Форум за конспирации, уфология и мистика.

Наука и Технологии => Наука => Темата е започната от: Sirius в Януари 20, 2009, 10:35:44 am

Титла: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 20, 2009, 10:35:44 am
Мъдростта на дедите ни - за нея става дума, в статията по-долу! Желая на всички приятно четене и ще се радвам да я коментираме заедно!  :)

Sirius


АСТРОНОМИЯ НА ПРАБЪЛГАРИТЕ

2005-12-17   14:42 EET  www.ndt1.com (http://www.ndt1.com)

Прабългарите идват по нашите земи от своята далечна прародина в Азия. Тук, върху земите на древните траки, обединили силата и мъдростта със славяните, те създават нова БЪЛГАРИЯ. Вероятно на военната сила и бойните им умения днес дължим съществуването на нашата Родина.
 Мъжеството на духа и мъдрия съюз със славяните са изворът, от който черпи сили новата държава. Но колко народи са печелили битка след битка, колко държави са "превземали" света, оцветявали са картата на континентите с цветовете на своето знаме (най-често кърваво червено), а след това са изчезвали от лицето на историята и днес тънат в забрава. Съществуването на една държава не може да се крепи само на острието на меча. За да пребъде тя във вековете и да бъде призната от Великите държави, особено  на Стария континент, то тази държава трябва да докаже, че е достойна да заеме своето място на картата на Европа. Е, прабългарите са направили това. Те идват тук на Балканския полуостров не като "диви и варварски" племена, както са се опитвали да ги представят, а носят със себе си културата и мъдростта на източните народи. И съвършените за онова време астрономически познания. Тангра, или както тогава е звучало - Тан (Вселена), Нак (Човек), Ра (Бог) - е философско триединство на тези понятия и израз на тяхното разбиране за хармонията в света. Изглежда "хармония" е думата, с която можем да заменим самата дума "прабългари".
Защото такъв   календар, като този създаден от прабългарите може да бъде наречен наистина "съвършен". Годината започва с "ден първи" ("нулев ден", Еднажден, Енинак, Плязов ден, Българска нова година и т.н.) в деня на зимното слънцестоене - най-късият ден в годината. Този ден е самостоятелна календарна единица. Остават още 364 дни - "златното календарно число", което се дели на 4 - 4 сезона от по 3 месеца (сезоните). Така всеки сезон има точно 91 дни (30 + 30 + 31) и точно 13 седмици. Или с други думи - всяка година и всеки сезон започват винаги в един и същи ден - неделя и продължават еднакво дълго. Ако годината е високосна, то в деня на лятното слънцестоене се добавя "Ден на слънцето", невключен в броенето нов ден. Ето така календарът на старите българи се оказва не само много точен, но и удивително лесен за помнене и изчисляване от всеки член на древнобългарското общество, както и изключително удобен за т.нар. "празнична система" на българите - всеки празник е на една и съща дата, в един и същи ден от седмицата всяка година. Но това не е всичко. Днес почти всеки знае своята "китайска зодия". В целия свят е познат 12 годишния циклов "китайски" календар. Но има не малко основания да твърдим, че той е взаимстван или поне възникнал доста по-късно от подобния нему 12 годишен животински календар. Този календар говори за перфектно познаване на небето и то не само на движението на Слънцето или Луната по него, а и на другите небесни тела. Защото 12те зодиакални животни са 12те съзвездия, през които за една година се движат не само нашите дневно и нощно светила, а са и съзвездията, в които през дадената година се намира планетата Юпитер. Нещо повече - в древнобългарското летоброене има периоди от време равни на 3, 10, 12, 17, 19, 21, 30, 47, 50, 53, 300, 600, 4332, - древнобългарски години. Най-продължителният от тях се равнява на 6328 древнобългарски години! Факт, който говори за наблюдения на небесния свод, извършени още през III хилядолетие пр.Хр. И този календар съвсем не е загинал след създаването на Аспарухова България. Откритият през XIX век "Именник на Българските ханове" разкри много загадки, доказа точността на календара и показа, че той продължава да живее чрез "календарните прозвища" на нашите владетели много векове след това. Отделни архитектурни орнаменти, украси на битови или художествени предмети го поддържат жив чак до началото на миналия век и спомага за оцеляването на българската нация след петте века робство. Не напразно според ЮНЕСКО това е най-съвършената календарна система в света и се използва като основа за създаването на единен световен календар.
Източник: http://astrohistory.hit.bg (http://astrohistory.hit.bg)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 20, 2009, 11:17:07 am
Предлагам също едно задълбочено изследване на Българският Календар (http://www.svetogled.hit.bg/1_2.htm) в продължение на много години явно, с проект за СКМ (Стандартен Календарен Модел):

УСТРОЙСТВО НА БЪЛГАРСКИЯ КАЛЕНДАР (http://www.svetogled.hit.bg/101.htm)

КАЛЕНДАРЪТ В КУЛТУРАТА, ТВОРЧЕСТВОТО И БИТА НА БЪЛГАРИТЕ (http://www.svetogled.hit.bg/201.htm)

ИЗТОЧНИЦИТЕ (http://www.svetogled.hit.bg/301.htm)

ДОКАЗАТЕЛСТВАТА (http://www.svetogled.hit.bg/401.htm)

КОРЕСПОНДЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТА ЗА СТАНДАРТА НА КАЛЕНДАР (СКМ) (http://www.svetogled.hit.bg/PRILOGENIE1.htm)

Списък на илюстрациите с пояснения  (http://www.svetogled.hit.bg/PRILOGENIE2.htm)

СТАНДАРТЕН КАЛЕНДАРЕН МОДЕЛ (П Р О Е К Т) ТАБЛИЧНА ЧАСТ (http://www.svetogled.hit.bg/PRILOGENIE3.htm)

СТАНДАРТЕН КАЛЕНДАРЕН МОДЕЛ (П Р О Е К Т) ТЕКСТОВА ИНФОРМАЦИЯ (http://www.svetogled.hit.bg/PRILOGENIE3.htm)

АЛБУМ (http://www.svetogled.hit.bg/ALBUM.htm)

PDF за изтегляне:
Българският Календар (http://www.svetogled.hit.bg//011%20balgarskiat%20kalemdar.rar)

Приятно четене...
ПП: Изискват се математически и астромномически познания все пак  :)
-----------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------
И още (няколко статии и доклади):

БЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР
И СЪВРЕМЕННАТА НАУКА (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20I.htm)

ОБЩОТО И РАЗЛИЧНОТО В КАЛЕНДАРИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ И МАИТЕ (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20I.htm)

ЗА ХАРАКТЕРА НА БЪЛГАРСКИЯ КАЛЕНДАР (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

ВЪЗМОЖНИ РЕШЕНИЯ НА НЯКОИ ПРОБЛЕМИ В БЪЛГАРСКИЯ КАЛЕНДАР (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

БЪЛГАРСКИЯТ ЗОДИАК  (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

ДВАНАДЕСЕТИЧНИТЕ ЦИКЛИ
В БЪЛГАРСКИЯ КАЛЕНДАР (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

БЪЛГАРСКИЯТ ШЕСТДЕСЕТГОДИШЕН
КАЛЕНДАРЕН ЦИКЪЛ (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

ДАТИРАНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

ОСОБЕНИ МОМЕНТИ ПРИ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИЯ КАЛЕНДАР И ПРИ ДАТИРАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ  (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

БЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР И СЪВРЕМЕННАТА НАУКА (http://www.svetogled2.hit.bg/4AST%20II.htm)

 :D
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 20, 2009, 12:06:57 pm
Предлагам също едно задълбочено изследване на Българският Календар (http://www.svetogled.hit.bg/1_2.htm) в продължение на много години явно, с проект за СКМ (Стандартен Календарен Модел)...

 :)  OOOOOOO Yes, yes!!!  :) Това е цяла съкровищница Уна!!! Благодаря ти!!!
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: daskala в Януари 20, 2009, 18:06:54 pm
Много от знанията на нашите предци са откраднати или заличени. За това аз мисля че патриарх Евтимий изгаряйки старата българска книжнина е направил съзнателна услуга на чужди сили.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 20, 2009, 19:30:06 pm
Много от знанията на нашите предци не с апо-различни от тези на останалите народи. Всичко останало е фантасмагроии. А  за великият прабългарски календар имаме някаква бегла информация само от Именника на българските ханове, и тук-таме в някой обичай. Всичко останало са..фантасмагории
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 20, 2009, 19:30:46 pm
Прав си daskala!   :)
Унищожанавето на знанията на една култура, неминуемо създава вакуум в знанията на бъдещите поколения!
Подобен въпрос си зададох преди време - до къде ли щяха да се простират познанията на Човечеството днес, ако легионите на Рим не бяха изгорили Александрийската библиотека?
Всъщност, как бих могъл обаче да претегля мотивите на Евтимий Търновски - времената са били смутни - времена на погибел! България е умирала! За него има легенда - че лично Бог е пощадил патриарха, вдървявайки ръката на турчина-палач! Вариантите Даскале, са два - или наистина Бог го е пощадил, или султанът е спрял екзекуцията в последния момент! Ако е второто, то е заради платената вече цена - да остави нацията сляпа за миналото си! Но ако е първото, то само Господ има правото да го съди.
За погубените знания имат вина и продажни царе и политици управлявали страната ни от древната и история та до днес. За загубата им имат вина и продажни душички като иманярите! За загубата им имат вина тъпи администратори управители на музеи - алчни блюдолизци /тук някоя "велика" личност днес може и да се познае... хак да му е!/. За загубата на знанията има вина и Църквата! И още много такива, знайни и незнайни може да споменем в този "пантеон".
Нямам нищо против наред с коментарите по темата, която все пак е Астрономия, да обсъждаме тук и останалите страни на въпроса, за да бъде обхванат той изцяло.
Поздрави!!!  :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 20, 2009, 19:39:51 pm
Много от знанията на нашите предци не с апо-различни от тези на останалите народи. Всичко останало е фантасмагроии. А  за великият прабългарски календар имаме някаква бегла информация само от Именника на българските ханове, и тук-таме в някой обичай. Всичко останало са..фантасмагории
Здравей Gil-Galadh!  :)
Това е твоята гледна точка! Както се казва - за вкусовете не се спори! Имаш право да мислиш всичко! Моето виждане в случая е следното - Българският народ ТРЯБВА да се гордее с дедите си и с постиженията им. Знанията Гил, са най-ценното богатство на един народ и те са придобивани трудно и с цената на много жертви. Обезценяването им с лека ръка, мисля че е неправилно.
Поздрави!!! :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 21, 2009, 10:40:20 am
Много от знанията на нашите предци не с апо-различни от тези на останалите народи. Всичко останало е фантасмагроии. А  за великият прабългарски календар имаме някаква бегла информация само от Именника на българските ханове, и тук-таме в някой обичай. Всичко останало са..фантасмагории
Не мога да не възразя на хора, които определено се изказват толкова самоуврено, в резултат единствено на своята некомпетентност.
Затова пък аз ще приложа аргументи:
СРАВНЕНИЯ И АНАЛОГИИ НА КАЛЕНДАРА НА БЪЛГАРИТЕ С КАЛЕНДАРИТЕ НА КИТАЙЦИТЕ, БОГОМИЛИТЕ И МАИТЕ (http://www.svetogled.hit.bg/101.htm)
---------------
Малка извадка:

Аналогии:
Аналогиите между календарите на българите, китайците, маите и богомилите са много по - интересни от различията, защото водят до смайващи заключения.
- Всички календари с изключение на китайския са слънчеви. Но китайската година за 19 години се изравнява със слънчевата.
- Календарите на маите, българите и богомилите имат 4 годишен високосен цикъл.
- Богомилите разпределят земната година на 10 месеца по 36 дни, общо 360 дни. Маите имат 18 по месеца по 20 дни , общо 360 дни. Аналогията е очевидна.
- Остатъкът от 5 дни богомилите наричат “мъртви дни”, а маите ги наричат “спящи дни – уаеб”.
- Китайците имат в своя сезонен календар 24 сезона. Българите имат 12 месеца.
- В китайския и в българския календар наименованията на 12-те календарни животни са еднакви.
- В китайския календар “небесните стволове” са 10. Месеците в календара на богомилите са 10.
- Богомилите съобщават древнобългарските имена на месеците. Три от тях – шо, му, хо, съвпадат с китайските наименования на стихиите шуй, му, хо.
- Произведението на броя на небесните стволове и земните клони е 120. Това число се среща и в останалите календари, в българския като 120-годишен цикъл, а в календарите на маите и богомилите като делител на 360.

Главният извод който се налага от анализа на четирите календара е, че общото между тях е повече отколкото изглежда на пръв поглед. Все повече аргументи подкрепят тезата за общия произход на календарите.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 21, 2009, 16:27:24 pm
Ъъм,не че нещо но при сравнения,трябва да се отчитат и разни дреболии като период,културни особености, географско разположение, околни господстващи разбирания и т.н. В този ред на мисли - сравнението с майския календар е абсурдно, защото между дваа народа няма нищо общо. А от посочените прилики изобщо не се разбира че календарите са с общ произход. Напротив, виждат се ясно прекалено много и явни разлики

Склонен съм да приема прилики на българския и китайския календар, но това само на основание на съвпадането на това че годините са с имена на животни. Проблема е че както винаги имаме много малко източници, от които да вадим каквото ида е заключение. За прабългарския знаем само от именника на българските ханове, и там информацията не е достатъчно за някакви кой знае какви заключения.
За богоилите,които са няколко века по-късни от прабългарите, няма как да знаем дали календара им не е повлиян от господстващата система? Все пак са тръгнали от християнството
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 21, 2009, 17:30:23 pm
Сравнението е направено за хора запознати с подробностите по темата... Смляна информация за такива като теб може да са разни филмчета и тем подобни.
Изследвай, напиши книга, статия. Приложи източници, доказателства, сравнявай според твоите виждания, познания и т.н., а ние ще разискваме твоите "фантасмагории".
Колкото до "съпаденията" - сериозно ли го мислиш?
Ако е така наистина, не виждам мястото ти какво точно е в тази тема?
Ако имаш някаква конструктина критика, разбирам, но просто ей така за да се изходиш по поредния въпрос без капка познания... Струва ми се абсолютно несъстоятелно. Иди на някоя селска седянка или в кръчмата... Там може да си приказваш празни приказки на воля... И даже ще има кой да ти се връзва...
Източниците са много. Но "официалната" наука и такива като теб не искат да ги видят и ги отричат. Доказателства - бол, но и хоро да играят пред теб, очевидно е, че ти пак ще казваш, че те не съществуват...

Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 21, 2009, 17:48:21 pm
Няма задоволително обяснение как са се появили представителите на човешкия род на територията на двете Америки. За най-вероятно от всички е прието да се смята, че групи, племена или отделни единици са проникнали там през пресъхналия в древността Берингов проток. От Азия - прародината на българския род! Вярно, че това е събитие, станало в дълбока древност, но тогава са се оформяли конгломератите от хора с близки светоусещания, мироглед и опит.  :-\
Друга версия за аналогиите в езиците, календарите, преданията и митологията е че, знанията имат общ корен, идващ от цивилизациите населявали изчезналите континенти Му, Лемурия и Атлантида.  :-\
Календарът е създаден от нуждата на Човека да има поглед върху цикличните процеси в природата. Това е система, на която са се подчинявали както поминъкът, така и духовните ритуали и за това е бил важен и постоянно усъвършенстван. Може да се твърди, че това е едно от епохалните открития на цивилизацията преживяло хилядолетията, наред с огъня и колелото. Ясно е едно, когато става дума за еднаквост и подобност, то такива наистина има и това не може да се отрече. Ще дам като пример митът за потопа - той съществува в легендите и преданията на ВСЕКИ народ и определено е сходен. Народите населявали областта на Средиземноморието, Европа, Мала Азия и оттам до Индия и Китай са били близо един до друг и обмяната на знания и идеи е била напълно възможна и вероятна. За това са допринасяли преселения, военни походи и търговия, но когато стане реч за контактите им с Двете Америки, трябва да се внимава. Такива контакти, обаче, съм сигурен че е имало, макар и да няма останали писмени данни, то има открити доказателства за това които, макар и да не се признават открито, не се и отричат.
Както се казваше в един популярен сериал: Истината е някъде там...  ;)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: SMSI-H в Януари 21, 2009, 18:36:59 pm
Ако става въпрос за връзките между отделните континенти в периода на позната ни история, тази за която има писмени източници и се отнася за времето след потопа; за приемствеността и сходството на знанията между отделните континенти, трябва да се отчете епохалната дейност и резултатите от дейността на Тур Хейердал, великият швесдски изследовател на историята. Прочетете книгите му "Аку-Аку", написана за загадките около остров Пасха, където те в основни линии са разгадани, освен неразгаданата, за писмеността Ронго-Ронго; книгата "Древният човек и океанът", където е разбулена мистерията за връзките между континеттите, в която са приведени над тридесет основни пункта на сходство в областите на науките у културата между Древен Египет и Мезоамерика. А ако споменем и двете експедиции "Кон-Тики", вече въобще не може да има съмнение за връзки между отделните континенти.

Така че, Sirius, нямаш абсолютно никакво основание да се съмняваш във връзките между отделните континенти в дълбоката древност.

Плюс това в края на деветдесетте години на миналия век, българска биоложка, подробности за името й, и къде е работила не помня, при изследване на египетска мумия от времето на старото царство е открила следи от кокаин и никотин в тъканите й. Тъй че, какво повече да обсъждаме проблема, а...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 21, 2009, 19:36:13 pm
Здравей SMSI-H!  :)
Всъщност, не изпитвам  никакви съмнения относно връзките между древните култури!!! Чел съм книгите на Тур Хейердал, а имах идея скоро да пусна и статия за "Никотиновите мумии" открити в Древен Египет и Китай. Измерването на времето всъщност се явява важен фактор в навигацията в открито море /океан/. И това е връзката с календара за който става реч в статията. Каква е връзката между отделните датни сиситеми - това е важен въпрос, който би хвърлил светлина и върху редица неизяснени моменти от историята на Цивилизацията. Може да се окаже дори че в безкрайната си мъдрост, нашите прадеди са дали на света и единна система за отчитане на времето...  В което лично аз съм склонен да вярвам! Но това е друга тема...
Поздрави!!!  :) ;)

Уна, респект! Още чета това което поства тук!  :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 21, 2009, 22:58:26 pm
Логично е да стигнат до сходни системи за отчитане на времето. Първо - хора са, и второ живеят на една планета.

Това,че е имало спорадични връзки в дълбоката древност далеч не означава че е имало културен обмен. Още по-малко означава че календара на маите  е прабългарски.
Аналгоиите в езиците,календарите и митологиите е много по-логично и просто да се обяснят с факта че сме хора,споделяме сходна психика и живеем на една и съща планета, отколкото да въвеждаме една дузина загубени континенти.

Уна, критиката ми е към това,че се носят от девет кладенеца вода само и само да се изкарат българите основоположници на цялата човешка цивилизация. Наистина ли не виждаш противоречията в посоченото сравнение на китайския,българския и богомилския календар?

А  ако ще караме така аз твърдя, че българите всъщност са ескимоси. Само че официалната наука,която е толкова назадничава е скрила всички доказателства и не иска да признае загубата си. Погледнет еескимосите- те с аползвали и ползват копия, също като българите някога. Няма начин те да не са наши прадеди, просто официалната наука не иска да го признае.

Казано по друг начин - за да твърдиш едно нещо трябва да спазваш няколко принципа:
1. Да можеш да го подкрепиш с доказателсва - източници и находки от периода.
2. Да се съобразяваш с културно-историческия контекст
3. Твърдението да не съдържа противоречия
4. Твърдението да се подчинява на законите на логиката,освен ако не е много добре обосновано.
5. Да носи информация,а не апели и емоционално въздействие
6. Да не е пристрастно
7. Да взема в предвид факторите довели до появата на феномена

Всяко едно сравнение трябва да бъде адекватно и да взема в предвид всички фактори,които оказват влияние върху сравняваните показатели:
пример - Не можеш да направиш сравнение между артефакти от различни култури и на хиляди километри идори години един от друг без да отчетеш как е станал преноса, възможно ли е с технолгиите от периода, има ли база за този пренос, отговаря ли елемента на архетипен образ, изразява ли уникалност и самобитност, какви фактори са повлияли до появата му.
Напълно възможно, при коренно различни действащи фактори да се появи сходен резултат. Но това още не означава че между двата резултата има връзка.

Ако приложите горните принципи към всички тея писания за календара и още много други простотии за прабългарите из нета, ще видите колко много куцат
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 22, 2009, 02:16:21 am
Здравей Гил!  :)
Радвам се че се включваш в дискусията! Надявам се да нямаш нищо против, да отбележа какво ми направи впечатление в последния ти пост. Ти визираш казаното от Уна и и едва ли не я обвиняваш че не е предложила нищо в подкрепа на казаното от нея по темата. Това всъщност съвсем не е така! Тя предложи набор статии, които макар и да преценяваш като "фантасмагории", са по своята същност и доказателствата и. Какво предложи ти?! Единствено модел на водене на нормална дискусия в рамките на добрия тон. По темата - нищо. Прощавай, но ако наистина преценяваш неправилността на казаното от нея и от това което е предложила като материали, то би следвало да представиш контрааргументите си тук. Иначе, как бихме могли да разберем на какво се опира становището ти?...
Относно логиката на сходствата - да хора са, на една земя са живеели и сходна психика са притежавали предците ни. Но защо индианците не са открили колелото, след като са имали толкова сходни черти с нашите предци? Или са го изобретили, но не са го използвали... Освен в календара си?
Поздрави!!!  :)  ;)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 22, 2009, 10:01:12 am
Гил, всичко това, което си посочил и изброил го намирам в тези статии, като съвсем безпристрастни изследвания, с приложени диказателства факти и т.н. Пристрастие и фанатизъм виждам единствено в твоите постове неподкрепени от никакви доказателства. Никой не казва, че българите са създали цивилизацията (макар, че са много древен народ, който се споменава в най--древните писания и в това има резон). Да, българите имат календар, много изтъкнати наши ученио са го изследвали и проучвали (незная как така ТИ реши, че НЯМА доказателства). Не ти ли прави впечатление, че официалната "наука" признава за "доказателства" предимно латинските и гръцките писмени такива.... Учудващо нали. Доказателствата за един календар могат да са много - тук влизат и обичаите и много други неща, които народа е изобразявал и изпълнявал в съответствие с него. Незная какво точно смяташ за "доказателство" - може би рисунка с календара - пълниата му схема и отгоре надпис: "Това е Българския календар, създаден на еди коя си дата". Как точно мислиш, че може да се датира началото или създаването на един календар. Това не е някакъв предмет. Това е цяла система от познания, философия и мироглед...
По всички точки, които си описал статиите и изследванията отговарят. Не виждам какъв ти е проблема?
Изглежда хора като теб са с основна мисия в живота да омаловажават и отричат труда на другите и това, което те са създали. Като самите те не са направили нито едно изследване в живота си, не са създали нищо, но това изобщо не ги притеснява да твърдят винаги, че другите не са прави...
Съжалявам, че си на такова ниво на развитие.
Ако искаш да излезеш от тази ситуация, бих ти препоръчала да се опиташ да прочетеш внимателно даден материал (ако трябва и 2 пъти) преди да започнеш с деструктивната критика, заради самата критика. Такъв тип хора, обикновено критикуват просто заради самата критика и това обикновено им пречи наистина да възприемат неща, които биха им били полезни.
Друг път просто чети внимателно и когато отправяш такива критики, с квалификации като "фантасмагории" "простотии" и т.н. се опитай да се обосновеш по същите тези точки, които сам си изброил...
-----------------
ПП. Между другото "съвсем случайно" шарките по нашите килими, които ние отдавна сме забравили какво означават, се оказват същите като тези при индианците, с тази разлика, че те не са забравили и за тях това са символи с определено значение - нещо като писменост... Но... това разбира се не означава, че има връзка между нещата... хора сме... това пак е "случайно", като при календара...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 22, 2009, 12:19:35 pm
Ти визираш казаното от Уна и и едва ли не я обвиняваш че не е предложила нищо в подкрепа на казаното от нея по темата. Това всъщност съвсем не е така! Тя предложи набор статии, които макар и да преценяваш като "фантасмагории", са по своята същност и доказателствата и.
Не нападам и не обвинявам никого. Твърдя,че посочените статии са несъстоятелни защото не стъпват на основата на никави изторически източници, и не се съобразяват и с половината от посочените от мен принципи. А за да можем да кажем с повече от 80% сигурност за нещо "Това  е така!" те дори не стигат

Прощавай, но ако наистина преценяваш неправилността на казаното от нея и от това което е предложила като материали, то би следвало да представиш контрааргументите си тук. Иначе, как бихме могли да разберем на какво се опира становището ти?...
Становището ми: Прабългарите не са имали супер-древен и мега точен календар. Несъстоятелно е да го сравняваме с такива отдалечени на хилядфи километри и разделени от стотици години, освен ако нямаме сериозна причина за това. А в случая нямаме. По-късно днес ще разпиша подробно.

Относно логиката на сходствата - да хора са, на една земя са живеели и сходна психика са притежавали предците ни. Но защо индианците не са открили колелото, след като са имали толкова сходни черти с нашите предци? Или са го изобретили, но не са го използвали... Освен в календара си?
Поздрави!!!  :)  ;)
О,те със сигурност са познавали кръга,както може да се види от находки и разни графични изображения. А защо не са ползвали колелото не знам.


Уна, не се признават само латинските и гръцките източници. Те са най-много.
Нека ограничим личните нападки.

А както казахме - днес по-късно ще напиша един по-дълъг,обстоен и добре подплатен пост.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Здравец в Януари 22, 2009, 15:00:57 pm
Уна и Сириус, няма смисъл да се опитвате да доказвате точно на Гилад правотата си.
Труда ви ще отиде на вятъра...
За него всичко, което величае приноса на Българина в световната история е писано от"хаховци" и представлява "Фантасмагории", "измишльотини" и е "несъстоятелно".
Доказал го е в не една или две теми тук.
Хабите се...

Прабългарски календар наистина няма и не съществува!
Има Български календар, който през 76-та година е обявен от ЮНЕСКО за най-точния в света, изпреварвайки с хилядолетия халдейския, египетския и китайския календари.
Днес сме в 7514год. по него.
И стига с това определение "прабългари". Както няма праиндийци, прагерманци, прафранцузи и т.н., така няма и прабългари. Има само БЪЛГАРИ! Днешни и минали псевдоисторици, чрез този термин умишлено наложен от тях, се опитват да ни разграничат и очуждят от нашите деди.
Другата натяквана Лъжа е:"Азия - прародината на българския род!", която започна в последно време много яко да издиша. Излизат доказателства, че Българите са си направили просто една "принудителна разходка" до там и не това е тяхната "пра"родина. Както вие отивате на работа и след това се прибирате у дома, така и те... Отишли са да облагородят азиатците и след това са се прибрали в къщи-тук-Дунавска България.
Все повече изследователи започват да се отмятат от "азиатски","тюркски","китайски" и други тези. За пример ще дам изследователя Тачо Танев, който след повече от 60 години признава за грешките си в едно интервю 96-та година. Той казва: "След като научих още много работи, разбрах, че истината е точно обратната. Китайците са научили от хуно-българите „своя" 28-звезден кръговрат, а не обратното, както съм го писал в „Елбетицата". Сега би трябвало да я поправя много основно в друга посока и в сърцето на тази посока ще стоят българите, а не китайците."
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Mirotvorec в Януари 22, 2009, 16:23:20 pm
Димитър Съсълов стига до този извод още през 1936 год., когато издава книгата си "Пътят на България". Като доказателствен материал използва единствено написаното в китайски хроники.
Доказателства кои са българите и какво са направили има, всичко зависи кой какво чете.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 22, 2009, 20:37:56 pm
Здравейте!!!  :)
Гил, позволи ми да отговоря първо на теб! Прочети внимателно - не казвам ЧЕ ОБВИНЯВАШ Уна, а "едва ли не я обвиняваш"... Звучи по-различно, нали! Всички наистина очакваме с интерес и твоите аргументи, подкрепени с доказателства, за да се получи равноправна дискусия. Аз също съм привърженик на добрия тон и както забелязваш не се отклонявам от него и нямам намерение да го правя. Нека всички да се придържаме към това и подкрепим тезите си достойно и с аргументи.
Здравец, използвах представката "пра", в смисъл че става дума за нашите деди. Благодаря ти обаче за информацията свързана с Тачо Танев. Ще потърся книгата за която спомена, защото не съм я чел. Респект! Това, за което говориш е много ценна информация за мен! Може би в хода на дискусията ще спомена и защо... Сега само ще кажа, че е в пряка вързка с предположенията които направих за водещата роля на прадедите ни в световен мащаб! За същото благодаря и на теб Миро! Покрай заниманията ми с астрономия и физика, ми остава съвсем малко възможност да отделя време и да правя връзка с миналото, така че казаното от Вас и Уна, има особена стойност за мен. Очаквам с интерес да прочета и противоположното мнение на Гил! Дори и да поспамим няма проблем. Поздрави на всички!!!  :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 22, 2009, 21:15:27 pm
За официалната наука

Защо работи „официалната наука”? Защото е основана на методи и принципи, изхождащи от природните закони и всеки може д апровери дадено твърдение без особени усилия. Тя не зависи от отделния учен, тя зависи от прилагането на определени методи.. Именно заради тях е несъстоятелно критикиуването на „официалната наука. Можеш да критикуваш даден учен, но не и самата наука. Дори и посочени статии по-горе са някакъв опит за научна дейност.

