Автор Тема: МВР се похвали с разбита виртуална книжарница  (Прочетена 20905 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжар&
« Отговор #30 -: Юни 23, 2010, 19:41:30 pm »
Национален антикризисен план за спасяване на книгата и грамотността 

От: Асоциация "Българска книга"

Линк на петицията: http://bgpetition.com/za-spasenieto-na-bulgarskata-knijnina/index.html


http://bezmonitor.com/news.htm - позицията на човека създал bezmonitor.com, библиотека за незрящи хора, също нападната и осакатена от ТРуд.

http://narodnabiblioteka.info/index.php/trud_scandal - Особенно интересен е линка от 27 септември 2006. Кореспонденция между Труд и Народната библиотека.

« Последна редакция: Юни 23, 2010, 19:48:10 pm от хадзапи »

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #31 -: Юни 23, 2010, 20:07:02 pm »
САЩ: Пиратството ограбва? Лъжат ви! - http://webcafe.bg/id_1467740031

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #32 -: Юни 24, 2010, 01:46:48 am »
Не се чудете и не се вайкайте, просто някой е имал интерес да се раздува този случай.
Навремето добри хора направиха сайта http://www.narodnabiblioteka.info/ именно като протест, срещу малтретирането на един от малкото тогава сайтове за електронни текстове - този на слепия Виктор. Сагата е описана пак на страниците на Народна Библиотека
Тогава само привикаха човека (пак напомням - СЛЯП) и го малтретираха психически, сега се опитват да направят същото.
Е, Читанката може и да можаха да затворят (макар че според собственика - свалили са само сървъра с форума, по нещастно стечение на обстоятелствата точно по същото време се е скапал невъзвратимо харда на основния компютър, а той от самото си създаване не е в БГ (поне така твърди собственика)), но доколкото знам от проверени източници - опита им преди 2 години да стигнат до сървъра на Народна библиотека е ударил на камък.

С времето новината за тормоза над Виктор се загуби, макар че тогавашния подстрекател - ИК "ТРУП" бая зор видя, искаха им обяснения чак от централата в Германия.
Дано сега не се размият пак нещата и с Читанката.
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #33 -: Юни 24, 2010, 08:44:40 am »
Цецко джандака,беше обещал 300 мутри,които тормозят България,да вкара в затвора.И какво стана?Разби невинна виртуална библиотека.Лошото е,че има хора,които се връзват,че цецко громи престъпниците и му аплодират.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен nikoko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 203
  • Castigo corpus meum
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #34 -: Юни 24, 2010, 11:41:22 am »
Не е номера да ги вкарва  затвора, а да ги води в съда кадето ги оправдават и той се ядосва, нали ;). МВР в момента могат да се конкорират с ХОЛИВУД. До сега във филмите си холивуд никога  не са разбивали ел. библиотека. Сигурен сам, че собствениците на бибклотеката ще бъдат съдени и то по-дълго от останалите, защото те са "истински престъпници" ;D.
Атлантическото знание категорично заявява: човекът притежава сила на мисълта и чрез нея може да бъде

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #35 -: Юни 24, 2010, 14:25:08 pm »
http://liternet.bg/publish3/mtzvetkova/chitatelite.htm - статия от Милена Цветкова, преподавател в СУ

..........

"Главните инициатори са гадовете от "Труд". Всички останали могат да носят някаква вина (или да не носят - асоциациата на издателите си е присвоила правото да говори от името на всички), но "Труд" неведнъж са си позволявали подобни изцепки. Затова призовавам за бойкот на издателство "Труд", а покрай тях - и на всички издания на ВАЦ.
А сега накратко къде е заровено кучето.
Мераците са в областта на електронната книга.
Книгоиздаването в момента все още е сложна и трудоемка дейност. Превод, редакция, предпечатна подготовка, печатане, книжна борса, продажби на дребно.
Някои издатели мечтаят да бъде въведена масово електронната книга (лично аз никак не я харесвам, но това е въпрос на вкус) и да се превърнат едва ли не в рентиери. Закупуват права от чужбина, превеждат - и оттам нататък става ори-мели-яж. Парите сами текат от кранчето.
Не знам дали хората от всички професии, свързани с книгоиздаването, осъзнават накъде води това.
Удар по печатарите.
Удар по издателските работници, 80% от които остават без работа.
Удар по книгоразпространителите, които стават излишни.
Удар по книжарниците, от чийто залък се отхапва солидно парче.
Удар по автори и преводачи, които ще могат да бъдат прецаквани по всякакъв начин (в електронната област всичко е куче влачи).
Удар по държавата с укриване на данъци (виж по-горната причина, а и поради отпадане на данъците от всички споменати области)."

