Автор Тема: Матрицата - реалност или илюзия  (Прочетена 16724 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #15 -: Септември 16, 2010, 22:13:33 pm »
Не знам дали е уместно да задам въпроса в тази тема, но все пак да питам. Вие как мислите, Бог затворен ли е с нас във Вселената или се намира извън нея?
« Последна редакция: Септември 16, 2010, 22:26:54 pm от sidewinder »

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #16 -: Септември 16, 2010, 22:17:03 pm »
Има една мисъл на Чехов, че птиците нямат четири крила, защото и две им стигат, за да летят. По същият начин на човека не му е даден повече мозък и повече възможности от тези, от които има нужда, за да живее добре. В този смисъл и матрицата, или майя (двете имат общ корен), поначало не е нещо лошо, стига да я възприемем качествено.
Цитат
Не знам дали е уместно да задам въпроса в тази тема, но все пак да питам. Вие как мислите, Бог зътворен ли е с нас във Вселената или се намира извън нея?
Няма Бог-създател според будистите, даоистите, индусите и според мен. В този смисъл- нито е затворен с нас, нито е извън вселената, защото нито бог, нито вселената са реални.
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #17 -: Септември 16, 2010, 22:28:14 pm »

Щом има вселенски закони, значи трябва да има и законодател.
« Последна редакция: Октомври 18, 2010, 21:49:23 pm от Mirotvorec »

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #18 -: Септември 16, 2010, 23:05:20 pm »
"И така, аз продължавам:
   — Например изглежда съвсем естествено да допуснем, че земното привличане и законът за земното привличане са съществували преди Исак Нютон. Глупаво би било да се мисли, че до XVII век не е имало земно привличане.
   — Разбира се.
   — Добре, кога в такъв случай се е появил този закон?
   Винаги ли е съществувал?
   Джон сбърчва чело, чуди се какво целя.
   — Онова, към което се стремя — казвам аз, — е да ви наведа на мисълта, че преди началото на света, преди да са били образувани слънцето и звездите, преди първоначалното зараждане на каквото и да било законът за гравитацията е съществувал.
   — Разбира се.
   — Седял си е така, без собствена маса, без собствена енергия, нито в съзнанието на някого, защото този някой не го е имало, нито в пространството, защото и пространство не е имало, нито никъде — този закон за гравитацията все пак е съществувал!
   Сега Джон не изглежда толкова сигурен.
   — Ако този закон е съществувал — казвам, — то аз, честна дума, не знам какво трябва да се направи, за да има нещо несъществуващо. Струва ми се, че законът за гравитацията е преминал всички изпитания по несъществуване, каквито има. Не можеш да измислиш нито един атрибут на несъществуването, който този закон да не притежава. Или поне един научен атрибут на съществуването, който да притежава. И все пак „здравият разум“ изисква да се вярва, че той съществува.
   Джон казва:
   — Струва ми се, че трябва да пообмисля това.
   — Добре, но аз мога да предрека, че ако помислиш достатъчно дълго по въпроса, ще откриеш, че се въртиш, и въртиш, и въртиш, и въртиш, и въртиш в кръг, докато накрая стигнеш до единственото възможно, разумно, смислено заключение. Законът за гравитацията и самата гравитация не са съществували преди Исак Нютон. Всяко друго значение е безсмислено. А това означава — казвам аз, преди да може да ме прекъсне, — а това означава, че този закон за гравитацията не съществува никъде освен в главите на хората! Той е един призрак! Ние всички много нахално и самонадеяно сриваме призраците на другите, но сме точно толкова невежи и варвари, и суеверни, що се отнася до собствените ни призраци.
   — Тогава защо всички вярват в закона за гравитацията?
   — Масова хипноза. Под една твърде ортодоксална форма, известна като „образование“.
   — Искаш да кажеш, че учителят хипнотизира децата, за да повярват в закона за гравитацията?
   — Разбира се."
Цитат от "Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет", който директно отговаря на въпроса за вселенските закони, оттам и за вселенския създател.
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #19 -: Септември 17, 2010, 07:13:24 am »
Пред очите ти е отговорът. Но ако те влече към глупостите, които следват от глупостта да не търсиш отговора... значи просто форумът се превръща във форум за фантазиори и поети.

Щом няма граница между илюзия и реалност, как така ще има между фантазьори и реалисти? Или пък между глупости и умности?  :unknown:

Амиии... много просто.

Границите са факт, това няма нужда да го обсъждаме. Но границите пораждат единство, и единството поражда граници.

И ако това пораждане може да бъде представено като пулсиране, то един пулс би трябвало да е "време" и... хм, в определено време има граници, в друго време има единство... на която основа всъщност се съставя всеки календар.

А извън "време", тоест там, където вселената не пулсира... това ще да е мястото на нереализирания потенциал. А където има реализиран потенциал, има време, което едно затваряне на цикъла пространство-граници-пространство.


