Форум за конспирации, уфология и мистика.

Конспирации => Икономически конспирации => Темата е започната от: Albinoni в Февруари 08, 2007, 06:53:57 am

Титла: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Albinoni в Февруари 08, 2007, 06:53:57 am
Западът под тревога: Китай колонизира Африка

Пекин не крие, че го привличат най-вече обилните запаси от горива на Черния континент. Най-вече нефтът, рудата и въглищата на Африка. За това, че Пекин се стреми да получи достъп до находищата, говори и фактът, че китайците започват да подменят целия си арсенал от икономически и политически инструменти: от финансовите и социалните програми, до доставките на оръжия и поддръжката на диктаторски режими в Африка. Към момента от Африка идват между 25 и 28 процента от общия обем на петрол, който внася Китай. Пекин има амбиции до 2045 година да увеличи обема до 45 на сто. През април миналата година режимът в КНР отбеляза стратегически успех в това направление ­ държавният концерн CNOOC купи огромно нефтено поле в Нигерия, където досега монополисти бяха единствено Европа и САЩ. Подписаният договор бе на стойност 2,3 млрд. долара.…
 
За да получи достъп до желаните находища в Африка, Китай вече провежда целенасочена политика. В разрушената от гражданска война Ангола Пекин възстанови 400 км пътища, модернизира две жп линии, ремонтира летища и болници. В Судан Китай придоби нефтопреработвателен завод и тръбопровод с дължина 1,6 хил. километра, а в Замбия строи водноелектроцентрала и разработва медни рудници. Списъкът продължава с мащабно строителство на бизнес сгради и хотели в много от африканските държави. Китай е изпълнителят на проекта за сградата на парламента в столицата на Брега на Слоновата кост, националния музей в Того и националния театър на Гана. Всичко е построено с китайски пари, от китайски фирми и от ръцете на китайски работници. Веригата се затваря бързо и лесно ­ с доходите от продажбата на нефт за Китай африканците купуват в огромни количества и евтина, и скъпа китайска продукция. Краят на африканските си совалки Ху Дзинтао ознаменува с най-знаковото обещание ­ до 2010 година Китай е готов да предостави на Африка кредити на общата сума от 3 млрд. долара и да увеличи безлихвените си заеми. За тази година Пекин възнамерява още да сключи над 30 двустранни договора с различни африкански правителства, както и да задели милиони долари за развитието на местни социални програми. Подобна финансова помощ бе характерна доскоро само за европейските грандове, при това паричните потоци се вливаха най-вече в старите колонии на Франция и Италия.…
 
Азиатският поход на Запад прави лек завой и се ориентира сериозно към Африка. Черният континент се превръща в магнит за крупни китайски инвестиции, стана ясно от срещата на върха на Африканския съюз миналата седмица. Поднебесната империя се превърна в най-смелият инвеститор, който заяви готовност да задели милиарди за проекти на територията на Африка. Пекин има апетити дори там, където условията са неприветливи и плашат западните компании.  Започва китайска колонизация на Африка, заключи гръмко в. РБК Дейли. Амбициозните планове на Пекин обаче безпокоят Европа и САЩ, коментират наблюдатели. Китайският икономически бум вече се усеща силно както на територията на ЕС, така и в Северна Америка. Сега става ясно, че азиатският дракон е готов да инвестира значителни средства в различни страни от Африка. Само през 2006 година стокооборотът между Китай и Черния континент нарасна до 50 млрд. долара, а прогнозите са, че през следващите две години ще се удвои. На Запад най-вече се опасяват, че бързо ще изгубят контрола над региона, който бе територия, запазена за европейците от столетия.
Китай изглежда като новия добър и щедър покровител за африканците.…
--------------------------------------------------------------------------------
Китай ще инвестира в африканската икономика милиарди долари, и то за изключително кратко време. Новината обиколи световните агенции за часове. Връзките между Китай и Африка се развиват наистина стремително. Обемът на двустранната търговия трябва да достигне $100 млрд. в близките няколко години, обяви гордо директорът на филиала на Световната банка в КНР Дейвид Долар. По оценки на експерти, в края на 2005 година общият обем на китайски инвестиции на Черния континент е надвишил 6 млрд. долара.
Медиите отбелязват също, че Ху Дзинтао вече обръща взор не само към доминиращи страни като Судан и ЮАР. Сейшелите, например, могат да бъдат много полезни за китайската морска търговия заради близостта си с островите в Индийския океан. Що се отнася до Мозамбик, то той е на път да се превърне в стратегически мост за Китай към такива страни като Замбия или Малави. Всъщност, Пекин вече е най-големият изпълнител на проекти за пътища в Мозамбик, казва Сануша Найду, специалист по китайско-африкански отношения към южноафриканския университет. Трябва да се отбележи също, че сътрудничеството между Азиатския дракон и Черния континент започва още през 1956 година. Пекин, по това време, застава зад освободителните движения в ЮАР, Зимбабве, Ангола и Мозамбик.
Активната дейност на Пекин в Африка явно безпокои Запада, който досега бе единственият със силни и традиционни позиции на Черния континент. В американската преса вече се появиха публикации за растящата заплаха от колонизацията на Африка от страна на Китай. Лошите условия на труд за африканските работници в китайските предприятия бяха моментално изложени по първите страници на щатските издания. Но зад резките нападки, пише РБК Дейли, прозира паническия страх на западните сили да не изгубят влиянието си на континента.… 



kurierbg.com
Титла: Re: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Albinoni в Март 28, 2007, 08:22:19 am
Китай инвестира милиарди в Тибет

money.ibox.bg/news

Китай ще инвестира милиарди долари в летище, електрически централи, пътища и училища, за да подпомогне покачването на жизнения стандарт в Тибет през следващите три години, пишат днес китайските вестници.

Пекин правеше упорити опити да възроди Тибет през последните 10 години, за да подобри начина на живот на традиционно непокорното към централната власт население на региона.

През следващите три години, китайското правителство ще похарчи повече от $12.9 млрд. за 180 проекта в Тибет, съобщава днес агенция Синхуа.

Бюджетът е бил одобрен от държавния съвет на Китай през януари. За периода 1994 г. до 2005 г., правителството е инвестирало в Тибет $8.13 млрд, информира money.bg.

Инвестиционната програма ще повиши доходите на местното население, но също така ще осигури голям процент имигранти към този регион. В Тибет, голяма част от населението не е съгласно да се строи мащабна инфраструктура, която би унищожила природната екосистема и ландшафта в провинцията.

Според плановете на китайското правителство, трябва да се изгради система от пътища, които да свързват 80% от населените места в Тибет, както и да се осигури безплатно образование за децата. Изключително значение ще се обърне на осигуряването на чиста питейна вода, което до момента е било сериозен проблем пред развитието на района, според Синхуа.

Китай твърди, че провинция Тибет е била част от държавата през последните няколко века, докато много тибетци оспорват това твърдение, като заявяват, че през това време са били независима държава. Китайската комунистическа армия окупира Тибет през 1951 г., като и до днес Пекин продължава да управлява региона с твърда ръка.

(http://www.quinta.ru/i/country/18969.bmp)
(http://kolesa.kz/f/content/200601/poezdka_kazakhstancev_v_tibet_9.jpg)

Още едно от малкото девствени кътчета на Земята ще бъде погълнато  и смляно от цивилизационата мелачка... :( :( :(
Титла: Re: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Albinoni в Март 28, 2007, 08:27:06 am
Китай внася от Русия машини за половин милиард

money.ibox.bg/news

Китайски предприятия ще сключат четири контракта на обща стойност$500 млн. за покупка на машини и електрически продукти от техните руски партньори, е казал важен китайски търговски служител, цитиран от агенция Синхуа.

