Форум за конспирации, уфология и мистика.

Конспирации => Икономически конспирации => Темата е започната от: Eon в Юли 30, 2008, 09:18:35 am

Титла: Буря пред българската икономика
Публикувано от: Eon в Юли 30, 2008, 09:18:35 am
Джефри Милър е професор по икономика в Университета в Делауер. Той наблюдава развитието на българската икономика и финансова система от 1991 г. насам.

Вече единадесета година българската икономика расте в условия на стабилност, осигурена от валутния борд. Толкова продължителен период на непрекъснат растеж е необичаен за пазарна икономика. Например през десетте години от март 1991 г. до март 2001 г. САЩ отбелязаха най-продължителната икономическа експанзия в историята си.

Една от причините, поради които продължителният и непрекъснат икономически растеж е труден за поддържане в пазарна икономика, е обстоятелството, че самият растеж сее семената на рецесията

Например продължителното разрастване на американската икономика от 90-те години бе прекъснато, когато вярата в мощта на интернет се възцари и доведе до "балон" на фондовите борси. Последвалият крах на цените на акциите предизвика рецесията от 2001 г.

Растежът на българската икономика от 1997 г. насам беше подкрепен от значителен приток на чуждестранни инвестиции. В първите години политическата и икономическата стабилност, основана на режима на валутен борд, значително подобриха климата за чуждестранни инвестиции. Приватизацията на големи предприятия привлече инвеститорите. Към края на приватизационния процес перспективата за присъединяване към Европейския съюз подкрепи потока на чуждестранни инвестиции, а бумът на пазара на недвижимости го усили допълнително.

Значителният приток на капитал се уравновеси в платежния баланс на страната с нарастване на дефицита по текущата сметка, достигнал през 2007 г. вече очевидно неустойчивото равнище от 21% от брутния вътрешен продукт (БВП). Този огромен размер на дефицита означава, че в България се потребяват 21% повече стоки и услуги, отколкото се произвеждат.

Един ден тези дългове трябва да се връщат

Когато този момент настъпи, потреблението в България ще трябва да намалее до равнища, значително по-ниски от обема на производството. С колко точно ще трябва да падне потреблението под равнището на производството и кога ще стане това зависи от търпеливостта на чуждестранните кредитори в настояванията им да получат парите си обратно. С други думи, днес здравословното състояние на българската икономика е много крехко и зависи в значителна степен от притока на чуждестранни инвестиции.

В случай че потокът от чуждестранни инвестиции започне да отслабва, се включва вграден във валутния борд автоматичен механизъм за балансиране на текущата сметка на платежния баланс. Икономиката ще изпадне в рецесия и вносът ще намалее успоредно с намаляване на доходите. Тъй като валутният курс не се променя, поражда се дефлация, която в случая на България трябва да е значителна. За да могат експортните отрасли да възстановят конкурентността си, размерът на доходите трябва да намалее значително при неизменно ниво на цените или да намалява по-бързо от спада в нивото на цените. Такъв процес е в ход в момента в балтийските републики в резултат от намаляването на кредита, отпускан от шведските банки в региона. Растежът в Прибалтика се забави, а Естония, в частност, отбеляза нулев растеж през първото тримесечие на тази година.

България не е имунизирана срещу подобни процеси. Вероятно е чуждестранните инвестиции да намалеят значително на фона на затягащите се условия на кредитиране на световните финансови пазари. И наистина преките чуждестранни инвестиции в България през първите пет месеца намаляват с 16% спрямо същия период на 2007 г. Значителна част от тези инвестиции, идващи от Западна Европа, се насочват към пазара на недвижими имоти, който проявява признаци на охлаждане.

Какво може да се направи

за да се предпази България от подхлъзване в рецесия или нещо по-лошо? Страната не може да направи нещо особено по отношение преобладаващите тенденции на световните капиталови пазари, но има действия, които правителството може да предприеме, за да предотврати задълбочаване на дисбалансите. Правителството може да промени сега водената политика с цел да увеличи възможностите си за компенсиране на натиска към свиване на икономиката, когато икономическата активност започне да се забавя.

Политика, насочена към забавяне на икономическия растеж може да облекчи натиска върху пазара на труда, да забави увеличението на разходите за труд и по такъв начин инфлацията. БНБ направи опит да ограничи кредитната експанзия, като увеличи размера на минималните задължителни резерви на банките. Последното увеличение от 8% на 12% през септември 2007 г. не доведе до значим ефект, тъй като банките компенсираха със заемане на повече средства от чужбина. За това допринесе и режимът на фиксиран валутен курс, който по същество гарантира на западните банки положителен спред по кредитите, отпускани в лева. Макар увеличаването на изискваните минимални задължителни резерви на банките да не води до забележим ефект в момента, такова решение увеличава гъвкавостта на БНБ и й дава възможност да промени курса, за да облекчи натиска към свиване на кредита и производството, когато притокът на чуждестранни инвестиции пресъхне.

По-важно в сегашната обстановка е да се затегне регулирането на финансовите пазари с цел забавяне растежа на кредитирането. В годините след въвеждането на валутния борд новите (за онзи период) регулации рязко забавиха растежа на кредитирането, така че е ясно, че експанзията на кредита може да бъде контролирана. Понастоящем отпусканите заеми (особено ипотечните) са прекалено големи спрямо стойността на обезпечението, а самото обезпечение се оценява по надути цени на недвижимостите. Доказването на дохода на заемополучателите се опира на непълна и недостатъчна документация. Когато дойде отливът, мнозина заемополучатели ще се окажат сериозно затруднени. Няма причина да се позволи тези практики да продължават. Благоразумно ще бъде да се създадат учреждения, които да оказват помощ на длъжниците по управление на дълговете им, когато кризата настъпи.

Досега фискалната политика допринасяше за ограничаване растежа на търсенето, тъй като правителството реализира бюджетни излишъци, надвишаващи 3% от БВП от 2005 г. насам. Въпреки предстоящите избори, сега не е подходящият момент за увеличаване разходите на правителството. В момента икономиката расте с бърз темп, а бюджетните приходи ще спаднат, когато настъпи рецесията. В условия на рецесия държавните програми ще са необходими, за да й противодействат. Поддържането и дори увеличаването на бюджетния излишък сега ще осигури муниции на правителството да подпомогне икономиката по-късно, когато ще бъде нужно.

От критична важност са и действия, които да направят българските стоки по-конкурентоспособни на външните пазари. Износът нараства през последните години, но недостатъчно да компенсира нарастването на вноса. Заплатите, макар и значително под средното европейско ниво, нарастват ускорено и се усеща недостиг на работна сила поради нарасналите възможности за работа в чужбина. Тези процеси увеличават разходите за единица труд, тъй като заплатите растат по-бързо от производителността на труда. През 2007 г. цените на дребно нараснаха с 15% (към май 2008 г.), а експортните цени - с 9%. При фиксиран валутен курс това ерозира конкурентоспособността на българския износ на важни европейски пазари, където инфлацията е много по-ниска.

Ефективният реален валутен курс, с който се измерва конкурентоспособността на българския износ, се е увеличил с 67% от момента на въвеждането на валутния борд в страната. Нарастването равнищата на работна заплата напоследък ще ускори ерозията на конкурентоспособността на износа, докато валутният курс остава фиксиран.

Валутният борд служи добре на България в последните единадесет години, но фиксираният валутен курс допринесе за проявата на дълбоки дисбаланси в икономиката, които могат да бъдат преодолени само чрез болезнено пренастройване на стопанската активност. За справяне със сегашните проблеми ще е много по-безболезнено страната да влезе в еврозоната при значително

Девалвиран курс на лева

В противен случай поддържането на надценен валутен курс ще доведе до продължителен период на слаба икономическа активност и висока и устойчива безработица. Това са неизменните последици от поддържането на неадекватен валутен курс. Един пример е Великобритания между двете световни войни. В по-близкото минало Източна Германия страда от продължителна депресия, след като бе погълната от Западна Германия, което бе съпроводено с превръщането на източногерманските марки в западногермански марки при надценен валутен курс. По подобен начин нивото на доходите в Португалия спадна с 8% спрямо средното за Европейския съюз в резултат на рецесията от 2002 г., последвала приемането на еврото. Да се надяваме, че България ще избегне подобна съдба.

http://capital.bg/show.php?storyid=530673
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 26, 2008, 14:52:49 pm
МВФ: България заплашена от кризата заради дефицита по текущата сметка  :P :'(

Страните с висок дефицит по текущата сметка, сред които е и България, са застрашени от кризата, предупреди директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан в интервю за New York Times.

Той призова за международна консултация за разработване на координиран отговор на кризата.

Намалявайки потока на капитали, кризата наистина заплашва страните, които зависят от чуждестранни капитали, за да финансират дефицита си, съгласиха се с мнението на Строс-Кан икономисти.

“Като се вземе предвид високия им дефицит по текущата сметка, Централна и Източна Европа изглеждат особено уязвими“, коментира Томас Майер, икономист към Deutsche Bank в Лондон.

Има над 20 страни с дефицит по текущата сметка, който надхвърля 5 на сто от техния брутен вътрешен продукт, заяви ръководителят на МВФ, без да уточни кои страни точно има предвид. Икономисти обаче посочиха България, Естония, Румъния и Турция сред застрашените в Европа. В Африка те споменават Южна Африка и Нигерия, а в Латинска Америка – Венецуела и Еквадор.

Според Строс-Кан четирите най-големи развиващи се страни – Китай, Русия, Бразилия и Индия, не са в този списък, но Русия пък е уязвима заради цените на петрола.

България и Румъния са две от най-застрашените страни. „Тези страни растяха твърде бързо или са направили твърде големи заеми“, смята бившият председател на Унгарската централна банка Петер Акош Бод. „При внезапно спиране на капиталите, те ще се изправят пред много сериозен проблем“.

Постоянен източник на опасения е Латинска Америка предвид историята й на проблемна данъчна политика. Към момента няколко страни, най-вече Венецуела, са облагодетелствани от растящите цени на петрола. При поевтиняване на тази и други суровини обаче Южна Америка ще е в най-неизгодна позиция, смятат икономисти.

http://www.investor.bg/?cat=6&id=69350
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 26, 2008, 15:39:12 pm
 
 
 Минимум индекс, максимум корупция
 
  Този път ударът срещу управлението и неговото безсилие да се справи с всеобщата и с висшата подкупност е наистина сериозен. Защото инвеститорите следят изкъсо изследванията на "Трансерънси интернешънъл" и това може да доведе до отлив на много пари

АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ
Сега

   Властта в България си създаде имунитет срещу критиките за несправяне с корупцията по висшите етажи, с разяждащата и повсеместна подкупност и с организираната престъпност.
   И най-острите дипломатически критики, и най-критичните евродоклади, и замразяването на парите от еврофондовете, и общественият тътен се удрят като в стена. С тарикатлък, заобикаляне на правилата и бюджетен излишък се запълват една по една опасните социални зони и животът продължава.
   Има обаче събития, които макар и на пръв поглед да изглеждат регулярни, леко фризирани и с повечко трудноразбираеми числа, имат далеч по-голямо, трайно и дългосрочно значение.
   И те няма как да бъдат пренебрегвани. Такова е и световното изследване на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл", което всяка година фиксира индекс за възприятието за корупция в над 180 държави.
   Създадено още през 1995 г. проучването е на основата на изследвания на авторитетни международни институции.
   Например за 2008 г. индексът е създаден на базата на 13 изследвания,предоставени на Transparency International в периода между 2007 и 2008 г. и проведени от 11 независими институции.
   Сред тях са Световната банка, Economist Intelligence Unit, Freedom House, Световен икономически форум, IMD International - Институт за управленско развитие, Център за световна конкурентоспособност, Международна група за търговия, Консултантска група за изследване на политическия и икономически риск, Фондация "Бертелсман", Global Insights - Център за изследване на световните пазари.

Дори и това е достатъчно, за да се види, че въпросният индекс изобщо не е случаен

   Но и това не е всичко. Защото този индекс се следи от големите и сериозни инвеститори и оказва влияние върху решението им дали да стъпят, увеличат, намалят или оттеглят инвестициите си в дадена държава.
   Отгоре на всичко многогодишните проучвания са установили, че повишаването на стойността на индекса с 1 пункт (индексът е от 0 до 10 като колкото е по-висок, толкова по-малко корумпирана се счита една държава) увеличава притока на капитали с 0,5 на сто от брутния вътрешен продукт на страната, а средните доходи - с до 4 на сто.
   Или - ако този индекс спада, притокът на капитали намалява и доходите се свиват.
   А точно в тази ситуация е България, която за първи път драстично намали своя индекс, изненадващо и за самите изследователи от Трансперънси интернешънъл - от 4,1 на 3,6.
   Стигна се до ситуацията България да се окаже с най-нисък индекс в целия Европейски съюз - т.е. да се възприема от бизнеса за най-корумпираната страна в рамките на Общността. Изпреварена дори от Румъния - индекс 3,8. На едно ниво с Македония, Перу, Мексико, Суринам, Свазиленд и Китай, родееща се с Албания - 3,4 и с малко пред Индия, Буркина Фасо, Шри Ланка.
   Така вече е ясно защо България е на последно място по икономически показатели и доходи в целия ЕС. Защото корупцията се усеща. И то не в приказки на политици, дипломати, експерти или анализатори, а във възприятията на бизнеса и хората :P
   Според българските представители на "Трансперънси интернешънъл" основните причини за падането на индекса са непрозрачните приватизационни и концесионни сделки през последните години, проблемите при обществените поръчки, както и неефективната съдебна система и политическият и икономически натиск върху нея.
Като добавка идва и липсата на ефективно противодействие на корупцията и на конкретни резултати дори и при установени злоупотреби със средства на еврофондовете. А черешката на тортата е възприемането на елита и управлението във всичките му властови разновидности като корумпирани или поне като подложени на много силен корупционен натиск, на който те често се поддават.
   Още по-неприятното в случая е, че този спад идва след първите близо две години членство на България в Европейския съюз. А се очакваше влизането в съюза да донесе по-добър, прозрачен и некорумпиран живот у нас.
България бе включена за първи път в корупционния индекс на Transparency International през 1998 г. със стойност 2,9 пункта. В периода 2002 г. - 2007 г. показателят на България нямаше съществени промени и се движеше около 4 пункта. Това се отчиташе като успех в противодействие на корупцията.
   През 2005 г. България имаше дори по-висок индекс в сравнение с Чехия, Хърватия или Гърция. Затова е тревожно, че точно сега спада.
Истина е, че сме много по-добре от Сомалия и Мианма, които отново са най-корумпираните държави.
   Но това ли може да ни успокоява? Да не говорим, че първите - Дания, Швеция и Нова Зеландия са с оценка 9,3. За целия ЕС средната стойност е 6,3, т.е. ние имаме с 2,7 по-малко. А и според правилата на Трансперънси една държава е добре, ако има индекс над 5.

Или иначе казано

   България е много, много зле -тя се възприема за много корумпирана държава. А това не е добре не само за властта - тя така или иначе ще се смени като състав, но едва ли и като нрав. Лошото е, че това се отразява на хората и на бизнеса. И то много повече от всякакви дипломатически или политически еврокритики.
   Вероятно и сега институциите ще се снишат, ще се опитат да омаловажат проблема. Но в случая наистина трудно ще успеят да играят безболезнено тази игра.
   Защото става дума за много пари, които няма да дойдат в България, а ще отидат в някоя друга държава. И така ще има по-малко и за бизнеса, и за гражданите.
И ще си живеем все в същата мизерия, потъвайки бавно към Сомалия и Мианма, вместо да се равняваме по първите в ЕС.
   Но има и още един вариант - оптимистичен. И може би като един от последните шансове. Да се удари здраво корупцията - и на пътя, и в болниците, и в училищата, и в общините, и по върховете на властта.
   И вместо кокошкари, в арестите и затворите да започнат да влизат полицаи, митничари, данъчни, здравни и образователни мафиотски вериги, кметове, общинари, политици, депутати, министри, магистрати, обръчи от фирми и техните ръководители, протежета и кукловоди ...
   Защото с магическа пръчка подкупността няма да свърши, но пък може да се покаже поне нагледно, че има някакво съпротивление и противодействие. С три-четири имена на кокошкари, пък били те от пътния фонд, топлофикация или някой и друг дребен магистрат със сигурност няма да стане.

http://www.kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=4819530
 
 
 
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 26, 2008, 15:46:52 pm
 
Безпомощност
 
Deutsche Welle

   Протоколното посещение на българския премиер Станишев в Ню Йорк, по повод Общото събрание на ООН, се оказва колкото безсмислено във външнополитически план, толкова и рисковано за политическата обстановка в България. Защо? Отговорът - в следния коментар на Георги Папакочев. 
 
   Ден преди изказването в петък на българския премиер Сергей Станишев пред Общото събрание на ООН и формалната му среща с Генералния секретар на Световната организация стана ясно, че от цялата негова програма в Ню Йорк, единствената му ползотворна за България среща е била с лидерите на четири влиятелни американски еврейски организации, които не забравят приноса на България за спасяването на българските евреи в годините на Холокоста.

   Участието на „Мистър Клийн”, както приятелски го нарече в София миналата година президентът Джордж Буш, в многобройните прояви, съпътстващи началото на 63-та сесия на ООН, си е  чисто губене на време каквото са и нищо не значещите протоколни срещи /като например с малтийския или датския му колега/, чрез които държавните мъже обикновено се отчитат пред медиите за „напрегнатата” програма на форума и „новите измерения на нарасналия авторитет” на техните страни.

   Във всички случаи обаче, Станишев и неговият външен министър и вицепремиер Калфин, ще трябва внимателно да следят случващото се в САЩ около разрастващата се финансова и икономическа криза в страната, която преминавайки в глобална, неминуемо ще засегне и България.

   Те би следвало добре да разберат защо един отиващ си от Белия дом президент търси спешно помощта на двамата кандидати за неговия пост в Овалния кабинет за справяне с кризата и как изправена пред опасност, най-голямата демокрация в света пренебрегва партийните си различия и застава зад своите политически лидери. Всичко това, естествено, можеше да стане и в София, където  врящото гърне със скандалите отново преля :P
 
   Експлодиралият  конфликт около побоя  върху журналиста Огнян Стефанов се прехвърли светкавично върху подопечната на премиера Станишев Държавна агенция „Национална сигурност”, към която вече има не само сериозни подозрения за организиране на побоя, но и за подслушване на телефоните на депутати.

   Засега въпросната ДАНС се намира в безмълвна кръгова отбрана срещу започналите атаки на медии и народни представители, но рано или късно нейните шефове трябва да дадат някакъв отговор, дори той да е „санкциониран” от премиера дистанционно от Ню Йорк.

   Така, в глобалния свят неприятностите могат да застигнат един министър-председател не само в кабинката на рилския лифт, но и в началото на Манхатън. Както личи, в единия и в другия случай премиерът на най-корумпираната европейска държава е еднакво безпомощен. При това - напълно. :P :o :-[
 http://www.kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=4820281
 
 
Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Октомври 15, 2008, 15:45:19 pm
Първите жертви на кризата: В Слънчев бряг 80 хотелски комплекса се продават за по 1 евро :P


Условието е купувачът да поеме всички разходи по ремонта, както и натрупаните дългове

80 хотелски комплекса се продават в курортния комплекс „Слънчев бряг” за по 1 евро, предаде кореспондентът на БГНЕС В Бургас. Това съобщиха бургаски агенции за недвижими имоти.

Има обаче условие- евентуалният купувач да поеме всички разходи по ремонтните дейности, обновяването и модернизирането на комплексите. Бъдещите собственици трябва да погасят и натрупаните дългове на бившите собственици на хотели. „За да обновиш хотел и той да ти носи печалба- това излиза от 1 млн. евро нагоре. А един приличен хотел в Слънчев бряг, четири звезди със всички екстри излиза за купувача около 12 млн. евро”. Това коментира за БГНЕС брокер от фирма за недвижими имоти в Бургас. В централната част на комплекса в момента се продава такъв хотел, завършен строеж за 12 млн. евро. Той е със 70 стаи, 128 легла на площ 5500 кв. метра. Висок е четири етажа. Има всички екстри- плувен басейн-открит и закрит, на 50 метра е от морето, луксозен ресторант, винарна, дневен и нощен бар и т.н.

