Форум за конспирации, уфология и мистика.

Конспирации => Икономически конспирации => Темата е започната от: Salito в Февруари 10, 2009, 15:14:02 pm

Титла: Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 10, 2009, 15:14:02 pm
Става въпрос за това, как всеки от нас усеща кризата, понеже тази криза е по-специална за човечеството и няма да има подобен край като на предишните, а ще има нещо ново което не знаем точно какво ще е то, знаем само че 2012г. може би ще е различна. дотогава как ще протичат обстоятелствата? как ще го преживее всеки от нас?
Ние съфорумците с всичките ни различия и кавги понякога и различни възпитания и характери, можем да си помагаме като споделяме малко по съзнателно за нашите преживявания.
Мисля, че всеки от нас малко или много се притеснява за бъдещето, всеки има чувството, че нещо се крие от него, всеки усеща, че има роля която той трябва да узнае и поеме.
Тук бих искал да се концентрираме не върху конкретни случки, а върху усещането от преживяванията, които са по-различни от досега преживяно.
Сега сме в началото на икономическа криза, която е началото на всичко което ще започне, в някой момент ще започват да се препокриват новините между икономически и духовни и дотогава всеки от нас ще е свидетел в конкретния сектор с който се занимава как протича това.
Знам че е малко трудно на някои от нас да се отпуснат и да пишат подробности за личния си живот и то поради всякакви съображения, но както сме се справяли до сега мисля, че ще можем да се справяме и в тази тема.
   
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 10, 2009, 15:34:50 pm
Започвам със себе си, занимавам се в сектора търговия и мога да ви кажа, че това на което съм свидетел тези дни, не съм го виждал преди.
свидетел съм на паническа вълна от съкращения, масово затваряне на заведения, липса на свободни пари и съответно голяма нужда от тях, което прави хората по-злобни и агресивни, когато става въпрос за кеш.
Затворих едното заведение и съкратих 6 работни места, беше много трудно преживяване, със служителите бяхме приятели и държахме се рака за рака години наред, но кораба се напълни с вода и просто трябваше да се спасяваме по единично.
Това което ме кара да се взема в ръце и да приемам нещата е вярата, че
ще се науча на нещо покрай тази криза, което ще ми помогне нататък да бъда по-хубав човек, по старателен, по решителен, и най вече повече ще съм сигурен кое е правилно и кое не, кое е категорично добро и кое е лошо.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: merulious в Февруари 10, 2009, 15:58:05 pm
Това което ме кара да се взема в ръце и да приемам нещата е вярата, че ще се науча на нещо покрай тази криза, което ще ми помогне нататък да бъда по-хубав човек, по старателен, по решителен, и най вече повече ще съм сигурен кое е правилно и кое не, кое е категорично добро и кое е лошо.
А така хубаво започна- с ентусиазъм така...:)
Искам само тук нещо важно да вметна, и тази тема е зачеквана неведнъж във форума- трябва да се отучим от този радикализъм вече! Докато има крайности махалото ще продължава да ни мята насам- натам, а ние все ще се чудим какво не правим както трябва и какво не е наред.
Промени възприятието си и ще промениш света! (колко патетично :D)
П.п.: Извинявам се, че няма да се включа в инициативата, но смятам, че красивите и стойностни неща трябва да растат на спокойствие докато не са готови да дадат плод.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 10, 2009, 18:51:20 pm
Не претендирам за високо интелектуално ниво, ето защо не се притеснявам да кажа, че нищо не разбрах.
Знам, че нещо конкретно иска да каже  merulious, но аз не го разбрах, къде има радикализъм? Това за доброто и лошото ли?
Че и дори да променим възприятието си, пак има две различни посоки на действията, друг въпрос е тълкуването на тези две посоки нали?
Разбира се ако изобщо това има в предвид?
Както и да е, може би и аз самият не бях много ясен какво предлагам, но знам, че който има нужда от тази тема, както аз имам нужда от нея, той веднага е уловил идеята.
Просто искам да разбера как протича живота ни по време на криза, за да може да реагираме колкото се може по адекватно и в случай, че стане нещо, което ни крият  ние ще го разбираме един от друг чрез общуване и споделяне на нестандартните неща, които започнаха да ни се случват.
Студенти, учители, работници, търговци, всеки от нас ще е свидетел на нещо, което ще подскаже на друг нещо от пъзела.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Февруари 10, 2009, 19:37:32 pm
Аз не очаквам нищо драматично да стане през 2012г. и света да продължи да си съществува по старому след това.

Цялата тази мания по 2012г. е една голяма гавра, блъф и спекулация.

Надявам се форума да работи и до 2012г. за да можем в края на декември да се посмеем на глупостите (лично мнение), които са писали повечето съфорумци, да пием по едно шампанско и да продължим с живота.

Само се чудя следното: като не стане нищо, какво ще правят всички, които са очаквали някаква драматична промяна в края на 2012?

С искрени и добри чувства.
Поздрави на всички.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 10, 2009, 19:54:53 pm
В случая 2012г. използвам не защото вярвам, че ще е фатална, а защото до 2012г. най-важното което предстои да се случи  ще се е случило, а в това вече нямам съмнение, мисля, че ще се променят много неща до две-три години и най-важното от тях е прекратяването на господарството на САЩ върху света, смяната на икономическите правила в света, доказана проява на извънземен разум, нови разбирания в областта на квантовата физика, други явления от стихиен характер.
И всичкото това ще трябва ние да го понесем, разбираме и приемем.
Със сигурност когато една грандиозна сила си отива, тя прави безразсъдни действия в опит да се спаси, когато стихиите са чести същото правят единичните хора, тогава ние трябва да сме по информирани за тези неща, които по телевизията няма да ги има в истинския им облик.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: merulious в Февруари 11, 2009, 09:43:07 am
Извинявам се отново, че постовете ми са толкова отнесени  ::) - за категоричността на определяне на доброто и злото ставаше въпрос.
Никъде в природата тези неща не съществуват в чист вид- просто днешната култура всячески, още от най- ранна възраст, ни натрапва този полярен модел  laugh
Де факто тези понятия съществуват дотолкова, доколкото човек сам избира да категоризира според очакванията и надеждите си това, което става около него.
И в този смисъл смятам, че няма добро и зло, нещата просто СА и никой не наказва, никой не поощрява. Всичко е много просто -> на принципа действие и ефект. Свържи ефекта със силна емоция и получаваш карма. А какво става, когато си само наблюдател, без да съдиш и отричаш? Не идват ли от тук възможностите за по- широк избор?
 ::) Пак ми се струва, че разсъжденията отново много мътни се получиха  :'(  Толкоз мога за момента :)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Mirotvorec в Февруари 11, 2009, 10:15:36 am
Даже изобщо не са мътни  :) Всъщност, може би именно това означава "просветление"- да участваш в играта, наречена Живот и в същото време да осъзнаваш себе си като Наблюдател.
Цитат
А какво става, когато си само наблюдател, без да съдиш и отричаш? Не идват ли от тук възможностите за по- широк избор?
Salito, това е спасението, приятел!   ;)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Androctonus в Февруари 11, 2009, 12:10:47 pm
Тези прогнози и големи очаквания за близкото бъдеще ми напомнят на един епизод от старите серии на "Зоната на Здрача", епизод от 60те години, където според вижданията на хората тогава, през 1998г ще има на земята космически кораби, междупланетни пътувания и прочее... Доста забавно от съвремена гледна точка - няма нищо подобно.
Явно хората винаги се надяват на нещо в повече ;) :)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 11, 2009, 13:43:24 pm
Тази позиция "наблюдател да си" хич не ми е чужда, и съм и голям привърженик, но това касае света и размишленията по нещата които стават в него, аз говоря за това, че всеки от нас има всеки ден задължението да избира за решение в дадена ситуация едно от два-три варианта и там той трябва да избира базирайки се върху нещо, някои го наричат по-доброто някои го наричат по-правилното някои го наричат по-изгодното и т.н.
Ще давам жив пример: след като уволних по принуда 6 човека, за което ми е много неприятно, аз чувствам, че трябва да им съдействам да си намерят работа, но това ми пречи донякъде, ето това: кое е правилното? кое е доброто? кое е изгодното.
Аз винаги съм мислил, че да си добър човек си е и по-изгодно  тоест: когато избираш доброто в края на краищата нещата тръгват в твоя полза, е да ама сега май не важи ::)
Аз усещам някаква принуда да си променям характера, разбиранията, убежденията, вярата........за да оцелея.
И с тази тема всъщност исках това да споделям и да разбера от другите дали тази криза и при тях действа така.
В момента се двоумя между две решения:
1. Да държиш за своята хуманна и блага позиция в трудни времена е всъщност доказателство за вярата ти в нея, и оттам като постигнеш вяра във вярата ти, всъщност постигаш баланса в себе си, което е най-важното(дали?)
2. Да постъпваш ПРАВИЛНО, за да си изхраниш децата не само с хляб,но и с масло и сирене, което ще бъде осигурено за сметка на вътрешният ти мир. ::)
Досега съм държал на номер 1 и смятам да удържам фронта за напред, но ме е страх от кризата до къде ще ни докара, страх ме е от тази фина нишка между оцеляването и принципите и скоро ще бъде актуален за много други този въпрос колкото повече влизаме в кризата, за това искам да споделяме един на друг, може би като чуваш това което са избрали други хора ще можеш по-лесно да разбираш ти от кои си?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: merulious в Февруари 11, 2009, 14:36:51 pm
Мда, нещата изглеждат по- различно, когато към картинката се включи и семейство, което разчита на теб...
На всички ни се налага в един или друг момент да правим избор, къде по- лесен, къде не толкова... това са тестовете на живота, които ни показват дали можем да продължим напред или има още какво да учим и да усъвършенстваме. Нека споделя обаче малко от скромния си опит- каквото и решение да вземеш, накъдето и да поемеш, знай, че с последствията ТИ ще трябва да живееш. 
Виждаме във всекидневието какви ли не примери за хора, уж успешно потиснали вътрешния си глас и съвестта си. Е, тези хора или не могат да спят вечер, или са болни и се поддържат на хапчета, алкохол, стимуланти и др., понеже подсъзнанието им по всякакъв начин се опитва да насочи вниманието им към това, че нещо не е наред, че трябва да се променят. В последствие тези хора за няколко години се превръщат в развалини. Така ли искаме да живеем?  ::)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Sana в Февруари 11, 2009, 23:18:06 pm
Мили хора, всичко се случва на тази земя. Ние сме временно тук. Имаме си психологична война-между добро и зло. Имаме си упадък на ценностна система. Налагат ни обезличаване на личност, интелект, достойнство. Децата ни са генетично променени. Няма никакъв контрол! ЗАЩО??? Зависи ли всичко от нас? Аз съм християнка в душата си, но рядко ще влезна в черква:с молитва не стават нещата. Трябва много да работим за духовно извисяване! Нашите мисли-това е огледало на реалноста ни. Само да не свикнем с отраженията. Ще е жалко. :)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: P.E.A.C.E. в Февруари 11, 2009, 23:31:12 pm
Тази фантазия за позицията "пасивен наблюдател", е един много коварен капан според мен. Ние независимо дали искаме или не - взаимодействаме с околния свят, това е неизбежно! А докато стоим и само си въобразяваме, че наблюдаваме - изпускаме важните крачки напред, които трябва да направим.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Mirotvorec в Февруари 12, 2009, 00:45:10 am
Да си Наблюдател не означава да си пасивен в никакъв случай. Прави каквото трябва-да става каквото ще! Сиреч, всичко което правиш е правилно и каквото и да става го приемаш без емоции, а с разбирането, че то също е правилно.
Salito , не се тормози за уволнените си служители. Предполагам и те знаят, че никога не би го направил, ако не беше принуден от обстоятелствата. Най-естественото нещо на този свят е човек да се погрижи най-напред за себе си и своите най-близки хора.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: irgnet в Февруари 12, 2009, 01:09:28 am
Да споделя и аз какво е моето мнение относно 2012. Не очаквам някаква рязка промяна или край на света. То край на света наистина ще има, ама не по начина по който ние си мислим, катаклизми или други.

