Британски учени създадоха човешка сперма от стволови клетки
Английски учени успяха да създадат в лабораторни условия жизнеспособни сперматозоиди от човешки стволови клетки. Резултатите от работата на екипа специалисти от Института за изследвания на стволовите клетки в Североизточна Англия (NorthEast England Stem Cell Institute; NESCI) към Университета на Нюкясъл са публикувани в последния брой на специализираното издание Stem Cells and Development. Авторите на изследването уточняват, че за доусъвършенстването на технологията им ще са необходими поне 5 години.
За създаването на “изкуствена” човешка сперма, генетиците използвали стволови клетки на неупотребени ембриони, използвани в процедурите по екстракорпорално оплождане (“ин витро”; IVF). Първоначално стволовите клетки от ембриона на няколко дни били поставени за съхранение в банки с течен азот.
След това клетъчните линии били поставени при телесна температура в химически разтвор, стимулиращ растежа им. С помощта на генетичен маркер били идентифицирани и отделени стволовите клетки от т. нар. “зародишна линия” (germ-line; набор от клетки, които постепенно се превръщат в зрели, мъжки и женски полови клетки (гамети), б. ред.).
Мъжките, XY-стволови клетки се подлагат на ключовия процес на делене мейоза (meiosis) за разделяне наполовина на броя на хромозомите, в резултат на което се получават зрели сперматозоиди. Целият процес на създаването на мъжките полови клетки отнема от 4 до 6 седмици.
Ръководителят на екипа учени, проф. Карим Найерниа (Karim Nayernia) от Университета на Нюкясъл е категоричен, че в резултат на процедурата са получени напълно зрели и нормално подвижни сперматозоиди. Той посочва, че резултатите от изследването ще помогнат не само за разработването на нови методи за лечението на безплодието при мъжете, но и ще хвърлят повече светлина върху патологичните процеси в клетките от репродуктивната система, водещи до неспособността за зачеване.
Д-р Алън Пейси (Allan Pacey) специалист по биология на спермата от Университета на Шефийлд обаче изразява съмнение, че колегите му са успели да получат напълно развити и функционални сперматозоиди. Според него това може да бъде доказано единствено с помощта на серия от функционални тестове за възможностите им за оплождане.
източник: www.bgfactor.org===================================
Доколкото разбирам следват тестове за оплождане...И после?