Хотелиери се отказват да стопанисват имотите си и заради намалелите приходи от нощувки и невъзможност за погасяване на кредитите си. Това доведе до фалити по морето. Една от причините за неплатежоспособността може да се окаже и конкуренцията в резултат на огромния брой легла.

Сега около половината от базата извън централните части на големите курортни комплекси е празна, а цените на нощувките спадат непрекъснато. В същото време има и огромно разминаване в данните за общия леглови фонд. По данни на Националния статистически институт, преди 3 години броят на леглата в България в туристическите обекти е бил 221 хиляди. Според подадената от общините информация те са почти двойно по-малко, или 125 хил. легла. Същевременно по данни на община Несебър на територията й, където влизат освен Несебър, но и Слънчев бряг, Св. Влас, Елените, има над 344 хил. легла. Реално обаче броят на леглата се изчислява на около 600-700 хил.

Така презастрояването, резултат от което са ниските цени на почивките, очаквано превръща хотелите в нов сегмент на имотния пазар, в който има предлагане и почти липсва търсене. Това важи най-вече за хотели с под 100 броя леглова база. В момента само в района на Слънчев бряг за продан са обявени 80 хотела. В списъка фигурират основно малки или семейни хотели, но не липсват и разработени комплекси в центъра на курорта с по няколкостотин стаи, ВИП крила. /БГНЕС
http://www.epochtimes-bg.com/2008-03/2008-10-15_07.html
Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Октомври 17, 2008, 21:08:39 pm
bgben.co.uk 17.10.2008

 
Финансовата криза няма да подмине България :-[


news.bg

   Коя държава след Унгария ще е следващата в Източна Европа, която ще бъде поразена от финансовия срив? Анализатори чертаят мрачни перспективи - съвсем скоро много от източноевропейските страни ще потърсят помощ от Международния Валутен фонд /МВФ/.

Това коментира радио "Дойче веле".

До преди няколко седмици Източна Европа изглеждаше като забравен от финансовата криза остров. Последните събития обаче не оставиха никакво съмнение, че кризата няма да подмине нито една държава.По време на приключилите във Вашингтон срещи на МВФ и Световната банка не веднъж бе отправено предупреждението, че Източна Европа е уязвима и застрашена.

   МВФ публикува изявление на своя директор Доминик Строс-Кан, в което той подчертава, че последните събития повишават „несигурността на постъпленията на капитал в Източна Европа, тъй като чуждите банки, опериращи на формиращите се пазари в региона, са все по-засегнати от сътресенията".
Според Строс-Кан много държави в региона са уязвими не само поради намаляване на постъпващите капитали, но и заради изтеглянето на капитали.

Унгария стана първата източноевропейска жертва на кризата. В понеделник директорът на МВФ коментира предприетите от правителството на страната мерки за стабилизиране и обяви, че институцията е предложила техническа и финансова помощ.

Само няколко часа по-късно стана известно, че Украйна също е потърсила помощта на МВФ.

Тези две държави са в списъка на МВФ и Световната банка на най-застрашените в Източна Европа. Останалите са Естония, Латвия, Литва, Румъния и България.

Според анализатори от други институции Турция и Полша също са високорискови.

Източна Европа е в трудно положение, гласи оценката и на няколко от главните американски фирми за финансов анализ и оценка на инвеститорските рискове. „Юрейжа груп" (Eurasia Group) подчертава, че предприетите в еврозоната мерки за стабилизиране са положителни и за Източна Европа. Банковият сектор на региона е доминиран от банките на еврозоната. Но източноевропейските държави зависят от политическите решения на други държави много повече от членките на еврозоната,  казват анализатори от фирмата. Техните възможности да повлияят върху това, кои от важните за техните пазари банки ще бъдат подкрепени, и при какви условия, са крайно ограничени, :P ;) смятат от „Юрейжа груп".

Други анализатори казват, че източноевропейските пазари ще пострадат със сигурност, ако инвеститорите решат, че тези пазари са извън усилията за стабилизиране.
Директорът на МВФ Доминик Строс-Кан отбеляза: „Някои от формиращите се икономики може да имат нужда от помощ, сериозна помощ". Той изрази готовността на фонда да подпомогне държавите в затруднение: „Ние активирахме процедури за спешно финансиране, за да можем да реагираме веднага на спешни искания за помощ".

Много анализатори в САЩ обръщат внимание на това, че МВФ е по-добре подготвен от ЕС по отношение на помощите за източноевропейските държави. Тяхната прогноза е, че всяка закъсала източноевропейска страна-членка на ЕС ще бъде принудена да се обърне за помощ към МВФ. :P
http://www.epochtimes-bg.com/2008-03/2008-10-17_13.html (http://www.epochtimes-bg.com/2008-03/2008-10-17_13.html)
Титла: Как да се спасим при неизбежната икономическа криза?
Публикувано от: vesela в Октомври 24, 2008, 17:44:51 pm
Българската икономика е пред тотален колапс. Но не заради глобалните проблеми, а заради супер погрешна политика в последните 3 мандата.
Какво правеха последните 3 правителства?
Харчеха пари назаем. Готови пари, идващи или срещу продажба на предприятия, или под формата на заеми, или под формата на пасивни инвестиции. Т.е. на такива инвестиции, които служат за овладяване на нашия пазар, а не за производство на нещо за износ.
Затъването в дългове е поголовно за цялото общество. Брутният външен дълг вече е над 30 милиарда евро. Само лихвите по него са над 3 милиарда евро годишно. Тези пари се плащат, независимо дали дългът е частен или държавен. Тези пари, за да ги платим, трябва да имаме „чиста печалба” от някъде в този размер. Защото лихвата си е „чист разход”. Т.е. за да плащаме само лихвите по натрупаните заеми, е нужно икономиката ни като цяло да има поне 3 милиарда евро външнотърговски излишък. Тя не само, че го няма, но има и около 6 милиарда евро годишно търговски дефицит.
Тези 2 суми – лихвите и дефицитът, реално не се плащат и общо оформят натрупване на нов дълг в размер на 9 милиарда евро. Тази година точно това ще стане. Следващата – отново…
Теоретично, ако някой непрекъснато налива пари до безкрай, тази система може да работи.
Но всяко подобно наливане рано или късно свършва. Глобалната криза допринася то да свърши по-бързо при нас, но то тъй или иначе щеше да дойде. Това щеше да стане по линия на естествената невъзможност да се усвояват нови кредити. Това става, когато текущият доход на вземащия кредита започне да не стига за погасяване на вноските по него. Тогава нови кредити вече не се дават, и длъжникът фалира. Точно това става с България като цяло. Икономиката ни изобщо няма ресурса да генерира такъв доход, че да изплаща взетите кредити. Така тя изпада във фалит. Формалните му проявления са много на брой дребни фалити – на всеки кой където е вземал кредити. Той започва да закъсва, да закъснява, идват квестори, съдии-изпълнители и пр.

Ситуацията допълнително се влошава от поведението на чуждите инвеститори, които в миналите години са наливали пари тук, с цел печалба. Сега, когато виждат кризата, те се опитват да разпродават активите си и да изнасят парите в чужбина. Това е причината например за срива на фондовата борса, както и за пукването на имотния балон. Горещите пари, които напомпаха борсата в последните години, сега изтичат навън. Англичаните и фондовете, които купуваха имоти по 1000 евро на кв.м. сега разпродават и се изнасят. Това е допълнителен отрицателен поток на пари, извън лихвите.

Общият ефект от всичко случващо се ще е пълна декапитализация на икономиката. Т.е. ще намалеят парите в нея и ще е невъзможно да се получават вече досегашните доходи. Това ще доведе до невъзможност да се плащат кредитите, и вероятно – до банкови фалити на някои банки, които нямат достатъчно обезпечения или са раздавали кредити твърде безотговорно.

Парите в банките обаче не са техни, а са на вложителите им. Фалит на банка означава фалит на вложителите. В България има Фонд за гарантиране на депозитите, но средствата в него не са достатъчно, за да посрещнат фалита дори на една средно голяма банка. А е възможно да „изгърмят” поне няколко средно големи и дори някои от най-големите.

Трябва да се знае, че в случая не е възможно решение в стил 1997 г., когато чрез печатане на пари бяха покрити всички дългове, кредитните милионери си останаха такива, а сметката платиха всички граждани чрез хиперинфлацията. Това е така, защото днес почти всички дългове са в евро, или в договорите има опция за превалутиране при разклащане на валутния борд. Т.е. ако политиците решат да премахнат борда и да напечатат пари, това няма да промени нищо, защото банките ще си искат парите в евро. Това е и една от причините, поради които валутният борд едва ли ще падне.

Другата причина е, че политиците, изпаднали в криза, ще се държат за него „до последно”, надявайки се той да ги спаси от пълна катастрофа. Практиката на Аржентина, която преживя подобна криза, беше точно такава. Разликата е, че в случая бордът ще удържи, защото преди време под натиска на МВФ е направен много стабилно и реално срещу всеки лев има покритие в евро. Т.е. теоретично – в най-лошия случай, всички левове ще се обменят в евро, но курсът няма да се промени.

Непоклатимостта на борда обаче не може да реши проблема с декапитализацията на икономиката и не може да предотврати фалитите. Така този път хората няма да изгубят парите си поради хиперинфлация, но ще загубят друго – влоговете си във фалиралите банки, имотите си, които са ипотекирали, различни лизинги и т.н. Тези загуби ще са огромни, защото почти всяка ипотека и всеки лизинг имат значителна начална вноска, която е за сметка на купувача. Ако изплащането спре и имотът/колата се вземат, тази начална вноска „изгаря”. Това означава че примерно при ипотеките хората ще изгубят жилища, които са изплатили на 20-30%. Същото е при колите, пералните, мобилните телефони и т.н.

До всичко това се стигна, защото последните 3 правителства избраха супер лесния модел на управление, при което държавата се финансира чрез затъване в дълг. Това стана, защото голяма част от взетите от частни субекти заеми финансираха търговски обороти, върху които държавата събираше данъци. Точно тези данъци пълнеха бюджета и оформяха „излишъците”. Ако се погледне структурата на приходите в бюджета, ще се види, че те са основно от косвени данъци – т.е. от облагане на търговския оборот. Така държавата насърчавайки затъването в дълг, си пълнеше бюджета и всички бяха доволни. Въпросът е, че този дълг трябва да се плаща.

Кризата е неизбежна, освен ако не дойде някой супер щедър „батко”, който да налива по няколко милиарда годишно, за да ни плаща дълговете. Тъй като по света до сега такива „батковци” не са се срещали, то проблемите тепърва предстоят.

В очертаващата се ситуация Българската Интернет Партия дава следните препоръки към гражданите как да се подготвят за кризата:

1.Дръжте спестяванията си във валута. Изберете влог в голяма чужда банка – част от голяма световна структура. Можете да ползвате също сейф, или добре заключени и защитени жилища.

2.Избягвайте банки, зад които не стои никой, дори и текущите им резултати да са добри. Счетоводно всяка банка може да се изкара процъфтяваща, дори когато е фалирала.

3.Ако имате заеми, лизинги, ипотеки изплатете ги предсрочно – ако имате възможност за това. При кризата е възможно да пострадате, дори и да си плащате редовно вноските. Това е така, защото активите, които изплащате, са собственост на банката/лизинга и ако той закъса, те ще ви бъдат отнети, дори да сте редовен. Т.е. ако имате автомобил на лизинг, той реално не е ваш, а е собственост на лизингодателя. Въпросният автомобил е заложен срещу кредита, с който е купен, и който вие изплащате. Ако много хора спрат да си плащат вноските и лизингодателят фалира, тогава въпросните коли се разпродават на търг, а не се дават на този, които ги изплаща. Подобни схеми са възможни и с други активи. При масова криза е добре вашето да си е ваше и да не е в някакви сложни финансови взаимоотношения.

Друг риск при заемите са възможностите, които съществуват да ви увеличат драстично лихвите „по преценка” на отсрещната страна. Вероятно това ще се използва масово по отношение на клиенти, които все пак могат да плащат, за да се издои максималното от тях в ситуация на много други фалирали.

4.Ако имате активи, които искате да продавате, направете го сега – ако имате шанс ще успеете. След това по време на кризата не продавайте, защото цените ще се срутят главоломно. Изчакайте крахът да отмине.

5.Следете внимателно новините от чужбина за състоянието на банковата групировка, част от която е вашата банка. Глобалната криза е сериозна и ако фалира банката-майка на вашата банка, вече няма да я има гаранцията на голямата институция.

6.Оптимизирайте си ежемесечните разходи. Купете си енерго-спестяващи крушки, уплътнете си прозорците, изключете си почти ненужния вече фиксиран телефон, откажете се от някой от мобилните си телефони, говорете по-малко по самите тях, минете на по-нисък интернет план, харчете по-малко вода… Този тип разходи консумират голяма част от месечния бюджет. Но тъй като са много на брой по-малки сметки, хората ги подценяват. Не ги подценявайте. Ако намалите 20-30% от всички малки сметки, това е все едно да намалите 20-30% от една голяма сметка.

7.Откажете се от някои не толкова важни разходи – ресторанти, цигари, алкохол, нови материални придобивки и пр.

8.Вземете мерки за увеличаване сигурността на жилището си, както и на личната си сигурност. В ситуация на криза престъпността драстично се увеличава.

Казано по-обобщено, подгответе се за „затягане на коланите”. Управляващите ще увъртат до последно, за да се изкарат успешни и да опазят властта си. Но кризата е неизбежна. България няма икономика, няма износ, не произвежда нищо. Тя само консумира, финансирайки се чрез заеми. Времето на сметката обаче настъпва. И никой управник няма да ви спаси. Ще се спасява всеки поединично – както винаги е било…

Източник:
http://bipartia.com/index.php?option=com_content&task=view&id=645&Itemid=39
Титла: Re: Как да се спасим при неизбежната икономическа криза?
Публикувано от: daskala в Октомври 26, 2008, 18:34:03 pm
Казано по-обобщено, подгответе се за „затягане на коланите”. Управляващите ще увъртат до последно, за да се изкарат успешни и да опазят властта си. Но кризата е неизбежна. България няма икономика, няма износ, не произвежда нищо. Тя само консумира, финансирайки се чрез заеми. Времето на сметката обаче настъпва. И никой управник няма да ви спаси. Ще се спасява всеки поединично – както винаги е било…

Източник:
http://bipartia.com/index.php?option=com_content&task=view&id=645&Itemid=39 (http://bipartia.com/index.php?option=com_content&task=view&id=645&Itemid=39)

Съгласен съм с поста, но имам едно допълнение. До голяма степен , поради липса на производство, България консумира продавайки територията си. Става въпрос за частни лица, но и за държавни чиновници. Няма по-голяма мръсотия от приетото под натиск на САЩ,Израел и Турция разрешение за продажба на земеделска земя на чужди граждани, независимо че се изисква да имат фирми, регистрирани в България.
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: cdms в Октомври 26, 2008, 21:00:23 pm
Време е за връщане на ТКЗС и социализма. С този дивашки капитализъм от началото на ХХв. нещата не са на добре.
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: хадзапи в Ноември 27, 2008, 10:54:52 am
Вече кризата ни достигна. Съкращават масово хора от индустрията и текстила. Предстоят и други съкращения, както се соъбщава по новините, вече от няколко седмици. Спряха и евросубсидии вчера, и пак ни е виновен някой друг, а не ние самите в лицето на господата, които ни управляват. Както някъде четох, правят се на "ощипани госпожици".
Най-не ми е жал за съкращенията на "брокери на недвижими имоти". Бяха се ояли.
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: Eon в Декември 09, 2008, 17:03:34 pm
Опасната игра, която играят банките и правителството

09.12.2008 09:33
От: Андрей Любенов
www.investor.bg (http://www.investor.bg)

Глобалната финансова криза изостри вниманието към проблемите на банковата система. Тази тема е особено болезнена за българите, особено за онези, които изгубиха спестяванията си при предходната криза от 1997 година, оказала се унищожителна и завършила с въвеждането на валутния борд у нас.

Мнозина анализатори посочват именно случилото се тогава като имунизация за банковата ни система и сериозните мерки, които предприемат банките за поддържането й в добро състояние. Безспорен факт е това, че капиталовата адекватност и оценъчните коефициенти за банките ни са значително над заложените от европейските правила норми.

Всичко това би трябвало да ни накара да бъдем спокойни, тъй като почти всички водещи фигури в политическия и икономическия живот в страната дават положителни оценки за функционирането на банковата система и не очакват трусове за нея. Дали обаче всичко е така розово? Едва ли.

Още при първите загатвания за настъпването на кризата правителството предприе мерки, които отчасти бяха продиктувани от случващото се в ЕС, а от друга страна, дойдоха за вливане на доверие в системата. Размерът на максимално гарантираните депозити в банките беше повишен от 40 на 100 хил. лв., макар статистиката да е безкомпромисна, че депозитите над предходния гарантиран праг имат доста малък, почти пренебрежим дял.

Банките пък повишиха лихвите по депозитите – няколко от тях обявиха лихвени проценти от 9 на сто за депозити със срок от 3 до 6 месеца. Останалите водещи играчи на пазара не се поколебаха и отговориха с още по-примамливи предложения. Стигна се дори до едномесечни депозити с двуцифрени лихви на годишна база, както и до различни бонуси за нови клиенти на банките.

Високата доходност от депозитите обаче може да предизвика няколко основни проблема, което прави играта на правителството и банките изключително опасна за икономиката на страната. На първо място основният проблем е безпрецедентният „лов на лихви“, който все по-силно се превръща в любим спорт за притежаващите капитали.

Този „спорт“ се изразява в пренасянето на средства от една банка в друга за кратки периоди, а това няма как да не се отрази на дейността на банката и нейната стратегия. Причината за това е, че основното количество привлечен капитал е с много нисък срок за ползване, а отпусканите кредити най-често са дългосрочни. За това не е учудващо, че банките нямат желание да кредитират – прекомерно разпускане на кредитирането, последвано от изтегляне на краткосрочно вложените капитали, за да отидат в друга банка при по-добри лихви, прави целия пазар изключително несигурен.

Отрицателната доходност, която предоставят капиталовите пазари, поне в краткосрочен план, изтегля все повече средства към банките, но едва ли това е от полза за някого. Самите банки попадат в спирала на лихвените проценти и трябва да предлагат все по-атрактивни продукти, за да не изпуснат парите на „ловците на лихви“.

За всички е ясно, че основната функция на банките е да събират средствата на онези, които временно не се нуждаят от тях (вложители) и да ги разпределят към икономическите участници с инвестиционни проекти или нужда от средства (заемополучатели) срещу определена лихва. Високата цена на входящия за банките ресурс обаче няма как да не се отрази и на изходящите продукти (кредитите).

Поскъпването на кредитите, съчетано с нежеланието на банките да кредитират заради недоверието от кризата, водят до значителни трудности за реалната икономика, тъй като работещият бизнес и хората с идеи не могат да получат финансиране за дейността си. От една страна, това може да доведе до необходимото охлаждане на икономиката ни след няколкото години на ръст, но от друга – действа разрушително на бизнеса и така икономическият ръст попада в омагьосан кръг. Кредитът е скъп, а е скъп не на последно място и заради войната на пазара на депозити.

Високата доходност от депозити и липсата на желание за кредитиране от страна на банките лишава компаниите и от друг основен източник за придобиване на капитал – фондовите борси. Предлаганата доходност от 9 на сто и нагоре за година отклонява големи количества средства от компаниите, което може да изиграе негативна роля за капиталовия ни пазар.

Истина е, че мерките по гарантиране на депозитите до толкова високо ниво бяха наложени и отвън, но все пак правителството имаше възможност да предложи и различни мерки за гарантиране на сигурността на системата. Особено ако имаше грижата за банките, които все още се намират в ръцете на български собственици. Защото тенденцията на понижаване на лихвите в Европа е ясна и чуждите банки биха могли да си осигурят и по-евтин ресурс отвън.