В навечерието на 7000 година по старото летоброене, хората също са чакали свършекът на света. Но като погледнем назад в онази година наистина е сложен краят на съществуващият свят, само дето процесите са станали толкова бавно че хората тогава не са ги усетили. Става въпрос за 1492г. от сегашният календар = 7000 от старият използван от римската империя.

Та мисълта ми е че и сега може да се случи нещо подобно, да се направи някакво откритие( например свободна енергия или друго), което да промени структурата на обществото, неговите ценности и т.н. Но това ще стане бавно и ние няма да го усетим, но нашите наследници като погледнат назад в миналото ще си кажат, да 2012 беше краят на тогавашният свят.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 12, 2009, 09:16:07 am
Определено го виждам и аз като irgnet, и мисля, че най интересното ще бъде в периода 2009-2011 сравнително плавно и постепенно, просто толкова много пари са печатали американците, че няма оправия, това е от една страна а от друга страна, всеки жител на земното кълбо иска да пие уиски и да кара мерцедес, е при седем милиарда как да няма проблеми.
2012г. се превърна за мен по скоро в концепция повече от колкото вяра в дата или година свързана с една конкретна грандиозна случка.
И това което ме кара да съм сигурен са процесите които се развихрят като математическа прогресивна верига подобна на историята с шах мат която гласи, че един математик отишъл при царя и му представил шахматната игра и царя бил толкова впечатлен, че му е казал да пожелае каквото иска и ще бъде изпълнено и математикът пожела толкова зърно колкото ако едно зърно се поставя на първото квадратче на шахматната дъска и се умножи по 2 на всеки следващ квадрат до 64-тия квадрат, естествено царя казал: нямаш никакви проблеми, но като сметнали се оказало, че на 64-тия квадрат трябвало да царя да даде на математика зърно което като количество покрива земното кълбо с дебелина 10см.
Е ние сме на 62-то квадратче по отношение на някои процеси.:D   
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Sana в Февруари 12, 2009, 18:06:16 pm
Вижте, ние всички взети заедно не можем да оправим лесно нито кризата, нито хаоса по света. Но когато открито се говори(без да те е страх), когато обединяваме положителни думи и мисли, все ще се намери изход. Обичам си Родината, но само като си помисля, че всичко ни е на главата от некадърни политици. Не знам какво ще стане до 2012г. Оптимист съм, че все ще има изход! Просто ГОВОРЕТЕ!
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 15, 2009, 12:05:34 pm
Ето, че дойде денят в който трябва от етична и морална гледна точка да споделям нещо с вас.
Става въпрос за нещо не толкова приятно, което ме е измъчвало от няколко месеца, разбира се то касае човечеството като цяло и в частност всеки от нас също. За съжаление ще трябва малко информация първо да изложа.
Занимавам се със световната фондовата борса вече четвърта година, школата с която търгувам се казва (вълнова теория), имам добри попадения и 7-8 от 10 прогнози за големи движения ми се сбъдват.
В момента според анализа върху което работя от три месеца, предстои крах.
объркващото за мен е факта, че математически този крах трябва да започва в периода 17-19 февруари, а това съвпада с подписването от Барак Обама на нов план за подкрепа на пазарите за 787 милиарда.
 Дано да не съм прав (няма да участвам със сделки), но ако съм.............ще е много лошо за всеки жител на земното кълбо.
Можете да си представите колко съм се двоумил дали да пускам този пост или не, но при положение, че греша само аз ще съм черната овца, ама пък ако не греша, тогава целя този труд и безсънни нощи все едно са хвърлени на вятъра, ако не предупреждавам.
Реших да пиша, защото една от причините да отварям тази тема е именно очакванията ми за скорошен крах и последствията след това върху нас, но не се виждаше добре кога ще е, сега се вижда и ако наистина стане, то ще промени историята на човечеството, понеже този крах ще е началото на съществената част от промените.
До последно се чудя дали да натискам "Публикувай", много е неприятна ситуацията, да си гаргата която предвещава мизерия.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Mirotvorec в Февруари 15, 2009, 13:32:14 pm
Обясни с простички думи какво означава такъв един крах и как ще се почувства той от мен и моето семейство например.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: A познай кой в Февруари 15, 2009, 13:43:04 pm
Нова криза явно.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Февруари 15, 2009, 15:26:55 pm
Това би значело задълбочаване на кризата, а не нова криза. Тя кризата е една с различни проявления.

