Автор Тема: Биология и генетика - НОВИНИ  (Прочетена 92476 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #135 -: Ноември 23, 2008, 11:05:24 am »
Много са зле тия.  ;D

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #136 -: Ноември 25, 2008, 14:42:35 pm »
ДНК-то? Информационна структура според мен. Действаща един вид като антена или приемо-предавател, в който емоциите определят диапазона. Приемник на енергия от един вид, предаващ я във друг. Така както радиото приема ел.магнитни вълни и ги възпроизвежда във звукови...
Така и ДНК-то приема първоначалната информационна енергийна вълна (тук емиоцията е ключа и определя диапазона на възприемане) и след това я предава във физическото пространство, което познаваме на друга честота, за да се реализира тази информация като познатата ни материя....
Който е инженер (особено по телекомуникации) ще разбере по-добре...
 ;)

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Потенциалния универсален механизъм на стареенето е открит



Застаряващо куче. Изследователите откриха каква може би е универсалната причина на стареенето, валидна при едноклетъчните и при многоклетъчните организми, включително и бозайниците.(Credit: iStockphoto/Monique Rodriguez)
ScienceDaily (Nov. 27, 2008) — Изследователите са разкрили универсалната причина на стареенето, която е приложима едновременно при едноклетъчните и многоклетъчните организми, включително и бозайниците. Това е първият път, при който се открива такъв еволюционно запазен механизъм на стареенето  при такива различни организми.

Механизма вероятно датира повече от 1 милиард години назад във времето. Изследването показва как увреждането на ДНК-то евентуално води до срив в способността на клетката да регулира по правилен начин процеса на това кои гени да са изключени и кои да са изключени при определени последователности.

Както нашата текуща финансова криза, процеса на стареенето може би също е продукт на усилена дерегулация.

"Това което открихме е нашият първи потенциално фундаменталнен, коренен източник на стареенето," казва професора от Харвардското Медицинско Училище по патология Дейвид Синклер. "Може и да има и други, но нашето откритие относно стареенето в една клетка, директно свързано със стареенето в бозайниците е много изненадващо."

"Според този специфичен механизъм, докато повреждането на ДНК-то утежнява стареенето, действителната причина не е самото повреждане на ДНК-то, а породената липса на регулация на гените," казва Обердорфер. "Много изследвания са показали, че този частичен процес от дейността по регулация на гените, познат като епигенетика, може да се обърне, противно на действителните мутации в ДНК-то. Тук виждаме, чрез доказателство, че елементите на стареенето могат да се обърнат."

Цялата новина: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/11/081126122203.htm


« Последна редакция: Ноември 28, 2008, 15:27:40 pm от Eon »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #138 -: Август 21, 2009, 16:30:13 pm »
Нов нуклеотид може да революционизира епигенетиката



Химичната структура на цитозина, един от четирите
нуклеотидни бази, които съставят ДНК. Нови изследвания показват, че два допълнителни нуклеотида --
5-метилцитозин и 5-хидрометилцитозин – понякога могат да
заместят цитозина в двойната спирала на ДНК за да регулират изявата на гените. (Credit: Wikimedia Commons)

ScienceDaily (Apr. 17, 2009) — Всеки, който малко е изучавал генетика в училище е чувал за аденин, тимин, гуанин и цитозин – A, T, G и C, които съставят ДНК кода. То това не е цялата история. Възходът на епигенетиката през последното десетилетие привлече вниманието към пети нуклеотид, 5-метилцитозин (5-mC), който понякога замества цитозина в известната двойна спирала на ДНК, за да регулира изявата на гените. Оказа се обаче, че има и шести: 5-хидрометилцитозин.

В експерименти, които се публикуваха на 16 Април от сп. Сайънс (Наука), изследователите разкриват допълнително свойство в ДНК кода на бозайниците, отварящ съвсъм ново поле за изследвания в епигенетиката.