Освен това китайските предприемачи ще подпишат шест договора за доставка на машини и електрически продукти на стойност $1.128 млрд. за Русия. Това е станало ясно през първия ден на търговския панаир по електроника в Москва, който се провежда от 26 до 29 март. Китайската експозиция се води от заместник - министъра на търговията Ю Гуангжоу.

„Обща цел на двете страни е да увеличат дела на машините и електрическите продукти във взаимната търговия", е казал Ю. „Машините са само малка част от взаимната търговия. Страните трябва да предприемат усилия за увеличаване конкурентната способност на машинострителните продукти".

Според официалната статистика, двустранната търговия Русия - Китай в областта на машините е съставила $ 5.85 млрд., но от това число само 247 млн. са били изнесени от Русия. Русия доставя за Китай основно петрол, нефтени продукти и дървесина.

Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 28, 2008, 21:16:38 pm

Еърбъс откри първия си завод извън Европа ;)
28 септември 2008 16:43

   За европейския производител на самолети Еърбъс днес е исторически ден. В Китай бе открит неговият първи завод извън Европа – илюстрация за решимостта му да навакса изоставането от конкурента си Боинг в един от най-динамичните пазари на света. На церемонията по откриването на завода присъства китайският премиер Вън Цзябао, предава АФП.

   „Ние придаваме важно значение на разширяването на партньорството ни с Китай”, заяви генералният директор на компанията Томас Ендерс. „Това е етап и трамплин за бъдещо развитие на Еърбъс в Китай и района”, добави той. Консорциумът се надява да грабне голяма поръчка до края на годината или през януари 2009 г. – китайски компании подписаха споразумителни протоколи за близо 280 самолета.

   Новият завод на Еърбъс, който е 49% китайски, се намира в Тянцзин, на 120 км от Пекин. Той е изграден в зона за икономическо развитие. Инвестицията възлиза на 600 милиона долара. Заводът ще стане рентабилен след 2011 г., когато всеки месец от монтажните линии ще излизат по четири самолета. Еърбъс е изчислил нуждите на Китай за следващите 20 г. на 2800 самолета – пътнически и транспортни, което представлява около 329 милиарда долара.  :o

http://lev.bg/view_article.php?article_id=20421

Титла: Re: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Октомври 15, 2008, 12:19:35 pm
http://www.atimes.com/atimes/China_Business.html


CHINA'S DOLLAR MILLSTONE, Part 4
Gold, manipulation and domination
Page 1 of 5

By Henry C K Liu 
http://www.atimes.com/atimes/China_Business/JJ02Cb03.html
 
Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Януари 05, 2009, 21:55:40 pm
 :-\
http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-01-05_07_d.html (http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-01-05_07_d.html)
Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Януари 05, 2009, 22:08:27 pm

КИТАЙСКАТА ИКОНОМИКА Е ПАРАЛИЗИРАНА И НЕСПОСОБНА ДА СЕ ВЪЗСТАНОВИ (ЧАСТ I)   ;)

Тази публикация е част от доклада на д-р Ченг Шиаононг (ChengXiaonong) относно икономиката на Китай, излъчен неотдавна по радио Sound of Hope. Д-р Ченг е бил консултант на бившия китайски премиер Джао Зиянг (Zhao Ziyang). Той има PhD по социология от Унивеситета Принстън и е главен редактор на ModernChinaStudies.
 
Споменахме за поляризираното разпределение на приходите в общество. Правителството защитава с всички средства малка група от привилегировани хора, така, че те притежават повечето от богатство. Едновременно с това по-голямата част от работническата класа има ниска покупателна способност. А какво прави тази малка група от привилегировани хора с 70-те процента от парите на световните финансови пазари?
 
Малцинство богаташи притежават по-голямата част от богатството на Китай
Първо, виждаме, че значителна част от тези пари отива на фондовите борси и имотните пазари. Голяма част от тях беше прехвърлена в чужбина по различни начини, за покриване разходите на членове на техните семейства зад граница. Чрез директно пране на пари големи суми отидоха към места, за които хората чуват рядко. 
Така например, Британските Вирджински острови нямат много жители, нито силна икономика. Тези острови са се превърнали в главна база за укриване на пари на корумпирани служители и богаташи. Много китайци откриха шел-компании на островите и изпратиха там много пари. Но те не просто изпращат парите си там, а веднага ги изваждат и  инвестират обратно в Китай като чуждестранен капитал. Така отново правят пари на китайските пазари.   
Особено след като стойността на ренминби (Renminbi, официалното название на китайска валута, бел. ред.) се покачи през изминалите две години, този вид ‘горещи пари’ заляха Китай. Някои анализатори предполагат, че 200 милиарда щатски долара такива ‘горещи пари’ са влезли в Китай миналата година. Почти всички тези ‘горещи пари’ идват от 70-те процента национално богатство, принадлежащо на корумпирани китайски служители и привилегировани личности. Каква полза има китайската икономика от такива пари? Всъщност никаква.   
‘Горещите пари’ летят към Китай и попадат в джобовете на корумпирани държавници 
Този вид пари се използват рядко за дългосрочни инвестиции. Те представляват кратковременни спекулации. Например преди да се вдигне курса на ренминби, те сложиха своите пари в банки в Китай, така че да могат да спечелят след като стойността на ренминби се повиши. В момента тези ‘горещи пари’ са изтеглят от Китай, защото ренминби започна да се обезценява. 
Друг начин за правене на пари е 'горещите пари' да се инвестират на фондовите борси и имотните пазари. Това води до редица пазарни балони, които не са благоприятни за истинската икономика, защото парите не са инвестирани, а се използват за спекулации. Накратко, икономическите и социални политики на правителството привличат тези привилегировани пари. Обикновените хора, съставляващи над 70 процента от населението, нямат голяма полза от икономическия растеж на Китай.
Резултатът е, че богатите спекулират с по-голямата част от богатството и това вреди на китайската икономика. Тъй като бедните нямат покупателна способност, те не могат да подпомогнат икономиката на Китай. Спекулациите с тези 'горещи пари' засилват инфлацията в Китай. От втората половина на 2007 това е много разпространено по цялата страна.
Инфлацията удря силно семействата с ниски и средни доходи. Тя повдига и нивото на средната работна заплата. Много чуждестранни предприятия не бяха  в състояние да оцелеят в Китай, защото успоредно с нея се повдигна и цената на изнесените от тях стоки. Много страни като Виетнам, Индия, Шри Ланка и латиноамериканските страни, конкурират Китай в износа на стоки. Китай ще загуби своята конкурентноспособност, когато неговите износни цени се покачат.
Свръх-износът увеличи количеството на валутните резерви. Правителството трябваше да пусне на пазара големи суми чужда валута, което влоши инфлацията и повиши стойността на ренминби. Поскъпването на ренминби пък от своя страна оказа натиск върху износа. Затова тази година (2008) чуждестранните предприятия започнаха да се изтеглят от Китай.
Поскъпването на ренминби повиши цените на износа. Увеличаването на заплатите и цените на материалите доведе до повишаване на производствените разходи. В резултат на което печалбите за компаниите спаднаха силно. Едновременно с това Китай анулира износната данъчна отстъпка за някои видове износи и повиши данъка на притежаваните от чужденци предприятия. Съберете заедно всички тези фактори – поскъпването на ренминби, инфлацията, увеличението на заплатите, по-скъпите материали и повишените данъци – и ще разберете защо експортният сектор в Китай хлътна.   
Правителственият план за спасение е демоде
Икономиката на Китай се крепи на три крака: износ, обществени инфраструктурни проекти и недвижими имоти. Ние говорихме за спукания балон на недвижимите имоти. Сега компании за недвижими имоти спряха да строят нови къщи и някои дори се опитаха да върнат закупените от тях земи. Видя се краят на опита да се използват недвижимите имоти като начин да се засили икономическия растеж. В Китай има прекомерно предлагане на надценени имоти. Обикновените семейства не могат да си позволят да купят къщите. Пазарът за недвижими имоти достигна своя връх и започна да спада през първата половина на 2008.
Два от трите поддържащи китайската икономика крака - износът и недвижимите имоти – са парализирани.
Третият крак са обществените инфраструктурни проекти, които включват от строителство и ремонти на магистрали, до правителствени сгради и градски строежи, като площади, разширяване на пътища и обществени сгради. Такива инвестиции се правят от страна на правителството с предполагаемата цел да се подпомогне промишлеността и да се предоставят възможности на различни компании да прогресират. 
Но когато икономиката и индустрията се свиват, а един бюджет за голямо обществено строителство стои, той е прахосан. Единственият ефект, който такива проекти могат да произведат, е да правят все по-красиви градове както Пекин и Шанхай.
Такива красиви градове не са добра новина за китайския народ. Огромната инвестиция на правителството не подобри с нищо състоянието на бизнеса като цяло; в този смисъл парите са прахосани. Освен това, всички проекти за развитие на градските райони, които трябва да бъдат реализирани в следващи десет години, са вече завършени.
Дори точно обратното, правителството отказва да отпусне бюджет за подобряване на обществения жизнен стандарт. Така например в момента има голям брой безработни в много градове, които не могат да си позволят да платят за основна застраховка. Ако правителството можеше да заплати тяхната застраховка и да поеме част от финансовото им бреме, тези хора биха могли да подобрят до известна степен своите условия на живот. Уви, вместо това правителството ще вложи парите в изграждането на небостъргачи и разкрасяването на градове.
Виждаме как Пекин взима мерки и домакинства Конференция за работата на централната икономика, надявайки се да намери начини да спаси икономиката на Китай. Но ако се загледаме по-внимателно ще забележим, че всички до сега направени предложения на правителство представляват все същите стари планове, които не проработиха в миналото, като например: стимулиране на износа, разширяване на инвестициите в общественото строителство и опит да се спре спада на пазара за недвижими имоти. Всички тези предложения са точно това, което доведе до днешните икономически катастрофи. Очевидно те няма да помогнат и могат само да влошат проблема.
Правителството не би казало истината на своя народ. Много хора вярват все още, че щом като правителството се намеси, икономиката ще се възстанови. Всъщност, това е илюзията, в която правителството иска те да вярват. :P 
(Следва продължение, Част II)
 http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-01-05_07_d.html (http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-01-05_07_d.html)
Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Януари 13, 2009, 12:45:14 pm
Китайската икономика е парализирана и неспособна да се възстанови (Част II)
http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-01-12_11_d.html (http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-01-12_11_d.html)
Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Януари 26, 2009, 14:30:46 pm
Китайският спад е предвестник на по-нататъшни глобални кризи

