Автор Тема: Генно модифицирани храни: За и Против  (Прочетена 74355 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #135 -: Март 04, 2010, 09:01:43 am »
Цитат от филма "Esoteric Agenda": „Внедряването в света на "Хранителен Кодекс" ("Codex Alimentarius") за 31 декември 2009г."Ето тук едно обяснение на това:Комитета по Хранителния Кодекс се администрира от Световната Здравна Организация (WHO)и от ООН за Земеделието и Храните (FAO)... те финансират Кодекса и го изпълняват под ръководството на ООН.Т.е. това са майката и бащата на Хранителния Кодекс. През 1994г. Кодекса е непознат на практика в страната, няма предварителна информация. Декларира, (затегнете колана за интелектуална сигурност): Декларирал, че храните са токсични, че са отрова. Според Кодекса, всяка крава на планетата трябва да бъде прегледана и третирана генетично с рекомбинантен хормон на растежа, собственост на компанията MONSANTO. Още повече: Съгласно Кодекса всяко животно на планетата използвано за храна трябва да бъде третирано с антибиотици и с хормони за растеж. Ако погледнете статистиките, според W.H.O и F.A.O одобрени в епидемиологичните предвиждания,те предвиждат, не аз, че само недостигът на витамини и минерали когато се приложи световното хранене на 31 декември 2009г ще доведе в резултат до смъртта на минимум 3 млрд. души. 1 милиард ще умрат от глад, тъй-като тези хора са неспособни икономически от гледна точка на големите корпорации. Без съмнение другите 2 милиарда биха могли да умрат от болести произтичащи от недохранване.И кой ще живее? Най-вероятно достатъчно здравите хора със средства да имат свои собствени провизии от храна и незамърсени продукти. Обединените Нации са емитирали дузина публични документи, в които призовават за намаляване на 80 % от населението на света. На практика на Световната женска Конференция проведена в Пекин 1997г., Директора на Програмата за храните от ООН каза, че ще използват храната като оръжие срещу хората."


При положение, че филмът е правен преди няколко години, то датата 31.12.2009г. вече мина, но не знам каква е развръзката... по принцип процесът щял да върви с целта чрез генномодифираните храни да намалее драстично населението до 2012.
Ако някой намери повече инфо, нека сподели.


Ще постна и една грубо преведена страница, която намерих за интересна:

"Вероятно повечето от вас не е чувал на Codex Alimentarius, не е тя? Ако не сте чували за него, това означава, че елитът е постигнала целта си, защото тя е точно това, което най-ти отива. Когато знаеш какво К., оцеляването им е под заплаха. А просто искате да получите този блог, защото Codex е смешен. Е въвеждането в употреба на 31-ви Декември тази година. Може би в този момент това не означава нищо, но след като си обяснявате това, което действително кодекс, ще бъде ясно. Ако след това започна да мисля за това, моята цел ще бъде постигната.

Какво всъщност Кодекса?
Кодекс Алиментариус е набор от правила, регламентиращи земеделие и пълен контрол на храни от семена на крайния продукт. Аз ще се опитам в най-простият начин да пиша, което означава прилагане.
- Съгласно Кодекса вече не е необходимо да се отбележи, че животните са генетично променени, които до този момент е необходимо.
- Зеленчуци и семена ще бъдат изложени на радиация. В момента тя работи само със семена и зеленчуци, които трябва да пътуват дълго на почивка, докато в прясно състояние. По силата на Кодекса ще бъдат задължителни за всички животни.
- Въвеждането на Кодекса ще бъдат всички животни, които се отглеждат за храна или мляко, ще трябва да се "Монсанто" Монсанто "хормон на растежа и антибиотици. Фирма "Монсанто" е най-големият производител на генетичното разплодни животни в света. (Много потисничество и един от najpodlijih компанията.)
- Хората ще се разболеят, поради консумация на генетично отглеждат храни. Има uskače аптека, която ще им предлагаме помощ под формата на техните лекарства. Почти всички естествени средства стават все забранени и обозначени като опасни и ще бъде разрешено само фармацевтични продукти. И нека да кажем също, че някой е здравословен химия на природните препарати! Физически лекарства са фармацевтични конкуренция, и защото те искат да се премахне. Витамин добавки ще бъдат на разположение само по лекарско предписание.
- Codex основно предпазва и премахва природни биологично земеделие. За да свържете всичките си отново. Codex Alimentarius ще контролира всичката храна в ръката на "Монсанто" и фармация, както и най-големият производител на генетично модифицирани храни. Ако постигането на всички черни forebodings, в срок от 10 години по рафтовете в магазините, ще имаме само генетичната uzgojenu храни и биологично, екологично и биологично разнообразие, ще бъдат повече. Всяка година селяните, трябва да закупят семена от "Монсанто" и неговите семена е вграден в ген, който предотвратява по-нататъшното размножаване. С други думи, не се произвеждат семена, както и земеделски производители трябва всяка година да купуват семена. Разбира се, от "Монсанто".

Иронията е, че можем да живеем по-дълго от средното, но качеството на живот ще бъде по-слаба, тъй като храната ще бъде лошо качество. Ще има много заболявания, аптека ще ни продават своите продукти и лекарства, така че те době своя дял от тортата. И сега най-страшно. Защото на последствията от въвеждането на Кодекса в света ще умрат около 3 млрд. души. Да, това е, 3 милиарда! Защо? Поради липса на храна, лошото качество на храните, дори и от болестта, от която е възможно да се възстанови, тъй като естествени средства са забранени, нарушение на имунитета, поради лошото качество на генетично отглеждат храни.

Какво е решението и какво може да се направи?
Спред тази новина. Кажете на всички ваши приятели, познати, съученици, колеги, семейство и просто всичко, което знаете. Напиши блогове, да изпращате имейли, да говоря за това. Време е кратко, но все още не е твърде късно. Кодексът влиза в сила на 31 Декември 2009 година. и затова трябва да побързаме.

За Комисията по Codex Alimentarius е отделно. 1994-та На Кодекса се опитва да въведе в САЩ, но хората видяха какво се случва и пише широко lakoalnim политици, конгресмени. Търговски вериги, стана ясно, че то ще загине, ако те въвеждат в Кодекса, и те лобираха за предотвратяване на въвеждането му. И заедно те са постигнали, че в края на Кодекса е въведено. Към Комисията се обърна към Европа и, според всички показатели, че те ще успеят. Podjeljenost да разчита на по-голяма търговия и комуникация между по-слабите държави, което е вярно. 31-ви Декември е денят на Д. Той все още не е твърде късно, така че моля разпространение на новини.

