Автор Тема: Има ли конспирация в езиците?  (Прочетена 20755 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Anamilk

  • Гост
Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #15 -: Март 01, 2006, 10:50:23 am »
Именно !

Вкарвани са сръбски думи, за да се отдалечи максимално от българския, ама по една друга линия не са успели...Има си едни езикови закони...

karutzar

  • Гост
Re: Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #16 -: Март 30, 2007, 18:51:03 pm »
Заблудили са те. Сръбския и хърватския не са много близки като езици. Хърватския си е стар български, което не може да се каже за сръбския. По този повод ще разкажа една история. Имам приятел - хърватин. Като бяхме заедно говорихме на английски, но неговия англ. беше ужасен. Един ден се запихме заедно и ми писна да слушам елементарно-международен английски. И започнах да му говоря на български. Съответно той на мен на хърватски. Всичко си разбирахме (което не може да се каже за сръбския - той е славянски език). Като пример само - думата БРАН. На български извиква асоциации за средни векове, - въобще старо минало - да не го обяснявам. На хърватски войник си е бранник и сега. Бран е война. Думата война е славянска - не е българска. Оказа се че хърватските думи са стари български, и че с тях сме най-близки на балканите. Относно корените на думите, музиката и звуците. За санскрит няма да обяснявам на форумците - вие го знаете не по зле от мен. Повечето Български (не славянски) думи и корени са и в санскрита. За музиката - същото. 108 макама (ладове) - повечето са в българската народна музика. Ако искаш да научиш един език - научи първо корените му - думите са производни. Да научиш фински си е своево рода подвиг - корените му не са европейски и няма за какво да се хванеш при учението му - по-скоро за логиката му. А за музиката? Ами те са нямали музика - просто са им "оперирани" ушите. ;D
Едно уточнение - Българите и Траките са едно и също нещо. Един народ. Танг Ра не е тенгри. тенгри е неговата профанизация.  Ще продължа  темата утре - сега изчезвам по задачи... :'(
А сега и продължението...
Няма конспирация в езиците. Просто преселения на народите при затоплянето/захлаждането на климата и вторично затъпяване. При всеобща стресова ситуация (война/бран, борба за оцеляване, преселване, и какво ли още не) знанията се забравят и губят. Те не могат да се предадат от знаещите на подрастващите. Резултата е затъпяване, изкривяване на мисленето, и езикови диалекти. Остава фолклора като последна инстанция за запазването на знанията. Днешния български език си е чист славянски с примеси на турски. Има няколко села на границата на Сакар (не в Египет - в България) и Странджа. Там може да се чуе истински български (подобен на хърватски) - там хората се женят само по родове м/у тях си - чужди не се допускат. В едно село (на 25 км. от Тополовград е) има най-красивите хора които съм виждал. Но беше абсурд да си вземеш булка от там. Те са стари тракийци запазили гена си чист - без чужди примеси. Не зная как са успели да се запазят през вековете - Танг Ра знае. И в целия този регион (от Тополовград до р.Велека) се говори на РА. (като обръщение един към друг). Това РА се е профаницирало в други региони на България на БА. Или ВА. (айде ва/ба). Най-зле е естествено северозападна България.
Така, че конспирация няма - има профанизация на обществото като цяло. И нейната цикличност (на профанизацията) не се знае като величина.
Доколкото има конспирация в езиците-тя си е явна и неприкривана политическа намеса. Както казва един колега: "собствен език има тази страна, която има армия". Вижте какво стана с бивша Югославия - на мястото на сформирания сърбохърватски/хърватосръбски език се появиха хърватски, че даже сега се говори за босненски език, за черногорски език /които всъщност са си диалекти на сръбския. Говорила съм с хървати езиковеди - те се надсмиват над сепаратистката езикова политика: как са създавани нови думи в последните 10 г., само и само да се отдалечи езика в Хърватска от езика в СЧГ. Че има разлики в интонациите, граматиката и фонетиката - имало си ги е и преди /за азбуката-латиницата -е била наложена точно поради консолидирането някога на хърватски и сръбски/, ама това е то - политика...
А за македонския - ще ви кажа, че е създаден официално през 1945г. с декрет. И представлява книжовна форма на регионален български говор /диалект/ - както банатците си имат книжовен език, но го наричат български, въпреки че, ако някой банатец ви загавари на своя български, едва ли ще го разберете. Но областта Банат не е държава...
Иле да вземе родопските говори - че то вие ще разберете по-скоро македонец от РМакедония, отколкото някой българин от смолянския край /защото родопските диалекти са най-близо до старобългарски и поради това имат много повече общи характеристики с чешки и руски, отколкото с книжовния български./
Очаквайте отново включване ;)
« Последна редакция: Март 31, 2007, 13:05:05 pm от karutzar »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Re: езиците и над тях
« Отговор #17 -: Април 12, 2007, 20:19:31 pm »
В езиците и тяхното разнообразие мен ме интересува възможността за комуникация отвъд езиците. Най-ярък пример за такова нещо е опитът за пренасяне на смисъл в изкуството, в религиозните традиции и фолклора - когато някакви неща не биват назовавани, не се изговарят, а се изобразяват посредством символи. За разлика от думата, символът съдържа сам в себе си своето обяснение (или поне надежда за такова обяснение), макар чистотата на такова съобщение често да е примесена с очакванията на един културен контекст.

