Автор Тема: Шистовият газ  (Прочетена 94689 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Шистовият газ
« Отговор #75 -: Октомври 12, 2011, 22:58:12 pm »
Благодаря за инфото Сайде. За съжаление не са хора, а продажници. Има разминаване в показаните епицентри. Това село изобщо не го казаха по новините. Официално епицентъра е на 4 км източно от Щабла, в морето. Дали е поредната манипулация?

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Шистовият газ
« Отговор #76 -: Октомври 13, 2011, 09:34:03 am »
Още по-лошо е ако са тръгнали под морето.Могат да предизвикат излизане на сероводорода от дъното на Черно море и да изтровят половин Европа.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Шистовият газ
« Отговор #77 -: Октомври 23, 2011, 14:23:37 pm »
Шистов газ - примамливото изкушение на енергозависимите държави



Преди две години Международната енергийна агенция призна, че връхната точка на глобалното производство на петрола ще настъпи не след 30-ина години, както бе прогнозирано по-рано, но най-късно през 2020 г., след което доставките ще тръгнат необратимо надолу.

 

Тревогата на по-дългосрочно мислещите политици и енергийни стратези, както и на обикновените граждани, не е случайна. Все пак петролът е в основата на всички съвременни икономически системи. Днес благодарение на петрола милиарди хора по света живеят по начин, за който през предишни векове дори царете не могат да мечтаят, а подобно благоденствие може да се постигне единствено чрез експлоатацията на милиони роби.

 

След така наречения “peak oil”, когато търсенето на петрола продължава на нараства, но предлагането пада под него и продължава надолу, ще се върнем ли към тези сурови и мрачни времена - при това при щестократно увеличено световно насаление, което никак няма да може да бъде задоволено с ресурси по „стария начин”?

 

Стратезите на мощните държави не са глупаци. Ясно им е за какво става дума. Но пред тази ужасяваща перспектива, глобалната тенденция към паниката е ясно осезаема. Свидетели сме на френетично лутане от едно хаотично решение на друго. Вече разрешават ескплоатация на ядрените централи да продължи с десетилетия по-дълго от срока, за който те са проектирани. Нови АЕЦ се проектират при продължаващото отсъствие на реално работещо решение за справяне с радиоактивните отпадъци. Сондажите за линеещите запаси на нефта се прокарват във все по-дълбоки океански води и увеличената цена на тази експлоатация се прихваща чрез все по-големи компромиси с безопасността (както бе случая тази година в Мексиканския залив). Все повече се изкопават залежи на „неконвенционалния” петрол, например изключително замърсяващите катранни пясъци в Канада. Огромни инвестиции се влагат в разработване на петролни находища в Арктическия океан, които се разкриват поради феномен, дължащ се именно на прекомерната употреба на самия нефт – отстъпването на арктическия лед.

 

Насред цялата тази паника изплува поредната панацея, с което стратезите с временно облекчение изтласкат в бъдещето неизбежното преструктуриране на икономиката към устойчивата енергия. Тази „панацея” се нарича шистов газ.

 

В последните две години се чуват такива оценки за него като „най-големият енергиен джакпот от години насам”, „ресурс, който ще обърне цялата игра”, „тихата енергийна революция”, „преобръщане на геополитиката”.

 

И наистина дялът на шистовия газ в общата газова продукция на САЩ вече настигна 20%. Източниците са сухоземни – няма скъпоструващите усложнения, свързани с офшорните газови находища. При това шистовият газ се намира в големи количества в непосредствена близост до големите енергоинтензивни градове като Ню Йорк. Земеделци в САЩ се облагодетелстват с хиляди долара дневно чрез отдаване на правото на тяхната земя да се прокарат кладенци за шистов газ.

 

Шистовият газ се намира почти навсякъде

Шистът е широко разпространена скала в земната кора, формирана от натрупването на тинести утайки в продължение на милиони години и съдържаща метан от органичните вещества в тинята.