The Age (Edmund Conway, Daily Telegraph) – Рязък спад на китайската икономиката е в момента един от най-големите рискове, пред които е изправен света тази година, според Световния икономически форум. Сред най-големите рискове, отбелязани в оценката на форума за Глобални рискове, е растящата възможност Китай да пострада от твърдо кацане тази година. ???
Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Eon в Януари 26, 2009, 14:33:04 pm
Китайският спад е предвестник на по-нататъшни глобални кризи

The Age (Edmund Conway, Daily Telegraph) – Рязък спад на китайската икономиката е в момента един от най-големите рискове, пред които е изправен света тази година, според Световния икономически форум. Сред най-големите рискове, отбелязани в оценката на форума за Глобални рискове, е растящата възможност Китай да пострада от твърдо кацане тази година. ???


Нагушиха се с американски t-bills & t-bonds, сега да видим къде ще си ги врат. Или по-скоро какво ще си чистят с тях. То затова и Гайднър вдигаше гири по техен адрес преди няколко дни.
Титла: Относно: Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 15, 2009, 15:12:51 pm

Китайци ще строят железница за поклонниците в Мека
http://www.lev.bg/view_article.php?article_id=24282 (http://www.lev.bg/view_article.php?article_id=24282)
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Март 14, 2009, 21:39:55 pm
САЩ увериха Китай, че инвестициите й в американски книжа са в безопасност

Китай има инвестирани 727.4 млрд. долара в американски съкровищни бонове
http://www.econ.bg/news/article158221/sasht_uveriha_kitay_che_investiciite_y_v_amerikanski_knija_sa_v_bezopasnost
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: kolus в Март 24, 2009, 10:55:12 am
Китай призова днес да бъде създадена "стабилна международна резервна валута," която да смени долара, посочвайки, че финансовата криза изисква "творческа реформа на сегашната международна валутна система", предадоха световните агенции, на които се позова БТА.
В съобщение на сайта на китайската централна банка, публикувано седмица преди срещата на високо равнище на Г-20, управителят Чзжоу Сяочуан посочва, че кризата е хвърлила светлина върху "слабостите, присъщи на сегашната международна парична система". Тя е показала и необходимостта на има една международна резервна валута "без връзка с отделните страни", независима от техните вътрешни залози, която "да е в състояние да остане стабилна в дългосрочна перспектива", посочва Сяочуан в текста.
Реформата на финансовата архитектура се очаква да бъде сред основните теми на срещата на Г-20, насрочена за 2 април в Лондон, припомня Франс прес.
Междувременно американският президент Барак Обама призова лидерите от Г-20 на предстоящата им среща в Лондон да се споразумеят за незабавни действия за подпомагане на световната икономика. В статия, публикувана днес в германския вестник "Велт" и в излизащия в Париж американски всекидневник "Интернешънъл хералд трибюн" Обама подчертава, че светът преживява период на икономически предизвикателства, които не могат да бъдат преодолени с половинчати мерки или с изолираните усилия на отделна страна. Президентът предупреждава, че ако се допусне финансовите институции по света да продължат да действат неразумно и безотговорно, икономиките няма да се измъкнат от клопката на кризата.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Април 24, 2009, 00:09:00 am

Китай започна изграждане на първия в света ядрен реактор трето поколение


     Китай започна изграждане на първата в света атомна централа с реактори трето поколение, предаде РИА Новости.
Стойността на проекта е 5,88 млрд. долара и ще се осъществи в провинция Чжъцзян. Планира се, първият блок да бъде въведен в експлоатация през 2013 г., а втория до 2014 г. В средносрочен план, Китай ще изгради шест ядрени реактора трето поколение.
     През следващото десетилетие, Китай възнамерява да удвои броя на работещите атомни електроцентрали. В момента страната разполага с 11 ядрени централи с капацитет 9,1 милиона киловата (1,3% от енергийните мощности). Първостепенната роля в електропроизводството държат ТЕЦ, осигуряват 84% от електроенергията в Китай.
     Властите възнамеряват да променят това, тъй като въглищните електроцентрали са основен емитент на парникови газове и други вредни съединения. До 2020 г., Китай възнамерява да произвежда около 5% енергия от АЕЦ.
http://nezavisim.net/2008-04-26-11-17-14/7713?task=view
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Z-931 в Април 25, 2009, 15:53:09 pm