ооооооооооооооооoxоооооо
ооооооооооооооооооxxоооо
xоооооооооооооооооооxxоо
xxxxxxxxxххххххххххxxxxx
xоооооооооооооооооооxxоо
ооооооооооооооооооxxоооо
ооооооооооооооооoxоооооо

Ето това например е сочеща надясно стрелка, която по принцип сама по себе си указва своето значение, макар да не е сигурно, че представител на съвсем друга култура би я интерпретирал със заложеното от нас значение. Както и да е - човекът винаги се е стремил да въплъщава вълнуващите го значения в разнообразни изразни средства и дори подозирам, че тези средства са далеч по-стари от фонетично-словесния език. Въпосът ми към вас е свързан с това доколко предполагате, че е възможно да възникне и да заработи схема на съобщаване между хората, която не предполага познаването на какъвто и да било предварителен език? Всички сме чували за "общочовешки значения" и като че ли не е далеч от мисълта да си представим изконни значения, които са вградени в самата ни същност на човешки същества.

Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

karutzar

  • Гост
Re: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #18 -: Април 13, 2007, 09:53:12 am »
Така е flyDragon
Но нали чрез символиката можем да съдим за дълбочината на профанизирането на знанията? В санскрит има 78 букви (някой да ме поправи ако греша цифрата), и всяка буква има няколко функции - музикална нота (с определен брой трептения), божество, смисъл (на нещо). Индийците имат 108 макама (ладове), в Българската фолклорна музика ги има повечето. В арабската - около половината, в турската - 5-6 макама. В западната музика са останали 4 лада - основни 2 - мажор и минор. Разбираш ли какво искам да кажа за степента на профанизация на едно общество? В древната (не сегашна) индийска музика не са пишели текстове на песни - просто нотите са и текст. В днешните говорими езици няма такова нещо. Те са ужасно несъвършенни, а и не знаем смисъла на корените на думите, които изричаме.  ??? Остава музиката като средство за общение. Но и нея я профанизираха.  :'( От попфолка имам алергия - ужас

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Re: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #19 -: Април 13, 2007, 15:04:36 pm »
Виждал съм фотографии на страници текст, изписан с  пиктограми, които приличат повече на стилизирани картинки, отколкото на познатите на Земята букви и йероглифи... Твърдят, че това са автентични страници с извънземна писменост.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен pimeto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 118
  • Kin: 159 ::: Sun: CAUAC
Re: Отг: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #20 -: Май 22, 2007, 23:38:22 pm »
   Най-вече комуникациите във всеки един аспект.
Именно! Не казвам, че има конспирация. Просто ми хрумна подобна идея. Може би е поредната глупост породила се в ума ми, поради недоспиване и прекалено много размисли за "глупости".
абе според мен конспирация би било ако всички говорехме на един език :D :)
конспирация приемам, че всичко почват да ръгат англииски фрази и думи в българския език и че думи от българския език се забравят. :)

Виждал съм фотографии на страници текст, изписан с  пиктограми, които приличат повече на стилизирани картинки, отколкото на познатите на Земята букви и йероглифи... Твърдят, че това са автентични страници с извънземна писменост.
ами то и египетските "йероглифи" (или както се водят) са картинки :)

Има по-интересен въпрос. Как са възниквали думите?
Кой е определил това да се казва "стол" или "маса". Защо небето не е "стол" ами е небе? И как думите са станали всеобщо валидни въобще?

Мисля че имаше отделна наука за това?...
всеобщо валидни за кои ? защото за българо говорящите, да речем 8милиона, СТОЛ важи само за тях.
докато за американците например "chair" е стол ?! пък за нас chair не е нищо.... :)


между другото, по темата искам да кажа, че за мен няма по хубав от българския език.
не знам, някои от тук може ли да ми каже друг език в които се изговаря всяка буква ясно и звучно без да се сливат, преливат, замазват и т.н. с други букви :) ???

