Форум за конспирации, уфология и мистика.
Наука и Технологии => Tехнологии => Темата е започната от: Alien в Декември 16, 2005, 13:50:34 pm
-
Dnes +
“Стандартните методи за намиране и идентифициране на образци ДНК отнемат твърде много време. Нашият метод е точен, бърз и относително прост. Той може да се използва както за намиране на определени последователности в ДНК, така и за разкриването на генетични дефекти и мутации”, казва ръководителят на изследователският екип, д-р Джеф Вонг.
(http://www.dnesplus.com/photos/ph106119.jpg)
За търсенето в новият метод се използва необичайна смес от органични и неорганични компоненти. Като сензори се използват квантови точки, които представляват полупроводникови кристали с размер от няколко нанометра. За никого не е новина, че полупроводниците са в основата на всички електронни устройства в наше време. Напоследък обаче, те все по-често се използват и в биологичните изследвания.
В основата на новия метод е залегнала способността на квантовите точки да предават енергия. При осветяване с лазер, квантовата точка предава енергия до най-близката молекула. Тя от своя страна флуорисцира и по този начин става видима под микроскоп. Само квантовите точки обаче не могат да идентифицират ДНК. За тази цел се използват две биосонди, представляващи синтетични ДНК.
(http://www.dnesplus.com/photos/ph106117.jpg)
Към една от тези сонди се “привързва” молекула Cy5, която започва да свети, когато получи порция енергия. Втората биосонда е свързана с молекула битоин, която “умее” да “залепва” към повърхността на квантова точка. След като открият търсената ДНК-последователност, двете сонди се присъединяват към ДНК, образувайки нещо като “молекулярен сандвич”, който пък се “залепя” за квантовата точка. Когато цялото съединение се освети с лазер, квантовата точка предава енергия на молекулата Cy5, която започва да флуорисцира и осветява търсената ДНК. Ако търсената последователност липсва в ДНК компонентите на сместа не се съединяват и липсва светенето.
За проверка на новия метод учените са изследвали образци ДНК, взети от пациенти, болни от рак. Открити са ДНК-последователностите, отговорни за раковите мутации. Възможно е новият метод да се използва за превантивно лечение на хора, при които се срещат тези генетични ракови последователности.