Ами ако наистина Кодекса нося?
В този случай, горещо препоръчваме да ядете колкото е възможно начало, отгледани и преработени храни. И нещо много важно. Съхранявайте на семена! С въвеждането на Кодекса ще бъде трудно или почти невъзможно да купуват генетично neprerađeno семена. Следователно, не забравяйте да ги съхранявате у дома си. Ако вие можете да увеличите Вашата градина и се опитват да направят колкото zimnice доставки, към и през зимата да се храним по-здравословна храна. Бъдете внимателни какво купуват. Обикновено продуктите, рекламирани и най-големите производители всъщност най-лошото за здравето."

http://www.cesarica.net/showthread.php?t=4924&language=bg
« Последна редакция: Март 04, 2010, 09:05:40 am от WhiteKnight »

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #136 -: Март 04, 2010, 09:12:44 am »
Според този кодекс, който в българия е наречен: МЕЖДУНАРОДЕН СТАНДАРТ      ISO/FDIS 22000 - "СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА НА ХРАНИТЕ  - ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОРГАНИЗАЦИИТЕ ОТ ХРАНИТЕЛНАТА ВЕРИГА", Аспартама е нещо прекрасно: "Изисквания към добавките в храните и напитките

Добавките в храните (Food Additives) са вещества от натурален или изкуствен произход, които обикновено не се използват самостоятелно като храна и не са преобладаваща съставка при производство на храни, независимо от това дали имат хранителна стойност, те се добавят допълнително по технологични съображения при производство, обработка, опаковане, транспорт или съхранение на храната и остават като нейна съставка, дори и в променена форма.   

Разрешени за използване са добавки в храните, които имат доказан и приемлив технологичен ефект, не представляват опасност за здравето на консуматорите в нивата, в които се използват и които са разрешени на база съществуващи научни доказателства. Приетите от Европейската икономическа общност ранни директиви за хранителни добавки са едни от първите хармонизирани мерки в европейското законодателство по храни.

Разработването на критерии за оценка безопасността и контрол на добавките в храните в Европа започва през 1955 год., когато на конференция на Кодекс Алиментариус е взето решение за създаване на Обща експертна комисия по добавки в храните (JECFA) ) към Организацията по прехрана и земеделие (FAO) и Световната здравна организация (WHO). Преди да бъдат одобрени за използване добавките в храните се оценяват и изследват за безопасност от Научен комитет по храни, основният експертен орган на Европейската комисия по въпросите, отнасящи се до храните до 2002 год. В международен аспект процеса на научна оценка се осъществява от JECFA (Joint Expert Committee on Food Addittives and Contaminants) комитет към Кодекс Алиментариус. Основната цел на научните експертни изследвания е определяне на Допустимите нива за дневен прием Acceptable Daily Intakes (ADI) - оценено количество на субстанция в храни или питейна вода, представено на база телесно тегло, което може да бъде прието с консумираната храната за деня през време на целия живот без забележим риск за здравето.

Кодекс Алиментариус разработва и единна международна система за номериране на добавките в храни, които са преминали през оценка от експертната комисия и са безопасни за здравето при определените условия на употреба и количества за прием. Системата е унифицирана за Европейската общност и всяко вещество, одобрено за използване като добавка в храните, е с определен номер, който се предшества от представка “Е”. Е-номерата на добавките в храни са включени в законодателните документи, както на Европейския съюз, така и в хармонизираните с тях изисквания в България, използват се и при етикетиране на храните. Въпреки че в последно време се тиражира мнение, че използването на “Е-та” в храните е с потенциален здравен риск, потребителите трябва да знаят, че разрешаването на всяка добавка в храните се извършва въз основа на сериозни научни изследвания и при наличие на научни доказателства за безопасност. Разрешените добавки в храните, трябва да отговарят и на определени специфични критерии за чистота, които също са обект на регулаторни документи. Експертната оценка на безопасността се извършва от Научния комитет по храни Scientific Committee on Food (SCF), който е създаден с решение на Европейската комисия през 1974 год. и е отговорен за научна оценка и предоставяне на становища и  съвети с цел осигуряване безопасността на храните и предпазване здравето на потребителите. През 1997 год. предвид значението на експертните становища, Европейската комисия създава 7 Научни комитета по храни, разглеждащи различни аспекти, свързани с безопасността на храните. Членове на комитетите са независими високо квалифицирани учени от различни области – медицина, хранене, токсикология, биология, химия и др. След създаването си през 2002 год., Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) извършва оценка на безопасността на нови добавки в храните преди те да бъдат разрешени за използване в Европейския съюз; преразглежда безопасността на някои добавки в храните при наличие на нови значими научни данни и/или при промяна на условията и/или по искане на Европейската комисия; извършва отново систематична оценка на всички разрешени за използване в Европейската общност до момента добавки в храните.

В законодателните документи добавките в храните са групирани в отделни категории в зависимост от технологичното им приложение. Към категорията «Подсладители» се отнасят вещества, които се използват при приготвяне на храната за придаване на сладък вкус или които се продават на крайния потребител като трапезни подсладители. В България в Наредба № 8 за изискванията за изискванията към използване на добавки в храните (Обн. ДВ. бр.44/2002г., изм. ДВ. бр.3/2005г., изм. ДВ. бр.70/2007г., изм. доп. ДВ бр. 45/2008 г.), която е хармонизирана с европейското законодателство, е приложен списък с разрешените подсладители, както и максималните разрешени количества при производство на отделни категории храни.

Аспартамът с номер Е 951, разрешен за използване в храни и като трапезен подсладител преди повече от 20 години,  е един от най-често споменаваните в медиите подсладител. В продължение на години са провеждани обширни научни изследвания за оценка безопасността на аспартама както в експериментални условия, така и при прием от хора. През 2002 год. Научният комитет по храни (SCF), по искане на Агенцията по храни на Англия, извърши отново научна оценка на безопасността на аспартама. След анализ и оценка на научните доказателства, публикувани в повече от 500 научни издания за периода 1988-2001 год. SCF отново потвърди безопасността на аспартама и установи, че липсват научни доказателства, които да налагат промяна в Допустимите нива за дневен прием (ADI) от 40 mg/kg b.w. (на килограм телесно тегло). През 2006 год. и 2007 год. EFSA извърши оценка на две нови дългогодишни експериментални научни изследвания, отнасящи се до безопасността на аспартама, проведени от Европейската научна фондация по онкология и околна среда, както и на епидемиологични изследвания, извършени от Американската национална токсикологична програма и на научни изследвания за хранителна експозиция, извършени в редица европейски страни както и на предишни научни изследвания, проведени във връзка с оценка безопасността на използването на аспартама като подсладтел. В резултат на извършените анализ и оценка EFSA установи, че въз основа на всички налични понастоящем научни доказателства не съществуват основателни причини за промяна в Допустимите нива за дневен прием на аспартам от 40 mg/kg bw. Новите научни изследвания относно безопасността на аспартама, не са основание за преразглеждане и преоценка използването на аспартама като подсладител за храни.

