Шефът на Пентагона Ръмсфелд подава оставка, бивш шеф на ЦРУ поема поста муТой поема голяма част от отговорността за липсата на ясен напредък в Ирак, поясни US президентът Джордж Буш след двойната изборна загуба на републиканците09.11.2006
Военният министър Доналд Ръмсфелд ще подаде оставка, съобщи US президентът Джордж Буш на извънредна пресконференция в Белия дом снощи.
Държавният глава призна, че политиката на САЩ в Ирак "не работи достатъчно добре и достатъчно бързо".
В Ирак е необходима нова перспектива, призна президентът и подчерта, че досегашният шеф на Пентагона (DefenseLink.mil) е съгласен с този извод.
Мнозинството американци показаха, че са недоволни от липсата на напредък в Ирак, добави Буш и продължи:
"Знам, че според мнозина резултатите от междинните избори показват, че в битката, която водим в Ирак, има пропуски. Знам, че мнозина от американците гласуваха така, че да покажат своето недоволство."Буш бе категоричен, че загубата на неговата партия във вота за нова Камара на представителите и частичните избори за Сенат не означава преждевременно изтегляне на САЩ от Ирак. Американските части няма да си тръгнат, преди да са изпълнили мисията си, подчерта той и заяви: "
Това е тежка битка. И ние ще я спечелим. Убеден съм, че повечето американци - както и политиците тук, във Вашингтон, и от двете партии - разбират, че ние не можем да приемем да бъдем победени."
Също снощи Буш оповести и кого номинира за приемник на Ръмсфелд начело на Пентагона. Изборът му се е спрял на бившия директор на ЦРУ (CIA.gov) Робърт Гейтс, който обаче трябва да бъде одобрен от Сената.
Гейтс е "почтен и прям човек, на чиито преценки може да се разчита, изтъкна президентът и обясни: "
Той знае, че предизвикателството да се защитава страната ни е по-голямо от която и да е политическа партия.
Доказал е, че може да работи с лидерите на двете партии в Конгреса за укрепването на националната ни сигурност. Уверен съм, че е подходящ за поста и му имам доверие.
Министърът на отбраната трябва да е далновиден човек, който да забелязва заплахите още преди да са се появили на хоризонта и да подготвя нацията ни да ги посрещне. Боб Гейтс е подходящият човек, който да се справи с тези две критично важни предизвикателства."
Президентът на САЩ похвали и Ръмсфелд, който бе в правителството му от началото на първия му мандат през 2001-ва.
Америка е в по-голяма безопасност, а светът е по-сигурно място благодарение на водаческите умения и службата на Дон Ръмсфелд, каза Буш.
Самият военен министър, който остава на поста, докато наследникът му бъде одобрен от Сената, заяви, че е решил да подаде оставка отчасти заради променената политическа обстановка след изборите за Конгрес на САЩ във вторник. Това ще е един различен Конгрес, различна обстановка с наближаването на президентските избори и прецених, че така е добре за всички, каза той.
Според него иракският конфликт е "слабо разбрана и недобре позната война, която е трудно да бъде осъзната от хората".
Ръмсфелд, заедно с президента Буш, е архитект на отричаната вече масово и в САЩ война в Ирак. Междинните избори категорично показаха това и републиканците претърпяха тежки загуби, коментират всички наблюдатели.
Резултатите - доминиране на демократите и в горната, и в долната камара на Конгреса - се оценяват като категоричен отказ на мнозинството от американските избиратели да подкрепят политиката в сферата на отбраната на сегашната републиканска администрация.
Конгресменът от Демократическата партия Нанси Пелоси, която вероятно е бъдещият председател на Камарата на представителите, коментира, че приветства смяната в ръководството на Пентагона.
Преди всичко демократите, но и много бивши висши военни остро критикуваха некомпетентността на Ръмсфелд и отдавна изискваха оттеглянето му. Но той отхвърляше всички упреци.
През април т.г. шефът на Пентагона заяви, че никой не е незаменим, но подчерта, че не смята да подава оставка.
Повод за думите му бяха критиките от шестима американски о.з. генерали относно военната кампания в Ирак. Обявилите се срещу него висши военни поискаха Ръмсфелд да се оттегли, но той получи твърдата подкрепа на президента.
Сега оставката го прави уязвим за съдебно преследване заради ролята му при измъчване на задържани, смятат адвокати на затворници в американската база Гуантанамо, отбелязва "Франс прес".
"Той бе един от архитектите на американската програма за мъчения. Затова се радвам, че напуска поста си. Той е човекът, който
разреши редица средства за мъчения в Гуантанамо - от използването на кучета до сексуални унижения. Той е дълбоко замесен в разрешаването на мъченията", припомни президентът на Центъра за конституционни права Майкъл Ратнер.
Неговата организация и и още няколко правозащитни структури се готвят да подадат пред германски съд жалба срещу Ръмсфелд и други лица по обвинение в мъчения, в името на принципа за универсална юрисдикция, който разреши съдебното преследване срещу бившия чилийски диктатор Аугусто Пиночет в Испания, отбелязва АФП.
Оставката на военния министър го лишава от възможността да се позове на какъвто и да било имунитет и създава възможност за съдебни преследвания и жалби срещу него както в САЩ, така и в чужбина, поясни Ратнър.
www.netinfo.bg

