Форум за конспирации, уфология и мистика.

Конспирации => Здравни конспирации => Темата е започната от: revolume1 в Септември 01, 2011, 16:53:06 pm

Титла: Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 01, 2011, 16:53:06 pm
Обикновената рафинирана сол е вредна. За морската сол знаем, че в днешно време моретата и океаните са замърсени и не е много за предпочитане. На пазара от доста време са хит хималайска и алпийска сол. Едната се продава в био магазините, другата в хипермакети. От една статия реших да пробвам една терапия със сол ето каква е тя.

Как да пием вода със сол?

На един килограм телесно тегло се падат 30 мл вода. Например при тегло 70 кг се приема малко повече от 2 литра вода дневно (2.1 л.). На 2 литра вода се прибавя от половин до една чаена лъжичка (1 ч.л.- 4.0 гр.) морска сол в зависимост от нуждите на организма. В зависимост от депресивното състояние може да се взима една ч.л. на 1 л. вода за кратко време. При високо кръвно налягане се приема половин ч.л. на 2 л. вода. Вода се пие половин час (30 мин) преди ядене и 2-2.5 часа след ядене.

Примерен дневен режим за пиене на вода със сол (сол):
- 7.00 ч - вода;
- 7.30 ч - 8.00 ч. закуска;
- 10.30 ч - вода;
- 12.00 ч - вода;
- 12.30 ч - 13.00 ч - обяд;
- 15.30 ч - вода;
- 18.00 ч - вода;
- 18.30 ч - 19.00 ч. вечеря;
- 21.30 ч - вода.

Използвайте само нерафинирана морска или каменна сол. В магазин Била продават натурална сол (нейодирана) от Алпите без примеси, а също и морска сол на големи кристали, за която се смята, че няма примеси, освен йод. Натурална каменна сол (на буци, трябва да се натроши) се продава във ветеринарните аптеки. Не използвайте готварската сол, в която има около 2.5-5% канцерогенни примеси (anticaking agents).

Не замествайте водата с безалкохолни напитки, сокове или други течности. Безалкохолните напитки дехидратират организма, поради наличието на различни химически елементи. Кофеиновите (кафе, черен чай, кока кола и др.) напитки  и алкохолът трябва да бъдат изключени от прием!

Ако спазвате приблизително този режим за кратко време ще получите значително подобрение в настроението, позитивното мислене, ще усетите радостта от живота и страхът ще изчезне. Така постепенно ще оставите антидепресантите и ще се освободите от депресията завинаги.

Горещите вани са много полезни, дозирани с голяма лъжица английска сол. Английската сол е открита в град Епсон (Epson), Англия и патентована през 17-ти век заради лечебните си свойства. Баните с английска сол са доказани като евтин начин за релаксиране на мускулите и успокояване на нервите.

Английска сол е богата на магнезий. Смята се, че превишеният адреналин, стресът, тревожността, които са общи по време на депресия, причиняват намаляване на магнезий в тялото. Проучванията показват, че високите концентрации на магнезиев сулфат в английската сол лесно се абсорбират през кожата по време на продължителна вана. Баните с английска сол могат да повишат нива на магнезий в кръвта, което води до по голямо чувство на добро физическо състояние и релаксация. Теорията е, че магнезия съдейства за освобождаване и поддръжка на нивото на серотонин, което води до седативен (успокоителен) ефект.

Каква сол използвате? И как ви се струват хималайската и алпийска сол.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 01, 2011, 19:38:08 pm
В момента имах интересно преживяване със солта. Поради получаване на гъбички по краката миналата седмица си натопих краката с мако вода и доста сол докато стоя пред компа. Ефекта бе бръз и ефективен, тази семица реших да взема сол на кристали или морска сол, несмляна, по-евтина е и мислех че ще има повече минерали които да са от някаква полза. За моя изненада се оказа че тази сол на кристали не действа толкова добре колкото предишната, сипах в легена от готварската и веднага усетих разликата , характерното щипане по ходилата. След кратък размисъл намерих отговора, прчината е в йода който се слага в готварската, но не и в тази на кристали. Йода със сол явно действа доста добре дезинфектиращо, но малко се притесних от това, все пак шепата сол я изяждаме почти за месец. Някой знае ли какво став а с йода в стомаха би трябвало да се окислява, но не съм проучвал.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: sidewinder в Септември 01, 2011, 20:29:41 pm
Ти си открил топлата вода. Еми естествено, че йода дезинфекцира. Йодна тинктура...такива ми ти работи.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: marmozana в Септември 02, 2011, 18:12:27 pm
Готварската сол не се ъодира с йод, а с калиев йодид. Много неустойчиво на слънчева светлина съединение. В този смисъл, доколко има йод в солта е под въпрос.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 02, 2011, 20:27:31 pm
@marmozana
Остаряла Ви е информацията, вчече се ползва KIO3, който не се окислява на влага. Това което усещах на астъпалата е само от йода, въпроса ми е какво става със него в стомаха. Там киселините няма начин да не окисляват това нещо. Калия със сигурност става на калиев хлорид, от солната киселина, предполагам че Йода който е в повече се окислява и май се отдела като газ, извинете ако ви е станало гадно.
Въпроса бе ако някой знае за нещо друго да спомене толкова медици има тук, а за сега нищо.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: sidewinder в Септември 02, 2011, 23:09:25 pm
Йодът е минерал, който се изисква от организма за синтез на тироидни хормони - тироксин (T4) и трийодотиронин (Т3). При нормални обстоятелства, човешкото тяло съдържа приблизително 20 до 30 мг йод, повечето от който се съхранява в щитовидната жлеза. Малки количества йод също се съхраняват и в млечните жлези, лигавицата на стомаха, слюнчените жлези, както и в кръвта.
 
Като компонент на тироидните хормони тироксин (T4) и трийодотиронин (Т3), йодът е от съществено значение за човешкия живот. Без достатъчно йод, тялото не е в състояние да синтезира тези хормони и хормоните на щитовидната жлеза, които регулират метаболизма във всяка клетка на тялото и играят важна роля в почти всички физиологични функции. Заболяването гуша или разширяването на щитовидната жлеза, обикновено е един от най-ранните симптоми на дефицит на йод. Разширяването на щитовидната резултира от престимулация на щитовидната жлеза с стимулиращ хормон (TSH), както и от опитите на организма за производство на тироидни хормони, въпреки липсата на йод.
 
