Форум за конспирации, уфология и мистика.

Мистика и Мистерии => Древност и Изчезнали Цивилизации => Българската Цивилизация => Темата е започната от: ======= в Юни 04, 2008, 23:44:51 pm

Титла: Археологическите открития в България
Публикувано от: ======= в Юни 04, 2008, 23:44:51 pm
     Няма тема, в която да могат да се пускат новините от археологически открития в страната ни, които са извън известните ни места на археологически разкопки.


       Вадят жълтици от скали
СМОЛЯН. Съкровище от 79 златни и сребърни монети откриха археолози в скалите край родопското село Гълъбово. Находката се състои от 5 византийски хиперперони и 74 венециански гроссо, съобщи ръководителят на екипа д-р Борислав Бориславов от Софийския университет. Монетите са открити само на 30 см под земята в скален процеп, затрупан с камъни, което е типичен начин за жертвоприношения от траките. Процепът бил в основите на светилище, което функционирало като християнски параклис. Петте златни византийски монети с тегло между 4 и 4,5 грама са с изключителна изработка и датират между 1295 и 1328 г. Сребърните венециански пари са от началото на ХIII век и представляват най-голямата монетна сбирка, откривана досега в Южна България.
Щиляна Чакърова
Титла: Относно: Археологическите открития в България
Публикувано от: ======= в Юни 06, 2008, 19:58:25 pm


                    ТРАКИЙСКИЯТ
                                 СТОУНХЕНДЖ



       Една разходка до Мегалита край Казанлък, преди да го е набелязал
                Индиана Джоунс и дирене на Бащиния камък
 


     Между северните склонове на Сърнена Средна гора и долината на р. Тунджа се намира село Бузовград. Разположено на 5 км южно от Казанлък, селото привлича с едно от най-древните тракийски светилища - Мегалит ("Вратата на богинята"), култов комплекс, изграден от масивни и странно подредени каменни късове. Името му пълни въображението с образи на древни жертвоприношения и ритуали, затова, настроени за приключение, се понасяме към Казанлък и Долината на тракийските царе. След много питане, тъй като в града няма табели, откриваме и Бузовград. Селото е голямо, с високи къщи и подредени градини, изпъстрени с кадифени божури, люляк и туфи прецъфтели лалета. Минаваме по пътя и лека полека губим приключенския си дух - стигаме до центъра на селото, без да открием означения за Мегалита. Насядалите старци от близката кръчма веднага ни успокояват: "Все по пътя вървите... има и снимки даже..."

     Съвсем скоро се появяват табели с подробно описание на туристическите пътеки и забележителности в района и голяма снимка на Мегалита, с прекалено наситени цветове. Интересуваща ни табела е в края на селото, до моста - "Екопътека към Мегалита "Вратата на богинята". Оставяме колата и се впускаме по тясна пътека, извиваща нагоре към върха на хълма. Гъстите букови горички се редуват с голи пространства, които ни позволяват да видим върха и скупчените буреносни облаци. Дъждът не закъснява, но е колкото да освежи изпотените ни тела, да вкара във въздуха свежест и хладнина. Пътеката има няколко отклонения, но е добре маркирана. Виждаме и табели, които водят до други, непознати места - Бузово кале, Бащин камък. На въпроса ни колко далече е Мегалита и близо ли е до този Бащин камък, първите спътници отговарят уклончиво. Притеснението им става по-голямо, когато задаваме следващия въпрос: "А какво представлява Бащин камък?" Следват обяснения от сорта на "хм, ми това са камъни с много характерна мъжка форма", сконфузен смях и вече подробни обяснения как да стигнем дотам. Още малко нагоре и в следващата прозирка на гората виждаме очертанията на Мегалита. Силуетът ни кара да побързаме и скоро задъхани стигаме до поляната пред древното съоръжение. Гледката е внушителна, от тези, пред които замлъкваш и оставяш само сетивата отворени. Огромни каменни късове образуват масивна конструкция с нещо като прозорец по средата. Според информацията, изписана на голямо двуезично пано, Мегалита служел за наблюдение на залеза по време на лятното слънцестоене (21 юни), строен е около 1800-1600 г.пр. Хр. от древните траки, които го ползвали за астрономически наблюдения и поддържане на календар. Сега в средата на деня през "прозореца" се вижда част от панорамата на селото и язовир Копринка в далечината.

     Тръгваме си бързичко, за да открием и следващите дестинации - характерния Бащин камък и древното кале. Стигаме до поляна, на която се е разположила компания от любители на пикника, които любезно ни упътват - но това не е достатъчно. Стигаме до друга поляна, от нея пътят се разделя в три посоки, следваме табелата за "крепост Бузовград", но много скоро стигаме до купчина разхвърляни камъни, от които път няма. Връщаме се обратно до първата поляна за още указания и тогава виждаме нашето спасение - жълта пешеходна табела, на която някой много старателно е изписал с черен маркер откъде се минава за крепостта. Информацията е много подробна, освен нея на български и английски са изписани имената и времетраенето на преходите до крепостта и селото. Този път успяваме - откриваме останки от древни крепостни стени, руини от споени с хоросан камъни.

     Композицията "Бащин камък" така и не откриваме - отнема ни още часове лутане без резултат и изгубване на пътеката... Но пък ни остава емоцията и забавлението всеки път, когато виждаме купчина камъни - дали пък не е това Бащин камък?