Хм... което, въпреки че го нахвърлях ей така, има много силна връзка с това, че на по-високата вибрация по принцип времето тече по-бавно. А ако времето "тече по-бавно", това означава, че границите ги няма за "по-дълго време" или някакси матрицата - пулсацията простраство-граници - става по-малко интензивна или с други думи по-малко "плътна".

Тоест... зависи къде се намираш на времевата ос, която всъщност е чисто пространствена ос.


П.П.
Това трябва да се задълбочи много, но няма да е днес, понеже успешната комуникация е предизвикателството на този ден. Тъй като това е и мое житейско предизвикателство в личния ми календар, днес по-добре да съм в почивка -.-

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #20 -: Септември 17, 2010, 09:20:21 am »
...

Щом има вселенски закони, значи трябва да има и законодател.
Не, тук става въпрос не за създадени, човешки закони, а за такива, които просто изразяват същността на нещата и отношенията между тях. Познатите на физиката закони и принципи например, не са нещо, което хората са създали, а просто са успели да открият и формулират, взаимодействайки си с достъпните им области и планове на битието.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #21 -: Септември 17, 2010, 10:45:16 am »
Има една мисъл на Чехов, че птиците нямат четири крила, защото и две им стигат, за да летят. По същият начин на човека не му е даден повече мозък и повече възможности от тези, от които има нужда, за да живее добре. В този смисъл и матрицата, или майя (двете имат общ корен), поначало не е нещо лошо, стига да я възприемем качествено.
Цитат
Не знам дали е уместно да задам въпроса в тази тема, но все пак да питам. Вие как мислите, Бог зътворен ли е с нас във Вселената или се намира извън нея?
Няма Бог-създател според будистите, даоистите, индусите и според мен. В този смисъл- нито е затворен с нас, нито е извън вселената, защото нито бог, нито вселената са реални.
    :) Има ИЛЮЗИИ=МАЯ=СЪНИЩА "Всичко е суета на суетите и гонене на вятъра!" Но , дали има БОГ=Проектанта и Господ=създателя е исконен въпрос. Има ли ги ?  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #22 -: Септември 17, 2010, 14:22:52 pm »
aldonea, ще разтълкувам цитата, който дадох по-горе. Т.нар. природни или физични закони са толкова реални, колкото древногръцките богове или духовете на мъртвите в Китай. Те съществуват като неотменими закони само и единствено в главите на хората. Авторът логически обосновава факта, че реално законът за гравитацията се е появил, след като е открит и "легитимиран" от Нютон, т.е. преди това гравитация е имало, но не и закон за гравитацията. Този и всички останали закони са призраци в главите на хората и никъде ги няма като обективни факти, по-ясни и видими от духовете, в които вярват индианците. Изхождайки от тази логика, физичните закони не са реални, а са масова легитимирана хипноза. Няма физични закони, има призраци и мъгла в главите ни. Самият въпрос и представата за творец или архитект е подобен призрак. Поне така мисля аз, може би греша.
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #23 -: Септември 17, 2010, 15:04:55 pm »
Изхождайки от тази логика, физичните закони не са реални, а са масова легитимирана хипноза. Няма физични закони, има призраци и мъгла в главите ни. Самият въпрос и представата за творец или архитект е подобен призрак. Поне така мисля аз, може би греша.
Николай, ако продължаваш в този дух, наистина ще повярвам че си една илюзия ;).
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #24 -: Септември 17, 2010, 15:34:55 pm »
old4, не можах да разбера какво имаш предвид.
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Матрицата - реалност или илюзия
« Отговор #25 -: Септември 22, 2010, 16:46:50 pm »
aldonea, ще разтълкувам цитата, който дадох по-горе. Т.нар. природни или физични закони са толкова реални, колкото древногръцките богове или духовете на мъртвите в Китай. Те съществуват като неотменими закони само и единствено в главите на хората. Авторът логически обосновава факта, че реално законът за гравитацията се е появил, след като е открит и "легитимиран" от Нютон, т.е. преди това гравитация е имало, но не и закон за гравитацията. Този и всички останали закони са призраци в главите на хората и никъде ги няма като обективни факти, по-ясни и видими от духовете, в които вярват индианците. Изхождайки от тази логика, физичните закони не са реални, а са масова легитимирана хипноза. Няма физични закони, има призраци и мъгла в главите ни. Самият въпрос и представата за творец или архитект е подобен призрак. Поне така мисля аз, може би греша.
    :) Съгласна съм , че преди и след закона на Нютон е имало и има гравитация, но закона не е самата гравитация нали? И всъщност наличието на такава е довело до извеждане на закона(не само този закон разбира се). Законите смятам, че са плод на улеснения мислите ни да се рамкират и насочват в желаната осока, но не винаги за добро(зависи кой и как чете законите) А след като нещо има много гледни точки дали именно това не е илюзия?  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27