Казаното е от Сократ-май от един форум, той самият е преводач и писател.



« Последна редакция: Юни 24, 2010, 14:47:10 pm от хадзапи »

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #36 -: Юни 24, 2010, 15:13:22 pm »
Аз се чудя дали някои книги,които никога не са били превеждани и издавани на български език,а ги имаше в chitanka.info-та,дали същите тези книги(преводът им)не ги издават наш'те хора?!И после "крадецът вика дръжте крадеца".По повод chitankata си лафихме сутринта,та това становище и един колега го изказа.
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
България: 451 по Фаренхайт
« Отговор #37 -: Юни 24, 2010, 22:29:02 pm »

България: 451 по Фаренхайт
 :o

Днес е 22 юни 2010 г. В деня-начало на календарното лято температурите навън доста паднаха. А в България за пръв път в модерната й история достигнаха 451 градуса по Фаренхайт.

Никога не съм вярвал, че ще доживея този ден - денят, в който в България ще се унищожават КНИГИ!!!

Група спецкомандоси от Главна дирекция за борба с ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ (пиша го така, за да усетите по-ясно за какво говорим) унищожи сървъра на сайта Chitanka.info.

На този сайт нямаше никаква престъпност - имаше хиляди, десетки хиляди КНИГИ! Повечето от тях не могат да се намерят никъде или са много трудни за откриване. Някои не са издавани от десетилетия! Имаше не само цели книги, но и отделни произведения - разкази, повести, есета... Сред тях имаше и такива, които бяха предоставени от самите им автори или преводачи - на полза роду. Иначе казано, Chitanka.info беше една библиотека. Една обикновена библиотека, само че онлайн.

Освирепели терминатори горят книги - това сме го виждали: в старите ленти от времето на фашизма. Или във филма на Франсоа Трюфо „451 по Фаренхайт". Или сме го чели - в книгата на Рей Бредбъри, по която е заснет филмът. Тя описваше едно бъдеще, в което властта предпочита хората да не мислят извън официалната линия и затова забранява издаването, четенето и притежаването на книги. А когато намира укрити такива, ги унищожава.

Вярвате или не - доживяхме да видим това бъдеще със собствените си очи...

Да, официалната линия ще ви бръщолеви нещо за някакви уж нарушени авторски права, интелектуална собственост, пирати, престъпна дейност и прочие дивотии.

Но ако умеете да мислите сам, лесно ще стигнете до някои доста смущаващи противоречия.

1.Библиотеките не са забранени от никакъв закон. Онлайн библиотеките - още по-малко. Тогава за какви нарушения на авторското право говорим?!

2.Ако Chitanka.info нарушава авторски права, то тогава най-големият нарушител на същите права е Националната библиотека „Кирил и Методий". Кога да чакаме командоси и спецчасти да я затворят? Както и всички останали други библиотеки в държавата, след като библиотечната дейност се оказва изведнъж незаконна...

3.Акцията била извършена по сигнал на някаква асоциация, съюза на преводачите и няколко издателства (МВР не уточнява кои). Щом са протестирали, значи техни права са нарушени и са настъпили някакви имуществени вреди. А какви ТОЧНО права на издателствата са нарушени?

4.Chitanka.info съдържа дигитални версии на книги. НИТО ЕДНО издателство в БГ не предлага и дигитални версии на издаваните от него книги, поне ако говорим за чужда литература. Аз лично знам само едно, което предлага някои произведения от БГ автори и в дигитален вид.  Тогава как можеш да претендираш за имущестени вреди от нещо, което дори не предлагаш?!