Йодът има и няколко други физиологични функции. Той може да спомогне деактивирането на бактерии и поради това се използва като кожен дезинфектант и за пречистване на вода. Йодът също може да играе роля в превенцията на фиброкистично заболяване на гърдите, характеризиращо се с болезнено подуване на гърдите, чрез модулиране действието на хормона естроген върху тъканите на гърдата. Дефицитът на йод нарушава също функционирането на имунната система и наличието на достатъчно йод е необходимо за предотвратяването на спонтанни аборти.
 
Дефицитът на йод може да доведе до хипотиреоидизъм, който предизвиква различни симптоми, включително и умора, наддаване на тегло, слабост и депресия. Интересното е, че дефицитът на йод може също да причини и хипертиреоидизъм, състояние, характеризиращо се със загуба на тегло, бърз пулс и намаляване на апетита.
 
Дефицитът на йод по време на бременност или ранна детска възраст води до кретенизъм, състояние, характеризиращо се с хипотиреоидизъм, нефункционалност на щитовидната жлеза, тежко умствено изоставане, закърнял физически растеж, глухота.
 
Случайното предозиране на йод от лекарства или добавки в размер повече от един грам може да предизвика парене в устата, гърлото и стомаха, гадене, повръщане, диария, слаб пулс и дори кома.
 
При определени обстоятелства прекомерната консумация на йод може действително да инхибира синтеза на тироидни хормони, което води до развитието на гуша и хипотиреоидизъм. Прекомерният прием на йод може също така да предизвика хипертиреоидизъм, рак на щитовидната жлеза и йодермия (сериозна кожна реакция).
 
В опит да предотврати тези симптоми на йод токсичност, Института по медицина, установява следните допустими нива на прием на йод:
 
- 1-3 години: 900 микрограма
 
- 4/8 година: 300 микрограма
 
- 9-13 години: 600 микрограма
 
- 14-18 години: 900 микрограма
 
- над 19 години: 1100 микрограма
 
- Бременни жени 14-18 години: 900 микрограма
 
- Бременни жени на 19 години и по-големи: 1100 микрограма
 
- Кърмещи жени 14-18 години: 900 микрограма
 
- Кърмещи жени на 19 години и по-големи: 1100 микрограма
 
Преработката на храните на практика често увеличава количеството на йод в тях. Например, добавянето на калиев йодид при производството на йодизирана сол драстично увеличава приема на йод. Тестото, което е йод-базирано се използва често при производството на хляб, което увеличава съдържанието на йод на хляба.
 
Усвояването и на йод се възпрепиятства от компонентите на някои храни. Тези хранителни съставки, наречени гушави съединения, се намират предимно в кръстоцветните зеленчуци (зеле и броколи), соеви продукти, фъстъци, горчица и просо.
 
Амиодарон, лекарство, което се използва за лечение на неправилен сърдечен ритъм, съдържа йод и може да наруши правилната функция на щитовидната жлеза. По същия начин, еритрозин, червено оцветяващ агент, който често се използва в храни и лекарства, също съдържа значителни количества йод и може да повлияе на щитовидната активност.
 
Йодът може да играе важна роля в превенцията и / или лечението на следните заболявания: когнитивно увреждане, кретенизъм, фиброкистично заболяване на гърдата, гуша, хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм, спонтанни аборти.
 
Съдържанието на йод в естествените храни обикновено е доста малко и варира в зависимост от факторите на околната среда, като например концентрация на йод в почвата и използването на торове. Някои от най-богатите източници на йод често са обработените храни, които съдържат йодизирана сол и хлябът, който е направен от богато на йод тесто.
 
Морските храни и зеленчуците са отличен източник на йод. Киселото мляко и най-вече кравето мляко, яйцата и ягодите са изключително добри източници на йод. Един от добрите източници на йод е и моцарелата.

http://nature.uni-plovdiv.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=463:--------i&catid=140:2010-10-27-09-20-32&Itemid=69
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Oberon в Септември 03, 2011, 13:35:16 pm
Обикновената рафинирана сол е вредна. За морската сол знаем, че в днешно време моретата и океаните са замърсени и не е много за предпочитане.

Не спирам да се изумявам, колко глупости чета напоследък в този форум, просто главата ми се запали.....
Рафинираната сол била вредна...Рафинирането е процес на пречистване ( refine = пречиствам ). Все едно, да е вредно да си чистиш лещата преди да си я сготвиш...Просто вече не знам как ви хрумват такива неща?

Я ми обясни, с какво са замърсени океаните и моретата? И, ако са замърсени, как това се отразява на солта?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Akira_san в Септември 03, 2011, 14:25:23 pm
Рафинираната трапезна сол има много премахнати химически елементи - желязо, магнезий, калций, калий...
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 03, 2011, 14:41:41 pm
Обикновената рафинирана сол е вредна. За морската сол знаем, че в днешно време моретата и океаните са замърсени и не е много за предпочитане.

Не спирам да се изумявам, колко глупости чета напоследък в този форум, просто главата ми се запали.....
Рафинираната сол била вредна...Рафинирането е процес на пречистване ( refine = пречиствам ). Все едно, да е вредно да си чистиш лещата преди да си я сготвиш...Просто вече не знам как ви хрумват такива неща?

Я ми обясни, с какво са замърсени океаните и моретата? И, ако са замърсени, как това се отразява на солта?

"Учените са единодушни, че рафинираната сол, която консусолмираме съдържа натриев хлорид и по тази причина прекомерното солене  води до хипертония, инфаркти и инсулти. Повишеното кръвно налягане се дължи не толкова на натрия, но по-скоро на хлорида. Защото има и доста минерални води, които съдържат натрий, но дълготрайната им консумация не води до високо кръвно. "

"Важното е в кухнята ти да присъства не стандартната бяла рафинирана сол, която е абсолютно вредна, а истинската розова сол, нерафинирана и със запазени минерали и микроелементи. От нея може да включиш по малко и в детското меню, стига малчугана да е над три-четири годишен."