Прилагането на тези методи е изключително важно, и те важат много повече за хуманитарните науки, където за разлика от природните е доста по-трудно да бъдат измерени точни количества и да бъдат установени точни факти.

За прабългарския календар

ЕДИНСТВЕНИЯТ документ от който иамме информация за прабългарска календарна система е „Именник на българските ханове”. Той ни е  известен в три късни преписа, но оригиналът изглежда е написан между края на 8-ми и началото на 10-ти век. При анализа можем да използваме косвено етнографски данни, но проблема е, че повечето налични са от доста клъсен период, и за много от обичаите произходът е неясен. Като такива те не са надеждни и едва ли могат да дадат точна информация


Ето и превод, на частта,която засяга календарните понятия:
“Авитохол живя 300 години. Родът му Дуло. А годината му - дилом твирем. Ирник живя 150 години. Родът му Дуло. А годината му - дилом твирем. Гостун, бидейки наместник, 2 години. Родът му Ерми. А годината му - дохс твирем. Курт държа 60 години. Родът му Дуло. А годината му – шегор вечем. Безмер – 3 години. А родът му Дуло. А годината му – шегор вечем. Тези петима князе държаха властта* на онази страна на Дунава 515 години с остриганите глави. И след това дойде на тази страна на Дунава Есперих княз. Същото е и досега. Есперерих** княз – 60 и една година. Родът му Дуло. А годината му верени алем***. Тервел – 21 година. Родът му Дуло. А годината му – теку читем. твирем. 28 години. Родът му Дуло. А годината му – дван шехтем. Севар – 15 години. Родът му Дуло. А годината му – тох алтом. Кормисош – 17 години. Родът му Вокил. А годината му – шегор твирем. Този княз измени рода Дулов, сиреч вихтун****. Винех – 7 години. А родът му Укил. А годината му имен шегор алем. Телец – 3 години. Родът му Угаин. А годината му – сомор алтом. И този вместо друг. Умор – 40 дни. Родът му Укил. А годината му дилом тутом.”

Сега, има няколко варианта на превод – Йозеф Микола, В. Златарски и Петър Добрев са най-известните. Естествено между разбиранията има доста различия – оставям сами да си ги потърсите. Това,за което всички са съгласни е, че се използва 12-годишен цикъл, с дванадесет месеца в годината, по подобие на китайския календар. Забележете, това не означава, че  е имало връзка с китайците, зщото този календар се  е използвал от редица азиатски народи.
Цитат на: T.Jonchev
Имена на годините в цикъла и древнобългарските им имена

1.Мишка – според всички специалисти през последното столетие българското име е сомор.
2.Вол – според всички специалисти през последното столетие българското име е шегор.
3.Тигър – според повечето специалисти през последното столетие българското име на тази година остава неизвестно. Според Златарски то е вер (от записа верениалем за Аспарух), което означава “вълк”, а не тигър.
4.Заек – според всички специалисти през последното столетие българското име е дван (ш).
5.Дракон – според Микола и Златарски българското име не е засвидетелствано в “Именника”. Според Омелиан Притсак, към когото се присъединяват Йордан Вълчев, Моско Москов и Петър Добрев българското име е верени или кала.
6.Змия – според всички специалисти през последното столетие българското име е дилом.
7.Кон – според по-стари специалисти българското име е възможно да е морин. Според Омелиан Притсак то е именшегор (което приема и М.Москов, а отчасти – и П.Добрев), докато според Йордан Вълчев то е теку / таг (П. Добрев приема и това схващане).
8.Овца – според повечето специалисти през последното столетие българското име е теку.
9.Маймуна – според всички специалисти през последното столетие българското име не е засвидетелствано в домашните източници.
10.Петел (кокошка) – според повечето специалисти през последното столетие българското име е тох.
11.Куче – според повечето специалисти през последното столетие българското име е етх. То се споменава не в “Именника”, а в приписката на Тудор Доксов към “Слова на Св.Атанасий Александрийски срещу арианите”. Срещу това тълкуване на записа в приписката енергично възразява Андре Вайян (1930).
12.Глиган (свиня) – според всички специалисти през последното столетие българското име е дохс (докс).
Месеци:

1.Според Микола и Златарски:
- първи: алем
- втори: ?
- трети:вечем
- четвърти: тутом
- пети: бехти (от присписката на Тудор Доксов)
- шести: алтом (алтем)
- седми: читем
- осми: шехтем
- девети: твирем
- десети: ?
- единадесети: ениалем
- дванадесети: ?

2.Според М.Москов:
- първи: ?
- втори: ?
- трети: вечем
- четвърти: тутом
- пети: бехти
- шести: алтом
- седми: читем
- осми: шехтем
- девети: твирем
- десети: ?
- единадесети: ?
- дванадесети: ?
- високосен месец: алем

3.Според П.Добрев:
- първи: алем
- втори: тутом
- трети: читем
- четвърти: твирем
- пети: вечем
- шести: ?
- седми: шехтем
- осми: ?
- девети: ?
- десети: елем
- единадесети: ениалем
- дванадесети (в смисъл "последен"): алтем

Не се знае дали календара на българите  е бил слънчев,лунен или смесен, но привържениците на последната теза са най-много. За слънчевия вариант – макар и да няма доказателства,именно тази теза е обект на внимание от Юнеско.
Като археологически данни имаме надписа от аула в Туча – „времето пък беше...шегор елем”, и златната църква със своите дванадесет колони с животни и естествено самият именник.

Това е всичко,което имаме като данни по българският календар. Всико друго са спекулации,просто защото не почиват на данните които имаме, а именно- горните. Безспорно той е съществувал, но нямаме просто информация за да твърдим много повече от онова,което написах по горе...

Следвад - коментари по статиите

Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 22, 2009, 21:39:49 pm
Прабългарите идват по нашите земи от своята далечна прародина в Азия. Тук, върху земите на древните траки, обединили силата и мъдростта със славяните, те създават нова БЪЛГАРИЯ. Вероятно на военната сила и бойните им умения днес дължим съществуването на нашата Родина.

Не сме нищо особено като сила и бойни умения. Ядем бой точно толкова,колкото и раздаваме. Имаме героични събития и битки,точно колкото и другите народи. Проблема в случая е че се превъзнася българският воин и се премълчават загубите му.За сметка на това победите се раздуват до немай къде. 

Мъжеството на духа и мъдрия съюз със славяните са изворът, от който черпи сили новата държава. Но колко народи са печелили битка след битка, колко държави са "превземали" света, оцветявали са картата на континентите с цветовете на своето знаме (най-често кърваво червено), а след това са изчезвали от лицето на историята и днес тънат в забрава.
Е ние определено не сме. Макар и империя, никога не сме били нещо повече от локална империя,от която зависят само балканните и околните им земи.


Съществуването на една държава не може да се крепи само на острието на меча. За да пребъде тя във вековете и да бъде призната от Великите държави, особено  на Стария континент, то тази държава трябва да докаже, че е достойна да заеме своето място на картата на Европа.

За да е достойна през онова време една държава за Европа тя трябва да се казва или Византия или Свещена Римска Империя(по това време май още е франкска. Всички други държави тогава са нелигитмни по силата на канона. А за да има каквото и да  е признаване, държавата трябва да е християнска.

Тангра, или както тогава е звучало - Тан (Вселена), Нак (Човек), Ра (Бог) - е философско триединство на тези понятия и израз на тяхното разбиране за хармонията в света. Изглежда "хармония" е думата, с която можем да заменим самата дума "прабългари".

Прабългарският е доста мъртъв език. НЕ ЗНАЕМ как е звучал. Интересно откъде се вадяд тея знания за Тан-нак-ра, при условие,че единственото,което имаме един единствен надпис, на който пише Таг-гран с гръцки букви. А от къде съдим за превода на сричките?
Може ли един народ да е хармоничен, при условие,че води войни, убива хора и си позволява зверства?

Защото такъв   календар, като този създаден от прабългарите може да бъде наречен наистина "съвършен". Годината започва с "ден първи" ("нулев ден", Еднажден, Енинак, Плязов ден, Българска нова година и т.н.) в деня на зимното слънцестоене - най-късият ден в годината. Този ден е самостоятелна календарна единица. Остават още 364 дни - "златното календарно число", което се дели на 4 - 4 сезона от по 3 месеца (сезоните). Така всеки сезон има точно 91 дни (30 + 30 + 31) и точно 13 седмици.

За "Еднажден" знаем от фолклористиката и етнологията. Не знаем до колко назад отива и какъв е произхода му. Не знаем и дали българите са използвали седмицата. Не знаем и каква е била дължината на месеците - май споменах че има тритеории за това - лунна,слъчнева и смесена.

Но това не е всичко. Днес почти всеки знае своята "китайска зодия". В целия свят е познат 12 годишния циклов "китайски" календар. Но има не малко основания да твърдим, че той е взаимстван или поне възникнал доста по-късно от подобния нему 12 годишен животински календар. Този календар говори за перфектно познаване на небето и то не само на движението на Слънцето или Луната по него, а и на другите небесни тела. Защото 12те зодиакални животни са 12те съзвездия, през които за една година се движат не само нашите дневно и нощно светила, а са и съзвездията, в които през дадената година се намира планетата Юпитер.
Няма сведения,че китайците са взаимствали дванайсегодишния си календар. Но пък е бил широко ползван в Азия. А съвсем просто изчисление показва,че за установяване на таква закономерност ти стига и един човешки живот.

Нещо повече - в древнобългарското летоброене има периоди от време равни на 3, 10, 12, 17, 19, 21, 30, 47, 50, 53, 300, 600, 4332, - древнобългарски години. Най-продължителният от тях се равнява на 6328 древнобългарски години!
И къде имаме такива сведения? Мисля че посочиш основния документ, на който се възстановява календара.


Откритият през XIX век "Именник на Българските ханове" разкри много загадки, доказа точността на календара и показа, че той продължава да живее чрез "календарните прозвища" на нашите владетели много векове след това.
Да така е. Най-голямата загадка,която е разкрил именника е,че сме имали календарна система!!!

Отделни архитектурни орнаменти, украси на битови или художествени предмети го поддържат жив чак до началото на миналия век и спомага за оцеляването на българската нация след петте века робство.
Ако са картинки на животни, няма как да знаем свързани ли са те с прабългарския календар, особено толкова късно като 18-ти и 19-ти век например. А нека не повдигаме темата за робството....


Не напразно според ЮНЕСКО това е най-съвършената календарна система в света и се използва като основа за създаването на единен световен календар.
Източник: http://astrohistory.hit.bg (http://astrohistory.hit.bg)
1. България е една от държавите основателки на ЮНЕСКО
2. То пък отчита само едната от теориите,независимо от липсата на доказателства за нея

Следва: Още коментари по статии...

Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 22, 2009, 22:38:46 pm
Коментар по "Българският календар" от тук: http://www.svetogled.hit.bg/1_2.htm (http://www.svetogled.hit.bg/1_2.htm)

Част 1-ва Устройство

За дните и часовете
Някъде преди цели два поста споменах,че има три теории за това какъв е българският календар. Че е слънчев е само една от трите. А че е цикличен – самата идея за календар включва в себе си цикличност. Тов аважи за всеки един календар.
Не знаем кога е започвала новата година по времето на древните българи.
Откъде се съди за звездния ден и звездната година?
Нямаме данни за отчитането на часове и конкретна дължина на дните. ВИждате ли...нямало е часовници.... има приблизително разпределени на деня на няколко части.
Нямаме данни дали „дългият ден”, „дългата нощ” и т.н. са наричани така. И посаледно дългия ден ли е, или Еньовден?
Седмичен цикъл: Освен че авторът предоставя любопитни  инови факти за това какво е седмица....ами нямаме данни тя да е ползвана от българите. След християнството със сигурност. Може би и по-рано под влиянеито на Византия
Месечен цикъл: Знаем само че е имало дванадесет месеца и нищо повече. Посоченото е спекулация и не почива на никакви факти. Не е известна и продължителността на месеците при древните българи.
Разделянето на тримесечия, четримесечия и т.н. е валидно за всяка календаран система с повече от един месец. Тука не показва по никакъв начин как българската система е уникална.
Годишен цикъл. Нямаме данни за нулевия ден. Останалото май ни връща в първи клас,когато учим какво е година
Дванадесетгодишен календарен цикъл. – Не се знае какво е предназначението на дванадесетгодишния цикъл. Нямаме данни за цветове и пол на животното при прабългарите.
.Шестдесет,сто и т.н. цикли – нямаме данни да са били ползвани.

Част 2: КАЛЕНДАРЪТ В КУЛТУРАТА,
ТВОРЧЕСТВОТО И БИТА НА БЪЛГАРИТЕ
Не намираме най-приемлива интерпретация при П. Добрев. И отново нямаме данни за ползване на пол на животното, елемент и цвят. Таков анещо не го пише в Именника. Нямаме и данни за 60-годишен, 120- годишен и т.н. цикли. Към момента най-приемлив вариант за датиране на владетелите е този основан на смесена лунно-слъчнева година, но и той е неточен поради...липса на данни(не го очаквахте нали?)
Нямаме данни да са използвани елементи и цветове в календара. Тва ще го повторя после пак.

Част 3-та Източниците:
Като изключим едно две етногреафски и фолклористки сведения, всичко останало не са източници,а позовавания на такива светила на историческата наука, като Дориан Александров, и нито едно историческо сведение.
За пример- Аз ви посочих Единствените източници,които имаме за календар- а именно - Именникът, надписът от аула в Туча и Златната църква.
Теориите,за които говоря във всички тези коментари са изградени въз основа само на тези данни. Просто защото нямаме други.

Част 4, Доказателствата
Прилагането на етнографски твърдения е твърде спорно за да се използва за доказателство. Отново – не се знае от кога датират и какъв  е произхода им. Необходимо е целенасочено изследване последователно на всяко предание за да се установи откъде е тръгнало. За превода – последно слънце „уон” ли е, или „Йуй”. Очевидни противоречия при „превода” – един път едни символи са едно нещо, а после това нещо се изобразява с други символи.
Откъде имаме данни за Янкул и СИО-ИН. Последно Ин или Ян?
А браво за заключението че българския календар е на дванадесетгодипни цикли. Това се разбира и от оригиналния източник. Виж поне имаме наченки на научносто –приведена е розета. Но пък...не само българите са делели годината на дванадесет части....
Никъде не се доказва че животните се делят на мъжки и женски в календара. Нямаме и данни да е правено от българите.
Нямаме данни за наличието на 60-годипни и повече цикли. Нито имаме данни за използване на елемнти в календарната система на българите.
Доказателствата тук не са основани на археологичекси находки и документи. С Изключение на споменатата Розета и един календар,който е прекалено късен.  Със сравнение на таблици история не се прави.


Цялата статия се основава на спекулации, вадене на изводи въз основа на сравнение на спорни таблици и доста патос.