През месец Март 2009 год. г-жа Андрула Василиу, европейски комисар на генерална дирекция “Здравеопазване и потребители”, публикува становище във връзка с дискусията относно безопасността на добавките в храните и в частност на подсладителя Аспартам. Г-жа Василиу потвърди, че всички разрешени добавки в храните се регулират от европейските законодателни документи и тяхната безопасност е оценена от EFSA или от нейния предшественик Научният комитет по храни (SCF) преди да бъдат допуснати за използване в храни. Въз основа на съществуващите научни доказателства EFSA не установява свързани със здравето ефекти при употреба на Аспартам при условията и количествата посочени в законодателните документи.  Това се подчертава още  веднъж в изявлението на  EFSA, направено на 20 април 2009 г.

В САЩ Администрацията по храни и лекарства (FDA) също извършва оценка на безопасността на аспартама от години. FDA одобрява използването му като подсладител: - от 1980 год. в твърди храни; от 1983 в газирани напитки; от 1993 в напитки, печива и сладкарски изделия, а от 1996 премахва всички рестрекции, отнасящи се до използването на аспартама и допуска употребата му като подсладител във всякакви категории храни.

София, април 2009 г.                   АПБНБ   "



Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #137 -: Март 04, 2010, 09:28:46 am »
РЕЧНИК

Агрохимикал: изкуствен химикал, използван в земеделието за контрол върху вредителите (пестициди или инсектициди), плевелите (хербициди) или за стимулирането на почвеното плодородие(изкуствени торове).

Алергия: повишена чувствителност или паталогична реакция към фактори на околната среда или вещества в количества, които не въздействат на повечето хора.
Антибиотик: фармацевтични продукти, получени от гъби, бактерии и други организми, които възпрепятстват растежа или разрушават микроорганизмите и са широко използвани за предпазването и лечението на заболявания. Пеницилинът е най-известното от тази група лекарства.

Аспартам/Нутрасуит: генетично инжениран невротоксин известен като Нутрасуит - официално записан като изкуствен подсладител от Агенцията за храни и лекарства /САЩ/. Още е познат като Еквивалент “Пълна лъжица” и други търговски марки.
Биоинформация: приложението на информационната технология за генетично инженерни изследвания и развитие. Използва се в геномиката за правенето на анализи върху голямо количество от генетичен материал.

Биотехнология: разновидност от техники, които включват използване и манипулиране на живи организми за направата на търговски продукти. Тези техники включват клетъчни култури, тъканни култури, ембрионален трансфер и рекомбинантни ДНК-технологии (генетично инженерство).

Биоразнообразие: всички живи организми, техният генетичен материал и екосистемите, от които те са част. То обикновено се описва на три нива: генетично, видово и разнообразие на екосистемите. Генетичното разнообразие представлява разнообразието на гени между видовете и вътре в самите тях. Това е цялата генетична информация, съдържаща се във всички гени на растенията, животните или микро-организмите на земята. Генетичното разнообразие в рамките на вида позволява на индивидите да се адаптират към нови вредители и болести, към климатичните промени и земеделските методи.
Видовото разнообразие се представя от всички видове или тяхното разнообразие в даден район.
Разнообразието на екосистемите представлява цялото им разнообразие или взаимозависимите общности от видове и тяхната физическа околна среда. Екосистемите могат да покриват много голям или много малък район. Те включват естествени системи като тревни площи, малки гори, коралови рифове, влажни зони и тропически гори, а така също и земеделски екосистеми, които зависят от човешката дейност, но имат характеристиката на съвкупност от растения и животни.
Биопиратство: използването на интелектуална собственост за да се легитимира изключителната собственост и контрол върху биологични ресурси и познания без признаване, възнаграждаване или протектиране по отношение на неформалните новатори.

BSE (“Болеста луда крава”): форма на говежда спонгиформена (гъбичкова) енцефалопатия, представляваща говеждия вариант на болестта на Кройтцфед-Якоб (КЯ). КЯ е болезненo дегенеративно /прогресивно напредващо/ заболяване, което причинява на инфектирания пациент неволеви спазми, а по-късно се влошава и води до ослепяване и епилепсия. Предполага се, че то се причинява от косумацията на инфектирано BSE-говеждо месо. За сега тази болест се счита за неизлечима. Според учените, тези заболявания са причинени от мутирането на приони - мозъчни протеини, които могат да се реплицират и да засегнат нормалните такива. Обичайната практика, при която в животинската храна се добавят животински остатъци, превръща растителноядните животни в месоядни животни и канибали и се приема като главна причина за болестта BSE. Замразяването или претоплянето на храната не разрушава BSE. След откриването на болестта през 1986 г. тя е засегнала 165 000 говеда във Великобритания и довела до забрана в Европейския съюз за внос на британско говеждо месо за срок от три години.

ГСХ(BST): Рекомбинантният растежен говежди хормон (РРГХ), или известен още като ГСХ (говежди самотропен хормон) и с търговското име Посилак (между няколкото), е генетично инженерен хормон, произведен от Монсанто (САЩ) да повиши млечната продуктивност на кравите.

Bt: Bacillus thuringiensis CryLA(b) Delta-Endotoxin e естествено срещаща се в природата почвена бактерия, одобрена като природен инсектицид за употреба в органичното фермерство.

Клетъчна линия: клетки, премахнати от човека или други организми, манипулирани така, че да поддържат дългосрочен и продължителен растеж в условия на изкуствени култури. Така наречената безсмъртна клетъчна линия e била създадена, за да живее неограничено в изкуствени условия, където температурата и хранителните й потребности са били стриктно контролирани. Клетъчните линии осигуряват неограничено снабдяване с ДНК от организмите, от които те са взети.
Клониране: практиката на изкуствено получаване на два или повече генетично идентични организми от клетките на друг организъм.

Съвет на Европа: През 1949 г. това е създадена първата пан-европейска политическа институция. Това е междуправителствена организация в която понастоящем членуват 39 страни. Главните му цели са: да защити и засили плуралистичната демокрация и човешките права; да търси решение на проблемите на обществото и така да защити раждането на една истинска европейска културна идентичност. Негово забележително постижение е Европейската конвенция за правата на човека.

КОДЕКС-Алиментариус (Кодекс за Храните): институция на ООН, която обхваща 165 страни. Той е отговорен за разработването на международни стандарти за качество и безопасност на храните.

ДНК (дезокси-рибонуклеинова киселина): генетичен материал, съдържащ се във всички живи организми (с изключение на някои вируси, чийто генетичен материал се състои от РНК-рибонуклеинова киселина). Тя се съдържа в хромозомите на клетъчното ядро. Генетичната информация е закодирана в ДНК, предопределяща структурата и функцията на протеините, които от своя страна определят структурата и функцията на клетките, изграждащи цялостния организъм.
Ензим: протеини, произведени в организмите и функциониращи в тях като биохимични катализатори.

