Автор Тема: До 2-3 години ще има батерии, способни да се зареждат за 10 сек.  (Прочетена 2649 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
След 2-3 години батериите ще могат да се презареждат 100 пъти по-бързо от сегашните, благодарение на нов материал



Нов материал за батерии, който се презарежда 100 пъти по-бързо от литиево-йонния материал на съвременния лаптоп, е разработен от учени от Масачузетския технологичен институт (MIT), съобщават авторите в статия, публикувана в списание Nature.

Откритието може да доведе до появата на батерии с размери на клетъчен телефон, които да се зареждат за 10 секунди.

Създателите на технологията професор Гербранд Сидър и студентът Бьонгуу Канг пишат, че "Способността на батериите да се зареждат и разреждат за секунди, вместо за часове, може да открие пътя за нови технологични приложения и да предизвика промени в стила на живот". Това се отнася както за собствениците на мобилни телефони и лаптопи, така и за притежателите на хибридни, или изцяло електрически автомобили.

При технологиите за съхранение на енергия винаги е имало компромис между количеството енергия, което един материал може да съхрани и колко бързо може да я разреди. Батериите са много добри в заръждане на енергията, проблемът е повече в заряда и разряда. Ултракондензаторите и техните братовчеди суперкондензаторите могат да отдадат много бързо енергия, но им отнема 20 пъти повече време да съхранят същата енергия в една батерия.

Новият материал изглежда решава този проблем чрез създаване на една “бърза лента” за движение на йоните в литиевия железен фосфат. Чрез прилагане на специално покритие на повърхността на стария материал, се дават възможност йоните да се ускоряват в батерията с почти невъобразима скорост.

Но остават други въпроси. Бързото зареждане може да е удобно, но изисква голямо количество ток към батерията, което би могло да намали живота й, тъй като тя се нагрява прекомерно.

Двамата учени от MIT представят в статията си в Nature данни само за 50 цикъла зареждане/разреждане, но има едно важно обещание: няма спад на капацитета.

Всички притежатели на лаптопи знаят, че през колкото повече цикли на зареждане мине батерията, толкова по-малко енергия ще може да съхранява. В тази част ултракондензаторите вероятно ще запазят своето предимство спрямо традиционната батерия.

Тяхното масово производство обаче среща трудности. Все още производителите не могат да излязат с един ултракондензатор, който да съхранява поне приблизително толкова енергия на единица тегло или обем, колкото литиево-йонната батерия.

По принцип всички устройства за съхранение на енергия имат доста дълъг път от лабораторията до масовото производство. Създаването на процес от индустриален мащаб е свързано с разходи, които винаги са били една от трудните за преодоляване бариери пред технологиите за съхранение на енергия.

Създателите на новия материал са оптимисти. Според тях батерии, изградени на негова основа, могат да си проправят път до пазара за две до три години. Технологията вече е лицензирана от две компании.

http://www.technews.bg/info.php?id=11864

-=-=-=-=

Ще има ли спънки според вас :)

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Аз виждам и невиждам много спънки ,но една ще кажа-моят лаптоп е с 65w(без да смятаме загубите за преобразуване на енергията) захранване и може да се зареди за около 20-30 мин.Сега е време ,че тая енергия не пада от небето и трябва да се пренесе по кабел до моят лаптоп.Ако ще е нужно 1000 по-малко време да се заредни то ще са нужни 1000 по-голяма енергия(дори и повече),за да се зареди по-бързо.Та какво получаваме-моят лаптоп с неговата "по-нефективна технология" ,черпи от мрежата 0,24 А ,което си е малко.Да си припомним ,че обикновените щепсели държът до 16 А ,а при 40-50 вече се топят.
Сега умножваме тока и получаваме ,че за 1000 пъти по-бързо презареждане са нужни 295 А ::) :o :( НАЙ-МАЛКО.При този ток проводниците направо ще се изпарят (изпускаме факта ,че бушоните направо ще гръмнат преди това).Друг е въпросът ,че потреблението на ток ще стане около 5000 пъти по-голямо и проводниците по улиците направо ще експлодират ,а трафопостите и попстанците ще се стопят.Така имаме няколко възможности:
-Учените викат дядо мраз и той променя проводниците по всички къщи с по-големи(към 250 сантиметра на квадрат).
-Учените викат дядо мраз и той подменя всички проводници с по-ефективни.
-Учените вдигат напрежението над 10000 пъти и викат дядо мраз да настрой всички стари ел. уреди на това напрежение.(така напрежението ще стане около
220000 волта и ще трябва да стойм далечко от контактите ,да неговорим ,че ще удрят на късо).
----------------------------------------------------------------
Та както се вика честита ви технология. :P
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090311162807.htm
Щом става дума за спин и магнетизъм, значи е нещо от рода на ZPE/етерните устройства :P   

Ти само скифтай какво казва тоя:
"We had anticipated the effect, but the device produced a voltage over a hundred times too big and for tens of minutes, rather than for milliseconds as we had expected," Barnes said. "That this was counterintuitive is what lead to our theoretical understanding of what was really going on."

-=-=-=-=-=

Очаквам скоро голям пробив в свободната енергия! Не могат повече да проточват нещата, все повече и повече хора се натъкват не необясними енергийни аномалий при използването на магнити :)   Дето се вика:
"Magnets are magic" 8)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27