Автор Тема: Доказване  (Прочетена 11836 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Доказване
« Отговор #45 -: Септември 23, 2010, 18:55:41 pm »
Това което аз се затруднявам да си обясня по повод темата е дали доказвайки на себе си качествата си,ние просто проявяваме това което сме или се опитваме да докажем на себе си че имаме нещо което всъщност все още нямаме но се стремим към него.Малко ми се преплитат,а смятам че е важно.
Разбира се, че е важно. Защото и двата вариянта са налице и от тук нататък е нормално да се затрудняваш. Не би трябвало да ти се преплитат просто ги свържи т.е завържи възела, двата края или трите. Гледам, че си на прав път само трябва да намериш най-удачният вид възел.
Вече за какво ще го използваш е другят въпрос. Именно затова, колкото е полезно доказването или вече "себедоказването" толкова и не е.
В крайна сметка са важни подбудите, мотивите и пр...т.е причините. Нека първо тях да открием за да продължим нататък, за да не строим къщата от покрива.
Например може да се разгледа като стремеж за себепознание(във всички разновидности) например егоутвърждаване. ;D Като инструмент нужен за изковаване на личността и нейните способности или, като стремеж да изразиш своята... хайде истина да я наречем макар, че тя не търси себедоказване защото тя сама се доказва. Тръгнеш ли да доказваш свършена е тя.
Именно затова мъдрецът няма претенции за себедоказване, както се спомена по назад. Защото той е прибодил живота си...разбрал е всичко за него, са себе си за другите и т.н. и то чрез личен опит а, не само да плямпосва. Нали и за това хората ходят при мъдреците или там гурута и пр, а не обратно.
Всичко е практика на всички нива.
Много често човек тръгвайки да доказва нещо било то и на себе си, се опитва да докаже своята "свобода" или поне да я почувства.

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Доказване
« Отговор #46 -: Септември 25, 2010, 21:30:56 pm »
Направи ми впечатление, че от втория пост нататък, темата се превърна в "Себедоказване". По това нямам какво да кажа, за доказването ще кажа това-онова.

Първото, което ще кажа, е че разликите в мненията..........

Твърдението, че "в спора се ражда истината" има някакъв смисъл, ..............

Понякога характеристиките са умишлено и целенасочено изкривявани с някаква друга задна цел. В този случай имаме измама.

Не се казва - измама, а манипулация . Т.е. въртиш, сучеш, но не приемаш реално мненията на другите, а им натякваш, че накъдето и да извъртиш питанията си, твойто мнение е най-правилно.
Да, ама затова на помощ ни идва доказателството. Това не е просто математическото доказателство. Във философията има едно по-интересно, но явно авторката се вълнува повече от Себедоказването. Което лично мен не ме влече с егоцентризма си. Докато естановяването на пътя, по който да се стига до определени доказателства, след което да ги използваш ти самия за обосноваване и установяване на истини, това вече е философия. За мъдреците дето не им се живеело пък- ха-ха- не са само мъдреците, май. Но имаме ли избор, след като вече сме родени.
Интересно би било да се види някое доказателство за мъдър човек?!? това би ме впечатлило. Признавам.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Доказване
« Отговор #47 -: Септември 29, 2010, 10:36:07 am »
       Себедоказването  е  и  самопознаване!!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27