Автор Тема: Генно модифицирани храни: За и Против  (Прочетена 74494 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Antonium

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #45 -: Ноември 06, 2006, 08:56:45 am »
В Китай, Индия, Сащ и Канада масова се използват ГМО и някак си горните съждения, не ми се връзват.  Конструктите за ГМО са предимно в американски компании и използването им в Европа ще води до големи плащания на американците, та това една доста здрава икономическа война, в която са замесени и т.н. еко организации на които финансирането не е ясно от къде идва. :-\

Дъвиан

  • Гост

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #47 -: Декември 07, 2006, 19:45:15 pm »
Няма генно модифицирани храни на българския пазар
 
На българския пазар има храни само със следи от генно модифицирани материали. Взимат се основни проби от царевица, соя и рапица
През последните две години на българския пазар не са откривани храни, изцяло направени от генно модифициран материал, каза пред журналисти д-р Черкезова, експерт по генно модифицираните и нови храни към Министерството на здравеопазването /МЗ/.

Пробите се правят на български и вносни храни за наличие на генно модифициран материал, обясни тя. Голяма част от намерените следи от генно модифициран материал са във вносни храни, като само една положителна проба има от българско царевично брашно, каза Черкезова.

По думите й на българския пазар има храни само със следи от генно модифицирани материали. Взимат се основни проби от царевица, соя и рапица. Днес в МЗ беше отчетено едногодишното изпълнение на проекта по програма ФАР "Генно модифицирани храни, нови и облъчени храни и химикали", започнал през декември 2005 г. и планиран да приключи през октомври 2007 г.

Безопасността на храните е една от приоритетните области за присъединяването на България към ЕС, като МЗ е компетентният орган за контрол на генно модифицирани, облъчени и нови храни, а също и на химични вещества и препарати по отношение на тяхната класификация, пакетиране, етикетиране, забраните и рестрикцията за търговия и употреба на химикали. Това каза пред журналисти д-р Пенчо Тенев, главен държавен здравен инспектор.

Изпълняваният туининг проект е на стойност 1 милион и 50 хиляди евро. За подобряване на системата за здравен контрол в областта на храните и химикалите, със средствата от европейските фондове до края на следващата година България ще получи лабораторно оборудване на обща стойност близо 2,4 млн. евро.

Според европейското законодателство всеки генно модифициран организъм трябва да получи одобрение от Европейската комисия преди да бъде пуснат на пазара като семенен материал или използван в храни и фуражи на пазара на Европейския съюз. Продуктът трябва да е безопасен и да не застрашава човешкото здраве или здравето на животните, да е безопасен и за околната среда.

news.club.bg
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #48 -: Декември 08, 2006, 15:47:19 pm »
Няма генно модифицирани храни на българския пазар

;D ;D ;D

Това е толкова несъстоятелно твърдение, че нямам думи. Не е като в СЕЩ все още, но да няма... Няма място по света където да няма. Реално не е възможно.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #49 -: Декември 08, 2006, 16:03:56 pm »
Няма генно модифицирани храни на българския пазар

;D ;D ;D

Това е толкова несъстоятелно твърдение, че нямам думи. Не е като в СЕЩ все още, но да няма... Няма място по света където да няма. Реално не е възможно.

Ами, то нямаше да е лошо ако беше истина.... ;) :D
всеее се надявах да има чисти храни у нас, но явно съм се излъгала :(; под носа на НСР - ЪПсурд ;D
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Eon

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #50 -: Декември 09, 2006, 08:13:02 am »
НетИнфо

Генно обработени храни ще се продават и в България

Те ще са със специални етикети, пише в "Дневник" Лили Войнова
08.12.2006
Генно модифицирани храни, които са регистрирани в Европейския съюз, след 1 януари 2007 г. ще се продават свободно и в България. Те обаче ще бъдат подложени на същия строг контрол, който се прилага и в Европа, тъй като българското законодателство вече е хармонизирано с изискванията на ЕС, съобщи в четвъртък д-р Тенчо Тенев, главен санитарен инспектор.

Разрешение за употреба в европейските страни получават само продукти, за които е абсолютно доказано, че са напълно безвредни за здравето, допълни той.

Обикновено генно се обработват соя, царевица и рапица. В България от 2005 г. се правят проверки за такива продукти, но досега не са открити. Намирали сме много малко на брой храни, в които има следи от генетичен материал, обясни д-р Светлана Черкезова, експерт в здравното министерство. В Европа когато тези следи са под 1%, се приема, че храните не са генно обработени.

