.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #65 -: Януари 25, 2011, 20:41:58 pm »
Атентата в Русия е поредния от поредицата атентати, осъществена от радикалните ислямисти в Кавказ. Очаквам този път Русия да направи сериозен контраудар не само на своя територия, но и срещу международната терористична мрежа. Това е достатъчно трудна задача, така че може да стане, може и да не стане.

В суматохата се случи следното:

Цитат
„Коммерсант”: В системата за европейска ПРО се появиха непредвидени разногласия
25 януари 2011 | 03:21 | Агенция "Фокус"
Начало / Русия

Москва. Президентът на Русия Дмитрий Медведев вчера след срещата си с постоянния представител на страната в НАТО Дмитрий Рогозин заплаши Алианса с разполагането на „ударна ракетна групировка” по границите със Запада, в случай че Алиансът се откаже от идеята за създаване на съвместна система за противоракетна отбрана с Русия. Необичайно рязкото изявление на руския президент бе предизвикано от това, че дискусиите вътре в Алианса за контурите на бъдещата система се развиват далеч не в насоката, която Русия би искала, пише „Коммерсант”.

„Нашето виждане е за две независими, но координирани системи”, заяви вчера генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, но Русия категорично не приема подобен подход. „Създаването на две отделни системи нас не ни устройва. Това трябва да бъде една технически интегрирана система”, посочи Рогозин. Според него Русия се обявява за система „с двоен ключ”, при която страните съвместно ще взимат решенията за сваляне на ракети. „Създаването на две системи вече няма да е европейска противоракетна отбрана. Това ще сдържа нашия стратегически потенциал, а ние не можем да допуснем това, тъй като ядреното оръжие е гаранцията за нашия суверенитет”, заяви руският постоянен представител в НАТО.

http://focus-news.net/?id=n1484906

ЕС няма кой-знае какъв избор и ще трябва да се съгласи за обща противоракетна отбрана. В противен случай руснаците може да си помислят, че Европа се надява рано или късно да я използва срещу Русия. Това означава, че НАТО включва в плановете си възможна конфронтация в бъдеще, затова и руснаците искат да разположат стратегическите ракетни части на запад - ако ще е война, да е война. Другата възможност е ЕС да се опасява от руска агресия и затова да се предпазва по този начин. За момента обаче НАТО е статистически по-агресивната страна. Страните от НАТО не са ратифицирали Договора за обикновените въоръжени сили в Европа, а никоя от европейските страни не участва в Договора за съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения. Развитието на НАТО през последните 2 десетилетия е стриктно насочено към приближаване и пресиране на руските граници - източна Европа, прибалтика, Балканите, Грузия и Украйна. От това руснаците няма как да се почувстват спокойни, още повече, че в последните 2 години бяха осъществени много подозрителни маневри и учения в близки до руската граница зони, някои от които прерастнаха във въоръжен конфликт.

Франция е изказала опасения, че при формирането на новото ливанско правителство има външна намеса, без да посочва от коя страна. Знаем, че движението "Хизбула" е най-сериозно представено в новото правителство, а самото движение е повлияно неявно от радикалните ислямисти от района на Персийския залив и Арабския полуостров. Освен това знаем, че в преговорите за съставяне на правителство участваше и Турция. Затова не знаем какво има предвид Франция с това изявление, това е типичен пример за дипломатическо "нищонеказване".Новоназначения премиер на Ливан Наджиб Микати се сочи като центристки кандидат, което предполага повече турско влияние, но пък при центристките кандидати никога не се знае. Днес близо до дома му са били чути изстрели.

Утре в швейцарския град Давос ще се откриетрадиционния петдневен икономически форум, където ще се събере световния политически и бизнес елит. Форумът ще бъде открит с реч на руския президент Дмитрий Медведев, който веднага след това ще отпътува обратно за Русия. Очаквам там да се случат интересни работи, затова ще следя събитието.
« Последна редакция: Януари 25, 2011, 20:43:22 pm от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #66 -: Януари 27, 2011, 09:40:35 am »
Преговорите за европейската ПРО продължават. Руснаците настояват за постоянно участие на руски експерти в изграждането на системата. Европейците са по-склонни да искат "две независими" координирани противоракетни отбрани, но руснаците тълкуват това като "насочване на противоракетните системи една срещу друга" и "надпревара във въоръжаването". Като добри знаци, дадени за намеренията си, руснаците ратифицираха договора за съкращаване на ядрените оръжия, подписан миналата година със САЩ и подписаха с Франция договор за строителството на четири хеликоптероносача клас "Мистрал". Като допълнителен "жокер", подпомагащ вземането на решение от страна на западна Европа, руснаците са заявили, че са разработили нов тип ядрена бойна глава, преодоляваща всички съществуващи и перспективни противоракетни системи.