Евгеника: изследване на възможностите за подобряване на наследствеността по-специално при хората посредством упражняването на генетичен контрол.
Ферми-фабрики: олицетворяват тенденциите в животновъдната практика, ограничаващи свободното движение на животните във фермите, като например “птицевъдните ферми”, в които няколко стотици и хиляди пилета се отглеждат в сравнително малки за целта клетки. В случая с отглеждането на телета /с оглед добиването на телешко месо/, те биват отглеждани в тъмни клетки, а храната се подава насилствено по тръбопровод и техните движения са ограничени вследствие на прерязване на сухожилията на краката им - всичко това с цел производството на по-крехки меса. Употребата на антибиотици и химикали за засилване на растежа също бива включвано в тези условия.

Генерално споразумение за търговия и тарифи (ГСТТ): ГСТТ се създава през 1947 г и нараства от клуб, в който членуват 23 индустриализирани държави, в споразумение на 115 подписали го държави. По-късно след кръга преговори в Уругвай (завършени през 1994 г.), ГСТТ преминава под управлението на Световната търговска организация (от 1 януари 1995 г.). От тогава споразумението включва и интелектуалната собственост като предмет на търговия, известна като Свързани с търговията аспекти на правата върху интелектуалната собственост или СТАПИС.
Ген: функционалната единица на наследствеността. Генът е част от ДНК, чрез която са закодирани специфични биохимични нужди в живия организъм. Гените физически се разполагат в хромозомите.

Генетично инженерство (ГИ): виж генетично изменени (модифицирани).
Генетично изменени (ГИ): използване на високотехнологични процеси за обработването на генетичния материал на живия организъм, за да се въздействува върху биохимичните му характеристики и за да се създаде нов, различен организъм в лабораторни условияия.

Генетично изменени организми (ГИО): организми (растения, животни, микро-организми и част от тях), създадени чрез генетично модифициране/изменение.
Геномика: науката за разгадаване на геномите (целият генетичен материал на организмите). Изследването може да включва изработването на картата на целия геном, като например проект човешки геном, или могат да се окажат полезни.
Генотип: цялата генетична информация в хромозомите на отделен организъм или вид.
Гермо-плазма: т.н. герминативна или още зародишева плазма, свързана с наследствеността и унаследяването.

Хербицид: синтетичен химикал, използван за унищожаването на плевели или други нежелателни растителни видове между култивираните растения.
Проект - човешки геном: международно сътрудничество и стремеж на учените – генетици да изработят картата на човешкия геном чрез използването на нови технологии, да опишат химическия състав на приблизително 100 000 гена, които контролират унаследената част на човешкото развитие.

Организация за човешки геном (ОЧГ): международна организация - чадър, която управлява Проекта-човешки геном. В САЩ департаментът по енергетика и националният здравен институт основно я финансират, докато в Европа това прави Европейската Комисия.

Международен валутен фонд (МВФ): институция, създадена през 1946 г. в Бретън Уудс (САЩ) със 182 страни-членки. Неговите цели са да поддържа стабилна система на покупко-продажби с валутите на страните-членки така, че плащанията в чужди пари между тях да може да се осъществява гладко и без забавяне. МВФ дава пари на заем на членовете си, за да посрещнат евентуални трудности, свързани със задължения към други членове, но само при условие, че те са предприели извършването на икономически реформи. Тези реформи твърде често означават намаляване на средства за социални и други подобни програми, докато в същото време се изразходват повече средства за реализирането на протекционистична политика, която стимулира откриването на нови работни места. Гласуваната на МВФ власт е предопределена от количеството пари, които се дават на неговите ковчезници.

Мултинационални компании (МНК): своебразен термин за описване на компании, присъстващи в повече от една страна, но със силно застъпена национална база. Вж. също ТНК.

Наука за живота или т.н. “живи нуки”: термин, използван от генно инженерните ТНК, за да опишат тяхната област на действие. В по-широк смисъл това изглежда като инициатива на отделите им за връзки с обществеността за пренасочването им от предишни дейности най-често в химическите производства.
Органично земеделие: вид земеделие, което не използва изкуствени пестициди, хербициди и синтетични торове, ГИО, антибиотици или лъчения при производството на растения и животни.

Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР): предишното наименование на организацията бе Организация за Европейско икономическо сътрудничество, създадена за да направлява помощта, дадена от САЩ и Канада по плана “Маршал” за следвоенното възстановяване на Европа. Тя беше създадена през 1961 г., за да изгради силни икономики в страните-членки на организацията, да повиши ефективността на търговските им системи, да разшири свободната търговия и подкрепи развитието на индустриализацията както в тях, така и в развиващите се страни. В нея членуват 29 страни от Европа, Северна Америка, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Финландия, Мексико, Чехия, Унгария, Полша и Корея, които произвеждат две трети от световните блага и услуги.

Oрганизация за Африканско единство (ОАЕ): включва 32 независими държави от Африка. Създадена е през 1963 г., за да подпомогне африканското единство и солидарност, да защити суверенитета на страните-членки, да изкорени всички форми на колониализъм, да хармонизира икономиката, отбраната, здравеопазването, образованието, научната политика и международното сътрудничество между тях.
Патент: временен легален монопол върху търговската експлоатация на изобретение, което покрива широк кръг от продукти и процеси, а понастоящем включва и формите на живот. За да се патентова нещо, изобретението трябва да отговаря на четири критерия. Патентът трябва да бъде нов, новаторски, индустриално приложим и трябва да прави необходимо изобретателското начало. Патентите осигуряват изключителна защита от закона на притежателя на патента за период от 17-25 год. Ако някой желае да използва патентованото изобретение, то той трябва да получи разрешение от неговия притежател и да заплати такса. В замяна на това притежателят на патента може да разкрие информация за изобретението.

Пестицид/инсектицид: изкуствени химикали, използвани да унищожават инсектите и да предпазват от тях растенията. (Инсекти - които се хранят с тези растения или пренасят болести върху тях).

Предпазен принцип: Този принцип беше признат като международен закон с Декларацията от Рио де Жанейро през 1992 г. и гласи: “Принцип 15: За да защити околната среда, предпазният подход ще бъде широко използван в страните съгласно техните възможности. Където има опасност от сериозни и невъзвратими увреди на околната среда липсата на пълна определеност в научните познания няма да бъде използвана като причина за отлагане на прилагането на скъпоструващи и ефикасни мерки за защита на околната среда от по- нататъшното й деградиране.”
Протеин: което и да е от сложните органични съединения, които съдържат аминокиселина като част от тяхната основна структура, срещащо се във всяка жива материя и е незаменимо за растежа и възстановяването на животинската и човешката тъкан.

Рекомбинантни ДНК: хибридна ДНК молекула, която съдържа ДНК от повече от един източник.

Терминаторна технология: официално известна като “Система за технологично протектиране” (СТП) или “Генетична употреба на рестриктивни технологии” (ГУРТ). Този набор от генетични технологии е проектиран така, че да защити “неоторизираното” (неразрешеното) запазване на семена от фермерите от минали години. Растенията, които израстват от семена, закупени от ГИ корпорации ще произведат стерилни семена и така ще бъде предотвратена традицията на засаждане на семена от миналите години, с което ще бъде постигната една нова, значително завишена добавена стойност.