   ПОЛЕЗНА  ИНФОРМАЦИЯ

              Места за спане:
   Околните села, както и гр. Казанлък, предлагат много къщи за гости. В сайта на "Асоциация за устойчив туризъм", гр.Казанлък <www.kazanlaktour.com> има подробна информация за тях, както и възможност за селекция по критерии.
   Още да видите: освен традиционните археологически места и музеи в Долината на тракийските царе, препоръчваме разходка около язовир Копринка, който крие под водите си останките на античния тракийски град Севтополис.
Титла: Относно: Археологическите открития в Бълk
Публикувано от: ======= в Юни 10, 2008, 17:04:23 pm
                   

                 ОТКРИХА СЪКРОВИЩЕТО НА ЦАР ИВАН ШИШМАН
 

            Археолозите напипали и сърцето на Велико Търново, твърди проф. Овчаров
 
 
           вторник, 10 юни 2008

           Велико Търново

        Повече от 100 монети, част от съкровището на Цар Иван Шишман, са открити при разкопки църквата "Св.Иван Рилски" във Велико Търново, съобщи раководителат на разкопките проф. Николай Овчаров.

        Вече десети ден екипът му копае пластовете, от които излизат находките от 13 и 14 век.

        Колекция от шест монети, сечени през епохата на последния цар от Втората българска държава Иван Шишман , монети с ликовете на средновековните владетели  Михаил Шишман и Иван Александър и сребърна монета от епохата на завоевателя на старата столица султан Баязид са сред ценните находки.

        Археолозите се натъкнали и на архитектурни орнаменти и части от стенописи. Находките свидетелстват за строителната история на храма, който по първоначални данни е съществувал през периода от началото на 13 в. до първата половина на 16 в., каза проф.Овчаров.

        Установено е, че църквата е с обща дължина от 12 метра, имала е тристепенна абсида и два притвора.

        Очаква се през следващите дни да бъдат открити северна и южна галерия на храма, както и зид, свързващ в общ комплекс храма "Св.Иван Рилски" и намиращата се в съседство църква "Св.св.Петър и Павел", използвана като резиденция на Българската патриаршия след падането на столичния Търновград при османското нашествие, добави ръководителят на разкопките

        "В този комплекс, даже може и в тази църква, която открихме, да са се съхранявали до 1469 година мощите на най-големия български светец'', обясни проф. Овчаров. Той изтъкна, че доказателство за това твърдение е образът на Св. Иван
Рилски, изписан в храма на светците Петър и Павел.

        Днес със специално изградена рампа беше повдигнат огромен капител, използван в църквата за различни обреди.

        Подобна находка досега не е излизала в околностите на Велико Търново. Според Овчаров след като вече е открита църквата "Св. Иван Рилски" можело да се каже, че археолозите са открили сърцето на Велико Търново. То е било разположено между тази църква, храмът "Св.св. Петър и Павел" и църквата "Св. 40 мъченици".

                              Иван Иванов

                     http://www.standartnews.com/news/details/id/2686/ОТКРИХА-СЪКРОВИЩЕТО-НА-ЦАР-ИВАН-ШИШМАН
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Октомври 22, 2008, 00:48:50 am
Археолози със сензационно откритие в Южен Сакар

Разкопките са проучвали могила в землището на с. Изворово, общ. Харманли.

Тя е с размери 31 м в диаметър и височина 2,9 м, като в резултат на цялостното й проучване са установени два етапа на натрупване.
Първият - през първата половина на II хил. пр. Хр. (средна бронзова епоха), а вторият - през II век след Хр. (римски период).

През бронзовата епоха е оформена площадка от чакъл и трамбована глина, върху която е изградено гробно съоръжение.
То представлява могила от кварцови камъни, с основа от глинеста пръст, с диаметър 8 м и височина 2 м.

В основата на съоръжението е извършено погребение с кремация. Останките са пренесени в богато украсен глинен съд и са разпръснати между камъните.

На същото ниво са открити изключително впечатляващи за тази епоха находки - златен накит, състоящ се от 320 мъниста: редуващи се малки сферични (2 мм) и големи с форма на ечемичени зърна (7 мм), с обща  дължина 1,5 м, два златни предмета с форма на прешлени за вретено, със соларна украса, златна и сребърна плочка, свързани със сребърен нит, сребърна халка и  бронзов нож с каменен брус.

Подобни златни находки с форма на ечемичени зърна има открити само на о-в Крит - гердан с 24 мъниста, нашите обаче са 15 пъти повече.

Д-р Бориславов предполага, че става въпрос за гроб на човек с най-високо обществено положение - владетел и върховен жрец.

Количеството и майсторската ювелирна изработка на предметите вероятно се дължат на факта, че през този район е минавал основен търговски път, свързващ Мала Азия, Балканите и Централна Европа.
Но находките може и да са дело на местна автохтонна култура. Сакар е мястото на една странна каменна култура - тази на долмените.