Китай започна изграждане на първия в света ядрен реактор трето поколение


     Китай започна изграждане на първата в света атомна централа с реактори трето поколение, предаде РИА Новости.
Стойността на проекта е 5,88 млрд. долара и ще се осъществи в провинция Чжъцзян. Планира се, първият блок да бъде въведен в експлоатация през 2013 г., а втория до 2014 г. В средносрочен план, Китай ще изгради шест ядрени реактора трето поколение.
     През следващото десетилетие, Китай възнамерява да удвои броя на работещите атомни електроцентрали. В момента страната разполага с 11 ядрени централи с капацитет 9,1 милиона киловата (1,3% от енергийните мощности). Първостепенната роля в електропроизводството държат ТЕЦ, осигуряват 84% от електроенергията в Китай.
     Властите възнамеряват да променят това, тъй като въглищните електроцентрали са основен емитент на парникови газове и други вредни съединения. До 2020 г., Китай възнамерява да произвежда около 5% енергия от АЕЦ.
http://nezavisim.net/2008-04-26-11-17-14/7713?task=view
Insomnia1304,можеш ли да ни кажеш за нас българите,кое ще бъде по добре ?/Относно темата -Походът на Азиатският Дракон/..,Да плащаме по едно евро електроенергия на Азиатският Дракон ???или да се оставим на Американският и Германският Дракон да ни изяде ???...То е ясно,че и двамата се борят за кокала...,но въпросът ми е как по безболезнено да мине ,докато ни свършат...поне да не стоим на тъмно ;)....и да можем да си плащаме сметките... :)
Моля те попитай там Вашите хора -специалисти по Драконоядните въпроси и пусни някой линк!
Предварително ти Благодаря :)!
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Tangrata_ в Април 25, 2009, 23:34:37 pm
Това, което на мен не ми е ясно, защо тези пишман будала китайци влагат 6 милиарда долара, и не знам колко време, труд, ресурси и територия, за строеж на тия въшливи допотопни атомни централи, пък били те и от 3то поколение.

Нима не се чували за свободните генератори, така модерни в днешно време!?

Питам се аз, и те ли са част от конспирацията, и крият новите технологии, или до тях не са дошли технологичните четива и филми от youtube, където всеки ентусиаст може да си сглоби реактор за свободна енергия с подръчни материали в мазето?

При това наличие на евтина работна ръка, толкова ли не заделиха по няколко юана и по някоя стотачка учени (каквито китайците имат с милиарди), че да пробват всеки възможен модел на свободен генератор, който е публикуван някъде в мрежата (и несамо там).
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Май 20, 2009, 00:08:55 am
Central News Agency
Хиляди корумпирани държавници са избягали в чужбина

    …Докато повечето от тези служители искат да получат гражданство в развити страни, като САЩ и Канада, други са избрали някои от съседните на Китай държави, като Тайланд, Мианмар и Малайзия. Но има и такива, които са заминали дори за страни от Африка, Южна Америка и Източна Европа, в усилията си да намерят „по-безопасно” място.

 

    Списък, предоставен от Националното китайско управление за справяне с корупцията и от Министерството за обществена сигурност, показва, че поне хиляда корумпирани китайски служители са избягали в чужбина.  ;)Повечето на тях са потърсили убежище в САЩ, Канада, или Австралия. А други са отишли в Централна Америка или някои тихоокеански острови.

    Досега само срещу някои са повдигнати съдебни обвинения. Наскоро двама бивши мениджъри на Банката на Република Китай, Шу Чаофан (Xu Chaofan) и Шу Гуоджун (Xu Guojun), и техните съпруги, бяха обвинени от Федералния съд в Невада в пране на пари. Те бяха осъдени на затвор между 8 и 25 години.  :P

    Доклад от държавната новинарска агенция Xinhua разкри през 2001 г, че над 4000 държавници се смятат за избягали с поне пет милиарда юана (732.54 милиона щ.д.). ;)

    Докато повечето от тези служители искат да получат гражданство в развити страни, като САЩ и Канада, други са избрали някои от съседните на Китай държави, като Тайланд, Мианмар и Малайзия. Но има и такива, които са заминали дори за страни от Африка, Южна Америка и Източна Европа, в усилията си да намерят „по-безопасно” място.

 http://www.epochtimes-bg.com/2009-02/2009-05-15_02_d.html
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Юли 25, 2009, 22:07:37 pm
Китай смазва с ниски лихви банките на Острова

Bank of China започна да отпуска ипотечни кредити на вътрешния пазар във Великобритания, на доста по-ниски лихви от местните банки, пише Financial Times.

Вестникът отбелязва, че Bank of China предлага на британските кредитополучатели много ниски лихви според местните условия. Ставката е само 2,5% над основната лихва за страната, която е 0,5%. 
Банката, която първоначално се бе фокусирала върху китайската общност на Острова, вече се бори за място до най-големите ипотечни кредитори в страната, като HSBC and Barclays.
В съответствие с итайското вярване, че числото 8 е щастливо, банката е направила ипотечната вноска да бъде 888 паунда. Освен това финансовата институция държи да се среща лично с всеки желаещ за кредит, преди да определи какъв заем да му отпусне.
Решението на китайците бе доста неочаквано и изненада британските политици и икономисти. То показва, че в резултат на сегашната криза, световните икономически позиции на Китай значително се засилват, а финансовият капитал вече започна да навлиза мощно във водещите индустриални страни на Запада.

http://www.deltanews.bg/index.php?id=23652
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: cdms в Юли 25, 2009, 23:48:38 pm
Китайците много напредват и накрая ще се задавят много яко.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Юли 29, 2009, 14:23:58 pm
Китайците много напредват и накрая ще се задавят много яко.

Това е един от вариантите-но най-малко вероятен.Не ги подценявай, просто не ги познаваш.Досега не са се задавяли. Много по-напред са от нас с материала.Имат желязна фолмула-трудолюбие, много и евтина работна ръка, гъвкавост, ред и законност и огромния азиатски пазар, на който се разпореждат от столетия.След като финасите им са наред, защо да не почнат и банкова инвазия по света.И то на най-железния банков пазар-в Англия. ;D ;) ;D ;D
За чайнатаун в много страни въобще не говоря. ;)
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 03, 2010, 22:58:40 pm
Влак-стрела с китайски характеристики

http://www.epochtimes-bg.com/2010-01/2010-02-03_01_d.html
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Февруари 04, 2010, 14:54:45 pm
Ако някой не е чел "Тай пан" и продълженията му, от Джеймс Клавел, да ги прочете.От тях се придобива яснота за възможностите на китайската икономика в миналото, и днес, както и за китайската култура и начин на живот.
Аз лично не се учудвам на постиженията и напредъка им, защото са закономерни.
Икономиката им е на първо място по разтеж.Имат финансова стабилност.Изпратиха самостоятелно космонавт в космоса.Канят се да ходят и до Луната.
Те просто бачкат планирано, организирано, яко и съзнателно. Имат ясни цели стратегии и идеали.  :hi:
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Февруари 26, 2010, 21:07:58 pm
$123 000 000 000 000

Това е прогнозният обем на китайската икономика през 2040 г. Вече сте предупредени.

(Страница 1 от 2)

[Reuters]
През 2040 г. китайската икономика ще достигне стойността от 123 трилиона долара, или почти 3 пъти производството на целия свят през 2000 г. Китайският доход на глава от населението ще стигне 85 хил. долара, повече от 2 пъти прогнозната стойност за ЕС и много по-висок от този в Индия и Япония. С други думи, когато Китай осъществи прехода от бедна страна през 2000 г. до супербогата през 2040 г., средният обитател на китайски мегаполис ще живее 2 пъти по-добре от средния французин. Макар че Китай няма да е изпреварил САЩ по богатство на глава от населението, според прогнозите ми в сравнение с дела му в световния БВП след 30 години (40%) този на САЩ (14%) ще изглежда нищожен, да не говорим за ЕС с неговите 5%. Ето такава ще бъде картината на икономическата хегемония.