 

Съвсем нови технологии позволяват отделянето на метана, като в кладенеца се „разбива” скалата със силни водни струи (т. нар „fracking”). Находищата са вече достъпни, благодарение на нови технологии за пробиване на хоризонтални сондажи (виж видео клипа на http://marcelluscoalition.org/2009/01/drilling-process-video/

 

По прогнозите на геолозите само едно находище в източните щати на САЩ би могло да задоволи търсенето в целите Съединени щати за едно десетилетие. В Европа се оценява, че шистовият газ би могъл да задоволи пазара за 50 години напред.

 

Шистовият газ по света

 

В Канада, където производството на природния газ отдавна е в спад, се намира ново находище на шистов газ на Хорн Ривер, което може да наподобява успеха в САЩ. Намерени са потенциални находища и в Испания, Полша, Франция и Германия. Петролните гиганти Шеврон, Коноко и Ексон вече имат разрешителни за сондиране в Полша. Изследванията продължават в Австрия (OMV), Германия (Ексон), Унгария и други европейски държави.

 

Ефекти

 

При цена на въглеродни емисии от 30 щатски долара/тон, интересът нараства въглищните централи да се подменят с газ. Иронията е, че петролните гиганти вече инвестират в шистовия газ и започват да лобират за налагане на въглероден данък - очевидно с цел отстраняване от конкуренцията на въглищните интереси.

 

Шистовият газ изглежда способен да преобърне геополитическия баланс. Със своята технологична преднина САЩ могат да се върнат във водеща позиция, като повсеместното присъствие на шистовия газ подкопава пазарната доминация на Газпром, която почива на големи и скъпи находища на конвенционален природен газ в труднодостъпни места. Европейските държави, неохотно изпаднали в зависимост от руските енергийни източници, гледат на шистовия газ с настървен интерес.

 

Икономиката на шистовия газ


 

Оказва се, че експлоатирането на шистовият газ е по-рентабилно от петрола, най-вече защото находищата (засега) са сухоземни. Цената на кладенец за шистов газ се равнява на около 4 милиона щатски долара, докато един петролен кладенец в мексиканския залив струва над 300 милиона долара.

 

От друга страна себестойността на шистовия газ е по-висока от тази на конвенционалния газ и въглищата. Експлоатацията му налага пробиването на огрпомен брой сондажи. Това е по-проблемно в Европа, където населението е по-гъсто отколкото в Америка.

 

За да може експлоатацията на шистовия газ да бъде рентабилна, цената на природния газ трябва да надхвърля 7,5 до 8 щатски долара на 1000 кубически фута. В САЩ пазарната цена в момента е около 4 щ.д.

 

Екологични последствия

 

Експлоатацията на шистовия газ изисква огромно влагане на ценните водни ресурси. За производството на газ в един кладенец се употребяват 19 милиона литра вода (от която 40% изтича обратно в кладенеца).

 

Още по-проблемно е това, че в един кладенец се влагат 82 тона химикали от различно естество за намаляване на корозията и с антибактериална цел. Това поставя сериозен риск за дългосрочно замърсяване на подземните води, при това в райони близки до големите градове.

 

В някои случаи питейната вода се замърсява с метан до такава степен, че може да се запали (виж видео клип на
 

Тази година Кметът на град Ню Йорк заяви „Твърдо заявяваме, че разработването (на кладенци за шистов газ) не трябва да бъде разрешено във вододайната зона на града”. По същите причини щатът Ню Йорк налага мораториум върху нови разработки.

 

Дали перспективите не са измамни?

 

След обещаващо начало реалността започва да разочарова. Например в Хейнсвил (САЩ) производството в 67 кладенци пада с 25% месечно. Само през първата година от екстлоатацията, производството се намали с над 60%. Поради бързото изчерпване се налага все по-честото пробиване на нови сондажи, за да се поддържа нивото на производството на едно ниво.

 

Но по отношение на климата на Земята всички тези трудности бледнеят пред основния проблем, свързано със шистовия газ, а именно, че отлагайки неизбежното, той отклонява инвестициите от реалните решения за парниковия ефект – възобновяемите енергийни източници, енергийна ефективност и енергийната достатъчност.

 

Марк Босани

Коалиция за климата - България
http://www.climatebg.org


musica universalis

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Шистовият газ
« Отговор #78 -: Ноември 01, 2011, 22:12:49 pm »
В североизточна България щеше да има референдуми, решения на общински съвети по въпроса за шистовия газ.....? Услужливите медиии пак млъкнаха.