Anamilk

  • Гост
Re: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #21 -: Май 23, 2007, 10:07:09 am »
Каруцарю,

относно това, че някой ме бил заблудил за сръбския и хърватския...  :) :) :) Няма как и кой да ме заблуди - аз съм славист лингвист и слушам както ушите си, така и ума си. С една дума - сравнявам четеното с това, което чувам от устите на приятелите си сърби, хървати, чехи, словаци, украинци, руснаци и всякакви други славяни. А това, че се разбираш с хървати - ами то си е нормално да се разбираш - италианци и испанци също се разбират. Ако 5 или 10 езика са от едно езиково семейство, то това не значи, че един от групата е родоначалник на другите, смешно е да се твърди подобно нещо, което твърдиш ти. Това, че хърватите преди векове са писали на хърватска ъглеста глаголица и че са ползвали писмените паметници на единствения писмен слав. език тогава - старобългарския, донякъде е повлияло върху хърватските езикови особености, но то е същото както някога се вмъкваха русизми, поради четене на руска литература в оригинал, или както сега се вмъкват англицизми, защото взимаме термините наготово, без да ги превеждаме на български. Тук не е мястото за лекции в писмен вид, нито за поучения. Но това твое твърдение удивително ми прилича на явлението, наречено народна етимология -/етимологията е науката за произхода на думите/, където хорицата свързвали названието полюлей с факта, че светилото, окачено на тавана, се полюлявало  ;D .А път то било, ама те отде да знаят - многосвещник....  ;)

Неактивен Mystic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 169
Re: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #22 -: Май 24, 2007, 11:10:07 am »
Ако решат модераторите,че не му е тук мястото на този пост,нека го изтрият.

                                 Честит пазник на писмеността!Честит 24-ти Май!


Българският език

Език свещен на моите деди,
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодията на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални;
и чуждите, и нашите във хор
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
страданьята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!

Туй слушам се, откак съм на света!
Се туй ругателство ужасно, модно,
се тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще зема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещето бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.
Иван Вазов


Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 789
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #23 -: Май 24, 2007, 12:30:19 pm »
Невероятният дядо Вазов!  Благодаря ти, Mystic, много добре  си се  сетила   :-*
Не мисли като човек!-Крион

Anamilk

  • Гост
Re: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #24 -: Май 24, 2007, 21:08:56 pm »
Поздрави и от мен за празника без аналог в света! И за езика, който надви догмата на триезичниците и още тогава , в оня 9-ти век се чуваше в Европа.

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Относно: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #25 -: Март 07, 2008, 08:06:09 am »
Според мен конспирация в езиците има. Случаят с македонския е потвърждение.Лично аз често посещавах Украйна по времето на разпадането на СССР. Тогава се появи и украинският език. Самите украинци се учудваха че в държавните им учреждения се назначават хора които се мъчат да говорят украински.Езикът в този период се създаваше.Подбираха се неруски думи от различните диалекти на Украйна.
При едно посещение на Словения гр.Копър,влизам в един магазин.Доколкото нямам представа дали продавача говори английски,а съм на балканите,започвам да го питам нещо на на подчертано бавен български език . Човека ми отговаря на бавен словенски и ние се разбираме.
Някъде бях чел че преди около 300-400 години в Румъния се е говорило на български език. След това се избира италианския за основа и се създава румънски език. Елементарно е да се раздели едно племе на два народа.
Това е и целта на конспирацията.
Сега в българския  искуствено и целенасочено наслагват прекалено много английски думи.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Относно: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #26 -: Март 07, 2008, 08:14:14 am »
Тези думи Даскале, се наслагват от течащата глобализация. Друг е въпроса, че има много хора, които вместо да използват българските думи използват английските.

Преди 2 дни имаше такъв човек. И вместо да използва напълно обикновенните български такива праскаше по 1-2 думи на английски.

Но всеки решава сам за себе си. Щом му харесва  ;D

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Относно: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #27 -: Март 10, 2008, 17:12:09 pm »
Не всеки решава сам за себе си и не щом му харесва. Защото например на мен въобще не ми харесва да подавам CV и aplication-форма за работа, но никой не ме пита и ми ги иска. А когато ме назначи, ми иска reportи за свършеното всеки ден. В банк*-система нещата са още по-целенасочено антибългарски, Eоn! Като например антиконституционното ми задължение да познавам и използвам latinica, за да мога да попълня номера на сметката, по която плащам... Не ми говори за глобализацията като за саморазбираща се естественост! И не ми говори, че всеки сам си избира според каквото му харесва!
________________

*На български думата е БАНКА, а не БАНК >:(
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Относно: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #28 -: Март 10, 2008, 18:36:40 pm »
Аз имам предвид изразната форма, т.е. изказването на човека. Това той сам избира, а не останалите работи, които ти изброи.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 581
Относно: Има ли конспирация в езиците?
« Отговор #29 -: Март 11, 2008, 10:37:11 am »
За да може човекът сам да избира, е необходимо да притежава минимум ниво на култура и развити лични ценности. Такива черти на характера, както е известно, не се възпитават в масовия човек и за днешното общество са характерни само в средите на някои дълбоко масонски кръгове или ортодоксално еврейски родове, или такива, които все още помнят аристократичния си корен. За останалите голтаци изборът се прави от телевизията, вестниците, масовите рекламни съобщения и предизборните лозунги. Не мога да разбера на кого служиш с този повсеместен егалитаризъм, Eon, при положение, че разполагаш с цялата информация за конспирациите, с която, знам, че разполагаш!
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27