Поради тази причина може само да се надяваме, че някои от банките ще започнат да излизат от спиралата и така да се стигне до стабилизиране на системата, понижаване на доходността от депозити, а оттам – до поевтиняване на кредита. Какво ще бъде отражението върху българските банки обаче е трудно да се прогнозира. Докато разберем ни остава само едно – като рационални играчи да се възползваме от ситуацията. Дали чрез инвестиция в депозит или не – въпрос е на личен избор.
Титла: Относно: Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Януари 20, 2009, 16:37:43 pm
Как да се спасим при неизбежната икономическа криза?  ???
http://bipartia.com/index.php?option=com_content&task=view&id=645&Itemid=39 (http://bipartia.com/index.php?option=com_content&task=view&id=645&Itemid=39)

Ще издържи ли валутният борд?  :P
http://nezavisim.net/2008-04-26-11-14-22/7169-2009-01-17-14-36-16 (http://nezavisim.net/2008-04-26-11-14-22/7169-2009-01-17-14-36-16)

АЕЦ „Козлодуй" може да ни извади от кризата ;)
http://nezavisim.net/2008-04-26-11-14-22/7097--q------ (http://nezavisim.net/2008-04-26-11-14-22/7097--q------)
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Март 10, 2009, 22:44:14 pm
Имотният пазар – до къде надолу? 600 евро на квадрат за София?
 
е-vestnik 

   По официални данни цените на недвижимите имоти са паднали с 20% за няколко месеца. По неофициални данни, обаче, спадът е с 30%.

   В сравнение с преди година отделни апартаменти по морето се продават дори на половин цена. Има предложения за продажба на хотели за 1 лв. – но заедно с дълговете към банката. Това не се съобщава официално, за да не подбива пазарът. Цяла армия строители и спекуланти, които пълнеха джобовете от надуването на цените, сега ще сърбат попарата, която си надробиха. Парцели за строителство вече никой не търси, според дилъри не се знае каква е реалната им цена, защото сделки няма, само оферти. Но пък в строеж – и в София, и по курортите – са десетина милиона квадратни метра. Апартаментите в София за година са поевтинели с около 20-30%. Има сделки и на цени с 40% по-ниски от миналогодишните оферти, признават неофициално дилъри.

   Докъде надолу? Банките вече не дават кредити за цялата стойност на имота. Само за около 50%. Това автоматично ще смъкне цените още. А те бяха прекалено надути. Спекулантите в строителния бизнес печелеха по 150-200% върху вложенията си. Няма такава печалба в строителния бранш в цивилизования свят.
   След голямото надуване, сега балонът се пукна. Цените падат. Хората и без друго вече не купуват, а чакат да видят колко още ще поевтинеят жилищата.

Нормална цена, съобразно пазара и доходите ще бъде под 50 000 евро за жилище 70 кв. м. Тоест – около 600 евро на кв. м. На търговците на имоти още им се вижда невъзможно ниска такава цена. Но… Като започнат хора да остават без работа и банките да придобиват и продават ипотекирани жилища… Това предстои. Заради надутите цени, надутите лихви и заробващи договори за ипотеки сега ще загубят и банките, и строителните предприемачи.

И нещата с цените най-после ще си дойдат на мястото. Не може един апартамент в София да струва колкото в Берлин, Будапеща или дори в Солун. С какво може да превъзхожда тамошните? С градска среда, качество на живот, доходи на хората? С нито едно от тези неща.

Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Eon в Март 11, 2009, 08:21:20 am
Едно приятелче се шегува, че ще стигнат 300 евро на квадрат в София. Кой знае, може и да стане. :)
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Eon в Март 11, 2009, 18:44:07 pm
http://www.euronews.net/en/article/09/03/2009/stanishev-behind-the-reforms-there-are-real-people-in-bulgaria/

Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 03, 2009, 14:31:10 pm
Източна Европа - новата Аржентина?

По "Дойче веле"

   Финансовата криза в страните от Източна Европа прилича на тази в Аржентина от 90-те години, пише германското месечно политическо списание "Страници за германска и международна политика". Какво води автора на статията до този извод?

   Йоахим Бекер анализира финансовата криза в Източна Европа, сравнявайки я с тази в Аржентина през 90-те години.

   Твърде много се спекулира около въздействието на финансовата и икономическа криза във Федералната репблика, а значително по-малко внимание се обръща на това, че източноевропейските държави отсега още са значително по-силно засегнати от кризата, макар и по различен начин - констатира авторът. Той обяснява, че на Източна Европа не бива да се гледа като на хомогенен регион, каквато грешка често се прави в Германия.

   Кризата допълнително подчерта различията в региона, като разделителните линии минават не толкова между членки и не-членки на ЕС, колкото между различните икономически модели, възприети в отделните държави и произтичащите от това различни характерни слабости.

   От една страна има страни с ясно изразена експортна ориентация, които са силно засегнати от срива на местния износ. Това са най-вече вишеградските държави - Полша, Словакия и Чешката Република, както и Словения.

   От другата страна са онези държави, които през последните години бяха финансирали своя икономически прираст главно чрез външни дългове и неимоверно нарастване на дефицитите по текущите им сметки. Тези страни са изключително силно податливи на кризата и се намират в момента в доста затруднено положение поради големите кредитни ограничения и пресъхването на капиталовите потоци. Икономическите им проблеми се изострят допълнително от високите дългове на частните домакинства, натрупани във валута.

   Към тази група държави спадат балтийските републики, България и почти всички републики от бивша Югославия. Румъния и Унгария също показват част от характерните за тази група кризисни белези.

   Като цяло икономическият срив е значително по-голям сред страните от втората група - тази, в която има силна зависимост от кредити и външни задължения. Доста драматично е положението на онези източноевропейски страни, в които повече от половината или дори 80% от взетите креди са във валута. Там съществува рискът да се сбъдне кризисен сценарий като аржентинския от 1998 и 2002 година. И действително икономическата политика на балтийските държави и повечето югоизточноевропейски много прилича на аржентинската през 90-те години. Тъй като потреблението беше финансирано чрез кредити, населението сега усеща на собствен гръб последиците от кризата.

   Тази форсирана политика на внос доведе до големите дефицити по текущите сметки и разрастналите се неимоверно външни дългове. Тези дефицити през последните години бяха значително по-високи в балтийските и югоизточноевропейските държави, отколкото в Аржентина през 90-те години.

   В България дефицитът е достигнал ниво от 20% от БВП през 2007 година, а дори и в условията на сегашната рецесия се очаква този дефицит да остане над 10 на сто. Основният проблем - структурната зависимост от значителния внос на стоки и капитали - продължавава обаче да се омаловажава в икономическите дускуси, също както през 90-те години в Аржентина. Вместо това се раздува относително второстепенния въпрос за държавния дълг. Само че, както и в Аржентина, няма да е възможно, реалността за дълго да бъде пренебрегвана.

http://www.europe.bg/htmls/page.php?id=22119&category=223
 
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Август 24, 2009, 23:02:27 pm
Катастрофа чака родния бизнес
http://frognews.bg/new_14635/Katastrofa_chaka_rodniia_biznes/

Проф. Д. Иванов: Не платноходка, а макроикономист трябва на БНБ
http://frognews.bg/new_14553/Prof_D_Ivanov_Ne_platnohodka_a_makroikonomist_triabva_na_BNB/
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: aldonea в Август 28, 2009, 12:27:45 pm
 :) Да когато има бизнес можем да говорим за катастрофа в бизнеса :nea: Но у нас за какъв бизнес говорим ;)
Ах да катастрофа в икономиката  :rofl2: ха ,че тя нашата родна икономика от доста време е под водата.  :negative:
Когато ни потрябват пари я вадим пред ЕС ,получаваме някаква сума и пак така си я караме на автопилот :hi:
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 05, 2009, 21:09:15 pm
Бизнесмени чакат пари от ангели

    Осем пловдивски бизнесмени чакат спешно обаждане от ангел. Мениджърите от Града под тепепата се надяват да подпишат договор, ще получат финансиране и ще станат съдружници с ангел.

    Един бизнес ангел е готов да вложи между 10 хиляди и 100 хиляди евро, твърди Антон Тодоров от Българска мрежа на Бизнес Ангелите (BBAN). До момента най-голямата финансова инжекция в родна компания е над 200 000 евро, а най-малката - 12 хиляди. Основната цел на Българската мрежа на бизнес ангелите е да осъществява връзка между фирми с нужда от пари и потенциални инвеститори. Подпомагат се предимно компании в ранен стадий на развитие. Бизнес ангелите в момента са по-активни от всякога, коментира Антон Тодоров. Тях криза не ги плаши, даже напротив - нахъсва ги. Те са готови да инвестират свободните си пари, като срещу това получават дял във фирмата. След няколко години ангелите биха могли да продадат частта си обратно на предприемача или на друг инвеститор срещу значително по-висока цена. Средно за Европа инвестициите възвръщат около 2.5 пъти вложените средства за период от три до четири години. Тоест средната доходност е близо 30 на сто годишно. Наистина се наблюдава засилено търсене на алтернативни форми за финансиране на компании, коментират от BBAN. Това се дължи, от една страна, на свития достъп до банкови кредити, а от друга страна, и на свитото потребление, както и увеличаващата се междуфирмена задлъжнялост.
http://www.e-trud.tk/
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Ноември 25, 2009, 17:37:39 pm
Крайно време е бюджетът да стане по-публичен и да мине на начислена база
http://www.euinside.eu/bg/news/the-budget-to-become-public
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: rakiq power в Февруари 09, 2010, 18:11:32 pm
Не знам къде да постна темата която бих желал да ми помогнете да сглобим и за това реших че е най-добре тука.Имам да проследя българската иконовика от Освобождението до днешна дата като вклячва възход и падение и всичко което се сети те.Може ли ако имате няквото инфо да го споделите или да ме насочите към нещо полезно :)
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: momo в Февруари 09, 2010, 19:09:35 pm
Тук не сме икономически форум. :) Върви в някоя библиотека и започвай да четеш. С копи и пейст не се става инДжИнер.

А по темата.
Българската какво?
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 27, 2010, 22:32:26 pm
Британци отказват да инвестират в имоти у нас

 ;)

 Драстично намаление на броя на британците, купуващи недвижимо имущество в чужбина се наблюдава в последно време.
Един на всеки десет британци съжалява за своя избор.

Около 430 000 имота по целия свят са собственост на британци. В резултат на рецесията обаче през миналата година е отчетен спад от 80 процента сред британците, купуващи недвижимо имущество в чужбина.

Покупките в екзотични и предимно непознати страни като Кабо Верде или купуването на апартаменти в страни като България и Египет с цел даване под наем, вече са минало.

Вместо това британците отново се връщат към старите предпочитани дестинации като Испания, Португалия, Италия и Съединените щати. /БЛИЦ

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/71639
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: buden в Март 04, 2010, 20:49:22 pm
Нови осигуровки за малките фирми предизвикаха недоволство
Ами какво да предизвикат!?

Тамата за обичания от мен капитализъм много се разводни с глупости, но пак се намери нещо за което да пиша(да му се невиди). :)

Всъщност не е много много за усмивки, но глупаците(моята усмивка горе не се брои) нека се усмихват и си мислят, че така бюджета се пълни, което ще спаси българската челяд(глупава). То и аз не съм много умен, ама  :-X

И въпросната новина:
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/04/868236_novi_osigurovki_za_malkite_firmi_predizvikaha/?ref=rss

Имайте напредвид, че това нещо искат да го вкарат със задна дата. 
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Март 05, 2010, 00:22:22 am
И въпросната новина:
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/04/868236_novi_osigurovki_za_malkite_firmi_predizvikaha/?ref=rss (http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/04/868236_novi_osigurovki_za_malkite_firmi_predizvikaha/?ref=rss)

Вярно е, че засегнатите от подобен данъчни разпоредби в България ще бъдат много. Всяка сергия е фирма.

Но идва ред да помислим и малко другояче. Някой ден тези хора ще се пенсионират (дай боже). И какво ще правят? Ще протестират за по-високи пенсии ли?

През средните години на прехода раждаемостта в България много падна. Според някои прогнози, след 30-ина години пенсионерите ще са повече от работоспособното население. Ето затова се вземат такива мерки, като увеличаване на осигурителната тежест и повишаване възрастта за пенсиониране.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: buden в Март 05, 2010, 08:28:38 am
Е срам ме е да го кажа, но това мислене е болно.

Дано да не го приемат това, но щом се говори, че го обмислят е лошо.

Не десетки хиляди, а може и сто хиляди да останат на улицата. Какви пенсии, кви пет лева. Те да си мислят за пенсиите, не ти, не държавата. Щото имате акъл в повече да го давате насила на малкия бизнес, затова ли?
Много от тях доразвиват бизнеса си с доходите или ги вкарват в застрахователни компании. Да си чувал, че има и други организации занимаващи се с подобни дейности освен държавната. Вкарваш ги не в държавата, а друга де и като се пенсионираш да речем, ще взимаш много повече, отколкото ти дава държавата.

А това с увеличаването на възрастта също не знам как да го коментирам. Ти смятал ли колко даваш, докато си жив и след това, колко ще вземеш. Сложи си там приблизително, колко години ще живееш след пенсия.

Редно било да се помисли другояче. .... Загубена работа.

Значи, мислят за след 30 години така ли? Ами да ги оставят да дишат, туко виж направили още деца. Това сети ли се?

пп:
Коментарите по темата също са интересни
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/04/868236_novi_osigurovki_za_malkite_firmi_predizvikaha/?ref=rss
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Март 05, 2010, 16:32:18 pm
Значи, мислят за след 30 години така ли? Ами да ги оставят да дишат, туко виж направили още деца. Това сети ли се?
Сетил съм се, разбира се. От тази година ще започне да се диша, въпреки данъчната тежест - това ще стане за сметка на запушването на пробойните в бюджета, на намаляване влиянието на частни спекулации в сферата на икономиката, намаляване влиянието на престъпните групировки, отпушване на европейските фондове, които основно са за инфраструктурни проекти. С други думи - да, има минуси, но и плюсовете не са малко и очаквам баланса в крайна сметка да е положителен. Освен това злото е сторено и просто с раждане от сега нататък не може да се изправи напълно, защото раждането не може да става със задна дата, въпреки, че и по това направление се работи - опростяват се процедурите за издаване на български паспорти на етнически българи от други държави (бесарабски българи, българи от македония, гърция, сърбия и др.), тоест - започва внос на българи.

Също така се надявам мярката за увеличаване на осигурителната тежест да е запланувана не за сегашното тежко икономическо положение, а в перспектива за близките месеци, когато икономиката ще се съживи и хората вече ще могат да си позволяват да плащат тези иначе "непосилни" осигуровки.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Max в Март 05, 2010, 19:42:34 pm
От тази година ще започне да се диша, въпреки данъчната тежест - това ще стане за сметка на запушването на пробойните в бюджета, на намаляване влиянието на частни спекулации в сферата на икономиката, намаляване влиянието на престъпните групировки, отпушване на европейските фондове, които основно са за инфраструктурни проекти.
............................................................................
 когато икономиката ще се съживи.............

Няма да стане.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Март 05, 2010, 19:48:48 pm
Просто така ли няма да стане или поради някаква причина?
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Max в Март 06, 2010, 02:15:47 am
Не влиза в нечии планове.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Март 06, 2010, 07:04:52 am
Не влиза в нечии планове.
В такъв случай - жалко за плановете им.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Max в Март 06, 2010, 18:03:23 pm
Не влиза в нечии планове.
В такъв случай - жалко за плаонвете им.

На нас обикновените хорица ни липсва нужния ресурс за да имаме основание да сме толкова самонадеяни.
Трезвата  и навременна оценка на ситуацията обаче и подготовката за вероятните мрачни сценарии би могла да помогне на част от населението да оцелее.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Март 06, 2010, 20:04:06 pm
На нас обикновените хорица ни липсва нужния ресурс за да имаме основание да сме толкова самонадеяни.
Трезвата  и навременна оценка на ситуацията обаче и подготовката за вероятните мрачни сценарии би могла да помогне на част от населението да оцелее.
Какви по-точно "вертоятни мрачни сценарии" да очакваме? Ако си надушил нещо, сподели с нас.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: fishbone в Март 06, 2010, 23:09:49 pm
URBAN евакуекшън. :drinks: :bad:
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Март 09, 2010, 22:42:42 pm
Докъде ще стигне държавата, ако за всеки неплатен и забавен лев властта изпада в истерия?

http://www.lubamanolova.info/analizi/2010/1456
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Март 15, 2010, 21:40:53 pm
Проф. Д. Иванов: С бръснаро-фризьорски мерки борят кризата

http://zonabg.info/Interview.40_44/1089.article/
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Март 21, 2010, 17:18:09 pm

    
Правителството въвежда данък "лукс"
 ;)
http://kafene.net/news.html?fb_990998_anch=10973805
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Март 21, 2010, 18:57:55 pm
Премиерът Борисов: „Където сте ме завели и съм казал „да”, на другия ден трябва това да бъде изпълнено!”

http://www.lubamanolova.info/komentari/2010/1478-premierat-borisov-kadeto-ste-me-zaveli-i-sam-kazal-da-na-drugiya-den-tryabva-tova-da-bade-izpalneno
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Март 22, 2010, 21:47:52 pm
Проф. Д. Иванов: Дянков провокира девалвация на лева?
 :o >:( ;)
http://frognews.bg/news_21215/Prof_D_Ivanov_Diankov_provokira_devalvatsiia_na_leva/
Титла: Вдигаме ДДС
Публикувано от: sasho90 в Април 29, 2010, 20:42:54 pm
Вдигаме ДДС

Цитат
Премиерът Бойко Борисов обяви в четвъртък, че все пак ДДС ще бъде повишен, но иска този "пасив" да не се приписва на него, а на предишното правителство, създадено от президента Първанов.

Борисов сложи край на временното примирие с президента, като го обвини за отправените критики към антикризисната политика на правителството. В интервю за БНТ той изрази "съжаление" към бившия премиер Сергей Станишев, който бил "жертва" на президента Първанов и наложената от него тройна коалиция. До момента именно Станишев бе основна мишена за атаките на Бойко Борисов.

Когато мерките сработят, ще върнем ДДС и после ще го намалим

Борисов обясни, че финансови експерти сега изчисляват с колко да се повиши ДДС. Предложението, което така и не влезе в пакета с антикризисни мерки преди няколко седмици, бе за скок от 20% на 22%, но през последните седмици се коментират по-високи нива – до 23-24 процента.

Премиерът подчерта, че когато антикризисните мерки сработят, "ще върнем данъка на сегашното му ниво, а до края на мандата ще го намалим и още".

"Аз винаги съм бил честен с избирателите. Когато взимахме държавата след тройната коалиция, всички знаехме, че я взимаме погубена във всяка една сфера", поясни той.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=164695&srcpos=1
Гусин премиер-министър, направо закривай и да се знае.  :mad:
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Април 29, 2010, 22:36:40 pm
ДДС-то минимум 23%
 >:(
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/77133
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Eon в Април 30, 2010, 00:00:34 am
Това им е едната от мерките за преодоляване на кризата...
Тъпото е, че може да не доведе до желания ефект.
Другото е да се съкрати държавната администрация и да се подобри ефективността й.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: buden в Април 30, 2010, 06:51:15 am
Съкращаването на държавната администрация е задължително според мен и разбира се, въвеждането на електронно правителство, където позволява.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Май 06, 2010, 23:11:42 pm
Проф. Димитър Иванов: Българският икономически автомобил е подготвен да стигне до Каспичан

Шансът на България да не бъде на последно място след кризата вече е нулев. Това заяви в предаването „Свободна зона" на ТV + проф. Димитър Иванов в анализ по темата „Кога ще излезем от кризата". Според него, закъснението на последните две български правителства да излязат с навременна, радикална антикризисна програма, вече е драматично и то ще има огромна цена. По думите на проф. Иванов, пакетът от мерки, който предстои да бъде дискутиран в НС, е само за "зашиване" на българския бюджет. „Бюджетът е едногодишна икономическа политика, а антикризисната програма трябва да обхваща период от 5 до 10 години", каза Димитър Иванов. Той даде пример с подготовката на един автомобил за пътуване до Каспичин и до Брюксел, но за съжаление, според него българският икономически автомобил е подготвен да стигне до Каспичан с тази антикризисна програма, а не до Брюксел. Иванов подчерта, че очакваният ефект от антикризисните мерки ще бъде твърде малък и бюджетният дефицит ще се намали едва с около 500 милиона лева. Според икономическия анализатор, редица от мерките на правителството водят към девалвация на лева - замразяването на заплати и пенсии, орязване на разходи и т.н, а това означава, че правителството не може да намери, каквото и да е решение за някакво покачване на стандарта на живота на българските граждани. „У нас тече процес на вътрешна девалвация на лева. Има риск и за валутния борд", обобщи Иванов. Той акцентира, че основният проблем на нашата криза са фалитите на фирми, а в програмата няма мярка срещу фалитите включително и за структуроопределящи производства и дейности. „Многобройните фалити, междуфирмената задлъжнялост, растежът на дългове - това няма начин да не предизвика социални протести във всеки един сектор. Социалните протести ще прераснат в политическа криза", прогнозира проф. Иванов.
Според анализатора през 2010 година еврото ще се превърне в най-омразната валута. Той аргументира тезата за фалити на гръцки банки, включително и на  такива, които имат представителства в страната ни и посъветва гражданите да инвестират в злато, чиято цена според него в пъти ще се повиши.

http://www.cross-bg.net/balgariya/88-novini-i-sabitiya/1126204-prof-dimitar-ivanov-balgarskiyat-ikonomicheski-avtomobil-e-podgotven-da-stigne-do-kaspichan-
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Май 07, 2010, 23:25:28 pm
Доц. Боян Дуранкев: Кризата у нас ще продължи още 10-15 години!