източник: http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_7566_0.html

Моето мнение за замърсеността на морската сол е, че моретата и океаните последните двайсетина години са замърсени с тежки метали, токсични химикали, нефт, радиоактивни вещества, фекалии и други гадости от курортите, особено от нашите. Eто защо смятам, че днешната морска сол е малко или много замърсена. Разбира се може да има и изключения.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Dominanta в Септември 05, 2011, 19:12:05 pm
"Учените са единодушни, че рафинираната сол, която консусолмираме съдържа натриев хлорид и по тази причина прекомерното солене  води до хипертония, инфаркти и инсулти. Повишеното кръвно налягане се дължи не толкова на натрия, но по-скоро на хлорида. Защото има и доста минерални води, които съдържат натрий, но дълготрайната им консумация не води до високо кръвно. "

Натрия в минералните води води до задържане на течности (подуване на глезени, корем при жените поне) в организма. Което в един момент прецаква бъбреците и кръвното се вдига. Минералните води и пропагандата за "полезността им" е безумен мит, който усложнява живота на много хора от незнание... за съжаление...
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 05, 2011, 23:46:30 pm
Хималайска сол ползвам, а ако нямам хималайска в момента вземам морска.
Обикновената рафинирана сол е вредна. За морската сол знаем, че в днешно време моретата и океаните са замърсени и не е много за предпочитане.

Не спирам да се изумявам, колко глупости чета напоследък в този форум, просто главата ми се запали.....
Рафинираната сол била вредна...Рафинирането е процес на пречистване ( refine = пречиствам ). Все едно, да е вредно да си чистиш лещата преди да си я сготвиш...Просто вече не знам как ви хрумват такива неща?

Я ми обясни, с какво са замърсени океаните и моретата? И, ако са замърсени, как това се отразява на солта?
Не се изумявай, Обероне. Всичко, що е "пречистено" е вредно- захар, сол, брашно, ориз...
Вредна е обикновената сол, защото съдържа само два елемента - натрий и хлор, докато хималайската съдържа всички 84 минерални соли.
За да изхвърли само 1 грам натриев хлорид тялото използва 23 пъти клетъчната си течност.
Ти направи сметката как се изхвърля това и какво затормозяване за организма е и къде се натрупва после.

Иначе нерафинираната- най- добрите, които  са ми известни са келтската и хималайската, та дори и морската са чудесно пречистващо средство- за разтриване, за вани, за лечение.Има цели книги за лечение със сол.
Морската се използва и за консервиране- туршии, зеле,така се съхраняват от древни времена. Не се слага рафинирана.Това е важно и още предците ни са го знаели и така са си осигурявали пълноценно хранене и през зимата, не са яли изкуствени домати и краставици от Кауфланд, расли само в химия. :bad:

 
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 06, 2011, 17:09:03 pm
Йодът е минерал, който се изисква от организма за синтез на тироидни хормони - тироксин (T4) и трийодотиронин (Т3). При нормални обстоятелства, човешкото тяло съдържа приблизително 20 до 30 мг йод, повечето от който се съхранява в щитовидната жлеза. Малки количества йод също се съхраняват и в млечните жлези, лигавицата на стомаха, слюнчените жлези, както и в кръвта....
Всъщност аз съм с хипотиреоидизъм. Странно е. Някой лекари ми казват,че трябва да се взима йод, а други не. Май и те не са наясно. Ние в къщи си направихме йодова тинктура от зелени орехчета.
Добре според вас коя сол да консумирам. Морската, която е в магазините или хималайската?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: heretic в Септември 07, 2011, 14:26:47 pm
Ако хипотиреодизмът е с автоимунна генеза, няма недостиг на йод и не е препоръчително да се консумира,понеже по този начин се задълбочава заболяването. Ако има недостиг на тироидни хормони поради недостиг на йод тогава е добре да се консумира йод или храни които го съдържат(като орехи,зеле...) и естествено с мярка . :) Според мен хималайската сол е много добър избор ,но и цената й е добра . ;)
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 07, 2011, 17:33:53 pm
А как да разбера дали е автоимунна генеза?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 07, 2011, 18:32:47 pm
. . . ., та дори и морската са чудесно пречистващо средство- за разтриване, за вани, за лечение.Има цели книги за лечение със сол.
Морската се използва и за консервиране- туршии, зеле,така се съхраняват от древни времена. Не се слага рафинирана.Това е важно и още предците ни са го знаели и така са си осигурявали пълноценно хранене и през зимата, . . .
Правилно, влизаш в морето и се пречистваш и лекуваш, как ли никой до сега не го е знаел.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: eleonorad в Септември 07, 2011, 18:59:27 pm
"Каква сол използвате? И как ви се струват хималайската и алпийска сол."