Основните проблеми които има пред обикновения българин са: безработица,възможност за смъкване на заплати,ниско потребление,ниски цени на стоките, но и малко доходи,липса на кредити от банки, високи лихви,свиване на потреблението.В случая Миро това може да значи по-малко клиенти за теб.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Mirotvorec в Февруари 15, 2009, 17:15:21 pm
Е, както се казва-каквото за гол Асан, това и за мен.  :P
Лошото е друго, че при тази почти пълна липса на държавност има опасност от, как да се изразя по-меко, анархизъм, за да не кажа бандитизъм. На голяма част от целокупното ни население е възможно да избие баланса и ... стой та гледай тогава.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Sana в Февруари 15, 2009, 18:32:52 pm
Salito, внимателно прочетох публикацията ти. Решението си е само твое, НО то мисля зависи от това, от коя страна си на бариерата. Тоест дали този крах и последствията от него ще се стовари само върху нас-обикновените хора или в/у елита горе, който си мисли, че ни управлява добре. Лично си мисля, че много неправилен е подхода-изчакване. Какво мислиш? :D :D :D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Февруари 15, 2009, 22:44:30 pm
salito, не виждам от какво изобщо се притесняваш. Вярно е, че вестоносецът носещ лоши новини го убиват, ама това извинявай касае миналите векове. Нещата толково са се променили, че вече добрите новини са толкова рядко, че никой не ги взима насериозно. Всъщност това което пишеш е потвърждение на един клип, който гледах миналата седмица, пуснат от американски конгресмен\вече уволнен разбира се\, че точно през февруари американците вече нямат да могат да плащат и лихвата върху натрупаните дългове. И както става ще се появи Обама и ще обяви извънредна ситуация, която ще накара такива като теб да излизат час по скоро от доларовите позиций и въобще от долара. След ужаса по борсите и за обикновените хора\които още не са чули\ ще последва официалното обявяване на това което направи Буш преди две години, т.е. създаването на Североамериканския съюз от САЩ, Канада и Мексико и ще обяви амерото за официална валута. За потвърждение на казаното от него сенаторът продължи, че тия дни били изпратени около 800 билиона амеро в Китай\напечатани преди 2 години\ за да се пострадата търговските им отношения непсредствено след обявяването на смятата на парите. И че търговския курс на стар щатски долар спрямо амеро ще бъде 1 долар равен   на 0,02 не знам как да го напиша, но ако стотинките на амерото ги наречем  пак центове то 0,02 цента от амерото. Така ще разгонят фамилията на всички спестяващи в долари по света \според мен и на наште банки\ и окончателно ще приберат парите на света. Е разбира се вероятно ще има обменен курс 1 към 1 спрямо някакви суми от сорта на 50000 долара, но бълха ги ухапала.Аз в интерес на истината се съмнявах, че ще се случи февруари, както той казва, защото тях много ги дразни независимата информация в интернет, но след това за което пишеш вече явно нямат време за повече конспираций. Между другото вчера гледах екзотерик агендата \нямам време дая пиша на английски, но може да си я дръпнете от замундата\,и там със сигурност мненинето е, че те имат време само до 2012 г и, че всъщност това е и 3 тата световна война. Не като досегашните, а всъщност се казва нов световен ред. Протоколите на Киото и всякакви други такива договорености важат до 2012 г. Така че те нямат време. Забавили са се. Нужно е човечеството да се прочисти от 6 билиона до 1 билиона и имат 3 години време. Така, че моето мнение е, че сега е на ход пълното обедняване на хората, до степен просяци на всичко, за да могат после конструктивно и толерантно да им предложат своята помощ изразяваща се в тотален контрол \с чипове итн\ върху свободата на всички. Аз за съжаление не играя на борсата, но ще ми е интересно какво ще стане.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 15, 2009, 23:58:12 pm
Цитат
Лошото е друго, че при тази почти пълна липса на държавност има опасност от, как да се изразя по-меко, анархизъм, за да не кажа бандитизъм. На голяма част от целокупното ни население е възможно да избие баланса и ... стой та гледай тогава.
Да Миро е това ме притеснява много, бедата не в самите финансово проблеми, а в последствията им, крах се получава, когато падат цените до такава степен, че и най заможния богаташ не може да издържи и той също продава и всъщност цените след това правят свободно падане на долу за много кратко време, от там паниката завзема пазара, от там всеки ако има възможност да продава ще го прави без да гледа цената и никой идиот няма да купува и като верига от барут се прехвърля от участник на друг и от индекс на друг и от стока на друга, но тук искам да кажа най важното нещо.
До сега е имало един такъв крах 1929г. и през 1932г. започнаха пак индексите да се качват, ама след този крах не знам дали ще има изобщо друго покачване и дали някои индекси няма да струват нула пари и да се срути цялата система на капитализма, да толкова е черна картината, не можеш само да печатиш пари когато имаш нужда и да казваш: каквото ще да стане.
Ако това стане, значи Америка автоматично вече не е лидер, светът няма да има лидер, а това го чакат много страни за да си правят каквото си искат, не казвам, че Америка беше най добрият лидер, но все пак имаше правила и всеки си знаеше границата на възможностите мерейки си силите с САЩ, просто САЩ контролираше света чрез финансовия си модел и като няма модел няма контрол, от там нататък започва истинския хаос.........ох и на мен ми писна от мене си, дано да греша, надявам се, че всичкото това са страхове и песимизъм.
Тези няколко дни ще минат много тежко за мен.
Ако нещо подобно се случи, тогава ще продължавам, иначе мълча и чакам.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: amrasel в Февруари 16, 2009, 11:38:15 am
...един клип, който гледах миналата седмица, пуснат от американски конгресмен...

@wekadion, можеш ли да пуснеш линк към клипа?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Февруари 16, 2009, 11:49:35 am
http://plainview.wordpress.com/2009/01/01/collapse-of-us-dollar-and-the-amero/ (http://plainview.wordpress.com/2009/01/01/collapse-of-us-dollar-and-the-amero/) това е едното, а в агендатата твърдят, че до 2012 година им е времето на ЕЛИТА да се справи с 5 билиона население и да състави т нар световно правителство
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Февруари 16, 2009, 11:51:53 am
На мен по ми е интересно какво ще стане с Европа, то на щатите им е изпята песента, но европейските лидери засега се дърпат от масово отравяне, каквото е флуора например, от генно модифизираните храни, дали най-накрая ще извадим късмет, че сме на този континент или агонията ще е по дълга.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: amrasel в Февруари 16, 2009, 11:54:58 am
Благодаря. Поразтърсих се из тубата и попаднах на същия клип ( всъщност има доста  на тази тематика )Shipment of 800 Billion in New Currency AMERO to China in Advance (http://www.youtube.com/watch?v=jj2oC64NSIA)

Колкото до Европа, ние сме част от света и също ще потънем във водовъртежа на кризата :(
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Февруари 16, 2009, 12:23:20 pm
За кризата е ясно, аз имам предвид след това, защото ясно е, че капитализъм поне в тоя вид, в който го познаваме няма да има, не може да има световно правителство, всичко да е на държавата или негово, за да може да се контролира и да е както досега, става въпрос след обедняването, след гражданските бунтове навсякъде, след като всичко почне отначало каква ще е съдбата на европа, щото световно правителство е единствен род, а сега тук има много държави, всяка със свое правителство и тн.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: P.E.A.C.E. в Февруари 16, 2009, 12:50:40 pm
Да погледнем от позитивната страна на нещата.
Най-сетне лумпенизираните маси ще имат малко food for thought :)
Точно такъв катализатор ни трябва за да се поразбудим от този сън.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Mirotvorec в Февруари 16, 2009, 14:12:48 pm
Като че ли и аз клоня към такива разсъждения.   ;)  Като опре ножа в кокъла тогава се взимаме в ръце, иначе ... пишем си по форумите.   ;D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 17, 2009, 16:05:18 pm
Мисля, че се започва   ::) ::) ::) ::) :o :o :o :'(
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: remalyks в Февруари 17, 2009, 18:26:04 pm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7894857.stm (http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7894857.stm)  :-\
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Kida в Февруари 17, 2009, 18:52:38 pm
Фащайте лопатите и почвайте да си правите подземни бази  ;)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: remalyks в Февруари 17, 2009, 22:08:38 pm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7895641.stm (http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7895641.stm)  :-X
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Sana в Февруари 18, 2009, 17:25:32 pm
Горещо моля,кажете за какво се говори в статията  http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7895641.stm.Не (http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7895641.stm.Не) знам англ.език,но ме интересува какво става по света и ме е яд,че нищо конкретно не може да се направи.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: amrasel в Февруари 19, 2009, 08:30:40 am
Говори се за понижение на борсовите индекси Дау Джонес и Насдак с по около 4%, както и за подобни загуби, между 2-4% на пазарите в Великобритания, Франция и Германия. В Азия също били отбелязани загуби.
Спада идва въпреки подписания закон за стимулиране на икономиката от Обама в размер на 787 милиарда долара.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Sana в Февруари 19, 2009, 19:08:00 pm
Сещам се за едно предсказание на баба Ванга:"Кога изберат президенто на Америката да е  църен,живот веке нема да има,тогай жълти на цвет ке са на власт."Процеса просто започна и сме свидетели.А ще оцелеем ли,за да разкажем на внуците си за началото на края?Стискам палци за България! :D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: remalyks в Февруари 19, 2009, 20:30:17 pm
Sana, доста хумористично  ;) ;) ;)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: ellimar в Февруари 19, 2009, 21:11:47 pm
Сещам се за едно предсказание на баба Ванга:"Кога изберат президенто на Америката да е  църен,живот веке нема да има,тогай жълти на цвет ке са на власт."Процеса просто започна и сме свидетели.А ще оцелеем ли,за да разкажем на внуците си за началото на края?Стискам палци за България! :D


аз четох, че била казала:
"един ден в Америка ще почернее бяла къща, а чернокожите зад океана ще станат бели хора".
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 20, 2009, 11:17:19 am
Имаме си вече ново дъно на дау джоунс и то за последните 6 години, сега предстои още едно по дълбоко дъно за 7 години и ще го следва още едно фатално за 11 години.
Движението което очаквах се състоя много бавно и без екстремни движения, просто плавно и сигурно, което ме навежда на заключението, че основния импулс предстои, краха започна, когато стигне до средата си следващата седмица, ще започва паниката за която споменах в предишен пост и веднага след това ще си имаме и няколко ГОЛЕМИ фалирали банки, ако и това стане така както описвам, значи март месец ще е зрелищен.
Има вероятност да се отлага всичкото това до юни, около 15% вероятност, за сега обаче всички колеги са изумени от точността с която успях да изчисля точният ден за начало на краха и смятам, че остатъка от сценария ще следва същия ритъм и такт. 
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: RaXeL в Февруари 20, 2009, 11:51:04 am
Всички прикзват за " Световната финансова криза " . Всъщност това е пъклен план но богатите и влиятелни хора. Тяхната цел е да симулират фалит от там малките хорица ги удря в джоба те оставят без работа , без храна в последствие гният на улицата в глад и мизерия. По този начин от между 10-20 години населението на Земята драстично ще намалее. В момента напрекъснато се чува хората са прекалено много , няма достатачно суровини и материали за всички , дори в някой държави въведаха закон за ограничение на раждаемоста. От там се замислете всяко семейство има право на едно дете. Това означава че с всяко следвящо поколение тези нации ще намаляват с по 50% от своята бройка. Другите държави ще тънат в мизерия , боклуци , ще плазне вълна от вируси който ще избиват хората. До като в един ден остане една малка групичка хора която ще господства над света. Незнам може и да сам максимум 100 , но те ще върнах хората в миналото. Ще направят всички останали роби който да контрулират.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: remalyks в Февруари 20, 2009, 11:52:53 am
http://dnes.dir.bg/2009/02/20/news4031861.html (http://dnes.dir.bg/2009/02/20/news4031861.html)  :o

