Автор Тема: Шистовият газ  (Прочетена 94672 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re:Шистовият газ
« Отговор #150 -: Януари 19, 2012, 22:26:06 pm »
Ето едно експертно мнение, което доста добре описва ситуацията, която предстои:

Цитат
Проф. дгн инж. КОНСТАНТИН ЩЕРЕВ, ХИДРОГЕОЛОГ

Какви рискове са възможни при евентуално проучване за добив на шистов газ в България?

На първо място са рискове и поражения в населени места и земеделски райони върху повърхността на земята. Неизбежни са мащабни, често необратими увреждания на обработваема земя, растителност и почвен покров при придвижване и разполагане на тежки сондажни машини, влекачи, енергийни агрегати, тръбопроводи, стотици цистерни с токсична технологична течност и големи по обем изкуствени водоеми за нейното складиране. Възможно е и аварийно разливане или изтичане на технологична течност от цистерните и изкуствените водоеми с несигурна или повредена изолация от полиетилен и други материали.

Друг особено важен риск е мащабно и възможно необратимо замърсяване на първия от повърхността водоносен пласт с прясна подпочвена вода. Ще бъдат нарушени и увредени дългосрочно селскостопанското производство, традиционната стопанска активност, социалният живот и битът на местното население.

Трябва да се има предвид също огромният технологичен разход на вода и електроенергия. Освен това такъв добив предвижда изграждане на гъста мрежа от стотици до хиляди сондажи.

Рискове и поражения от нивото на шистовия пласт нагоре:

При механичното (хидравлично) активизиране на разломните разкъсвания и размествания освободеният от пласта метан със съдържание на сулфидна сяра (сероводород), амонячни съединения, други токсични вещества и примеси от технологичната течност ще се внедряват в горните водоносни пластове до самата повърхност. Възможно е също (доказано от теория и опит) предизвикване на земетресения със слаба енергия, но с осезаем отрицателен ефект върху стопанския и социалния живот.

Поражения и катастрофални последици в Североизточна България и най-вече за нейните подземни води:

Възможно най-тежки, катастрофални и непоправими последици на шистогазовата технология ще се проявят в Североизточна България. С най-голяма сила се очертават възможни поражения върху регионалната пластово-артезианска водоносна система, която е единствен и незаменим източник на прясна вода в Лудогорието, Добруджа и цялото крайдунавско пространство между Русе и Силистра. Във Варненско-Добруджанското крайбрежие (без ивицата Русалка - Шабла - Крапец) и в обширна зона между Две могили, Стражица, Търговище и Попово тази система съдържа пресни термални води, които са ценен ресурс за водоснабдяването, туризма и извличането на геотермална енергия. Става дума за пространство от над 20 хил. кв. км. В геоструктурно и хидравлично отношение системата е неделима. Тя е формирана в обща по геоложка възраст и състав скална формация с общи механизми на подхранване, пренос и вътрешен водообмен и сходна уязвимост от определени външни въздействия.

Уязвимост на водоносната система при проучване и добив на шистов газ:

Обстоятелствата и факторите, които определят тази уязвимост, обобщено може да се опишат така:

- В пространството между Тервел, Каолиново, Нови пазар, Каспичан, Девня и Добрич горнището на водоносната система се разкрива на повърхността или заляга на малка дълбочина под нея. Между повърхността и водоносния пласт няма хидрогеоложка филтрационна преграда и защита срещу пряко и бързо проникване на техногенни замърсители отгоре. В тази обширна (над 3000 кв. км) зона се осъществява главното подхранване на водоносната система с валежни води. Образно казано, тук е попивателната на системата, където превозване и депониране на токсични технологични разтвори е във висша степен опасно. Това се отнася и за крайдунавското пространство от Две могили - Русе до Силистра - Алфатар. Тук водоносната система има преки хидравлични връзки с повърхността чрез залягащи отгоре окарстени (кавернозни) варовици от по-млада геоложка формация.