Повечето анализи на китайския икономически възход не предлагат много повече от неясни и заплашителни общи приказки, които при това обикновено силно подценяват степента и бързината на този възход (например неотдавнашно изследване на Фондацията за международен мир "Карнеги" предсказва, че през 2050 г. китайската икономика ще бъде по-голяма от американската само с 20%). Такива анализи не обръщат необходимото внимание на силите, които действат зад сегашния успех на Китай, и не разбират как тези тенденции ще моделират бъдещето. Дори икономическите данни на самия Китай в редица аспекти всъщност подценяват икономическите резултати.

Същата история се повтаря и с относителния залез на Европа, обречена поради падащите нива на раждаемост да се превърне в затихваща световна икономическа сила. И тук траекторията ще бъде много по-внезапна и рязка, отколкото предполагат повечето анализи. Ниската раждаемост и слабото потребление на Европа означават, че приносът й към глобалния БВП след 30 години ще се смали до една четвърт от сегашния. Тогава икономиката на първите 15 членки на ЕС, взети заедно, ще се равнява на една осма от китайската икономика.
Ето така ще изглежда бъдещето след едно поколение. И то ще дойде по-бързо, отколкото си мислите.
(Страница 2 от 2)

[Reuters]
Кои точно са факторите, действащи в полза на Китай?

Първият значителен фактор, който често се пренебрегва - огромните инвестиции, които Китай прави в образованието. По-добре образованите са много по-продуктивни (както съм заявявал на други места, данните от САЩ показват, че завършилият колеж е три пъти, а завършилият средно образование - 1.8 пъти по-продуктивен от този, който е завършил най-много 9 клас). В Китай завършването на средно и висше образование нараства рязко поради значителните държавни инвестиции в сектора. През 1998 г. тогавашният президент Цзян Цзъмин призова за бърз растеж на висшето образование. По това време само 3.4 млн. студенти учат в китайските висши учебни заведения. Резултатът идва бързо - през следващите 4 години студентите се увеличават със 165%, а броят на учещите в чужбина китайци нараства със 152%. Между 2000 и 2004 г. броят на студентите продължава рязко да нараства и се увеличава с около 50%. Моята прогноза е, че в рамките на следващото поколение Китай ще бъде в състояние да увеличи броя на завършилите средно образование до около 100%, а на завършилите висше образование до около 50%, което само по себе си ще добави над 6 процентни пункта към годишния икономически растеж на страната. Тези цели в областта на висшето образование не са непостижими. Нека си спомним как в няколко западноевропейски страни нивото на висшистите нарасна от около 25 на 50% само за последните две десетилетия на ХХ век.

В резултат от по-доброто образование скача продуктивността не само на хората, а също и на фирмите според анализа на икономиста Едуин Менсфийлд. В едно забележително изследване от 1971 г. Менсфийлд установява, че президентите на компании, които на ранен етап усвояват сложните нови технологии, са като цяло по-млади и по-добре образовани от шефовете на фирмите, които възприемат иновациите по-бавно.

Второто нещо, което мнозина подценяват, когато прогнозират развитието на китайската икономика, е важната роля на селското стопанство. Когато си представяме бъдещето, пред нас изникват небостъргачите на Шанхай и заводите в провинция Гуандун, но извършващите се в китайското село промени го превръщат в един недооценяван двигател на икономическото развитие. При анализа на това развитие е полезно да разделим икономиката на три сектора - земеделие, услуги и промишленост. В продължение на четвърт век, между 1978 и 2003 г., китайската производителност на труда е отбелязвала висок растеж във всички сектори, като средногодишната стойност на този растеж е около 6%. Производителността  в промишлеността и услугите е много по-висока, поради което тези сектори са обект на най-много анализи и внимание (по мои изчисления бързата урбанизация на Китай, която придвижва работниците към промишлеността и услугите, добавя 3 процентни пункта към годишния национален растеж). Но производителността се увеличава дори и сред тези, които си остават в селските райони. През 2009 г. в тях все още живеят около 55% от китайското население, или 700 млн. души. Този голям аграрен сектор дава около една трета от икономическия растеж на Китай днес и той няма да изчезне през следващите 30 години.

Колкото и разпространен да е рефренът, че китайските данни са погрешни или преднамерено раздути в някои особено важни аспекти, китайските статистици може би всъщност подценяват икономическия напредък на страната си. Това се отнася особено за сектора на услугите, тъй като малките фирми често не съобщават данните си на държавата и официалните лица не отчитат правилно подобренията в качеството на производството. В САЩ, както и в Китай, официалните изчисления на БВП силно подценяват националния растеж, защото не вземат предвид подобренията в услуги като образованието и здравеопазването (голяма част от напредъка в тези области не се отчита адекватно в БВП, защото стойностите при тях се измерват чрез вложенията, а не чрез резултатите; час работно време на един лекар се приема за не по-ценен днес, отколкото е бил преди времето на антибиотиците и модерната хирургия). И други страни имат този проблем в националната отчетност, но бързият растеж на китайския сектор на услугите прави подценяването още по-силно изразено.
Четвърто, а за някои и най-изненадващо - по всяка вероятност китайската политическа система не е онова, за което я смятате. Макар че външни наблюдатели често приемат, че Пекин винаги държи кормилото, повечето икономически реформи, включително и най-успешните, са задвижвани и контролирани на местно ниво. И макар че Китай със сигурност не е отворена демокрация, в горните ешелони на властта виреят много повече критика и дебат, отколкото мнозина смятат. Политиците, които не са отговорни пред избирателите, разбира се, могат да предизвикат и катастрофални последствия, но зад факта, че Пекин през последните години успешно избягва повторението на явления от типа на "големия скок", стоят определени предпоставки.

Например т.нар. дружество на китайските икономисти провежда конференция всяка година. Участвал съм в много от тези срещи. На тях сред присъстващите има хора, които се отнасят доста критично към китайското правителство и го правят открито. Разбира се, те няма да кажат "Долу Ху Цзинтао", но може да посочат, че последното решение на финансовото министерство е погрешно, или да изразят загриженост за предлаганите корекции на цените на електричеството или въглищата, или пък да насочат вниманието към проблеми, свързани със социалната справедливост. Дружеството може дори да публикува критично писмо в пекински вестник. След което китайският финансов министър може действително да установи връзка с авторите и да каже: "Може ли да съберете вашите хора? Бихме желали някои от нашите хора да се срещнат с вас и да разберат повече за вашия начин на мислене." Мнозина не си дават сметка, че в Пекин се осъществяват подобни диалози. В този смисъл китайското икономическо планиране е станало много по-чувствително и отворено към новите идеи, отколкото е било в миналото.

И най-накрая, хората не осъзнават добре сегашния размах на дълго потисканите консуматорски тенденции на китайското население. В много отношения Китай в момента е най-капиталистическата страна в света. В големите китайски градове жизненият стандарт и доходите на глава от населението са на нивото на страни, чиито доходи Световната банка би дефинирала като "между високи и средни", и вече са по-високи от тези в Чешката република например. В тези градове стандартът на живот вече е висок и в тях заедно с възхваляваната китайска спестовност се наблюдава ясен и растящ афинитет към придобиването на дрехи, електроника, fast-food, автомобили - всичко това ни дава представа за бъдещето на Китай. И наистина, правителството е решило, че увеличаването на вътрешното потребление е от основно значение за икономиката на страната и редица мерки във вътрешната политика се стремят да изострят апетита за придобивки на китайските потребители.