Работата, проведена от лабораторията Натаниел Хайнц по молекулярна биология в Университета Рокфелер, предполага, че нов пласт на сложност съществува между нашите основни генетични отпечатъци и съществата, които израстват от тях. „Това е друг механизъм за регулация на изявата на гените и ядрената структура, който никой не знае как става,” казва Хайнц, който също е разследващ в Медицинския институт Хауърд Хюз. "Резултатите са ясни; няма несигурност. Мисля, че това откритие ще породи голямо вълнение в областта на епигенетиката.”

Гените, сами по себе си не могат да обяснят обширните различия в сложността при червеите, мишиките, маймуните и хората, като всички от тях имат грубо казано един и същ генетичен материал. Учените са открили, че тези различия произлизат в частност от динамичното регулиране на изявата на гените отколкото от самите гени.
Епигенетиката, сравнително млало и много горещо поле в биологията, е учението за не-генетичните фактори, които управляват това регулиране.

Един ключов епигенетичен играч е ДНК метилирането (methylation), който посочва местата където цитозина предхожда гуанина в ДНК кода.

Ензим наречен ДНК methyltransferase прикрепя метилова група към цитозина, създавайки различен, но стабилен нуклеотид наречен 5-метилцитозин. Тази модификация в промотиращия регион на гена резултира в безмълвие (заглушаване, замлъкване) на гена.

Някои регионални ДНК метилирането (methylation) се случват в най-ранните етапи на живота, повлиявайки върху разграничаването на ембрионните стволови клетки в различни типове клетки, които образуват различни органи, тъкани и системи в тялото.

Скорошно изследване показа, обаче, че факторите на околната среда и опитностите, също като типа грижа, който малките мишки получават от майка си, също могат да резултират в метилиращи (methylation) шаблони и кореспондиращи поведения, които са наследствени за няколко генерации. Хиляди научни разработки са се фокусирали върху ролята на 5-метилцитозина в развитието.

Откритието на нов нуклеотид може да накара биолозите да преосмислят техните подходи към изследването на ДНК methylation.

Иронично, най-последната добавка в речника на ДНК е била открита случайно по време на изследвания на нивото на 5-метилцитозина в много голямото ядро на клетките Purkinje cells, казва Скирмантас Криауционис (Skirmantas Kriaucionis), асистент в лабораторията Хайнц, който е провел изследването. "Ние не търсихме тази модификация,” казва той. „Просто я открихме.”

Криауционис е работил с група за да сравни нивата на 5-метилцитозин в две много различни, но свързани неврона в мозъка на мишка - клетките Purkinje, най-големите мозъчни клетки, и гранулирани клетки, най-многобройните и най-малките. Заедно, тези два типа клетки координират двигателната функция в малкия мозък. След разработването на нов метод за разделяне на ядрата на индивидуалните типове клетки една от друга, Криауционие е анализирал епигенетичния състав на клетките и се е натъкнал на значителни количества на неочакван и аномален нуклеотид, който той нарекъл ‘х’.
Той отговаря за 40 процента от метилирания (methylated) цитозин и 10 процента в гранулираните неутрони.

След това той е направил серии от тестове върху ‘х’, включително и масова спектрометрия, която определя елементарните компоненти на молекулите чрез разделянето им на съставните им части, зареждайки ги и измервайки показателя им маса-към-заряд. Той е повторил експериментите повече от 10 пъти и е получавал един и същ резултат: х е бил 5-хидрометилцитозин, стабилен нуклеотид преди това наблюдаван в най-простите форми на живот, бактериалните вируси. Група от други тестове са показали, че ‘х’ не може да бъде остатъчен продукт на възрастта, ДНК разрушаване по време на процедура по клетъчна изолация или РНК замърсяване. "Той е стабилен и е в голямо количество в мозъка на мишките и хората,” казва Криауционис.

