Черните дупки са способни да създават галактики
Свръхмасивните черни дупки са способни да стимулират звездообразуването. До този извод стигнаха астрономи, наблюдаващи отдалечения квазар HE0450-2958. Резултатите на учените са публикувани в Astronomy & Astrophysics и The Astrophysical Journal.
Черна дупка се нарича област от пространството, чиято гравитация е толкова силна, че дори светлината не може да я напусне. Така че откриването на черни дупки не може да бъде пряко, за тяхното присъствие се съди по косвени признаци.
Събраните данни от астрономите показват, че черните дупки са разположени в центъра на много галактики. Учените не са единни кое се появява първо – звездното струпване или „неговата“ дупка.
Авторите на новата работа са представили доказателства за втората гледна точка. Учените изследвали квазара HE0450-2958, който се намира на около 5 млрд. светлинни години от Земята. Смята се, че квазарите са галактики на ранен етап от своето развитие, в които е разположена поглъщаща материята свръхмасивна черна дупка.
В случая с HE0450-2958 астрономите не открили съответстваща му галактика. Една от хипотезите предполага, че звездното струпване е закрито от прах, която запълва космическото пространство и е непрозрачна в оптически диапазон.
В новото изследване учените използвали за наблюдение на квазара системата от Големи телескопи (VLT – Very Large Telescope) VISIR (VLT Imager and Spectrometer for mid Infrared – система за формиране на изображения и спектометър, работещи в средната част на инфрачервения спектър). На използваната от тази система дължина на вълните прахта се вижда добре. Накрая учените доказали, че около квазара няма прах, което означава, че той действително е „самотен“.
В близост до HE0450-2958 се намира млада галактика. Астрономите открили, че тя се различава с необичайно високо ниво на звездообразуване (приблизително сто пъти над средното ниво). Ежегодно в нея се образуват количество звезди, чиято сумарна маса е колкото 350 слънчеви.
По-рано беше показано, че квазарът освобождава по посока на галактиката потоци високоенергийни частици и излъчване. Учените предполагат, че въздействието на квазара стимулира раждането на звездите. Изхождайки от взаимното разположение на звездното струпване и HE0450-2958 и скоростта на тяхното сближаване, астрономите изчислили, че в бъдеще те трябва да се „съединят“.
Неотдавна други учени изясниха още едно интересно свойство на черните дупки. Според разработен от учените модел те са способни не само да стимулират звездообразуването, но и да „изяждат“ светилата.