Ми точно това се опитвам да кажа как европейските марки на ГМ затъват заедно с нея =/)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Февруари 20, 2009, 12:05:42 pm
Е какво толкова учудващо, те и GM & Chrysler са пред фалит.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 23, 2009, 20:12:42 pm
Седем годишното дъно стана факт.........преди малко
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 25, 2009, 00:08:20 am
Третата ми прогноза се сбъдна.......12 годишно дъно и то с точност с която и аз съм изненадан.
Сега всъщност предстои средната вълна.
Чакаме големи две-три банки да фалират официално от там 20-30 по малки и от там 50-100 още по малки, според анализа това го очаквам да започва началото на март след около 10 дни и да се задълбочава до края на март, много колеги смятат периода за много къс, но те също смятаха дъната че изобщо ако се получат ще са лятото чак.
Всъщност от там идва понятието крах, когато нещата стават прекалено бързо и всеки бяга от потъващият кораба с това което може да грабне само с едната си рака без да мисли колко много вещи има той още вътре в кораба.
И така се получава паника която служи за задълбочаване на недоверието в КАКВАТО И ДА Е ИНВЕСТИЦИЯ И ОТ ТАМ КРАХ.
Ако и това стане, тогава ще продължавам, дано да не съм прав защото след това идват събития, които не са от съвсем икономически характер.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: kossev в Февруари 25, 2009, 08:55:22 am
ДСК дали ще фалира?Че имам кредит там...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Февруари 25, 2009, 09:14:13 am
ДСК дали ще фалира?Че имам кредит там...
Не.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: daskala в Февруари 25, 2009, 11:28:01 am
Еон, впечатлен съм от категоричността ти. Кажи поне кои очакваш да фалиратq за да бягаме от тях.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Февруари 25, 2009, 11:40:50 am
В България няма да има банки, които ще фалират. Говоря с такава категоричност, защото работя в тази система и имам наблюдения.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Февруари 25, 2009, 13:31:24 pm
Мисля, че и при нас ще има такива банки, въпроса остава за мен кога?
Локалните банки трудно може да се каже за тях, наблюдавайки световната фондова борса, защото те не са отразени в индексите, но при всички положения те са част от това, което става и те ще бъдат засегнати, за тях може да каже някой, който работи в системата именно като eon, при първите откази на клиенти за теглене на по-големи суми, при първите закъснения със заплатите на служителите, при уволнение или съкращение на служители в ключови отдели като охрана или мониторинг или мениджмънт също е показателно.
 
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Февруари 25, 2009, 13:35:17 pm
Това, че се съкращават/уволняват служители не е показател, че дадена банка фалира.

Прост пример:

През 2007 и началото на 2008 се даваха кредити на куцо и сакато, в следствие, на което се назначаваха масово кредитни инспектори, които да дават тези кредити. Сега кредити не се дават и тези хора стават ненужни. И е нормално при криза да се свиват разходите. Нима ще се държат тези хора на работа при условие, че цял ден ще си бъркат в носа и ще взимат пари за това? Вика му се оптимизация на разходите, колкото и студено и гадно да звучи.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: irgnet в Март 03, 2009, 21:17:55 pm
Все повече ми се върти датата 13 март за начало на колапса. Просто предчувствие неподкрепено с нищо. Ще видим :)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Март 04, 2009, 01:55:25 am
eon
Цитат
при уволнение или съкращение на служители в ключови отдели като охрана или мониторинг или мениджмънт също е показателно.
 
Ключови отдели eon и ги споменах конкретно кои са и казах, че е показателно не съм казал че е сигурно, ако нещо подобно стане, сигнализирай моля, пък всеки има свободата да анализира както си иска, ти можеш да бъдеш полезен на много хора.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Март 05, 2009, 11:38:35 am
САЩ започва да си загубва ума, ООН е издала заповед за задържане на действащия  президент в Судан!!!!!!??
Човека е подписал дългогодишен договор с петролните китайските фирми да обработват и купуват петролните залежи в Судан, това е всъщност причината.
Безпрецедентно е да се гласува в ООН заповед за задържане на действащ президент, Русия и Китай са шокирани от тази заповед за задържане, интересното е, че при нас в България мас медийте изобщо не обръщат внимание на новината!?
 Според мен това е евентуална начална искра за сериозни конфликти като резултат от световната икономическата криза.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Trandev в Март 05, 2009, 11:44:49 am
Все повече ми се върти датата 13 март за начало на колапса. Просто предчувствие неподкрепено с нищо. Ще видим :)

Отново дата за колапс и край на Вселената.
 
Защо малко не си сдържате параноята, бре?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: irgnet в Март 06, 2009, 00:23:18 am
Хах, аз ама грам не съм параноик, на шега го казах това за 13-ти. :)
А каквото има да се случи, ще се случи, нямаме силите да го променим. Много съм говорил на тези теми с познати и приятели, ама на никой не му дреме, и с 99,9% от хората е така.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 12, 2009, 16:45:14 pm
 laugh Абе да ти кажа на мене ми дреме и то много, тука вече обмислям някакъв нов бизнес щото съвсем се изнемогва, апропо  :-[ някой да сподели за бизнес, който да просъществува в такава криза, че и след това в депресия, мене ме заболя главата от мислене. >:(..........нашенци в щатите са по спокойни от американците например. Те мислят, че имат повече шансове от българите в България и американците в САЩ. Има някаква логика, като катунарите като се осере полянката минавата на друга, при това са задължително млади хора. Но са сигурни, че Ситото и Националната банка са фалирали и сега ги национализират и положението както тук така и там с всеки месец става по кофти. Въобще не ме грее тезата, че квото за всички това и за гол Хасан. ::) Въпросът е какво върви при криза, при война знам - черната борса е на върха, при инфлация - стоки, материали и пр, но при депресия, майка му стара и то продължителна - нямам представа, дайте акъл. :D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: xnet_user в Март 13, 2009, 02:11:36 am
Техническите анализатори очакват още две дъна преди да се обърне тренда -  юни и октомври. Някъде четох, че в средата на тази година (юни, юли) ще са големите гърмежи...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 13, 2009, 08:28:56 am
Техническите анализатори очакват още две дъна преди да се обърне тренда -  юни и октомври. Някъде четох, че в средата на тази година (юни, юли) ще са големите гърмежи...

За DOW ли говориш?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: xnet_user в Март 13, 2009, 13:18:09 pm
Да и не само за него.
От ралито което започна тези дни щало да се разбере дали ще са по-дълбоки дъната или не...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Март 13, 2009, 14:51:02 pm
В момента има едно корективно движение, което според дау теорията  математически като завърши ще може да се разбере, то какво коригира големят спад или част от него, съответно ще се разбере следващият спад ще бъде основен или частичен, има ключови нива които ако стигне до тях цената започва един вариант да става по възможен от друг, наистина както казва xnet_user сегашното рали много е важно.
Има много школи които следват дау теорията като основна теория за движенията на пазара, но се различават по метода на броене на вълните, след няколко години практика установих, че всяка школа има по няколко положителни метода в броенето пред другите, но интересното, че това се показва само при някои обстоятелства, от там започнах да следя всяка школа кога познава повече, и установих една зависимост, която в момента спазвам и много познавам.
Тази зависимост е, че при всеки цикъл имам субтакт и този такт касае конкретния фрагмент от общото движение и когато разбирам кой такт го улавя дадена школа най-добре се получава превъзходство на тази школа пред другите обаче само в конкретния фрагмент, от там може да се познава движението в конкретния фрагмент и от там може да се улавя преобладаващият такт на по-голям мащаб и съответно коя школа би била по удачна за прогнозиране на общата картина за дадена валутна двойка или индекс или стока.
В момента такта на DJI го улавя школата на elliott най добре и тази школа предвижда един спад след сегашната корекция с който спад ще свърши първа вълна и ще започва по сериозна корекция (месец-два)след която ще има основният спад, обаче  ;) ;) ;) ;) ;) ;)
такта ще се промени след завършека на първа вълна и въобще няма да е удачна тази школа за прогнозиране нататък, но друга школа (школата на корективните импулси) улавя такта на движението след като бъде нарисувана цялата първа вълна (защото първата корекция в първа вълна беше (ending diagonal)  а втората ще бъде АВС според школата на elliott така че такта сега е на типична авс формация тоест по школата на корективните движения и това което ще стане не е това което очакват хората на elliott(да коригира пазара до нивата на фибоначи) а това което очакват хората на корективните движения (няма да коригира дълбоко пазара) а ще направи няколко вълни нервозни на долу с не повече от 32% корекция на горе и една единствена по голяма корекция която няма да успее да върне цената на сегашните им нива даже, да не говорим за нивата на фибоначи( ще се опитам да прикрепвам файл с двата вида движения), съответно кризата се задълбочава и няма да има дори начало на подобрение, паниката ще е основният мотив който ще движи пазара и големите движения в посока нови дъна няма да е юни- юли а ще е сега март-април
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 13, 2009, 17:14:44 pm
Да и не само за него.
От ралито което започна тези дни щало да се разбере дали ще са по-дълбоки дъната или не...


И не само за него? Уточни се за кои индекси още?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: insomnia1304 в Март 14, 2009, 10:46:41 am
“Икономист”: За конспирация ли става въпрос?