Следва коментар на още статии...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 22, 2009, 22:56:54 pm
Останалите статии
 Честно казано по-голяма фантастика не бях чел. При това е и лоша. Цялото писание смесва псевдо-история, с някакви философии на автора, и дори опити за физика!!! Това мнение е емоционално! Нарушава собствените принципи,които заложих - четете тея неща за маите, за ДАО и прабългарите, за Великото единств само ако имате нужда от анти-депресанти. Е и тук-таме неща които вече съм коментирал по-нагоре.

Хора разберете, това не е история. Това са писания на някой, който или иска да спечели пари или има психичен проблем.

И малко отговори на потребители:
Здравейте!!!  :)
Гил, позволи ми да отговоря първо на теб! Прочети внимателно - не казвам ЧЕ ОБВИНЯВАШ Уна, а "едва ли не я обвиняваш"... Звучи по-различно, нали! Всички наистина очакваме с интерес и твоите аргументи, подкрепени с доказателства, за да се получи равноправна дискусия. Аз също съм привърженик на добрия тон и както забелязваш не се отклонявам от него и нямам намерение да го правя. Нека всички да се придържаме към това и подкрепим тезите си достойно и с аргументи.
Честно казано, получи се нещо,което аз самият не очаквах. ОКаза се че моите доказателства се явяват липсата на доказателства. Именно в това е слабостта на всички тези теории,като посочените в статиите- нямат доказателства,с които да бъдат подкрепени,повечето разчитат на игри на думи и чиста фантастика. За сметка на това посочих кои са доказателствата,които ИМАМЕ за българския календар, както и гсоподстващите теории за тях. Проблем на българската история е че по принцип имаме малко документи. Но именно тази липса позволява много големи злоупотреби и спекулации я за избиване на нечии комплекс, я за вадене на някой лев.


Здравец, все повече изследователи се отмята от тюркската теория като бясняваа целия произход на българите. Но никой не се  е отказал от Азиатската теория. А няма как да знаем коя година сме по българскиямаклендар, щото в Именника няма посочена първа година. 

Уна, нямаме никакви, данни какви шарки са се слагали по килимите ни дори през късното средновековие, ако знаеш някой,който е правил изследване за произхода на тези шарки. А нямат нищо общо с индианците споко.

Ако все още имате въпроси, задавайте....
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 23, 2009, 11:12:02 am
Димитър Съсълов стига до този извод още през 1936 год., когато издава книгата си "Пътят на България". Като доказателствен материал използва единствено написаното в китайски хроники.
Доказателства кои са българите и какво са направили има, всичко зависи кой какво чете.
Точно така е. Много българи са проучвали и проследявали историята и Българския Календар. Но... те са "психопати" с "фантасмагории" и "измиШльотини"... Това е защото не са чули световно неизвестния форумец от Хнетбг - Гил... (който щом си позволява да прави подобни квалификации, явно самия той страда от изброените от него "епитети")
Вълчев, Добрев, Съсълов, вкл. и чуждестранни автори са изследвали календара и са оставили своите изследвания за нас.
Честно казано Гил, незная какво те води насам в този форум. Тук разглеждаме теории и факти отхвърляни или незабелязвани от "официалната" история по една или друга причина (а те са много). Както казват - историята се пише от управляващите и в тяхна полза... Затова тук се опитваме да търсим истината, а понякога тя е по-невероятна и от най-фантастичния филм. Опитваме се да разчупим рамките и заблудите, в които така или иначе обществото ни е вкарало, защото има съвсем умишлени заблуди, с които ни зомбират... Трябва ли сега да обяснявам едва ли не целите на форума? Едва ли е моя работа... Само се чудех какво е мястото ти тук в този случай. Има си форуми за официалната история сигурно...
Всички тези хора, които ти наричаш "ненормални" са чели и изследвали нещата, стигнали са до някакви изводи и са ги написали и оставили за нас... Може да са имали и прозрение за някои неща... но.. това са "ненормални шизофреници"... трябвало е първо да се допитат до теб и после да пишат "фантасмагориите" си.
Не само "именника" е доказателство за календара, има много такива, но както казва Миротвореца: зависи кой как ги разбира. А явно ти ги разбираш така, както Дявола Евангелието...
Със сигурност българите са знаели да измерват времето и са живели според естественото биологично и природно време, а именно - съобразявайки се с циклите в движението на планетите, слънцето, земята и т.н. Много от обичаите им са посветени и свързани точно с това. Не казвам, че само Българите са имали такова нещо. Но факт е, че те са го имали преди хиляди години и това неминуемо е било свързано с познания по астрономия, математика и мн.други. Цяла една философия, за която ти търсиш някакъв паметник? И се учудваш, че философия, мироглед, астрономия, физика, математика са свързани?.... За Даоизма има много литература и можеш да прочетеш "глупостите" за върховното единство и т.н. (наистина се чудя какво правиш в този форум, освен да се изхождаш основно по темите)
И Съсълов, и Вълчев и Добрев и много други БЪЛГАРИ, както и чужди автори са се занимавали с тази и други тематики, но никой от тях не казва (дори официалната наука не го твърди), че б-ския календар не съществува или, че няма доказателства за него. И не е само "именника" както казах. Има и други доказателста, дадени са, няма да ги изброявам.
За килимите - в чипровските килими хората продължават да втъкават фигурите, известни им от дълбока древност, дори си имат имена... Как не са се сетили да питат тебе, че да спрат да се занимват с "глупости" и "фантасмагории"... Това са "психически болни" хора сигурно... Дали да не ги вкараме в съответните заведения?
Цитат
Честно казано, получи се нещо,което аз самият не очаквах. ОКаза се че моите доказателства се явяват липсата на доказателства.
За мен това си е нещо съвсем очаквано очаквано от теб. Предния ми пост го потвърждава:Хора, които не могат да създадат нищо свое, но плюят на 100% създаденото от други.. Това не е конструктивна критика...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 23, 2009, 15:16:25 pm
ОК, Гил! Защо работи официалната наука – с това експозе явно целиш да ме убедиш, че каквото и да се каже по въпроса оттук-нататък, то де факто ще противоречи на истината! Да видим дали си прав, обаче! Нямам за цел да критикувам един или друг учен, всъщност навсякъде ще цитирам единствено това, което предлагат науките история, археология и астрономия! Към поста си прилагам три зип-файла, съдържащи набор от статии с чието съдържание е добре да се запознаеш преди отново да се включиш в дискусията. Към тях съм приложил линкове към оригиналите, в случай че се заинтересуваш. Прилагам и един PDF с труда на Микола по този въпрос! Не смятам да споря за общоизвестни неща, като това например, че Именникът на Българските ханове се явява единствен източник на информация за календара на прабългарите. Няма да оспорвам казаното от теб относно съдържанието му, както и това дали е лунен, слънчев или е смесен. Последното си има своите тези и антитези. Смятам да се фокусирам върху ценността на календара, върху което беше и твоят акцент в първите ти постове, където нарече  проучванията в тази област "фантасмагории", нали така!

Затова, нека първо нека прочетем, какво мисли академик Д. Мишев по въпроса:

"Българите пренасят от хилядолетията преди Христос една от най-съвършените системи за измерване продължителността на земната година. Движението на съзвездията, оприличени на животни, се отчита в 12-годишен цикъл в съответствие с пътя на Янкул (Юпитер) около Слънцето. ЗНАКЪТ НА КАЛЕНДАРА представлява РАВНОРАМЕНЕН КРЪСТ с образите на Слънцето и Юпитер в горните междурамия на кръста. КРЪСТЪТ е универсално изображение от най-дълбока древност, символизиращо връзката между небето и земята. То се получава по законите на календара. В дните на пролетното и есенното равноденствие /22 март и 22 септември/ сенките върху земната повърхност, хвърлени от вертикална ос, са двете равни рамене на кръста /по хоризонтала/. В дните на лятното и
зимното слънцестоене (22 юни и 22 декември) сенките очертават късата и дългата част на кръста по вертикала.
НАЧАЛО НА ДРЕВНОБЪЛГАРСКОТО ЛЕТОБРОЕНЕ
Известно е, че древните българи са знаели отлично основните закономерности на движението на планетите и Земята около Слънцето, и въз основа на тези свои познания са носители на знанието за един от най-съвършените и до днес календари. По начина на подреждането на дните и месеците, календарът на древните българи е превъзхождал индийските и китайските календарни системи. В съответствие с древнобългарския календар годината е имала 365 денонощия. Започвала е с най-късия зимен ден, който е бил празничен. Към всяка четвърта година се е отчитал един допълнителен ден, наречен "Ден на слънцето”. Най-късият зимен ден и “денят на слънцето” не са били в неделя. Дванадесет месеца формирали четири тримесечия, като всеки месец на последното тримесечие имал 31 денонощия, а останалите два месеца – по 30 денонощия. Така всеки член на древнобългарското общество можел самостоятелно да води отчет за изминалото време. В древнобългарското летоброене има периоди от време равни на 3, 10, 12, 17, 19, 21, 30, 47, 50, 53, 300, 600, 4332, … древнобългарски години, срещащи се и като множители, и като интервали от време. Най-продължителният от тях се равнява на 6328 древнобългарски години. Отбелязан е във фрагментарния надпис на кан Омуртаг и се отнася към 823-та година от новата ера. Той представлява 14 реда текст, навярно заключителна част от договор, сключен между Дунавска България и Византия. Надписът е издълбан с хубави букви върху мрамор и по всяка вероятност произхожда от столицата Плиска*. Ето какво е записано в него:
“[…на владетеля] името е [Омуртаг кан ювиги]. Годината от появата на истинския бог бе 6328. Принесоха жертва и се заклеха за вписаните в книгите [взаимни договори]…” Това историческо свидетелство може да се приеме за доказателство за ранните начала във времеизмерването по българския календар. Според изчисленията на големия български историк проф. Васил Златарски това начало се отнася към 5 505 г. преди новата ера. В този смисъл можем да пресметнем, че предстоящата 2001 година след рождението на Христа всъщност се явява 7 506 г. от началото на древнобългарското летоброене. Така Българите се нареждат сред народите с най-древно времеизмерване – показателен факт за тяхната изначална цивилизационна закваска."
акад. Д. Мишев – БАН
Източник: http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=4318 (http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=4318)


Защо ли в ЮНЕСКО мислят че календара на Прабългарите е най-точният в света...

"Както се разхождал по брега на Жълтата река и размишлявал над философския въпрос кое е първо - яйцето или кокошката- Лао Дзъ се спънал в нещо и едва не се удавил. Какво било учудването му, че препъни камъкът била черупка от костенурка със странни рисунки. Като се вгледал в тях, той разбрал, че това е древен календар.
Дали наистина е било така, както разказва легендата, не се знае. Не се знае и дали Лао Дзъ е решил фундаменталния въпрос за яйцето и кокошката. Но векове наред продължил спорът кой календар е по-стар - прабългарският, намерен на гърба на костенурката или китайският. И кой от кого е заимствал. Единственият писмен документ, който дава много малка и непълна информация за календарната система, е Именникът на българските ханове. Въпреки това български и чуждестранни учени утвърждават неговото съществуване. Борис Рогев в книгата си "Астрономически основи на първобългарското летоброене", издание на БАН 1974 г. установява, че прабългарският календар не е нито китайски, нито тюркски, а предхожда всички известни в Азия календарни системи. С 2000 г. той е по-стар от китайския, халдейския и египетския. Още в ХVII век известният китайски учен Джао Ин доказал, че прабългарите не са заимствали от китайците, а точно обратното. Той проследява наличието на животинския циклов календар в Китай до I век, и твърди, че цикълът произхожда от "северните цивилизации" и че "в епохата на Хан (206 г. пр.н.е. - 25 г. н.е.) западната граница на Китай била нарушена от пришълци,които се заселили в Ухуан и се смесили с местното население. Тогава именно цикълът се разпространил в Срединното царство". Казват, че тогава се наложило да построят и Великата китайска стена,за да спре набезите на българите. Това е времето на Централноазиатския хунски племенен съюз, в който влизат и българите от рода Дуло. Затова можем спокойно да кажем, че принадлежи на българската цивилизация, народа на рода Дуло,от който произхождат Авитохол и хан Кубрат. По последни данни прабългарският календар е най-съвършенния в света и началото му е през 5505 г.пр. Христа. В същността си е информация за най-точното време на планетата с месеците, дните, часовете, минутите; съдържа „Златното число” 365, което се дели на 4-колкото са сезоните; на 13, колкото са седмиците в тях; на 52, колкото са годишните седмици и на 7, колкото са дните в седмицата.Има и един празен ден преди Нова година - Еднажден и един свързан с лятното слънцестоене - Еньов ден. На всеки 60 г. Се прави корекция на високостния ден. Цикълът от 60 г. За древния астролог се равнявал на 1 звезден ден. Самият календар представлява мандала, в която са включени слънчевият и лунният цикъл, а в средата е магическа янтра (най- ниският в математиката квадрат),наречен от науката модел на Вселената или център Тангра. В квадрата са включени числата от 1 до 9, а в центъра е числото 5. Цифрите са разположени така,че сборът от числата по хоризонтала, вертикала и диагонала винаги е равен на 15. Вечният календар на българите е сакрална схема за хармония, космогоничен модел на системата Земя - Вселена, изразен по прост начин, на символичен език, космически код на времето. Описание на цялотос различни символи, модули и елементи, които фиксират абстрактно върху черупката на костенурка движението на съзвездия, оприли чени на животни в бита. Схемата на календара била прилагана от предците ни при строежа на юртата, която в същността си е една малка обсерватория. Календарът е признат и от ЮНЕСКО за един от най-точните в историята. Засъжаление, по нещастно стечение на историческите събития, времето ни еоставило малко археологически паметници и трябва да учим историята си отчуждите хроники на победените от българите, които по обясними причини са омаловажавали нашето историческо присъствие. А затова, че не сме направили нищо за собствена слава си е наш проблем. И сега си четем хороскопите по китайския календар. Заинтригуван от всичко това, аз обобщихнай-старите варианти на Вечния календар на българите и създадох съвременната ни представа за него в една картина."
Източник: http://www.health.bg/lang_bg/magazine.php?id=29&p=27 (http://www.health.bg/lang_bg/magazine.php?id=29&p=27)

 
Нека прочетем какво има да ни каже и Петър Константинов по този въпрос:

“Календарът като документ за измерване на времето е съществувал от дълбока древност в различни цивилизации. Един от най-старите календари е този на прабългарите, създаден както се твърди в 2824 г. пр. н. е. Добре известно е, че календарите още от древността са създавани било като лунни, било като слънчеви. Слънчевите отговарят на астрономическия цикъл при движението на Земята около Слънцето. Лунните се основават на движението на Луната около Земята. Лунниат месец е времето между две новолуния -29 дни 14 часа и 14 минути. Понеже астрономическата година е с 10 дни по-дълга, налага се на всеки три години да се въвежда по още един месец. В календара на прабългарите годината започва от най-късия ден - денят на зимното слънцестоене. Той е нулев ден, не се брои в годината и в съвременото летоброене отговаря на 22 декември.
Бройните 364 дни са разделени на четири сезона по 91 дни, отговарящи на днешните зима, пролет, лято, есен. Имаме достатъчно сведения още от далечното ни минало, че началото на всеки сезон е било свързано с една или друга проява от битовия и духовен живот на българина и е било празнувано в много от случаите особено тържествено. Месеците в прабългарския календар не са имали имена, а са били означавани с числителните редни на тюркския език на прабългарите. От тях са запазени само няколко: алем - първи месец, вечен - третия, бехти – петия. Годините обаче са означавани с имена на животни. Дванадесет години в прабългарския календар образуват един цикъл, след приключването на който започва нов пак с първата година от цикъла. Имената на годините по ред са : мишка, вол, тигър, заек, дракон, змия, кон, овен, маймуна, кокошка, куче и свиня.
Произнасяни с тюркския език на прабългарите - сомор=мишка, шегор=вол, етх=куче, дохс=свиня и пр.- те звучат като антични заклинания. Вън от съмнение е, че цикличността в календара на прабългарите е подобна на тази, използвана в календарите на други източни народи и е вековен извор вероятно от емпирично наблюдаваните биологични, климатични и астрономични цикли. Дори и да имат някакво магическо предназначение, названията на годините са явно свързани с духовния и материален бит на древния ни народ. Цял един огромен и разнолик свят отразяващ природни явления и закони и преди всичко вечната борба за оцеляване сред стихиите на безплодните степи и кървавата напаст на чужди племена.
Толкова загадъчно-привлекателни са названията на годините от прабългарския календар, толкова недвусмислено ни внушават те връзката им с ежедневните и празнични вълнения на далечните ни предци, че някои ентусиазирани изследователи са побързали да нарекат с тях и дванадесетте месеца на прабългарската година, за да обяснят целогодишната цикличност в някогашния ни стопански и обществен живот. Опитът на древните обаче е разкривал в много по-широка панорама ритмиката в живота на природата и човека и е правил много по-обобщени изводи, които намират потвърждение дори и при съвременните научни проучвания на този вечен кръговрат в законите и проявите на живата материя.
Създали своя държава на юг от Дунава, включили се във формирането, заедно със славяни те и останките от местното тракийско население, са създали нова единна народност. Българите продължават да използват стария си календар дори до края на 9 век. Последното известно споменаване на дати е засега бележката от началото на 10 век на българския книжовник Туодор черноризец Доксов1 творил през времето на "нашия български княз Симеон" Доброписецът съобщава в бележката си за смъртта на княз Борис-Михоил ,бащата на Симеон и отбелязва: "Този Борис покръсти българите в годината Ехт-Бехти". Последните две думи са от прабългарската летобройна система и означават, че покръстването е станало в петия месец от единадесетата година на цикличния прабългарски календар.
Това именно сведение използва проф. Васил Златарски за да изчисли и уточни, че знаменателното събитие е станало в първата половина на септември 865 година. Със същия пиетет към природата, с чувство за още по-дълбока връзка с плодородната земя е изпълнен и календара, който са ползвали другите две съставки на формираната между 7 и 9 век българска народност- славяните и местното тракийско население. За тях новата година е започвала на първи март. Ден свързан с началото на полската работа, на възраждането на живота, на надеждите за плодоносна, здрава и благодатна година. Най-старият славянски календар е от 6-5 век пр. н. е. Изписан върху запазен глинен съд той разкрива и днес безспорната връзка между месеците и сезоните от една страна, и духовния и материален живот на славяните от друга.
Годишният кръговрат в този календар е калейдоскоп на делници и празници, свързани преди всичко с живота на хората и плодородната сила на земята. Дори имената на месеците в славянския календар етимологично произхождат от названията на климатичните и сезонни промени в природата през годината. Тези поетични и звучни имена, използвани и в старобългарския език, са останали да съществуват и досега в някои славянски езици и преди всичко в полския и украинския. Календарът на славяните е възторжена прослава на природата и на човешката радост от плодородието на земята. Най-забележителните славянски празници са свързани именно със сезонните промени в природата и съпровождащите ги битово-поминъчни събития и духовни вълнения.
След приемането на христианството народът ни възприема действащия по това време византийски календар. Забележителното при него е ,че нова година се е празнувала на 1 септември. Денят в който започва есенната сеитба, в който се хвърля първото зърно в разораната пръст и се отправя благослов за здраве и благоденствие сред хората. До преди 3-4 десетилетия този ден се празнуваше мълчаливо и достойно из много места в нашата страна. Воловете биваха обкичвани с цветя и обредни кърпи, на първа оран се тръгваше като на празник. В известен период от следосвобожденския ни живот той беше обявен дори като "ден на земата".
Тези бегли сведения за древните календари,с които още в самото начало на формирането си като народност са си служели нашите предци, са достатъчно убедително доказателство за здравата и вековна връзка, която е съществувала между ежедневието и празниците на народа ни и вечните прояви на живата природа. С тази нескончаема възпроизводителност на живота в природата е свързана цялата невероятно богата народна митология и обредност, нравствените устои и съкровенните интимни изживявания на човека. Народът ни е съхранил най-здравите етични и естетически възгледи за битието и най-поетичните вълнения на човешката душа в сезонните празници. Целият ни фолклор е живописен и наситен с лични вълнения и житейска мъдрост народен календар, който е предавал от поколение на поколение не само пожелания, надежди и топла човешка признателност, но преди всичко най-ценните житейски сентенции.”
Източник: http://www.sexnature.org/content/view/1120/89/ (http://www.sexnature.org/content/view/1120/89/)

Това не са объркани мисли на случайни хора Гил! Не са и разсъждения на неуспели в попрището люде, търсещи известност. Всъщност, искам да ти кажа и друго - така и не успях да намеря нещо което да подкрепи твоята теза, макар че търсих цяла нощ! Така и не видях в твоя пост линк, препратка или както искаш го наречи към такава информация. Оставам с впечатление че свободно интерпретираш фактите, изказвайки лични съмнения по въпроса! Това че си имаш мнение и че го отстояваш е ОК, но е добре и да го подкрепиш с нещо! Прощавай за тона ми, но морфологичния анализ на постовете в темата, само подчертава липсата на информация! Затова и прилагам зип-файловете. Ако те интересуват, разбира се. Поздрави!!! :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 23, 2009, 15:18:21 pm
Това е вторият зип...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 23, 2009, 15:19:33 pm
А това е третият!
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 23, 2009, 15:21:45 pm
Това е трудът на Микула. Желая ти приятно четене Гил! Аз самият нямам въпроси към теб. Поздрави!!!  :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 23, 2009, 23:39:42 pm
Накрая ще почна да отговарям с цитати от мен самия. Анализа на дадено нещо, не е източник!!! Самото нещо е източник!!!!

Димитър Съсълов стига до този извод още през 1936 год., когато издава книгата си "Пътят на България". Като доказателствен материал използва единствено написаното в китайски хроники.
Доказателства кои са българите и какво са направили има, всичко зависи кой какво чете.

Писано ли е там черно на бяло "българи"? Ако не е, значи не става въпрос за българи,а за друг народ!!!

Точно така е. Много българи са проучвали и проследявали историята и Българския Календар. Но... те са "психопати" с "фантасмагории" и "измиШльотини"... Това е защото не са чули световно неизвестния форумец от Хнетбг - Гил... (който щом си позволява да прави подобни квалификации, явно самия той страда от изброените от него "епитети")
психопати мисля че не съм писал. Очаквам да приведеш доказателства,че моитв нвща са измишльотини. И нека не започваме с анализирането един на друг, не е коректно. Атакувай аргументите ми,а не мен.

Вълчев, Добрев, Съсълов, вкл. и чуждестранни автори са изследвали календара и са оставили своите изследвания за нас.
И базират теориите си на спекулации, игри на думи, кръгова логика, и позоваване един на друг.

Честно казано Гил, незная какво те води насам в този форум. Тук разглеждаме теории и факти отхвърляни или незабелязвани от "официалната" история по една или друга причина (а те са много). Както казват - историята се пише от управляващите и в тяхна полза... Затова тук се опитваме да търсим истината, а понякога тя е по-невероятна и от най-фантастичния филм. Опитваме се да разчупим рамките и заблудите, в които така или иначе обществото ни е вкарало, защото има съвсем умишлени заблуди, с които ни зомбират...
Истината и разбиването на заблудите ме водят тук. Обаче има и заблуди, които умишлено се раздухват, като тази за календара. И това са неща,които са в полза на управляващите,защото култивират национални комплекси и псевдопатриотизъм. А историята в учебниците се пише от управляващите. Другата история се пише въз основа на данните,които имаме за нея.
Разчупването на заблудите включва и тези,които на пръв поглед ни изглеждат много готини, но всъщност са си просто заблуди. А именно с приказки за праблъгарите, древни като света и основоположници на всяка цивилизация те зомбират. Историята си има много по-интересни неща, и предостатъчно причини з агордост. Нямаме нужда да си измисляме нови.

Всички тези хора, които ти наричаш "ненормални" са чели и изследвали нещата, стигнали са до някакви изводи и са ги написали и оставили за нас... Може да са имали и прозрение за някои неща... но.. това са "ненормални шизофреници"... трябвало е първо да се допитат до теб и после да пишат "фантасмагориите" си.

не съм ги наричал шизофреници. А че пишат фантасмагории,така е.

Не само "именника" е доказателство за календара, има много такива, но както казва Миротвореца: зависи кой как ги разбира. А явно ти ги разбираш така, както Дявола Евангелието
А кои именно са тези доказателства?
Със сигурност българите са знаели да измерват времето и са живели според естественото биологично и природно време, а именно - съобразявайки се с циклите в движението на планетите, слънцето, земята и т.н. Много от обичаите им са посветени и свързани точно с това. Не казвам, че само Българите са имали такова нещо. Но факт е, че те са го имали преди хиляди години и това неминуемо е било свързано с познания по астрономия, математика и мн.други.
никой не отрича че са го знаели. Все пак са имали календар.  А всеки,който може да брои може да създаде и календар.

Цяла една философия, за която ти търсиш някакъв паметник? И се учудваш, че философия, мироглед, астрономия, физика, математика са свързани?.... За Даоизма има много литература и можеш да прочетеш "глупостите" за върховното единство и т.н. (наистина се чудя какво правиш в този форум, освен да се изхождаш основно по темите)
Именно!!! Не можеш да знаеш каква е била дадена философия без паметници за нея! Какъв Даоизъм? Тука става дума за прабългари.

И Съсълов, и Вълчев и Добрев и много други БЪЛГАРИ, както и чужди автори са се занимавали с тази и други тематики, но никой от тях не казва (дори официалната наука не го твърди), че б-ския календар не съществува или, че няма доказателства за него. И не е само "именника" както казах. Има и други доказателста, дадени са, няма да ги изброявам.
къде са дадени, кои са?
А никой не отрича че има прабългарски календар. Отричам това,че  ена хиляди години, и свободните съчниения в тея статии, които си дала. Просто няма нищо, нито един документм нито един артефакт,който да ги подкрепя. Изброил съм всичко,което имаме, а то е крайно недостатъчно за такива генерални изводи. Камо л иза вадене на философии и т.н.

За килимите - в чипровските килими хората продължават да втъкават фигурите, известни им от дълбока древност, дори си имат имена... Как не са се сетили да питат тебе, че да спрат да се занимват с "глупости" и "фантасмагории"... Това са "психически болни" хора сигурно... Дали да не ги вкараме в съответните заведения?
Естествено очаквам да ми покажеш чипровски килими от средновековието и от древността, или поне изображения на такива, споменавания в документи.

За мен това си е нещо съвсем очаквано очаквано от теб. Предния ми пост го потвърждава:Хора, които не могат да създадат нищо свое, но плюят на 100% създаденото от други.. Това не е конструктивна критика...
Ами, аз съм посочил всички доказателства,които имаме за календара. И казах защо разсъждевнията в статиите не са вярни - защото не са подкрепени с доказателства и с находки. Елементарен извод.

Сириусе, именно в нещата за които не искаш да спориш се основава невярността на сподвижниците на "всемогъщите прабългари". Именно това дали календара е слънчев,лунен или смесен определя половината календар, и дали изобщо е точен.
"Българите пренасят от хилядолетията преди Христос една от най-съвършените системи за измерване продължителността на земната година. Движението на съзвездията, оприличени на животни, се отчита в 12-годишен цикъл в съответствие с пътя на Янкул (Юпитер) около Слънцето. ЗНАКЪТ НА КАЛЕНДАРА представлява РАВНОРАМЕНЕН КРЪСТ с образите на Слънцето и Юпитер в горните междурамия на кръста. КРЪСТЪТ е универсално изображение от най-дълбока древност, символизиращо връзката между небето и земята. То се получава по законите на календара. В дните на пролетното и есенното равноденствие /22 март и 22 септември/ сенките върху земната повърхност, хвърлени от вертикална ос, са двете равни рамене на кръста /по хоризонтала/. В дните на лятното и
зимното слънцестоене (22 юни и 22 декември) сенките очертават късата и дългата част на кръста по вертикала.
И тук какво е доказателството? Че кръстът е древен символ?

НАЧАЛО НА ДРЕВНОБЪЛГАРСКОТО ЛЕТОБРОЕНЕ
Известно е, че древните българи са знаели отлично основните закономерности на движението на планетите и Земята около Слънцето, и въз основа на тези свои познания са носители на знанието за един от най-съвършените и до днес календари. По начина на подреждането на дните и месеците, календарът на древните българи е превъзхождал индийските и китайските календарни системи. В съответствие с древнобългарския календар годината е имала 365 денонощия. Започвала е с най-късия зимен ден, който е бил празничен. Към всяка четвърта година се е отчитал един допълнителен ден, наречен "Ден на слънцето”. Най-късият зимен ден и “денят на слънцето” не са били в неделя. Дванадесет месеца формирали четири тримесечия, като всеки месец на последното тримесечие имал 31 денонощия, а останалите два месеца – по 30 денонощия. Така всеки член на древнобългарското общество можел самостоятелно да води отчет за изминалото време.
Всеки,който гледа в небето може д аизведе закономерностите. За това не са нужни хиляди години. Останалото е аритметика. А и по-дяволите, не знаем колко са били дълги месеците на прабългарите. Нкъде не е казано. Със същия успех можеш д твърдиш,че пет от месеците са били с по 15 дена.

В древнобългарското летоброене има периоди от време равни на 3, 10, 12, 17, 19, 21, 30, 47, 50, 53, 300, 600, 4332, … древнобългарски години, срещащи се и като множители, и като интервали от време. Най-продължителният от тях се равнява на 6328 древнобългарски години. Отбелязан е във фрагментарния надпис на кан Омуртаг и се отнася към 823-та година от новата ера. Той представлява 14 реда текст, навярно заключителна част от договор, сключен между Дунавска България и Византия. Надписът е издълбан с хубави букви върху мрамор и по всяка вероятност произхожда от столицата Плиска*. Ето какво е записано в него:
“[…на владетеля] името е [Омуртаг кан ювиги]. Годината от появата на истинския бог бе 6328. Принесоха жертва и се заклеха за вписаните в книгите [взаимни договори]
 Това историческо свидетелство може да се приеме за доказателство за ранните начала във времеизмерването по българския календар. Според изчисленията на големия български историк проф. Васил Златарски това начало се отнася към 5 505 г. преди новата ера. В този смисъл можем да пресметнем, че предстоящата 2001 година след рождението на Христа всъщност се явява 7 506 г. от началото на древнобългарското летоброене. Така Българите се нареждат сред народите с най-древно времеизмерване – показателен факт за тяхната изначална цивилизационна закваска."