В Близкия изток нещата са все още напечени. Оказа се, че съм се заблудил и ливанската групировка "Хизбула" не се подкрепя от арабите, а от Иран и Сирия. Това обяснява и смисъла на заявлението на Франция от преди два дни, където се изказваха опасения за външна намеса. А новия премиер не е бил центристки кандидат, а привърженик на "Хизбула". Това объркване се е получило, защото през последните два-три дни много набързо прехвърлям новините и не внимавам достатъчно.

В Тунис и Египет продължават социалните напрежения, нацелени към смяна на правителствата и реформи.

Правителството на Южна Корея е направило голяма крачка към мира. То е изпратило предложение към Северна Корея с предложение за провеждане на преговори на 11-ти февруари.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 515
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #67 -: Януари 29, 2011, 20:45:58 pm »
Новият терор – „срещу Москва“ или по-скоро „от Москва“?



Много от досегашните „терористични атаки на чеченци“ и „жители на Северен Кавказ“ в крайна сметка се оказаха дело на агенти от ФСБ. Особено крещящи бяха случаите с (опитите за) врзивяване на жилищни блокове, пълни със спящи, болни, инвалидизирани, невръстни и прочее граждани. Същото важи и за т.нар. „сепаратистки атаки“ срещу возила от градския транспорт. Неизчерпателен списък с „героизмите“ на ФСБ – модерното КГБ, могат да бъдат намерени напр. в книгите на Анна Политковска, отдавна ликвидирана журналистка след едно друго „терористично нападение“.



Летище Домодедово и корицата на „ФСБ взривява Русия“ – книга от А. Литвиненко, друг ликвидиран изобличител на ФСБ

2. Втора версия

Случайно или може би не, Москва даде жертви броени дни, след като руският президент Медведев обяви готовност да признае легитимността на суверенна палестинска държава със столица Източен Йерусалим. И също случайно или може би не, сред жертвите в Домодедово има хора от различни националности, вкл. поне един българин, но не и израелци. Интересно, много интересно…

* * *

Ще се радвам на каквито и да е коментари по горните две теории и/или намеци, както и на нови предположения. Завършвам засега с декларацията на Медведев, че „охраната на Домодедово очевидно е била на лошо ниво“. Кога охраната не е била на нужното ниво? Преди бомбата или специално за бомбата? От това пък следват допълнителни питания – например:

1) дали охраната ще се обзаведе с високотехнологични и канцерогенни американски „голи скенери“;

2) или Матушка Русь ще си я кара по традиция с доказано ефективния затворнически „шмон“?

Както обикновено, по предложените анти-терористични „решения“ и „последствия“ може би ще познаем и самите създатели на проблемите.

* * *

Добавка: От месец насам имах предчувствие, че се задава нещо такова, затова преди двайсетина дни го бях пуснал мимоходом като коментар към тази статия. Сега, след като вече интуицията ми се доказа здраво работеща, мисля, че коментарът заслужава съответното  по-сериозно внимание, въпреки че не лишавам никого от правото да го разглежда просто като „случайност“. Но ето че аргументът ми беше основателен – за какво са опасните скенери по летищата, след като някой може да ви взриви, преди да стигнете до тях? Въпросът няма давност.