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 782
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Шистовият газ
« Отговор #79 -: Ноември 01, 2011, 23:24:35 pm »
Те за едни фафли, дето им купуваха по цели страници навремето не смяха да кажат, че ползват отровни продукти, ти за шистовия газ искаш да ти пишат. Нали и те /журналята/ хлебец искат да ядат.
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Шистовият газ
« Отговор #80 -: Ноември 02, 2011, 20:07:12 pm »

Реквием за водата?


Територията, на която ще се дупчи за шистов газ, е основен водоизточник за цяла Североизточна България, както и за региони в съседна Румъния, пише Свилен Георгиев за Vesti.bg


Жена ми е родом от Добрич. Не пиша този материал обаче заради нея. А заради всички нас. И заради тези, които ще дойдат след нас. Защото силно се надявам един ден те да не се чудят къде ни е бил акълът и защо сме спали, докато някой си е играел на руска рулетка със земята и здравето ни.

Хората в Добруджа определено имат проблем с водата – не достига. Разрешението, дадено на печално известната компания "Шеврон" да прави проучвания за наличието на шистов газ в региона обаче изправя местните жители пред потенциално далеч по-голяма опасност – подпочвените води да бъдат трайно и фатално замърсени.

Защото при използваната технология за сондиране – т.нар. hydraulic fracturing, превеждано като "хидравличен удар" или "хидравлично разбиване", в земята се вкарват около 600 химикала и химични съединения, повечето токсични или канцерогенни.

Да не говорим, че за този процес са необходими и огромни количества вода. С една дума – добруджанци и без това често остават без живителната течност, а сега голяма част от нея ще отива за дупченето на плодородната им земя и което е по страшно – може леко да се поотрови. Порочен кръг, нали?

Имаше една много силна сцена от филма "Кървав диамант". В нея беден старец от Сиера Леоне обсъждаше с героя на Джимон Хонсу хаоса и ужасите, които диамантената треска е донесла на родината им. Дядото завърши разговора с ироничното "Надявам се, че няма да открият и петрол в Африка, защото тогава ще имаме истински проблеми".

Е, "Шеврон" откри шистов газ в България. Или поне се надява да го открие. Това е същата тази компания, която е съдена и осъдена в немалко страни по света заради причинените от нея замърсявания. Най-фрапантният и добил най-широка известност случай е съдебното решение, задължаващо Шеврон да плати общо около 9,5 млрд долара заради нанесените щети на природата и хората в еквадорската част на амазонската джунгла.

Какво обаче накара компанията да се юрне точно сега да търси газ насред Добруджа и Лудогорието? Случаят, разбира се, не е изолиран, нашата страна далеч не е единственото място, където това става, а причините са доста по-дълбоки.

При очертаващите се перспективи за неизбежното изчерпване на световните залежи от нефт и природен газ, енергийната индустрия все повече насочва вниманието си към нетрадиционни източници на енергия като шистовия газ. Световните залежи от тази суровина са огромни.

Проблемът обаче е, че газът се намира в труднодостъпните глинести шистови скали. В последните двайсетина години беше разработена вече споменатата технология за извличането му. Малката подробност е, че тя прави вероятността за безвъзвратно замърсяване на подпочвените води значителна.

И тук не става дума за евентуалните аварии, при които нещата стават наистина трагични, а за рутинно сондиране. В доста страни по света вече ясно осъзнават този факт. Франция например забрани опасната технология. В България, поне засега, официалните власти гледат много по-благосклонно на нея и пречки за използването й няма.

От разтърсващия филм Gasland, който показва примери за поразиите, причинени от добива на шистов газ в слабо населени райони в Щатите, става ясно, че различни американски медии съобщават за повече от 1 000 случая на замърсяване на подпочвени води в резултат на използваната технология за добив на суровината.

Случайно ли е, че според автора на филма енергийният закон на САЩ, прокаран от Дик Чейни през 2005 г., изключва нефто- и газодобивната промишленост от Закона за безопасната питейна вода, Закона за чист въздух, Закона за чиста вода и още десетина други закони за опазване на околната среда. Намирисва на мълчаливо признание от страна на индустрията, че не може да гарантира безопасността на своята дейност.