Всъщност оцелялата и четлива (заедно с очевидно възстановимите
повредени думи) част на надписа гласи:
“... негов ... клетви ... Бог да даде ... Цик и
... брат ... името ... година ... на истинския Бог ... на света 6328-
ма ... се заклеха ... на хартии ... успоредни...”

6328 година е от сътворението на света и е според християнското летоброене,както то се приема в Юлианският календар.
Приетия в момента превод на текста е:

“... негов ... забравиха клетвите ... нека бог да даде ... бяха
пратеници Цук и ... брат му. А името на владетеля е Омуртаг, хан
ювиги. Годината от появата на истинския бог бе 820, а от
сътворението на света 6328. Направиха писмен договор и се
заклеха ... вписаните глави в разменените документи [текстове].”

И в крайна сметка този надпис съобщава за сключения 30-годишен договр между Омуртаг и Лъв 5

Източник - Лилия Любенова - "Фрагментарен надпис 43

И така,този надпис НЕ Е доказателство за прабългарския календар.


Защо ли в ЮНЕСКО мислят че календара на Прабългарите е най-точният в света...

Единственият писмен документ, който дава много малка и непълна информация за календарната система, е Именникът на българските ханове. Въпреки това български и чуждестранни учени утвърждават неговото съществуване.
Нали тва и аз се опитвам да ви налея в главите. Има го календара,ама нямаме подробна информация з анего.

Борис Рогев в книгата си "Астрономически основи на първобългарското летоброене", издание на БАН 1974 г. установява, че прабългарският календар не е нито китайски, нито тюркски, а предхожда всички известни в Азия календарни системи. С 2000 г. той е по-стар от китайския, халдейския и египетския.
На базата на какво? Нали по-горе уточнихме че само Именника дава информация за системата! И при това от същата тази статия!

Още в ХVII век известният китайски учен Джао Ин доказал, че прабългарите не са заимствали от китайците, а точно обратното. Той проследява наличието на животинския циклов календар в Китай до I век, и твърди, че цикълът произхожда от "северните цивилизации" и че "в епохата на Хан (206 г. пр.н.е. - 25 г. н.е.) западната граница на Китай била нарушена от пришълци,които се заселили в Ухуан и се смесили с местното население. Тогава именно цикълът се разпространил в Срединното царство".
Именника е намерен през 19-ти век. Два века по-късно. При това в Русия. Следователно въпросния китаец няма как да докаже това. А той използва ли думата "българи" в текстовете си?


Казват, че тогава се наложило да построят и Великата китайска стена,за да спре набезите на българите. Това е времето на Централноазиатския хунски племенен съюз, в който влизат и българите от рода Дуло. Затова можем спокойно да кажем, че принадлежи на българската цивилизация, народа на рода Дуло,от който произхождат Авитохол и хан Кубрат.
Кой го казва? А какви са източниците,че Дуло влизат в състава на хунските племена. Освен предполагаемия им произход от Атила. Но това е непроверимо, тъй като нямаме данни, а през средновековието е било практика да се изкарва,че владетеля произлиза от някой велик герой на миналото.
А и ако А принадлежи на Б, това не означава че Б е А! Елементарна логика.

По последни данни прабългарският календар е най-съвършенния в света и началото му е през 5505 г.пр. Христа. В същността си е информация за най-точното време на планетата с месеците, дните, часовете, минутите; съдържа „Златното число” 365, което се дели на 4-колкото са сезоните; на 13, колкото са седмиците в тях; на 52, колкото са годишните седмици и на 7, колкото са дните в седмицата.
По последни данни, знаем,че е имало прабългарски календар, но ме и доколко е точен, нито кога е началото му. И май вече споменах - нямаме да нни прабългарите да са използвали седмиците. А за часове и минути е абсурдно да се говри в случая. В източниците с аспомеанти само имена на месеци, и имена на години.
Цикълът от 60 г. За древния астролог се равнявал на 1 звезден ден. Самият календар представлява мандала, в която са включени слънчевият и лунният цикъл, а в средата е магическа янтра (най- ниският в математиката квадрат),наречен от науката модел на Вселената или център Тангра.
Източници! Каква мандала? т'ва са прабългари! Защо център Тангра? Източници!!!

В квадрата са включени числата от 1 до 9, а в центъра е числото 5. Цифрите са разположени така,че сборът от числата по хоризонтала, вертикала и диагонала винаги е равен на 15. Вечният календар на българите е сакрална схема за хармония, космогоничен модел на системата Земя - Вселена, изразен по прост начин, на символичен език, космически код на времето. Описание на цялотос различни символи, модули и елементи, които фиксират абстрактно върху черупката на костенурка движението на съзвездия, оприли чени на животни в бита.
Източници!!!!! И може би ще се повторя, но И-з-т-о-ч-н-и-ц-и!


Схемата на календара била прилагана от предците ни при строежа на юртата, която в същността си е една малка обсерватория. Календарът е признат и от ЮНЕСКО за един от най-точните в историята.
А какви са източниците, че прабългарите са живели в юрти? Юнеско няма д аго коментирам пак.
Засъжаление, по нещастно стечение на историческите събития, времето ни еоставило малко археологически паметници и трябва да учим историята си отчуждите хроники на победените от българите, които по обясними причини са омаловажавали нашето историческо присъствие.
А именно? Кои народи са покорени от българите? И кои народи имат в хрониките си данни за нашия календар. МАй само в Именника...опа,той е български.
“Календарът като документ за измерване на времето е съществувал от дълбока древност в различни цивилизации. Един от най-старите календари е този на прабългарите, създаден както се твърди в 2824 г. пр. н. е.
нали беше 5508?

Имаме достатъчно сведения още от далечното ни минало, че началото на всеки сезон е било свързано с една или друга проява от битовия и духовен живот на българина и е било празнувано в много от случаите особено тържествено.
Както и при всяка друга земеделска цивилизация.

Тюркската теория е само една от многото, и яко издиша! Или катое за древност и календар е вярна?

Вън от съмнение е, че цикличността в календара на прабългарите е подобна на тази, използвана в календарите на други източни народи и е вековен извор вероятно от емпирично наблюдаваните биологични, климатични и астрономични цикли. Дори и да имат някакво магическо предназначение, названията на годините са явно свързани с духовния и материален бит на древния ни народ.
Ето това, вече е по-сериозно твърдение. След три страници най-накрая, нещо което има подкрепа от находките и източниците!!!

 А и най-накрая още едно сведение - това от 10-ти век.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Mirotvorec в Януари 24, 2009, 09:27:46 am
Цитат
Цитат на: Una в Вчера в 11:12:02
Димитър Съсълов стига до този извод още през 1936 год., когато издава книгата си "Пътят на България". Като доказателствен материал използва единствено написаното в китайски хроники.
Доказателства кои са българите и какво са направили има, всичко зависи кой какво чете.

Писано ли е там черно на бяло "българи"? Ако не е, значи не става въпрос за българи,а за друг народ!!!
Да, съвсем точно китайците са знаели за кого пишат. Цитирам:
"Когато са се запознали по-отблизо с тях, изглежда, че българите са им направили толкова силно впечатление, щото те, китайците,не само че се опитали да запишат името им по множество начини, търсейки може би най-сполучливия, но дори и започнали да го прикачват към званията на свои пълководци и политици-пратеници. Така в своите най-добре съчинени летописи, тези от времето на династията Хан, китайците са ни запазили българското име, записано по толкова много различни начини."

Нека да кажа още един път-източници за българите и за тяхното държавно устройство, за знанията им в областта на астрономията и звездоведството, за календара им има и то много. Ето някои от тях:
"Шъ-ки"- "Исторически писания", съчинени от Се-Ма-Тан, известен и като , забележете, "велик княз астролог" при Ву-ти. Цялата 110 глава в този летопис се занимава само с хунорите(излишно е да доказвам, че хунори=българи) и обхваща събития докъм 97 г. пр.Хр.
Ценни сведения съдържат и "Цун-Чиу"-"Годишници", за които се смята , че били съставени от Кунг-фу-дзъ. Освен това от значение са и по-късните "Хоу-хан-шу"-"Книги за новата Хан" и "Пен-ки" - "Коренни записвания".
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 24, 2009, 18:25:52 pm
Ами вземи напиши някои от тея имена?
А всъщност има сериозна нужда да докажеш че хунори е равно на българи.Иначе сведенията ще са за хунори,а не за българи

Дори българите да са част от хунския племенен съюз, това не значи че хуните са българи.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 24, 2009, 20:48:42 pm
Gil-Galadh!  Ако няма какво да кажеш, по-добре не го казвай! Препоръчах ти да прочетеш за какво става въпрос и едва тогава да се включиш в дискусията. Въпроси от рода на "кой, как и защо го казва" можеш да намериш в инфото, което е приложено по темата, която можеше да бъде обсъждана тук, но за съжаление на всички се превърна в обект на безпочвените ти съмнения и забележки! Казах го преди, ще го кажа и сега - анализът, който правиш на постовете ни, с нищо не е впечатляващ, и е плод на некомпетентност и безхаберие! Не е това начинът да научиш нещо! Всъщност, Здравец бе прав, предупреждавайки: "Уна и Сириус, няма смисъл да се опитвате да доказвате точно на Гилад правотата си. Труда ви ще отиде на вятъра..."! Отговорите ти по този пост, както и на следващите, повече не смятам да визирам! Нито ще им отговарям - наистина не си заслужава труда!
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 25, 2009, 00:10:37 am
Цитат
Цитат на: Una в Вчера в 11:12:02
Димитър Съсълов стига до този извод още през 1936 год., когато издава книгата си "Пътят на България". Като доказателствен материал използва единствено написаното в китайски хроники.
Доказателства кои са българите и какво са направили има, всичко зависи кой какво чете.

Писано ли е там черно на бяло "българи"? Ако не е, значи не става въпрос за българи,а за друг народ!!!
Да, съвсем точно китайците са знаели за кого пишат. Цитирам:
"Когато са се запознали по-отблизо с тях, изглежда, че българите са им направили толкова силно впечатление, щото те, китайците,не само че се опитали да запишат името им по множество начини, търсейки може би най-сполучливия, но дори и започнали да го прикачват към званията на свои пълководци и политици-пратеници. Така в своите най-добре съчинени летописи, тези от времето на династията Хан, китайците са ни запазили българското име, записано по толкова много различни начини."

Нека да кажа още един път-източници за българите и за тяхното държавно устройство, за знанията им в областта на астрономията и звездоведството, за календара им има и то много. Ето някои от тях:
"Шъ-ки"- "Исторически писания", съчинени от Се-Ма-Тан, известен и като , забележете, "велик княз астролог" при Ву-ти. Цялата 110 глава в този летопис се занимава само с хунорите(излишно е да доказвам, че хунори=българи) и обхваща събития докъм 97 г. пр.Хр.
Ценни сведения съдържат и "Цун-Чиу"-"Годишници", за които се смята , че били съставени от Кунг-фу-дзъ. Освен това от значение са и по-късните "Хоу-хан-шу"-"Книги за новата Хан" и "Пен-ки" - "Коренни записвания".

Миро, днес се поразрових в Гугъла, търсейки коментари по книгата на Д. Съсълов "Пътят на България" и виж на какво попадам:

Зодиакалният календар с дванадесетгодишен цикъл - изцяло българско откритие

Редица учени са впечатлени от огромните познания на българите в древността в областта на астрономията, строителството, наличието на древна писменост, умението да създават държави. Българите са познавали отлично закономерностите на движението на планетите и Земята около Слънцето. Те създават календар, който учени през 70-те години на XX век обявяват за най-точния от всички известни досега, а в ЮНЕСКО се обсъжда възможността да бъде утвърден като световен календар. Много автори отнасят неговото начало към шестото хилядолетие преди новата ера. Проф. Златарски определя за начало 5505 г. пр.н.е. Други учени като Димитър Съсълов, Йордан Велчев, Никола Станишев и др. са на мнение, че зодиакалният календар, с дванадесетгодишен цикъл е изцяло българско откритие.

Известният германски синолог проф. Велфрам Еберхарт в книгата си "Локалните култури на Китай" подчертава, че китайците заимстват от българите не само календара, но и редица културни новости. През 2697 г. или 2637 г. пр.н.е китайците заменят своя лунен календар с българския, отчитайки неговите предимства.
Източник: http://archeologia.bourgas.org/resursi-kalendara.htm (http://archeologia.bourgas.org/resursi-kalendara.htm)

Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 25, 2009, 01:20:48 am
Въпроси от рода на "кой, как и защо го казва" можеш да намериш в инфото, което е приложено по темата, която можеше да бъде обсъждана тук, но за съжаление на всички се превърна в обект на безпочвените ти съмнения и забележки!
Сори,ама такова нещо няма! Няма посочени източниции, няма посочени находки и документи,на които твърденията да се позовават. Посочи ми дори едно, което да е подкрепено от исторически източник.
Казах го преди, ще го кажа и сега - анализът, който правиш на постовете ни, с нищо не е впечатляващ, и е плод на некомпетентност и безхаберие! Не е това начинът да научиш нещо! Всъщност, Здравец бе прав, предупреждавайки: "Уна и Сириус, няма смисъл да се опитвате да доказвате точно на Гилад правотата си. Труда ви ще отиде на вятъра..."! Отговорите ти по този пост, както и на следващите, повече не смятам да визирам! Нито ще им отговарям - наистина не си заслужава труда!
Не правя кой знае какъв анализ, искам някакви източници на твърденията.

И да прочетох всички материали. Най-доброто - открихмне още еди низточник,че блъгарите са имали календар - едно писмо от териториит ена волжка България от 14-ти век.

Хора... няма как  едно нещо да се твърди че е на 7000 години, при условие,че единствената информация,която имаш идва от 1500 години насам, и в нея не се споменават конкретни числа, като коя година е и т.н. Дори тогава няма как да се знае дали наистина календара е толкова стар, или е по-нов и плод на митология. Няма как да се разбере коко е стар прабългарския календар, нито колко дни са месеците, нито какви цикли има, дори някои от имената на месеците са неизвестни, защото просто НЯМА сведения и данни! Има данни за годишния цикъл, и дванадесетгодишния цикъл, А те са такива че можеш да си ги въртиш до безкрай! С всички тея псевдо-националистически глупости ви манипулират по крайно смешен начин!
Ккави блъгари в Китай - ако имаше щеше да има сведения в които да пише Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И, какви Българи 2000 години преди новата ера? Ако имаше, щеше да има сведения, в които пише Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И!!!
Ако няма сведения, не значи че нещата не са така, означава че НЕ СЕ ЗНАЕ как са били и ангажирането с конкретно мнение е манипулативно.