http://www.ivanstamenov.com/2011/01/2405/



« Последна редакция: Януари 29, 2011, 20:47:41 pm от ARRI »
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #68 -: Януари 29, 2011, 22:17:30 pm »
Да АРРИ, много е съмнителна кавказката следа. Но това не ме учудва.Пък и Щирлиц не е жив.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #69 -: Февруари 03, 2011, 01:53:01 am »
Напоследък център на вниманието се явява Египет. Ситуацията там е много странна и според мен е съгласувана комбинация от европейско и ислямистко влияние. От една страна европейците настояват за "по-бърза промяна", едва ли не на всяка цена и даже изпратиха в страната своя човек Мохамед ел Барадей. А катарската телевизия "Ал Джазира" беше спряна от излъчване заради подстрекателската роля, която й беше приписана, докато в същото време на сцената излезе международната организация "Братя мюсюлмани". Ако в Египет не се осъществят мирни и плавни реформи и напрежението ескалира в гражданска война, биха могли да възникнат няколко проблема. На първо място е Суецкия канал. През него минава значителен процент от световния стокооборот. Ако доставките на стоки през него бъдат нарушени, със сигурност ще се случи още една вълна на икономическата криза. Даже днес МВФ е съобщил прогнозата си, че социалната нестабилност може да доведе до нова криза, визирайки именно Египет. Ето защо останалите световни сили ще направят всичко възможно за нормализиране на обстановката, тъй като един по-мащабен конфликт в региона може да излезе далеч извън пределите на континента и да подпали глобален пожар.


САЩ са заявили готовност да обсъждат съкращаването на още ядрени оръжия, освен договорените в договора СТАРТ. Руснаците обаче са отвърнали, че не може да се обсъжда по-нататъшно сътрудничество, ако САЩ не са изпълнили досегашните договорки. Много вяло вървят преговорите за изграждане на обща руско-европейска противоракетна отбрана. Тези въпроси ще бъдат разгледани чак през юни. С темповете, с които могат да се разпалят някои сериозни конфликти по света, тази дата би могла да се окаже твърде късна. А предвид и "разбутването" на протестиращите в Египет, което ЕС прави напоследък, най-вероятно става дума за умишлено протакане.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 814
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #70 -: Февруари 09, 2011, 13:52:31 pm »
Новият терор – „срещу Москва“ или по-скоро „от Москва“?




http://www.ivanstamenov.com/2011/01/2405/





По-скоро от онези с големите пиперки...
И този атентат, както и много други май ще се окаже, че е дело на Синедриона!
Хасидското движение ХАБАД и еврейското гестапо - Бнай-Брит са знаели за предстоящият атентат.
За тези, които разбират руски:
http://genocid.net/news_content.php?id=625

Rio

  • Гост
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #71 -: Февруари 11, 2011, 17:53:02 pm »
Азербайджан заплашва, че ще започне война за Нагорни Карабах
Баку. Азербайджан се готви за война с Армения заради Нагорни Карабах, в случай че мирните преговори се провалят. Това заяви днес азербайджанският министър на отбраната Сафар Абиев в разговор с представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в ЕВропа (ОССЕ), които са посредници в мирния процес. Това не е първата военна заплаха от страна на Азербайджан, припомня радио „Свобода”.
В началото на 90-те години на миналия век арменски сепаратисти с подкрепата на Ереван поеха контрола върху Нагорни Карабах. При военния конфликт загинаха около 30 хиляди души.
Източник:http://focus-news.net/?id=n1491499


Напоследък горещите точки са много. Изглежда, че сме на прага на Трета световна война, ако вече не е започнала(макар да няма военни действия). Първата световна война започва с локален конфликт между Сърбия и Австро-Унгария и никой не е очаквал да се превърне в световна война. Сега тези конфликти говорят тъкмо за това. Арабските страни и т.н.

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #72 -: Февруари 11, 2011, 19:43:04 pm »
Рио, никоя война, малка или голяма не започва случайно. Винаги се питат великите сили, или по-точно тези които дърпат конците на целия свят. Поводът обикновено е по сценарий, пак разработен от Големите. Но това е дълга тема.

Rio

  • Гост
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #73 -: Февруари 11, 2011, 19:46:19 pm »
Признаците или симптомите, както искате го наречете, са налице.
« Последна редакция: Февруари 11, 2011, 19:48:35 pm от Mirotvorec »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Обща геополитическа обстановка
« Отговор #74 -: Февруари 17, 2011, 01:17:34 am »
Края на януари-началото на февруари. Труден период за световната политика. Революциите в арабските страни са в разгара си, вече двама президенти паднаха. Ситуацията в страните, в които имаше успех (Тунис и Египет) привидно се успокои, но пожара започва да озарява и другите територии, а дори в тези искрите не са угаснали добре. Вятъра на промяната може да се окаже много опасен. Започва "Арабската криза", както най-вероятно ще бъде наречена в бъдещите учебници по история.