Цялата статия със снимки - http://news.ibox.bg/news/id_1607215275 (http://news.ibox.bg/news/id_1607215275)
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Октомври 22, 2008, 00:59:30 am
Гледах и по телевизията тези находки и съм меко казано изумен от ювелирното майсторство от преди 40-50 века. Това е невероятна изработка!
Цитат
На същото ниво са открити изключително впечатляващи за тази епоха находки - златен накит, състоящ се от 320 мъниста: редуващи се малки сферични (2 мм) и големи с форма на ечемичени зърна (7 мм), с обща  дължина 1,5 м
Не само за онази епоха, а и за сегашното ни време, което смятаме за много по-развито в технологично отношение е изключително предизвикателство да се изработи такъв гердан.
Титла: Относно: Археологическите открития в България
Публикувано от: Alien в Ноември 21, 2008, 19:08:08 pm
Археолози откриха посребрена бронзова четириколка

21 ноември 2008 / News.dir.bg
Археологически екип откри в могилата край Караново, Старозагорско, бронзова четириколка.
Това каза уредникът на музея в Нова Загора археолог Веселин Игнатов, цитиран от БГНЕС. Той опроверга първоначалната информация, че две златни колесници са открити в Караново.
Първоначалното датиране на четириколката е между 1 и 3 в. от н.е. Тя е богато украсена с образи на митични същества. Четириколката е много голяма, като диаметърът на колелото й е 1,20 м. До нея са открити останките на два коня.
„Благодарение на средствата, които получихме от Министерството на културата, успяха изцяло да запазим находката“, допълни Веселин Игнатов.

http://dnes.dir.bg/2008/11/21/news3634598.html (http://dnes.dir.bg/2008/11/21/news3634598.html)

Цитат
Той опроверга първоначалната информация, че две златни колесници са открити в Караново

Дано наистина да не е имало златни колесници и да не са ги "скатали"

А ето и новината от БГНЕС:

Две златни тракийски колесници откриха археолози
21.11.2008 13:25
Две златни тракийски колесници откриха археолози в могилата Караново, Старозагорско. Едната от тях е с размери 4 на 6 метра. Очаквайте подробности. /БГНЕС


Титла: Re:Относно: Археологическите открития в България
Публикувано от: fishbone в Октомври 07, 2009, 21:18:58 pm


                    ТРАКИЙСКИЯТ
                                 СТОУНХЕНДЖ



       Една разходка до Мегалита край Казанлък, преди да го е набелязал
                Индиана Джоунс и дирене на Бащиния камък
 


     Между северните склонове на Сърнена Средна гора и долината на р. Тунджа се намира село Бузовград. Разположено на 5 км южно от Казанлък, селото привлича с едно от най-древните тракийски светилища - Мегалит ("Вратата на богинята"), култов комплекс, изграден от масивни и странно подредени каменни късове. Името му пълни въображението с образи на древни жертвоприношения и ритуали, затова, настроени за приключение, се понасяме към Казанлък и Долината на тракийските царе. След много питане, тъй като в града няма табели, откриваме и Бузовград. Селото е голямо, с високи къщи и подредени градини, изпъстрени с кадифени божури, люляк и туфи прецъфтели лалета. Минаваме по пътя и лека полека губим приключенския си дух - стигаме до центъра на селото, без да открием означения за Мегалита. Насядалите старци от близката кръчма веднага ни успокояват: "Все по пътя вървите... има и снимки даже..."

     Съвсем скоро се появяват табели с подробно описание на туристическите пътеки и забележителности в района и голяма снимка на Мегалита, с прекалено наситени цветове. Интересуваща ни табела е в края на селото, до моста - "Екопътека към Мегалита "Вратата на богинята". Оставяме колата и се впускаме по тясна пътека, извиваща нагоре към върха на хълма. Гъстите букови горички се редуват с голи пространства, които ни позволяват да видим върха и скупчените буреносни облаци. Дъждът не закъснява, но е колкото да освежи изпотените ни тела, да вкара във въздуха свежест и хладнина. Пътеката има няколко отклонения, но е добре маркирана. Виждаме и табели, които водят до други, непознати места - Бузово кале, Бащин камък. На въпроса ни колко далече е Мегалита и близо ли е до този Бащин камък, първите спътници отговарят уклончиво. Притеснението им става по-голямо, когато задаваме следващия въпрос: "А какво представлява Бащин камък?" Следват обяснения от сорта на "хм, ми това са камъни с много характерна мъжка форма", сконфузен смях и вече подробни обяснения как да стигнем дотам. Още малко нагоре и в следващата прозирка на гората виждаме очертанията на Мегалита. Силуетът ни кара да побързаме и скоро задъхани стигаме до поляната пред древното съоръжение. Гледката е внушителна, от тези, пред които замлъкваш и оставяш само сетивата отворени. Огромни каменни късове образуват масивна конструкция с нещо като прозорец по средата. Според информацията, изписана на голямо двуезично пано, Мегалита служел за наблюдение на залеза по време на лятното слънцестоене (21 юни), строен е около 1800-1600 г.пр. Хр. от древните траки, които го ползвали за астрономически наблюдения и поддържане на календар. Сега в средата на деня през "прозореца" се вижда част от панорамата на селото и язовир Копринка в далечината.

     Тръгваме си бързичко, за да открием и следващите дестинации - характерния Бащин камък и древното кале. Стигаме до поляна, на която се е разположила компания от любители на пикника, които любезно ни упътват - но това не е достатъчно. Стигаме до друга поляна, от нея пътят се разделя в три посоки, следваме табелата за "крепост Бузовград", но много скоро стигаме до купчина разхвърляни камъни, от които път няма. Връщаме се обратно до първата поляна за още указания и тогава виждаме нашето спасение - жълта пешеходна табела, на която някой много старателно е изписал с черен маркер откъде се минава за крепостта. Информацията е много подробна, освен нея на български и английски са изписани имената и времетраенето на преходите до крепостта и селото. Този път успяваме - откриваме останки от древни крепостни стени, руини от споени с хоросан камъни.