5. Chitanka.info няма нито реклама, нито иска SMS-и, нищо - това си е една обикновена безплатна онлайн библиотека, тя НЕ извършва никаква търговска дейност. Отново - какви вреди може да нанесе на издателствата? И за каква „престъпна дейност" говорим, която не носи никакви приходи на „престъпниците" - нито продават книгите, нито има реклама на сайта им?

6. На какво основание въпросните издателства изобщо са поискали да се разследва дейността на Chitanka.info? Имат ли те в договорите си с авторите, преводачите и чуждите издателства изобщо клауза, която да им разрешава каквото и да било онлайн разпространение? Да ги оторизира ИЗРИЧНО и КОНКРЕТНО ТЯХ да се занимават с онлайн права? Съдейки по това, че не предлагат литература в дигитален вид, очевидно нямат...

7.Поискало ли е МВР или ГДБОП издателствата първо да докажат с документи (копия от договори), че НАИСТИНА притежават правата, които претендират, че са им нарушени? Ако не са, то излиза, че всеки може да отиде в ГДБОП и да каже просто така „еди кой си (конкурентна фирма) ми нарушава еди кви си права". И командосите на ГДБОП се вдигат на честна дума и попиляват въпросната фирма, организация или сайт... пък няма значение, че после съдът оневинява напълно жертвите на този брутален полицейски произвол.

8.Ако са били длъжни да поискат подобни документи и не са го направили, то дали дейността на служителите на ГДБОП може да се окачестви като „престъпна небрежност"?

9.Дори да приемем, че дейността на „Читанка"-та 1.не е библиотечна, и 2.някак нанася имуществени вреди на издателствата, то: 1.тези вреди първо подлежат на доказване, и 2.това става по реда на ГПК, а не на НПК. С други думи, издателствата следва първо да си заведат дела в съда, да си докажат претенциите за притежавани права (каквито нямат), да си докажат твърденията за претърпени вреди и пропуснати ползи (което е практически невъзможно, защото заради една прочетена онлайн книга човек може да се откаже да я купи, но може и именно заради това да я купи), да изчакат съдебно решение в тяхна полза и едва след това да се обърнат към МВР... към МВР, не към ГДБОП!

10. ... няма. Можем да отправим не 10, а 10 пъти по 10 въпроса към ГДБОП, но е безсмислено. Имената на модерните херостратовци също нямат значение.

Единственото, което има значение, е че в България в 21 век унищожават книги. По-чудовищно престъпление и посегателство срещу свободата на словото не може да има, с каквито и алинеи и параграфи да те замеря милиционерската пропаганда - някои неща се усещат със сърцето.

Ако не си съгласен с това - протестирай!

Варварите трябва да понесат своята отговорност за това, че посегнаха на Словото...

 

Бел.ред.: Поради обществената значимост на темата Webcafe.bg реши да публикува тази статия под лиценз Creative Commons 3.0. Можете свободно да я препубликувате, стига да спазвате следните условия - да посочите източника и името на автора и да поставите линк към челната страница на Webcafe.bg.

http://webcafe.bg/id_1446581475_Bulgaria:_451_po_Farenhayt

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re: България: 451 по Фаренхайт
« Отговор #38 -: Юни 24, 2010, 23:39:15 pm »
Читанка-та възкръсна - напук на ГДБОП!

Сайтът chitanka.info, който вчера бе спрян при операция на ГДБОП, отново работи. Онлайн библиотеката обаче вече има нов интернет адрес, с който собствениците изразяват отношението си към антимафиотите - http://chitanka.gdbop.com.

Виртуалната библиотека вече се хоства в чужбина. Още вчера "читанката" препращаше към един от най-големите пиратски сайтове в света - шведския thepiratebay.org, където бе прехвърлена цялата информация с пълното съдържание на книгите.

Според собственика на сайта Борислав Манолов, ГДБОП са иззели не основния сървър на Читанка-та, а допълнителен, на който се хоствали форумът на сайта, чатът, някои разработки и други проекти. Сайтът не е бил онлайн не заради акцията на ГДБОП, а още преди нея - поради тежък хардуерен проблем.

