Хидратите са твърди структури, образувани от вода и газ, устойчиви единствено при ниска температура и голямо налягане.28 Май 2006
Специалисти от Националната лаборатория Брукхейвън (Brookhaven National Laboratory) съобщиха, че смятат да изследват възможностите за добив на перспективно, но труднодостъпно гориво – хидрати на метана. Огромни количества от него се намират на дъното на океана. Учените успяват да пресъздадат условията, в които се образуват тези съединения.
Хидратите са твърди структури, образувани от вода и газ, напомнящи лед. Те са устойчиви единствено при ниска температура и голямо налягане. Поради тази причина те бързо се разрушават след извличане от дъното. Ръководителят на групата от изследователи Девиндер Махаян (Devinder Mahajan) отбелязва, че залежите на природен газ и хидрати на дъното на океана се по-големи от всички останали източници, използвани за добив в момента. От един литър “твърдо гориво” може да се получат до 168 литра газ.
Махаян и колегите му се създали съоръжение, чрез което може да се наблюдава поведението на хидратите на метана при високо налягане и ниска температура. С нейна помощ неустойчивите съединения може да се синтезират и след това да се изследва кинетиката на разлагане.
Учените смятат, че добивът на новото гориво може да започне най-рано след десет години. С помощта на създадената инсталация може да се разработи технология за добив за промишлени приложения.
Източник: http://www.bgfactor.orgВсичко става най-рано след 10 години, нали >
А че има технологии, с които Земята ще ликува се мълчи >