     Композицията "Бащин камък" така и не откриваме - отнема ни още часове лутане без резултат и изгубване на пътеката... Но пък ни остава емоцията и забавлението всеки път, когато виждаме купчина камъни - дали пък не е това Бащин камък?

   ПОЛЕЗНА  ИНФОРМАЦИЯ

              Места за спане:
   Околните села, както и гр. Казанлък, предлагат много къщи за гости. В сайта на "Асоциация за устойчив туризъм", гр.Казанлък <www.kazanlaktour.com> има подробна информация за тях, както и възможност за селекция по критерии.
   Още да видите: освен традиционните археологически места и музеи в Долината на тракийските царе, препоръчваме разходка около язовир Копринка, който крие под водите си останките на античния тракийски град Севтополис.
Страхотно сте прекарали няма съмнение... :hi:
Скоро ми казаха за друг "Тракийски стоунхендж"аналогичен на този до Бузовград в същия район който е открит наскоро но не официално точното място незнам разбрах, че отнема доста време.
Мястото е около село Турия Община Павел Баня. Знаеш ли за него?
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Ноември 18, 2009, 18:54:51 pm
                                    Уникални находки от тракийска гробница край с. Караново

Уникален декориран стъклен ритон е намерил екипът на Веселин Игнатов в могилата край село Караново. В България има само още един такъв - в музея в Стара Загора.

На ритона е изобразена непознато животно.

Учените казват, че подобни стъклени предмети са изключителна рядкост не само у нас, но и по света. Могат да се видят само на няколко места, сред които са Британският музей и музея в Кьолн.

Разкопките край Караново започнаха през 2007 г. след иманярски набези. Преди година археолозите намериха в Източната могила останки от антична четириколка с впряг от два коня и куче.

Само преди няколко седмици те разкриха и погребение на тракийски аристократ. Заедно те са част от погребален комплекс.

Тялото е било изгорено, но предметите, намерени в гробницата, са изключително ценни. Сред тях са няколко златни пръстена с геми. Единият от тях е с аметист с изключителна чистота и прозрачност.

Игнатов и колегите му са извадили и съдове от глина, стъкло и бронз, две сребърни чаши с позлата, тоалетно съндъче с бронзова украса, накити и сребърни монети на императорите Август и Тиберий.

Сребърните чаши, обясняват археолозите, са двуслойни и са изпълнявали ролята на термоси. На тях са изобразени еросчета и екзотични плодове, а изработката може да се сравни по изкусност с Рогозенското съкровище.

Погребението вероятно е от средата на І век. Покойният е бил член на одриската тракийска аристокрация.

Край гроба е била положена антична кола с два коня. В пепелта и въглените от кремацията има и бойно въоръжение - дълъг и къс меч, кама, плетена ризница, пет копия и три щита.

Едно от големите предизвикателства пред учените е да ги извадят цели, защото те са на парчета.

В продължение на няколко дни реставраторите обработват фините метални люспи на мечовете със специални препарати, които ще ги стегнат и съберат. Едва тогава въоръжението ще бъде бъде извадено от земята.

Източник (http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2578271)
(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL2thcmFub3ZvMjAwOS80TDZBMjMxMy5qcGc=&resize=1)
(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL2thcmFub3ZvMjAwOS80TDZBMjIzNS5qcGc=&resize=1)(http://www.vesti.bg/image.php?path=L25pZGF0YS9hcHBzL3Zlc3RpLmJnL3d3dy9tdWx0aW1lZGlhL3Bob3Rvcy9uZXRpbmZvL2thcmFub3ZvMjAwOS80TDZBMjIzNy5qcGc=&resize=1)
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: baradj в Ноември 20, 2009, 23:29:26 pm
Плочка с древна писменост в Бургас

 Находки, доказващи наличието на селища по Южното Черноморие от преди 8 хиляди години, е открил екип от археолози, разработващ праисторическа могила на територията на Бургас.

(http://history.rodenkrai.com/images/image/burgas6542.jpg)
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: LORA_DANA в Ноември 28, 2009, 20:56:58 pm
Очакват ни още смайващи археологически открития през 2010. Знаете ли например, че битката при Армагедон е била в България и това е мегалитният комплекс Бегликт таш- този  До Черно Море?! Там траките сного след това са извършвали своите ритуали и то само с цел да се премахне негативността на смъртта и да се върне Чистотата на този древен Храм на нашите прародители от Космоса- тези от Плеяди и Фаетон, също в нашите гени и ма и наследство от ОРИОН И СИРИУС С.щЕ СЕ ОТКРИВАТ СТАРИТЕ зНАНИЯ НА НАШИТЕ ПРАРОДИТЕЛИ ЗАЩОТО ВЕЧЕ Е ДОШЛО ВРЕМЕТО ЗА иСТИНАТА, ЗАТОВА И СА ТОЛКОВА БОГАТИ НАХОДКИТЕ НА АРХЕОЛОЗИТЕ НАПОСЛЕДЪК.Н ашите тракийски Царе - Жреци позволиха да се октрият нещата за да падне булото на лъжата и да се върне Истината за истинското Знание- владяно от тях, завещано им от дедите от Космоса и предадено на нас- техните наследнице за да водим хората напред- към Светлината, чрез истинското Знание, не е необходимо да се надсмивате- времето на Истината идва и тогава ВСЕКИ ще я разбере
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: marhs в Ноември 28, 2009, 23:40:00 pm
Уникални находки от тракийска гробница край с. Караново

Уникален декориран стъклен ритон е намерил екипът на Веселин Игнатов в могилата край село Караново. В България има само още един такъв - в музея в Стара Загора.