Основният сървър не е могъл да бъде спасен и информацията на него е унищожена. Сайтът обаче е възстановен благодарение на бекъп от 24 май, който от съображения за сигурност е бил качен на шведския торент тракер thepiratebay.org. Това е статична версия на сайта, но екипът му обеща съвсем скоро той да заработи пълноценно.

Действията на екипа на Chitanka.info са нов шамар срещу тъпото лице на полицейския произвол в България и само доказват, че „не се гаси туй, що не гасне", коментират потребители на сайта.   

Акцията на ГДБОП срещу виртуалната библиотека предизвика гневната реакция на хиляди Интернет потребители и блогъри, които препълниха форумите с коментари. Мнозина от тях припомниха, че според закона за авторското право библиотеките могат да възпроизвеждат произведения без разрешение от авторите и без изплащане на възнаграждение и нарекоха действията на спецполицаите „престъпни", „незаконни" и „обслужващи частни интереси".

Писатели и преводачи, доброволно качили и предоставили свои произвдения в сайта, посочиха че един от инициаторите на акцията е асоциацията „Българска книга". Те припомниха, че преди няколко седмици шефът на отдел „Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев, който лично участваше в акцията, бе награден от същата асоциация с наградата „Рицар на книгата".


Редица блогъри настояват за публично разследване на действията на ГДБОП. Гневни потребители пък сформираха групи във Facebook, които настояват да се затвори ГДБОП и да се отвори отново библиотеката. В групите има и карикатури, представящи премиера Бойко Борисов като Адолф Хитлер, а Явор Колев - като горд автор на ръководство за идиоти на тема „как се унищожават книги", както и клипове с документални кадри, показващи как германски фашисти публично горят книги при идването си на власт през 1933 г.

Отворена е и онлайн петиция, настояваща да бъдат свалени всички обвинения срещу Борислав Манолов и сподвижниците му, както и за публично извинение от страна на всички български медии, които нарекоха учредителите на електронната библиотека „престъпници" - в противен случай подписалите искат въпросните медии да бъдат подведени под съдебна отговорност за клевета по чл. 147 от НК.

Гневни читатели по форумите пък настояват ГДБОП да обяви списъка на издателствата, поискали акцията срещу „Читанка-та", като заплашват да им обявят доживотен бойкот и да не купуват повече издаваните от тях книги.

Припомняме, че вчера от МВР съобщиха, че при акция на ГДБОП срещу "шестчленна престъпна група, действала при строго изградена йерархия и функции от различни градове в България", е образувано досъдебно производство за пиратско разпространение на книги. Спецполицаите открили сървъра на покрива на обществена сграда в София.

Според официалното съобщение от дейността на групата са нанесени щети на българската култура и книгоиздателска дейност за милиони левове.

В официалното съобщение се казваше, че това е "поредната успешна операция в изпълнение на Стратегията на МВР и плана за действие, приет от Съвета за защита на интелектуалната собственост към министъра на културата, за ограничаване на интелектуалното пиратство".

Акцията на ГДБОП по разбиването на онлайн библиотеката бе публично похвалена от министъра на културата Вежди Рашидов.

http://webcafe.bg/id_137850492_Chitanka-ta_vazkrasna_-_napuk_na_GDBOP

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re: България: 451 по Фаренхайт
« Отговор #39 -: Юни 25, 2010, 01:10:51 am »
Абе това си е чиста реклама. Можем само да благодарим на гдБОБ.  ;D
Похвално за успеха и че сайта отново е он-лайн!
Keep 'em occupied!

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #40 -: Юни 25, 2010, 11:39:56 am »



Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжар&
« Отговор #41 -: Юни 25, 2010, 11:48:43 am »
На шефа на ГДБОП, сектор "Комп. престъпления" Явор Колев му била присъдена и награда "Рицар на книгата" на 23 април тази година, в деня на Международния ден на книгата.

А Вежди Рашидов страхотна похвала е изказал, браво. Като съветник в Софийска община още си спомням, когато би полицай, който мисля че му беше направил забележка по повод неправилно паркиране. И съдът го оправда, а сега е и министър на културата. Мерси (за мен лично) от такъв виден "радетел за културата", побойник.