Здравейте!Аз от около 3 месеца ползвам хималайска сол - при хранене,а също така сутрин пия и "соле"/разтвор на хималайска сол,има инфо в интернет/.Обтривам си тялото с хималайска сол и растително масло,или само стъпалата.На мен ми действа прекрасно,премахва умората незабавно при обтриване,по-лесно ходя до тоалетната сутрин,с разтвора си изплаквам устата за дезинфекция и имам свеж дъх. :)
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 11, 2011, 14:46:49 pm
Много хора си нямат и на идея какво купуват. Онзи ден си купих морска сол. И една съседка си взе кутийка сол от 200 гр. за 3 лева. На кутийката пишеше " С повече флуорид за да сте по-здрави" Като го прочете жената веднага го взе. Не знае що е то флуорид, ама си вярва на етикетите. Опитах се да и обясня, ама ми вика " Каква си ти, че знаеш повече от лекарите и учените".
За пореден път се убеждавам, че хората са изключително глупави същества.Лесни сме за манипулиране. Уж имат някакви знания, факти, вяра ама хич не ги бива да си използват мозъка. Добре, че не всички са такива.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 11, 2011, 15:59:05 pm
kalan, морската сол си я измий и изсуши на слънце, защото е много мръсна.После можеш да си я смелиш в кафемелачката, даже да си я смесиш с някакви любими подправки и става екстра.
За хората, така е. Аз обикновено както си изследвам етикетите в магазина и  пускам по някой коментар. Тези, които са по- близо сами идват да ме разпитват и обикновено ми следват съветите. :) Много интересни случки съм имала.Иначе непоискани съвети не давам, защото обикновено се реагира ей така, като съседката ти.
Нейният коментар ми е "любим". Чувала съм го от най- близките си.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 11, 2011, 16:35:49 pm
Много хора си нямат и на идея какво купуват. Онзи ден си купих морска сол. И една съседка си взе кутийка сол от 200 гр. за 3 лева. На кутийката пишеше " С повече флуорид за да сте по-здрави" Като го прочете жената веднага го взе. Не знае що е то флуорид, ама си вярва на етикетите. Опитах се да и обясня, ама ми вика " Каква си ти, че знаеш повече от лекарите и учените".
За пореден път се убеждавам, че хората са изключително глупави същества.Лесни сме за манипулиране. Уж имат някакви знания, факти, вяра ама хич не ги бива да си използват мозъка. Добре, че не всички са такива.

Така е, подкрепям твоето мнение. Специално за флуорида, повечето от хората, пишещи тук са наясно за какво се използва, и къде го ползват. Купих си онзи ден хималайска сол на кристали от един био магазин за 4,50лв и сега я пробвам как ми се отразява. Усетих, че наистина има живително действие. Само трябва да се разтвори кристал в стъклен съд с вода ,например буркан от 500 мл за 12 часа. Прочетох някъде, че ако си поставите кристал в леглото, под гърба в областта на слънчевият сплит, докато спите изчиствало негативни енергии. Също така полезно е обтриването с кристали от тази сол на цялото тяло след душ (след това се изплаква тялото).
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: heretic в Септември 11, 2011, 17:11:30 pm
А как да разбера дали е автоимунна генеза?

ами освен хормоните, които си пускаш има и изследвания за специфични антитела срещу клетките на щитовидната жлеза. Ако искаш повече инфо може на лични ;)
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 11, 2011, 17:24:13 pm
Revolume1 откъде купи хималайската сол на тази цена? Знам, че по принцип е към 15 лева и то половин кило.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: silversmith в Септември 11, 2011, 17:38:12 pm
Ето ви най-евтиния вариант за хималайска сол-в Практикер продават цели буци неразтрошена хим.сол оформена като свещници и лампи -тежат ок.1,5 кг-цена 9.90
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Iveta в Септември 11, 2011, 21:28:24 pm
Аз си купувам розова от биомагазин Балев, 0.500кг е 10лв, имаше и по-евтин вариант около 6лв.
А лампа от тази сол е хубаво да има в дома, за да йонизира въздуха.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 12, 2011, 03:09:51 am
Revolume1 откъде купи хималайската сол на тази цена? Знам, че по принцип е към 15 лева и то половин кило.

0,5 кило на цена от 4,50 от едно симпатично магазинче на ул. Гладстон № 20-22 в София.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 13, 2011, 18:10:21 pm
Бях там вчера и нямаше. Точно на този номер имаше малко супермаркетче. Него ли имаше предвид?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 14, 2011, 15:24:37 pm
Запазих етикета и на него пише: внос и разпространение Джотир Гриха ЕООД. Телефона предполагам на магазина, а не на вносителя е: 0887641711. Сайта не работи, но намерих този адрес:

http://www.katalog.bg/article/jyotirgriha/372/
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 14, 2011, 16:59:57 pm
Ами ще им звъня утре.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: bojinkata в Септември 14, 2011, 20:31:07 pm
Не ползвам никаква сол. :hi:
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 15, 2011, 09:25:22 am
Старая се да не ползвам нито една от трите бели отрови ,а йод си набавям основно от орехи и ягоди.Наскоро пробвах една сол ,незнам как се казва,но е тази сол която кристализира първа при обезсоляването но морска вода и е снежно бяла и на парче хляб със зехтин е невероятно.Казаха ми че е най качествената и т.н.Пробвах и в солниците навремето в Бургас сладка сол.Незнам какви са и съставките и колко е полезна.Миля ви само,проверявайте какво пишете,без глупости от рода на „солта съдържала натриев хлорид„ ,хайде бе ,и вероятно е сушен и на кристали ,ми да го махнем ;D :lol:
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: kalan в Септември 15, 2011, 10:45:21 am
revolume1 - Телефония номер е непълен. Така ми казва гласчето. Ще търся от другаде.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 16, 2011, 02:24:55 am
Миля ви само,проверявайте какво пишете,без глупости от рода на „солта съдържала натриев хлорид„ ,хайде бе ,и вероятно е сушен и на кристали ,ми да го махнем ;D :lol:
Моля, пийте си хапчетата редовно!
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 16, 2011, 07:15:52 am
Явно не разбра за какво се смея :P,Невежеството е простено но не и лошият тон.Солта  Енатриевхлорид  :flag_of_truce:
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 16, 2011, 07:44:05 am
Моля ,четете етикетчетата преди употреба,те са направени за вас!Радвайте се ,че някой се грижи да бъдете така добре информирани и не забравяйте,че индустрията използва всякакви маркетингови трикове за да спечели клиенти от всички групи,беле те еко,вегън и т.н.За да е по честа солта ви ,разтворете я във вода и я оставете на слънце да се изпари отново а за по сигурну издирете компетентна информация от какво се нуждае организма ,пък ако е нужно да се изчете и накоя дебела книга по биохимия или хранителновкесова икономика ,или йога дето я ползват само за миене и прочистване ,или се поинтересувайте защо преживните животни имот нужда от сол а месоядните и тези със смесен тип на хранене не,и от какво точно се нуждаем.Защо потта е солена?И урината?И чо за процеси са това и за какво служат на организма?И повече разходки сутрин по плажа по изгрев слънце ,когато слънцето напича мокрия от през ноща пясък и започва да изпарява йодта.А солта е чудесна и за измиване на устната кухина и зъбите и се съдържа в неимоверни количества в кока-кола и кара зъбите ви да скърцът.Защо английската сол има такъв ефект върху тялото и то се опитва да и изхвърли като натровено?От кога са започнали хората да я ползват и защо?Какъв е истинския вкус на храната?Защо рецепторите за солено са разположени точно на това място на езика?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 16, 2011, 18:06:34 pm
Явно не разбра за какво се смея :P,Невежеството е простено но не и лошият тон.Солта  Енатриевхлорид  :flag_of_truce:
Много добре разбрах и не видях никой в темата да е написал нещо такова,освен теб!
Чети, преди да пишеш.  ;)