Ето призовавам - опровергайте ме не със статии - а аргумент по аргумент. Посочете източници и сведения за всяко нещо,за което мислите,че не съм прав! Давайте! Все пак аз вече три страници изисвам цели фермани, коментирам статии,раздробжявам ги, изказвам мнения, а насреща само лични напатки! Давайте по сериозен начин. Хванете моите аргументи и ги опровергаите, посочете защо не са верни, кое ги прави неверни, какви са източниците и доказателствата за обратното.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 25, 2009, 06:17:07 am
Гил, ще направя един последен опит и дано този път нещата се изяснят! Ти постоянно питаш за източници – погледни внимателно – под всяка статия във зип-файловите те са посочени! Какво трябва да направя – да ги извадя на отделен списък ли?
От друга страна, в текса на всяка статия, нейният автор посочва източниците и литературата която е използвал, цитират се имена. Ако в тази част има пропуски, то вината си носи самият автор! Не мога да съм отговорен за това. Критерият ми бе, че информацията от различни източници се припокрива и допълва.
Опитай се, ако ти е възможно, да намериш първо своите аргументи в постовете си! Не знам мнението на другите участници в дискусията, но АЗ не ги намирам. Там са единствено твоите разсъждения и нищо повече! Дай ти един източник, подкрепящ твоята теза, за да стане дискусията равноправна! Всеки може да вика “Осанна” или “Разпни го”, но това не е аргументирана критика, Гил! Хич даже! В този смисъл не можем да опровергаем аргументите ти, просто защото те липсват! НЯМА ГИ, разбираш ли! Ще посоча пример от последния ти пост: “...Ккави блъгари в Китай - ако имаше щеше да има сведения в които да пише Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И, какви Българи 2000 години преди новата ера? Ако имаше, щеше да има сведения, в които пише Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И!!!”..., ха сега ми посочи аргумента си! Ще ти кажа – това са само и единствено твърдения! Доказателства зад тях няма! Ако има, дай ги!
 :) Прав си обаче, казвайки – “Не правя кой знае какъв анализ...”  :) Това – в рамките на шегата! Гил, нищо лично от моя страна!

П.С. Ако очакваш да прочетеш на някое глинено гърне от преди 2000 години “Направи ме бай Иван-Българина от провинция Чун Чин, пристигнал тук заедно с хуните”, знай че такова нещо няма да видиш!
П.С. И друго: “С всички тея псевдо-националистически глупости ви манипулират по крайно смешен начин!” - едва ли бих позволил на някого да ме манипулира някак си! Хич не залагай на тази карта! Тук глупаци няма, Гил!
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Mirotvorec в Януари 25, 2009, 09:46:35 am
Цитат
А всъщност има сериозна нужда да докажеш че хунори е равно на българи.
Нито на теб, нито на когото и да било имам намерение да доказвам каквото и да е, защото много по-компетентни люде вече са го доказали по неоспорим начин. Казвал съм го вече и пак ще го кажа - твоите неистови напъни да омаловажиш нашата история предизвикват само смях.

http://www.tengrianstvo.blogspot.com/ (http://www.tengrianstvo.blogspot.com/)
Един отличен сайт с чудесно подбрани материали, препоръчвам го на всеки, който иска да се запознае с българската история! Един кратък откъс:

"След като научих още много работи, разбрах, че истината е точно обратната. Китайците са научили от хуно-българите „своя" 28-звезден кръговрат, а не обратното, както съм го писал в „Елбетицата". Сега би трябвало да я поправя много основно в друга посока и в сърцето на тази посока ще стоят българите, а не китайците. Те са били само едни доста съвестни, извънредно трудолюбиви и крайно многобройни и в ония времена хора, които за късо време - може би за около три века - са възприели принципите на хуно-българската астрономия, но след това им се е видяла мъчна и са се отказали от нея. Запазили са само 28-те хюта (съзвездия) в своята астрология, така както ние сега сме запазили 12-те халдеогръцки съзвездия на зодиите. Китайците са ги съхранили най-грижливо в астрономическите си съчинения и главно в астрологическите. Китайските астрологически съчинения и до ден днешен упражняват извънредно голямо влияние както и дванадесетте зодии в Европа. Някой друг път би било интересно да се разкаже накъсо докъде всъщност са стигнали в астрономията хуно-българите. Ще добавя, че китайците са възприели от хуно-българите не само астрономическите знанияза небесните съзвездия, за небесните дворци и явления, а също така извънредно много други неща."

Това са думи на Тачо Танев от 30 авгукт 1996г.
http://tengrianstvo.blogspot.com/2008/10/blog-post_833.html (http://tengrianstvo.blogspot.com/2008/10/blog-post_833.html)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 25, 2009, 16:35:41 pm
Явно не сме се разбрали какво имам предвид под източници. Та източници не са други книги на други автори от съвремието. Източници са археологически находки, документи и изображения от периода. А такива никъде не се посочват.

Опитай се, ако ти е възможно, да намериш първо своите аргументи в постовете си! Не знам мнението на другите участници в дискусията, но АЗ не ги намирам. Там са единствено твоите разсъждения и нищо повече! Дай ти един източник, подкрепящ твоята теза, за да стане дискусията равноправна! Всеки може да вика “Осанна” или “Разпни го”, но това не е аргументирана критика, Гил! Хич даже! В този смисъл не можем да опровергаем аргументите ти, просто защото те липсват! НЯМА ГИ, разбираш ли!
За българския календар източниците съм ги посочил доста по назад - това са Именникът на българските ханове, и още едно две неща. Вижте на предната страница. Твърдя че, въз основа на съществуващите източници не можем да изкараме сведения за българския календар повече от това,че има имена на месеци, че те са дванадесет, и че има 12-годишен животински цикъл. Евентуално може дас еприеме етнографскотрои  фолклористкото сведение за началото на новата година на Игнажден. Източници - на предната страница един от първите ми постове.
Твърдя и че не можем да твърдим че в календара има цикли на 60,80,120 и т.н. години, нито можем да кажем кога е измислен, нито коя година е по него. не знаем дали е слънчев,лунен или смесен.Тази теза е несъстоятелна, защото няма факти,които да я подкрепят, такива неща няма в съществуващите сведения.


Ще посоча пример от последния ти пост: “...Ккави блъгари в Китай - ако имаше щеше да има сведения в които да пише Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И, какви Българи 2000 години преди новата ера? Ако имаше, щеше да има сведения, в които пише Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И!!!”..., ха сега ми посочи аргумента си! Ще ти кажа – това са само и единствено твърдения! Доказателства зад тях няма! Ако има, дай ги! ....
...
П.С. Ако очакваш да прочетеш на някое глинено гърне от преди 2000 години “Направи ме бай Иван-Българина от провинция Чун Чин, пристигнал тук заедно с хуните”, знай че такова нещо няма да видиш!
Мнението ми е, че няма българи преди новата ера, нито са играли роля в развитието на Китай. Аргументацията е, че няма сведения. Когато няма сведения за нещо, то не може да твърдиш че е така.
И именно такова гърне очаквам, или откъс от трактат на Ху-Ли, в който пише "и се изсипаха българитеи опустошиха половин Чин" или "и надойдоха хуните, а с тях българи, мамалигари, еничари, граничари, краставичари и прочие свовлоч"
 Другия вариант е да се направи засичане. Например кръстонсците често пишат за Влахия и Загора, но имат в предвид България - назовават владетеля,градове, как самия народ се нарича и т.н. 


едва ли бих позволил на някого да ме манипулира някак си! Хич не залагай на тази карта!
Е вече трета страница нищим тази тема,нали?  ;)

Миротворецм разгледай коментарите на статиите на предната страница,вместо пак да пускаш същите неща, не искам да се повтарям.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: daskala в Януари 25, 2009, 16:51:37 pm
Твърдя и че не можем да твърдим че в календара има цикли на 60,80,120 и т.н. години, нито можем да кажем кога е измислен, нито коя година е по него. не знаем дали е слънчев,лунен или смесен.Тази теза е несъстоятелна, защото няма факти,които да я подкрепят, такива неща няма в съществуващите сведения.

Явно че Гил е най умния. Лошото е че търси документи, а не може да чете китайските стари архиви,където са документирани факти.
За гил Съсълов е наивник като нас, а и германските историци на които той се позовава също.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 08:13:41 am
 "...През 1866 година, руският учен Андрей Николаевич Попов публикува „ Обзоръ хронографов руской редакции“ , Москва, 1866 год. На стр. 25 е напечатан списък с князе, свързан с древната българска история. А. Попов открива списъка докато изследва сборници с преводи от гръцки на старобългарси език. В два от тези сборника , той открива текст, в който се изреждат имената на князе и данни за тях. Списъкът става известен като „ Именник на българските владетели“.По късно са открити още два преписа известни като : Уваров препис от края на 15 век.Съхранява се в Москва, №Увар, 1334(10) , открит през 1946 г. и публикуван за първи път от М. Тихомиров. Московски препис от началото на 16 век. Съхранява се в Московската синодална библиотека. Погодинов препис от края на 16 век.Съхранява се в Петроградската библиотека, №1437. Предполага се, че Московският и Погодиновият препис са съставени по един и същи оригинал, като не е изключено да са преписи на по-стария от тях Уваров препис.
Съставителят на Именника не е известен. Времето на неговото съставяне също не е известно .
 И трите преписа са включени в ръкописни сборници на старата руска литература, които са компилация на „Летописец елинский и римски“ наред с други хроники. Списъкът с владетелите е вмъкнат непосредствено след Библейската книга на царете. Годините за управление са предадени с византийски буквени цифри, което кара редица изследователи да предполагат, че оригиналът в първоначалния си вид е бил написан на гръцки език.По обем е само две страници. Вече 140 години списъкът е изследван от специалисти, като са разгледани различни проблеми свързани с него. Книгите и статиите, които пряко или косвено засягат проблемите в Именника са над 200. Изследователите занимаващи се с този проблем са няколко десетки учени от чужбина и България..."

Който има очи, да види... По долу пускам няколко прикачени файла с важно инфо, както за историческата и археоложката история на календара, така и за астрономическата му стойност!
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 08:15:17 am
И още малко...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 27, 2009, 11:26:54 am
Сириус, обзорният преглед е много добре направен. Въпреки че не съм абсолютно съгласен  с изводите - това е пример как трябва да се работи.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 12:32:05 pm
В зип 03 има публикувана статия на руски език. А това е превода и:
ФУНДАМЕНТАЛНИ ПРИНЦИПИ НА БЪЛГАРИСТИКАТА

Те /българите – бел. Sirius/ са били наричани по различен начин – китайците са ги наричали хунну – сюнну /от китайското ху – чуждородец (по Боровков), о-кут или огур, полюхан – българин, шан-ху; сасанидските перси – туран, торкан, ефталити, древните армени – болкар, булх, чени /китайци/, хуни; древните гърци и римляни – хуни, скити, варвари, тюрки, българи, булгарос, вулгарос, онгури, уногондури; арабите – булган, бурджан, сакалиба; будистите - тибетци и индусите – уйгури, но в действителност и в основата си това са били българи, по-извесни на света като булгари /Н. Баскаков/, а в съвременната българска наука, като прабългари.

Още в края на ІV хилядолетие преди н.е., смесилите се с европеидната раса прото-тюрки и монголи от Саяно-Алтайския регион, се разделят на огуро-тюрки от ре-езиковия клон от една страна и на огузо-тюрки от зе-езиковия клон от друга, в която се намират предшествениците на огузите, кипчаките, уйгурите и карлуките.

Първият клон, по мое виждане /на автора на статията/, може да се нарече Български (Bulgarian), а в археологическата експонента на този клон Афанасиевската култура (Golden 1980,42-43), чиито по-късен приемник и продължител, се явява Карасукската култура /Добрев, Юхас/.

С течение на времето, отделните племена се консолидирали в Минусинската котловина, която се явява и прародина на булгарите /Bulgars/, въобще и в частност на болгарите /Bоlgars/ - хуни (сюни), турани, волжските, кавказките, кубанските, приднепровските, анатолийските, придунавските, македонските, трансилванските, панонските и др.

В Минусинската котловина, най-близки съседи на българите са протоогузотюрките, индоиранците, неголяма група от които с течение на времето се е преляла в българите, създавайки нов клон, от който по-късно произлезли източноиранците /усуните/, монголите, тунгусо-манджурите, фино-угрите, кипчаките, китайските общности динлин и юечжи, китайците, тохарите и др.

Индоиранците от Андроновската култура до края на ІІІ хилядолетие преди н.е., са успели да опитомят коня, извършвайки по този начин първата и най-важна за човечеството революция, а афанасиевите българи в Минусинската котловина са били първите, които са го пренесли в останалия свят.

В своята прародина българите са били предимно номади и скотовъдци, но допълнително и успешно са се занимавали и със земеделие и по археологически данни още в Бронзовата епоха в края на ІІІ-то и началото на ІІ-то хилядолетие преди н.е., те са жънели с бронзови сърпове, живели са и са строили постоянни дървени домове, а по време на извеждане на животните на паша в яловете, са използвали и преносими шатри – юрти. Погребвали са мъртвите си с изрисувани гипсови маски поставени на лицата им, в гробове /на бълг. – ковчег/, богато украсени, строили с храмове и светилища със скулптури и рисунки, а в скалите са издълбавали изображения на хора и животни, правели са и каменни фигурки на същите типажи /Артамонов 1973, 218-219; Крадин 2003, 151; Новгородова 1981, 203-231; Савинов 1981, 232-248; Юхас 1985, 2б/.

В средата на І хилядолетие преди н.е., в Северозападен и Северен Китай, булгарите /Bulgars/, вече чувствително се диференцирали в три сравнително различни и самостоятелни племенни групи:
•   Авари /на китайски – ухуан/, прадеди на по-късните ефталити
•   Болгарите /Bоlgars/ - на китайски Poluohan, Poliuhan, Buliuhan, Buluojian, Bulugen (според професор Chen), в това число и племе с името булк - на китайски поуку/пугу/боху, а също и сабирите – на китайски сянби, кутригури и др.
•   Хазарите – на китайски хесе.
Без да считаме тюркутите, които действително са извършили мащабен в дълбочината си, но оставащ единствено военен поход чак до Крим, късноантичните и ранносредновековните българи, по същество се явяват първите и единствени излезли на историческата сцена и които в продължение на 10 – 12 века са мигрирали, разпространявали, общували, заселвали и владяли много територии и народи от Алтай, до Балкана и р. Рейн.