Когато някои от съставките на храните са генно модифицирани, това трябва да бъде изписано на етикетите, като по този начин потребителят ще може да направи своя "информиран избор", подчертаха експертите.

ЕС определя етикетирането като най-важното средство за гарантиране на свободата на избора. Изискването важи и за веригите за бързо хранене. Когато храната е приготвена предварително, близо до нея задължително трябва да има табела, която да посочва, че тя съдържа генно обработени продукти.

Същият строг контрол ще се осъществява от следващата година и върху облъчваните и т.нар. нови храни. Първите са подложени на йонизиращо лъчение, за да се унищожат вредните бактерии и болестотворни организми и да се удължи срокът им на годност.

В ЕС съществува списък на храни, за които е разрешено да бъдат облъчвани, като в него влизат предимно билки, подправки и зеленчукови смеси, обясни д-р Милена Иванова, експерт в министерството. Тя допълни, че това са напълно безвредни продукти.

Като "нови" пък се определят храни, които не са предлагани масово на пазара в Европа преди 1997 г., обясни д-р Клаус Рийдигер, експерт към австрийската Агенция по здравеопазване и безопасност на храните. Това са преди всичко т.нар. хранителни добавки, които през последните години станаха модерни и в България.

От една година у нас се провежда българско-австрийски проект за контрол на генно модифицирани, облъчени и нови храни и химикали, финансиран от ФАР. Той е на стойност 1.5 млн. евро и по него са обучени около 150 души - инспектори и персонал на лабораториите за изследване на такива продукти, отчетоха от министерството.

България ще получи и лабораторно оборудване на стойност 2.4 млн. евро. То е предназначено за Националния център по обществено здраве и хигиенно-санитарните инспекции в София, Стара Загора, Варна и Велико Търново.

« Последна редакция: Декември 09, 2006, 08:14:10 am от Eon »

Oberon

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #51 -: Декември 13, 2006, 16:26:00 pm »
За едно съм сигурен - пуканките в кината Арена и Синема Сити са от САЩ, т.е генно пипнати:) Там рандемана е 100%, няма "циганчета". Дори мазнината за пържене и ароматите, които те карат да се тъпчеш като балон с тях, идват от САЩ. Аз съм се пробвал да продавам на кината Арена преди 1-2 години мазнина за пържене, отказаха ми, защото тяхната идвала направо с чувалите царевица. Да не говорим, че аз им предлагах мазнина в кашони, а тяхната идва в едни специални кегове ( като за бира ), и директно се включва към машината за пуканки. Убеден съм 1000%, че не ям пуканки в кината, защото са ГМО  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #52 -: Декември 13, 2006, 18:04:42 pm »
За едно съм сигурен - пуканките в кината Арена и Синема Сити са от САЩ, т.е генно пипнати:) Там рандемана е 100%, няма "циганчета". Дори мазнината за пържене и ароматите, които те карат да се тъпчеш като балон с тях, идват от САЩ. Аз съм се пробвал да продавам на кината Арена преди 1-2 години мазнина за пържене, отказаха ми, защото тяхната идвала направо с чувалите царевица. Да не говорим, че аз им предлагах мазнина в кашони, а тяхната идва в едни специални кегове ( като за бира ), и директно се включва към машината за пуканки. Убеден съм 1000%, че не ям пуканки в кината, защото са ГМО  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Абсолютно вярно.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #53 -: Декември 13, 2006, 20:36:55 pm »
И по-добре, че не ядеш пуканки в кината, защото това освен вредните последствия за здравето, има и унищожителен ефект по отношение на киното... Гризкането на пуканки по време на филма те превръща от зрител на кинематографично произведение в една грухтяща и плюскаща срещу екрана свиня... Отвратителният навик да се ползват пуканки по време на прожекция има естествения ефект да те принизи, да отклони вниманието ти от филма към дъвчещата челюст и работата на стомаха... Хем даваш още малко пари в киното, освен тези за билета, хем успяваш да не получиш и онези остатъци от художествената идея, които са успели да се промушят между зъбците на цензурата - прекрасно и доходоносно!

>:( >:( >:( >:( >:(
« Последна редакция: Декември 13, 2006, 20:38:39 pm от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Oberon

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #54 -: Декември 14, 2006, 10:32:53 am »
Мдам, така си е. Като идеш на кино и е пълно с морски свинчета навсякъде  :'( :'(

Аз въобще съм против генно модифицираната храна, но трябва да погледнем нещата и под малко по-друг ъгъл. Трандев на една среща ми сподели, че в Китай ориза е генно пипнат, именно защото предизвиквал някаква болест, и благодарение на това, че е ГМ, сега 350 милиона китайци се радват на Слънцето всеки ден.