     Лондон. Беше ли всичко това конспирация? Това не е първият път в източноевропейската история, в който бива задаван този въпрос, отбелязва британското сп. “Икономист”. По-рано антисемитските политици обвиняваха евреите (и масоните) в манипулиране на съдбата на другите държави. През 19 в. германската, австро-унгарската, османската империя и Русия държаха почти целия регион от Балтийско до Черно море разделен между великите външни сили.
     Сега теорията на конспирацията се връща. Някой разпространява слухове. Някой с предварителна информация или отмъстително настроен манипулира валутите, борсите и бондовете ;). Някой използва зловещи финансови инструменти, така че каквото и да се случи, да спечели от паниката. Тези “някои” може да бъдат навсякъде, но със сигурност са чужденци. ;)
     Или става въпрос за план на германците да накарат австрийските банки да банкрутират, така че да ги изкупят евтино. А може би това е начин за “стара Европа” да унищожи конкурентната заплаха от нещастната “нова Европа”. Или френско-германски план за създаване на същинска Европа около еврозоната, без да бъдат включвани проблемните страни на изток. ???
     Истината е по-прозаична. Финансовите пазари обикновено грешат, често по много. Ловки компании и държави привличат парите, след което възникват проблемите. Всеки, който е изкушен от идеята, че външна конспирация е виновна за тревогите на Източна Европа, първо трябва да се вгледа в миналото. :-\
http://www.budilnik.com/?act=showpost&postid=7416
http://www.focus-news.bg/?id=n1146706
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 19, 2009, 23:10:42 pm
Хващаме се за гащите и ги държим здраво да не паднат  ...

Сега сериозно. Някой от вас према ли за вероятност разклащането на борда и обезценяването на лева. Реалната му стойност е по-ниска. България така или иначе се дъни пред ЕС. След като преди няколко месеца имаше тук там подобни мнения из нета. Днес дори и бавноразвиващите се медии взеха да подпитват този и онзи "специалист".

Викам си: "Я да се допитам до Хнета".
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 19, 2009, 23:28:15 pm
Лева не е слаб. Левът е напълно обезпечен 100%, повтарям със 100% валутни резерви в Евро. Затова е и валутния борд. Всяка банкнота, която е в обращение или на депозит в банка е обезпечена с евро.

Това, че някой иска да махне борда и да направи някоя далавера, това вече е нещо друго.

Или пък тарикати търговци, които само чакат да се въведе еврото, за да оставят цените същите, но в евро.

Пикая аз на такива хора.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: xnet_user в Март 20, 2009, 02:17:34 am
Проблемът е че за всяка 100% обезпечена банкнота има 7-8 "въздушни" банкноти обезпечени 100% с нищо. А това не е само за лева.

А за лева се говори усилино и не се знае до колко е реално или спекулативно...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 20, 2009, 08:39:46 am
Проблемът е че за всяка 100% обезпечена банкнота има 7-8 "въздушни" банкноти обезпечени 100% с нищо.
E то така ако тръгнем еврото също не е обезпечено. А и с какво трябва да бъде обезпечена едва валута, за да си спокоен? Злато? За какво ми са парчета метал, нито мога да ги ям, нито мога ги изпия...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 20, 2009, 16:19:02 pm
Абе да Ви кажа и аз се моля да падне борда, но доколкото виждам в икономическите сайтове на тукашните светила и форумите на тая тема до изборите темата е табу, сигурно от гледна точка на фискалната сигурност не е желателно, но като се има предвид, че износът и бизнесът ни  е на критични нива, а и имотите не мърдат известна девалвация на лева е просто жизнено необходима.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 20, 2009, 18:40:12 pm
известна девалвация на лева е просто жизнено необходима.

В следствие на което лихвите по кредити в лева стават над 20 към 25% процента както в момента е в Румъния и бизнеса като не може да тегли кредит го издухва яко. Около него и милионите хора, които си държат парите на депозити в банките.

А цените на имотите са си отдавна в евро, така че ситуацията с лева изобщо не ги касае.

Фирмите ще пострадат много повече от девалвацията на лева според мен отколкото ползи ще имат. А и това да им е проблема на българското производство - силния лев. Това не е основната причина за проблемите на компаниите. Даже бих казал е незначителна в сравнение с останалите.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 20, 2009, 18:56:45 pm
Прав си но кредити в лева никой не тегли, то вече никой нищо не тегли, всичко е в трезорите, а що се отнася до имотите така е, но при девалвация на лева ще има добра инфлация и ще има интерес към имотите...........ние тая инфлация вече сме я преживявали и къде, къде за предпочитане пред сегашното положение. А и не виждам светлина в тунела щото май Обама е получил зелена светлина от евреите да печата колкото си иска. Акциите на Ситибанк минаха 3 $
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 20, 2009, 19:08:42 pm
Мммне мисля така. Всичко е в трезорите - то тези неща които са в трезорите пак са депозити. Девалвира ли лева в трезорите ще останат безполезни хартийки и ще стане пак онази простотия от 97-ма. Не мисля, че това е за предпочитане пред сегашната ситуация. А в есента/зимата на 2009 банките ще започнат пак да дават пари, няма къде да ходят, те от това печелят. Една банка не може да се издържа от продажбата на закъсали с ипотечния кредит хора, да ходи да се разправя, че да се продава след това имота.... Това са крайни мерки и дори банката ги използва при краен случай. Въпреки, че не се знае. Има един лаф: "Ако имаш дълг към банка, в дъждовно време дори и чадъра ще ти вземат."  ;D

А проблема с имотите не е породен от силния лев, а от безумните цени, които си сложиха строителите. Спадне ли търсенето, щат не щат ще почнат да смъкват цените.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 20, 2009, 19:27:46 pm
Дай боже да посмъкнат лихвите, не само да дават, щото тия дето ги вземат ще ги плащат, а цените на имотите не вярвам много да паднат /нямам предвид ваканционните те не са от жизнено значение/, по скоро ще замръзне бизнеса в тоя ресор, няма инвестиций, няма икономика, целокупния българския народ в по голямата си част инвестира в имоти - и сега "ку", но докато не стигне до просешка тояга няма да сваля цените. Не очаквах, но наемите се вдигат, няма логика, ако не е ударил ножа у кокала да сваля цени.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: хадзапи в Март 20, 2009, 20:06:21 pm
Наемите не се вдигат ,започнаха да спадат леко. А и имотите също започнаха да падат и ще продължи докато не се нормализират поне малко. Вече строителите закъсват и започнаха здраво да смъкват цените. Имам си собствени наблюдения върху всичките тези неща, следя ги и от личен интерес и от нужда. Едно са офертни цени, друго са цени на реално извършени сделки.

Има някои банки, които вече здраво са се натъпкали с ипотекирани имоти  и се мъчат да ги продават, а да не говорим и за потребителските кредити, които също все повече хора не могат да ги изплащат и им взимат имоти чрез съдия-изпълнител и ги изкарват на продан. Загледайте се, че все повече обяви на имоти, продавани чрез съдия-изпълнител излизат и по сайтовете за имоти.

А не е добре според мен да се девалвира лева, въпреки че спрямо еврото наистина е с малко завишен. Но при голяма инфлация просто всичко замира, хората купуват тогава само хляб и се плащат най-необходимите сметки. Дано не се случват повече събития като 96-97 г.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 20, 2009, 20:28:28 pm
Не съм съгласна, аз лично давам 2 апартамента под наем и продавам 2 имота, така, че съм наясно с всяка цена, никой не си е смъкнал цената, ако не е на зор, не заминава в чужбина, пада цената /пак казвам нямам предвид ваканционните имоти/ точно само на ипотекираните имоти и то зависи върху колко, защото имаше банки с лошата практика да плащат 90 процента от пазарната стойност,  колко ще го обезцениш тоя имот особено ако теглещият заем въобще не си е правил сметката да го плаща и мноооого, ама мнооого закъсали строители, които се преброиха още есента като спряха работа, такива дето ги е подгонила мафията и няма мърдане. до 12.2008 давах една много подобрена гарсониера в Г.Милев - 50 кв м за 400 лв под наем, сега със затворени очи ми дават 500 лв, така че не падат дори и при големите жилища, просто се блъскат като копърки във всяка стая семейство и сметни по 250 лв за стая по комплексите каква веселба е. Що се отнася до "нарочния" фалит на банките едно време, логично е тези които не знаят какво да правят да купуват само хляб, макар, че после и хляб нямаше, но останалите добре спечелиха, просто инфлацията се управлява елементарно. Между другото като гледам какво прави ДАНСКЕБАНК почвам да мисля , че разсъждаваме еднакво, ако знаеш, че борда ще падне до 1 година /което е логично разсъждение за Бойко-комунистическото левашко правителство което се очаква, че изтича и мандата на шефа на БНБ и нов ще назначават, при положение, че излишъка се топи като мартенски сняг, а вече закъсват и с данъците, повече от логично/ и емитираш заем в лв, обърнеш го в евро, то след една година печалбата ще ти е минимум 10 %, а при по голяма девалвация на лева и доста повече. Ще видим как ще реагират другите банки, но без подобни разсъждения подобно упражнение няма никакъв смисъл. :-\
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 20, 2009, 22:05:15 pm
Добре за тебе, че си намерил клиенти за 500 лв. за гарсониера.

По принцип толкова струват гарсониери, които са обзаведени с чисто нови мебели в сравнително нова кооперация.

Това което направи Данске банк е интересно, но е много малко като обем. С толкова пари не може да се бутне борд. Възможно е просто да опипват почвата. Не знам какви са им целите... ще видим завбъдеще.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 20, 2009, 23:37:52 pm
 ;)Не става въпрос да бутнеш, а да се възползваш............при това "печатане на пари", което днеска е хита на паричните иструменти в пресата и без това ще се обезцени доста валута като се почне от долар и се стигне до къде ли не  ::)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 21, 2009, 08:10:41 am
Ами ако знаеш, че борда ще пада след 1 година да речем, намери ми BGN заем с фиксирана лихва и ще те почерпя. Обаче да не е безбожно висока.