В началото на миналия век се е мислело, че в Късната Античност и Ранното Средновековие, в Кавказ, Анатолия и Европа и без да се вземат в предвид родствените им авари и хазари, само българските племена са били около десет и са наричани по петнадесет различни начина /по Моравчик/, но сега вече “ От античните източници са известни около тридесет племена от българския кръг /включително и вариантите/”, според професор Егоров, при това само в Кавказ, в VІ-ти век се формирали три сравнително обособени и самостоятелни племенни обединения – купи болгар, кучи болгар и чавдар болгар /Хоренаци/, към едно от които е принадлежало и племето на онгурите, чието източно-иранско име е ванандур/уногондур, от които произлизат собствено и придунавските българи.

Още от древни времена, най-близки и неизменни съседи на българските племена и народи са били прото иранците, източните прото иранци, асианите, китайските усуни, согдите, персите, аланите и др., с които българите са общували и обменяли елементи от материалната и духовната си култура и език, а с част от някои от тези племена, например дунавските алани, направо са се преляли в съседните си български общности, в резултат на което и самите българи са били частично иранизирани.

В основата си и като цяло българите са европеиден народ, в който се преплитат чертите на расово-антропологичния тураноиден тип, за което съществена е ролята на андроновсия антропологичен тип (Liptak 1983, 134) и на прото иранците от ІІІ хилядолетие преди новата ера живеещи в западната част на Минусинската котловина и се формирали окончателно като общност  в началото на Новата ера в Средна Азия (Laslo, Racz 1984), носители на преобладаващите български и ирански типове белези /Добрев/.

При придвижването си на запад, българските племена създали, организирали и оглавили българската Източнохунска империя в Централна Азия, българската Западнохунска империя в Европа, Кавказка Барсилия, приазовска Велика България, Хазарския Каганат, Волжска България, Придунавската империя на Първото Българско Царство, Аварския Каганат, Керамисийска България в Македония, в своята основа е българско и Унгарското кралство, а в Древен Китай е имало и напълно български по произхода си монархически династии, самостоятелни български княжества или жупанства са се образували по целия път на миграцията на българите на запад, например – Духлати в днешен Казахстан, но те са били не малко и Трансилвания и в Панония.

Българите са вървяли начело на Великото преселение на народите; именно те се явяват и причината за издигането на Великата китайска стена; много по-късно отблъсквайки Византия отвъд Среден Дунав и Балкана, те са подготвили гибелта и са участвували в унищожаването на Западната Римска Империя, а по този начин и в унищожаването на Робовладелския строй, давайки началото на новия Феодален строй.

Българите са пренесли в Европа и нова бойна тактика с активно участие на конницата, включваща сабята, седлото, стремената, шпорите, окачващо-наборния пояс /Панченко 2007, 5-10/, каруцата, но преди всичко културологически изключително значимите думи “книга” и “буква”, които още около Новата ера, те заимствали от китайците, като при последната фонетическите форми се наблюдават добре и в унгарския и в чувашкия език.

В различна степен е приносът на булгарите и болгарите, взели участие в етногенезиса на бурятите, монголите, китайците, някои памирски ирански народи и афганците, уйгурите и киргизите, казахите в чието формирование присъства и българския род Дуло – Духлатите в Шежир, башкирите, татарите – с чувствителна тежест, добре се долавят следите им на основата на диалектната лексика у тюркмените, азерите, гагаузите, турците, балкарците, осетите, арменците, в големи части от кавказките народи, приуралските угро-фински народи, при руснаците, украинците, белорусите, поляците, чехите, сърбите, хърватите, при румънците – с чувствителна тежест, при унгарците – с чувствителна тежест, при италианците, при немците – по линия на баварските немци /според професор Фрицлер/, при норвежците, шведите и дори при ирландците.

Значителен и съществен е българският принос в руската народност, държава и култура: Киевската Рус е възникнала и се е образувала върху земите на Северните българи, известни повече като Черни българи, които източните славяни са претопили и асимилирали, така че по време на княз Игор, бългринът по произход мислител Боян, вече с нищо не се различавал от останалите руснаци. Оттогава в руския език са останали редица български думи, като байтур – богатур, телега – български – талига и др. /по Мендес/

Дъщерята на българския княз Владимир-Расате, княгиня Олга, по рождение Елена е майка на св. св. Борис и Глеб /Добрев/ и е една от радетелките на масовата християнизация на Киевска Рус от придунавските българи, започнал и продължил с векове процес на предаване на руснаците на писмеността и книжовността.

Българите от Източна Европа, в това число и Волжските българи, се явяват основатели редица големи руски градове като Киев, Казан, Новгород, Владимир и особено на един от големите мегаполиси на днешния свят – Москва, със знаменития си площад Арбат, наречен на името на българския княз Арпад. /Добрев/

Източник:  http://bolgnames.com/text/Principles.html (http://bolgnames.com/text/Principles.html)

Превод от руски: Sirius
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 12:43:18 pm
 :) И това е напредък, Гил! Това са само факти, такива, каквито търсиш! И астрономическа аргументация! Там нещата са казани точно и ясно, математическият модел е издържан и затова е малко трудно да се спори! Всъщност и в предните си постове предложих подобна информация, вярно доста разбъркана, което си е мой пропуск.
Поздрави!!!  :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Здравец в Януари 27, 2009, 13:43:11 pm
Признавам, не съм прочел всичките материали, които е дал Сириус и не знам какви тези застъпват. Отворих само един от тях и две изречения ми направиха впечатление. Изводи до които е стигнал автора, а именно:
"От друга страна , определението тракокимери насочва вниманието ни към траките, които също са наши прадеди. То показва, че траките и древните българи поначало са родствени народи, и няма нищо случайно в избора на Кан Исперих за новата българска родина."
Както знаем, траките са населявали Балканският полуостров. И щом нашите деди са Траки, значи Траки=Българи и следователно Кан Исперих не създава тук "новата българска родина"/колко нелогично звучи този израз!/, а се завръща у дома, както вече казах по-горе.
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 14:23:18 pm
Здравей Здравец!  :)
Статиите които публикувах в темата са един конгломерат, изразяващ различни гледни точки и хипотези, като старателно гледах те да не се повтарят с тези представени от Миро и Уна. В този конгломерат са представени мненията на историци, археолози и астрономи. Ако ме питаш за личните ми пристрастия, ще ти отговоря направо - те не клонят само и единствено към Добрев, Съсълов или Кръстев! Факт е че ние, българите сме, ако не най-древният, то един от най-древните народи на тази земя. И не само азбуката и розовото масло сме дали на останалите народи. От днешния ден е много трудно да се правят изводи, информацията е крайно оскъдна, а понякога изкривена. Особено тази, идваща до нас от чуждите източници. Съветът ми е, ако имаш възможност - прочети всичко! Не е малко, но мисля че ще получиш отговор на въпроса си!
Поздрави!!!  :)
Sirius
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 27, 2009, 14:33:24 pm
....Както знаем, траките са населявали Балканският полуостров. И щом нашите деди са Траки, значи Траки=Българи и следователно Кан Исперих не създава тук "новата българска родина"/колко нелогично звучи този израз!/, а се завръща у дома, както вече казах по-горе.
Вече се бях отказала да пиша в таи тема. Благодаря на Сириус, Миротворец, Здравец и всички останали хора с положително и НЕнихилистично и безмислено отричащо мислене.
Здравец, за траките и българите, че са сродни народи отдавна съм чувала, че има теории. Символ на това "завръщане у дома" е било спирането на бръсненето на главите на българите (което са практикували преди да дойдат), поради "завръщането им у дома"...
Поздрави на всички родолюбиви и ИСТИНСКИ българи
 :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 27, 2009, 14:39:29 pm
За разлика от другите неща,които са си свободни съчинения, тук имаме само факти и никъде няма прабългари в китай или преди петхиляди години. Простира се максимално до Атила, и то само като хипотеза, при това основана на наличните източници.
Сириус, браво че си се заел да преведеш тая статия, само че тя по принцип си е българска -автор е И. Добрев.
 Ето и коментар: http://nauka.bg/forum/index.php?s=&showtopic=4701&view=findpost&p=36072 (http://nauka.bg/forum/index.php?s=&showtopic=4701&view=findpost&p=36072)
Към тоя коментар смо ще добавя:Технологията на закаляването е известна още от древността,а римляните и келтите широко използват стоманени остриета доста преди да се появят хуните. А сабята като оръжие не е нищо особено - просто поредната разновидност на меча.
Тежката конница е известна също от преди идването на българи или хуни, като принос на българите можем да търсим единствено при сабята и стремето, но той е споеделен с авари и маджари. Крепостно-обсадните технологии и техники са аналогични от Кале до Китай.
На съкровеището нт Наг-Сент Миклюш е изобразен войн с плетена или люспеста ризница, все познати от преди това на целия свят. Плетената се появява още 1-2 век пр.н. е. и бързо получава широко разпространение. Люспестата е малко по-късна - 1-2в. но пак е известна. Тук нищо ново не донасят нашите предци.
 През времето когато идват нашите предци, така наречените гамаши, или "hosen" вече са навлезли в европейската мода под влияние не само на българите но и на други източни племена. Панталоните макар и да са бил иизвестни още на келтите, и по това време да са използвани от викингите, бързо излизат от употреба,за да бъдат заместени от по-практичните и удобни "жартиери". Чак през 15-ти век се проявява прототипа на съвременния пантаон, но окончателното му оформяне  е през 18-19 ти век.


Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Una в Януари 27, 2009, 15:08:51 pm
...Статиите които публикувах в темата са един конгломерат, изразяващ различни гледни точки и хипотези....В този конгломерат са представени мненията на историци, археолози и астрономи...
Благодаря за положения труд, чрез който ни предоставяш тези материали събрани, в една определена тематика. Сигурна съм, че този ценен материал, събран по този начин, ще бъде много важен (и ще остане такъв!!!) за множеството хора, които биха го оценили и разбрали...
...Факт е че ние, българите сме, ако не най-древният, то един от най-древните народи на тази земя. И не само азбуката и розовото масло сме дали на останалите народи. От днешния ден е много трудно да се правят изводи, информацията е крайно оскъдна, а понякога изкривена...
Колкото повече търсачи на истината има, толкова повече тази истина ще се разкрива, независимо от скритите във Ватиканските подземия или другаде, или унищожени умишлено доказателства. Независимо от натрапени нихилистични възгледи, на които самите ние после ставаме собствените си пазачи... Мъдростта на народа по-силна...
 :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 15:19:29 pm
Гил, значи наясно бях че статията е българска и е на Добрев, но я нямах в оригинал, затова ми се наложи да я преведа. Сега ще погледна в оригинала дали съм направил превода кадърно. Благодаря че ми прати линка! По въпросите които поставяш - има резон, признавам, но връзките между народите не са ставали факт единствено и в следствие на войната или инвазията, много преди "да загърмят топовете" между Изтока и Запада е имало културен и стоков обмен. Прецени сам дали не е възможно нещата за които говориш да са проникнали в Европа много преди Великото преселение да стане факт. Поздрави!!!  :)
Здравец,
пускам три зип-чета в които има инфо по въпроса който ми зададе. Тъй като са офф-топик, не очаквам коментари тук по тях, но можем да ги дискутираме в подобна тема от раздела за прабългарите, избери коя. Поздрави!!!  :)
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 15:28:43 pm
Здравей Уна!!!  :)
Нека знаем и се гордеем с наследството което са ни оставили дедите ни! Нека го пазим! България днес е малка, но е наследник на Велика история, такава, за каквато другите народи могат само да ни завиждат!
Поздрави!!!  :)
Sirius
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 15:43:18 pm
Ох, тръгнаха...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 15:44:30 pm
Това и още едно...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 27, 2009, 15:45:39 pm
Това е последния файл...
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Здравец в Януари 27, 2009, 16:25:19 pm
Здравец,
пускам три зип-чета в които има инфо по въпроса който ми зададе. Тъй като са офф-топик, не очаквам коментари тук по тях, но можем да ги дискутираме в подобна тема от раздела за прабългарите, избери коя. Поздрави!!!  :)

Благодаря Сириус за материалите.
Общо взето съм запознат с трудовете на инж.Емил Живков и миля, че повечето от тях трябва да бъдат в днешните учебниците по История.
А със сегашната/фалшива/, която им преподават виждаш какъв е резултата...
Какво да коментираме?! Човека достатъчно добре се е потрудил. Просто материалите трябва да се четат и запомнят от повечето Българи.
Поздрави!
Титла: Относно: Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Sirius в Януари 28, 2009, 08:15:27 am
Здравей Здравец!!!  :)
Предполагах че вече си запознат с съдържанието на тези статии! Ненапразно ми обърна внимание точно върху определен текст от пуснатите по-рано от мен материали. Наистина, нямаше как този период да бъде премълчан или отминат! Налагаше се обаче, да се придържам в някакви граници към идеята на самата тема. Сега използвах момента за да ги пусна и ти благодаря, че отвори дума за траките! Молбата ми, да не се дискутират тук е свързана с голямото количество офф-топици, които вече са факт тук и които биха нарастнали още. Календарът и астрономическите знания би трябвало да са в основата на разискванията, но сам виждаш докъде се стигна. Сега, мисля си, не е имало начин нещата да се диференцират, защото в края на краищата това е битието.

И друго - не искам да се остава с грешно впечатление, че цитирайки проф. Добрев или Б. Димитров съм техен привърженик и последовател. Особено вторият за мен е синоним на блюдолизец и пропартийно мекере! Пъвият, макар и с неправилна интерпретация на събитията и фактите е положил доста усилия и труд в намирането на източници за историята на българите! И това не мога да му го отрека, като заслуга!
Противник съм на съвременните методи за промиване на мозъците на децата с грубо изкривена информация, но това е издигнато в ранг на държавна политика!
Подбирайки източниците, внимавах да има представители на почти всички схващания за обсъждания времеви период, за да може всеки да направи изводи и преценки сам за себе си, относно правдивостта им, като при това се въздържах да изказвам собствено мнение!
Общо взето, това е... Поздрави!!!  :)
Sirius
Титла: Re:Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: sahusot в Януари 27, 2011, 13:57:03 pm
Здравейте,

Предварително се извинявам, ако не съм уцелила правилната тема.
Доста време се взирах в снимките на плочиците от Градешница и Караново, за които смятам, че са просто изображения на звездното небе по онова време. За съжаление, колкото и да въртях Скайглоуб, минималните ми познания по астрономия не ми помогнаха кой знае колко с доказване на тезата, че изобразяват именно някои съзвездия. В нета попаднах на тази теория също, но за съжаление сега не мога да намеря блога.

Плочицата от Караново
(http://www.numizma.com/magazine/wp-content/uploads/2008/12/karanovo.jpg)

Плочицата от Градешница
(http://www.institutet-science.com/artefacts/grad01big.jpg)

Мнения по въпроса, различни от това на Гайд за "най-древната открита писменост! сензационно откритие!"  ???



Титла: Re:Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: tantan в Ноември 01, 2011, 09:09:45 am
По въпроса за съзвездията от плочицата -
http://www.flavinscorner.com/karanovo.htm
Титла: Re:Астрономическите знания на прабългарите. Календар
Публикувано от: Mirotvorec в Ноември 01, 2011, 11:59:43 am
И какво, tantan, пише по въпроса?