Човека, със своята унищожителна война с/у Земята, така си е подредил нещата, че храната в световен мащаб не достига. Това от една страна е така, от друга не е. Именно защото храната не достига, се прави ГМО. За да може растението да расте по-бързо, по-голямо и с минимум разходи. Затова и животните се хранят с такива храни, за да наддават по-бързо и т.н. Голяма вина за това, и то в световен мащаб има фирмата "Монстанто". Ако помните, имаше техни реклами по ТВ-то преди години. Тръгнаха с някакви химикали, които уж убивали само вредителите...
Сам по себе, актът на угояване с ГМО храни е доста нехуманен, да не говорим че човек се намесва пряко в развитието на даден организъм. Не е изключено да започнат и мутации по животните, които се тъпчат с такива гадости. Та дори мутации и при хората...

От друга страна, майката Природа може да дава храна на всички, стига да се обработва както трябва и където трябва. Но човек, както винаги, е склонен да дава пари за бомби, отколкото за земеделие...Пък и примера с Хрусчов е доста показателен, и т.нар "калифорнийска царевица" :))))

Оберон

Eon

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #55 -: Декември 14, 2006, 11:25:42 am »
В Досиетата Х имаше намек за генно модифицираната царевица.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #56 -: Декември 14, 2006, 11:36:40 am »

Цитат
майката Природа може да дава храна на всички, стига да се обработва както трябва и където трябва. Но човек, както винаги, е склонен да дава пари за бомби, отколкото за земеделие...


Според една окултна концепция Земята е проектирана да бъде в състояние да поеме изхранването на 40 или 60 милиарда души, ако върху нея съществува хармонична цивилизация... Според същата концепция, България е достатъчна територия за изхранването на цяла Европа и се твърди, че това е едно от духовните предназначения на тази страна - да дава житото на континента...

ТВЪРДЯ, че проблемите с недоизхранването на земното население се предизвикват умишлено, изкуствено, за да се създаде необходимост от внедряване на химически и генномодифицирани мерки срещу глада... Когато храната бъде напълно подчинена на такава индустрия, ще бъде много по-лесно контролируема и пример за това са модифицираните оризови семена, от които при малко повече неразумност Китай би станал напълно зависим от благоволението на своя доставчик...

Подобно зло беше нанесено преди 30-тина години на прочутите в цял свят български лозя, като една американска мисия разпространи в част от тях специална гъбичка, изяждаща корените им... По този начин сортовете там бяха ликвидирани, а заразената почва във въпросните лозя вече беше способна да кърми единствено един определен сорт, който се наложи да се внася отвън...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Oberon

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #57 -: Декември 14, 2006, 12:48:33 pm »
Доста съм скептичен с идеята, че Земята може да изхранва нормално до 60 милиарда души, но няма да влизам в пререкание с окултните твърдения и движения.

Трябва да се прави ралика между смесени сортове и генно инженерство. Смесването на сортове е доста безобиден начин да създадеш по-добър сорт. България беше достигнала завидни успехи към края на 80-те в тази област. Примери са нашите домати, тип "биволско сърце", някои сортове маслодайни рози и т.н. Докато генните инженери пипат директно в генома на растението или животното и по този начин променят самата му характеристика. На практика се получава напълно нов вид растение или животно, дори и на външен вид да е еднакво с предците си.

Аз лично СЪМ ТВЪРДО против подобно инженерство! Не искам по земята да се мотаят овци Доли, на които всички да се радват като победна на човека над Природата. Ние не сме над Природата, а нейни деца, и в този ред на мисли трябва да спазваме нейните закони. А не да ги променяме. >:( >:(
« Последна редакция: Декември 14, 2006, 18:18:41 pm от Horus »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #58 -: Декември 14, 2006, 12:53:40 pm »
Препоръчвам сериала "Регенезис" на тази тема. Луда работа ви казвам, такива невероятни конспирации, че шапката ми хвръква.   :o
Не мисли като човек!-Крион

Antonium

  • Гост
Re: Генно модифицирани храни: За и Против
« Отговор #59 -: Декември 14, 2006, 13:07:51 pm »
Последното, което чух от специалистите в областта е, че в Япония е създадено зеле със ген за производство на наркотичини вещества. . Когато си ядеш зелето ефекта е, като след употреба на марихуана.
Това е сериозна информация нищо.
Оня ден гледах един филм - Острова, филма е малко тъп обаче, какво ни чака човешката раса :-\ :-\ :-\
« Последна редакция: Декември 14, 2006, 18:20:07 pm от Horus »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27