Иначе пак ние ще го издухаме. Ще стане като в Гърция при въвеждането на еврото преди години. Не знам, този народ вече още колко може да се изтисква.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Aquarius в Март 21, 2009, 11:55:16 am
Защо въвеждането на еврото да се оказва непременно изтискващо?И бордът защо е по-добре да отпадне?Задавaм си въпроси тук просто на висок глас...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 21, 2009, 12:21:45 pm
Въвеждането на еврото е изтискващо, защото търговците ще направят така, че цените да останат същите като числа, но в ЕВРО. Докато заплатите ще се смъкнат както трябва в съотношение 2 към 1.

Много добре си знаем цигано-балканския си манталитет и масата търговци няма да пропуснат да ни прецакат, щом ни се отдаде шанс.

Същото стана и в Гърция преди години като се въведе еврото.

А борда е добре да отпадне, защото ако отпадне борда курса евро лев няма да е както сега 1 към 2, а ще е например 1 към 3. Което ще девалвира лева и по този начин ще стимулира износа и българското производство.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 21, 2009, 12:57:28 pm
Съгласявам се, но няма ли българското производство по-сериозни пречки срещу развитие от силата на лева.

Реалната стойност лев-евро?? Девалвация се очаква за долара и за еврото така че???

От там на сетне вече, че ще има мизерници които пак ще искат да прецакат съседа си е повече от ясно.

п.п. Редактирам, че изглежда малко объркано. Двата въпроса стоят отделно от по-горе изложеното, че на българското производство му се пречи и по други начини.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 21, 2009, 16:44:26 pm
На българското производство всичко му пречи...... Истината е, че хората не могат, това е положението от тия 5 милиона, които са останали тука като махнем пенсионерите и децата останалите просто не стават, ама за нищо не стават. Така, че тука говорим за някакви жалки остатъци от нещо, което да не умре и то и то на принципа на някаква изкуствена помощ. А за девалвацията си прав, то при нас стана като Мохамед и планината щом не махате борда, ще се девалвира еврото /честита Ви инфлация от вчера/, а дано тука по бързичко реагират на световното решение на "печатане на пари", че фирмите съвсем здадоха багажа.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 21, 2009, 16:56:47 pm
А за Данске

А. Това, което знам със сигурност:
1. Danske bank твърдят, че борда ще падне!
2. Citi твърдят, че ще издържи!
3. От 1. и 2. следва ясна арбитражна възможност.

Б. Това, което можем да предполагаме:
1. Цената на финансирането (YTM) на облигациите вероятно е малко по-ниска от 10% тъй като, пак вероятно, са били пласирани с премия.
2. Danskе се финансират независимо за какво, така както се финансират гръцките банки у нас, плащащи лихви по депозити в лева над 9%.

3. Danske са се застраховали при Citi срещу валутен риск (падането на борда), затова са фиксирали левовите облигации в евро. Арбитражната възможност, спомената по-горе е реализирана. Danske продължава да отстоява негативната си позиция за борда ни и затова продава на клиентите си облигации фиксирани в евро, т.е. застраховани срещу падането на борда. Схемата изглежда доста сложна, но такива са възможностите на лева.

Освен това те събират 50 милиярда от много страни, така че това упражнение не е само за България
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 21, 2009, 17:02:43 pm
 ;) Разбира се има и друго мнение

Продажбата на облигации от страна на Данске означава че банката има къса позиция в тях. Не е необходимо борда да пада, достатъчно е примерно след 6 месеца да ни понижат рейтинга отново и заради това цената на същите тези облигации да падне.

Ако банката междувременно е swap-нала лихвите то тогава тя остава само с кредитен риск от който може да извлече печалба при горния сценарий като си затвори позицията купувайки подобни по риск книжа ако не и същите (стига да има някой да си ги продава).

 :D Въпрос на вкус, както казал заекът в стария виц  laugh
Интересно е, обаче при печатането на пари и инфлацията дето ни я готвят с валутите по цял свят, китайците колко ще издържат, щото те практически им обезценяват "голямото долар" дето са си го събрали, а и кога ще се почувства у нас това, как мислите?!
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 21, 2009, 17:25:32 pm
Съгласявам се, но няма ли българското производство по-сериозни пречки срещу развитие от силата на лева.
Именно, това твърдя и аз. БГ производството има много по-големи пречки от силния лев. Така че силния лев е неуместна причина за изтъкване на проблемите при БГ производителите. Една от тези големи причини е, че много малко БГ компании произвеждат качествена стока.  :D

Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 21, 2009, 17:32:43 pm
Не са глупави ама хич щом играят арбитражно. Та и как иначе. Те ако не са арбитражите и спекулите нямаше да ги има вероятно.

Кога ще се срине долара и разни други покрай него даже и Рон Пол може да не знае с точност. Сложен въпрос.

А що се отнася до кпд-то на населението може много да се спори. Има и некадърни и способни хора навсякъде. А и е обществена тайна, че срещу страни от третия свят се действа умишлено.

.......
Добре де на китайците колко им е качествето на производството?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 21, 2009, 17:38:51 pm
А борда е добре да отпадне, защото ако отпадне борда курса евро лев няма да е както сега 1 към 2, а ще е например 1 към 3. Което ще девалвира лева и по този начин ще стимулира износа и българското производство.

За това и писах, че според мен дори и такова действите няма да повлияе на производството. Колко да го стимулира?
Ако от вътре не си оправим политиките, няма начин.

Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 21, 2009, 20:08:54 pm
На китайците качеството хич не им е лошо, при това го подобряват с всеки изминал ден. Някъде четох, че това дето потопиха света с тяхно евтино производство и на практика го направиха безмислено занимание за останалите го постигали с 10 % от населението си. Сетете се ако впрегнат още само 10 % какво става. Но те не ми се коментират, защото за мен те са нация създадена затова. Аз не познавам друга с такава издръжливост, скромност и ниско КПД на живот(ако мога така да се изразя). Не само ние почти никой не би издържал. А що се отнася до образованието, то в цял свят се неутрализира, за България просто нямам думи. Въпросът е, че при нас иде реч за оцеляване. :'( :'( По отношение на КПДто на населението трябва просто да се сложи една нова величина, нарича се мързел. Съчетана с простотия, завист, злоба и алчност. Всичко това ти дава отговор, защо който и да е българин (не всички разбира се) предпочита да чисти кенефи и да мие насрани задници на старци назапад, но да не работи за друг българин. Ако към това се прибави и прословутата българска управляваща класа и аз се чудя защо сме още живи, но както казва Емо Кошлуков в една държава винаги има какво да се краде!!! laugh laugh
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 22, 2009, 00:48:46 am
Да речем че мога да срещна всеки един от вас с едни хора, 5-6 души. Хора които са най-компетентните и способни ветеринарни лекари за цяла Източна България. Това са хора които могат да ви засипят с доказаталетва колко вредна е държавната политика относно селското ни стопанство и изобщо просъществуването на техния отрасъл. Примери как се пречи на произвежданите от тях услуги. Това са хора, които са с изключително високо КПД, при тях такова нещо като мързел не съществува. Така че дотук с оправданията, че българите не произвеждали качествена стока или били мързеливи.
Разбирам е, че ако болшинството мислят само за ракия, салата и чекии, то те създават и общата представа за целия ни народ. Но има много факти, как държавната политика ни вреди умишлено. Та дори и наличието на глупаците е държавна политика.
 
Отклоних се от темата, но производството си е важно за да не се стига до криза, не е ли така.

п.п.
Разбира се такава среща няма да се проведе, защото никой не може да ми докаже че има смисъл да се ангажират тези хора, за да си доказваме очевадното. А то е, че системата култивира проблемите.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 22, 2009, 07:28:15 am
Аз за селското стопанство не говорех като имах предвид производство. Там нещата са ясни - ако си голям земевладелец на вратата ти ще почукат едни яки момченца от ТИМ, които ще "поговорят" с тебе и дотук с високото ти КПД.  ;D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 22, 2009, 11:06:03 am
А пък аз не се обръщах лично към теб. Просто стана дума за производството.

С подобни примери казвам, че е грешка да се смята тези които се оплакват от държавната политика да са само хора от работническата класа без образование.
Или производството ни не е нито лошо нито прекалено скъпо, ама ни е ясно защо куца. А това че има боклучи на пазара няма какво да се чудим, така ще е след като няма контрол - относно шума около сиренете го казвам това.

И още Еон, кое е смешното? Всъщност зависи от коя страна на барикадата си.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 22, 2009, 12:48:25 pm
Смешно е, защото вече е трагично и жалко.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 22, 2009, 20:27:46 pm
  Темата ми беше затова, че тук никой не спазва закони, правила, а като замине на запад го прави, системата го принуждава, единствения правилен бизнес тука е политиката и е масов спорт, а що се отнася до народа не знам и аз - ама то не му пречи комунизъм (странно как на китайците не пречи), не му пречи демокрация, не знам и аз какво все му пречи, но както всички виждаме резултата е плачевен, същевременно като заминем (за пари, уж де) някъде се съобразяваме с всичко което всъщност е правилно и тласка хората от дадена държава, връщаме се от перфектен ред и правила и пак хаос, затова може би някой приветстват режими от типа на Сталин и Пиночет, защото и аз не знам какво може да накара такива хора освен долнопробен животински страх да влязат в правия пък като започнеш от главата на рибата, та чак до опашката. :'( :'(
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Aquarius в Март 23, 2009, 04:28:12 am
Последното мнение е доста крайно.Българинът е твърде интелигентен,за да му трябват такива методи.Единственият проблем е според мен е,че както показва горното мнение,мислим само в крайности.Крайно време е да се разбере от народа,че и капитализмът,и социализмът/комунизмът,са крайни форми,а има нещо умерено...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 23, 2009, 13:16:07 pm
 :D Вероятно си доста млад за да говориш за съзнание при българския народ :o
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 23, 2009, 18:39:18 pm
А вярно ли е, че в Германия се притеснявали от рухването на еврото. Като под рухване имат предвид връщане към националните валути.
Възможно ли е така да бъде изиграна Европа от Щатите и ако да, какво по-точно означава това.