След като у нас се вдигна шум за грозящата ни опасност, се чуха успокоителни гласове, че даденото на "Шеврон" разрешение е само за проучване, а не за добив на шистов газ.

Технологията, използвана при проучването обаче, на практика не се различава от тази, с която се извлича газът. А и от проучването до реалния добив, който заплашва с екологична катастрофа, крачката е само една.

Отравянето на природата е недопустимо навсякъде, но още по-сюрреалното е, че тук говорим за житницата на България. Територията, на която ще се дупчи за шистов газ, е и основният водоизточник за цялата североизточна част от страната, както и за региони в съседна Румъния.

Илф и Петров бяха казали, че спасяването на давещите се е дело на самите давещи се. Когато "давенето" се случва във вода, която скоро може да заприлича на нагледно помагало за изучаване на Менделеевата таблица, тази мъдрост май става още по-актуална. Време е да се събудим. Като че ли обаче повече ни вълнуват бурканите със зимнина и дружното надпяване в национален ефир (без да имам против нито едното от двете, напротив), отколкото перспективата земята ни да бъде отровена.

Пък и опасността изглежда някак... далеч – в Добруджа, не е като да забучат сонда на жълтите павета. Затова и на хората, които през последните месеци се събират на протести в София и Североизточна България, гледаме по-скоро като на любопитен щрих в забързаното ни ежедневие (да използвам това клише), отколкото като на реална сила, като на глас на разума, който може да промени нещо.

Да, много от нас ще подпишат петициите в интернет, ще се включат в групата във Фейсбук и дотам. Защото сякаш сме се примирили, че в България решенията, засягащи здравето и бъдещето на нацията, а в крайна сметка и на всеки от нас, се взимат така – набързо, но за сметка на това полускришно. И не подлежат на обществен контрол, а още по-малко на промяна.

Интересно само дали ще станем свидетели на тържествено рязане на лентичка при откриването на първата сонда на "Шеврон" или тя ще започне да работи тихомълком. Всъщност това няма чак толкова голямо значение. Истински важното е дали хората ще пият шиста, пардон – чиста вода.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4250911


musica universalis

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Шистовият газ
« Отговор #81 -: Ноември 03, 2011, 01:53:01 am »
Цитат
Територията, на която ще се дупчи за шистов газ, е основен водоизточник за цяла Североизточна България, както и за региони в съседна Румъния, пише Свилен Георгиев за Vesti.bg

Само махни това „ЩЕ„ от изричението.Вече се дупчи.Пак ще постна:
 http://www.vladislavnozharov.com/2011/09/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%83%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%B3%D0%B0%D0%B7-%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0/
 Незнам дали е наистина така,но инфото е старо,от септември е.Аз съм далече ,за да проверя на какъв етап са вече,ако е вярно това което пише в документите,единственото което ни остава е да почнем да ги унищожаваме или да продадем земята отгоре на Израел.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
musica universalis

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Шистовият газ
« Отговор #83 -: Ноември 11, 2011, 14:12:24 pm »
Трайков навит на проучвания за шистов газ в BG

Добивът му бил евтин, пък и се разкривали работни места


Проучванията за наличие на шистов газ са първата крачка, която може да доведе до енергийна независимост на страната, обяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на кръгла маса в БСК, посветена на шистовия газ.

"В условията на криза е още по-важно да проучим всички резерви, с които разполагаме", аргументира се той.

Според Трайков, ако бъде доказано, че е икономически обоснован добивът на шистов газ, то това ще е вариант за диверсификация на енергийните източници, ще се разкрият нови работни места.

"Ще получат нов тласък и традиционно силни отрасли в българската икономика като химическата промишленост например, които са обвързани с цените на енергоресурсите", смята той.

По думите му в момента среднопретеглената цена на природния газ от внос у нас е 475 долара, а цената на газа, добит по новата технология - от шисти, в Полша е около 270 долара, а в САЩ - между 140 и 250 долара за 1000 куб. метра.

