Автор Тема: Живот на 200 м под ледовете  (Прочетена 1938 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен momo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 184
Живот на 200 м под ледовете
« -: Март 18, 2010, 12:52:20 pm »
Учени от НАСА най-ненадейно се натъкнаха на живо същество на близо 200 м под ледената шапка на Антарктида, докато изследваха пластовете лед.

Екземплярът (Lyssianasid amphipod) е далечен роднина на скаридите и е с размер около 8 см, обясняват от агенцията.

Открито е и нещо, което прилича на пипало на медуза с дължина около 30 см.

Екип на НАСА вкарал малка камера през дебелата ледена покривка до морските дълбини, където властва тъмнината.

На около 190 м камерата заснела ракообразно същество, което, въпреки размера си, успя да разбие основните досегашни хипотези за средата, в която може да съществува живот (Виж линка).

Досега учените вярваха, че само няколко микроби могат да живеят в такива екстремни условия.

Откритието на НАСА може да доведе до организирането на експедиции в търсене на живот на места, за които досега се смяташе, че не може да съществува, като планети или замръзнали луни.

Работихме с идеята, че няма да открием нищо, казват от НАСА.

Това малко създание успя да озари иначе сивия ни полярен ден, разказва един от изследователите - Боб Биндшадлър. Екипът бил на експедиция за изучаване на вътрешната част на ледената шапка, когато открили розово-оранжевикавото същество да плува под леда.

Учените казват, че не е необичайно откриването на скаридоподобни в антарктически води. Сложната циркулация на океана около Антарктида носи топли, солени и богати на хранителни вещества води към континента, като по този начин помага за поддържането на живот, дори в студената, тъмна зима.

Когато ледниковия шелф Ларсън Б се откъсна от континента през 2002 г., учените откриха миди и натрупвания на бактерии на 800 м под океанската повърхност. Оказа се, че дори с постоянна температурна амплитуда от -1,8 до 1 градус по Целзий, антарктическите води изобилстват от живот.

Водите на океана минават под пластовете лед и там, където има обмен с вода от открития океан, ще има и микроби и други хранителни ресурси за по-големи животни, като медузи и скариди, смятат биолозите.

Биндшадлър обаче признава, че откритието е било голяма изненада. Мислехме, че просто ще изследваме дълбоката дупка в тъмната и студена вода и не сме очаквали, че ще видим някакъв живот, казва той.

http://www.nasa.gov/topics/earth/features/antarctic-shrimp.html

Източник: http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2848151

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27