И ако може, ползвай редактор. Добрият тон изисква да уважаваш малко другите, като пишеш грамотно. Виж си последното мнение, моля!Не става дума за издребняване, грешки се правят от бързане, ама чак пък такова нещо!!!
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 16, 2011, 19:28:15 pm
"Учените са единодушни, че рафинираната сол, която консусолмираме съдържа натриев хлорид и по тази причина прекомерното солене  води до хипертония, инфаркти и инсулти. Повишеното кръвно налягане се дължи не толкова на натрия, но по-скоро на хлорида. Защото има и доста минерални води, които съдържат натрий, но дълготрайната им консумация не води до високо кръвно. "
  „Чети преди да пишеш„
  Издребняваме и прекратявам тази дискусия.Много солено ми стана да се занимавам с  дървени философи а не случайно и раздел философия го закриха,адмирации за което.Не решаваме проблема така .Зададох много въпроси по нагоре и виждам пренебрежение а точно техните отговори касаят темата ,тук не е тиин проблем форум. ???АДИОС!!!!!!!
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 16, 2011, 23:15:49 pm
voodoogoo, извинявай. @---
Това наистина не го видях, а уж пуснах търсачката.  ???
Иначе е бисер, да, прав си!
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 17, 2011, 02:33:00 am
"Учените са единодушни, че рафинираната сол, която консусолмираме съдържа натриев хлорид и по тази причина прекомерното солене  води до хипертония, инфаркти и инсулти. Повишеното кръвно налягане се дължи не толкова на натрия, но по-скоро на хлорида. Защото има и доста минерални води, които съдържат натрий, но дълготрайната им консумация не води до високо кръвно. "
  „Чети преди да пишеш„
  Издребняваме и прекратявам тази дискусия.Много солено ми стана да се занимавам с  дървени философи а не случайно и раздел философия го закриха,адмирации за което.Не решаваме проблема така .Зададох много въпроси по нагоре и виждам пренебрежение а точно техните отговори касаят темата ,тук не е тиин проблем форум. ???АДИОС!!!!!!!

Ми пиши на администраторите и я затвори тази тема, нямам нищо на против. Разсоли се малко някъде на слънце или на сянка и няма да се нервиш повече. Препоръчвам ти хималайската сол, по-горе го описах, действа живително  :)
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 17, 2011, 02:40:14 am
Е де!Разтърси се малко из нета да проучиш за какво е нужна солта на организма и защо сме почнали да я използваме.Стига вече с тия ..... :flag_of_truce: :hi:
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 17, 2011, 03:42:18 am
Е де!Разтърси се малко из нета да проучиш за какво е нужна солта на организма и защо сме почнали да я използваме.Стига вече с тия ..... :flag_of_truce: :hi:

Уау, виновен съм, че сложих тази тема като невеж. Не гоня популярност, просто се допитвах до пишещите в този форум. Адиос и със здраве :)
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 17, 2011, 03:52:11 am
Е де!Разтърси се малко из нета да проучиш за какво е нужна солта на организма и защо сме почнали да я използваме.Стига вече с тия ..... :flag_of_truce: :hi:
Има различни мнения относно солта и на всичкото отгоре зависи каква сол се ползва.В миналото солта е била по- ценна от златото.
или се поинтересувайте защо преживните животни имот нужда от сол а месоядните и тези със смесен тип на хранене не,и от какво точно се нуждаем.
Искам да те питам това къде си го чел, че ми стана интересно. Значи ли това, че вегетарианците имат по- голяма нужда от сол от месоядните? :-X
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 17, 2011, 11:13:57 am
Преживните,не вегетариянците макар че и те са си вегетариянци.Имат четири стомаха(дано някой не ме обвини ,че се фантазирам и звучи нелепо)и не могат да разграждат добре храната ,и те не са киселинни.Храната престоява малко и си я връщат и предъвкват отново .Дават им да ближат сол и така я разтраждат по лисно и не се подуват толкова.А аз си мисля ,че просто си набавят микроелементи от нея ,понеже нямат от къде другаде при този си начин на живот.
  На мен ми е интересно защо солта е била по скъпа от златото,за какво са я ползвали?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 17, 2011, 18:43:06 pm
Питаш къде го прочетох всъщност.Дори не помня точно от коя книга беше,дали от физиология нажзивотните или от биохимия или от хранене,мога ли да знам,учих навремето ветеринарна медицина и от някоя от тамошните книжки ще да е,не мога да се сетя точната.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 17, 2011, 22:50:34 pm

  На мен ми е интересно защо солта е била по скъпа от златото,за какво са я ползвали?

В Индия в началото на века имало многомилионни солени бунтове, в които хората отказвали да се подчиняват на правителството поради недостъпността на жизнено важното вещество-обикновената готварска сол.
В още по- ранните времена солта се оценявала наравно със златото. Съхранявали са я в скъпи кутии, както се полага на съкровище.За сол можело да се получи кон, невеста или княжество. За шепа готварска сол можело направо да те убият. От солта се натрупвали огромни състояния.В отдалечените от морето области тя била скъпоценна, както водата в пустинята.По тази причина солта не била използвана често като лечебно средство. Нали повечето от рецептите на народната медицина са изработвани от простолюдието, а солта за тях била невиждано чудо като мляко от кралица. Впрочем дори и като хранителен консервант солта е въведена отскоро и ако се поинтересуваме от рецептите на средновековните заготовки, ще видим, че там солта не се споменава- продуктите са или озахарени, или веяни, или сушени, или мариновани в оцет или саламура.
От истинските древни рецепти за успешното прилагане на солта като лекарство до нас са стигнали само две...
Но старите времена са си отишли, настъпила е по просветена епоха, с развитието на транспорта солта станала общодостъпна. И станало ясно, че човечеството няма култура за нейното използване в чист вид.С новите продукти винаги се получава така. И солта не прави изключение. Затова и заклеймиха и солта като бялата смърт. И това би било правилно, ако нямаше една малка уговорка: безсолните диети са действени само за хората, които хронично злоупотребяват със солта. За останалите са явно вредни....