Пред журналисти Трайчо Трайков коментира, че все още не са приключили преговорите с американската компания "Шеврон" за подписване на договор за проучване на шистов газ у нас.

http://www.dnes.bg/politika/2011/11/11/traikov-navit-na-prouchvaniia-za-shistov-gaz-v-bg.133743
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Шистовият газ
« Отговор #84 -: Ноември 16, 2011, 18:32:46 pm »
Протестиращи срещу шистовия газ: Защо подписа, Бойко, на инат?




повече четете тук: http://society.actualno.com/news_368204.html
Dreams are messages from the deep.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Шистовият газ
« Отговор #85 -: Ноември 19, 2011, 17:21:27 pm »
Ако някой още се съмнява, че Шеврон чакат разрешение за търсене и проучване:

         РЕШЕНИЕ№ 427 ОТ 16 ЮНИ 2011 Г.
за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ – подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за подземните богатства, в площ „Блок 1 Нови пазар“, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна
На основание чл. 5, т. 2 и чл. 50, ал. 1, т. 2 от Закона за подземните богатства, Решение № 717 на Министерския съвет от 2010 г., мотивирано предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма и чл. 60, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
РЕШИ:
1. Дава разрешение на „Шеврон България Експлорейшън енд Продъкшън“ – ЕООД, със седалище и адрес на управление: София, бул. Цар Освободител 10, ЕИК 201234474, да извърши за своя сметка и на свой риск търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1 Нови Пазар“, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна, с размер 4398 кв. км, с координати на точките от № 1 до № 12 съгласно приложението.
2. Срокът на разрешението е 5 години от датата на сключване на договора за търсене и проучване на нефт и природен газ с право на продължения съгласно чл. 31, ал. 3 от Закона за подземните богатства и при условия и по ред, определени с договора за търсене и проучване.
3. Правата и задълженията на титуляря на разрешението, както и условията и изискванията за осъществяв.............

А проучването се осъществява както и добива- с детонации и химикали в сондажа. Според Трайков още преговаряли? ???Тия си ни взеха за канарчета.
« Последна редакция: Ноември 19, 2011, 17:27:21 pm от bojinkata »

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Шистовият газ
« Отговор #86 -: Ноември 19, 2011, 17:40:43 pm »
Нищо чудно, ако от ГЕРБ вече са си прибрали комисионната и няма мърдане. Проучване ще има, както и добив.
Dreams are messages from the deep.

Неактивен xnet_user

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 315
Re:Шистовият газ
« Отговор #87 -: Ноември 19, 2011, 17:50:54 pm »
Не е така. Проучване ще има ако гражданите на тази страна разрешат.
Ако хората разберат рисковете, които крие този добив и се организират, могат да наложат на политиците да въведат меморандум и забрана. Но към този момент, гражданите нямат нищо против, поне така съдя по поведението им, тотална апатия...
Без гражданско общество и ясно изразена гражданска позиция, всяка нация е загубена.
Прочетете много внимателно мнението на Миротворец в темата "Кой управлява България".

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Шистовият газ
« Отговор #88 -: Ноември 19, 2011, 17:56:29 pm »
Много от гражданите не са запознати със заплахата за природата, която се заформя с този метод на добив на шистов газ. Може би и в САЩ не са знаели какво ги очаква, а когато са разбрали, вече е било прекалено късно за вземане на превантивни мерки. И така, хората в България масово не се интересуват от последиците.
Dreams are messages from the deep.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 126
Re:Шистовият газ
« Отговор #89 -: Ноември 19, 2011, 21:08:52 pm »
Не е така. Проучване ще има ако гражданите на тази страна разрешат.
Ако хората разберат рисковете, които крие този добив и се организират, могат да наложат на политиците да въведат меморандум и забрана. Но към този момент, гражданите нямат нищо против, поне така съдя по поведението им, тотална апатия...
Без гражданско общество и ясно изразена гражданска позиция, всяка нация е загубена.
Прочетете много внимателно мнението на Миротворец в темата "Кой управлява България".
xnet_user, кое не е така? Проучване има. Черно на бяло МС е разрешил на Шеврон. Дупчат си хората и това е/видно от по-горните постове/. За останалото си абсолютно прав. Но в Бг гражданско общество не съм чул или усетил да има. Както си написал-пълна апатия. Като гледам май няма колега във форума от този район.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27