Миро, ритонът е наистина уникален, със съвършените фигури по него.Траките са гении в обработката на метали.
А какви са тези пръстени по-долу.Приличат на съвременни-страшно точни форми имат.
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: P.E.A.C.E. в Ноември 29, 2009, 17:52:02 pm
Плочката от Бургас ми напомня за 1 филм.
Общо взето релефната картинка която прилича на разкрачено човече, я има в много земи  и на други континенти, във въпросния филм се доказваше, че тази форма общо взето "очертава" крайните линии на някакви електро-магнитни полета на планетата май :) ,от времето когато е правено. Някой ако е гледал и си спомня нещо такова да каже, аз ще се поровя пак.
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Ноември 29, 2009, 18:04:51 pm
Аз не спирам да се възхищавам на майсторлъка на траките! Много си прав за пръстените, marhs -с перфектна форма, което пък означава, че са били майстори в изготвянето на матрици и майстори в леенето. Първото е изключително трудно, но явно са били такива. Това личи и от изработката на ритона-направо перфектни фигури!
Освен изработването на модела(матрицата) имали са знания и за качествата на материалите и по-точно температурата на топене на злато и сребро. Без такова знание не биха знаели точно до каква температура да се разтопи материала, та при отливането му в матрицата да се получи изделие без никакви шупли или други дефекти. А това не се постига за година или две. Ако тези са от началото на нашата ера, то нека си припомним варненското съкровище-7-8 000г. пр.н.е. Закваската си я имаме от хилядолетия, затова са смешни напъните на този или онзи да ги изкарват гръцки, римски и всякакви други, само не и наши-български.
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: marhs в Ноември 29, 2009, 19:49:34 pm
Аз не спирам да се възхищавам на майсторлъка на траките! Много си прав за пръстените, marhs -с перфектна форма, което пък означава, че са били майстори в изготвянето на матрици и майстори в леенето. Първото е изключително трудно, но явно са били такива. Това личи и от изработката на ритона-направо перфектни фигури!
Закваската си я имаме от хилядолетия, затова са смешни напъните на този или онзи да ги изкарват гръцки, римски и всякакви други, само не и наши-български.

Така е за траките.По ритона има много малки подробности, майсторски изпипани, в точния мащаб и местоположение.Тук явно става въпрос за ювелири от неизвестна за нас древна школа.
А за закваската-така е-има я, но в БГ не се използва пълноценно, и то от години.
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: LORA_DANA в Ноември 30, 2009, 12:15:26 pm
Безкрайно съм доволна от констатациите ви за траките- те наистина са знаели много тайни, не само за технологии и изкуство но и в Знанието, затова и са минали оттук много нашественици да унищожат тези знания, радвам се, че вие си връщате законното самочувствие на наследници на древни и знаещи прародители! Знаете ли, че намерените кости в пещера "Козарника"- край Белоградчик са на 1600000г а това е с 200000г по-древни от най-старите такива в Перинейте, а съща, че 20% от нашетео население притежава това древно ДНК- ОЩЕ ТОГАВА В НАШИТЕ ЗЕМИ Е ИМАЛО ПОМИНЪК И ИЗКУСТВО, КАКТО И ВИД ДЪРЖАВНОСТ, А ВЕЛИКА еВРОПА Я Е НЯМАЛО....
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: P.E.A.C.E. в Ноември 30, 2009, 17:00:40 pm
LORA_DANA,
Цитат
Знаете ли, че намерените кости в пещера "Козарника"- край Белоградчик са на  1 600 000 г
това са доооста години, от къде е информацията ?
А с това
Цитат
20% от нашетео население притежава това древно ДНК
направо влязох в един романтично-научно-фантастичен свят :)
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Декември 01, 2009, 01:07:56 am
Ако правилно си спомням-френски екип определи датировката на намерените кости в "Козарника".
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: danx в Декември 01, 2009, 01:24:04 am
Преди време имаше филм по Канал 1

Непозната земя

Предаването “Непозната земя” се излъчва всяка събота от 10:30 часа с продължителност 30 минути.

“Непозната земя” е документална поредица за археология. Тя повежда зрителя в реалния свят на археологическите проучвания и в реално време, осезаемо го прави съучастник в самите научни разкрития. Находките са уникални свидетелства за древни култури, цивилизации, населявали нашите земи.
Мотото на създалите е: “Богове и герои, тайни и съкровища... Откритията предстоят, приключението продължава!”

Приключенията на “Непозната земя” преминаха през:
- Пещерата “Козарника” – първите хомо еректус, 1 млн. и 400 хил. години преди Христа;
- Варненски халколитен некропол – най-старото в света златно съкровище;
- Скалният град Перперикон;
- Мечи кладенец – най-старите медни рудници в света, 5000 г. пр. Хр.;

Най-вълнуващото от тях предстои!

http://bnt.bg/bg/productions/about/65


Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: Alien в Декември 01, 2009, 18:47:46 pm
Археолози разкриха таен проход в древната крепост Русокастрон


   
   

Археолози разкриха таен проход, свързвал древната крепост Русокастрон с близката река. Известната още като Червената крепост се намира близо до Бургас, информира бТВ.

Кулата е била замаскирана като част от отбранително съоръжение, но всъщност е снабдявала с вода жителите на крепостта. До нея водел таен проход, построен в V век. 

"Това нещо е било под земята в голямата си част, с платформа ходова отгоре, като по този начин отвън то е било скрито. Самото съоръжение изглежда отвън като една малка крепост, която просто е куха, с таен проход вътре в нея и с кладенец", разказа археологът Милен Николов.

Според археолозите проходът е изграден върху пътека, използвана още от траките, които посещавали древното светилище на Богинята-майка в пещерата над него. Днес то е известно сред местните хора като Русината дупка.

Русокастрон, наричана още Червената крепост, тъй като е изградена от червени скали, е играла важна стратегическа роля, спирайки нашествията на варварските племена към Византия. По-късно е част от охраняемата граница между българската и византийската държава. 
     
"Продължава да съществува във Втората българска държава като основен форт на север или на юг - или съм сърцето на България, или към сърцето на Византия. При всички положения, всички са се стремили да превземат Русокастренската крепост", заяви Цоня Дражева, ръководител на разкопките.   

С крепостта е свързана и последната българска победа преди падането на страната под турско робство. Въпреки че е паметник на културата, при военни учения през 1982 година е разрушена голяма част от нея.   

"Отгоре пускат БТР-и, с насочен взрив разрушават замъка на крепостта и църквата, която ние намерихме като един скелет", допълни Дражева.

Вандалските актове не спират и днес. Поради голямата й площ крепостта е трудно да бъде опазена. Сега надеждите на археолозите са с помощта на европейски фондове, стените на Червената крепост да бъдат издигнати отново.
http://culture.actualno.com/news_273485.html


А дали това "военно унищожение" е плод на случайност?
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: LORA_DANA в Декември 02, 2009, 12:06:19 pm
Да, именно от този филм са и фактите за неандарталеца, но те са само в подкрепа на вече получена Информация, че най-древното население с култура и държавност наследена от Космическите ни праотци е тук в България или Горен- Древен Египет- Гордейте се, че сте наследници и то генни на тази древна култура.
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: insomnia1304 в Август 12, 2010, 22:17:10 pm
Известни археолози играят с иманярите, твърди прокурор от ВКП
 :o
Известни български археолози работят „на двата фронта" и подпомагат иманярството и трафика на антики. Това заяви в интервю за Дарик прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов. По думите му има немалко археолози, които са били засечени чрез специални разузнавателни средства в разговори с трафиканти на културни ценности.

Гилдията е длъжник в борбата срещу този вид престъпност, смята прокурор Соларов. Има хора, които са отдали живота си на науката и на археологията и на изучаването на нашето огромно културно наследство, но са много и хората, които през тези години са работили „на двата фронта", и тук и там.

Имаме скандални случаи, твърди обвинителят. Има досъдебно производство и то не е тайна - за немарливостта на един музей в Созопол, където уникален предмет от архаичната епоха е хвърлен в една барака и явно е бил подготвен за трафик, но до намесата на местната власт собственикът на терена направил басейн и засипал разкопките.

Музейният директор, подчинен на местната власт, изразявал неясна позиция до намесата на експерти от София.

В България има много уникални неща, които се унищожават и са унищожени, каза още прокурорът. Застрояването е типичен пример, за престъпното бездействие и действие на определени лица от органите, които трябваше да защитават този уникален паметник.

"Аз и друг път съм го казвал, чудя се на тия, които строят къщи върху гробища на 3000 години и мислят да живеят там. Излизаш от едно никакво грозно хотелче - на два метра пред теб уникален погребален саркофаг от римската епоха. А колко неща са унищожени безвъзвратно, изнесени. Такъв е и случаят в Балчик от преди две години, храма на „Богинята майка". Уникален е храмът с това, че е бил запазен от свлачище. Не се знае през тези две или три вечери строителят на посредствения хотел, който е трябвало да издигне там и за който си затваряха очите и представители на кметството, и на общината, не се знае какво е изнасяно, чупено с багери и камиони и изхвърляно някъде. Този човек е бил толкова неграмотен по въпроса, не си е давал сметка дори за огромната стойност на парчетата антични статуи. Той е изхвърлял злато на боклука"

Соларов коментира и възобновения случай с така наречения „Делфинариум", където местните управници са допуснали да сключат договор за земя, изключителна държавна собственост, защото е била отвоювана от морето. А освен това са си затворили очите пред категоричното експертно мнение на тогавашния Институт за опазване на паметниците на културата, че този строеж ще бъде върху старата крепостна стена на Несебър, която вече е частично потопена в морето.

На въпрос кои са хората, които „играят двойна игра" сред археолозите Соларов потвърждава, че има известни имена, но има и прокурори, които са в трафика, и голяма част от тях са наказани!

"Сега също има и лица от полицията. Скоро беше задържан един полицейски началник на пожарна в един южен град, свързан със сериозна иманярска група. Там някакъв негов роднина дори беше дознател. Аз съм изненадан защо полицията не даде гласност на този случай. Но така или иначе това лице е отстранено, има отстранени от длъжност полицейски служители по дела, водени от нас на територията на цялата страна. Провинциални полицейски служители, които са се самозабравили и участват в този трафик".

През тези последните двадесетина година на иманярството се е гледало като на квази-престъпление, като на нещо едва ли не... „тука няма изнасилване, няма смърт, няма грабеж", отбелязва обвинителят.

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/85386
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: marhs в Август 12, 2010, 22:52:17 pm
Да, именно от този филм са и фактите за неандарталеца, но те са само в подкрепа на вече получена Информация, че най-древното население с култура и държавност наследена от Космическите ни праотци е тук в България или Горен- Древен Египет- Гордейте се, че сте наследници и то генни на тази древна култура.

Лори, то за гордееенето се гордеем.Ама въпросът е, с какво ни помага това да живеем по-добре и в по-добра държава? Някои от тези факти не ни носят някакви чУда.А тези, които могат да ги използват, не им пука.

Един хубав пример, за ползата от археологически разкопки е намирането част от мощите, на свети Йоан Предтеча в Созопол и гласността, за това в медиите. Мисля, че броят на туристите, искащи да видят този важен исторически паметник, ще се увеличи.Да не говорим и за самочувствието на православните българи....
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: insomnia1304 в Август 24, 2010, 23:42:49 pm
Археолозите на Лещаков дирят древна цивилизация край Ябълково
Доцент Красимир Лещаков дава луди пари за доказване на историческия факт, че праисторическото селище, открито край димитровградското село Ябълково, е от 6-тото хилядолетие преди Христа. Разкриването на ранно неолитно селище показва, че преди повече от 8 хиляди години на това място е кипял организиран живот.

Археолозите на Лещаков доказват това с откритие 3-метрови ровове, които са били основа на укрепителни стени. Археолозите попаднаха и на друга, изключително интересна и загадъчна находка – скелетите на мъж и жена. Костите са подложени на изотопен анализ в специализирана лаборатория в Оксфорд – Великобритания, макар че тази услуга ИМ излиза твърде солена. Всеки изотопен анализ на поредната находка се заплаща по 400 евро.

А без такъв анализ не може да се определи точната възраст на находката.

Това, което в момента правят археолозите на Лещаков е доказването произхода и времето на всички намерени експонати. И ако твърденията на доцента, че тук е имало крепост, се докажат, а има поне 80 процента това да се случи, откритието ще е фундаментално. Селището ще стане със статут на град по древните стандарти и ще изпреварва най-малкото с 1 500 години най-рано появилите се градове в Месопотамия. Увереността на археолозите, че това ще се случи, идва и от факта, преди една година на това място са открити силози за зърно и следи от култови погребения. В момента на обекта се работи яко, за да се изпревари зимата.

Текст и снимки Тодорка Николова, БЛИЦ
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/86122
Титла: Re:Археологическите открития в България
Публикувано от: marhs в Октомври 28, 2011, 20:12:16 pm
2011-10-26 22:33:36
Най-древната цивилизация е обитавала българските земи?

Нови открития доказват нещо наистина сензационно: Балканите са люлката на цивилизацията. Учени твърдят, че тези земи са били обитавани от една високо развита култура, която е много по-стара от месопотамските цивилизации.
 Науката за древните цивилизации трябва да бъде преразгледана, убеден е езиковедът и културолог Харалд Харман. В своята книга „Загадките на Дунавската цивилизация” той доказва, че Балканските земи са били обитавани от цивилизация, която развива първата писменост.
Харман нарича тази култура, обитаваща земите на днешна Сърбия, Македония, България, Румъния, Гърция, като и части от Украйна и Унгария, „староевропейска”. Според археологическите открития нейната поява може да бъде отнесена към 7 хил. пр. Хр. Ето и основните тези на Харман.
Общоприетото научно схващане гласи: земите между Тигър и Ефрат, както и тези по поречието на Нил, са люлката на цивилизацията. Нови археологически открития обаче доказват съществуването на една високо развита култура на територията на Балканско-дунавските земи, при това хилядолетия преди зараждането на месопотамските цивилизации и тези по поречието на река Нил.
Варненското злато - най-старото в света
Така например има доказателства, че писмеността на Дунавската цивилизация се е появила 2000 години преди тази на шумерите. Нещо повече - те разкриват огромното влияние на тази писменост; от нея са заимствали и по-късни култури. Харман твърди, че думи, които досега са били считани за старогръцки, всъщност са „староевропейски“ и се използват и до днес в съвременните езици - камина, маслина, керамика, метал, химн и много други.
Според културолога и езиковед Харман наличието на тези думи свидетелства за определени техники, които са били развити за първи път тъкмо от староевропейците. В тази връзка той говори не просто за езиково, а за цивилизационно влияние - наличието на думата "метал" например доказва съществуването на технологии за обработването му.
Писмеността обаче далеч не е единственият белег за високата култура на староевропейците. Металообработването и градоустройството, както и начинът им на живот са други определящи критерии. Науката вече е сигурна, твърди Харман, че най-старото злато в света е именно златото, намерено на територията на днешна Варна. Според съвременните методи и технологии за датиране то е правено някъде през 4 500 г. пр. Хр., което означава, че е с 2000 години по-старо от златото, намерено в Египет.
Староевропейците живеели в големи селища с добре развита инфраструктура и жилища, наподобяващи днешните къщи, строени една до друга, които делят обща стена. Обикновено в едно подобно селище живеели от 7 000 до 10 000 души. А липсата на археологически пласт от пепел в периода 6500 - 3000 пр. Хр. говори за мирното и хармонично съжителство на староевропейците в едно, по думите на Харман, егалитарно общество:
Залезът на староевропейците
„При тях не е имало йерархия, а разделение на труда. За това съдим по гробовете. Когато дадена общност е разделена на елит и по-нисше съсловие, археолозите намират различни по богатство налози в отделните гробове. При староевропейците не се наблюдава подобно нещо”, казва Харман.
Как може да бъде обяснен залезът на една толкова развита цивилизация като староевропейската? Харман смята, че причината се корени в слабо развитото военно дело на Дунавската цивилизация, което позволило на номадите, идващи от степите, да покорят и асимилират староевропейците.
А как Харман обяснява сравнително късната поява на тези нови археологически открития? „Още по времето на комунизма имаше археологически разкопки по тези земи, но с определени цели. Днес, след залеза на социалистическите идеи, се забелязва една друга насоченост. Хората търсят своите корени и копаят надалеч в миналото, чак до предисторията”, казва Харман.
АГ, ВДР, ТК, Ж. Казакова, Е. Видински
Дойче веле

Източник : http://www.infobulgaria.info/news.php?itm=15380

(http://alfa.kachi-snimka.info/images/viu1319821908z.jpg)
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Ноември 09, 2012, 07:41:33 am
Български археолози откриха антични златни артефакти, включително гривни със змийски глави, диадема с животински мотиви и апликации за конска сбруя. Златното съкровище е намерено по време на разкопки в тракийска гробница в Северна България, предаде агенция Ройтерс.
Новите златни артефакти датират от края на IV или началото на III век преди Христа. Те са открити в голямата Свещарска могила.
Археолозите са намерили още златен пръстен, 44 апликации на женски фигури, както и 100 златни копчета.
„Това са изумителни находки от апогея на управлението на гетите”, заяви Диана Гергова, ръководител на археологическия екип.
(http://prikachi.com/images/311/5472311d.jpg)

„Дървеното ковчеже, което бе открито в горния пласт на Омуртагова могила, съдържа изгорени кости и изящни златни дарове, които са били увити в златотъкан плат”, обясни Гергова пред АФП.
Сред съкровищата има диадема, украсена с лъвски глави, гривни, пръстен с образа на Ерос, апликация за конска сбруя. Намерените украшения са част от съкровището на тракийското племе гети, което е обитавало Югоизточна Европа от 2-то хилядолетие преди Христа до 3-и век след Христа.

Около нея има страшно много апликации за конска сбруя, златни копчета, апликации с форма на женска глава, изключително миниатюрни мъниста. В източната част намерихме една невероятна диадема, непозната досега за тракийските земи, както и 4 гривни със змийски глави, и един много интересен златен пръстен. Находката действително е великолепна. Ние приключихме с нейното първо проучване и е поставена в сигурни условия”, каза Диана Гергова. По думите й – обектът се проучва със средства, осигурени от спонсори, тъй като за него държавата не предоставя пари. „Имах късмет, че имам приятели, които имат отношение към българската история и миналото на българските земи. Имах спонсорството на „Главболгарстрой” и лично на г-н Симеон Пашов, който ми предостави техника чрез една друга варненска фирма.

http://www.focus-news.net/?id=n1715743 (http://www.focus-news.net/?id=n1715743)

Срамно е държавата ни да не дава и един лев за нещо, което е в основата на българщината! Срамно е да се чака на частни спонсори, а и опасно, защото не се знае къде ще отидат намерените неща. Съдейки по снимката златните предмети имат невероятно чиста изработка, майсторска!
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: konstantin2007 в Ноември 09, 2012, 11:17:23 am
Казаха,че догодина ще отпуснат пари,за цялостни разкопки.
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: del в Ноември 09, 2012, 16:07:45 pm
Ето още линкове към същото инфо. http://bg.time.mk/cluster/94324b58f8/trakijsko-sakrovishtee-na-2400-godini-otkriha-v-sveshteari.html ... ценно е да се види снимковия материал.
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: Mirotvorec в Ноември 09, 2012, 16:53:40 pm
Ще кача и тази снимка, заради малките женски глави/а дали са женски или...?/ с прекрасна изработка.
(http://prikachi.com/images/889/5473889J.jpg)
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: fishbone в Ноември 09, 2012, 16:59:05 pm
Само пръстена немога да открия. Казаха, че имало и пръстен?
Казаха,че догодина ще отпуснат пари,за цялостни разкопки.
Ако не изкопат всичко до тогава пишман иманярите.
Иначе уникално, уникално... да се ненагледа човек.
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: del в Ноември 09, 2012, 20:21:53 pm
http://bg.time.mk/read/94324b58f8/9a1b5c432a/index.html
Пръстена...
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: konstantin2007 в Ноември 10, 2012, 18:52:07 pm
(https://lh6.googleusercontent.com/-2d44Ushp57Q/TXjFUfdEClI/AAAAAAAABVs/uHde6DbnaoY/Image+1.jpg)

(http://prikachi.com/images/889/5473889J.jpg)
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: del в Ноември 10, 2012, 19:07:10 pm
Едно старо инфо, относно Бастет,не съвсем сериозно, но http://www.journey.bg/bulgaria/bulgaria.php?&city=2474&gtype=10&gsubtype=6&gtype=10
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: konstantin2007 в Ноември 10, 2012, 20:53:13 pm
Има тема за нея.


http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,5058.msg257017.html#msg257017
Титла: Re: Археологическите открития в България
Публикувано от: del в Ноември 10, 2012, 20:59:06 pm
Да, зачетох я.