- Лудогорието с прилежащите части на Добруджа, Черноморието и Дунавската зона е възходящ тектонски свод (купол) с активна съвременна геодинамика, гъста мрежа от разломно-разседни дислокации и действащи сеизмични огнища около Шабла, Стражица и някои други зони. Повечето от тях разсичат както потенциалните шистогазоносни пластове, така и залягащата над тях скална матрица на водоносната система. Други по-стари спящи разломи остават под нивото на тази матрица. И едните, и другите обаче са сигурни или потенциални проводници на метан, сероводород, амоний и токсични технологични разтвори от шистовия пласт към хоризонта на водоносната система. Такова ще бъде тяхното поведение при хидравлични удари и разриви със свръхвисоки напори.

- Скалната матрица на Лудогорско-Добруджанската водоносна система е дебел (до 800-1000 м) пласт от окарстени (кавернозни) варовици и доломити, които за разлика от други скали нямат способност да задържат и извличат попаднали във водата замърсители. Освен това системата няма отток към развита речна мрежа, който да улеснява нейното самопречистване. Шистогазовите операции и технологии я превръщат в нещо като кошче за смет или депо за проникващи отгоре и отдолу токсични вещества и замърсители. Освен метан, сулфидна сяра, амонячни съединения и технологични химикали, реално може да се прояви и радиоактивно замърсяване. Всички богати с органика геоложки формации имат повишено съдържание на уран и съответно на радий, чието присъствие в питейни води е недопустимо.

- От 30-40 г. при големите селища в региона действат мощни сондажни вододобивни съоръжения, които ускоряват водообменните процеси и при замърсяване на водоносната система ще стимулират преноса на замърсители в цялото водоносно пространство.

Затова смятам, че решението на правителството да наложи мораториум върху проучвателна концесия за шистов газ в Новопазарския проучвателен полигон е правилно.

Източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1192755
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 22:27:22 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен rofl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 164
Re:Шистовият газ
« Отговор #151 -: Януари 21, 2012, 14:57:26 pm »
САЩ тестват водата в шистово находище

http://www.technews.bg/article-24696.html

Обрат в позицията на контролния орган след предоставени данни от жителите на Димок

Водата в градчето Димок, Пенсилвания, може да е замърсена в резултат от проучвания и добив на шистов газ. В близките дни Агенцията за опазване на околната среда на САЩ ще започне тестове на водата, за да установи има ли замърсяване и опасност за хората.

На риск от сондажната дейност на Cabot Oil & Gas Corp, започнала преди три години, са изложени около 60 къщи в малкото градче, съобщи GreenTech.bg. Агенцията планира да доставя чрез камиони питейна вода на домакинствата.

Тестовете ще имат за цел да проверят „дали жителите са изложени на въздействието на опасни вещества, които причиняват проблеми със здравето“, казва агенцията.

Съобщението представлява обрат в позицията на контролния орган, който преди шест седмици обяви водата в малкия град за безопасна за пиене. Това стана преди регулаторът да получи повече данни, предоставени от местните жители.

Димок е средище на оживени газодобивни дейности, тъй като регионът е богат на шистов газ. Там ценното гориво се добива чрез технология на разбиване, известна като „фракинг“, каквато именно щеше да използва Chevron в добивните си дейности в България. При тази технология се напомпват милиони литри химически агент в скалната маса под земята.

Технологията „фракинг“ се използва от години в САЩ и е отключила огромни газови залежи, но и там еколозите настояват, че това води до замърсяване на околната среда. Енергийните компании от своя страна категорично отричат и настояват, че няма заплаха за питейната вода.
Някой доста упорито ми трие съобщенията ;-)

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Шистовият газ
« Отговор #152 -: Януари 21, 2012, 22:48:24 pm »
Още нещо по темата - дано е от полза ;)