„Това е наистина вълнуващо.” Какво прави този нуклеотид все още не е ясно. Първоначалните тестове предполагат, че той може да играе роля в деметилирането (demethylating) на ДНК, но Криауционис и Хайнц вярва, че може да има позитивна роля в регулирането на изявата на гените. Причината, че този нуклеотид не е виждан преди, казват изследователите, е в методологиите използвани в повечето епигенетични експерименти. Обикновено, учените използват процедура наречена бисулфитна (bisulfite) последователност за идентифициране на местата на ДНК метилиране (methylation).

Но този тест не може да прави разлика междъ 5-хидрометилцитозина и 5-метилцитозина, слабост, която е пазела скрит открития нуклеотид от години насам, споделят изследователите. Откритието му може да накара изследователите да ревизират цялата си предишна работа. Човешкият Епигеномен Проект например, е в процес на картографиране на всички места на метилиране използвайки бисулфитната последователност. „Ако се окаже завбъдеще, че (5-хидрометилцитозина и 5-метилцитозина) имат различни стабилни биологически значения, което ние вярваме, че е така, тогава експериментите по епигенетичното картографиране ще трябва да се повторят с помощта на нови средства, които да различават новите две единици,” казва Криауционис.

Второ изследване ще бъде публикувано в Сайънс от независима група от Харвард, предоставящо повече доказателства за това че 5-хидрометилцитозина и 5-метилцитозина са сериозни епигенетични играчи. Това изследване ще разкрие гените, които произвеждат тези ензини, които специално конвертират 5-метилцитозина в 5-хидрометилцитозин. Тези ензими може би работят аналогично на ДНК метилтрансферирането (methyltransferase), предполагайки динамична система за регулиране на изявата на гените чрез 5-хидрометилцитозина.

Криауционис и Хайнц не знаеха за работата на другата група, водена от Аняна Рао, до началото на месеца. "Ако видите нашия резултат, и красивите изследвания на ензимологията от групата на Д-р Рао, осъзнавате, че сте на върха на айсберга на интересната биология и експериментиране,” казва Хайнц, невролог, чийто изследвания преди не са били фокусирани върху епигенетиката. "Това откритие на ензим, който може да конвертира 5-метилцитозина на 5-хидрометилцитозин слага ново начало на изследванията е епигенетиката.”

Криауционис сега картографира местата където 5-хидрометилцитозина присъства в генома, и изследователите планират генетично да модифицират мишки за да изявят новооткрития нуклеотид в специфичните типове клетки и да изучат ефектите му. „Това е голямо откритие в областта, и със сигурност ще бъде свързано в невралната функция по начин, който можем да дешифрираме,” казва Хайнц.

Източник: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090416144639.htm
« Последна редакция: Януари 14, 2010, 15:55:11 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #139 -: Август 21, 2009, 17:17:38 pm »
Аз бих го нарекъл Петото измерение на генетиката ;)
Браво :)

Неактивен MB

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #140 -: Август 21, 2009, 18:35:15 pm »
Авторе, мнохо хубаво, че си се потрудил, ама това се знае поне от 10 години, и в червения учебник, със спiралата на ДНК, ще го прочетеш, като основен епигенетичен механизъм за контрол на генната експресия.
Или казано, в учебникът ми по Биология за I курс медицина го има.
Не е ново.
« Последна редакция: Август 21, 2009, 18:36:56 pm от MB »
ABC

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #141 -: Август 28, 2009, 17:33:58 pm »
Какво се знае - че съществува 5-хидрометилцитозина ли? Я ни цитирай нещо.

Неактивен MB

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #142 -: Август 29, 2009, 00:23:13 am »
Същото, само, че по- орязно, че така и така ученикът е голям, аз моя го продадох няма как да ти цитирам, но ако се разровиш, може да го намериш. :)
ABC

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #143 -: Август 29, 2009, 08:35:16 am »
Е, за кво ми е аз да се разравям. Ти твърдиш обратното, би трябвало ти да се разровиш.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #144 -: Септември 04, 2009, 01:17:30 am »
Всички сме мутанти – учени измериха ритъма на мутации в хората, чрез директна секвенция

Международен екип от 16 учени, успешно измери ритъма на естествени мутации в човешката ДНК. Екипа секвентира едно и също парче ДНК от Y хромозома на двама роднини, отдалечени един от друг на 13 поколения. То е с дължина около 10 милиона генетични букви – т.н. нуклеоиди.