Токсини: те са способни да предизвикат отравяне, когато са въведени в живия организъм.

Транснационални компании (ТНК): неотдавнашен термин за разлика от мултинационални компании (МНК), използван за дефиниране на такива компании, които са представени в много (стотици) страни и често притежават по-малко от 50% от техните активи в страната, от която произхождат. Някои от тези компании сега са изместили седалищата си от техните страни. Разпростирането на акционерите им от и върху много страни също води до замъгляване на представата за произхода им.
Споразумение за свързаните с търговията аспекти на правата върху интелектуалната собственост (СТАПИС): това е част от споразумението ГСТТ и се администрира от Световната търговска организация (СТО), което поставя условието, че всички подписали трябва да се съобразяват със стандартите на закона за интелектуалната собственост на индустриалните страни. СТАПИС изисква подписалите да въведат патентно покритие и за микроорганизмите и да имат някакви форми на закрила на интелектуалната собственост върху неговия геном.

Департамент по земеделието на САЩ: той е равнозначен на министерство на земеделието на САЩ.

Агенция за защита на околната среда на САЩ: тя е равнозначна на министерство на околната среда на САЩ.

Агенция по храните и лекарствата на САЩ: това е правителствена агенция на САЩ, отговорна за новите храни, лекарства и козметични одобрения, а така също тя се занимава и с проблемите за безопасността на храните.

Световна банка: една от най-големите и многостранни банки, която дава заеми на правителствата за реструктуриране, реализиране на проекти, свързани с околна среда, социални проекти и инфраструктурно развитие. Банката бе поставена под обстрел заради отпускането на заеми за пректи, които водят в по-голяма степен до опустошаването на околната среда, отколкото да я защитават: принудително преместване на хора; пректи за изграждане на големи магистрали, големи язовири и дърводобив в особено чувствителни райони чрез тотално премахване на растителността там.

Световна организация за интелектуална собственост (СОИС): създадена през 1967 г. със седалище в Женева. Управлява 20 конвенции, касаещи интелектуалната собственост върху патенти и търговски марки, включително Бернската и Парижката конвенции, под егидата на ООН. СОИС включва 151 страни-членки – всички развити индустриални страни и такива от Юг.

Световна търговска организация (СТО): създадена в заключение от Уругвайския кръг преговори на ГСТТ през 1994 г. , за да извършва мониторинг на споразуменията на ГСТТ и да преследва световните търговски цели - главно свободната търговия. Тя действа от 1 януари 1996 г. Сега тя има възможността да стане доминиращ форум при предопределянето на бъдещето на световните закони за интелектуалната собственост.

Ксено-трансплантация: клонирането на животни с цел добиване на тъкани за трансплантация у хора и генетичното изменяне на животни, за да произвеждат лекарства (в млякото например).

-Повечето дефиниции са взети от – Уединенията на съзнанието (RAFI) и собствеността върху живота.

« Последна редакция: Март 04, 2010, 09:37:19 am от WhiteKnight »

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #138 -: Март 04, 2010, 09:34:59 am »
"Чернобил на всяко ядене (материал от 2005г.)

Проект за международна норма, позволяваща радиоактивните храни.

Скоро ще трябва да свикваме с вкуса на гъбите с плутоний. До сега ги поглъщахме само по време на ядрена авария. Занапред така ще бъде всеки ден.

Знайте, че никаква норма не постановява “нормалната” радиоактивност на храните. Поради добрата причина, че обикновено храните не са радиоактивни. Всъщност нормативни граници съществуват, но само при заразата в случай на катастрофа, защото друга не се предполага да съществува. Така и през годината след Чернобил храните, чиято стойност на цезиум 137 не превишаваше 1000 бакрела на кило, бяха допускани на пазара.

Това вдъхнови Международната агенция за атомната енергия. Атомократите от този организъм на ООН са си казали, че околностите на атомните електроцентрали преливат с пропиляна хранителна продукция. Съответно те се намесиха относно Кодекс алиментариус, комисията на ООН, която би трябвало да определя това, което е добро за стомасите ни. Така се ражда и проекта: да се определи норма за всекидневната консумация..., но със стойностите, позволени в случай на авария.

Добра е идеята да се поставят ограничения там, където нямаше нищо. Освен че, хиляда пъти по-ниски прагове биха били малко по-криминални. “1000 бакрела за цезиума е неприемлива граница. На това равнище се срещат съвсем реални рискове за здравето”, се възмущава Ролан Деборд от CRII-RAD (Комисията за Независими Изследвания и Информация относно Радиоактивността, единствено по рода си гражданско и научно сдружение).

Кодексът алимантариус ще представи решението си през м. юли. В тази перспектива европейските страни се събират тази седмица, за да решават каква позиция ще защитава Европа.

Ако нормата бъде приета, ще бъде доста трудно да се размахва закона за общественото здравеопазване, за да не се допускат радиоактивни зеленчуци и ракообразни, идващи от Белорусия, Ирландия или другаде. Това би предположило сериозни гранични контроли, които са далеч от дневния ред. Освен това има вероятност мълниите на бог СТО (Световната търговска организация) да се стоварят върху тази пречка за свободата на търговията.

Единствената наджда: все още не е твърде късно този проект да бъде захвърлен в забравата на атома..., но това е спешно.

Преди няколко месеца CriiRad (Комисия за независими проучване и информация) призоваваше към широка мобилизация срещу приемането на международна норма, позволяваща търговията на заразените с радиоактивни облъчвания храни без ограничение на продължителността и без да е необходимо да има ситуация на катастрофа. Този проект щеше да установи същински разрешителни за замръсяване за ядрените инсталации и да лиши от всякаква възможност за обжалване както производителите, така и консуматорите.

Необходимо беше да се действа спешно, тъй като проектът за нормата скоро щеше да дойде на ред: иницииран през 2002, той вече беше пресекъл шест от осемте етапа, които съдържа процедурата по приемането на нормите на хранителния кодекс (или Codex alimentarius).

Комитетът на Кодекса за хранителните добавки и замърсителите трябваше да се събере в края на април 2005 и да реши дали проектът може да премине последната фаза: официално приемане в началото на юли 2005 в Рим. Никаква съществена съпротива не се беше проявила по време на предишните етапи, процесът изглеждаше невъзвратим.

Това, което сподвижниците на проекта не бяха предвидили, е нахлуването в дебата на потребителите. В действителност повече от 100 000 френски (и няколко хиляди европейски) граждани отговориха на призива и подписаха подписката за необлъчени храни. С помощта на тази подкрепа, CriiRad умножи постъпките спрямо отговорните инстанции във Франция и чужбина.


Театрална пиеска в Хага

Мобилизацията донесе плодовете си: комитетът на Кодекса за хранителните добавки и замърсителите реши да върне проекта на етап 2!