Кризата убива бедните, съсипва средните, прави богатите още по-богати!

Доц. д-р Боян Дуранкев е главен секретар на Университета за национално и световно стопанство /УНСС/. Специализирал е в САЩ и Германия. Автор е на повече от 100 статии, студии и книги. Член е на Управителния съвет на Българската асоциация по маркетинг. Преподавател по маркетинг и маркетингови комуникации в УНСС, Софийския университет, Нов български университет, Висшето училище за застраховане, съучредител на Национално експертно сдружение ГЛАС.

Доц. Дуранкев води лична кореспонденция по икономически въпроси с американския президент Барак Обама. Със световния лидер българинът се свързва, след като осъществява контакт с Ал Гор.
Разговаряме с доц. Дуранкев за кризата и нейните последици в България.


- Управляващите постоянно се колебаят да вдигнат ли ДДС. Ако това стане, ще влязат ли повече пари в хазната?
- ДДС-то пада върху крайните потребители, нали?! Пада върху нас. Падайки върху нас обаче, това може да доведе до конкуренция в сивия сектор, където даже не се начислява ДДС, не се начисляват данъци. При което тези, които остават в сивия сектор, стават по-конкурентоспособни спрямо тези, които вече са “изсветлели”.

- Значи вдигането на ДДС няма да напълни хазната?
- Пълненето на хазната може да стане с друго нещо – паралелно с това да се вдигне и данък общ доход. Сега той е 10 на сто за всички ни. Може да стане 15 % за тези, които взимат над 1500 лв., 20% за тези, които взимат над 2500, и т.н. Да не забравяме, че във всички други страни акцентът пада върху защита на бедните чрез по-голямо данъчно облагане на богатите. Докато в България акцентът се поставя върху данъчно облагане за всички, независимо от това, че има инфлация. Както видяхте, само за миналия месец тя е процент и нещо, и то независимо че има намаляване и орязване на заплати. Това означава, че според властващите

ударите на кризата ще трябва да се поемат от бедните.

А тези които имат вили, луксозни автомобили и други подобни, те спокойно могат да ги минат като фирмени разходи. При това положение те дори данъци не плащат!

- И затова така наречените баровци всъщност няма да плащат данък лукс?
- По отношение на този данък, всичко е проформа. Ако Бойко Борисов искаше наистина да обложи богатите, трябваше да направи прогресивен данък общ доход. Иначе другото са квази данъци, които никъде нямат голям ефект. Това, че ще съберат 600 хиляди лева, е смешно на фона на дупката в бюджета. Даже 60 милиона да съберат, пак е малко.

- Симеон Дянков каза, че излизаме от кризата?!
- Чух го и го поздравявам. Аз със сигурност твърдя, че той отдавна е излязъл от кризата. Той явно твърди за себе си, без да има предвид другите. Пет години ще бъде голямата мъка. Ще има от 3 до 5 години минимум ходене по дъното. След което ще има някакъв малък растеж, ако има растеж в ЕС и ако ЕС се превърне в съюз, при който да има някаква трансформация на доходите.

- Опасен ли е растящият брой на фалитите, които вече са ежедневие?
- Фалитите са нормални дори при икономически растеж. Естествено е да ги има. Фалитите тук са напълно естествени, ако фирмите не са играли добре - да банкрутират! Дали след кризата ще останат само най-читавите?
По принцип от кризата винаги се обогатяват една част от най-богатите и се разпада средната класа – по време на криза тя пропада към дъното.

- Значи този прословут 1% от най-богатите българи по време на криза ще станат още по-богати?
- Със сигурност. Те непрекъснато стават още по-богати.

- В момента много от българските инвеститори преживяват лична драма. Те се тресат от предфалитен страх, неадекватни са, “давят” се в алкохол, взимат психотропни вещества!
- Гражданите трябва да ръкопляскат на тази тяхна драма! Защо? Изследванията показват, че бизнесмените се стремяха към хиперпечалби. Например

в областта на строителството рентабилността беше 300% -

нещо немислимо за Европа! В ЕС рентабилността в строителството е 15-20%. Бизнесмените ни се занимаваха със смятане на това колко цимент да наливат по поляните, как на всеки ъгъл да вдигнат молове, а през всеки 10 метра да отворят банка. Печалбите бяха огромни. Забележете, че в момента печалбите в банковия сектор продължават да са огромни!

Но кризата в съзнанието на инвеститорите идва и оттам, че те бяха доста лакоми и алчни по отношение на клиентите си, безцеремонни по отношение на конкурентите си и цинични по отношение на персонала си. Това се наказва. По този повод премиерът Бойко Борисов каза невероятно точни думи – според него все още някои мислят, че българите живеят по дърветата. И отгоре на всичко трябва да ръкопляскаме на чуждите фирмите, дошли в България да ни “цивилизоват”.

Сега, в условията на световна криза, бизнесмените са в позицията на изчакване да се случи чудото, да се върне старата ситуация, което никога няма стане, нищо няма да се върне. Хаосът е пълен, хаосът ще е дълъг, а кризата ще е още по-дълга. Защото измъкване от кризата означава да има повече предлагане на работни места, отколкото търсене, т.е. да няма безработица.

Отдръпването на държавата винаги се придружава с настъпване на сивия сектор. Какво ще означава да се вдигне ДДС?! Това означава, че мераклиите от бизнеса за укриване на доходи и за източване на бюджета ще се увеличават. Контролът върху това кой къде работи, каква заплата получава, може да се нарече жалък. И е много трудно да се разбере примерно една медицинска сестра, която се осигурява на 300 лв., дали наистина получава 300 лв. заплата или 600 лв. Никой не прави сериозни проверки в частните фирми – примерно в стоматологиите, в болниците. Няма внезапни проверки от типа на “Наглите”, не може да се види какво става там.

- Да очакваме ли проверки от типа на “Наглите” в частните фирми?
- Ако има такива, то това ще бъде по-скоро учудващо, защото в момента управлява десница. А десницата винаги набожно вярва в честността на частника.

- Можем ли да говорим за т. нар. паразити - фирми на политици и олигарси, които източват икономиката на входа и изхода, както беше при “Мултигруп” с Кремиковци, да речем?
- Където и да бръкнете, ще видите, че такъв проблем съществува. Например как може да се обясни, че

хранителните продукти в България са 20-30% по-скъпи от тези в съседните страни?

Това означава, че някой гони бърза печалба за сметка на бедни хора. После – внесените отвън лекарства у нас в някой случай струват два-три пъти повече! И то при положение, че се плащат от българите. Докато в повечето страни от ЕС тези лекарства са безплатни за пациентите. Фирмите в хранително-вкусовата промишленост и във фармацията какво правят – внасят, примерно, месо на покупна стойност под 20 цента. А го продават по 5 лв. като преработен колбас – представете си каква норма на печалба се получава! Или митниците – независимо че се смятат за по-управляеми. Има много пробойни, през които минават без мито стоки, които след това се продават така, все едно че им е платено пет пъти митото. Къде се продават – на свободния пазар, в моловете, и печалбите са чудовищни. В една такава варварска и каубойска икономика като българската се превежда бърза печалба за сметка на всичко и след това се вдигат и си заминават за Англия, за Австрия, за Монако, живеят там и се смеят на глупавите българи. Такава разпасана държава и такава свободна “пазарна” икономика като нашата много рядко се наблюдава и е уникално да живееш при нея, за да видиш какви тежки могат да са последиците.

- Ще се изсветли ли сивата и черната икономика, както Сергей Станишев ни уверяваше?!
- Религиозната вяра на Сергей Станишев и твърде големият му наивитет, че с 10 % плосък данък всички черни сделки и скрити пари ще излязат на светло, но не се случи. Но се случи нещо друго – винаги там, където държавата отстъпва, настъпва сивата и черната икономика. В България държавата отстъпваше, тя дори се корумпираше все по-ожесточено и все по-лакомо...

- И така в тази криза ще се гърчим 15 години?!?
- Според моите прогнози кризата ще продължи не по-малко от 10-15 години. А по прогнозите на специалистите излизането ще започне да се чувства най-рано след 5 години. След 5 години постепенно ще се върнат нивата отпреди кризата.

Едно интервю на Мария Друмева
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/77772
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Май 08, 2010, 09:59:03 am
Писмо от A.J. - САЩ


Чрез системата за контакти на сайта получих писмо от читател на блога от САЩ, пишещ с псевдоним A.J. Поради сериозността на поставените в писмото въпроси, интересни анализи и високата компетентност на автора относно икономическите и политически процеси у нас и в САЩ, публикувам писмото му в блога.

Уважаеми проф. Петков,

Причината, поради която се впущам в това празнословие относно т.н. криза и корените й: прочетох в блога Ви как г-н Костов се готви да става министър председател, или президент – рицар на бял кон и извади България от кризата.

Аз пристигнах в България, за първи път от напущането й, когато този господин беше министър на финансите – 1991 г. Всички, които имаха някакви интелектуални претенции се възхищаваха от него. Чух го да говори на някакви финансови теми и нищо не разбрах. И казах на хората около мен – ако аз нищо не разбирам от изявленията му, България има проблем.

От макроикономическа гледна точка, причината за кризата в България е елементарна и корените й са почти изключително в прекомерното повишаване на цените на недвижими имоти. Подлъгващият паралел е, че и в Америка това бе причината. “!Да, ама не!” – както е рекъл един български политик – в България това беше първопричината! В Америка, тя беше резултат на редица предхождащи причини и следствия. Ще спомена само най-близките и следователно – най-непосредствените:

1. Покачването на акционерните пазари през периода 1990-2001 г. в резултат на разширяването на Интернета до нивото на физически лица и изграждането на инфраструктурата му.

2. Арогантната грешка в превишаването на правата на Федералната резервна система в лицето на Грийнспан и опит за корекция на акционерните пазари чрез монетарна политика – необосновано многократно вдигане на лихвите.

3. Осъзнаване на грешката след като повишаване на лихвите доведе до без прецедентен пад на акционерните пазари. Заден ход в монетарната политика – сваляне на “основните” (Fed funds rates) лихви до 1% , с цел да предизвика връщане на инвеститорите в акционерните пазари и поддържане на ниски, непазарни лихви до края на мандата на Грийнспан. Това беше последователната грешка. Вместо да се върнат в “компрометираните” акционерни пазари, инвеститорите избраха недвижимите имоти, чиито цени, директно и обратно пропорционално на лихвите, започнаха да се повишават също така безпрецедентно.

4. И най-сетне, съобразителни финансови “експерти”, първоначално от Морган Станли, а след това – от всички финансови институции – започнаха масово безлично монетаризиране на ипотеки на безпрецедентна скала, Китай бидейки най-активният купувач на т.н. mortgage backed securities.

В България неимоверното повишаване на цените на недвижимите имоти беше еднократно и неповторимо – породено от столетие хроничен недостиг на жилищна и търговска площ. Допълнителни фактори бяха безпрецедентно пране на пари в условията на преходна икономика. (под опекунството на г-н Костов.) Допълнителни важни фактори бяха перспективата на България да влезе в ЕС и разликите в паритета на покупателна способност (PPP – Purchasing Power Parity) на пръв поглед особено благоприятна за западно европейци с ниски доходи :
елементарни “спекуланти” от западна Европа си въобразяваха, че България е евтин рай, дестинация за пенсионери и нископлатени чиновници, работници и подобни, които игнорираха несъществуваща инфраструктура, липса на паритет в стандарти, различията в правната система и пр.

Казано другояче, дори и да не беше се появила финансова криза на Запад, България щеше да премине през собствена криза поради две основни причини:

1. Вече споменатата уникалност на явленията при прехода от командна в пазарна икономика, които са специфични за всяка от страните на източна Европа, но преди всичко, неповторими.

2. Възходът на цените на недвижимите имоти – бе почти единственият обогатяващ икономически фактор. Развиха се много малко и съвсем недостатъчно други легитимни браншове на икономиката, предимно в услугите свързани с туризма, които от своя страна пострадаха поради безплановото, неразумно и злокачествено презастрояване на българските курорти. В резултат, България няма с какво да замести работните места, загубени при пада на строителството и обслужването на курортите.

Популисткото мнение, че България е пострадала от финансовата криза прилича на баснята за жабата и вола. Което не значи, че финансовата криза не е оказала отрицателно влияние и лесните кредити от банките не са станали история. Но в сравнение с развития индустриален свят, България никога не е зависила до значителна степен от кредити – като изключим недвижимите имоти, които са в секуларен (дългосрочен) застой поради свръх застрояване, т.е. там вече кредити са нещо като за наркомана наркотиците. В България, например, понятието комерсиални книжа (commercial paper) е известно само на теория и на съвсем ограничен кръг от специалисти, а тези инструменти са кръвта в кардио-васкуларната система на развития капитализъм.

Поради валутния борд, България не е дори в състояние да провежда монетарна политика, да не споменаваме – меко казано – идеосинкретичните монетарни “похвати” на Америка, наречени “квантитативно облекчение” (quantitative easing) или създаване на пари "ex nihilo" – от нищо. Като че ли IOU са пък нещо! Но факт е, че липсата на развита финансова система в България на практика смекчава кризата.

С едно изречение: българската криза няма нищо общо със световната финансова криза и щеше да се появи, по всяка вероятност, в същия размер дори и при липса на световна такава.

Следователно
, лечението трябва да бъде съобразено с реалните потенциали на България, а не въображаеми такива. Нито Костов, нито Дянков са доктори независимо как се титулуват. Както е видно, доказали са го на практика. Що касае теоретичната им подготовка, ако са чели официалните теории, като че ли са ги позабравили. Истинската практика им е напълно неизвестна, тъй като повечето случаи е “неписана” и в известен смисъл апокрифна - резултат на наблюдение и тълковка на реализирани икономически цели.

Официалните теории са продиктувани предимно от политически съображения, а не от обективна действителност; в останалите случаи те са продукт на въображението на “специализирани” групи от взаимно възхищаващи се един от друг “теоретици” на недоказуеми концепции. Съвременен представител на последните е споменатият г-н Шлайфер.

A.J., САЩ

http://www.kpetkov.eu/pismo-ot-a-j-usa
http://www.kpetkov.eu/en/letter-to-prof-krastyo-petkov-from-a-j-usa
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Май 27, 2010, 21:08:33 pm

      
   
    
Гръцка драма, ако не орежем разходите

 :o

http://kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=11912367
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 07, 2010, 22:41:48 pm
Българското чудо в капиталовия свят

http://www.investor.bg/news/article/100763/363.html
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Гален в Юни 09, 2010, 16:27:36 pm
              "Засега страните от "маслинения пояс" остават в зоната на здрача"


Ако в България въведем протекционизма върху розата или доматите, веднага ще ни ударят през ръцете. Силните остават силни, твърди преподавателят от УНСС Доц. Боян Дуранкев




Г-н Дуранкев, в един Ваш коментар Вие казвате, че съществува възможност за нарастване на социалното напрежение, още повече, че кризата е печеливша за големите финансови институции и едрия бизнес. Тези финансови институции и бизнесът имат ли полза от срива, който се получи при еврото през последните дни?

Индикаторите, че едрият бизнес не се лишава от печалби се виждат отвсякъде. В САЩ държавата налива финансови средства в закъсалите банки, застрахователни компании и фондове. В България държавата не налива пряко, но вероятно прави това косвено чрез Българската банка за развитие, въпреки че не можем да кажем категорично дали това наистина е така, но е възможно. Що се отнася до възможностите на едрия капитал, на едрите банки да печелят ще посоча за пример нещо уникално, което се разреши в България - за да не дава държавата пари, за да се подпомага банката, се развързаха ръцете на банките да повишават лихвените проценти по кредитите, без коментар от страна на кредитополучателите. Това означава, че загубите, които се трупат в момента от банките по линия на несъбираемите или трудносъбираеми кредити ще се компенсират например от въвеждането на такси при плащане с дебитна карта, от увеличение на лихвените проценти по кредитите при това дори на коректни платци. Това са неща, които никъде не се случват. Банките си играят свободно играта с разрешението на държавата и Централната банка. И в САЩ, и в Западна Европа пряко или косвено, в България косвено се разрешава на банките да печелят. А що се отнася до приятелските банки, те също продължават да си печелят - концентрацията на държавния капитал е в три основни банки, при което държавните организации държат на изключително ниски нива на лихви парите по разплащателните си сметки. В същото време тези частни банки дават с огромна лихва парите на кредитополучатели, като в добавка имат възможността да увеличават лихвата без въобще да я коментират с кредитополучателя. Очевидно е, че едрият бизнес си печели блестящо в кризата. Всичко му е уредено - постлано му е килимче, за да печели навсякъде по света.

 

Понижаването на курса на еврото как ще се отрази върху българската икономика?
Гледам, че повечето икономисти ръкопляскат и очевидно някои от тях трябва да ги върнем във втори, трети курс да слушат отново лекциите. Понижаването на курса на еврото, означава повишаване курса на долара. А повишаването на курса на долара означава повишаване на цената на основните енергийни суровини, които получава България. Техните цени са предимно в долари, което означава, че оттук рязко поскъпва себестойността на нашите продукти, които ще произвеждаме, тъй като те потребяват енергия. При това положение ще растат цените на крайната продукция и тази продукция ще бъде все по-малко конкурентноспособна.

 

Божидар Данев каза, че по-високите цени на горивата ще се калкулират в продуктите, но не очаква драстично покачване на цените.

Не знам какво разбират под драстично, но много сериозно повишение означава над 3% на цените, а над 10% наистина е много драстично. В България става дума за суровини, които вероятно ще поскъпнат над 20%, което означава убийствено драстично.

 

Какво тогава ще се случи и с потреблението, и със спестяванията на гражданите?
Предлагам да не коментираме за спестяванията, защото те намаляват и вероятно ще намаляват докато излезем от кризата. Лошото е, че се подават сигнали, че ние излизаме от кризата, а това не е вярно. Повечето българи продължават да затъват в кризата. Но все пак около 4-5% от българите повишават жизнения си стандарт, докато останалите затягат коланите. От кризата може да се очаква продължаване на замразяването на заплатите, намаляване на доходите, увеличаване на осигуровките, които пряко ще се плащат от осигурените, увеличаване на пенсионната възраст и то много по-драстично и бързо отколкото в другите страни. Например във Франция повишават пенсионната възраст до 2030 година, а ние - от догодина и по-догодина. Естествено и децата ще почват да работят по-рано и затова по-рано ще тръгват на училище. Ударите падат върху тези, които са в бедствено положение, а богатите ще си живеят отлично, ще си купуват места на Халкидики, яхти. Ще си имаме две Българии - това се очертава.

 

Има ли такова разделение и в страните от еврозоната?
Разбира се че има. Тези, които стават по-богати са два-три процента до пет. Тези, които затягат коланите са над 80%. Има и някаква тънка прослойка от 10-15% за които големи, драстични промени няма.