През 1935, един от откривателите на модерната генетика – Дж. Хадлаейн, изучавайки мъж, с кръвната болест хемолифия, изчислява че трябва да има една на 50 000 мутации, които да водят до хемофилиа в засегнатия ген. Той продължава изследванията си и стига до извода, че ритъма на естествените мутации, трябва да е една на няколко милиона генетични букви, за поколение. По-късно други доктори изследващи човешко ДНК, стигат до същите изводи. Но до днес, никой нямаше убедителни експериментални данни, които да потвърдят тези хипотези.

Новото изследване, публикувано наскоро в списание „Current Biology”, показва, че тези ранни предположения са били изключително близко до истината. То показва, че всеки човек носи между 100-200 естествено възникнали мутации, което се равнява около една мутация на всеки 15-30 милиона нуклеоида. За щастие, повечето от тези мутации са безобидни. Те нямат видим ефект върху нашето здраве или външен вид.

„Това изследване щеше да е невъзможно, само до преди няколко години назад”, казва Д-р Яли Хю, един от лидерите на проекта. „Откриването на такъв малък брой мутации е по-трудно, от колкото откриването на игла в купа сено”.

Кюй Уанг, член на екипа, е помолил семейство от Китай, което е живяло в едно и също село с векове, да участва в експеримента. Екипа изследва две отдалечени мъжки родственици – отделени от 13 поколения, чийто общ наследник е живял преди 200 години. Те сравняват ДНК от останките на техния прародител, с това на неговите далечни правнуци. За да разберат степента на мутация, екипа изследва област от Y хромозомата.  Тя е уникална с това, че се предава от баща на син, без да се променя, освен бавните мутации, акумулирани през поколенията.

Въпреки че двете хромозоми ги делят 200 години живот, открихме само 12 разлики в изследването на парчето ДНК, като 8 от тези промени, бяха причинени от учените по-време на изследването. Само 4 са истински мутации, получени естествено с течение на времето.

Разбирането на степента на естествени мутации е ключ към много аспекти на човешката еволюция. Изследването ще помогне на учените да установят точен генетичен часовник, с който да се измерват времеви скали на еволюцията. То ще помогне и да се разбере, как естествените мутации предразполагат отделни хора към рак.

Крис Тейлър-Смит, част от екипа казва: „Тези четири мутации, ни дават приблизителния брой мутации в едно поколение – една на 30 милиона генетически букви. В интерес на истината, точно такъв резултат предвидихме, преди да започнем”. Следващата задача на екипа е да определи, в кои части от генетичния код, се наблюдават по-често мутации в сравнение с други.
http://www.sci-bg.com/?p=1169

Неактивен MB

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #145 -: Септември 10, 2009, 08:19:08 am »
Много ясно, през вековете сме мутирали до тези толкова "умни" същества, и тъй като сме най- развития вид бозайници на тази планета, 90% от мутациите се смятат за вредни.
ABC

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #146 -: Декември 22, 2009, 12:25:28 pm »
Разработени са синтетични червени кръвни клетки

ScienceDaily (Dec. 18, 2009) — Учени от Университета Santa Barbara, в сътрудничество с учени от Университета от Мичиган, са разработили синтетични частици, които наподобяват характеристиките и ключовите функции на естествените червени кръвни клетки, включително мекота, пластичност и способността им да пренасят кислород.
 
Главната функция на естествените червени кръвни клетки е да пренасят кислород, и синтетичните такива (sRBCs) правят същото доста добре, запазвайки 90% от техния кислородо-свързващ капацитет след седмица. sRBC-тата също така пренасят терапевтични лекарства и добре дистрибутирани контрастни агенти за увеличаване на резолюцията при диагностичното изобразяване.

