Автор Тема: Тласкачът  (Прочетена 3954 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Тласкачът
« -: Октомври 22, 2012, 00:11:25 am »
Тласкачът

Като млад четях много фантастични разкази, не че бях фен на фантастиката. Но в този жанр имаше преводи на американски и английски автори, разрешена империалистическа литература. Въпреки многото прочетено помня добре само един разказ от 60-те, на който не запомних автор и заглавие и ще съм благодарен да ми го посочите. Сюжета бе следният, на междугалактически транспортен кораб съставен от симбиоза извънземни им умира при инцидент “тласкачът”. Целият кораб е съставен от живи извънземни, дори и стените са същества, които си менят формата, командир е “мислителят”, а “тласкача” е човек, единственият, който не си мени формата, но може със силата на съзнанието си да прехвърли целият кораб от една галактика в друга. Този кораб изважда късмет, че злополуката им се случва в нашата галактика и с помощта на “двигателя” се добират до нашата планета в търсене на нов “тласкач”. В някаква гора намират подходящ индивид, мъж, средна възраст, несемеен. Слизат да приберат през нощта “тласкача”, но се оказва, че не случайно този живее сам в гората. Човекът е пияница и си няма идея как се прехвърля товарен космически кораб от една галактика в друга. Въпреки усилията на “мислителя” да въдвори ред сред бунтуващия се разнороден симбиозен състав, на чуждоземните същества планетата им харесва, защото тук никой не си мени формата и всеки може да се прави, на каквото си иска, без да е зависим от функцията си в някаква симбиоза. Всички дезертират в гората, дори и мислителят си избира формата на дърво, най-добрата поза за мислене, любимото му занимание.
Разказът поставя много интересни въпроси, мисля точно за този раздел, не знам защо го запомних толкова добре, сигурно въпреки хумористичният си стил на писане и особено забавен край има и сериозни въпроси за разглеждане.
Soli Deo Gloria!

Неактивен x_name41

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 293
Re: Тласкачът
« Отговор #1 -: Октомври 22, 2012, 12:34:50 pm »
Тласкачът

Като млад четях много фантастични разкази, не че бях фен на фантастиката. Но в този жанр имаше преводи на американски и английски автори, разрешена империалистическа литература. Въпреки многото прочетено помня добре само един разказ от 60-те, на който не запомних автор и заглавие и ще съм благодарен да ми го посочите. Сюжета бе следният, на междугалактически транспортен кораб съставен от симбиоза извънземни им умира при инцидент “тласкачът”. Целият кораб е съставен от живи извънземни, дори и стените са същества, които си менят формата, командир е “мислителят”, а “тласкача” е човек, единственият, който не си мени формата, но може със силата на съзнанието си да прехвърли целият кораб от една галактика в друга. Този кораб изважда късмет, че злополуката им се случва в нашата галактика и с помощта на “двигателя” се добират до нашата планета в търсене на нов “тласкач”. В някаква гора намират подходящ индивид, мъж, средна възраст, несемеен. Слизат да приберат през нощта “тласкача”, но се оказва, че не случайно този живее сам в гората. Човекът е пияница и си няма идея как се прехвърля товарен космически кораб от една галактика в друга. Въпреки усилията на “мислителя” да въдвори ред сред бунтуващия се разнороден симбиозен състав, на чуждоземните същества планетата им харесва, защото тук никой не си мени формата и всеки може да се прави, на каквото си иска, без да е зависим от функцията си в някаква симбиоза. Всички дезертират в гората, дори и мислителят си избира формата на дърво, най-добрата поза за мислене, любимото му занимание.
Разказът поставя много интересни въпроси, мисля точно за този раздел, не знам защо го запомних толкова добре, сигурно въпреки хумористичният си стил на писане и особено забавен край има и сериозни въпроси за разглеждане.
Тласкачът е проект на американците за отклоняване орбитата на астероида Апофис, представляващ реална заплаха за населението на Земята който се очаква да се приближи на опасно разстояние през 2034 г. или по рано затова американците обмислят няколко варианта но най вероятният от тях би могъл да е именно "Тласкачът", той представлява сателит който щял да обикаля около астероида в продължение на 20 години като целта е чрез 20 тонния си кютюк използвайки силата на гравитацията да отклони астероида от първоначалната му траектория.
"מוזיקה מאריכה את החיים"

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re: Тласкачът
« Отговор #2 -: Октомври 22, 2012, 13:54:57 pm »
Благодаря за включването, о тук питам за литература оъ 60-те. Вашата проза е от този век.
Soli Deo Gloria!

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re: Тласкачът
« Отговор #3 -: Октомври 22, 2012, 15:12:50 pm »
Разказа е на Робърт Шекли и се казва "Специалист". Само, че Тласкачът не е пияница, а войник в отпуск, който е прекарал бурна нощ ;)
Само дето краят на разказа при теб е някак различен, да не си смесил 2-3 разказа?
(иначе идеята за симбиозата си е доста интересна)

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re: Тласкачът
« Отговор #4 -: Октомври 22, 2012, 20:58:21 pm »
Благодаря за линка GaBOSS, вероятно наистиина смесвам различни разкази.
Soli Deo Gloria!

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re: Тласкачът
« Отговор #5 -: Октомври 22, 2012, 23:59:39 pm »
Благодаря за линка GaBOSS, вероятно наистиина смесвам различни разкази.
Ще ти намеря и другият разказ, но утре ;) Мисля, че пак е от Шекли.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27