Автор Тема: Дъжд от странни топчета в Тайланд  (Прочетена 8904 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен momo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 184
Re:Дъжд от странни топчета в Тайланд
« Отговор #15 -: Октомври 23, 2009, 17:30:42 pm »
Дори когато утихне,всичко което е било в него ще се сгромоляса едновремено.В това съм убедена.


Абе убедена си ти, ама недей да си чак толкова убедена. Закона важи САМО ако няма съпротивление! А на Земята има атмосфера. Може да тестваш с перце и камък у вас, да видим дали ще си толкова сигурна. Ако е във вакуум - да, но не и при наличието на атмосфера, която оказва съпротивление.

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re:Дъжд от странни топчета в Тайланд
« Отговор #16 -: Октомври 23, 2009, 20:57:46 pm »
Галилей, нали си е немал друга работа, та направил този опит още преди 400-500 години.  :lol:
Цитат
Един от най-известните разкази за Галилей описва как той пуска топки с различна маса от Наклонената кула в Пиза, за да демонстрира, че времето, за което падат, не зависи от масата им.
 Макар че тази история се появява в негова биография, писана от ученика му Винченцо Вивиани, днес тя обикновено се смята за измислена.
Всъщност Галилей прави опити с топки, търкалящи се по наклонена равнина, с което демонстрира същото явление - ускорението не зависи от масата. Макар този факт да противоречи на широко приетата по онова време теория на Аристотел, Галилей не е първият, достигнал до този извод.
Независимостта на ускорението при падане и масата е описана още от Йоан Филопон през 6 век, а същото твърди и Джанбатиста Бенедети, съвременник на бащата на Галилей.

Освен че отхвърля теорията на Аристотел, според която по-тежките тела трябва да падат по-бързо, Галилей установява и математическата зависимост на ускорението при свободно падане - изминатото разстояние, започвайки от състояние на покой, е пропорционално на квадрата на изминалото време. Формулировката на закона е точна, макар че по това време не се използва съвременното компактно алгебрично означаване.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Галилео Галилей

Неактивен Иван

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Дъжд от странни топчета в Тайланд
« Отговор #17 -: Октомври 23, 2009, 23:17:33 pm »
Братлета, тия мнения са за темата "Наука за начинаещи". :)

Като четете написаното в Уикипедията, имайте пред вид, че:
-   Тялото пада с приблизително постоянно ускорение g=9.8 m/s^2, само ако е пуснато близо до земната повърхност и разбира се, ако е с маса пренебрежимо по-малка от тази на Земята. Ускорението е малко на голяма височина и почти отсъства на прилично разстояние от Земята.
-   Колкото и да е голяма разликата в масите на две тела, пуснати да паднат на Земята, то разлика в ускоренията им няма да усетим, докато масите им си остават пренебрежимо малки спрямо тази на Земята.

Без много да се замотаваме да вземем да направим своя принос към темата „наука за начинаещи”, като заявим, че:
1. Опитите на Нютон в Пиза не ни вършат никаква работа на планетата Земя, защото телата с еднакви маси въобще не падат за едно и също време
2. Въпросът кое е по-тежко – едно кило пясък или едно кило памук, е напълно основателен и е редно всяко дете да може да му отговори правилно.

Ето от мен накратко:
  1.  Телата с еднакви маси щяха да падат почти едновременно, ако Земята нямаше атмосфера. В момента Земята има атмосфера и това е причина телата да падат с очевидна разлика в ускоренията си. Пуснете един надут балон от терасата и вижте дали ще падне за същото време, както ако беше спукан. А ако трябва да смятаме по формулата на Нютон за взаимното привличане, би трябвало надутия балон да падне по-бързо, защото масата му е по-голяма с толкова, колкото е масата на въздуха в него. Заради наличието на атмосфера, трябва да включим и сметките, носещи името на един друг пич – Архимед. Телата пускани да падат на Земята са потопени в атмосфера. Поради това те губят от теглото си толкова, колкото е изместената от тях атмосфера. Ако празен балонът е с маса 1 грам, а въздухът, който измества след като е надут, е 0.999 грама, то очевидно, че пълен балон ще ТЕЖИ 0.001 грама. Една стоманена сачма с маса 1 грам измества въздух с тегло 0.000001 и ще ТЕЖИ 0.99999 грама. Така отношението на ТЕГЛАТА на балона и сачмата са приблизително 1/1000. Естествено, че хиляда пъти ще се различава и силата на взаимодействието между Земята и двете тела. Разбира се написах с главни букви ТЕГЛО, защото е важно да е прави разлика между маса и тегло. За да не става досадно, ще кажа, че масата на едно тяло е нещо доста сложно, но постоянно. А теглото е СИЛАТА, с която тялото натиска неподвижна опора.

