Автор Тема: Трус с магнитуд 5.3 по Рихтер бе регистрирано в Северна България тази в  (Прочетена 3195 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Земният трус е усетен точно в 20:18 часа, а дълбочината на епицентъра е 114 километра

Земетресение с магнитуд 5.3 по скалата на Рихтер бе регистрирано в района на румънската планина Вранча, като в същото време бе усетено в Северна и Североизточна България. Земният трус е усетен точно в 20:18 часа. Дълбочината на епицентъра е 114 км, съобщава Европейският сизмологичен център. По първоначални данни земетресението е усетено в района на Добрич, Плевен, Белене, Варна, Свищов и в други населени места в Северна и Североизточна България.

Читатели на БЛИЦ споделиха, че земният трус е бил усетен силно в Русе и по слабо в Каварна, Шумен и Велики Преслав.

"Във всичките седем общини на Разградска област е усетено земетресението в 20,18 часа тази вечер", заяви шефът на “Гражданска защита”- Разград инж. Петко Петков. Засега няма данни за пострадали и нанесени щети. Единствено мрежите на мобилните оператори са имали прекъсване за известен период от време, съобщава агенция БЛИЦ.

Агенция “Фокус” публикува писма от граждани, които са усетили земетресението в България. Читателка от Велико Търново пише, че трусът се е усетил в града, но слабо. Неин съгражданин добавя, че земетреснието се е усетило само по високите етажи и то много леко. “Дори си мислих че съм си въобразил. Може би беше 2-3 секунди”, пише още той.

Във Варна разтресе за 2-3 секунди, на 4-я етаж го усетихме и беше страшно. И все пак господин Лещански позна, че ще има земетресение и трябва да му снемат обвинението. Възможно е да е сгрешил в координатите и деня. За тия, които го обвиниха, че е предупредил искам да кажа, че е по-добре човек да е информиран, че може да се случи, а не да трепери как ще слиза от високите етажи по стълбите”, казва читателка от Варна.

Друга читателка на “Фокус” обясни, че земетресението се усети доста силно и в Свищов, даже и по ниските етажи. “ Трусът е усетен и в Троян. Това потвърдиха мои близки след установяване на връзка с тях. Чакаме информация за магнитуда му. Развълнувани и разтревожени сме, имайки предвид голямото земетресение през 1977 година, когато под руините останаха повече от 100 души”, пише още тя.

Земетресението беше усетено и в Хасково по високите етажи на кв. Орфей, където лампите се разклатиха съвсем леко за няколко секунди, обяснява друг читател на сайта.

От Русе съобщиха, че времето на труса е било поне 5-6 секунди. По високите етажи земетресението е усетено по-силно. Няма паника сред хората, добавя читателка.

В Шумен земетресението е било много силно. Трусът е бил един.

„И в Казанлък успяхме да го усетим земетресението. Живея на петият етаж и честно казано - ясно се усети трусът. Интересното бе, че бе някак си въртеливо - не напред-назад като стандартното "лашкане", а някак си бе в кръг движението”, пише читател.

Кметът на с. Въбел, Община Никопол, Област Плевен Дарин Кинов лично се обади на редакционният телефон на „Фокус”, за да информира за земетресението. По думите му в селото трусът се е усетил много силно, но хората са спокойни.

Припомняме, че през март 1977 година катастрофалното земетресение във Вранча (Румъния) с магнитуд 7. 2 (с епицентър на повече от 200 км от територията на България) доведе до частични или пълни разрушения на около 8500 сгради, като причини смъртта на 125 човека.

Тогава най-засегнат беше Свищов. Причината за силното проявление е в неблагоприятна насоченост на излъчването на огнището на земетресението, лоши инженерногеоложки условия и некачествено строителство.

http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=2&ct=1&id=18975

-=--=--=-=

Вие усетихте ли нещо?

Неактивен benoni

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 183
Да от Русе съм но живея на третия етаж и не се усети толкова силно.

Неактивен Regul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 25
Аз съм от Варна и нищо не усетих,но и несъм в блок.

Неактивен xthing

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 237
  • xthingxthingxthingxthing
Аз съм от русе и си го усетих много добре на 6-ия съм :) помислих че аз си клатя масата бая се стреснах де  ::)

Неактивен remalyks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 199
  • in/at/on 11
    • 11
И в Мексико днеска---------------------- .................. 5.6-
11

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27