Сподвижниците на проекта ще трябва да тръгнат от началото! Редакционна група е натоварена да състави нов текст, който ще трябва отново да прекоси всеки от осемте етапа на процедурата. При положение че Комисията на Кодекса се събира само веднъж на година, новия проект не ще може да бъде одобрен преди лятото на 2006 (етап 5) и приемането (етап 8) не ще бъде възможно преди 2007.

Това е огромно облекчение за CriiRad, която държи да благодари на всички, които участваха в мобилизацията.

Внимание, заплахата не е изчезнала! Всъщност изготвянето на новия проект за норма е поверено на AIEA, агенцията, натоварена в международен план с развитието на ядрената индустрия. Тя ще бъде подпомагана от дирекцията Euratom и Европейската комисия, която също има проядрено поприще, както и от четири държави, Франция, Великобритания, Германия и Белгия, които са четирите най-ядрени държави в Европа.

Ако искаме новата норма да отразява интересите на потребителите, а не тези на ядреното лоби, ще трябва много бързо да се установи контра-власт на европейско ниво и дори, ако е възможно, на международно.

Масивна мобилизация за предпазването на нашите храни: 106 449 подписа в края на април 2005 за петицията “Не на радиоактивността в нашите чинии!”

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #139 -: Март 04, 2010, 09:45:21 am »
ГМ геноцид: Хиляди индийски фермери се самоубиват след употребата на генетично модифицирани сортове

Препубликувам без редакции материал от Daily Mail с автор Андрю Малоун и преводач Георги Медаров.

Преди да бъда обвинена във фанатизъм, трябва да кажа, че статията е от 2008-ма година и се отнася за друга страна с други условия. Пускам я не за да предизвикам масова психоза, а за да подчертая, че не всичко, което се казва за ГМО и се обещава като качества на семената и безопасност  трябва моментално да се приема като 100% чиста монета. А също и за да напомня, че когато се отнася до земята ни, несъмнено най-голямото богатство на България, е правилно да си спомним хубавата поговорка: “Сто пъти мери, един път режи”. Ние не вярваме в магии (надявам се), не и през ХХІ век. Също не вярваме и на лъскави реклами и на продажни политици. Ние по нашите земи сме минали през какво ли не. Обикновено продължаваме да се борим и по един или друг начин изплуваме. Но необходимо ли е преди това да изгубим качествата на земята си?

Когато принц Чарлз твърдеше, че индийските фермери се самоубиват след употребата на ГМ култури, той бе заклеймен като истерик. Всъщност, както този страховит репортаж разкрива, нещата са даже по-ЗЛЕ от това, което той е истерик.

Децата не могат да бъдат утешени. Безмълвни от шока, те му отвръщат със сълзи. Сгушват се в майка си, докато приятели и съседи подготвят тялото на баща им за кремация в пламъците, горящи върху напуканата безплодна земя близо до дома им. Пламъците обгръщат тялото, a Ганджанан на 12 и Калпана на 14 се изправят пред тежкото си бъдеще. Шанкара Мандаукар се е надявал, че синът и дъщеря му ще имат по-добър живот по време на икономическия бум в Индия, но сега те ще са принудени да робуват за по няколко жълти стотинки дневно. Безимотни и бездомни, те ще са най-бедните от най-бедните.

Шанкара, уважаван фермер, любящ съпруг и баща се самоуби. Преди по-малко от 24 часа, когато загуби земята си заради дългове, той изпи чаша инсектицид. Неспособен да плати еквивалента на двугодишните си приходи, той изпаднал в тежко отчаяние. Не виждал друг изход.

Все още имаше следи в праха, където се е гърчил в предсмъртната си агония. Другите селяни гледали отстрани, знаейки че всеки опит да го спасят ще е излишен. Можели само да наблюдават как тялото му се свива, докато той крещи и повръща. Викайки от болка, той изпълзял до една пейка пред скромния си дом, намиращ се на сто мили от Нагпур в Централна Индия. След час спрял да издава какъвто и да било звук. А после спрял и да диша. В неделя в пет следобед животът на Шанкара Мандукаукар свършил.

Съседите се бяха събрали за молитва пред семейната къща. Нирмала Мандаукар на 50 г. разказа как се втурнала обратно от полето, за да види съпруга си мъртъв. “Той беше любящ и загрижен човек” каза тя, докато плачеше тихо, “но просто не можа да го понесе. Страданието бе прекалено тежко. Загубихме всичко”.
Реколтата на Шанкара пропадна – два пъти. Разбира се, гладът и нищетата са част от древната история на Индия. Но смъртта на един уважаван фермер се обяснява по друг, доста по-модерен и зловещ начин: генетично модифицирани култури.

На Шанкара, както и на милиони други индийски фермери, му е било обещано, че ще пожъне нечувана реколта и печалба, стига да премине от традиционни към ГМ семена. Подлъган с обещани бъдещи богатства, той взима заем за да купи ГМ семена. Но когато реколтата се проваля, е въвлечен в спираловидни дългове – без доходи.

И така Шанкара става един от 125 000 земеделци, които се самоубиват в резултат на безскрупулната употреба на Индия като тестов район за генно модифицираните култури.

Кризата, наречена от активистите “ГМ геноцид” скоро бе посочена от принц Чарлз. Той каза, че ГМО се превръщат в “глобален морален проблем” – и че е дошло времето да се прекрати безспирното им нашествие.

Във видео конференция със столицата на Индия – Делхи, той разгневи биотехнологичните лидери и някои политици като заклейми “отвращаващия брой самоубийства на дребни фермери в Индия, който идва от …. провала на много от ГМ културите.”

Срещу принца се изправиха мощни ГМ лобисти и водещи парламентаристи, твърдящи че генетично модифицираните култури са преобразили индийското земеделие, предоставяйки безпрецедентно високи добиви. Те твърдят, че и останалата част от света трябва да приеме настъпването на “бъдещето” и да следва същия път.
Кой казва истината? За да разбера, отидох в “самоубийствения кръг” в щата Махаращра.

Това, което последва, бе дълбоко покъртително и има изключително важни последствия за страните, включително и Великобритания, в които се води дебат относно това дали да се допусне навлизането на семена, манипулирани от заобикалящи природните закони учени.

Според официалните данни на Индийското министерство на земеделието наистина има дълбока хуманитарна криза. Повече от 1000 фермери се самоубиват всеки месец. Обикновените селски хора сега са подложени на бавна смърт. Повечето пият инсектициди, скъпата субстанция, която са им казали, че няма да им се налага да ползват, ако приемат да садят скъпите ГМ семена. Изглежда много от тях са задлъжнели към местни лихвари – фермерите са взели заеми, които не могат да върнат. Про-ГМО експертите казват, че истинската причина се крие в селската бедност, алкохолизма, сушата и “фермерския стрес”. Но по време на четиридневния ми престой в епицентъра на бедствието аз открих, че това не е цялата история.