"Способността за създаване на биометрични приносители за терапевтични и диагностични агенти наистина отваря нова врата във възможностите на пренасянето на лекарства и подобни приложения,” отбеляза химичния инженер Самир Митраготри. „Знаем, че можем да отидем по-напред инженирайки sRBC-тата да пренасят терапевтични агенти, едновременно капсулирани във и на повърхността на sRBC-тата."




Биосъвместими синтетични червени кръвни клетки (sRBCs) синтезирани от групата от UCSB, при които обвивката се състои от алтернативни пластове хемоглобин и BSA. (Скала, 5 микрона).
Митрагорти, изследователската му група, и техните сътрудници от университета в Мичиган са успели да синтезират частиците чрез създаването на полимерен модел с формата на поничка, покривайки го с до девет пласта хемоглобин и други протеини, и след това премахвайки вътрешния модел.

Произтичащите от това частици имат същия размер и гъвкавост, и могат да пренасят също толкова кислород, колкото естествените червени кръвни клетки. Гъвкавостта, липсваща при „конвенционалните” полимерно базираните биоматериали разработени като приносители за терапевтични и диагностични агенти, дава способността на sRBC-тата да минават през малки канали, по-малки от размера им, като те се разтягат в отговор на потока и след това отново придобиват дисковидната си форма, също както правят естествените им събратя.

В добавка на синтезирането на частици, които имитират формата и свойствата на здравите червени кръвни клетки, описаната техника може също да бъде използвана за развитието на частици, които имитират формата и свойствата на разболели се клетки, също като тези открити в сърповидната анемия и наследствената eliptocytosis. Наличността на такива синтетични разболели се клетки се очаква да доведе до по-голямо разбиране на това как тези и други болести влияят на червените кръвни клетки.

Откритието е описано в текущото издание на Proceedings of the National Academy of Science, и ще бъде публикувано в хартиения вариант на списанието в близко бъдеще. Завършилия студент от UCSB Nishti Doshi е бил водещият автор на доклада; бивия пост-докторален изследовател Alisar Zahr (сега в Медицинското училище на Харвард, Schepens Eye Research Institute), Митраготри и техните сътрудници от Мичиган Srijanani Bhaskar и проф. Joerg Lahann са били съ-автори.
« Последна редакция: Декември 22, 2009, 12:28:59 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #147 -: Януари 14, 2010, 15:44:42 pm »
8% от човешкия генетичен материал идва от вирус



Ново изследване показва, че генома на хората и други бозайници съдържа ДНК произхождаща от вмъкването на борнавируси, РНК вируси, чиято репликация и транскрипция се осъществява в ядрата на клетките.(Credit: iStockphoto)

ScienceDaily (Jan. 8, 2010) — Около 8% от човешкия генетичен материал идва от вирус и не принадлежи на нашите предци, според изследователи в Япония и Щатите.
 
Изследването, и придружаващата я статия в News & Views от Тексаския Университет Арлингтън са на проф. Cédric Feschotte, и са публикувани в сп. Нейчър (Nature).

Изследването показва, че геномите на хората и други бозайници съдържа произхождащо от вмъкването на борнавируси (bornaviruses), РНК вируси, чиято репликация и преписване (транскрипция) се осъществява в ядрата. Feschotte е писал по скорошно изследване водено от проф. Keizo Tomonaga в университета в Осака. Feschotte каза, че тази вирусно предавана ДНК може би е причината за мутации и психични разстройства също като шизофренията и проблеми с настроението.

В статията си, Feschotte спекулира относно ролята на такива вирусни добавяния да причиняват мутации с еволюционни и медицински последствия.

Асимилацията на вирусните серии в генома домакин е процес, който се нарича ендо-генизиране (endogenization). Това се случва, когато вирусна ДНК се интегрира в хромозома от репродуктивни клетки и в последствие преминава от родителите на наследниците. Досега, ретровирусите са единствените познати вируси, които генерират такива ендогенни копия в гръбначните организми. Но Feschotte казва, че учените са открили, че не-ретровирусите наречени борна-вируси са били ендогенизирани постоянно в бозайниците през еволюцията.