Откъсът е от "Чудотворната лечебна сол"
Анастасия Семенова
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 17, 2011, 22:55:27 pm
kalan, хималайска сол ( фина)на "Път към здраве" струва 2.69 ( 300 г) във "Фантастико". В разните здравословни магазинчета е даже по- евтина, особено ако е на по- едри кристали.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 18, 2011, 01:11:11 am
Благодаря ,Магнолия,но това не дава отговор на въпроса.Даваш ми само следствия а не причини.Ще перафразирам.Защо хората започват да използват солта след като не им е нужна,само да си осоляват потта ли?
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 18, 2011, 01:43:51 am
Благодаря ,Магнолия,но това не дава отговор на въпроса.Даваш ми само следствия а не причини.Ще перафразирам.Защо хората започват да използват солта след като не им е нужна,само да си осоляват потта ли?

Там е работата я! Ти казваш, че не е нужна, но има и противоположни мнения по въпроса. Балансът на положителните и отрицателните йони в човешкото тяло се поддържа основно от йоните на хлора, натрия, калия и калция. Без този баланс не е възможен животът, защото всички сложни процеси в човешкия организъм биха станали невъзможни.

 Една интересна страница (http://dreamland-bg.com/index.php?topic=1121.0).


И още за солта:

ЛЕЧЕБНИТЕ СВОЙСТВА НА СОЛТА

    Широко разпространено е твърдението, че солта е вредна и натоварва сърцето и бъбреците. Традиционната медицина например препоръчва безсолна диета при сърдечна и бъбречна недостатъчност, при заболявания на черния дроб.
Но защо тогава древните гърци след ядене смучели малки късчета морска сол?
Лекарите смятат, че човешкият организъм може да получи нужното количество сол само от плодовете, зеленчуците и хляба. Същевременно при хипертония препоръчват да се взима по 1 ч. л. морска салата (лашинария) след хранене. Един литър мляко съдържа 4 г натриев хлорид. Картофите съдържат почти същото количество. Смята се, че здравите бъбреци трябва да отделят по 25 г сол на денонощие.
С храната ние поглъщаме за 12-15 г готварска сол (натриев хлорид) на ден. Академик Б. В. Болотов препоръчва един час след всяко хранене да поставяме върху езика 1 г сол и след няколко секунди да преглътнем слюнката. Също така съветва да посоляваме леко зеленчуците, плодовете, изварата и кравето масло - но в такъв случай не бива да добавяме олио, тъй като то предизвиква отделяне на жлъчка. Жлъчката забавя превръщането на шлаките (отпадъчните продукти) в разтворими соли. които се изхвърлят от организма с урината и изпражненията. За извеждането на солите от тялото помагат някои билки, които действат като разтворители. Така например за алкалните соли е подходящ чаят от пача трева, динени кори, корени от слънчоглед; за разтварянето на минералните соли, които се отлагат по кръвоносните съдове, бъбречните легенчета, жлъчния и пикочния мехур, може да се използва сок от черна ряпа, хрян, цикория, подбел, корени на магданоз.
Образуването на соли в организма се засилва и при недостатъчност на пилора. В този случай стомашните ферменти влизат в контакт с ферментите на дванадесетопръстника, а това води до гастрит или възпаление на червата.

Солта като лечебно средство

    Академик Б. В. Болотов твърди, че морската вода е изключително полезна за кожата. Също така препоръчва един час преди къпане да се втрива в тялото смес от рибено масло и брашно от рибени люспи - това е ефикасен начин за премахване на дерматозата (кожните обриви). Солената свинска мас също е подходяща за тази цел.
Полезно е след сауна тялото да се намаже с мед, в който е добавена малко сол - така кожата става гладка и еластична.
Инхалациите с натриев хлорид предпазват белите дробове от алергии. Бъбреците и надбъбречната жлеза се нуждаят от сол за произвеждането на хормони. В миналото китайските учени са използвали солта при лечението на болни бъбреци.
От древни времена този толкова полезен минерал е бил символ на приятелството, вечността и мъдростта.
Натриевият хлорид играе много важна роля в процеса на обмяна на веществата.
Д. Джарвис определя калия като най-важен за изграждането на клетките, а Б. В. Болотов твърди, че солта е основният разтворител на старите непотребни клетки - те трябва своевременно да се изхвърлят от организма, за да не се задръстват каналите. Ако човек не получава нужното количество сол, се нарушава електролитният баланс.
Д. Джарвис в книгата си "Медът и другите естествени продукти" пише: "Калият, който влиза в състава на клетките, притегля течността в клетката. Натрият изтегля течността в междуклетъчното пространство. Основните източници на калий са червеният пипер (с който може да се поръсват всички салати), медът, пресните плодове и зеленчуци. Най-добрият източник на натрий е обикновената готварска сол. Да бъдеш здрав означава в тялото да има баланс между натрия и калия. Недостигът на сол води до нарушения в храносмилателната, нервната и отделителната система."