В едно малко село, което посетих, се бяха самоубили 18 фермери, заради неспособността си да изплатят ГМ дългове. Имаше и случаи, в които съпругите поемаха фермите от починалите им съпрузи – само за да се самоубият и те самите.
Лата Рамеш на 38 г. се отравя с инсектицид, след като реколтата й пропада – две години след като съпругът й изчезва, когато се оплита в ГМ дългове. Тя оставя десетгодишното си дете – Рашан – на близките си. “Той плаче, когато мисли за майка си”, казва лелята на починалата жена, седейки в сянката близо до полето.

Село след село, семействата разказваха как са били обвързани с дългове, след като са били склонили да купят ГМ вместо традиционните семена памук. Цената е внушителна: 10 британски лири за 100 грама ГМ семена, в сравнение с по малко от 10 лири за 1000 пъти повече традиционни. Но продавачите на ГМ и правителствата обещали на земеделците, че това са “магически семена”, даващи по-високи реколти, по които не виреят паразити и насекоми. А в борбата да се промотират ГМ семена, традиционните видове били премахнати от няколко правителствени резерва.

Властите имали интерес да промотират тази нова биотехнология. В опитите си да избяга от отчайващата бедност след Независимостта, индийското правителство се съгласява да позволи на новите биотехнологични гиганти като американския пазарен лидер Монсанто да продават произведените от тях семена.

През 80-те и 90-те Международният валутен фонд отпуска заеми на Индия в знак на благодарност за това, че тя допуска западни компании. Индия е втората по брой на населението страна в света – повече от един милиард души. Тези заеми спомагат за началото на една икономическа революция. Но въпреки че в градове като Мумбай и Делхи има икономически бум, животът на земеделците значително се влошава и се връща обратно в тъмните векове. Земите, върху които се засяват ГМ семена са се удвоили за две години – до повече от 17 млн. акра. Но много земеделци е трябвало да платят жестока цена. Не само, че не са “магически семена”, ами и “устойчивите на вредители породи” се оказват опустошавани от паразити.

Никой не предупреждава земеделците, че тези семена ще изискват два пъти повече вода. А това се оказва границата между живота и смъртта. Поради спада на дъждовете от последните две години много от ГМ културите просто изсъхват и умират, оставяйки фермерите заробени в дългове без възможност да ги изплатят.

Земеделците вземат заеми от традиционни лихвари на невъобразимо висока цена. Стотици хиляди малки фермери са пред риск да загубят земята си заради това, че скъпите семена се провалят. А тези, които продължават да се борят, са изправени пред нова криза. В миналото, когато реколтата е била лоша, фермерите все пак са успявали да запазят семената и да засадят пак през следващата година. Но не можеш да направиш това при ГМО. Защото ГМ семената съдържат така наречената “технология терминатор”, което означава, че те са модифицирани по такъв начин, че да дават ялови семена. Като резултат фермерите трябва да купуват нови и нови семена всяка година на същите страшно високи цени. За някои това наисина се оказва границата между живота и смъртта.

Например, случаят на Суреш Бхаласа, друг фермер, който беше кремиран тази седмица и остави жена и две деца.

Нощта се спуска след церемонията, а съседите се събират отвън, докато свещените крави се прибират от полето. Семейството му не се съмнява, че проблемите им започват от момента, в който са били посъветвани да купят BT Cotton, генно модифицирано растение, създадено от Монсанто.

“Сега сме разорени”, казва 38 годишната съпруга на починалия. “Купихме 100 грама BT Cotton. Реколтата ни пропадна два пъти. Съпругът ми се депресира. Той отиде на полето, легна в памука и погълна инсектицида.” Селяните го натоварили на рикшата и се отправили към болницата по черния път. “Той викаше, че е пил инсектицид и че съжалява”, каза тя, докато семейството й и съседите се тълпяха около дома й, за да покажат почитта си. “Когато стигнаха до болницата, той вече беше мъртъв”.

На въпроса дали мъртвецът е бил “пияница” и дали е страдал от други “социални проблеми”, както твърдят про-ГМО експертите, кротките, достойни хора избухнаха гневно. “Не! Не!”, възкликна един от братята на починалия човек. “Суреш беше добър човек. Той си пращаше децата на училище и си плащаше данъците.”

“Той бе удушен от тези магически семена. Те ни продават семената, твърдейки, че няма да ни трябват скъпи пестициди, но това не е така. Трябва да купуваме същите семена от същата фирма всяка година. Това ни убива. Моля ви кажете на света какво се случва тук.”

Монсанто признава, че повишаването на дълга е “фактор в тази трагедия”. Но посочват, че производството на памук е скочило двойно през последните седем години. Говорител на компанията добави, че има други причини за тази скорошна криза, като например “закъснял дъжд” или суша, както и че самоубийствата винаги са били част от селския живот в Индия. Те също показват и проучванията, според които индийските фермери искат ГМ семена. Не е учудващо, предвид агресивната маркетингова стратегия на компанията.

По време на разследванията ми в Махарастра попаднах на трима “независими” изследователи, търсещи в селата информацията за самоубийствата. Те настояваха, че ГМ семената са само с петдесет процента по-скъпи, но по-късно признаха, че разликата е 1000%.

(А след това говорителят на Монсанто твърди, че цената на техните семена е само “двойно по-висока” от цената на официалните не-ГМО семена, но призна че разликата може да бъде по-голяма, ако са продавани по-евтини традиционни семена от “безскрупулни” търговци, които често продават “фалшиви” ГМ семена, предразположени към заболяване.)

Поради слуховете, че правителството може да компенсира за починалите хора, много земеделци казаха, че са отчаяни и се нуждаят от всякаква форма на помощ. “Просто искаме да се отървем от проблема си” казва един. “Искаме само помощ, за да не умираме повече така”.

Принц Чарлз е ужасен от окаяното положение на фермерите и техните самоубийства, затова създаде благотворителна фондация (Bhumi Vardaan Foundation), за да помогне на засегнатите да промотират органични индийски сортове, а не генномодифицирани.

Индийските фермери вече започват да се борят. Организират масови демонстрации, протести против разпространителите на семена, а правителството на един от щатите даде Монсанто под съд, заради непоносимите цени на ГМ семената.

Но това се случи твърде късно за Шанкара Мандаукер, който дължеше 80,000 рупии (около 1000 английски лири), когато отне живота си. “Казах му, че ще оцелеем” казва вдовицата му, докато мракът се спуска, а децата й все още стоят край нея. “Казах му, че ще намерим начин. Той каза, че е по-добре да умре.”

Но дългът не умира със съпруга й: ако не намери начин да го върне, тя няма да има как да праща децата си на училище. Те ще загубят земята си и ще се присъединят към хилядите, които се тълпят да просят край пътищата на тази гигантска и хаотична страна.

Жестоко е, че децата страдат най-много от този “ГМ Геноцид” – самото поколение, което уж щеше да се бъде освободено от бедността и мизерията чрез “магическите семена”. Тук, в самоубийствения кръг в Индия, цената на генетично модифицираното бъдеще е смъртоносно висока.