Питам, защото информацията ми е от втора ръка.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 24, 2009, 07:56:20 am
Salito, вчера DOW и Co. скочиха със близо 7%. Какво правим? Нещо не се сбъднаха прогнозите. Сега какво следва?
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Salito в Март 24, 2009, 12:34:06 pm
В момента има едно корективно движение, което според дау теорията  математически като завърши ще може да се разбере, то какво коригира големят спад или част от него, съответно ще се разбере следващият спад ще бъде основен или частичен, има ключови нива които ако стигне до тях цената започва един вариант да става по възможен от друг, наистина както казва xnet_user сегашното рали много е важно.
Корекцията е основна за целия спад, може да продължава колкото си иска, но не се очаква да не прескочи 10000 като стойност, цената ще си играе с времето но не и със цената.
От 13000 до 6500 като общ спад е 6500 разлика, в момента цената е 7700 тоест 1200 корекция на 6500 движение тоест няма една пета, по елиот школата трябва да стане цената към 11500 за да коригира 68% от движението, по корективната школа (на която съм привърженик в момента ) корекцията няма да е в повече от 20% тоест още малко й остава максимум 8200, но когато завърши първата корекция А вълна може да се каже за времето, аз мисля че А вълната свършва скоро и ще следват В  и  С  корекции които ще бъдат като в картина която съм прикачил в предишен пост, тоест няма да мине цената 8200-8300.
А що касае прогнозите, те за мое голямо учудване всички станаха, без последната с фалирането на банките, въпреки многото брой банки които фалираха, ама малки, аз очаквах големи банки да паднат, но все пак има още 10 дена за да удържи пазара на този вариант, ако не стане, значи сценария на колегите е по възможен, тоест чак към средата на лятото ще дойде големият спад.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 24, 2009, 13:25:09 pm
Не смятате ли, че обезценяването на валутите в световен мащаб и инфлацията ще окажат влияния, аз мисля, че с нея се опитват да влияят на кризата.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 26, 2009, 16:23:57 pm
Първото на което попаднах относно РИСКОВЕТЕ ПРЕД ВАЛУТНИЯ БОРД беше една статия от 05.01 тази година.

http://www.forumat-bg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=70&Itemid=65
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: xnet_user в Март 28, 2009, 01:08:56 am
Salito, вчера DOW и Co. скочиха със близо 7%. Какво правим? Нещо не се сбъднаха прогнозите. Сега какво следва?
Салито даде точни прогнози, ралито свърши...
В края на април ще излезе доклада на регулаторите за състоянието на банките...
Все повече срещам мнения, че юни ще е последното дъно...

Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: buden в Март 28, 2009, 02:49:41 am
Говорете малко по-ясно и за нас простосмъртните, че това икономиката е най-шибаната наука.

Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Eon в Март 28, 2009, 07:44:37 am
Е то е ясно, че ще е последното дъно тази година ама на какво?

На DOW, на S&P, на SOFIX, дъно(пик) на безработица, на бюджетен дефицит... дъна бол, кой каквото си избере.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: wekadion в Март 28, 2009, 12:39:50 pm
http://www.inline.ru/krizis.asp  предполагам това ще ти даде отговор в продължението на статията  :-[
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: moisseus в Март 28, 2009, 17:15:59 pm
Става въпрос за Чешката република. Чехите свалиха правитеството си!
Защото не се е справило с кризата, и то забележете, от кога има криза и колко време е дал чехът на правителството си да се справи с нея!!!
Е, то не успяло, и те го свалили!  Браво!!!
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 02, 2009, 21:20:02 pm
По време на криза "оцеляваме"(казано по светски) :)

Трябва да крадем, да мамим, да правим дребни мошенничества, да въртим далавери и да мааме врътки.
Също така трябва да се скатаваме, да играем много роли и да се правим на раболепни.

Важно е да се помни, че не бива да стоим като истукани срещу кризата! Не трябва да се показват реалните ни притежания, защото така ще ни забележат.Трябва да мизерстваме пред хората и да се правим на онеправдани.Най-добре е това да става като рутинна роля, служеща за чадър на далавера или врътка.

Важно е също така, да пазим имиджа си чрез лавиране, манипулации, клюкарстване, лъжествидетелстване, клеветене и сплетничене.Ако имиджа се наруши, това ще смъкне цялостната успеваемост на антикризисната програма :) Важно е и да се изразяваме в духа на последното изречение.


Така ще оцелеем не една, ами 10 кризи :) И това е, което западнякът не го може, щото е прост.
Затова гражданите ни не са граждани, полицаите ни не са полицаи, политиците ни не са политици, икономиката ни не е икономика, мутрите ни не са мафиоти, масоните ни не са масони и тайните ни общества не са общества.

Този "български вирус" е онова, което всъщност ни съхранява от толкова стотици години. И той, парадоксално, е роден от нещо много мъдро в същността си и може би това е, което придава магнетизма на гена ни.

Този поуст е съвсем сериозен.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Mirotvorec в Април 04, 2009, 14:12:37 pm
Склонен съм да подкрепя сериозността на горното мнение. Подобни мисли имах през далечната 1996-97 год., а сега съм убеден в този "български вирус", защото без него отдавна да ни нямаше. Има моменти, когато изпадам в някаква странна радост като си помисля, че пак ще объркаме нечии сметки с поредното ни оцеляване.
Привърженик съм обаче на едно малко по-друго поведение от изброените по-горе, които са характерни за повечето хора, а това е естественото поведение. Бъди себе си, винаги и навсякъде, радвай се на себе си такъв, какъвто си, работи си работата с мерак, а не по задължение и единственото условие е да не се страхуваш от въпросната поредна криза.
Криза ли имало? Че то комай от 50 год. ний не сме излизали от нея.  ;D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 04, 2009, 17:15:24 pm
Именно! Българинът не ги мисли тези неща."Българския вирус" означава тези неща да ти идва тестествено и това е да най-природното ти поведение.Без лоша мисъл, корист или без да планираш да вършиш тези "злини"(според моралния релативизъм), те просот да се случват без ад искаш по такъв начин, че пак да минеш между капките  :P

И защото не сме излизали от криза още от турско време, най-тъпото нещо е да плашиш българина с криза или със закон  ;D
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: %00 в Април 05, 2009, 06:28:04 am
Всеки избира Пътя, по който да тръгне.
Т.нар. "криза", придобила ужасяваща егрегорна сила благодарение на изключително добър PR :), е преди всичко предизвикателство.
Предизвикателство в духовен, както и в материален аспект.
В материален аспект се налага да се преструктурираме, да потърсим нови поприща, да се справяме с все по-свирепа конкуренция ( а това поставя особени духовни предизвикателства, изпитвайки по-изконните ни ценности ), да сме далеч по-гъвкави и адаптивни ( можете ли да си отглеждате храна сами, ако ви се наложи? Ако не можете защо пък да не се научите. Просто пример ).
В духовен аспект се разгръща преди всичко възможността да се откъснем от материализма и привързаностите, да потърсим смисъла от случващото се, да се вгледаме по-дълбого в сърцата на душите си.

Въпрос на Избори. Не политически.
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 05, 2009, 08:40:26 am
В материален аспект се налага да се преструктурираме, да потърсим нови поприща, да се справяме с все по-свирепа конкуренция ... да сме далеч по-гъвкави и адаптивни.
В духовен аспект се разгръща преди всичко възможността да се откъснем от материализма и привързаностите, да потърсим смисъла от случващото се, да се вгледаме по-дълбого в сърцата на душите си...

...и да се възползваме от видяното."

Мдааа, харесва ми :) Това е тъкмо като за пред по-широка публика ;)
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 08, 2009, 13:23:36 pm
Бтв, вчера(на 7 април) четох във вестних "Дневник", че МВФ лансира възможността за въвеждане на еврото в Източан Европа като най-доброто решение за излизане от кризата и следваше дебилна аргументация.

Май вече ще се готвим да забравяме лева.В САЩ ще забравят долара и остава да се сбъднат прогнозите за обединяване на "презокеанските търговски съюзи" в едно тяло...
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: insomnia1304 в Юни 03, 2009, 07:10:17 am
Как богатството създава бедността в света
Майкъл ПАРЕНТИ

Наложително е да обясним как увеличаването на корпоративните инвестиции, чуждестранната “помощ” и заемите за бедните страни през последния половин век драматично увеличиха и бедността в целия свят. Броят на хората, живеещи в бедност, се увеличава с много по-бързи темпове от населението на света. Как да разбираме този странен факт?
През последния половин век промишлеността и банките на САЩ (и други чуждестранни корпорации) направиха огромни инвестиции в по-бедни райони на Азия, Африка и Латинска Америка, известни под общото название “третия свят”. Транснационалните корпорации са привлечени от богатите природни ресурси, големите печалби от нископлатения труд и почти пълната липса на данъци, закони за защита на околната среда, социална защита на работниците и ниските разходи за охрана.