 

Икономисти коментираха по повод кризата с еврото, че е било погрешно да се въвежда единна валутна система, без тя да бъде обвързана с обща икономическа политика на ЕС, т.е. въвеждането на еврото като обща валутна единица в еврозоната не е направено както трябва. Вие какво мислите, така ли е?
Веднага личи, че имаме обща валута, но нямаме обща координация. ЕС няма ясни инвестиционни програми. Ако няма програми за сближаване на жизнените равнища в различните страни, винаги т.нар. „маслинен пояс" /южния/ - Португалия, Испания, Италия, Южна Франция, България, Гърция ще бъдат в зоната на здрача, а за другите страни кризата ще бъде много по-слаба. По-силните и досега страни вкарват доста интересни протекционистични мерки, които не биха позволили на т.нар. „маслинен пояс". Например - субсидирането на покупката на новите автомобили в Германия повишава жизнения стандарт на германците, създава скрито повече работни места и укрепва автоиндустрията. Ако в България въведем протекционизма върху розата или доматите, веднага ще ни ударят през ръцете. Силните остават силни.

 

Т.е. все още остава разделението на „Богатия север" и „Бедния юг" и независимо, че на една среща на лидерите на Г-20 взеха решение, че няма да се използва протекционизма при излизане от кризата, всъщност тайно го правят.
Да, в макромащаб в Европа и в света това разделение продължава. А колкото до протекционизма има световен индекс, според който ЕС е в челната редица на най-протекционистичните държави.

 

Интервю на Десислава Конакчийска

Информационна агенция КРОСС

http://krizata.blog.bg/biznes/2010/06/08/zasega-stranite-ot-quot-maslineniia-poias-quot-ostavat-v-zon.559020
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 11, 2010, 22:42:32 pm

      
   
    
Какво ще стане с валутния борд, ако Бойко Борисов фалира държавата?
 ;) ;) ;)
Йордан Матеев

Приятели често ме питат каква е вероятността валутният борд да се срине. ;) Въпросът сега е особено актуален предвид неадекватното управление на премиера Бойко Борисов.

Аз обикновено се шегувам, че докато Калин Христов е шеф на борда съм спокоен за неговата стабилност. Но ако оставим шегата настрана, вероятността валутният борд да се срине е равна на нула. ;) ;) ;)

Това е въпрос, който неведнъж сме обсъждали в Българската макроикономическа асоциация. И винаги сме стигали единодушно до извода, че бордът не може да се разпадне, дори теоретично. ;) ;) ;)

Интересното е, че това не се разбира от много международни анализатори и успешни български предприемачи. Да не говорим за останалите хора.

Представете си най-лошия сценарий. Правителството е пред фалит, което означава, че всеки момент ще спре да погасява задълженията си, защото няма пари.

Единственият му изход е да разкачи фиксирания курс на лева към еврото, да обезцени лева, да пусне печатницата за пари и да предизвика огромна инфлация. За да направи това обаче то трябва да промени два текста в закона. Което ще му отнеме поне един месец от взимането на решението до обнародването на промените и влизането им в сила.

Този процес не може да бъде таен. Всички българи ще знаят каква промяна се готви и, разбира се, ще си сменят левовете в евро. Което може да стане без проблем, защото валутният резерв на страната надхвърля значително наличните левове. И освен това е много ликвиден, тоест всички активи бързо могат да се обърнат в евров кеш. ;) ;) ;)

Това означава, че до една седмица от взимането на решението за разваляне на борда българската икономика ще бъде изцяло евроизирана. Хората ще имат евро, а всички левове ще отидат в БНБ и така на практика ще излязат от обращение. А това обезсмисля всякакви опити на правителството и на когото и да било да бута борда.
 ;) ;) ;)
Защо е важно да се знае всичко това?
Първо, ако някой в правителството си мисли, че може да води неразумна политика със съзнанието, че ако се наложи ще развали борда и така ще си реши проблемите, е добре да знае, че всъщност няма такава опция.

Второ, всички, които имат огромни задължения в лева и полагат усилия бордът да падне, за да обезценят задълженията си, както стана през 1996 - 1997 г., трябва да знаят, че хабят излишна енергия.

Трето, много анализатори се изказват за рисковете от разпадане на борда без да знаят фактите и така плашат инвеститорите. И накрая, хората искат да знаят в каква валута да взимат кредити и в каква да спестяват.

Логично е при горното знание да се взимат кредити в евро и да спестяват/инвестират в лева. Аз правя точно това. Защото лихвите по депозити и кредити в лева са по-високи. ;) ;) ;)

http://kafene.net/analysis.html?fb_1101652_anch=12151315
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 14, 2010, 23:23:24 pm
К. Ангарски: Не пипайте резерва, клатим борда

Продължавам да съм категорично против харченето на пари от резерва. Дори е много, което до сега е изхарчено.
Тук парламентът много категорично трябва да запише в актуализирания бюджет, максималния размер, до който би могло да се взима от фискалния резерв, или да забрани на правителството, независимо какви нужди има, да пипа повече. За това предупреждава в интервю за „24 часа” финансистът Красимир Ангарски. Според него министрите и депутатите трябва да се запознаят със закона за БНБ, и да се обяви колко в момента е валутният резерв. Всяко слизане под валутното покритие на лева, означава пробив на борда и нарушаване на закона, казва Ангарски. Той съветва също кабинета да се увеличи делът на приходите от приватизация. За тази година са заложени 200 млн. лв., а според него тази цифра може да се вземе само за златната акция, която държавата притежава в „Нефтохим”. Икономистът опровергава тезата, че било неизгодно да се продава в условия на криза и твърди, че след две - три години цената на тази златна акция ще бъде още по-неизгодна.

Красимир Ангарски посочва, че истинският мотив за актуализация на бюджета е, че прогнозите и приходите и разходите в действащия бюджет са неизпълними и неточно планирани. Експертът съветва с новите промени в бюджета да не доведат до влошаване на състоянието на социално слабите и пенсионерите. Освен това трябва да има увеличение на приходите, ограничаване на разходите, стимулиране на бизнеса, реформа в нереформираните отрасли – държавна администрация, просвета, здравеопазване и др. Ангарски изтъква, че сега е моментът законодателят да приеме тежката санкция – затвор за неплатени данъци, както и друго непопулярно решение – нулеви държавни поръчки за висше образование. О догодина пък може да се въведе семейното подоходно облагане, което по-справедливо в условия на криза.
http://frognews.bg/news_24532/K_Angarski_Ne_pipaite_rezerva_klatim_borda/
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 15, 2010, 23:02:41 pm
ОРЕЛ, РАК И ЩУКА

В състояние на тежка икономическа и още по-тежка ментална криза българската държава и общество правят поредната голяма грешка, като се дърлят колко дяволи могат да се съберат на върха на една игла. Споровете им имат чисто квазиполитически характер и играят ролята на димна завеса за истинските проблеми на страната. Целият този театър има две задачи. Да хвърля прах в очите на ЕС и САЩ и да дообърка окончателно българския избирател.
На практика орелът, ракът и щуката са същества от едно котило, но са се кръстили с имената Орел, Рак и Щука. В мъглата и мътната вода българинът не вижда, че те са братя-близнаци. Цялата тази абсурдна пиеса се играе пред една публика, която не различава кой казва репликите и емоционално ги приписва според случая на този, който той, зрителят, би искал да ги казва. Защото репликите са едни от 20 години, но според обстановката един път ги казва опозицията, а след това бившите управляващи.Това политическо рондо, колкото и да е странно на пръв поглед, успешно замества реалната политика и реалните избори.
В детството ми имаше една такава шега:

„Бай Иван стария,
жител на България,
седнал под лешника
да си чете вестника.

Във вестника пишело:

Бай Иван стария,
Жител на България
......" И т.н, и т. н.

В най общи линии вече повече от 20 години става точно това. Този странен и нелеп политически кръговрат ежедневно се подкрепя с десетки и стотици доказателства. Така след кръговрата на вода и кръговрата на лайната се появява и трети кръговрат. Този, на българската политика. За по-голяма сигурност по медиите непрекъснато се появяват едни и същи физиономии на политици, политолози, социолози и анализатори, които поддържат гъстотата на мъглата така, че избирателят да не забележи реалната обстановка. И ако за политиците е ясно, че тази пиеса напълно ги удовлетворява ми е странно и чудно защо медиите и гражданите не се обединят в една организация с идеална цел, която да изхвърли на депото в Цалапица или Суходол цялата политическа пасмина и чак тогава да избират кой накъде да поеме-наляво, надясно или към центъра. Защото за България е вредна цялата политическа палитра от сдружения със стопанска цел, наричащи себе си политически партии. В момента българинът стои като омагьосан пред масичката, където ловкият мошеник играе с капачките на „Тука-има,тука-нема" и никак не се усеща, че тази игра няма правила. Тя е фокус. А фокус по правилата-няма. ПиАрите на т. нар. „партии" непрекъснато измислят магически слова, които замъгляват съзнанието на публиката и ги превръщат от мислещи хора в орда футболни фенове. Полуистината и откровената лъжа са се смесили и са образували такава амалгама, че напълно са изместили разума и критичното отношение към това, което става. Ще дам няколко примера:

Един, т. нар. „политолог" преди доста време измисли магическата фраза, че „преходът е завършен". Но не обясни какво разбира той под думата „преход". Уеднаквяването на смисъла на термините е задължително условие между говорещи и слушащи, за да има въобще смисъл от говоренето. Защото в термина „преход" има много и най-разнообразни параметри, които дават смисъла за нещо кардинално и цялостно. Възможно е част от тези параметри да съществуват, но липсата на останалата част от смисъла обезсмисля направеното. Тази реплика ми напомня с квазифилософското си звучене като онази смешна приказката, че „Колелото на историята се върти и ще се върти до окончателната победа на комунизма!" А после? Явно, че колелото ще спре и няма да има повече история. Самата дума „преход" съдържа в себе си нещо динамично и безкрайно. Защото след задължителните компоненти, които обуславят смисъла на една кардинална промяна идва време за усъвършенстването на новото и неговото шлифоване. И това се прави, докато се изчерпи една доктрина и дойде друга, по-съвършена и по-подходяща за времето.
Друг пример ще ви дам в ежедневните задявки на т. нар. „политици" по страниците и екраните на медиите. Бившият министър-председател твърди, че сегашното правителство е като оркестърът на „Титаник", който свири абсурдно весела мелодия, за да не разберат от ІІІ-та класа, че сблъсъка с айсберга е неминуем. Но този, същият, не определя какво е „Титаник", кой е айсбергът и кой е насочил кораба в тази посока с таза скорост. Така тази фраза, дори и да е вярна в частта си за оркестъра, се превръща в една манипулирана полуистина, имаща за цел да насочи вниманието на публиката в мъглата.
Третият пример е свързан със субординацията на властите. Президентът и премиерът се кълват като пуяци колчем им се пъхне микрофон пред онази дупка, от която би трябвало да излизат добре обмислени и отговарящи на потребностите на нацията и държавата приказки. Това може да означава минимум две неща. Че президентът и премиерът работят по съвършено различни програми, неотговарящи на конституционните текстове, или че са твърде посредствени като индивиди и не виждат себе си като отговорни и загрижени за нацията държавници. На практика те си правят ПиАр игрички и чрез изземането на емоционалното внимание на публиката монополизират ежедневието със скрити предизборни действия.
Самият факт, че Орелът, Ракът и Щуката се хранят на една ясла и издават едни и същи звуци, означава, че те са от един и същи вид. Това трябва да ни държи нащрек и да не се поддаваме на емоциите, а правилно да виждаме какво се крие зад политическото дърдорене. На практика трябва да ги задължим да говорят смислено и отговорно и да приемат една задължителна програма за целта, курса и скоростта на прехода. Нещата имат шанс да се оправят тогава, когато публиката им каже къде се намираме, каква е целта и по кой път трябва да вървим. Тогава вече ще впрегнем трите магарета в една каруца и ще ги управляваме чрез поводите и, ако се наложи, с камшика.
http://www.forumat-bg.com/politika/673?task=view
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 18, 2010, 19:59:04 pm
US доклад удря по кабинета

“Коментарът за бизнес средата в България трябва да започне с разговор за корупцията. За по-голямата част от кратката посткомунистическа история на страната от 1989 г. насам, корупцията е важна и определяща в контекста на правене на бизнес. Това пише финансовият консултант Уилям Съливан в доклада си “Бизнес в България: Преглед за инвеститори и мениджъри”.


В сравнение с други посткомунистически държави, които безцеремонно отхвърлиха и забраниха някогашното комунистическо управление след падането на Съветския съюз, преходът в България към демокрация протече много по-бавно.

Комунистическата номенклатура на България
продължи да държи юздите на властта в продължение на години след отстраняването Тодор Живков от власт.

През тези няколко години членовете на комунистическия политически елит, включително и хора от службите за сигурност, са били в състояние да се извличат ползи и постоянно да се облагодетелстват постовете, които заемат.

Корените на корупцията са в неразчистената в началото на 90-те години комунистическа номенклатура. Създадените от нея структури не само контролират трайно страната и бавят развитието й, но поддържат една "култура на корупция" на всички нива.

Анализаторът съветва всеки потенциален инвеститор у нас да гледа на корупцията като на изключително сериозен елемент от бизнес климата.

България продължава да се бори и с противоречивия си икономически растеж. Над нея стои заплахата от политическа изолация в Европа[/b], смята Съливан.

Според него лошото заплащане води към корупция. "Не може да плащате на някого само 800 лева на месец и да очаквате да разпределя почтено 200 милиона евро", пише той.

Анализът на корупцията в България е придружен от подробни описания на престъпността, ненаказуемостта и отклоняване на европейски средства и т.н.. Несигурността си остава, въпреки борбата на кабинета с корупцията. Според него управляващите са непредвидими.

Докладът не съдържа съвети в какви сектори е добре да се инвестира в България. В описанието на инвестиционния климат са включени всички най-нови рискове, включително неотминалата, според анализатора, опасност от финансово заразяване от Гърция и проблеми в банковия сектор заради неплатежоспособност на кредитополучатели.

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/81575

Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 18, 2010, 20:36:36 pm

Втора рецесия в Европа ще изгрее от Юг?
     
 :o
Финландия стана първата европейска държава, в която рецесията се завърна

Финландия стана първата европейска държава, в която рецесията се завърна. Брутният вътрешен продукт на скандинавската държава отчете спад за второ поредно тримесечие, този път от 0.4%.

Защо точно Финландия изпадна отново в рецесия, идва ли началото на повторната рецесия в Европа, каквата прогноза изказа вчера милиардерът Джордж Сорос, кои други страни са пред подобна заплаха?

 Коментарът е на икономиста от Института за пазарна икономика /ИПИ/ Петър Ганев.

 Финландия беше страната, която повторно изпадна в рецесия. Защо точно тя?

Не могат да се направят генерални изводи. Говорим не за стабилно възстановяване, а за стойности доста близко до нулата. Т. е. – очаквало се е лек ръст, а всъщност се е получило леко понижаване на Брутния вътрешен продукт /БВП/. И двете стойности са достатъчно близки, за да си правим генерални изводи. А фактът, че някоя страна отново изпада в рецесия не трябва да ни изненадва, тъй като проблемите в европейските икономики са си там, неразрешените структурни проблеми. И някои от тях се задълбочиха. Няма да е учудващо това да се случи и с други страни, а в някои ще има и доста по-сериозни последствия. Няколко пъти се направиха сравнения между Финландия и Унгария – как Финландия е изпаднала в рецесия, а в Унгария се отчита растеж.Всъщност, ако се погледнат двете страни се вижда, че структурните проблеми са в Унгария, не във Финландия. Т. е. – този макроикономически показател – БВП, при това само за едно тримесечие – не е достатъчен, за да се правят геренални изводи. По-тежките проблеми са по-скоро в Унгария и пазарите оценяват това. Това се вижда и като се погледнат данните за бюджета на двете страни, дри и за дълга, или пък за т- нар. застраховка срещу фалит /CDS/. Поне аз поставям фокуса върху структурните проблеми, които ги има във всяка една страна, в някои естествено са доста по-големи отколкото в други. В това отношение пък Финландия стои доста по-добре.

 От кои държави може да се очаква също да изпаднат отново в рецесия? Споменахте и за по-сериозни последствия за някои от тях – какво точно имате предвид?

 Наистина очаквам по-сериозни дългосрочни проблеми. Но не е дори толкова важно дали някоя от тези държави ще изпадне в рецесия, а по-скоро дали дългосрочно ще могат да растат и да се развиват с темповете, с които бихме искали всички идали няма да станат доста по-дълбоки проблемите. Визирам по-скоро южните страни, които имат по-големи дефицити, по-висок дълг, начело с Гърция. Тук влизат и Италия, и Испания, които дори и към момента да успяват да изглеждат що годе добре, но факт е, че проблемите там ги има. Те харчат повече, отколкото имат, дължат много пари, а няма откъде да ги вземат на ниска цена. В същото време, задлъжнялостта изобщо в Европа представлява голям проблем, който беше изведен на преден план за арди кризата и все още не е решен. Има страни, които стоят по-добре. Германия, например, е такава страна. Но има и такива, които са доста по-зле, особено южните държави. В тях проблемите ще бъдат одлгосрочни.

 Споменавате и Германия, но и нейният Брутен вътрешен продукт расте минимално. В тази връзка, какво очаквате за Германия и изобщо за по-големите европейски икономики?


 Нормално стойностите да са ниски. Там едва ли можем да очакваме някакъв бурен растеж. Но потенциала го има. А като основни показатели, на фона на другите доса по-безотговорни държави, Германия стои добре, но и там има достатъчно голямо разпространение на хора, които живеят на гърба на другите, на гърба на държавата. Това под една или друга форма – било заради някаква принуда, заради кризата – трябва да бъде осъзнато и да се види че няма как да се предоставя безплатен обяд на всички. Така или иначе, там разумната политика взима връх и потенциалът икономиката да продължи да расте е налице.

 Германия, както и много други страни в Европейския съюз, разчита на експорта. В момента за тях евтиното евро е предимство, но как очаквате да се развият икономиките на тези държави, които разчитат на износа да ги изведе от кризата, при непостоянното търсене и непостоянните котировки на валутните пазари?

 Това наистина предизвиква проблеми. Всички държави, особено в Европа, са достатъчно отворени. Проблемите пред търговията се пренасят във всяка една от тях, включително и във Финландия. Това е проблем най-вече за големите страни. Така или иначе, в дългосрочен план ако имаш какво да предложиш, то дори и да има някакви кратки сътресения, най-вероятно ще успееш да възстановиш позициите си. Трудно е да бъдем оптимисти, дори и за България, на фона на това, което се случва в Европа. Ние зависим от външните пазари и от нашите европейски партньори, от притока на капитали. По-бързото възстановяване на другите икономики би било добре за нас, но няма гаранция, че ще се случи.

 Връщам се на Унгария. Минимален беше ръста на Брутния вътрешен продукт, но пазарите го изтълкуваха като голяма изненада. Доколко всъщност това беше изненада?

Може да се каже, че е било изненада, но пак казвам, че това не е от толкова голяма значение. Ръстът на Брутния вътрешен продукт винаги може по един или друг начин да се случи, особено когато говорим за дадено тримесечие, но това не означава, че в дългосрочен план икономиката ще се възстанови и развива с бързи темпове. Вижда се какво е отношението на пазарите и на големите международни институции към Унгария – то е доста негативно. Още по-негативно пък е към България – в последните две седмици подадохме достатъчно сигнали. Структурните проблеми ги има и докато Унгария не ги реши, няма как този икономически ръст да бъде стабилен.

 Ще се оправдаят ли теориите за W-възстановяването на световната икономика и кои региони са най-застрашени от връщане на рецесията?