Б. В. Болотов пише, че древните гърци смучели зрънца морска сол след хранене. Това предизвиква отделяне на пепсини, които подобряват храносмилането и подпомагат разграждането на старите и непълноценни клетки. Ако" в продължение на половин година редовно приемате по един грам сол след всяко хранене, в организма ви ще нарасне броят на младите клетки и голяма част от бръчките по лицето ще изчезнат. Солта от древни-времена се е използвала като лекарство и нашата цел е да ви представим някои прости и ефикасни рецепти:
1. При диария се приготвя наситен разтвор от готварска сол и се пие по 1 с. л. сутрин на гладно, след което 24 часа не се приемат никакви течности и храна. Същевременно нагрятата сол може да се използва и като грейка - поставя се върху корема.
2. Запек се лекува с подсолена вода: една щипка сол на чаша студена вода, пие се на гладно (вместо вода може да се използва мляко). Също така може да се разтвори 1 ч. л. сол в 2/3 ч. чаша вода и 1/3 ч. чаша мляко. Пие се през два часа до появата на резултат (премахване на запека).
3. Подсолената вода помага и при силна хрема - прави се гаргара; а при алергия се използва за промивки на носа.
4. Зъбите ще се запазят по-дълго време здрави и бели, ако всяка сутрин ги търкате със смес от сол и пепел. Тази процедура заздравява и венците.
5. За лечение на косопад и суха екзема: измивате главата, втривате сол, след 15-20 минути изплаквате. Прави се всеки ден.
6. При болки в ставите се използва смес от сол и пчелен мед (или водка) - масажират се болезнените места.
7. При дизентерия е полезно да се правят седящи горещи вани: на 5 л вода се сипва 100 г сол.
8. Скрофулозните деца трябва да се къпят в солена вода поне 2-3 пъти седмично. При децата, страдащи от копривна треска, е добре да се прави първо солена вана, след което - обтривания с ментолово масло или доматени резенчета.
9. Компресите със сол и оцет са подходящи при натъртвания, навяхвания, а също и при главоболие.
10. След хранене може да изплаквате устната кухина с разтвор от сол и сода в съотношение 1:1.
11. При хипертрофия на третата сливица се прави гаргара с подсолена вода и се пие рибено масло. При бронхит изключително благотворно влияние имат инхалациите със солен разтвор.
12. Глистите са крайно неприятно заболяване. Приемайте на гладно 1/2 чаша вода с 1 с. л. сол - ще успокои стомаха, а клизмите със солена вода ще премахнат сърбежа.
13. При бавно зарастващи рани дерматолозите препоръчват върху проблемното място да се постави памучна кърпичка, напоена в горещ солен разтвор - превръзката се държи колкото се може по-дълго, без да се сменя.
14. Ако са ви извадили зъб и раната продължава да кърви, поставете върху нея памук, напоен в солен разтвор.
15. За отхрачване се пие 2 пъти на ден на гладно по 1/2 чаша топла вода, в която са разтворени сол и сода. Същият разтвор се използва и при ранички в устната кухина - жабури се, след което бавно се дъвче пресен зелев лист.
16. Към мека глина се добавя сол и се размесват добре. Получената смес се съхранява в найлоново пликче в хладилника. Използва се като студен компрес при навяхвания, разтягания на сухожилия и радикулит. Процедурата се повтаря няколко пъти през 30 минути.
Този компрес е ефикасен и при кръвотечение от носа, а също и при безсъние, дължащо се на емоционално претоварване (в този случай глината се поставя на челото).
17. При главоболие е ефикасен друг компрес - с водка и малко сол. Тази смес помага и при диария при възрастни - пие се по 1/2 чаша преди лягане.
18. Солените компреси се използват и за успокоение на нервната система, за очистване на организма и разнасяне на възпаления. Например, ако ви забере някой пръст, достатъчно е да го напарите 3-4 пъти в горещ солен или соден разтвор и след това да го намажете със сок от люта чушка.
Прекрасно прочистват организма солените вани - правят се 21 дена поред по 10-15 минути с температура до 37-39 градуса.
19. Компресите от зеленчуци или зеленчукови обелки и сол изтеглят шлаките от тялото, възстановяват нервните клетки, повредени от натрупаните соли в капилярите и тъканите, а също така разнасят хематоми. Най-подходящи за целта са зелевите листа, листата на хряна и живовляка, картофите, ябълките, морковите.
Природата се е погрижила и за животните - като бягат, те се потят и губят сол, която кристализира под козината и по-късно изтегля шлаките през кожата.
20. При ухапване от куче или котка помага горещата солена вана - чрез нея може да се избегне загнояването.
21. Ако сте се попарили с вряла вода, трябва веднага да сипете върху изгореното място сол и отгоре да поставите мокра кърпа. А ако сте се изгорили с ютия, намажете мястото с наситен разтвор на калиев перманганат.


http://patishta.net/temi/alternate/prirodata_lekuva.htm



П.П.Просто нека да я има и тази гледна точка в темата, пък всеки сам да си реши от какво точно има нужда.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Септември 18, 2011, 02:15:29 am
E ,при условие ,че можеш да си набавяш всички необходими микроелементи от плодовете,не е ли по добре да не ядеш сол,а да е ползваш само за миене и подобни.Все пак не е полезна за организма.интересно ми е защо я слагаме в храната.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 18, 2011, 22:07:59 pm
След всичко прочетено за себе си правя следните изводи:
Солта е жизненоважна за организма.Без сол не можем да съществуваме.Защо като е толкова вредна уж, в болницата вливат физиологичен разтвор? Дори още преди да видим бял свят, 9 месеца живеем в солена среда в корема на майка си.

Но и тук дозата прави отровата.И пак: всичко е индивидуално и относително.
Солта е полезна при: склонност към хипотония, при понижена стомашна киселинност ( прочетете във файла, който пуснах по- нагоре какво са правили древните гърци- преди хранене са слагали щипка сол на езика), при лошо оттичане на жлъчката(хипокинезия на жлъчните пътища)- от това обикновено страдат склонните към напълняване жени в средна възраст със светли или червеникави коси), при хронични кръвоизливи( обилни месечни цикли) и загуба на течности и соли, за работещитее в горещи цехове и живеещите при високи температури, при отравяния( пият се няколко чаши силно подсолена вода), при астения, астеничен синдром, депресивни състояния и синдром на хроничната умора.