Правителството на САЩ субсидира това “бягство на капитала”, като дарява корпорациите с намаляване на данъците върху инвестициите им в чужбина – и дори изплаща някои от разходите, свързани с преместването на бизнеса им – предизвиквайки гнева на американските профсъюзи, чиито членове безпомощно наблюдават как работните места се изпаряват пред очите им.
Транснационалните корпорации убиват местните предприятия в Третия свят и превземат пазарите им. Американските аграрни картели – щедро субсидирани от данъкоплатците на САЩ – стоварват свръхпроизводството си в други страни, на ниски цени. Те поставят на колене местните производители на земеделски продукти.
Както описва Кристъфър Кук в книгата си “Храна за една мъртва планета”, тези картели отнемат най-плодородните земни парцели в страните заради производство на експортни търговски производства, а еднообразните култури изискват огромни количества пестициди. Така все по-малко и по-малко земя остава за стотиците местни видове естествено отглеждани храни, с които живее населението.
Като изместват местното населенио от земите им и го лишава от възможността да се самоиздържа, корпорациите формират пазари на работна ръка, гъмжащи от отчаяни хора, насилствено “избрали” бедните бидонвилите на градовете, робуващи (ако случайно намерят работа) срещу мизерно заплащане и често в нарушение на местните закони за минимална надница.
В Хаити например корпоративните гиганти “Дисни”, “Уол-Март” и “Дж. С. Пени” плащат 11 цента на час на местните работници. Съединените щати е една от малкото страни, които отказаха да подпишат международната конвенция за отмяна на детския труд и робския, насилствен труд. Тази позиция се корени в практиките на корпорациите на САЩ по целия Трети свят и в самите щати – практика, където богатството идва след жестока експлоатация на детски труд. В тези страни нивото на наранявания и смърт сред работещи деца на възраст 12 години е изключително високо – при това тези беззащитни деца-роби получават почти винаги по-малко и от минималната надница.
Спестяванията на големия бизнес от евтина работна ръка в чужбина не се компенсира от по-ниски цени за клиентите им в САЩ и другаде. Корпорациите не организират производство в далечни страни, за да дадат възможност на клиентите им в Съединените щати да спестяват пари. Както винаги, целта е да си осигурят максимална печалба за минимално време.
През 1990 г. фактическата стойност на обувките, изработени от индонезийските деца, работещи по дванадесет часа на ден за 13 цента на час, е само 2.60 долара, но същите тези обувки все още се продават в Съединените щати по 100 долара чифта.
“Помощта” на САЩ обикновено работи ръка за ръка с инвестициите на транснационалните корпорации. Тя субсидира изграждането на инфраструктурата, нужна на същите тези корпорации в съответната страна: пристанища, магистрали и рафинерии.
Освен това САЩ дават помощи на правителствата на страните от Третия свят на базата на определени условия. Тази помощ например трябва да се харчи за продукти на САЩ, от получаващите помощта страни се изисква да дават инвеститорски преференции на корпорациите на САЩ, и така тръгва процес на изместване на търсенето на месни продукти и стоки в интерес на вносните такива. Тоест, създава още по-голяма зависимост и глад сред местното население и се увеличава външният дълг на страната.
Голяма част от “помощта” отива право в личните сметки на корумпирани правителствени лица в съответните страни.
“Помощ” идва и от други източници. През 1944 г. на една конференция в Бретън УУД бе създадена Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ). Степента на въздействие върху крайното решение и в двете организации се определя от размера на финансовия принос на страната-член. Съединените щати – като най-голям “донор” – имат доминиращ глас, следвани от Германия, Япония, Франция и Англия.
МВФ действа чрез тайни споразумения с избрана група банкери и представители на финансовите министерства на богатите страни.
Предполага се, че Световната банка и МВФ трябва да подпомагат развитието на бедните страни. В действителност обаче се случва друго нещо.
Дадена бедна страна взема заем от Световната банка, за да изгради някакъв клон на икономиката си. Но ако не успее да изплати огромната лихва поради намаляване на експорта или по някаква друга причина, тя е длъжна да направи нов заем – този път от МВФ.
Но МВФ налага т.нар. “структурна реформа”, която изисква от задлъжнелите страни да освободят “временно” от данъци транснационалните корпорации, да намалят законово надниците и да не се опитват да защитават местните производства от чуждия внос и евентуално поглъщане от външни компании.
Върху задлъжнелите страни се упражнява натиск да приватизират икономиките си, да разпродават на скандално ниски цени държавните мини, железопътен транспорт и обществените услуги на частни корпорации.
Правителствата на задлъжнелите страни са принудени да предадат горите си за чудовищно цялостно изсичане, а земите си – за изтегляне на наличните там подземни богатства чрез методи, унищожаващи невъзвратимо околната среда.
От страните-длъжници се изисква освен това да намалят държавните субсидии за здравеопазване, образование, транспорт и храна – да харчат по-малко за народите си, за да имат повече пари, с които да посрещат плащанията по дълга си. Принудени да отглеждат земеделски продукти с търговска цел за експорт, тези страни са все по-малко способни да изхранват народите си.
Ето как в страните от Третия свят реалните надници се сринаха, а националният дълг нарасна до точка, в която плащанията по него поглъщат почти изцяло експортните постъпления на страните. Така се получава вторично, допълнително обедняване – страната-длъжник е още по-малко способна да осигури задоволяване на основните нужди на населението си.
“Тайната” на обедняването независимо от инвестициите и чуждите помощи с различен произход, е разкрита и обяснена. Всъщност няма никаква тайна, ако човек не обръща внимание на целенасочените манипулативни мистификации.
- Защо бедността се задълбочи, когато чуждестранните помощи, заеми и инвестиции за бедните страни се увеличиха?
- Заемите, инвестициите и помощите не са предназначени да се борят с бедността, а да увеличат богатството на транснационалните корпорации за сметка на местните населения.
Свидетели сме на стройна система за източване на средства от трудещото се мнозинство в интерес на богатото малцинство.
Някои либерални критици, неспособни на ясна, критична мисъл, заключават, че т.нар. “структурни реформи” на МВФ и Световната банка “не работят”; че крайният резултат е отрицателен – по-ниска степен на самозадоволяване и по-голяма бедност в съответните страни. И се чудят защо тогава богатите членове на двете организации продължават да финансират МВФ и Световната банка. Нима политическите лидери на тези богати страни са по-малко интелигентни от тези разтревожени критици, които неуморно им посочват, че финансовата им политика е с обратно въздействие?
Не, глупави и ограничени са критиците, не западните политически лидери и инвеститори, които притежават огромна част от света и се опиват от огромните богатства на тяхно разположение и от постигнатия успех на разработената от тях забележителна система на източване. Те подкрепят програмите си за помощи и заеми именно защото тези програми работят отлично. Да, наистина – но за кого?
Cui bono?
Целта зад техните инвестиции – заеми – програми за помощи – не е повишаване на благосъстоянието на широките маси в тези страни. Това няма нищо общо с основния бизнес на създадените и поддържани от тях Световна банка и МВФ, чиято цел е да служат на интересите на глобалното натрупване на капитала, да присвояват земите и местните икономики на народите от Третия свят, да превземат пазарите им, да намалят надниците им и ги превърнат в роби, да ги обременят с огромни дългове, да приватизират обществени услуги и да попречат на тези народи да се превърнат един ден в търговски конкуренти, като целенасочено ги лишават от всички възможности за нормално развитие.
Предвид на изброеното в горния пасаж, инвестициите, чуждестранните заеми и структурните реформи работят наистина превъзходно.
Истински странното е защо някои хора отхвърлят такъв един анализ със странното обвинение за някакво си “конспиративно” въображение. Защо тези хора се отнасят толкова скептично към твърдението, че управниците на САЩ напълно съзнателно и целенасочено провеждат точно такава чудовищно жестока политика в страните от Третия свят – потискане на надниците, отстраняване на защитата на околната среда, унищожаване на обществения сектор и услуги за хората? Та тези същите управници провеждат същата политика и тук – в собствената си страна!
Не е ли време въпросните либерални критици да престанат да мислят, че владетелите на такава огромна част от света – и които желаят да го превземат изцяло! – са “некомпетентни”, “заблудени” или “неспособни да видят неочакваните последствия от политиката си”? Не си много умен, ако смяташ, че враговете ти са по-малко умни от тебе.
Те знаят къде са техните интереси – същото сме длъжни да разберем и ние.
http://angeligdb.wordpress.com/news/%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BB%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D0%BC/
Титла: Re:Какво правим по време на криза
Публикувано от: Гален в Юли 31, 2009, 10:05:22 am
Моите съболезнования за тези, които са се закачили на "кукичката"/вземане на кредит/ на мошениците банкери и сигурно повечето, да не кажа всички, сега се намират в много лошо финансово състояние предвид положението/кризата/...!
Те са в много по-лошо положение от тези без кредит.

Бъдете поне единни в борбата, ако сте решили да поразхлабите примката, която ви задушава и вече сте започнали да приритвате! Знаете приказката за пръчките...

Това е можеби опората на която можете да стъпите за глътка въздух...:

ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ОБЩЕСТВЕНА САМОЗАЩИТА – ЕДНО

Актуално:
http://oos-edno.org/#document

Документ:
http://nabb-bg.com/images/docs/uvedomlenie_banki.pdf