Десет неща, които трябва да знаем за шистовия газ (1)


http://theprivatecorner.blogspot.com/2012/01/blog-post_17.html

Десет неща, които трябва да знаем за шистовия газ. (2)

http://theprivatecorner.blogspot.com/2012/01/2.html

Десет неща, които трябва да знаем за шистовия газ. (3)

http://theprivatecorner.blogspot.com/2012/01/3.html

Документални филми
на социална тематика с бг субтитри


http://www.dokumentalni.com/?p=1619

http://www.spisanieu.com/gaz/index.html

Газланд / Gasland (2010)

http://www.dokumentalni.com/?p=1092

Добивът на шистов газ: много проблеми и малко реална полза

http://geopolitica.eu/actualno/1103-dobivyt-na-shistov-gaz-mnogo-problemi-i-malko-realna-polza
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 08:33:51 am от ₪ Eon ₪ »

Неактивен darkmatter

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 15
Re:Шистовият газ
« Отговор #153 -: Януари 23, 2012, 11:32:10 am »
В крайна сметка го отхвърлиха ,и няма да се допускат за какъвто и да е добив.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Шистовият газ
« Отговор #154 -: Януари 23, 2012, 12:08:54 pm »
В крайна сметка го отхвърлиха ,и няма да се допускат за какъвто и да е добив.
Там е проблема, че са оставени "вратички" в текста на мораториума, които при желание, а такова има, може да се добива шистов газ. Знаем колко са двулични нашите политици, без изключение. По този въпрос еколозите много добре се аргументираха. И изобщо защо трябваше МС да разрешава дупченето, без да има хабер за какво става въпрос, но това е нормално в една държава където мафията управлява. 

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 515
Re:Шистовият газ
« Отговор #155 -: Януари 23, 2012, 18:43:28 pm »
Нищо не са отхвърлили. Шеврон вадят тежката артилерия - МАЕ :diablo:. Ще мислят как да минимизират щетите и ще напишат предписания. И не само у нас.

МАЕ ще изготви препоръки за проучването и добива на шистов газ

Международната агенция за енергия (МАЕ) изготвя препоръки за страните как да регулират прочуванията и добив на шистов газ, съобщи Ройтерс. Препоръките ще бъдат побликувани заедно с глобалния енергиен доклад на организацията през есента.
http://www.dnevnik.bg/pazari/2012/01/23/1751291_mae_shte_izgotvi_preporuki_za_prouchvaneto_i_dobiva_na/
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Шистовият газ
« Отговор #156 -: Януари 23, 2012, 18:56:42 pm »
ARRI, само една малка поправка, допълнение:"Ще мислят как да ИЗЛЪЖАТ И ДА минимизират щетите и ще напишат предписания. И не само у нас."
Явно далаверата е много голяма, а и защо да не унищожим хубавата природа? :diablo:

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 515
Re:Шистовият газ
« Отговор #157 -: Януари 23, 2012, 19:04:27 pm »
Знам, че до 1-2 години така ще извътртят нещата, че технологията по добив на шистов газ, ще е по-безопасна и от дезодорантите за околната околната среда. Ообенно у нас тази тема е много чувствителна. Половината нация иска независимост от рашките и шистовия газ им е като манна небесна :(. АЗ също искам независимост от рашките, но цената, която ще трябва да заплатим, трябва да е разумна, а не убийствена :yes:.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Шистовият газ
« Отговор #158 -: Януари 23, 2012, 20:27:09 pm »
Посланик Уорлик за шистовия газ. Яко го увърта.


Неактивен tectonics

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Re:Шистовият газ
« Отговор #159 -: Януари 24, 2012, 16:42:47 pm »
Искам да споделя нещо, което знам от сигурен източник, но не знам дали е обществено известно или пък група от хора го знаят (това Вие може да кажете). Не съм и чел цялата тема де, и се извинявам, ако се повтарям.
Както вече знаем под Добруджа има огромен воден басейн с голяма дълбочина, който искаха да отровят. А под този воден басейн (не знам точно колко под него) има огромни залежи на висококачествени въглища, за които е имало различни оферти от различни страни как биха могли да се добиват. Едно от предложенията е било те да се запалят и да се извлича газ! Все пак си мисля, че Шеврон е искал да се докопа до тези въглища, тъй като си знаят, че шистов газ в България няма. Това за мен звучи ужасяващо, Вие какво ще кажете?

