Автор Тема: Универсалната библиотека от Волтер до Гугъл  (Прочетена 4033 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Публичен достъп, частен контрол
Универсалната библиотека от Волтер до Гугъл

от Робърт Дарнтън

    Интернет предлага на все повече хора една увеличаваща се маса познания. Дали така осъществява мечтата на Просвещението, или подготвя кошмара за общо знание, предоставено на частни апетити? Благодарение (или по вина) на Гугъл в тези въпроси няма нищо абстрактно. През последните четири години прочутата търсачка обърна в дигитален формат и качи онлайн милиони книги от фондовете на най-големите университетски библиотеки. За авторите и издателите тази операция представлява скандално нарушение на авторските права. След дълги преговори страните стигнаха до споразумение, което сигурно ще промени из основи начина, по който книгите достигат до читателите. Въпреки че юридическите и икономическите очертания на новото пространство, което спогодбата налага, не са много ясни, целта на директорите на библиотеки е безспорна: да отворят своите колекции и да ги направят достъпни за всеки читател навсякъде. Този на пръв поглед прост проект непрекъснато е възпрепятстван от социалните ограничения и икономическите интереси. Точно както и проектът за световна Литературна република преди два века...

Текстът е публикуван от „Ню Йорк Ривю ъв Букс“ на 12 февруари 2009 г.

LE MONDE DIPLOMATIQUE
http://bg.mondediplo.com/spip.php?article392

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Универсалната библиотека от Волтер до Гугъл
« Отговор #1 -: Април 19, 2009, 18:47:41 pm »
Много проекти за световни библиотеки станаха но май тази се явява най-централната:Предполагам че няма да има много комерсиални издания които са пуснати на пазара в последните 20 години, но дано да има прецеденти.

Световната цифрова библиотека: Знание за всички

Откриването във вторник на безплатната Световна цифрова библиотека (СЦБ) ще даде универсален достъп до знанието и до културното наследство на човечеството. В това е убеден инициаторът за създаването на СЦБ бившият професор по история в Харвардския университет Джеймс Билингтън.

Надяваме се, че СЦБ ще допринесе за международното разбирателство и ще засили любопитството на света, в който живеем, към културните чудеса на човечеството, заявява американският ентусиаст в интервю за АФП. Билингтън, който ръководи от 1987 г. Библиотеката на Конгреса - фактически Американската национална библиотека - изигра ключова роля за реализирането на проекта.

Прекрасното на тази система е, че тя не е насочена към една или друга определена група, а наистина е предназначена за всички, убеден е 80-годишният професор, специалист по въпросите на Русия и автор на няколко труда. Той разказва, че се е възползвал от връщането след 20-годишно отсъствие на САЩ в ЮНЕСКО (Организацията на ООН за образование, култура и наука) през 2003 г., за да пропагандира идеята за създаване на Световна цифрова библиотека сред останалите членки.

Предложих да се създаде световна цифрова библиотека на основните езици на ООН - арабски, китайски, английски, френски, испански, португалски и руски. В СЦБ участват 26 библиотеки и културни институти от 19 страни. Билингтън е използвал успешното цифровизиране на десетки милиони документи в създадената през 1800 г. Библиотека на Конгреса, която сега е достъпна за широката публика.

Цифровизирането на нашата национална библиотека ни научи, че тази нова технология е фантастично средство за събиране на културни и исторически документи, стари и уникални, от които понякога има само един единствен екземпляр, така че те да станат достъпни за всички, обяснява професорът. Десетки милиони образи, картини, страници информация, произведения и аудио документи от библиотеки и архиви от цял свят бяха цифровизирани и преведени на различни езици за откриването на сайта на СЦБ - www.wdl.org, базиран на прототип, представен на ръководителите на ЮНЕСКО в Париж в края на 2007 г.

Макар все още далеч да не е световно представителен, новият инструмент на универсалното знание ще привлече още партньори и финансиране, убеден е проф. Билингтън. Световната цифрова библиотека е отворена за целия свят без изключение и безплатна, това не е частен клуб, подчертава Джеймс Билингтън.

Сред вече достъпните в СЦБ документи и произведения има истински съкровища като "Приказката за Генджи" - скъпоценна творба на японската литература от XI век, смятана за най-стария роман на света. Любознателните може да разгледат първата карта с фигурираща на нея Америка, направена през 1507 г. от германския монах Мартин Валдзеемюлер, която се пази в Библиотеката на Конгреса.

Най-старият документ, който може да се види в СЦБ, е рисунка на повече от 8000 г., намираща на в Южна Африка, показваща окървавени антилопи. http://world.actualno.com/new_234425.html


P.S. Сега като я видях - то откъм бройки на книги е просто пълен смех....
« Последна редакция: Април 19, 2009, 18:51:12 pm от Alien »

Неактивен ketix

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 84
Re:Универсалната библиотека от Волтер до Гугъл
« Отговор #2 -: Май 17, 2009, 19:04:44 pm »
аха, абсолютна пародия само карти, нищо ценно!

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Универсалната библиотека от Волтер до Гугъл
« Отговор #3 -: Юни 02, 2009, 23:07:42 pm »
УЧЕНИ ЩЕ СЪЗДАДАТ БИБЛИОТЕКА НА ЖИВОТА

http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2009/06/02/729086_ucheni_shte_suzdadat_enciklopediia_na_jivota/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27