Борнавируса (BDV) дължи името си на града Борна, Германия, където е избухнала вирусна епидемия през 1885 и повалила конете на кавалерията. BDV инфектира птици и бозайници, включително и хора. Той е уникален защото инфектира само невроните, установявайки упорита инфекция в мозъка на домакина, и целият му жизнен цикъл протича в ядрата на инфектираните клетки.

Feschotte казва, че тази интимна връзка между BDV и ядрото на клетката е накарало изследователите да разследват дали борнавирусите може да са оставили запис от минала инфекция под формата на ендогенни елементи. Те изследвали 234 познати еукариотични генома (тези геноми, които са били с напълно копирани серии/последователности) за сериите, които са подобни на тези от BDV. "Изследователите изровили плеяда от ендогенни подобни на борна Н (EBLN) елементи в много разнообразни по вид бозайници,”каза Feschotte.

Учените също са могли да възстановят спонтанни BDV вмъквания в хромозомите на отгледани човешки клетки, които били упорито инфектирани с BVD. На база тази информация, Feschotte предлага, че BDV вмъкванията може би са източник на мутации в мозъчните клетки на инфектираните индивиди.

"Тази информация дава хипотеза, която може да се тества за предполагаемата, но все още противоречива, причинна асоциация на BDV инфекцията с шизофренията и разстройствата на пхисичното състояние," каза Feschotte.

Изследването в лабораторията на Feschotte, което до голяма степен се фокусира върху елементи, които може да се разместват, генетичните елементи, които могат да се движат и репликират в геномите на буквално всички живи организми, са представителни за изследването, което тече в UT Arlington, институция от 28 хил. студента, по пътя си да стане национално признат, топ университет.

Източник: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/01/100107103621.htm
« Последна редакция: Януари 14, 2010, 15:48:54 pm от ₪ Eon ₪ »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #148 -: Януари 14, 2010, 16:28:52 pm »
Към последната новина бих добавил една хипотеза, че вирусите са совалки за хоризонтален пренос на генетичен материал между видовете. По този начин, те имат принос в еволяцията на видовете. Хоризонталният пренос се характеризира с това, че се извършва на ниво едно поколение, а не както е при вертикалния - от поколение на поколение.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Новини - биология и генетика
« Отговор #149 -: Февруари 06, 2010, 10:28:02 am »
Изследователи синхронизират тиктакащите ‘генетични часовници’ – Генно инженирана бактерия, която отчита времето

ScienceDaily (Jan. 24, 2010) — Изследователи в Университета в Калифорния Сан Диего, които миналата година геннно инженираха бактерия, която да отчита времето чрез включването и изключването на флуоросцентни протеини в клетките си, сега са направили още една стъпка към конструирането на прорамируем генетичен сензор. Учените наскоро синхронизирали тези бактериални „генетични часовници” да мигат в унисон и са инженирали бактериални гени, които да променят техните мигащи честоти при промяна на условията в околната среда.

Тяхното последно постижение, детайлизирано в доклад публикуван в броя от 21 Януари на списанието Нейчър, е важна стъпка към създаването на генетични сензори, които в бъдеще могат да предоставят на хората напреднала информация относно температурата, отровите и други потенциални опасни за живота вещества в околната среда чрез мониторинг на промените в честотите на мигане на бактериите.
 
"Програмирането на живите клетки е една от очертаващите се цели в новото поле на синтетичната биология,” каза Джеф Хейсти, доцент по биология и био-инжениране в UCSD, водещ изследователската група заедно с Лев Цимринг, директор-сътрудник на Института BioCircuits към UCSD.