Неактивен ellimar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
Re:Шистовият газ
« Отговор #160 -: Януари 26, 2012, 02:14:51 am »
По този въпрос еколозите много добре се аргументираха.
Само да уточня, че хората, които протестираха, не са еколози, а най- обикновени хора, българи, на които им пука какво става около тях.
Този прякор им беше лепнат от телевизиите.Ако има членове  на екологични организации, то те са единици, не мнозинство.
Чухте ли поздрава на Джош Фокс към протестиращите срещу шистов газ?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4WCL7U34Sk4#!
Нарече ги "българи"!Вълнуващо е! :hi:
Новината се разнесе въпреки, че нашите телевизии хич не си дадоха зор.

Неактивен tectonics

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Re:Шистовият газ
« Отговор #161 -: Януари 26, 2012, 09:23:58 am »
...
...Чухте ли поздрава на Джош Фокс към протестиращите срещу шистов газ?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4WCL7U34Sk4#!...

Горе долу за какво говори, защото мен ме няма с езиците :(

Аз бях на протеста във Варна, добре стана, макар и с малко хора!

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 515
Re:Шистовият газ
« Отговор #162 -: Януари 26, 2012, 17:59:20 pm »
Holland Sentinel: Фракингът предизвиква земетресения

Във вчерашния брой на Holland Sentinel излезе статия на Андрю Корфидж, в която се отбелязва, че към все по-дългия списък с аргументи против хидравличното разбиване вече убедително се нареждат земетресенията. Точно така – се казва в публикацията – след земетресението на Нова година в Янгстаун, Охайо, тамошните власти замразиха изграждането на нови кладенци за извличане на природен газ в радиус от 7 километра.

Земетресенията са рядкост в североизточните части на Охайо, затова сеизмолозите от Lamont-Doherty Earth Observatory (LDEO) към Колумбийския университет потвърдиха, че най-вероятната причина за повишената сеизмична активност се дължи на фракинга. Въпреки че властите наложиха мораториум върху тази индустриална технология и изграждането на нови кладенци, учените са убедени, че досега извършеният фракинг ще причинява земетресения още близо една година.
Джон Армбъстър от LDEO казва пред National Public Radio:

„Вкарват под налягане тези течности на голяма дълбочина, а силата, с която течността нахлува, поощрява приплъзването (на частите) в разлома. Кладенецът работи от една година. Ще отнеме почти същото време, за да могат последиците да отшумят напълно.“

http://www.otizvora.com/2012/01/3740/

Чудя се, тези хора ненормални ли са, или на мен нещо ми хлопа дъската? Според мен, трябва да си тъпо и алчно животно, за да подлагаш хората на такива неща, ама за тях са нормални действия....А пък нашите бушмени(''политици'') изобщо не искам да ги коментирам, защото и те са същите :diablo: :diablo: :diablo:.....
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 848
Re:Шистовият газ
« Отговор #163 -: Януари 26, 2012, 18:08:47 pm »
И аз се чудя същото. Но ти сам каза - те са тъпи алчни животни  и то с главно А и Ж. Никога не им е пукало за природата, за хората или за който и да е било освен за себе си. Интересуват ги само парите и властта.
Нямам нищо против добиването на какъвто и да е газ, стига да не вреди на околната среда и нас. Още по-трагично е че дори и да се добива газ ние обикновените хора полза няма да имаме.

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Шистовият газ
« Отговор #164 -: Януари 27, 2012, 19:07:11 pm »


Екокатастрофа заплашва България и Румъния, ако започнат дори проучвания за шистов газ.
Ако се поучим от световния опит и не допуснем добива, то и в бъдеще ще имаме чиста вода!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27