Последно уточнение за тегло и маса. На Земята ние не можем да мерим маси, а мерим тегла. За целта използваме везни и теглилки. С тях преценяваме именно силата, с която тяло с дадена МАСА натиска неподвижната опора, т.е. колко ТЕЖИ. И сега всеки може да види разликата, като сложи везните веднъж на масата, а после на дъното на морето. Ще се увери, че везните мерят тегло. Две топчета с еднакви маси – едното от дърво, а другото от стомана, биха се ПОЧТИ уравновесили на масата, но под водата – не. Дървото даже няма да е на блюдото, а ще изплува.

И вече с едно изречение:
Телата с еднаква маса не падат с еднакво ускорение, защото теглото им е различно, което се дължи на наличието на атмосфера.

  2. Който е прочел т.1 вече знае, че казусът, с който дядовците се задяват с внуците си – кое е по-тежко – едно кило пясък или едно кило памук, е сериозен и само можем да съжаляваме, че твърде малко дядовци дават накрая верния отговор: Едно кило пясък е по-тежко от едно кило памук.
Архимедовата сила на атмосферата, която изтласква всичко по Земята нагоре към небесата е толкова по-голяма, колкото е по-малка плътността на тялото потопено в атмосферата. Памукът е с много по-малка плътност от пясъка и силата, с която атмосферата ще го изтласква е много по-голяма от тази за пясъка. Затова поставени в блюдата на везната, тя няма да е в равновесие. Пясъкът ще е по-тежък.
Съвсем друг е въпросът как можем да измерим МАСАТА на памука и пясъка, за да отмерим порции с маса 1 кг. и да поставим началото на експеримента.

Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Re:Дъжд от странни топчета в Тайланд
« Отговор #18 -: Октомври 24, 2009, 08:50:40 am »
Да, някои от валежите на риби и т.н. се дължат на торнадо. Даже дълго време бях абсолютно сигурен, че всички се дължат на това или подобни метеорологични явления.

Но тогава прочетох спомената вече книга "Вечните загадки", която ми обърна внимание на един озадачаващ факт. Защо повечето такива аномални валежи са от удивително еднакви неща ? Защо примерно падат само жаби или само риби и то от един и същи вид и една големина ? Ако е минало някое торнадо през езеро, река или море би трябвало да засмуче всичко по-пътя си. Защо заедно с рибите не падат и миди, водорасли, различни буклуци ? Защо с жабите не падат и речни раци, блатня тиня, лилии ?

Разбира се скептиците си имат обяснение и за това. Те казват, че действително се засмукват различни неща, но след като започне да намалява силата на торнадото, започват да падат първо по-тежките неща, след това по-леките и т.н. Тоест извършва се сортировка във въздуха :) Само дето няма един случай дето да потвърждава това - примерно първо да са падали големи риби, след 20 мин. или на 2 км по-малки риби, след това жаби и т.н.
 
Прочетох това,което си написал и ако ми позволиш бих те поправила.Вземи един учебник по човек и природа за 6 клас.Там много ясно е описан един от основните закони във физиката.Ако звемеш едно парче желязо и едно топче хартия,ако ги пуснеш едновременно от еднаква височина,колкото и да е страно те ще стигнат до земята заедно независимо от разликата в теглото си.И всичко това благодарение на гравитацията.Закона за гравитацията.Ако се съвмяваш в думите ми...ами пробвай и ще се убедиш.
Изхождайки от това дали според теб един тайфун засмукал жаби,риби ,треви и т. н. ще има разделна функция .Дори когато утихне,всичко което е било в него ще се сгромоляса едновремено.В това съм убедена.

Абе, Dorian, ти въобще четеш ли какво съм написал ?!  :-X Къде твърдя тези неща, които ти пишеш, че твърдя ?! Ако не си разбрала, това за "разделителната функция" на един ураган не е мое твърдение, а едно обяснение, които се изтъква от някои в опит да  изясни феномена на странните дъждове. Чак пък и опити ме кара да правя  :P

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27