Избухване на супернова в колония от двойки генетични часовници мигащи в синхрон.(Credit: UCSD)

"Др. Хейсти и колегите са използвали мощни генетични инструменти, подкрепени от десетилетия от детайлно знание касаещо бактериалните процеси, за да създадат система, която изпълнява обещанието на синтетичната биология – да се инженират живи организми, които да посрещнат натиска от социалните нужди,” каза Джеймс Андерсън, който наблюдава отпуснатите суми за изчислителна биология в Националния институт за Общи Медицински Науки на NIH. "Осцилиращата система, която те са инженирали поставя базата за развитие на високо-чувствителни сензори, които могат да имат многобройни приложения в базовите изследвания, биотехнологията и медицината."

"Синхронизирането на часовници и осцилатори в общи линии е бил омайваща тема за физите и приложните математици от векове," казва Цимринг. „Това е започнало с холандския математик и астроном Кристиан Хюйгенс, който е познат със случайното си откритие през 1665г, когато провесил двойка почти идентични часовника с махало (коиото изобретил и патентовал 8 години по-късно) на една и съща дървена дъска.”

"Синхронизацията играе важна роля във физиката и биологията, като начин за само-организиране на крайно регулярно поведение. Феноменът има многобройни приложения в модерната технология, от комуникационните мрежи до GPS. Нашето изследване демонстрира, до колко е присъщо на шумните генни осцилатори да оперират заедно с красива синхроничност и регулярност, веднъж съчетани по специфичен начин."

През последното десетилетие, изследователите са минали пътя от През последните десет години изследователите са преминали от окабеляване генетични превключватели и осцилатори в живите клетки, до изграждане на живи вериги, способни  на генерирането ( производството) на модел, шумово оформяне, откриване на гранични линии и преброяване събития. В последната им разработка, изследователите от UCSD са напреднали в един тип бактериална комуникация, в който бактериите обменят малки молекули.

"Знае се, че много видове бактерии комуникират, чрез механизъм познат като quorum sensing, което означава, че разчитат на това малки молекули между тях да породят (тригърнат) различни поведения,” казва Хейсти. „Други бактерии пък могат да прекъснат този комуникационен механизъм чрез деградирането на тези предавателни молекули.”

Вземайки тези комуникационни елементи от различни механизми, Хейсти и неговата група от изследователи – включващи дипломираните студенти по биоинженеринг от UCSD, Тал Данино и Октавио Мондрагон – са разработили и конструирали мрежа в генетичния бактериален модел E. coli с позитивни и негативни фийдбек компоненти за да продуцират колония от синхронизирани часовници.

Хейсти каза, че архитектурата на подобна серия/верига е подобна на предишния генетичен часовник, който е разработка на неговата група. (see: here), но с quorum sensing компоненти позволяващи фазовата информация – тоест, осцилациите между бактериалните клетки – да бъде препредавана.
 
Изследователите са конструирали устройства за да контролират прецизно размера на бактериалните колонии между две различни скали: микрон, или милионна от милиметъра, и милиметър, или една хилядна от метъра. На микронно ниво, Хейсти казва, че клетките в колониите осцилират синхронно от 50 до 90 минути, период който може да се настрои с точност. Но при по дълги, или милиметрови скали, той отбеляза, че времето за дифузия на сигнала става по-важно, позволявайки на изследователите действително да наблюдават разпространението на сигнала през колонията.

"Използването на quorum sensing е обещаващ подход за усилване на чувствителността и здравината на динамичния отговор към външни сигнали," каза Хейсти. "В природата, синхронизацията обикновено подпомага за стабилизиране на желаното поведение произтичащо от мрежа от вътрешно шумни и нестабилни елементи. Ние мислим, че синхронизираните генетични часовници поставят етапа за използване на микроби като макроскопични биосензори с осцилиращ резултат, или приложения използващи синхронизиран периодичен сигнал при доставката на лекарства.”

Учените са получили спонсориране от Националния Институт за Общи Медицински Науки, който е част от Насионалния Институт за Здраве.

Източник: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/01/100120131157.htm
« Последна редакция: Февруари 06, 2010, 10:29:21 am от ₪ Eon ₪ »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27