Засега се знае следното - американските интернет мастодонти Google, FaceBook и Twitter подпомагат разпространението на революционните идеи, а западните лидери (Обама, Меркел, Саркози и др.) отправят ежедневни силни призиви от типа "Хайде, бунтувайте се повече". А ето как се влива яка доза гняв сред протестиращите арабски държави, като се дава силен тласък на ислямизма.

Цитат
„Дейли Мейл”: Човекът, дал показания за оръжията за масово унищожение на Саддам Хюсеин, призна, че е излъгал
16 февруари 2011 | 04:06 | Агенция "Фокус"

http://focus-news.net/?id=n1492820

Това естествено, не е добре за световната обстановка. Разбира се, реформите са хубаво нещо и много от арабските лидери не биха ги предприели, ако няма силен обществен натиск. Но веднъж разпалени, събитията могат да се насочват по няколко възможни канала.

Първият канал е държавите да се радикализира още на първите възможни избори. Крайните ислямисти вземат изборите и каквото сабя покаже.

Втория канал е западния вариант на преход - такъв, какъвто беше в източна Европа. Това означава хаос, бандитизъм, корупция и разграбване на държавата, проституция, наркотици и др. такива. Арабите няма да изтраят това повече от година и ще се разбунтуват, ръководени от ислямските лидери.

Третия канал е установяването на умерен турски модел. Това е най-вероятното развитие на нещата и необходима първа стъпка към демокрация.


Да видим другите играчи на сцената как се държат в тази обстановка.

Цитат
САЩ искат да обсъдят с Русия намаляването на броя на тактическите въоръжения
16 февруари 2011 | 23:14 | Агенция "Фокус"

Това е поредно изявление на американски представители за желанието на Вашингтон за преговори с Москва за намаляване на броя на всички видове въоръжение на двете страни.

http://focus-news.net/?id=n1493214

Откакто САЩ и Русия ратифицираха договора СНВ-2, американците всяка седмица заявяват, че трябва да се преговаря и за съкращаване на тактическото чдрено оръжие. Но тези "предложения" те ги отправят предимно към микрофоните и камерите. Руснаците нито веднъж не са споменали, че са получили официална покана за преговори, но аз очаквам скоро те да започнат да се съгласяват - също на микрофоните. Но може и да са решили да направят все пак официална покана.

Цитат
Американският вицепрезидент Джо Байдън ще посети Русия след 7 март
16 февруари 2011 | 22:39 | Агенция "Фокус"

„В Москва той ще продължи „рестартирането” на американско-руските отношения, като основният акцент ще пада върху осигуряването на бъдещото процъфтяване на двете страни”, се посочва в съобщението.

http://focus-news.net/?id=n1493212

Всъщност, щом стане дума за "рестартиране", автоматично трябва да се разбира "разоръжаване".

Японците протестират и си искат Курилските острови, но не много дръзко. Засега искането на руснаците за провеждане на преговори надделява, поне формално - срещат се министри обсъждат въпроса. В гражданските среди на Япония и Русия се изявяват разни екстремисти, които палят "знамето на врага", като тези изпълнения намират място и в думите на министрите при обсъждането, което пречи на преговорите. Но и от високопоставените държавници от време на време се чуват остри реплики.

Търговски договор между Япония и Индия.

Цитат
Япония и Индия подписаха споразумение за свободна търговия
16 февруари 2011 | 02:38 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят

Токио. Япония и Индия подписаха споразумение за свободна търговия, според което се отменят митническите тарифи на около 94 % от стоките в рамките на десетилетие, предава АФП. Японският външен министър Сейджи Маехара и индийският министър по търговията подписаха споразумението в Токио с цел да стимулират двустранната търговия помежду си. През 2009 година тя възлиза на 10,7 милиарда долара.

http://focus-news.net/?id=n1492814

Това е мярка, целяща възпиране на падането на японската икономика.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27