Със солта не трябва да се злоупотребява при: при хипертония(защото задържа вода в организма), при хора с отоци от сърдечен произход, след инфаркт,в резултат от прекаран ревматизъм или миокардит, при болни с бъбречна недостатъчност от какъвто и да е произход, при хора, болни от язва, при истерия, при затлъстяване.

Въобще, човек трябва да се вслушва в тялото си. Ако се чувства добре без сол, ОК, но ако се появят някои странни признаци, нека да има едно наум.

voodoogoo, аз мисля, че ако се храним с проста и натурална храна, в повечето случаи нямаме нужда от допълнително сол, защото тя се съдържа в храната.
Проблемът е, че повечето хора консумират главно концентрирани и рафинирани храни с много "скрита" сол вътре- колбаси, филета, сирене, кашкавал, ХЛЯБ! Хора, хлябът от магазина е яко пресолен. Разбрах го, когато започнах да си правя хляб сама. Та именно заради това дневната дажба сол хвръква до небесата и превишава нуждите на тялото десетократно.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: bogoizbrania в Септември 20, 2011, 00:27:20 am

  На мен ми е интересно защо солта е била по скъпа от златото,за какво са я ползвали?

. . .
Никога не е била скъпа колкото златото, това са измами. Някои народи не са могли да си я набавят, но не са и имали и злато за да си я купуват. Единственното място в света, където солта е била почитана е в някои региони на днешен Пакистан и Иран. Въз основа на тези легенди от 19-ти век тръгват измислици, че солта била скъпа колкото злато.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Септември 21, 2011, 02:01:38 am
Ами хубаво, като са измислици, не ги чети. :) Факт е, че може да бъде използвана както за отрова, така и за лекарство. Както почти всичко впрочем. ;)
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: revolume1 в Септември 27, 2011, 13:28:01 pm
Онзи ден си купих капки за очи и на опаковката пишеше, че съдържат хиалуронова киселина (натриева сол). Чувал съм за нея, но нямах информация. Порових се и в нета попаднах на много противоречиви мнения. Предполагам, че вреди предимно нанася при козметични и хирургични интервенции, докато при външно прилагане май няма проблем или се лъжа.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: heretic в Октомври 06, 2011, 21:08:45 pm
По принцип за всяко лекарство има полза-риск.Мисля че преди да се купува каквото и да било трябва да се прецени това и дали има нужда от съответното лечение  или не. И не вярвам че тук със форума някой може да даде компетентен отговор на това,защото съществуват много силни не безвредни лекарства,но вредата която може да стане ако не се приемат може да е по-голяма.  :nea:
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Tangrata_ в Октомври 08, 2011, 05:14:56 am
Онзи ден си купих капки за очи и на опаковката пишеше, че съдържат хиалуронова киселина (натриева сол). Чувал съм за нея, но нямах информация. Порових се и в нета попаднах на много противоречиви мнения. Предполагам, че вреди предимно нанася при козметични и хирургични интервенции, докато при външно прилагане май няма проблем или се лъжа.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0
Не виждам нищо общо между тази киселина и натриевата сол. Какво ви става бе хора?
Или може би в съдържанието на капките се съдържат и 2те. Но както си го написал/а с тези скоби ... Смисълът е друг.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: bogoizbrania в Октомври 10, 2011, 21:29:25 pm
Онзи ден си купих капки за очи и на опаковката пишеше, че съдържат хиалуронова киселина (натриева сол).
. . .
Сълзите са солени ! и то повече от потта, защото в потта има и други соли и отрови и за това изглежда солена. Солта премахва повърхностното напрежение на чистата вода и забавя изпарението на водата от топлата плът. Явно нищо лошо няма при нея.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: voodoogoo в Октомври 10, 2011, 23:50:35 pm
Сълзите може да са солени,но горчът.В самата сол няма нищо лошо.Както и във варта,и сода кауктик.Очите са може би единстваното място което се нуждае от сол,за да си направи,организма слаб, киселинен разтвор за промивки(няма да се учудя ако физиологичния разтвор е с процентно съдържание на сол ,като сълзите).Неслучайно при злоупатреба се увреждат очите.Ние сме солени отвътре,както потта е солена,така и океана е солен,рибата обаче не е.Ние обаче като пиеме морска вода и се попресоляваме и умираме.А в хранително-вкусовата промишленост-сол да искаш.А съм чувал,растенията извличали от почвата също някакви соли,ама може и само така да им викат.Солта е и много добър консервант.Може пък да е по-полезна отколкото си мислим и практична,и да ни косервира,и запази млади и красиви,или пък да изтощава организма, и да го износва по бързо.Препоръчвам книгите „1001 употреби на солта“ и „Солта може всичко„,„Солта приятел и враг„ също „Биохимия и процесите в човешкото тяло„ и приказката за Солта и Краля.Също и музея на солта ,който се намира в солниците край Бургас и сол и черен пипер за пилешката супа.
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: Magnolia в Октомври 18, 2011, 18:08:28 pm
„1001 употреби на солта“ и „Солта може всичко„,„Солта приятел и враг„ също „Биохимия и процесите в човешкото тяло„
Къде са тези книги? Не ги намерих. :unknown:
Титла: Re:Каква сол използвате?
Публикувано от: есме вихронрав в Ноември 20, 2011, 16:03:39 pm
Какво излиза: преработената сол, с разните й там "полезни" добавки, е в пъти по евтина от непреработената. Същото се отнася и за захарта. Ако следваме пътя на логиката би трябвало да е обратно- там където е вложен повече труд и енергия (за преработката) би трябвало и цената да е по висока...
Незнам как вървят цените в БГ, но при нас обикновена, "обогатена" сол в магазина можеш да си купиш за окло 20 цента (200 гр)!  Половин кг за 50-80 цента.... Розовата (хималайска сол) струва около 5-6 eu за половин кг. И какво излиза? Май освен информиран, трябва и да си богат за да може да си позволиш да живееш що годе здравословно... Което ме навежда на други мисли, за друга тема...
Тъжна картинка...
Аз си папам розова сол вкъщи, но колкото и да не ми се иска си взимам и доволно количество бяла, когато се храня навън... :bad: :negative: