Автор Тема: Учителя - Петър Дънов за българите, славянството и Шестата раса  (Прочетена 55061 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Светославе, Светославе… то с Дънов стана направо като в предаването „Пентаграм”. Сега пък Исус Христос говорел чрез него. Ами къде тогава изчезна еврейският дух Елохим?
Или може би единият като излезе и другият веднага влиза…
Я да те запитам защото си по запознат от мен - има ли и други които да са говорили чрез него, например Мохамед или който и да е?
Питам те сериозно.

Неактивен piterd

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Върнах се отново там където реших да се включа  в темата. Потърсих импулса който ме подтикна да пиша. Та аз дори не съм запознат в детайли с учението. Някъде из моя личен път съм чел, и съм се интересувал. Откривал съм разни езотерични истини, а други, така или иначе са останали неразбрани от мен. Замислих се колко и как е повлияло учението на П. Дънов върху дъновистите, и се оказа, че не познавам нито един дъновист, който да ми помогне да си отговоря на този въпрос.
Каква ли заплаха е представлявало неговото учение за душите на повярвалите му ? Колко ли дойни крави е задържал в кръговрата на преражданията ?
Колко от този вид човеци са предпочели комфорта на структурата,  вместо да търсят духа на истината ?
А кое учение или школа се е предпазило от тази специфика на човешката същност и е останало изначално чисто ?
Много от езотеричните принципи и закони които откривах и разбирах в различни школи и авторитети имат своят аналог и в символичния изказ на П. Дънов.
И тука по същество никой нищо не е добавил, но относно изказа и дълбочината  много от пишещите си позволяват да го критикуват. И за думи се хващат, а не се усещат как изпускат цялото.
И защо отделяте време да четете и критикувате нещо което не ви харесва. Подминете го и потърсете истината там където изказа и ви е по близък. Може би за моята душа се грижите, да не изпада в заблуждение и под влияние на лукавия. Лицемерие и лъжа е това, така мисля. И това е причината поради която пиша в темата.
И като вземете един двигател и го разглобите и разпилеете частите по тезгяха какво виждате... Купчина желязо и пет пари не чини ще каже някой. Но друг ще погледне и бутало ще види, клапан, сегмент. И ще събере част по част двигателя. И кой е спечелил повече? Знание се иска тука и трудолюбие( и доста "къртовски"  и "робски" труд ). Та за това "в отворена пещ хляб не се пече" :-)
Поздрави и спорен ден на всички четящи и пишещи по темата.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Петър Дънов и шестата раса
« Отговор #107 -: Юни 23, 2011, 13:34:42 pm »
"Шестата раса е раса на Братството. За нея може да се говори само на учениците, а не и на оглашените. Тогава ще има да живеят и от бялата раса, така както сега има и от черната, жълтата и прочие раси. Те ще бъдат в спящо състояние."

На вечеря с Учителя, 25 юни 1920 г., 22 ч. и 45 мин., Бургас, вечеря в дома на Я. Сотиров

Я сега да те питам и аз Светославе нещо, след като "шестата раса" е раса на братството, що си взел да я огласяваш на всеслушание сред останалите раси, които се намират все още в спящо състояние...или "ресурсите" са ви изчерпани и "спящите" са най-подходящи за тези цели.... (пробуждайки ги духовно).
« Последна редакция: Юни 23, 2011, 13:37:08 pm от Z-931 »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
..
« Отговор #108 -: Юни 24, 2011, 18:53:08 pm »
Върнах се отново там където реших да се включа  в темата. Потърсих импулса който ме подтикна да пиша. Та аз дори не съм запознат в детайли с учението. Някъде из моя личен път съм чел, и съм се интересувал. Откривал съм разни езотерични истини, а други, така или иначе са останали неразбрани от мен. Замислих се колко и как е повлияло учението на П. Дънов върху дъновистите, и се оказа, че не познавам нито един дъновист, който да ми помогне да си отговоря на този въпрос.
Каква ли заплаха е представлявало неговото учение за душите на повярвалите му ? Колко ли дойни крави е задържал в кръговрата на преражданията ?
Колко от този вид човеци са предпочели комфорта на структурата,  вместо да търсят духа на истината ?
А кое учение или школа се е предпазило от тази специфика на човешката същност и е останало изначално чисто ?
Много от езотеричните принципи и закони които откривах и разбирах в различни школи и авторитети имат своят аналог и в символичния изказ на П. Дънов.
И тука по същество никой нищо не е добавил, но относно изказа и дълбочината  много от пишещите си позволяват да го критикуват. И за думи се хващат, а не се усещат как изпускат цялото.
И защо отделяте време да четете и критикувате нещо което не ви харесва. Подминете го и потърсете истината там където изказа и ви е по близък. Може би за моята душа се грижите, да не изпада в заблуждение и под влияние на лукавия. Лицемерие и лъжа е това, така мисля. И това е причината поради която пиша в темата.
И като вземете един двигател и го разглобите и разпилеете частите по тезгяха какво виждате... Купчина желязо и пет пари не чини ще каже някой. Но друг ще погледне и бутало ще види, клапан, сегмент. И ще събере част по част двигателя. И кой е спечелил повече? Знание се иска тука и трудолюбие( и доста "къртовски"  и "робски" труд ). Та за това "в отворена пещ хляб не се пече" :-)
Поздрави и спорен ден на всички четящи и пишещи по темата.
Хубави сравнения и метафори, ама малко неточни.

Представи си някой гледа и се шашка "уау! Бутало! Сегмент!" яка машина ще да е това.
А друг гледа и вижда, че буталото е направено от дунапрен, вместо от калена стомана.

След като е виждал и други двигатели и разбира от тези работи, му е ясно като бял ден: "Тоя двигател е менте!" И не само е менте, но и е нарочно направен да е менте.
ДА прилича на истински, с буталата му там и със всичко,а работа да върши точно 0. Щото със дунапренено бутало няма грам тяга.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен piterd

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Привет танграта,
Отказвам да влизам в дебрите на  каквото и да е интелектуални диспути , заради съвременното и достижение, което характеризирам с израза "преливане от пусто в
 празно".
Понеже си си направил труда, да отделиш няколко минути на моето скромно мнение, ще ти отговоря. Вероятно, ще отделя стократно повече време, но в това има същностни интереси, касаещи моята индивидуалност.
В края на предното ми мнение се опитах да дам пример, за използването на символен изказ.Определено нескромно заявявам, че ми се е получило,
защото механичното му обръщане на 180 градуса не работи в подкрепа на
противоположната теза.
 Знаещият, ако сред житото види плява, ще я отскубне, и сред добрите детйли ментета види, ще ги отдели, и замяна ще им потърси, за да станат нещата такива каквито са. И на сърцатия любопитен незнаещ, ще подскаже, за да има другар в майсторлъка.
 Знаещия " консултант", "фарисейн", "дървена глава" (предимно от еврейски произход, но не задължително), ще вдигне врява до небето. И другар ще потърси,
да го убеди в правотата си, но не за ИСТИНАТА (която може да бъде проверана), а за бизнес и копания.
Защото истината той не познава, но знае, че в съвремието ни, многократното повтаряне на една лъжа от колкото може повече усти, може да накара незнаещите, да я отстояват като истина (теза приета чрез импулса Вяра).
Знаещият, ако подобие види лишено от смисъл, подминава, затова моля знаещите, не съдете строго моето незнание.
От любов и искренност към истината пиша. И разчитайки на мдроста на един от моите настойници, "От цялата работа, умните станаха по умни, глупавите още по глупави, а останалите милиони, въобще не се промениха" се надявам, да не съм внесъл сериозни изменения в баланса на равновесиеото, между кандидат фарисей и колебаещи се знаещи, с което да обременя кармично неукрепналата си същност.
Слънчеви почивни дни на всички четящи и пишещи по темата.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27