препратка: http://nookofselene.wordpress.com/2010/03/01/gm-genocid...ndia/



Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #140 -: Март 06, 2010, 01:42:02 am »
ГМ геноцид: Хиляди индийски фермери се самоубиват след употребата на генетично модифицирани сортове

Препубликувам без редакции материал от Daily Mail с автор Андрю Малоун и преводач Георги Медаров.

Преди да бъда обвинена във фанатизъм, трябва да кажа, че статията е от 2008-ма година и се отнася за друга страна с други условия. Пускам я не за да предизвикам масова психоза, а за да подчертая, че не всичко, което се казва за ГМО и се обещава като качества на семената и безопасност  трябва моментално да се приема като 100% чиста монета. А също и за да напомня, че когато се отнася до земята ни, несъмнено най-голямото богатство на България, е правилно да си спомним хубавата поговорка: “Сто пъти мери, един път режи”. Ние не вярваме в магии (надявам се), не и през ХХІ век. Също не вярваме и на лъскави реклами и на продажни политици. Ние по нашите земи сме минали през какво ли не. Обикновено продължаваме да се борим и по един или друг начин изплуваме. Но необходимо ли е преди това да изгубим качествата на земята си?

препратка: http://nookofselene.wordpress.com/2010/03/01/gm-genocid...ndia/


 :hi: Ей това си е много добра информация за разсъждения, за ГМО  :hi:

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #141 -: Март 19, 2010, 13:32:51 pm »
Стряскащи резултати са дали изследвания с ГМО на руски учени от Института РАН.

По време на симпозиум, Ирина Ермакова доктор на биологичните науки, оповести публично резултатите от ръководените от нея изследвания, цитирани от regnum.ru.

Това е първото изследване, което определя зависимостта между употребата на генно модифицирана соя и потомството на живи същества.

По време на експеримента д-р Ермакова е добавила ГМ-соя към храната на женски бременни плъхове.

В рамките на експеримента в храната на плъховете е добавяно соево брашно - две седмици преди зачеването, по време на зачеването и кърменето на малките.

В контролната група са били женски, към чиято храна не е добавяно нищо.

Участвали са три групи, по три женски. Първата група е контролната, на втората група е добавяна концентрирана ГМ-соя, на третата група е добавяна нормална соя.

Учените са следили за броя родили женски, колко плъхчета са родени и колко от тях са умрели.

Във втората част на експеримента плъховете са били разделени на две групи. На 1-вата група е давано храна с добавка ГМ соя, а на втората без.

След три седмици учените получили резултатите.

Сред потомството на плъховете, хранени с ГМ-соя се наблюдавало анормална висока смъртност - над 50 процента.
В същото време 36% от от новородените плъхове от тази група тежали по-малко от 20 грама, две седмици след раждането.

Плъховете по своята морфология и биохимически състав много приличат на човешкия организъм и затова получените данни са изключително тревожни, коментира Ирина Ермакова по време на пресконференцията на Института РАН.

Източник: http://news.ibox.bg/news/id_966608709

Ах този прекрасен нов свят...

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #142 -: Април 03, 2010, 23:38:55 pm »
Извинявам се, ако не съм "в час", ама не доизчетох цялата тема. В момента се събира подписка до Мануел Баросо да се спре закона за разрешаване на ГМХ в Европейската общност. Необходими са 1 милион подписа, за да се внесе в европейския парламент.

В момента 03.04.2010 21:37ГМТ са подписали 378198. Включете се:

http://www.avaaz.org/en/eu_health_and_biodiversity/96.php?CLICK_TF_TRACK

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #143 -: Април 12, 2010, 22:06:38 pm »
ДЪРЖАВНИЯТ КОНТРОЛ Е ЛИПСВАЩОТО ЗВЕНО ПРИ БЕЗОПАСНОСТТА НА ХРАНИТЕ

http://www.obshtestvo.net/content/view/1594/6/

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #144 -: Август 21, 2010, 22:15:40 pm »
Китай, САЩ и България: Отровите и ранния пубертет
 :o :o :o

Гърдите на женски бебета от Китай започнаха да растат, след като бяха хранени с мляко, натъпкано с хормони. Страховитото събитие предизвика бъркотия сред родителите от централен Китай, които се опасяват, че сухото мляко, с което хранят децата си, е причината за преждевременното полово съзряване.

Ежедневникът China Daily съобщава резултатите от медицинските тестове, извършени върху три от “тестовите” бебета на вързаст между 4 и 15 месеца. Те показват, че половите им хормони надвишават тези, циркулиращи в здравите зрели жени. Всички бебета с тези симптоми са били хранени по една и съща формула.

Д-р Янг Кин, главен физиолог в детското отделение на тамошна болница, е цитиран да казва:

    “Количеството на хормоните в тези бебета определено показва, че има проблем.”

Той е препоръчал на родителите да спрат използването на формулата със сухото мляко и настоява то да бъде подложено на химически анализ. Искането му обаче не е уважено. Тамошните власти по сигурността на храните са отхвърлили и молбата на една от майките за разследване на млякото, произведено от компанията Synutra. Обяснението е, че не извършвали тестове по молба на потребителите. ;)

Източник:
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1301515/Female-babies-China-grow-breasts-drinking-milk-laced-hormones.html

Още по темата – резултатите от американско изследване:

Все повече момичета навлизат преждевременно в пубертета

Девойките в САЩ започват половото си съзряване на все по-ранна възраст – заключава ново изследвано, цитирано от CNN. Експертите не са сигурни за причините, но подозират комбинация от различни фактори, включително ширещия се проблем с наднорменото тегло и субстанциите от околната среда.

Химикалите в заобикалящата среда – особено Бисфенол-А (BPA), който се намира в много продукти от твърда пластмаса – могат да влияят на хормоните, казва Гари Берковиц, лекар и професор към медицинския факултет на колежа “Милър” в Маями. Външни въздействия още по време на детството и дори в утробата могат да допринесат за появата на ранен пубертет, се казва и в друго изследване, публикувано в сп. “Pediatrics”.

Източник:
http://edition.cnn.com/2010/HEALTH/08/09/girls.starting.puberty.early/index.html?hpt=T2#fbid=EXffsqqCwYB&wom=false

Коментар от Стопанина: 6-годишната дъщеря на мои познати също има този проблем, както и няколко нейни съученички. Родителите й са убедени, че ранното развитие на гърдите й се дължи на химикалите и отровите, с които тъпчат пилетата – пилетата, с които после са хранили дъщеря си. Преди да се появят първите симптоми в дъщеря им, всички в продължение на близо месец по няколко пъти седмично са яли печени пилета, купувани от едно и също място. Не знам името на фирмата, която предлага тези пилета, но не мисля, че проблемът с отровите в месото е изолиран случай.

И тепърва имаме да отчитаме последиците от ГМО-тата…

http://www.ivanstamenov.com/2010/08/2105/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27