 Нещата не са толкова прости, за да измислим една фигура, която да представя възстановяването на икономиката, както е например W. Ако е така – то би било добре, тъй като това би означавало, че в най-лошия вариант ще има рецесия, която ще продължи няколко тримесечия и после всичко ще тръгне нагоре. Но нещата не са толкова прости и дори и в момента икономиките да тръгнат нагоре – ако не бъдат решени дългосрочните структурни проблеми, нищо чудно и да не стигнем до устойчиво възстановяване. Нищо не гарантира успеха на икономиката, развитието на икономиката. Има доста работа, за да се случи това и затова е трудно да се правят генерални прогнози. Виждат се такива проблеми и в САЩ, и в Европа, и на други места. Може би политиките – дали ще бъдат популистки и насочени към повече харчове, или пък разумни – ще определят начина, по който ще се случи възстановяването на икономиката.
http://www.darikfinance.bg/view_article.php?article_id=34779
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Nightwish в Юни 20, 2010, 18:31:28 pm
Над 100% повече фирми в процедура по несъстоятелност


Със 141% се е увеличил броят на българските фирми в открита процедура по несъстоятелност за деветте месеца на миналата година.

Тенденцията е те да нарастват лавинообразно, сочат данните на Международната компания за управление на кредитния риск „Кофас-България", изнесени по време на семинар за търговската несъстоятелност във Варна.

Бумът на новообразуваните дела са в София и Варна, като в морската столица само за първите месеци на тази година откритите процедури са колкото за цялата 2009, са данните изнесени от председателя на Варненския Окръжен съд Ванухи Аракелян.

Двата града се характеризират с бурно икономическо развитие, а кризата засяга основно сектори като строителство и промишленост. В несъстоятелност са обаче и много фирми от други сектори.

Според наблюденията мотивите за търговска неплатежоспособноств последно време вече се универсализират. Фирмите твърдят, че изпитват дефицит на оборотни средства, което им пречи да обслужват падежите по поетите задължения към банки и други финансови институции.

Последващото ново рефинансиране отново със заемни средстваводи до трайно нарастване и задълбочаване на кредитната задлъжнялост.

Тенденцията е изключително тревожна, защото се съчетава с основните симптоми на кризата - спад в търсенето и свито потребление.

http://news.ibox.bg/news/id_937592356
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 29, 2010, 21:02:44 pm
...Според Левон Хампарцумян страната ни е отлепила от дъното на кризата, но е изпаднала в икономическа депресия... :(


Левон Хампарцумян: В Чистилището сме

Данните за ръста на дела на лошите кредити не са тревожни, заяви Левон Хампарцумян от Асоциацията на банките у нас. Преди дни БНБ съобщи, че необслужваните заеми са се увеличили с около 15 на сто през май спрямо същия месец на миналата година. Според Левон Хампарцумян страната ни е отлепила от дъното на кризата, но е изпаднала в икономическа депресия. Ето какво още каза банкерът:

Не е тревожно, но изисква сериозно внимание, защото това, което трябва да правим, е не да се тревожим, а да си мобилизираме предприемчивостта и необходимите реформи в публичния и частния сектор, така че нашата икономика да започне отново да расте и да бъде конкурентноспособна спрямо останалите икономики в света.

Има ли риск да достигнем по-критични нива при лошите кредити?

Ако икономиката продължи да върви надолу или започне една по-продължителна стагнация, има риск да стигнем и по-високи нива на лошите кредити. Ние сме в една депресия в момента. Което най-грубо казано означава подтиснато потребление, подтиснати инвестиции. Това се случва след всяка криза и по време на всяка криза. Ако преди сме били във фаза, което e кризата, сега сме в чистилището, което е тази депресия. Въпросът е да стоим малко в чистилището и да започнем отново да растем, което би върнало повече възможности за бизнеса и повече оптимизъм в българския потребител.

Каква е прогнозата ви, колко време ще продължи този период?

Надявам се да е по-малко. Hяма да мога да направя много точна прогноза. ;) Виждате, че примерно финансовият ни министър няколко пъти прогнозира неща, които после не се случват точно така.

Според Левон Хампарцумян пазарът на недвижими имоти няма да се възстанови бързо. Основният фактор, който ще го съживи, ще бъде възможността за сделки на българските инвеститори, защото според банкера – големите чуждестранни фондове и инвеститори в имоти, вече са изгубили интерес към страната ни.

„Чуждите институционални инвеститори, разни фондове, които купуваха имоти на едро и проекти на едро, те загубиха интерес към България, така че това, което определя пазара, е възможностите и желанието на българския клиент, на български потребител. От друга страна, има естествени нужди, хората се женят, развеждат, растат, сменят си работата, искат да са с по-хубаво жилище примерно или ново жилище или се местят в друг град или Бог знае какво и всичко това в момента, в който намерят нещо, което им се струва изгодно го купуват”, обясни Хампарцумян.

Автор: Гергана Тодорова, DarikNews.bg

http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/FinancialNews/levon-hamparcumyan-v~f50d3bc0648546c49ea40d6abf9957ba/
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 29, 2010, 21:24:18 pm
Избрано от нета: Защо България е най-бедната страна в ЕС?
http://sofiapartner.com/index.php?option=com_content&view=article&id=451:zasto-bulgarie-e-nai-bednata-strana-v-es&catid=35:last-24h-news
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Август 31, 2010, 23:24:24 pm
Евгени Кънев: Задава се по-страшен цикъл на кризата

 „Иван Костов е експерт, но този път не е прав в опасенията си”, заяви докторът по икономика в „Свободна зона” по ТВ+ Евгений Кънев
Евгений Кънев е магистър по икономика от УНСС и по бизнес администрация от Illinois State University. Бил е управляващ директор на Tello Corporation за Европа и директор "Корпоративни финанси" в KPMG. Участвал е в проекти за сливания и придобивания, за бизнес оценки в България и на Балканите. Член е на Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители на Великобритания.

„Продължаваме да сме в рецесия, а периодът на депресия ще бъде дълъг. Задава се втори, още по-страшен цикъл на кризата”, това заяви в студиото на „Свободна зона” по ТВ+ докторът по икономика Евгени Кънев. Той обясни пред зрителите на предаването, че резултатите на България, в икономическо отношение, са функция на случващото се в държавите с по-развити икономики.

Кънев коментира и опасенията на Костов, че Дянков няма да се справи с икономическата ситуация в страната през есента. Според лидера на ДСБ икономиката на страната не просто е заспала, а "подобно на мечка се прибира в бърлогата си, свивайки се в сянката на сивата икономика". Докторът по икономика подчерта, че уважава Иван Костов като експерт, но твърденията му противоречали на данните на НСИ, които показвали данни за оживление. Евгени Кънев обясни в ефира на ТВ+, че предстоящата депресия, в икономическо отношение, в страната ще бъде много дълга, като образно я описа като „една година плюс, една година минус”. Сложната ситуация допълнително щяла да се утежни поради факта, че в правителството на ГЕРБ нямало интелектуален и организационен материал. Кънев заяви, че България трябва да продължи да разчита на резервите, които има и визира фискалния резерв, заема от МВФ и еврооблигациите. „Според мен правителството би предпочело еврооблигациите. Ако вземем заем от МВФ ще се вдигнат данъците и затова ГЕРБ няма да вземе заем от там, защото това е единственият символ, че са десни", каза той.

По отношение на сегашното управление говори и другият гост на Георги Коритаров – проф. Людмил Георгиев. „Не си спомням такъв култ към личността на Тодор Живков", заяви той в ефира на „Свободна зона”. „Поради начина на управление в страната по едно време се чувствах като преди 10 ноември 1989 година", допълни още Георгиев. Той увери зрителите на ТВ+, че към момента най-много се интересува хората в България да се събудят и да видят за какво управление ставало дума.

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/86565
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 06, 2010, 22:46:59 pm
Скандалният Марк Рич се връща в България, купува Кремиковци
 ;)
Бизнесменът, комуто приписват връзки с КГБ, герой на два огромни скандала у нас, обещавал да налее милиарди в родната икономика.

Милиардерът Марк Рич възнамерява да се завърне с гръм и трясък в България, научи „ШОУ”. Според последните информации той обещавал да инвестира солидна сума пари в ключови промишлени обекти в страната и да завърти бизнес за милиарди. Чрез своя гигантски конгломерт „Гленкор” щял да откупи закъсалия комбинат „Кремиковци”. Бил готов да плати всичките задължения на предприятието и да покрие дълговете по облигационния заем и към държавата. Сумата е около 800 милиона евро.

Швейцарският милиардер вече дори бил провел серия от разговори с представители на правителството и с част от облигационерите. Преговорите били в напреднала фаза и сделката можела да стане факт до месец. На първия търг за активите на „Кремиковци” преди седмица не се яви никакъв купувач. Документи бяха закупени само от украинския олигарх Константин Жеваго. Той обаче все още умува дали да се занамава отново с Кремиковци, след като наля в него близо 50 милиона евро преди две години.

Идеите на Марк Рич обаче били доста по-различни от това да развива металургията. Той смятал да продаде цялото предприятие за скрап. Вече дори имал договорка с водеща компания от Канада да откупи метала. Сумата, която щял да прибере от тази сделка, била много добра - близо 400 милиона долара. Какво ще прави Рич след това на оголеното поле, още не е ясно. Става въпрос за терен с площ над 40 хиляди декара съвсем близо до София. Слуховете носят, че милиардерът смятал да инвестира в технологични паркове,в компютърни заводи и лаборатории.

Всъщност идеята за грандиозното начинание не била на самия Марк Рич, а на неговата дясна ръка Иван Глазенберг. В момента именно той е мениджър на “Гленкор”, а 76-годишният Рич се е оттеглил от активното управление на компанията-гигант. 60-годишният Глазенберг е разработил стратегията за новите инвестиции на “Гленкор” и инвазията в България в началото на тази година. Двамата са идвали тайно в България.

Говори се, че са имали среща с премиера Бойко Борисов през май тази година. Срещата се е провела във вила край Боровец. На нея двамата магнати са представили стратегията си за развитие на новия си бизнес и дори са предложили веднага да откупят дълговете на комбината. Премиерът обаче е казал, че трябва да се почака и да се обмислят предложенията, защото имало и други оферти за Кремиковци. Освен Жеваго към него интерес проявявал и руският олигарх Виктор Векселберг.

След срещата Рич се оттеглил във вилата си в курорта Сейнт Мориц и изчаквал развитието по въпроса. През това време експертите от “Гленкор” подготвяли юридически бъдещата сделка. Компания е един от най-странните, но и най-големите икономически субекти в света. Активите й се изчисляват на 400 милиарда долара. По цял свят тя притежава изцяло или участва в добивни компании за петрол, метали и въглища. Добива минерали от Колумбия до Казахстан, търгува с екзотични метали, благодарение на които летят всички самолети, и държи 3 процента от петрола на планетата.

"Гленкор" е и един от най-големите в света производители и износители на слънчогледово олио и месо. Има много солидни позиции в търговията и със зърнени продукти.

За журналистите и масовата публика компанията може би е по-известна заради Марк Рич и предишното си име Marc Rich & Co AG, защото - както твърдят - историята й прилича повече на шпионски роман, отколкото на бизнес казус. През миналата година частната корпорация беше шестата по големина на оборота в Европа. Бурната й история започва в 1974 г. когато е основана от швейцарския предприемач Марк Рич. Той се прочува със серия съмнителни сделки със СССР, Иран, Ирак, Саудитска Арабия, заради които бе осъден в САЩ и помилван в последните часове от мандата на президента Бил Клинтън през януари 2001 г. Името му се спряга и с бизнес сделки с кубинския лидер Фидел Кастро, с когото са въртели пари през 90-те години на миналия век. Тогава Рич е откупил чрез няколко сделки над 2 милиона тона захарна тръстика, която по-късно е препродал на борсите в Китай.

Неговата компания е винаги там, където има бързооборотни стоки и възможности за лесни печалби. Рич поддържа отлични контакти с много лидери на водещи държави и диктатори в Африка, Азия и Южна Америка. Компанията му има позиции там, където малцина могат да стъпят. През 2001 година тя приема официално името "Гленкор" и сега се ръководи от бившите му партньори, сред които Вили Страхтот и Иван Глазенберг. Фирмата често се свързва с бивши кръгове около КГБ и червени комунистически пари.
Българската връзка

Петролната афера

Марк Рич се появява на българската сцена през 1991 г. и оттогава името му непрекъснато се свързва с поредица от скандали. Първият е от 1991-1992 г. и е свързан с пари на Световната банка и петролни сделки, довели до милиарди левове загуби за Нефтохим. Става въпрос за 150 млн. долара заем, с които бяха платени доставки на петрол за “Плама” и най-вече за Нефтохим. В средата на 1992 г. след поредица от скандални разкрития, че Нефтохим е натрупал милиарден дълг и не плаща задълженията си по заема, беше назначена специална парламентарна комисия, която трябваше да разбули истината за усвояването на петролния заем от Световната банка за Нефтохим и “Плама”.

Заемът е предоставен на рафинериите чрез БНБ, а усвояването му минава през Държавния фонд за реконструкция и развитие. БНБ възлага вътрешния договор на Химимпорт, която оперира с парите. Със 150-те млн. долара на Световната банка Химимпорт внася петрол и го продава на Нефтохим и “Плама”, които го преработват. В договорите обаче не е посочено изрично кой ще връща парите. В началото това е Химимпорт, по-късно обаче става ясно, че е подписан анекс, според който длъжници се оказват “Плама” и Нефтохим. Договорът между Химимпорт и БНБ е подписан едва след пристигането на първите танкери и носи задна дата. Доставчикът е “Марк Рич ко”. Имало е предложение за доставка на по-големи количества петрол от тези, получени по заема от Световната банка, и то при по-благоприятни условия, обявиха по това време български депутати. Било е постигнато и рамково споразумение с казахстанската държавна петролна компания и Нефтохим, но явно висши държавници са предпочели нефтът да дойде от други фирми, твърди депутатът Стефан Караджов.

Договорите за доставка според българското правителство по избор на Световната банка са сключени с фирмите “Белойл” (за малка част от количествата) и основно с “Марк Рич ко”. Те всъщност пак били взели петрола оттам, но процентите за посредник оставали при тях. При отпускане на кредити от ДФРР не били спазени процедурите, се твърди пък в писмо на Световната банка до българското правителство. Шестима следователи са работили по следственото дело за отпуснатия заем от Световната банка, което продължава повече от десетилетие. На няколко пъти то е било прекратявано, след това отново възобновявано.

Зърнената афера

По време на зърнената криза пък скандалният бизнесмен чрез фирмата си “Гленкор” влиза в джойнт-венчър с Комбината за цветни метали в Пловдив - “Балко интернешънъл” ООД. По този начин с уж разграничилата се от Марк Рич фирма “Гленкор” се реализират мащабни злоупотреби, твърдят източници от държавни ведомства. “Балко интернешънъл” ООД получава най-високата квота за износ на жито и слънчоглед и изнася по този начин 140 000 т зърно. “Гленкор”, която притежава 50% от “Балко интернешънъл”, от своя страна пък получава изключителните права за целия внос на пшеница в България чрез бартера за внос на жито срещу износ на горива за Сърбия. Сделката стана популярна като зърнената афера по време на социалистическото правителство на Жан Виденов. Фирмата внася зърното с 30-50 долара по-скъпо от износните цени в рамките на бартера, твърдят наши експерти. Според тях свързаната с Марк Рич фирма реализира износ на горива за 46.4 млн. долара главно за Сърбия и внася жито на цени с 84 долара над международните.

Петър АНГЕЛОВ
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/86759
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 06, 2010, 23:36:31 pm
ДОЦ. МИНЧО ХРИСТОВ: ПЛАНИРА СЕ ФИНАНСОВА КРИЗА, ПОДОБНА НА ТАЗИ 1996-7 ГОДИНА
 :o
интервю на Соня СИРОМАХОВА

НЯМА ИКОНОМИКА В СВЕТА, КОЯТО ДА ИЗДЪРЖИ НА ТАКЪВ ОГРОМЕН СКОК НА ЛОШИ КРЕДИТИ

ИЗКЛЮЧИТЕЛНО СКАНДАЛЕН ПРОБЛЕМ, ЗА КОЙТО ХОРАТА ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ Е, ЧЕ КОГАТО ЧОВЕК ПРОСРОЧИ КРЕДИТ, НАКАЗАТЕЛНАТА ЛИХВА Е 180 %  ГОДИШНО!

........
........

http://www.obshtestvo.net/content/view/1848/4/


Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 13, 2010, 21:55:22 pm
Веселин Пасев: Основният проблем в България са ниските доходи

 :yes:

В условия на криза на човек му трябва глътка въздух, не бордове и рестриктивни мерки, отбеляза в предаването „Под лупа” на ТВ "Европа" докторът на икономическите науки Веселин Пасев. По думите му от 75 години не е имало такава криза като сегашната.

Основният проблем в България е не да има или не минимална работна заплата, а ниските доходи на населението, отбеляза Веселин Пасев.
“Във всички страни членки на ЕС хората, които са под минималния праг на оцеляване, са освободени от осигуровки, не може само да се иска от хората... например във Франция държавата им ги плаща”, казва икономистът.
Всеки един лев, който бъде взет от джоба на хората, е прокризисна мярка, смята Пасев. Според него всеки притиска обикновените хора, а сега не е подходящият момент.
По думите му трябва да се стимулира вътрешното потребление, а това няма да стане с рестриктивни мерки спрямо дребните производители. Липсва и макроикономическа стратегия, отбеляза още икономистът.

http://www.ekipnews.com/news/ikonomika/bylgarska_ikonomika/veselin_pasev_osnovniqt_problem_v_bylgariq_sa_niskite_dohodi_/86786/
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Октомври 07, 2010, 20:01:24 pm
Цитат
Васил Божков притежава 21.07 % от акциите на „Мостстрой” АД и не контролира дейността на дружеството
07 октомври 2010 | 19:05 | Агенция "Фокус"
Начало / Частен бизнес
София. Председателят на Съвета на директорите на „НОВЕ ХОЛДИНГ” АД Васил Крумов Божков притежава 21.07 % от акциите на „Мостстрой” АД. Това съобщиха от „НОВЕ ХОЛДИНГ”АД.
Това процентно участие не му дава възможност самостоятелно да контролира дейността на „Мостстрой” АД. Контролираното от Васил Божков „НОВЕ ХОЛДИНГ” АД е член на Съвета на Директорите на „Мостстрой” АД, но не го представлява.
Тези обстоятелства не дават възможност на Васил Божков да управлява и контролира „Мостстрой” АД, се посочва в съобщението.
В него се казва още: Изразяваме нашето учудване от тиражираните в медиите информации, че „Мостстрой” АД е дружество на Васил Божков. Заявяваме, че състоянието на „Мостстрой” АД по никакъв начин не влияе на бизнеса на Васил Божков, както и на всички негови проекти в страната и в чужбина.
Това какво означава? Че бурята евентуално започва?
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: otnesen в Октомври 07, 2010, 21:20:40 pm
Тя тази работа с "Мостстрой" ще вземе да излезе много интересна.

Цитат

Финансовият надзор проверява "Холдинг Пътища"

Последна промяна в 19:07 на 23 сеп 2010, 1995 прочитания, 8 коментара

Комисията за финансов надзор ще проверява сделките, при които "Холдинг Пътища" се раздели с три от основните си дружества, формиращи важна част от приходите и активите му. През миналата седмица стана ясно, че холдингът вече няма контрол върху "Пътинженеринг-М", "Пътностроителна техника" и "Видапътстрой". Досега той ги притежаваше чрез подхолдинга си "Пътища и магистрали".

Интересното в случая е, че те са придобити от лица, близки до основните собственици на "Холдинг Пътища", контролиран от Васил Божков. Проблемното обаче е, че за дребните акционери в него не остава нищо - а те държат 23% от капитала. Трите изгубени компании участват в изграждането на лот 4 на магистрала "Тракия". Показателно за срива на инвеститорското доверие е фактът, че за четири борсови сесии акциите загубиха една трета от стойността си.

Сделката за трите компании стана през увеличение на капиталите им, при което "Пътища и магистрали" се отказва от правото си да запише нови акции. В резултат на това новите книжа са записани от две кипърски офшорки - "Синистро трейд лимитид" и "Молесто трейдинг", и българската "Прим БГ", които вече контролират трите дружества.

Двете офшорки се представляват от Георги Попов, член на борда на "Нове холдинг", контролиран от Васил Божков, показва справка в търговския регистър. Божков контролира "Холдинг Пътища" с пряк дял от 10.57% и непряко през други големи акционери. "Прим БГ" е регистрирана на адрес в София, на който са и фирми, свързани с "Холдинг Пътища", показа проверка в последния брой на "Капитал".

