Автор Тема: Колко е месото в "Стара планина"? Никой не знае  (Прочетена 4852 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Колко е месото в "Стара планина"? Никой не знае
 :o
Лабораторният анализ може да докаже дали колбасът съдържа месо, но не може да се установи колко процента е то...



В България няма лаборатория, която да докаже колко процента е съдържанието на месо в колбасите. 
:o

Това установи при проверка репортерът на БНР Радостина Билярска. Тя занесе за изследване карначе с марката "Стара планина" от произволно избрана фирма.

Лабораторният анализ на карначето показва, че съдържа свинско месо, но експертите обясняват, че не могат да установят точно колко процента е месото.

Това поражда съмнения за контрола върху продуктите и най-вече за произведените по стандарта "Стара планина".

От Националната ветеринарномедицинска служба отговарят, че за карначето "Стара планина" не се изисква изследване, което да докаже колко процента е месото.

Според технологията продуктът трябва да се произвежда само от месо и с тлъстина до 35 процента.

Контролът е предимно върху документите в предприятията.

Ветеринарите уверяват, че периодично проверяват дали се спазват стандартите за продуктите "Стара планина" от фирмите, които произвеждат такива колбаси. Преди ден обаче шефът на НВМС Йордан Войнов каза точно обратното - че ще се разчита на самосъзнанието на производителите. На 27 предприятия у нас в момента е разрешено да произвеждат продукти с логото "Стара планина".

Земеделският министър: По-скъпи забавачки заради менюто

Продължавайки кампанията, започната от държавата за здравословното хранене, земеделският министър Мирослав Найденов я доразви с прогнозата си днес, че забавачката може да поскъпне заради "ново меню, което ще е само от здравословни храни". То щяло да се подготви от диетолози.

Найденов обеща, че няма да налагат като задължение на детските градини и училищата да използват само продукти, произведени по стандарта "Стара планина". Но със сигурност щяло да се изисква продуктите, от които се правят детските храни, да са също с високо качество - макар и с не толкова висока цена... Новите стандарти щели да се препоръчитебни, а не задължителни.

В момента забавачките купуват само евтина храна, която предлагат на децата ни, а тя няма как да е здравословна, обясни министърът. После каза, че те няма и как да си позволят кой знае какво след като родителите плащат по 40-50 лева месечно.

Родителите трябва да плащат за здравето на децата си и не могат да очакват, че само държавата трябва да дава пари за това, смята Мирослав Найденов.

Общините и детските заведения по места ще решават дали ще се съобразяват с него. Все още не е ясно какво точно ще представлява детското меню в забавачките, но според министъра със сигурност няма да съдържа соя. Очевидно Найденов не е чел добре рецептите на "Стара планина", тъй като дори и прехвалените нови стандарти разрешават съдържание на соеви продукти в колбасите.

С началото на учебната година щели да започнат проверки по детските градини и училищата за качеството на храната, която се предлага, съобщи Найденов. ;)

http://www.webcafe.bg/id_2085931500

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re:Колко е месото в "Стара планина"? Никой не знае
« Отговор #1 -: Септември 04, 2010, 01:14:18 am »
Вчера си купих наденици Стара планина. На мен ми харесаха. 2 наденици общо 310 гр. за 3.45 лв. На етикета пишеше, че свинското месо е 60 и няколко процента, и телешко 30 и няколко (не си спомням абсолютно точно съотношението). Имаха вкус на тея като от едно време (каквито отдавна не бях ял). Преди това бях купувал едни, които бяха като оцветени в червена боя. Тези стояха като безцветни, нямаха жили вътре и се виждаха подправките. Надениците Старата планина На вкус са ги докарали, дано наистина са от месо. ;D Решил съм някой път да пробвам и кренвиршите.
Само дано да не е от тея зарибявки, където в началото се стараят да е хубаво и вкусно, докато те зарибят, а след време постепенно да развалят продукта с по-евтини и нискокачествени материали.
« Последна редакция: Септември 04, 2010, 01:18:37 am от sasho90 »
Keep 'em occupied!

Неактивен neter

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 9
Re:Колко е месото в "Стара планина"? Никой не знае
« Отговор #2 -: Септември 08, 2010, 23:19:09 pm »
Аз не мога да разбера защо трябва да се създава НОВ стандарт, след като идеално може да се използва старият по БДС. Работата малко понамирисва, има някакви задни цели, които може да "лъснат, като голи дупета" след години...

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Колко е месото в "Стара планина"? Никой не знае
« Отговор #3 -: Септември 08, 2010, 23:29:35 pm »
Кинти , кинти , кинти......това е новият стандарт.Ще си ядем мърши,ама за повече кинти.И всичко ще е законно.Аз предлагам да ставаме вегитарианци и по този начин да бойкотираме новият стандарт,оооопссс,система за източване на джобът ни ;).
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Колко е месото в "Стара планина"? Никой не з
« Отговор #4 -: Септември 08, 2010, 23:52:06 pm »
Кинти , кинти , кинти......това е новият стандарт.Ще си ядем мърши,ама за повече кинти.И всичко ще е законно.Аз предлагам да ставаме вегитарианци и по този начин да бойкотираме новият стандарт,оооопссс,система за източване на джобът ни ;).

Ако станеш вегетарианец, точно след 6 месеца ще си задаваш въпроса - "Как съм могъл досега..."

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
51 Отговора
37729 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko
Water "Crop" Circles

Започната от H. НЛО

4 Отговора
12138 Прегледи
Последна публикация Юли 06, 2011, 12:41:54 pm
от Hacko
1 Отговора
8417 Прегледи
Последна публикация Октомври 25, 2008, 23:31:38 pm
от Peacekeeper
7 Отговора
12110 Прегледи
Последна публикация Юли 10, 2009, 02:21:19 am
от Peacekeeper
0 Отговора
6086 Прегледи
Последна публикация Февруари 05, 2010, 12:42:15 pm
от Astronomer

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27