За борбата с виртуалните библиотеки - клип от предаване по БНТ от 25.06.2010 г. - http://bnt.bg/bg/videos/news
« Последна редакция: Юни 25, 2010, 12:07:19 pm от хадзапи »

Неактивен Rokambol

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 75
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #42 -: Юни 25, 2010, 17:37:45 pm »
 ;D


Неактивен Rokambol

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 75
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #43 -: Юни 25, 2010, 17:48:55 pm »
  И една добра статия от тук: http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=998


Пиратство ли е копирането и публикуването на книги в Интернет?

В последните години все по-голяма гражданственост придобиха тъй наречените „електронни библиотеки” в интернет. Отношението към тях е от „разпни го” до „осанна”. И ще продължава това, в зависимост от гледната точка и отделните интереси, които не винаги са ясни на притежателите им.

В подкрепа на електронните библиотеки може да се отбележи, че те правят това, което правят обществените библиотеки и нещо повече. И така:

Електронните библиотеки допринасят за равен достъп на четящите до книгите, независимо от тяхното финансово състояние. Това го правят и класическите читалищни, градски, окръжни и национална библиотеки. Според „Закона за обществените библиотеки”, влязъл в сила от 06.07.2009 г. и обн. ДВ. бр. 42 от 05.06.2009 г. обществените библиотеки предоставят „безвъзмездно” основни и специализирани библиотечни услуги, в които влизат и „достъп до собствени традиционни и електронни бази данни и интернет достъп за образователни, социални и научни цели” (чл. 51, ал. 3) и „достъп до външни мрежови ресурси и бази данни; копиране на библиотечни документи; публикуване на издания. (чл. 52, ал. 4, 5 и 6)

Каква е разликата между една обществена библиотека и една електронна такава? Логиката е една и съща – и в едната, и в другата хората четат безплатно книги, без да ги закупуват.

Но електронните библиотеки допринасят за равен достъп на четящите до книгите, независимо от тяхното географско местоположение в момента – нещо, което обществените библиотеки все още не могат да осъществят. В чужбина има в пъти повече българи, отколкото в самата България, за които единственият достъп до книги на роден език е интернет.

Освен това около електронните библиотеки, започнати в началото само от един ентусиаст, постепенно и съвсем естествено се образува групичка от ентусиасти, които започват да помагат с каквото могат – едни сканират и разпознават книги, други превеждат от чужди езици неиздадени още на български език книги, трети коригират текстовете и т.н. Често в електронните библиотеки могат да се намерят книги, които никъде другаде не съществуват под никаква форма, просто защото или са преведени от екипите на самите библиотеки, или са много стари издания, които са библиографска рядкост. Така че електронните библиотеки в Интернет често са по-богати и по-актуализирани. Освен това те са достъпни 24 часа в денонощието и 365 дни в годината. А достъпът до търсено произведение е много по-бърз, отколкото в традиционните библиотеки.

Друга положителна особеност на публикуването на книги в интернет пространството е, че дава възможност за обратна връзка и връзка с други читатели за обмяна на мнения. Връзката автор – читател  става по-жива, регулярна и перманентна, за разлика от няколкото евентуални представяния на книгата в различни градове на страната. Дава се възможност на читателите да намират „сродни души” – хора със сходни интереси. Хората, които посещават електронните библиотеки, могат не само да теглят книги – могат да открият мнения, коментари, информация за книгите, авторите, преводите, за изданията. Това е прекрасно място да намериш дори книга, за която имаш смътен спомен или информация, задавайки въпрос на другите участници във форумите за книги: „Имаше една книга, в която се разказваше ... и главният герой се казваше... Коя беше?”

И още една разлика между обществените и електронните библиотеки: работещите в обществените библиотеки получават заплати и осигуровки, докато в електронните библиотеки работят ентусиасти, напълно безкористно и всеотдайно, отделяйки от личното си свободно време, от едната любов към книгата.

Явно е крайно време да се направи поправка в закона, който да дава равни права на електронните и обществените библиотеки.

 

На другият край на махалото са гоненията срещу електронните библиотеки. И все заради това криворазбрано „авторско право”.

