Автор Тема: Боровият мед  (Прочетена 10924 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Боровият мед
« -: Октомври 29, 2011, 17:11:06 pm »
Понеже стана дума в една друга тема за боровия мед и смятам информацията, която беше предоставена за ценна и не искам да бъде безвъзвратно изгубена, пускам тема тук.
Боровият "мед" както го знаят хората и този който се продава в магазините се приготвя от борови връхчета и захар. Оказа се, че има и ИСТИНСКИ БОРОВ МЕД!
Боровият "мед" доколкото знам има много силен отхрачващ ефект, а какво остава ако е истински!
« Последна редакция: Октомври 29, 2011, 17:12:09 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Боровият мед
« Отговор #1 -: Октомври 29, 2011, 18:49:01 pm »
Магнолия, какво имаш предвид "ИСТИНСКИ БОРОВ МЕД"?
Преди години заедно с баба (мир на праха ѝ) брахме зелени шишарки и връхчета, когато ходехме на вилата в Родопите. От тях тя вареше борово сладко. За мен това не е мед.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен tarantana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re:Боровият мед
« Отговор #2 -: Октомври 29, 2011, 19:12:49 pm »
Да ивета е права. Аз знам че се берат млади зелени борови връхчета ( за шишарки не зная )  и се прави сладко от тях със захар. Това не е мед а силно отхрачващо средство. Всеки знае че меда се произвежда от пчели и за се получи това кошерите трябва да са разположени до борова гора. И цената на такъв мед ще е доста соленичка.  :drinks:

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Боровият мед
« Отговор #3 -: Октомври 29, 2011, 19:42:10 pm »
Боров мед е, когато пчелите събират прашец от иглолистни дървета. Всичко друго са кулинарни акробатики.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Боровият мед
« Отговор #4 -: Октомври 29, 2011, 23:19:26 pm »
Магнолия, какво имаш предвид "ИСТИНСКИ БОРОВ МЕД"?


Надявам се SMSI-H да дойде в тази тема и да напише пак това, което беше изтрито от темата за оргонита. Той се занимава с пчели и ще даде най- достоверна информация.

Намерих рецептата за боровото сладко, т.нар. боров мед:

60 бр. малки шишарки или 60 бр. малки борови връхчета,
варят се докато омекнат изваждат се и във водата се добавя толкова захар, колкото е водата.
варенето продължава до получаване на консистенция като на мед. Добавя се и лимонена киселина за консервант.

Може и да е ефикасно, но това предполага голямо осакатяване на дървета :(
За домашно приготвено говорим. А иначе магазинските в по- голямата си част са глюкозо-фруктозен сироп с някаква есенция.
Освен това боровата смола в "меда" можела да повреди емайла на зъбите.

При истинския мед няма нужда да се унищожават дръвчета, пчелите събират само прашеца.
« Последна редакция: Октомври 29, 2011, 23:30:14 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Боровият мед
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2011, 00:20:19 am »
Апитерапията е много ефикасен метод, стига човек да е запознат.

Моят любим мед е Акациевият, много го обичам :)

Не помня колко ефикасно е било това Борово сладко, но масово се правеше преди 10г. След това пуснаха някакъв слух за радиация и масово се престана да се приготвя ;D
Иначе доколкото помня от ботаниката, игличките имат високо съдържание на вит.С (за повишаване на имуннитета).

Сега отворих енциклопедията на проф.Мермерски, доста рецепти има за запарка, сироп, тинктура. Помага при: белодробно-респираторни заболявания, конвулсна кашлица, стерилитет, ревматизъм, цистит.
« Последна редакция: Октомври 30, 2011, 00:25:55 am от Iveta »
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен lubricant

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 54
Re:Боровият мед
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2011, 08:12:28 am »
Брането на борови връхчета е забранено, да знаете! И баба ми правеше преди време, но се слага мнооого захар, така че полезността остава под въпрос. А такъв мед от пчели сигурно ще е чудесен :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27