А къде е Европа? Първите 15 страни - членки на ЕС, са изправени пред двойния проблем на демографията и културата, а икономическото им бъдеще е обременено от комбинацията от ниска раждаемост и потребителска въздържаност.

Разбира се, европейците няма да пасат трева през 2040 г. Техният икономически упадък през следващите 30 години ще бъде относителен, а не абсолютен, тъй като техническият напредък и други фактори ще позволят на общата производителност на европейския труд да продължава да расте с приблизително 1.8% годишно. Но процентният дял на Европа в световния брутен продукт ще се срине четирикратно от 21 до 5% в рамките на едно поколение.

Първият ключов проблем е демографията. Населението на западноевропейските страни бързо застарява и тази тенденция вероятно ще се запази през следващите няколко десетилетия. Основната причина - европейските двойки не раждат достатъчно бебета. Общата европейска раждаемост вече 34 години е под нивото, необходимо за възпроизводство на населението, както сочи изследване от 2005 г. на RAND Corporation. Така делът на жените в детеродна възраст ще намалее в първите 15 страни - членки на ЕС, от 50% през 2000 г. (през 1950 г. този процент е същият) до прогнозираните от ООН около 35% през 2040 г. Това ще доведе до две взаимно подсилващи се следствия - не само че жените в репродуктивна възраст ще раждат по-малко, но и техният дял в населението също ще намалее рязко. До 2040 г. почти една трета от населението на Западна Европа ще бъде на възраст над 65 години.

Но защо има по-малко бебета? Една от важните причини е радикалната промяна на европейските нагласи по отношение на половия живот. Преди 150 години удоволствието от секса е смятано за грях и единствената легитимна причина за него е възпроизводството. Днес обаче младите жени са убедени, че половият живот има предимно рекреативна цел. Зад нивата на раждаемостта се наблюдава огромен културен преход от поколението, сражавало се във Втората световна война, което се жени на ранна възраст и в периода 1945 - 1965 г. реализира най-големия бейби бум. Достъпността на средствата за контролиране на раждаемостта и утвърждаването на секса като отдих и развлечение водят до продължаващо намаляване на населението в много европейски страни. Още през 2000 г. естественият прираст (ражданията минус смъртните случаи) вече е негативен в Германия и Италия. До 2040 г. прирастът ще бъде негативен в петте най-големи европейски страни с изключение на Великобритания.
През 2040 г. китайската икономика ще достигне стойността от 123 трилиона долара, или почти 3 пъти производството на целия свят през 2000 г. Китайският доход на глава от населението ще стигне 85 хил. долара, повече от 2 пъти прогнозната стойност за ЕС и много по-висок от този в Индия и Япония. С други думи, когато Китай осъществи прехода от бедна страна през 2000 г. до супербогата през 2040 г., средният обитател на китайски мегаполис ще живее 2 пъти по-добре от средния французин. Макар че Китай няма да е изпреварил САЩ по богатство на глава от населението, според прогнозите ми в сравнение с дела му в световния БВП след 30 години (40%) този на САЩ (14%) ще изглежда нищожен, да не говорим за ЕС с неговите 5%. Ето такава ще бъде картината на икономическата хегемония.

Но какво от това, че европейците се забавляват от време на време? Забавленията имат последствия. По-ниската раждаемост увеличава средната възраст на населението и свива дела на хората в работната сила, което на свой ред възпрепятства икономическия растеж. Демографските промени също така променят структурата на назначенията и професионалното израстване във фирмите, и то не непременно в положителна посока - ако застаряващите служители се задържат на най-добрите работни места далеч след възрастта за пенсиониране, на по-младите ще им се наложи да чакат едно десетилетие в повече, а може би и още по-дълго, да дойде техният ред. И тъй като по-младите служители са основният източник на нови идеи, забавеният възход на следващото поколение ще спъва техническия напредък (ако нивото на раждаемостта остане толкова ниско, след 50 години населението на Италия ще намалее наполовина; естествено политиците правят всичко, на което са способни, и се присъединяват към призива на Светия престол "Размножавайте се, моля").

Европейската култура обърква представите на икономистите и по друг повод. Гражданите на богатите европейски страни не работят повече часове дневно, за да вземат по-високи заплати и да придобиват повече блага. Европейската култура продължава да цени дългите отпуски, ранното пенсиониране и по-кратките работни седмици за сметка на закупуването на повече стоки, поне в сравнение с много други развити страни, например със САЩ. По мое наблюдение хората в повечето западноевропейски страни, изглежда, са много по-удовлетворени от американците от стоките, които вече притежават, и не се стремят да имат повече телевизори в домакинството например. Да оставим настрана въпроса дали това е добродетел. Разходката в люксембургската градина, която замества посещението в мола, няма да подпомогне растежа на брутния продукт в ЕС.

Разбира се, и Китай е изправен пред своите демографски кошмари, а скептиците посочват много препятствия, които могат да дерайлират скоростния китайски влак през следващите 30 години -  задълбочаващо се неравенство на доходите, потенциални обществени сътресения, териториални спорове, недостиг на горива, недостиг на вода, замърсяване на околната среда и една все още рахитична банкова система. Макар че критиците имат известни основания, тези проблеми не са тайна за китайските лидери - през последните години Пекин доказа умението си да се справя с проблемите, които е регистрирал. Освен това историята, изглежда, се движи в благоприятна за Китай посока. Най-заплашителният местен конфликт - за суверенитета на Тайван, като че ли върви към разрешаване. А във вътрешен план увеличената чувствителност на държавните власти към общественото мнение в съчетание с подобряващия се жизнен стандарт увеличава доверието към правителството до такава степен, че според мен изключва възникването на сериозна политическа нестабилност.

Може ли Европа да ни изненада с икономически растеж, сериозно надхвърлящ предвижданията ми? Изглежда невероятно, но би могло да стане или ако европейците съкратят отпуските си и следобедните сиести, възприемайки една по-работохолическа философия, или ако повече млади жени и техните партньори сближат възгледите си за секса с тези на папата, а не с тези на филмовите звезди. Всичко е възможно, но не се обзалагайте - европейците, изглежда, много харесват начина си на живот и отдавна са изоставили мечтите си за световна хегемония. Картината могат да променят и някакви неочаквани технически открития, но те не са фактор, спрямо който икономистите могат да ориентират прогнозите си.
Представата за един свят, чийто икономически център на тежестта се намира в Азия, може и да надхвърля въображението на Запада. Но това няма да стане за пръв път в исторически план. Както изтъкват китайските учени, които гледат на историята по-едромащабно, Китай е най-голямата световна икономика през по-голямата част от последните 2 хилядолетия (Крис Патън, последният британски губернатор на Хонконг, изтъква, че Китай е най-голямата икономика на земята през 18 от последните 20 столетия). Докато Европа се мотае из Средновековието и води катастрофални религиозни войни, Китай култивира най-високите жизнени стандарти в света. Днес китайският възход е явление, което в очите на китайците е чисто и просто връщане към статуквото.