В случая "Пътища и магистрали" е непублична компания и отказът й да участва в увеличението на капиталите на трите дружества е спорно дали подлежи на санкция от Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Той няма и как да бъде санкциониран и от акционерите на "Холдинг Пътища", тъй като решението надолу се взима от борда на подхолдинга.

От КФН обаче обявиха, че ще проверят дали е спазено законодателството при увеличението на капитала и отказа да се запишат нови акции от подхолдинга. Предстои резултатите да бъдат обявени, посочват от надзора.

Законът за публично предлагане на ценни книжа не позволява разпореждане със значителна част от активите на публично дружество да се прави без разрешение на общото събрание на акционерите. Излизането от инвестициите в трите дружества обаче е станало чрез подхолдинга "Пътища и магистрали", който не е публичен, и затова е спорно дали тази разпоредба трябва да се прилага.

Вчера от "Холдинг Пътища" отказаха да коментират проверката на КФН. Освен за нарушение на закона регулаторът ще трябва да установи спазени ли са добрите корпоративни практики. За такива се има предвид доброто управление на една компания и отношението й към миноритарните акционери.

В случая те губят от прехвърлянето на контрола, тъй като резултатите на трите дружества няма да бъдат част от тези на холдинга - към края на 2009 г. общите им приходи са за малко над 60 млн. лв., а активите за 52 млн. лв.

Компаниите участват в консорциума, който спечели търга за лот 4 на магистрала "Тракия" - една от най-големите поръчки в пътния бранш. Именно заради удара към миноритарните акционери акциите на холдинга бележат силен спад в последната седмица, след като беше публикувана новината.Общо една трета от пазарната им оценка е изгубена за четирите работни дни, а само вчера цената им падна с близо 13% до 0.96 лв., под номиналната стойност.

Според Бончо Иванов, портфолио мениджър в управляващото дружество "ОББ асет мениджмънт", основните причини за спада на холдинга са две. Едната най-вероятно е заради промяната на индекса SOFIX, което налага и промени в портфейлите на инвеститори. Другата причина е излизането на дъщерните дружества от холдинга.

"Доверието според мен може да се възстанови само при смяна на собственика. Който е имал досега такова, вече го няма, а който не е – тепърва никога няма да повярва, колкото и поръчки да спечели холдингът при сегашния му мажоритарен собственик", коментира Иванов.
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/09/23/964793_finansoviiat_nadzor_proveriava_holding_putishta/ (http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/09/23/964793_finansoviiat_nadzor_proveriava_holding_putishta/)

Цитат

Холдинг на Васил Божков, строител в "Тракия", иска несъстоятелност

Последна промяна в 08:29 на 07 окт 2010, 5586 прочитания, 10 коментара

"Елана": Само сериозна финансова инжекция може да спаси "Мостстрой" - 07 окт

Плевнелиев: Проблемите на "Мостстрой" няма да попречат на строителството на "Тракия" - 07 окт
Контролираният от Васил Божков холдинг "Мостстрой", който участва в изграждането на "Тракия", и три негови дъщерни дружества са поискали обявяването им в несъстоятелност заради невъзможност да покриват задълженията си, стана ясно от тяхно съобщение. Днес са подадени молби за това от холдинга и "Мостстрой-Пловдив", "Мостстрой-София" и "Мостстрой-Велико Търново".

"Дружествата са в състояние на неплатежоспособност и свръхзадлъжнялост, а срещу "Мостстрой" има няколко изпълнителни дела, наложени запори, възбрани и описи на имуществото. Голяма част от задълженията са по кредит с ОББ и лизинг на машини от "Интерлийз", се казва в съобщението. През август лизинговото дружество е прекратило договорите и е прибрало обратно транспортните средства и машините си.

Според "Мостстрой" след това е станало невъзможно да работят, а заради задълженията по лизинговите вноски всички банкови сметки на дружеството са запорирани. Договорите за лизинг с трите дъщерни компании прекратило и "БМ лизинг", което също си е прибрало обратно неизплатеното имущество.

"Отписването на толкова много активи  доведе до голяма счетоводна загуба за дружествата", се твърди в съобщението. Холдингът има неплатени задължения и към ОББ, по които трите дъщерни дружества са солидарни длъжници. В края на май е настъпил падежът на заема, за който холдингът не е имал пари да погасява, и има опасност за принудително събиране на вземанията, казват още от "Мостстрой".

Още през август пък служители на "Мостстрой-Велико Търново" се оплакаха, че от началото на тази година не са получавали заплати, като тогава от дружеството посочиха забавени плащания от държавата

Орлин Хаджиянков, член на съвета на директорите и акционер в холдинга, каза пред "Дневник", че молбите за несъстоятелност са подадени от самите дружества, а несъстоятелността е форма на преструктуриране и няма пречка след приемането на оздравителен план и изпълнението му те отново да започнат работа след време.

Финансовите отчети на "Мостстрой" показват, че през последната година краткосрочните му задължения са скочили над два пъти, като вече са над 60 на сто от всички активи на компанията. Общите дългове са почти 28 млн. лв., показва индивидуалният отчет. Същевременно приходите са едва 893 хил. лв., при условие че компанията е част от консорциума, който преди месец започна да строи последната отсечка от магистрала "Тракия".

Холдингът участва в консорциума за най-дългата отсечка на "Тракия" от Ямбол до Карнобат, където водещ партньор е "Холдинг Пътища" - другата публична инфраструктурна компания, контролирана от Васил Божков. Наскоро тя се раздели на занижени цени с три от ключовите си дружества, като контролът в тях се пое от лица, близки до старите собственици.

И при този холдинг има натрупване на текущи задължения, показват финансовите му отчети. Към края на юни краткосрочните му дългове скачат до над 100 млн. лв. Според източник от консорциума за магистрала "Тракия" проблемите с "Мострстрой" няма да създадат проблем с изграждането на последния лот.

След обявяване на несъстоятелност се прави оздравителен план, който, ако се провали, се отива към ликвидация. В този случай последни по реда са акционерите на дружество, чиято собственост се покрива, след като фалиралото дружество се разплати с държавата и останалите кредитори.

В момента ликвидационната стойност на една акция на "Мострстрой" е 1.46 лв., което означава, че това би останало за акционерите. Толкова е стойността и на една акция на борсата - за вчерашната сесия те затвориха при цена от 1.5 лв. след 7.14% повишение.

Преди няколко месеца Васил Божков излезе от надзорния съвет на "Мостстрой" и "Холдинг Пътища", освен това беше обявено, че разходите в компаниите ще бъдат намалени.

Според последната публикувана информация за акционерите на "Мостстрой" към края на март най-голям дял държат свързаните с Васил Божков "Евробилдинг 2000" и "АБВ инженеринг" с по 26.49%  и 24.51%, Божков има пряко 21.07%, а Орлин Хаджиянков контролира 6.79%.
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/10/06/972580_holding_na_vasil_bojkov_stroitel_v_trakiia_iska/ (http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/10/06/972580_holding_na_vasil_bojkov_stroitel_v_trakiia_iska/)

Цитат

Инвеститорите почти заличиха "Мостстрой" - акциите му загубиха близо 90%

Последна промяна в 14:35 на 07 окт 2010, 7534 прочитания, 86 коментара

Плевнелиев: Проблемите на "Мостстрой" няма да попречат на строителството на "Тракия" - 07 окт
Инвеститорите масово разпродаваха акции на "Мостстрой"  по време на борсовата сесията днес, след като вчера стана ясно, че холдингът, който се контролира от Васил Божков, иска обявяване в несъстоятелност. Това направиха и още три негови дружества - в София, Пловдив и Велико Търново.


13.45 часа. Край на сесията: Акциите на "Мостстрой" загубиха по време на днешната сесия 87.93% от стойността си до последна цена от 0.181 лв. По позицията минаха 457 748 акции. При "Холдинг пътища" загубата спря до 32.39% при 0.6 лв. за акция, а изтъргуваният обем е 165 184 книжа.
Негативните настроения се прехвърлиха и върху цялата борсова сесия.

Според мнения на пазарни участници развитието около "Мострой" и "Холдинг пътища" може да понижи и без това крехкото доверие в пазара. Фондовият пазар днес като цяло също беше на загуба, основните индекси затвориха със спад. Най-силен беше той при Дневник 20 над 3% до 53.48 пункта, тъй като в него влиза "Холдинг Пътища". Компанията беше извадена наскоро от SOFIX и затова днес индексът на сините чипове затвори само с 0.75% спад, до 373.64 пункта. BG TR30 и секторният BG REIT се разделиха с 1.5% от стойността си, а широкият BG40 – само с 0.92 на сто.

Освен при двете пътни компании, силни понижения имаше при много от останалите дружества – Първа инвестиционна банка изгуби близо 6 на сто. Банката е един от кредиторите на "Мостстрой". Пътя й надолу последва и Централна кооперативна банка с 2 спад. "Трейс груп Холд" - също пътностроителна компания и конкурент на "Мостстрой", изгуби 2 от стойността си днес.

12.30 часа: Спадът в цените на "Мостстрой" и "Холдинг Пътища" леко се укроти до съответно 87.4% и 30.8% до цени от 0.19 лв. и 0.61 лв. Двете позиции формират и най-големият оборот като брой акции на борсата днес. От "Мостстрой" са изтъргувани над 403 хил. акции., а при "Пътища" близо 143 хил. книжа.

10.00 часа: Акциите на компанията, която участва в изграждането на четвъртия лот на магистрала "Тракия", почти се заличиха от борсата, след като изгубиха близо 90% от стойността си. От 1.50 лв. вчера днес те вече са 0.15 лв.

Подобна съдба сполетява през последните дни и акциите на другия холдинг на Божков - "Пътища". След като наскоро стана ясно, че той се е разделил с контрола в трите си основни дружества, които са отишли при свързани със стария собственик лица, акциите му загубиха значителна част от стойността си. Макар при тях да имаше успокоение последните няколко сесии, новината за "Мостстрой" от вчера оказва негативно влияние и върху тях днес. Малко преди 10 часа на борсата те губят 33% до 0.95 лв.

Индексите на борсата днес са надолу - SOFIX губи минималните 0.13%, BGTR30 е на минус 0.49%, а "Дневник 20" е с най-голям спад от 1.23%.
http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/10/07/972644_investitorite_pochti_zalichiha_moststroi_-_akciite_mu/ (http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/10/07/972644_investitorite_pochti_zalichiha_moststroi_-_akciite_mu/)


И какво мисли правителството по въпроса:
Цитат
Росен Плевнелиев: „Мостстрой” не може да предизвика голям проблем със строителството на „Тракия”
07 октомври 2010 | 11:19 | Агенция "Фокус"
Начало / Инфраструктура

София. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев заяви, че към момента няма никакви притеснения, че може нещо да се случи на изграждането на лот 4 на АМ „Тракия”, заради информациите, че е поискано обявяване в несъстоятелност на компанията „Мостстрой”. Министърът каза това на въпрос за строителството на лота, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Фирмата „Мостстрой” участва в консорциум от девет компании, които изграждат лота, и се е появиха информации, че е поискано обявяване в несъстоятелност. Министър Плевнелиев посочи, че става въпрос за консорциум от девет компании, а не само един изпълнител – „Мостстрой”. „Това, което ние моментално сме стартирали, е кореспонденция с консорциума, за да видим вече съвсем конкретно какъв ще бъде техният отговор по въпроса - дали този участник в консорциума ще бъде заменен. Аз не виждам драма в този казус. Ако бяха само те изпълнители, разбира се, щеше да има драматичен проблем, но се надявам, че към момента няма да има затруднения”, каза Плевнелиев.
„За мен е изключителна изненада, когато сте шеф на браншова организация, когато сте шеф на такава голяма фирма, очевидно това не е плод на отделни събития, това е процес, който се случва в „Мостстрой”. Проблемите с мениджмънта и с кредитите не са от днес за утре”, каза още Плевнелиев. „В казуса с „Мостстрой”, една водеща българска компания, очевидно е доведена до драматична ситуация. Надявам се, да не се отрази на строителството на автомагистрала „Тракия”. Нямам конкретна информация, какви задължения има държавата към тази компания, но г-н Йовчев е бил на Консултативния съвет към министъра на регионалното развитие и всеки месец те знаеха всичко, и са могли да вземат мерки, за да бъде активиран механизмът с Българската банка за развитие”, каза министър Плевнелиев. По думите му – случващото се е необяснимо, защото държавата е одитирала всички договори, но те очевидно са изпаднали в несъстоятелност. Той уточни, че „Мостстрой” не е водеща компания и обясни, че тези девет компании в момента са в период на 40 дни на подготовка на строителството. От 3 септември стартира строителството на този участък с акт образец 2 А и даване на строителна линия. „Мостстрой” не може да предизвика голям проблем със строителството на „Тракия”, заяви Плевнелиев.
Десислава АНТОВА
http://focus-news.net/?id=n1448076 (http://focus-news.net/?id=n1448076)


Да не би пък човека да изнася капиталите си в чужбина и да се подготвя за евакуация заради, примерно, подготвяна срещу него акция с интересно име?
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Raw Deal в Февруари 19, 2011, 22:57:02 pm
Продават държавния дял в ЧЕЗ и ЕВН

За продажба до края на годината ще бъдат пуснати държавните миноритарни дялове от ЕВН и ЧЕЗ, каза зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов. По думите му целта е първо да се види какъв ще е интересът към листването на пакета от Е.ОН на борсата и след това да се прецени кой е най-добрият вариант за продажбата на останалите два. Очаква се в по-късен етап, след като приключи преструктурирането на БЕХ, да се пристъпи към търсенето на инвеститор и там, допълни Ангелов. До 2-3 седмици ще стартира процедурата по продажбата на "Булгартабак". По думите на Ангелов има голям инвеститорски интерес както от страната, така и от чужбина, което ще позволи да се вземе възможно най-добрата цена за холдинга. На заседание на икономическата комисия към парламента вчера бе решено от забранителния списък за приватизация да отпаднат ВМТ Орбита АД, или организирането на младежки туризъм, както и Техноекспортстрой ЕАД, Картография ЕООД, ЦЕСИ Инвест ЕООД, Водоснабдяване и канализация ООД-Кюстендил. При първо четене на проекта от списъка трябваше да отпадне и Държавна лаборатория - Българска роза ЕООД, специализирана в производството на розово масло. Но депутатите решиха да я оставят в забранителния списък. От икономическото министерство заявиха, че оставането й в списъка не пречи да бъдат продадени имотите към нея.


http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-02-18&article=358103


Вероятно това е част от плана на Борисов да направи България енергиен център на Балканите. ;D >:(
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: bojinkata в Юни 16, 2011, 17:01:32 pm
Това вероятно са част от активите, които ББ обеща да продава, за да закърпи бюджета. Като продадем/подарим/ всичко-какво остава?Последния да дръпне шалтера.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: ivi2010 в Юни 16, 2011, 18:04:31 pm
Остават къщите на хората и работната им сила.Като се поувеличат още данъците,тока,парното,хората ще започнат да губят имотите си.Ще им остане само работната сила,която в условия на безработица струва малко.
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Гален в Октомври 08, 2011, 08:13:10 am
           Българинът отново живее в 120% шизофренична среда

 Между реалността и официалната пропаганда няма никакви точки на пресичане

Защото между реалността на икономиката и пропагандата точките на пресичане се движат в противоположни посоки. И вече не смеем дори да мечтаем за "лудия" свят на Кафка, който взе да ни изглежда напълно нормален...

Съдете сами: Първата информационна новина от 5-ти октомври 2011-та бе, че „банките не отпускат лесно кредитиране за европроекти на малки фирми», защото «бъдещото вземане на евросредства по реализиран проект е трудно да се приеме като залог, тъй като е несигурно», отбелязват своята позиция банкерите. И са си прави хората. Целта им е да си опазят работните места и заплатите като опазят и парите на инвеститори и спестители. Пука им на тях за предприемчивите българи.

И докато министър Трайчо Трайков се занимава с много важни, само според него и неговия работодател неща, структурата на българския износ се свежда до:

Поредните интелигентни хора, на които сме дали образование; стари или генерични лекарства, които не се произвеждат другаде освен в България и Индия; каолин, гипс, сурова мед от рафинериите в Средна гора; жито и всичко друго, освен наукоемка и скъпа продукция, което носи висока добавена стойност.

В същото време основният генератор на нова продукция и на нови работни места – малкият и прохождащият бизнес, остават без достъп до парите на трезорите, където обаче се натрупаха планини от банкноти, породени от овеществяването на прословутия паричен мултипликатор и изтеглени за всеки случай от взаимни фондове, колективни инвестиционни схеми, частни пенсионни фондове.

Типичен пример за 100% недееспособност на тандема «Трайков-Дянков» и камарилата лапачи около тях, е финансирането на европроекти по оперативна програма "Конкурентоспособност".

По тази европрограма фирмите получават безвъзмездното финансиране едва след изпълнение на проекта и след като съответните средства са фактурирани и одобрени от управляващия орган на оперативната програма. Да, но българските банкери не вярват на две неща – първо, на избора от фирмите на подходящ консултант по техните проекти, който да го изготви съобразно еврокритериите и второ - трезорите изобщо не вярват на бизнеса, че след като проектът е одобрен, той ще бъде изпълнен. И навярно са си прави, защото помнят пословицата – «Парен каша духа!»

Тази мила родна картинка се раздвижва за дълбока рецесия в Европа, която ще порази страните от Централна и Източна Европа поради несиметричната им експортна ориентация и напрежението на европейския банков пазар. “Настоящата изключително несигурна обстановка в еврозоната - за която основните индикатори сочат период на рецесия, докато кризата с държавния дълг продължава да ескалира периодично - води до негативни последици и за Централна и Източна Европа”, посочи Петер Брециншек, директор на "Райфайзен Рисърч", част от "Райфайзен Банк Интернешънъл" АГ. Затова неговата банка е намалила значително прогнозата си за растеж на БВП през 2012 г. в Централна и Източна Европа до 2,3%.

На този общо взето нерадостен фон, с който сме свикнали, както може да се очаква спасителен пояс на правителството хвърля Кристофор Павлов, главен икономист на "Уникредит Булбанк". Според него домакинствата са виновни за свиващото се потребление защото могат, но не искат да увеличат потреблението си, заяви той в Клуб Investor.bg. Но все пак успехи и победи ще има, защото до година, година и половина – или преди поредните редовни парламентарни избори, населението да започне да потребява повече, а намаляващата се инфлация ще спомогне за повишаване на покупателната способност, заключи Павлов.

Но докато "Уникредит Булбанк" наблюдава бъдещето през кристално кълбо и магически огън, главният финансов гуру на кабинета – лицето Симеон Дянков, се удари мъжки по гърдите с новината, че „се свива доходността и по дългосрочните ни ДЦК продължава да се понижава». От победния пресрелийз на финансовото министерство стана ясно, че то е пласирало 10,5-годишни облигации за 55 млн. лв. при презаписване от 1,9 пъти и годишна доходност 5,28% на аукцион от 3 октомври.

Което обаче може да се преведе и по друг начин на прост български език – да, пари има, но те не се търсят от бизнеса и хората и по тази причина не се инвестират в реалния сектор. Затова банките и фирмите купуват ДЦК с тях, което засилва лихварските наклонности на общо взето сбъркания български икономически модел. Тъжно, но преди избори става за добра новина, особено ако широката аудитория не схваща за какво точно иде реч.

А за да бъде горчивата хапка още по-горчива, стана ясно, че постигнатата на аукциона доходност е по-ниска и от стойността на индикатора за България в последния публикуван от ЕЦБ хармонизиран дългосрочен лихвен процент за август 2011 г. - 5,32%. За сравнение - за други държави от Централна и Източна Европа, този показател е: Полша – 5,70%, Унгария – 7,49%, Румъния – 7,38%, Латвия – 5,60%. Та точно тук му е обаче мястото да припомним как бившият член на УС на БНБ професор Гарабед Минасян обяви една от тайните на държавата - само за година и половина от страната са "избягали" 2.5 млрд. евро капитал и, че това бягство продължава с пълна сила. Но както и да е – за такива вражески неща не се говори у нас, но който иска може да види как на Българската фондова борса-БФБ,чуждестранните протфейлни инвеститори напускат родината ни, продавайки акциите си.