По отношение на интелектуалната собственост и авторското право има голямо объркване в обществото и умовете на хората. Всякакви мошеници и паразити, които живеят от чуждото творчество, имат интерес да накарат хората да повярват, че "copyright" и "авторско право" са едно и също нещо, или че "авторското право" се противопоставя на "пиратството". Но в действителност не е така.

Тук ще цитирам Александър Долев, който го е казал достатъчно ясно и точно: (http://www.sarakt.org/blog/2008/06/blog-post.html)

„В епохата на Интернет безумието "авторски права" продължава да трови отношенията между творците и почитателите им по вина на издателите. Защото има подмяна на понятието. Нарушени "авторски права" би трябвало да означава плагиатство. Тоест някой ти е откраднал идеята и я е представил като своя. Това наистина е неморално и подсъдно. Но големите звукозаписни, филмови, издателски и софтуерни компании го изопачават, като се опитват да му придадат друг смисъл, че "авторски права" означава да се плати за дадено произведение и то не на автора, а на тях. А те колко ще дадат на автора е отделен въпрос.

Парадоксът е, че не можеш да защитиш например "авторските права" на една статуя поставена в парка. Скулпторът си е получил хонорара за нея, но нима ще искаш такса от всеки, който я погледне? Ако зависеше от "издателите" и това щеше да стане. Ами какво да кажем за библиотеките? Това не е ли чисто пиратство? Срещу символична такса всеки да чете книги каквито поиска без да плаща на издателите? Малоумието на грабителските компании, наречени за удобство "издатели" стига дотам, че се опитваха да забранят и Интернет!

Човешкият дух е свободен и всякакви опити да бъде окован във вериги, били те и цифрови ще предизвиква яростна съпротива. Никакви закони, никакви съдебни саморазправи с "пирати", хакери или младежи дръзнали да свалят от Интернет филм или музика, която харесват няма да спрат стремежа към свобода и свободен обмен на идеи.”

Крайно време е светът да осъзнае, че некомерсиалното споделяне на информация и култура в свободен мащаб не може да бъде наказано. Некомерсиалното споделяне на файлове, информация и култура в интернет, по никакъв начин не може да бъде инкриминирано и потребителите, които го правят, не могат да бъдат съдени за това.

Според  закона за авторското право библиотеките могат да възпроизвеждат произведения без разрешение от авторите и без изплащане на възнаграждение:

Свободно използване без заплащане на възнаграждение (загл. изм. - дв, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

(...)

9. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;

(...)

§ 2. По смисъла на този закон:

(...)

3. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) "възпроизвеждане на произведение" е прякото или непрякото размножаване в един или повече екземпляри на произведението или на част от него, по какъвто и да е начин и под каквато и да е форма, постоянна или временна.

Обикновено авторите пишат преди всичко, за да бъдат четени, и интернет е идеалното място за всички – от прохождащите до известните. Прохождащите и все още неизвестните много по-лесно се популяризират чрез интернет, публикувайки в собствен блог или в утвърдена вече електронна библиотека. А известните автори много добре знаят, че интернет е една голяма реклама за тях. Много известен е примерът с Пауло Куелю, макар и да има все повече и повече такива като него. В интернет пространството Куелю просто няма равен. Негови творби са даунлоудвани над 20 милиона пъти. И от това продажбите му не само не са спаднали, а са се увеличили. 

А ето и историята: През 1999 г. Паулу Куелю се натъква в интернет на руско издание на творбите си с неплатени авторски права. Решава да сложи руския линк в своята уеб страница, тъй като нямал какво да губи - на целия руски пазар се били продали едва няколко хиляди бройки от книгите му. Резултатът бил потресаващ. Безплатното разпространение в интернет на неговото творчество увеличило продажбите в руските книжарници до 10 милиона екземпляра. И всичко това само за някакви си две години.

Куелю е един от най-ухажваните от издателствата автори. Той се радва на милиони почитатели по света, като е успял да продаде 100 милиона книги по традиционния начин - срещу заплащане. Но той е от малцината, които разбраха истинския потенциал на интернет и не се уплашиха от него. Още от 2005 г. той изгражда цялата си "пазарна" философия на издирването на пиратски сайтове, нелегално публикуващи неговите книги. Но той не ги търси за съдебна разправа и баснословни обезщетения, а за да ги насърчи да действат в същата посока. А уеб адресите на пиратите той с охота разгласява на своите читатели, които продължават да растат в геометрична прогресия.

