Северна Корея скъса примирието от 1953 г.bgfactor.org - 27 Май 2009
Пхенян заплаши с военен удар при “всеки дребен враждебен акт”, след присъединяването на Сеул към PSIВластите в Северна Корея обявиха, че вече не се смятат за обвързани с условията на примирието със Сеул от 1953 г., което сложи край на Корейската война и допълниха, че и при “най-незначителния враждебен акт” ще използват военна сила срещу Южна Корея и нейните съюзници, съобщава France Presse.
“Нашите военни вече не се смятат за обвързани с примирието, след като сегашното ръководство на САЩ... привлече своите марионетки (Южна Корея) в Инициативата за сигурност за неразпространението на оръжията за масово унищожаване (Proliferation Security Initiative; PSI)”, се посочва в изявлението, обнародвано от военен говорител в Панмунджом (Panmunjom) - разделения от военната демаркационна линия в средата на демилитаризираната зона между двете държави град, в който бе подписано споразумението през 1953 г.
В изявлението, разпространено от Държавната телеграфна агенция на КНДР KCNA се отбелязва, че с оглед прекратяването на примирието, Пхенян вече не може да гарантира безопасността на чуждите кораби, плаващи с района на западното си крайбрежие край морската разделителна линия с Южна Корея, съобщава Yonhap.
“
Със слагането на край на примирието, Корейският п-ов съгласно правните принципи се връща в състояние на война и революционните сили при необходимост ще прибегнат към военни действия”, се посочва в документа.
“Ще смятаме всяко спиране, претърсване или друг дребен враждебен акт спрямо мирните ни кораби като недопустимо нарушение на суверенитета ни и ще отговорим с назабавен и мощен военен удар”, се заключава в изявлението, цитирано от Bloomberg.
Острият демарш на КНДР е в отговор на присъединяването във вторник на Южна Корея към създадената от САЩ през 2003 г. Инициатива за сигурност за неразпространението на оръжията за масово унищожаване PSI. Към 3 март 2009 г. в нея участват повече от 90 държави, в т. ч. Русия, Франция, Великобритания, Израел, Либия и др. Сеул се реши на тази стъпка в отговор на втория подземен ядрен опит, осъществен от КНДР ден по-рано.
Основна цел на програмата е предотвратяването и пресичането на нелегалният оборот и разпространение на материали и технологии, които могат да се използват за създаване и усъвършенстване на оръжия за масово унищожаване. Режимът в Пхенян нееднократно заплаши, че присъединяването на Южна Корея към PSI ще е равнозначно на
“акт на обявяване на война”. ;D
Днес стана ясно, че КНДР е възобновила и работата на комплекса за преработката на ядрено гориво в оръжеен плутоний в град Йонбен (Yongbyon), разположен на около 80 км. северно от столицата Пхенян, съобщава Associated Press. Това сочат данните на американското спътниково разузнаване. Експертите смятат, че Северна Корея разполага с около 8000 използвани горивни пръти, които са достатъчни за получаването на от 6 кг. до 8 кг. оръжеен плутоний, който е достатъчен за създаванетона поне една атомна бомба. Според оценките, КНДР вече има в наличност достатъчно плутоний за създаването на поне 6 атомни бомби.
Вчера севернокорейската армия изстреля и три ракети с малък обсег на действие - до 130 км., две от които бяха противокорабни, а третата - зенитна. Последната от тях полетя в акваторията на Японско море в 21,00 ч. местно време (15,00 ч. българско време). Всички ракети бяха изстреляни от полигона Мусудан-ри на източното крайбрежие на КНДР.
Споразумението за примирие между двете Кореи е подписано на 27 юли 1953 г. след 1076 кръга от преговори, продължили 2 години и 19 дни. Съгласно положенията му, които никога не са оформени в официален мирен договор, се създава 4-километровата демилитаризирана зона между Северна и Южна Корея, която преминава по 38-ия паралел.
Излизането на КНДР от примирието де факто означава, че Пхенян вече няма да признава военно-демаркационната линия между двете държави, преминаваща през средата на демилитаризираната зона.