Поредна плесница тази седмица за Дянков нанесоха и редица видни банкери, лектори в Клуб Investor.bg, като Атанасиос Петропулос, Добрин Миревски, Борис Димитров, Кристофор Павлов, Деян Василев.

Според тях кредитният сектор е изправен пред трудни времена, защото компаниите трябва да намаляват дълговете си, а потребителите се стремят към спестяване. „Потребителите преминаха от модела „аз искам“ към модел „аз имам нужда“, посочи Димитров.

Впрочем остава табу и друга тема - "ракът" на лошите кредити. Според Деян Василев, управител на "Кредит Ланд"и "Моите пари", в момента тяхното ниво е около 22% и това е много притеснително, въпреки че «банките оперират с не лош марж между лихвените проценти по кредитите и депозитите, който се е запазил през последните години въпреки проблемите на банковия сектор». Което означава че трезорите печелят здраво и не им пука за кризата, в която умират последните остатъци от реалната икономика.

Проблемът е, че националният финансов и бизнес екип «Дянков – Искров – Трайков» показва пълна неадекватност на ситуацията вече втора година и не се виждат никакви признаци, че усеща необходимостта от стратегия в кризата и стратегия за структурното и отраслово преустройство на българската икономика. А подобно нещо е меко казано непоносимо - дори в свят, където Кафка изглежда нормален.


Написано от Илчо Иванов, финансист
http://www.forumat-bg.com/ikonomika/1434-balgarinat-otnovo-zhivee-v-120-shizofrenichna-sreda
Титла: Re:Буря пред българската икономика
Публикувано от: Гален в Ноември 30, 2011, 08:57:12 am
Капиталовият пазар, инвестициите и бизнес климата в България, по-зле отколкото когато Борисов взе властта

Ескадрила бомбардировачи прелита над България. Пилот пита друг:
– Ние бомбардирахме ли тук???
– Не-е-е-е, те тука са си така....



Капиталовият пазар в в България (Bulgarian Stock Exchange), в момента е на по-ниски нива и по-зле, отколкото когато сегашния кабинет взе властта. За повече от 2 години, положението не само не се стабилизира или подобри, дори напротив.
Резервът е изхарчен, това с което се хвали кабинетът - магистралите също не е направено, защото, за периода в които е строил магистрали Борисов е построил само 10 км. магистрали повече отколкото Станишев. Но-о с цената на целия резерв.

Стопанската конюнктура в страната се влошава, а бизнес климата е на нивата си от - 1997, 1998, 2000, 2001 г.

(http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/383905_2239094425068_1479243269_31926449_643642_n.jpg)

Единственото нещо което са правили кабинетът, премиерът и лудият финансов министър е само:  многократно покачване на ток, газ, вода, горива и това в условия на валутен борд (!) и тотална липса на връзки за тези действия - с валутни курсове, цени на горивата и електроенергия в света.

Независимо на къде са вървели цените в чужбина, тук те са само в една посока, нагоре, което и предизвика чудовищната икономическа депресия и стагфлация в България и рекордната, в сравнение дори с годините след Ньойският договор, безработица.
http://borsi.blog.bg/novini/2011/11/29/kapitaloviiat-pazar-investiciite-i-biznes-klimata-v-bylgarii.858743
Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: Raw Deal в Април 03, 2012, 20:17:50 pm
Заличителят

Валентин Захариев е погребален агент за всяка компания, с която се захване

Историята на всеки милионер почти винаги е като приказка. Разказите за нашите богаташи, които изплуваха в мътните води на прехода, обаче често звучат като басни. Те са пълни с невероятни обрати, странни герои и ситуации. Непонятни за западняците, но разкриващи всички балкански особености на политиката и икономиката ни от края на ХХ и първото десетилетие на ХХI век. Между новите ни богаташи има няколко общи неща. Обикновено първият им милион пада от небето или идва с тайнствено куфарче. Задължително са играли в приватизацията и са взели хубав пай от държавната баница. И имат силен покровител във властта. От даровете на "съдбата" обаче всеки се е възползвал според уменията и шанса си. За някои парите и славата минават като фойерверки, други водят мъчителни битки, а малцина успяват да станат основните стожери на икономиката ни, които пълнят държавната хазна. 

Навсякъде по света металургичните босове са сред най-богатите хора. Достатъчно е да споменем индиеца Лакшми Митал и поне половин дузина руски олигарси. Българският им аналог Валентин Захариев обаче повече се родее с тариката Остап Бендер. Други обаче виждат в номерата му готов сценарий за римейк на екшъна "Заличителят". За разлика от Шварценегер обаче Захариев работи единствено за себе си. А където мине, след него остават само руини и ограбени работници.
 

Миньорската стачка в Мадан постави на фокус един позабравен герой на прехода. Протестите в ГОРУБСО и ОЦК "Кърджали" обаче създават впечатлението за дежавю. 
Вече сме ги преживели по друго време и на друго място. Няма как да не ни напомнят и продължилата десетина години агония на "Кремиковци". Още повече че основният герой е един и същ - Валентин Захариев, кандидат за флагман на добивната ни промишленост. 
Вече три седмици работниците от "ГОРУБСО Мадан" настояват да получат заплатите си, които се бавят от месеци. Собственикът дължи на хората между 1,3 и 1,5 млн. лв. Невнесените осигуровки са 7,8 млн. лв. по данни на синдикатите. Миньорите работят даром на милионера от шест месеца. Но забавянето на заплатите е практика на Захариев като частен предприемач. Откакто той взе "Кремиковци" за един долар през 1999 г., металурзите често излизаха на жълтите павета и блокираха столицата, за да напомнят за възнагражденията си. 
Освен че "забравя" да плаща на работниците, маститият бизнесмен е бавил и концесионната такса към държавата, която е смешно малка в сравнение с печалбите, които смъква от двете фирми. Но тъй като в концесионния договор е записано, че ако не се плаща дължимата към държавата такса, той се прекратява, Захариев набързо внесе забавените още от миналата година 90 хил. лв. Предприемачът призна, че дължи и няколко десетки милиона на банки. За неплащане на заплати обаче засега няма санкции. И затова работниците разчитат само на голи обещания.
Криза е, много фирми закъсват, биха коментирали хора извън бранша. Но за разлика от много други отрасли, добивната промишленост и металургията, особено на цветни метали, са на печалба. Цените на олово, цинк и мед на световните пазари непрекъснато растат.  
Новият министър на икономиката Делян Добрев изнесе данни, че от 2002 г., когато Захариев взема мините, добивът на руда е нараснал с 20%. Което означава по-големи приходи за собственика. Захариев обаче твърди, че двете предприятия са в окаяно състояние и му носят големи загуби. Според него само за 2011 година ГОРУБСО е "на червено" с 14 млн. лв., което дори за година на криза е прекалено много. За инвестиции на практика не може да се говори. Това е видно за всеки, който влезе в мините на ГОРУБСО или в цеховете на ОЦК в Кърджали. Работниците сами си купуват дрехите, вулканизират скъсаните си ботуши и използват китайски фенерчета от магазини "За 1 лев", вместо забойните лампи. 
Захариев отдавна е наясно как се източват фирми - на входа и на изхода слагаш свои хора. Според синдикатите и в ГОРУБСО, и в ОЦК, дружества на собственика са вносителите на материали и суровини, и то на много по-високи цени от пазарните. Този номер бе отработен в "Кремиковци", което съсипа металургичния ни гигант. 
Самият министър Делят Добрев обвини собственика в лошо управление, което е очевидно, и намекна, че става въпрос именно за варварско източване и финансови манипулации от съмнително естество. 

Схемата е първобитен капитализъм
 
Освен елементарните номера като бавене на заплати и икономии от работно облекло, обувки и средства за трудова защита, Захариев е заложил други капани за намаляване до минимум на разходите. В договорите, сключени с работниците, имало клаузи размерът на възнаграждението да се обвързва с количеството метал, което се съдържа в изкопаната руда, твърдят синдикалисти от забоите. Ако то е по-малко от рандемана, измислен от металургичния олигарх, заплатата съответно се намалява. Имало е случаи миньорите цял месец да се бъхтят за 160 лв., твърдят от профсъюзите. Което е нонсенс, тъй като такава заплата в България просто няма. 
Производителността на труда в неговите предприятия наистина е ниска. И как иначе, след като за последните 12 години Валентин Захариев не е дал и стотинка за нови машини, да не говорим за модерни цялостни технологични решения. Това не може да не даде отражение на добивите и на качеството на продукцията. Затова при реални възможности да се добиват 1200-1300 тона руда месечно, се копаят по около 200 т. Което допълнително удря работниците по джоба.
Друга схема за обогатяване на олигарха е разделянето на отделните производства и дейности на самостоятелни ЕООД-та, твърдят от синдикатите. Врътката е, че по този начин се крие ДДС. Затова е крайно време за пълна ревизия за всичките му фирми, за която вече го предупреди и финансовият министър Симеон Дянков. 
Синдикатите са категорични, че дори сега да се уреди плащането на заплатите, това няма да реши проблема с ГОРУБСО и ОЦК. Хората, които дълго са работили със Захариев, припомнят, че когато е притиснат, той плаща. Но след това си кара постарому. Затова те 

искат концесията да му бъде отнета

за да може да се ползва находището, в което има руда за още поне 20 г. Държавата има лостове за това, твърдят запознати. Ако преговорите обаче се забавят още една седмица, напълно възможно е в галериите да не може да се влезе. Ако техниката не се поддържа месец, липсва отводняване и не се следи за срутвания, има вероятност мините да станат неизползваеми.

Подаръкът от Костов

Преди 13 години Валентин Захариев получи гордостта на родната социалистическа индустрия - металургичния комбинат "Кремиковци". Заводът всъщност му бе подарен от тогавашния премиер Иван Костов. Сделката бе сключена на 14 юни 1999 г. на стойност 1 (един) щатски долар. Срещу тази сума Захариев приватизира 71% от активите на предприятието с фирмата си "Дару металс", прекръстена бързо след това на "Финметалс холдинг". Преди подписването на договора държавата опрости близо 400 млн. лв. задължения на комбината. Така се елиминира грозящата опасност предприятието да влезе директно от списъка за изолация в този за ликвидация. Валентин Захариев е представен като спасител и така бе оправдана форсмажорната продажба. От баланса на "Кремиковци" обаче, изготвен само месец и половина преди приватизационната сделка, става ясно, че през 1998 г. предприятието е било платежоспособно и дори има 6 млрд. неденоминирани лв. положителен финансов резултат. В същото време само за първите четири месеца на 1999 г. прави космически разходи от 16,9 млрд. неденоминирани лева, при 622 млн. за цялата 1998 г. Пак от януари до април 1999 г. комбинатът отчита шеметна загуба от 112 млрд. неденоминирани лева. Така възниква въпросът - дали "Кремиковци" не е подготвен специално за една хищническа приватизация и по колко са си разделили участниците в сделката?
Захариев обаче се жалва, че е налял милиони в закъсалото предприятие. Според официалната информация задълженията са не 140, а 460 млн. деноминирани лева. Явно това число е услужливо завишено от някой. Нещо повече - след подписването на сделката Министерски съвет решава да му се отпуснат нови 183 млн. от хазната, за да посрещне натрупаните до момента дългове на "Кремиковци" към НЕК и "Булгаргаз". Захариев обаче не само не погасява старите задължения, но трупа нови. Влиза в сила схемата, по която Захариев източва и обезкръвява всичко, до което се докосне. Трупат се задължения в милиони към НОИ, към "Булгаргаз" и НЕК (разсрочените задължения към държавните монополисти са над 36 млн. лв. към 2004 г.) и за просрочени задължения на дружеството към Агенцията за държавни вземания, към Главната данъчна дирекция, към Националната здравноосигурителна каса, БДЖ ЕАД и Агенцията за следприватизационен контрол. Държавата му отпуска кеш, за да посреща ангажиментите си по различните екологични програми. 
Още от първите дни след приватизацията е задействана и друга схема, любима на родния бизнес от първите години на прехода - фирми пиявици на входа и на изхода на производството. По този начин е точен "Кремиковци" още по времето на "Мултигруп". Само към две подобни фирми с неясни собственици, оказали се впоследствие пощенски кутии, са изтекли над 100 млн. евро. В периода 2001-2004 г. "Кремиковци" е в интензивни търговски и финансови отношения с фирмите "Скад Ко", регистрирана в Кипър, и "Булстийл", регистрирана в офшорка във Великобритания. Оказва се, че представителството на "Скад Ко" в България е на същия адрес, на който е и адресът за кореспонденция на "Кремиковци трейд", търговското дъщерно дружество на "Кремиковци" АД. В крайна сметка за несъбраните вземания е сезиран главният прокурор Борис Велчев.   
Междувременно се продават на поразия и останалите непроизводствени активи на металургичния комбинат. Знае се, че той разполагаше с множество почивни станции и бази в цялата страна. 
Ето само един емблематичен пример: огромната почивна станция в Китен. На 12.08.2005 г. на фирма "Аква тур 21" са продадени две масивни 14-етажни сгради, всяка с по 4923 кв. м разгъната застроена площ, оборудвани с необходимия инвентар, както и кухня, ресторант и пералня. Станцията притежава още 10 бунгала, два басейна, спортна площадка и паркинг, всичко това разположено на терен от над 26 хил. кв. м. Цената е просто смешна - 2,2 млн. лв., колкото един мезонет в столичния квартал "Манастирски ливади" например. Подписан е предварителен договор за продажба, но просто времето не стига, за да стане сделката факт. Следващото ръководство на "Кремиковци" отказва да я подпише. Сега още се водят дела, изходът от които не се знае какъв ще бъде. Току-виж крупният олигарх прилапал и двете 14-етажни сгради на брега на Китенския залив. Защото точно такава съдба има друга почивна станция на кремиковските металурзи - на Витоша. Просторният хотел е продаден на семейната фирма на Захариеви "Аква тур 21" за нищожните 850 хил. лв. 
Четири години преди това (от април 2001 г.) същата фирма е подписала договор с "Кремиковци" за ползване на имота под аренда срещу смешна такса от 110 хил. лв. годишно, до 2005 г. Малко по-късно таксата е отменена срещу ремонт в размер на 200 хил. лв. А още малко след това срокът на арендата е удължен до 2007 г., без да се променя сумата за ремонта. Всъщност не е правен никакъв ремонт освен належащите аварийни поправки. Сградите са съсипани, а през 2005 г. са продадени на безценица на фирмата арендатор. А най-фрапантното е, че собственици на въпросната фирма "Аква тур 21" са съпругата и двамата синове на Валентин Захариев.
В крайна сметка, след като "Кремиковци" е обезкостен и оглозган, през 2006 г. е продаден на Прамод Митал за 124 млн. евро. Сделката бе съпроводена със скандали и непрекъснати заплахи от отказване на купувача. До последно Валентин Захариев твърдеше, че той не би се разделил с предприятието, ако не е политическият натиск.
И след цялата тази сага, която напълни с милиони джобовете на Захариев, логично се стигна до ликвидацията на "Кремиковци". След мъчителни опити на синдика да продаде превърналия се в купчина старо желязо комбинат, в крайна сметка сделка имаше през пролетта на 2011 г. Купи го "Ел трейд къмпани" срещу 316 млн. лева. След това пък купувачът стана собственост на кипърска офшорка. По неофициални данни сега всичко, останало от "Кремиковци", отива за скрап. 

Изритват го от Сърбия

За да изнесе капитали и оправдае съсипването на "Кремиковци", Валентин Захариев вкарва комбината в ролята на крупен чуждестранен инвеститор. В началото на 2005 г. купува два завода за ламарина - "НюКо Ламкос" в Косово и "Леминд" в Сърбия. За две години по схемата на Захариев косовското предприятие натрупва загуби за около 3 млн. евро. Започват и машинациите със собствеността - през август 2005 г. собственик е "Кремиковци", три месеца по-късно вече е Валентин Захариев еднолично, а през февруари 2007 г. се появява "Интертръст холдинг". Тези модификации обаче са невалидни, понеже "Кремиковци" е със забрана да прехвърля акции. Инвестиции също няма и приватизационното ведомство на Косово разваля договора, прибира си "НюКо Ламкос" и като капак начислява 6 млн. евро неустойки на "Кремиковци". Междувременно губи и другата си балканска придобивка - сръбския завод "Леминд".

Пишман данъкоплатец №1

Като виц звучи награждаването на Валентин Захариев за данъкоплатец номер 1 за 2006 г. Това става по време на управлението на тройната коалиция, а въпросният доход, който е обложен така честно и почтено, е от продажбата на съсипаното "Кремиковци". Бизнесменът успя да направи това в абсолютно противоречие със закона, тъй като Агенцията за следприватизационен контрол беше запорирала неговия 71-процентов дял от капитала на дружеството. Акциите са продадени на индийската компания "Глобал Стийл" на Прамод Митал, брат на най-богатия индиец Лакшми Митал, за 124 млн. евро. Тогава Захариев дори има наглостта да се оплаче в медиите, че продажбата е станала под политически натиск. Въпреки че откакто той се е появил на българския бизнес небосклон, над него очевидно има стабилен политически чадър. Почти всичките му бизнес начинания са на ръба на закона или ловко са използвани дупките в него. 
Та когато стана пръв данъкоплатец, Захариев бе спазил закона до момента на деклариране на дохода от продажбата. Едва след връчването (и приемането на наградата) обаче стана ясно, че всъщност Захариев изобщо не е издължил на държавата данъците си. За дохода си от тази сделка бизнесменът дължал данък общ доход от близо 29,8 млн. лева. Първоначално се писа, че Захариев е платил 11 млн. лв. от тях, но по-късно стана ясно, че такива пари изобщо не са внесени в хазната. За случая с помощта на бившата шефка на Националната агенция по приходите Мария Мургина е измислена схема, която е прецедент в досегашната практика на НАП. Данъчните си удържат задължението от две негови фирми като компенсация за това, че са закъснели с връщането на ДДС. Според бившата шефка на софийското поделение на НАП Димитрина Захаринова незаконно е лични задължения да се бъркат с фирмени вземания. Авантюрата коства главата на Мургина, която и до ден днешен се бори с Темида.
Останалата част от данъка на Захариев пък е разсрочена за три години със съгласието на финансовия министър тогава Пламен Орешарски.

поуката: Не е луд този,  който яде зелника, а който му го дава

източник : в-к "Стандарт" (22.03.2012) http://www.standartnews.com/basni_za_milioneri/zalichitelyat-141136.html

Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: bojinkata в Април 03, 2012, 20:49:15 pm
Така ще е! Докато не се криминализира забавянето и неплащането на заплати и осигуровки, като в белите страни. Но управляващите нямат интерес, защото и те са в схемата. Освен това при положение, че работниците работят без заплати по 3-4 месеца, че и повече, защо да им плаща? Имаше и такъв виц. Добре, че не е искал билет за вход в мината от всеки миньор. ::)

Сега се чува, че неплащането на заплати е практика и в други фирми. Но......тишина.
Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: kalan в Април 03, 2012, 21:06:41 pm
Проблема е, че не само не плащат, но и като се обърнеш към отговорните институции пак нищо не става. Два пъти ми се е случвало. Аз се чудя въобще имаме ли нужда от профсъюзи. Не съм разбрала да вършат нещо. Ама взимат парички от заплатата на всеки българин.
Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: ARRI в Април 03, 2012, 21:18:44 pm
Костов първо е продал ОЦК Кърджали на бойковата цветка. А след това тя го препродала на захариев...Те са от т.нар. ''Група на тарикатите'' на които костов е продал цялия металургичен сектор.
 
Титла: Re: Буря пред българската икономика
Публикувано от: bojinkata в Април 04, 2012, 09:53:24 am
Продал или са само подставени лица и както изглежда не само на Костов, а и на всички след него- тройната и Борисов? Сега май наложиха и медийно затъмнение на ставащото в ОЦК-Кърджали - вече два дни няма информация. Все едно нищо не се  е случило и не се случва. Това стана след като изтече информацията, че и други големи фирми не плащат заплати.         
          Явно Захариев се ползва с протекциите и на сегашните управляващи. Платил си е такса "спокойствие".