Искате ли да знаете повече?
В работния си доклад си под заглавие "Защо Китай ще постигне икономическите си цели" (за Hационалното бюро по икономически изследвания, 2006 г.) Робърт Фогел анализира по какви начини Китай ще постигне целта си да учетвори доходите на глава от населението в периода 2002 - 2020. Няколко новоизлезли книги се опитват да предскажат какво означава китайският възход за Запада, включително "Новото азиатско полукълбо: неудържимото изместване на глобалното могъщество на изток" на Кишор Мабубани и "Когато Китай владее света" на Мартин Жак.
В статията си: "Втори прочит: Възходът на Азия" ("FP - България" август/септември 2009 г.) китайският учен Мин Син Пей оспорва общоприетото схващане, че глобалната сила се мести от запад на изток, твърдейки, че китайското икономическо развитие няма скоро да затъмни влиянието на Америка като глобален генератор на идеи.
Годишният доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие под заглавие "В името на растежа" изтъква увеличаващото се разминаване между европейските и американските доходи, предсказвайки, че след 2 десетилетия американците ще бъдат 2 пъти по-богати от европейците. В "Бъдещето на Европа: реформа или упадък" икономистите Алберто Алесина и Франческо Гиавази предлагат реформи в европейските трудови пазари и финанси, които все още могат да спасят континента от глобална неадекватност.
http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=862979&sp=1#storystart
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: otnesen в Февруари 27, 2010, 00:31:30 am
$123 000 000 000 000

Това е прогнозният обем на китайската икономика през 2040 г. Вече сте предупредени.
Жалко за китайците, че тази прогноза не може да се сбъдне. За да израсте икономиката до това ниво за 30 години, ще трябва да оглозгат всичките ресурси на Земята, Луната и половината Марс.  :P
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Март 05, 2010, 23:47:15 pm
Най-ниската заплата в Китай е по-ниска отколкото в африкански държави
 :o
http://www.epochtimes-bg.com/2010-01/2010-03-04_01_d.html
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Peacekeeper в Март 06, 2010, 11:18:17 am
Това което стана там е абсолютна трагедия за нас!
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Март 06, 2010, 12:49:22 pm
Това което стана там е абсолютна трагедия за нас!

Даа, бият всякаква конкуренция с ниските си цени и стоките си.
Почти всички големи инвеститори са там.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата
Публикувано от: Peacekeeper в Март 06, 2010, 14:01:49 pm
До кога?!
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Raw Deal в Март 09, 2010, 01:20:24 am
Докато някой не реши да ги съсипе, както се случи със СССР.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Март 10, 2010, 00:37:36 am
Докато някой не реши да ги съсипе, както се случи със СССР.


Това няма да се случи с Китай.Както казах-прочети "Тай пан" за обща култура ;).
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Raw Deal в Март 10, 2010, 02:35:41 am
Все пак не бива да подценяваме възможностите на господата от САЩ(и най вече Fed), които са способни на това и вселената да съсипят ако пожелаят. ::)
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Март 14, 2010, 00:58:44 am
За съжаление!
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Peacekeeper в Март 16, 2010, 08:02:01 am
Капиталистите създадоха днешен Китай както създадоха и муджехидините и талибаните по същото време. Сега не могат да ги спрат >:(
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Март 18, 2010, 22:58:32 pm
Не пипайте юана!

Автор: Дан Нюман и Франк Нюман

Увеличаващите се призиви към  Китай да ребалансира  валутата си почиват  на дълбоко погрешни предпоставки и ще постигнат едно единствено нещо – ще принудят американците да плащат повече за любимите си неща, като iPhonе например.


Вземете нещо от бюрото си, все едно какво. Най-вероятно е направено в Китай. Направихме си експеримент – и часовникът ни, и телбодът идват от някоя китайска фабрика, както и стоките за над 296 млрд. долара, внесени в САЩ през последната година.

Точно този внос стои зад призивите за по-силен  китайски юан, както и зад подновената  заплаха да се обложат с допълнително мито от 27.5% китайските стоки. И двете обаче се базират на погрешна предпоставка – ако юанът е по-висок спрямо долара, това ще насърчи местното американско производство и ще намали дисбаланса на американския пазар. Това обаче съвсем не е вярно.

Първо, американското  местно производство всъщност нараства, въпреки че не нараства заетостта.Процентът  работещи в сектора се е стопил от 20% през 1979 до 10% днес, но това не е заради Китай, а заради американските иновации. Постепенно производството стана все по-автоматизирано и ефикасно и днес фабриките произвеждат повече стоки с по-малко работници (много от тях преминаха в сферата на услугите). Днес САЩ произвеждат почти една четвърт от всички стоки в света, а само десетилетие по-рано са произвеждали едва една пета и то с по-малко заети в производството. Проблемите на американските работници са реални, но не могат да се решат с ембарго срещу Пекин.

Китайският производствен  растеж в същия период ни подвежда да си помислим, че Гуанджоу е откраднал работните места от Детройт. Всъщност китайският растеж е за сметка на другите азиатски страни, а не на САЩ. Телевизорите и уредбите, които едно време идваха от Япония, днес се произвеждат в Китай. През 2007 г. Япония произведе 6% по-малко от световните стоки спрямо 1995 г., а Китай произведе 7% повече, достигайки до 11% от глобалното стокопроизводство. Стоки, произвеждани преди в Тайланд, Малайзия или Сингапур, все повече се произвеждат или поне сглобяват в китайски фабрики. Изненадващото за онези неща на бюрото ви е не колко много от тях са произведени в Китай, а колко малко са направени в някоя друга азиатска страна, дори от онези с ниски заплати и отворени пазарни политики.

Дори и китайските стоки да станат по-скъпи в САЩ  това няма да се отрази на продукцията  на американските фабрики. Нека си го представим - един мобилен телефон, произведен в Китай струва 100 щ.д., а същият, но произведен в САЩ  е на цена от 200 щ.д.. Използвайки митата може да увеличим китайската версия до 130 щ.д., но това няма да направи местното производство по-привлекателно, нито пък ще насърчи наемането на работници. И още нещо, като се увеличи стойността на юана спрямо долара, няма да се насърчи американския износ. Ако цената на юана се вдигне, това едва ли ще подтикне германците да започнат да карат Форд.

Освен това, по-скъп юан може да означава и по-скъпи  американски стоки. Огромна част от китайския внос не са крайни продукти, а компоненти за сглобяване. Един американски производител на автомобили, който използва китайски седалки, например, ще трябва да плати по-висока цена при по-силен юан, а това означава или да намали печалбите си или да увеличи цените. Местните производители на текстилни изделия именно затова яростно протестираха срещу предложеното мито. Ако цените на китайските компоненти (като плата) и простите стоки (като копчетата) се вдигнат, ще се вдигнат и цените на крайните продукти, правени главно в САЩ. А това означава повече разходи за американските консуматори.

Вдигането на юана ще насочи продукцията към други  развиващи се страни, давайки на САЩ изкуствен индикатор за успех  – пазарният дефицит спрямо Китай  ще намалее. Всъщност обаче балансът като цяло ще се влоши. За да купи сто-доларовия телефон, американецът ще трябва да плаща 130 щ.д. на Пекин или 120 на Сингапур. Във всички случаи повече долари ще отиват в чужбина за същите стоки.

По правило  политиките по експорта се фокусират върху валутите и пренебрегват икономическите реалности. Например, 90% от американската продукция се консумира на място, така че всичко, което повишава цената на продукцията всъщност се определя главно от американците. По-добрият начин да се преодолее американския дефицит и да бъдат подпомогнати работниците и консуматорите е Вашингтон да даде повече възможности за износ.

Много по-добра  икономическа основа би могла да бъде реалната размяна на стоки и услуги. Производителността в САЩ нараства, а вътрешното търсене все още се колебае, но в тази ситуация чуждите пазари дават естествена възможност. Китай например често протестира, защото иска да внася повече стоки от САЩ, но има толкова много ограничения на износа – по отношение на стоки, засягащи сигурността, например, - които пречат.