Всъщност в издателския бизнес колкото повече едно произведение е в обращение, толкова повече се продава. Опитът на много издателства показва, че логиката "един пиратски екземпляр = един непродаден екземпляр" никак не е логична. Например да си представим, че читателят (потребителят) Х влиза в една електронна библиотека и си сваля книга. Прочита я и тя толкова много му харесва, че решава да я подари на някого. Но съгласете се, че не можете да подарите купчина листи формат А4! Тогава отива в книжарницата и купува книгата. Какъв е резултатът? Един "пиратски" екземпляр = един продаден екземпляр. Има хора, които правят това няколко пъти и тогава един "пиратски" екземпляр = няколко продадени екземпляри. Но дори и нашият потребител Х да е останал без пари и да не може да си позволи да подарява книги, то той ще говори за нея с близките си, приятелите си, колегите си и рано или късно някой ще я купи или извърши описания по-горе процес (сваляне от интернет-прочитане-купуване-подаряване). Какво става обаче, ако книгата не беше се харесала на потребителя Х? Не само, че няма да си я купи, няма да я подарява на приятели, но и ще я оплюе сред близките си и във виртуалното пространство. Така че ако някое издателство го е страх, че няма да продаде книгите си, защото хората са я прочели в електронен вариант и са се разочаровали от тях, то премахването на електронните версии няма да им увеличи продажбите. Такива опити са обречени на неуспех в днешния информационен свят.

Много от издателствата на запад са наясно с това - освен откъси, те публикуват на сайтовете си цели произведения от даден автор, най-често от поредица, с цел "зарибяване" на читателите.

И не разпространените в интернет книги "свалят" печалбите на издателите. Ако човек се интересува от някоя книга, а няма финансовата възможност да си я купи, просто ще отиде до библиотеката и ще я заеме - абсолютно безплатно! Това означава ли, че и обществените библиотеки са незаконни? Или и заемането на книги между приятели, роднини и колеги също е незаконно?

На всеки разумен човек е ясно, че борбата с „пиратството” във всичките му проявления е предварително обречена на неуспех. Например, независимо от усилията на софтуерните компании, въпрос на минути е намирането на crack или сериен номер в мрежата. Положението с книгите е същото. Какво пречи например да се "разхвърля" съдържанието на библиотеката по безплатни сървъри по света, а в основния сайт да останат само линковете? Нереално е да си мисли някой, че може да се пребори с това. Т.е. не може да се забрани това, което не може да се забрани.

А истинската кражба на интелектуална собственост в мрежата става не толкова често, колкото се предполага. Може би, защото подобна кражба е много лесно откриваема. Въвеждайки една отличителна фраза в някоя интернет търсачка, веднага се вижда дали търсеният текст се появява на друг сайт, под друго име.

И в заключение искам да отбележа, че българинът не е спрял да чете и няма да престане да чете. Но за да чете повече, трябва да знае къде да намери книгите. Интернет все повече ще се превръща в мястото, където можеш да срещнеш търсената книга.


                                             
Таня Темелкова

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:МВР се похвали с разбита виртуална книжарница
« Отговор #44 -: Юни 25, 2010, 23:31:24 pm »
Не е номера да ги вкарва  затвора, а да ги води в съда кадето ги оправдават и той се ядосва, нали ;). МВР в момента могат да се конкорират с ХОЛИВУД. До сега във филмите си холивуд никога  не са разбивали ел. библиотека. Сигурен сам, че собствениците на бибклотеката ще бъдат съдени и то по-дълго от останалите, защото те са "истински престъпници" ;D.

nikokoи аз съм на мнението,че българският съд е оправдателна инстанция.Който е заподозрян в някакво престъпление е най-добре да мине през съда.Веднага ще му изчистят имиджа и ще го пуснат по-чист и невинен от ангелче.И като бонус,ще му закачат и чифт крилца.Справка-ангелинка димитрова(на самоковеца жена му,маргините,людмил стайков и мн.други ''ангели'')
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27