Автор Тема: Посещение в детската градина  (Прочетена 1228 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лия

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 3
Посещение в детската градина
« -: Юли 18, 2023, 21:09:38 pm »
Здравейте! Отварям темата, за да проверя доколко е нормално в България това, което се случи един ден в моята детска градина. Трябва да е било 1998-1999г. Имам много бегли спомени, но случаят се е запечатал в главата ми като особен. Дойдоха някакви непознати хора и проведоха нещо, което беше представено като тест за интелигентност. Викаха ни един по един в една стая и трябваше да реша логическа задача, подреждайки клечки от кибрит в стъпаловидна форма.

Това, което сега ми се вижда странно, е че родителите ми не са били уведомени за това посещение. Резултатите също останаха неясни. Чудя се дали нещо подобно се е случвало на някой тук, например също в детската градина или в малките класове. Предвид състоянието на държавата, коя частна или държавна организация би се занимавала да тества логическото мислене на децата? Никой не е идвал да ми прави тест за интелигентност в никой от класовете – защо ще дойдат в детската градина? Че това се случва в малко градче го прави още по-странно.

За контекст, в Щатите съществува така наречената GATE (Gifted and Talented Education) – образователна програма за „надарени и талантливи“ деца, за която се полага изпит на 4 годишна възраст. Ако някой е посещавал 4chan, може да е виждал една от многото теми за тази програма. Явно се ползва за набиране на „кадри“ за различни проекти, свързани с контрола над съзнанието. Много от участвалите в Gate имат пси-способности... дали няма да се окаже, че имаме подобна програма и тук?

Неактивен uzunov81

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Re: Посещение в детската градина
« Отговор #1 -: Юли 19, 2023, 16:38:46 pm »
Привет..

Преди години (над 25) военен ми каза нещо (колко е вярно нямам идея).
Та, учителите по физическо възпитание когато изпитват учениците си, пишат оценки и тн но записват и разни времена от бягане скокове и всякакви такива упражнения. До тук нищо вълнуващо, но тези "данни" се предоставяли на воените. Те от своя страна по тези "показания" + тегло ръст и тн определят кои в какви воискида бъде пратен!

Аз като бях в казармата, в поделението всички бяхме що годе еднавки на ръст и тн, всички бяхме от разни техникуми с някакъв вид "електричарска" грамотност (дали е съвпадение)..
По парадите където сме ходили ясно се виждаха разликите в личният състав на различните воиски.

Колко е истина всичко нямам идея, но може и да има нещо... Дори и сега може да има някоя и друга служба която да си прави някакви подбори...

Неактивен Лия

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 3
Re: Посещение в детската градина
« Отговор #2 -: Юли 19, 2023, 17:55:37 pm »
Привет..

Преди години (над 25) военен ми каза нещо (колко е вярно нямам идея).
Та, учителите по физическо възпитание когато изпитват учениците си, пишат оценки и тн но записват и разни времена от бягане скокове и всякакви такива упражнения. До тук нищо вълнуващо, но тези "данни" се предоставяли на воените. Те от своя страна по тези "показания" + тегло ръст и тн определят кои в какви воискида бъде пратен!

Аз като бях в казармата, в поделението всички бяхме що годе еднавки на ръст и тн, всички бяхме от разни техникуми с някакъв вид "електричарска" грамотност (дали е съвпадение)..
По парадите където сме ходили ясно се виждаха разликите в личният състав на различните воиски.

Колко е истина всичко нямам идея, но може и да има нещо... Дори и сега може да има някоя и друга служба която да си прави някакви подбори...

Благодаря за интересната информация! Не бих се изненадала много ако това е вярно. Доколкото разбирам, навремето нещата са работели повече като една унифицирана система. Родителите ми, например, очакваха оценките ми от началното/основното училище да влияят на това в каква гимназия ще ме приемат. Говоря за индивидуалните оценки, не просто за цялостния успех в края на годината. По мое време тези неща вече нямаха никакво значение, но явно по тяхно е било по-различно.

След като пуснах темата, проверих и се оказа както очаквах - в България нямаме закони или държавни програми за надарени деца*. Тоест, посетителите трябва да са били представители на нещо частно. Знаейки, че горе долу по онова време започнаха първите ми по-странни преживявания, за мен случаят остава съмнителен (макар и не задължително или очевидно свързан).

*съществува магистърска програма „Педагогика за надарени деца", която подготвя учителя да е експерт в “центровете за надареност и творчество“ - не намирам нито един сайт на такъв център, но изглежда ги има под някаква форма, някъде там  :unknown:

Неактивен uzunov81

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Re: Посещение в детската градина
« Отговор #3 -: Юли 19, 2023, 22:14:26 pm »
Ново инфо от учител...
Може да са били някакъв екип които изготвя някакъв вид тест за готовност за 1-ви клас или нещо такова. Или екип които разработва някакъв вид помагало за определена група (1-2-3-4)
Може да са били и студенти по педагогически специалности правещи курсова работа или някакъв проект...

 :unknown:

Неактивен Лия

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 3
Re: Посещение в детската градина
« Отговор #4 -: Юли 20, 2023, 09:20:40 am »
Това е едно хубаво, разумно обяснение. Логично и реалистично. Единствено не знам доколко такива групи обикалят малките градове. Може и да си обикалят хората, в крайна сметка България не е само областните си градове. Имало е случай да дойде някой, за да ни провери дикцията. Идеята беше просто да се прецени дали на някое дете му трябва логопед. Защо това ми се стори стандартно, а другото с клечките някак извънредно – нямам идея. Не помня да се е случило нещо лошо, просто е останало като „странно“. Което може да е по всякакви причини (не задължително от конспиративен тип) :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27