Ползите могат  да бъдат големи, ако се следва един по-разумен подход, а не този, фокусиран върху валутите. Валутните пазари са огромни и несигурни; те не са добро място, на което да се залага за стабилно подобрение. САЩ и американските работници ще спечелят повече ако се фокусират върху подобряването на начина, по който дават стоките и услугите си на милиардите хора, които ги искат.

Дан Нюман е писател  и икономически изследовател в Сиатъл. Франк  Нюман е председател  и изпълнителен директор на Shenzhen Development Bank.


http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=875105
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Raw Deal в Март 18, 2010, 23:02:27 pm
Капиталистите създадоха днешен Китай както създадоха и муджехидините и талибаните по същото време. Сега не могат да ги спрат >:(
Щом капиталистите създават нещо, с което да се борят, явно имат някаква скрита цел, носеща им определени печалби.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Април 10, 2010, 17:29:32 pm
Китай обяви първия си търговски дефицит за последните 6 години

Агенция "Фокус"

Пекин. Китай днес обяви, че през март е отчел търговски дефицит на стойност 7,2 милиарда долара, което е първият месечен дефицит в търговията на страната за последните 6 години, предаде АФП. Според специалисти това ще бъде краткосрочно явление и скоро Китай отново ще отбелязва положителни резултати в търговията.
През март китайският износ се е увеличил с 24,3% спрямо март 2009г., като е възлязъл на 112,1 милиарда долара. В същото време вносът е нараснал с 66% и се е изравнил до 119,3 милиарда долара. През февруари Пекин обяви търговски излишък в размер на 7,61 милиарда долара.

http://www.focus-news.net/?id=n1378051
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Nightwish в Април 13, 2010, 16:05:45 pm
Мда, не всичко е толкова розово:

$70 млрд. търсят водещи китайски банки


Четирите най-големи търговски банки в Китай имат нужда от спешно вливане на капитал в размер на 480 млрд. юана (70 млрд. долара), за да могат да отговорят на изискванията поставени от регулаторните органи.

http://news.ibox.bg/news/id_74615927
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Април 13, 2010, 21:27:11 pm
   
Близо милион милионери в Китай

Над 875 хил. души в Китай притежават повече от 1 милион евро, сочи проучване.

Резултатите от класацията Hurun Wealth Report 2010 показват, че броят на милионерите е нараснал два пъти през последната година.

Китайските богаташи са с 15 години по-млади от западните си колеги, сочи проучването.

Запазва се тенденцията броят на милионерите да става все по-голям, а на всеки китайски богаташ се падат средно по три коли и 4.4 луксозни часовника.

Учудващото при заможните хора в азиатската страна е, че повече от половината от тях не пушат, отбелязва БГНЕС. Процентът на пушачите в страни като Китай и Япония и много висок.

Според автора на анкетата Рупърт Хугеверф китайските милионери харчат парите си по много изтънчен и изискан начин, с умерени темпове и добре обмислени решения, което се дължи на доброто възпитание и образованието.

http://kafene.net/news.html?fb_990998_anch=11236309
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Raw Deal в Май 10, 2010, 02:23:35 am
И най-вероятно тези почти милион милионери са обикновени селяни от провинцията, а не кадри на ККП в градове като Шанхай, Пекин и т.н. 8)
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Септември 16, 2010, 23:58:50 pm
Китайска компания атакува Европа с електрически автомобили
 :yes:

Китайската автомобилостроителна компания BYD/Build Your Dreams от 2011 година ще започне да внася електрически автомобили в Германия, съобщава DPA.

Заедно с енергийния концерн RWE китайската компания планира "десант", съобщиха представители на двете компании.

Следващата стъпка ще бъде комплексно предложение за цяла Европа - BYD ще доставя електрическите автомобили, а RWE ще предостави колонки за бързо зареждане и необходимото електричество. Хибридният автомобил BYD F3DM, чиито батерии се зареждат през контакт, вече е на китайския пазар и изминава на ток от 60 до 100 километра.

Изцяло електрическият модел E6 с едно зареждане на батериите пък изминава 300 км, а на "електростанцията" презареждането би трябвало да стане за по-малко от час.

BYD планира от 2012 г. да предлага автомобилите си предимно на европейския пазар, където разпространението на електрически автомобили се подкрепя от правителствата. Според експертите на RWE до 2015 г. по европейските пътища ще се движат над 300 000 изцяло електрически и хибридни автомобила.

http://www.investor.bg/news/article/105661/334.html
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: Raw Deal в Септември 25, 2010, 17:14:17 pm
И да очакваме чести поскъпвания на електроенергията в скоро време? :-X
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Октомври 05, 2010, 00:11:22 am
И да очакваме чести поскъпвания на електроенергията в скоро време? :-X

 ;D То дано има такава. Да няма режим.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: bogoizbrania в Ноември 16, 2010, 18:21:51 pm
Китайска компания атакува Европа с електрически автомобили
 :yes:

Китайската автомобилостроителна компания BYD/Build Your Dreams от 2011 година ще започне да внася електрически автомобили в Германия, съобщава DPA.

Заедно с енергийния концерн RWE китайската компания планира "десант", съобщиха представители на двете компании.

Следващата стъпка ще бъде комплексно предложение за цяла Европа - BYD ще доставя електрическите автомобили, а RWE ще предостави колонки за бързо зареждане и необходимото електричество. Хибридният автомобил BYD F3DM, чиито батерии се зареждат през контакт, вече е на китайския пазар и изминава на ток от 60 до 100 километра.

Изцяло електрическият модел E6 с едно зареждане на батериите пък изминава 300 км, а на "електростанцията" презареждането би трябвало да стане за по-малко от час.

BYD планира от 2012 г. да предлага автомобилите си предимно на европейския пазар, където разпространението на електрически автомобили се подкрепя от правителствата. Според експертите на RWE до 2015 г. по европейските пътища ще се движат над 300 000 изцяло електрически и хибридни автомобила.

http://www.investor.bg/news/article/105661/334.html
Uaaa!!!!
Колко впечатляващо и ентусиазиращо, защо все още никой не е виждал такава кола на пътя ?

Нека си отговоря сам, едно е да се говори, а съвсем друго е да се направи, описаните характеристики са фантазия и са неизпълними със сега съществуващите батерии.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: illegal в Ноември 16, 2010, 19:35:15 pm
Вижте, какво се строи от китайците до Ловеч:

(http://media.snimka.bg/7540/021335633-big.jpg)

(http://media.snimka.bg/7540/021335625-big.jpg)

(http://media.snimka.bg/7540/021335606-big.jpg)

(http://media.snimka.bg/7540/021335605-big.jpg)

И това са цеховете показани с черни  стрелки!

(http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs718.snc4/63875_149839208389982_100000917123948_258569_6694048_n.jpg)
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: marhs в Ноември 16, 2010, 23:52:28 pm
Туй да не завод за леки коли ? Или за някакво машиностроене.
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: illegal в Ноември 17, 2010, 00:28:26 am
Грейт Уол Моторс!
Ще се произвежда един SUV, пикап, малка градска кола, седан, автобуси, а на по-късен етап евентуално ел.коли!

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Wall_Motor
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата колонизация?)
Публикувано от: insomnia1304 в Ноември 17, 2010, 07:05:41 am
Феноменът Китай- строят 15 етажен хотел за 144 часа (Видео)
http://-Цензурурано - Жълт сайт/2010/11/fenomenat-kitay-stroyat-15-etazhen-hotel-za-144-tchasa-video/ :blush:
Титла: Re:Китай - походът на азиатския дракон (новата
Публикувано от: marhs в Ноември 17, 2010, 22:43:45 pm

Да вземат китайски фирми и за нашите магистрали.Сигурно ще ги направят по-бързо.