Форум за конспирации, уфология и мистика.

Духовно => Религия => Темата е започната от: firma в Януари 04, 2006, 11:08:07 am

Титла: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: firma в Януари 04, 2006, 11:08:07 am
Чудесата на Антихриста, които ще имат неотразимо въздействие върху хората, не ще бъдат някаква палячовщина. В Апокалипсиса се разказва за едно от тези чудеса, а именно за внезапното изцеляване на смъртоносно ранената глава на Антихриста или звяра, както е наречен там. Предава се впечатлението от това чудо: "Тогава се почуди цялата земя и тръгна подир звяра; и се поклониха на змея, който бе дал власт на звяра" (Откр. 13:3).

Някои учени смятат, че хипнотичното лечение е абсолютно безвредно и напълно естествено явление. Според тях прочутите сензитиви, екстрасенси, псиенергисти са изключително силни универсални хипнотизатори - като много добри специалисти в областта на биоенергетиката майсторски въздействат върху всички енергонива и по всички енергоканали и по този начин неопровержимо доказват съществуването на обективни биоенергетични закони. В една от публикациите на тази тема във вестник "Аргументы и факты" четем: "Съществува пронизващата живота на всяко живо същество способност да се извлича от околната среда, да се натрупва и използва за собствени цели част от енергията, с която е изпълнено световното пространство." Това разбиране за вътрешната природа на хипнозата и на хипнотичните способности, както и самата наукообразна терминология на биоенергетиците, напълно съответства на окултния светоглед и на магическите учения на съвремието, крайната цел на които е да бъде приобщена душата към света на падналите, отхвърлените духове и да бъде запратена в обителта на вечната смърт.
Нека преотстъпим думата на един друг популярен "лечител" - Алан Чумак: "Аз чувам глас. Както искате, така го разбирайте. Обикновено "сеансите на връзка", както ги наричам, стават през нощта, от единадесет през нощта до четири на сутринта. Аз седя, а гласът ми разказва за метода на лечението, за енергията и за много други неща. Гласът е вътре в мен. Аз виждам картинки. Ясновидство, ясночуване. Видеокасетата, магнитофонната лента или водата носят в себе си заряд от моята енергия. Аз мога да пренеса в предмет моето състояние и там да родя тази енергия, която помага на хората. Аз съм дотолкова силен, че няма хора, които да не ми се поддадат. Мога така да ги "натисна", че да изгубят съзнание."
Пред нас се разкрива вътрешният свят на горделивия магьосник - ултрасъвременния чародей, - за който са изцяло чужди каквито и да е благодатни дарования, който е станал жертва на собствения си неудържим егоцентризъм и е встъпил в пряко общение с бесовете. Твърдият, "стоманен" дух на сатанинската гордост - присъщ на всички, без изключение сатанисти - се проявява буквално във всяка дума. Колко много се различава тази напрегната, мрачна, сякаш пресована в напрегнат блок сатанинска духовност от мекия, светлия, благодатния дух на смиреномъдрите подвижници и чудотворци на Светата Православна църква!
В частност чудотворството и лекуването на болести са особен дар на Божията благодат. Това е голяма награда за непрекъснатия, многотруден, аскетичен подвиг на изключително напрегнатата, непримирима борба с греховните страсти. Може ли да бъде удостоен с дара на изцелението човек на порока и греха, онзи, който не само че няма ни най-малко понятие за християнското подвижничество, но дори не е доближил църковната ограда?

Могат да ни възразят: "И все пак успехите на хипнотичното лечение са всеизвестни!" Отците на църквата, които навремето са отговаряли на подобни възражения, ни учат: "Нека бъдем болни, по-добре е да си останем така, отколкото, за да се освободим от болестта, да изпаднем в нечестие. Ако демонът лекува, той повече вреди, отколкото носи полза. Ще достави полза на тялото, което не след дълго непременно ще умре и ще изгние, а ще навреди на безсмъртната душа. Ако понякога, по Божие допущение, демоните изцеляват (чрез заклинание), това изцеление се случва, за да бъдат изпитани верните, и не защото Бог не ги познава, а за да се научат да не приемат от демоните дори изцеление.

Както търговците на роби: като предлагат на малките деца сладки, плодове и разни такива неща, често ги хващат с тези примамки и ги лишават от свобода и дори от самия живот, така и чародеите, като обещават да излекуват болестта, лишават човека от спасението на душата." (св. Йоан Златоуст)

Жизнено важно е да се знае, че един от най-ярките признаци за наближаващия край на света е засилващата се активност на падналите отхвърлени духове, които жадуват да приобщят всички към сатанизма и навеки да погубят цялото човечество. Телевизионната хипноза далеч не е единственото, но е доста ефективно средство за постигането на тази цел. Като установява контакт с хипнотизатора и като следва неговите внушения, човек - волно или неволно, съзнателно или подсъзнателно - се отрича от Христа и принася мислена жертва на бесовете. По този начин той получава демоническо посвещаване, с други думи, встъпва в техния невидим свят и установява здрава двустранна връзка със силите на мрака. Такова едно общуване с бесовете често води до състояние на неразкаяност, нерядко и до изключително тежкия и непростим грях на самоубийството и завършва с необратима духовна катастрофа - затваряне на погиналата душа във вечните тъмници на ада.

Ако знаехме колко неизмеримо важни са за нашето душевно-телесно изцеление и следващото обновление редовната изповед и причастяването със Светите Христови тайни! Дай, Боже, всичките съвременни маловерци да се възкачат колкото се може по-бързо до това спасително ниво на битието и да пристъпят към покаен подвиг - да започнат активен литургичен живот - залог за духовно-нравственото преображение и Вечното Спасение.

Вестник "Царкоунае слово", Беларус, 1993 г. № 8-9
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 04, 2006, 18:36:39 pm
Малеее,тоя материал е само за ФЪН.
Два коментара:
1.Как ще различиш дали лечението идва от Бог или от Лукавия?А?
2.Докато се молиш си в състояние на хипноза
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Mirotvorec в Януари 04, 2006, 21:41:41 pm
За мен верният отговор е твоята т.2 - когато сам достигаш до такова състояние чрез молитва, медитация, а не някой друг да те вкарва в ...не се знае какви състояния.
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Януари 05, 2006, 11:39:50 am
Състоянието е транс. Няма абсолютно никакво значение дали сам се вкарваш или някой друг(всъщност има-с друг е по-лесно). В повърхностните нива на този транс изпадаме почти непрекъснато-когато четем книга,гледаме телевизия,вървим  или просто се концентрираме по-силно върху нещо.Оттам нататък просто трябва да се задълбочи и си имаме пълна хипноза
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Niya в Юни 19, 2006, 04:06:21 am
Хипнозата като феномен
Хипнозата обикновено се разделя на три или четири фази:
1.  индукция на хипнотичния сън,
2.  експерименти в хипнотично състояние,
3.  събуждане от хипнозата и
4.  евентуално изпълнение на постхипнотични заповеди.
Индукцията на хипнотичния сън в повечето случаи про­тича чрез вербална сугестия на умора и сънливост. Често тези сугестии се подкрепят от призоваването на погледа в някакъв блестящ предмет, в железен гвоздей, в цветни плоскости, спирали и други подобни. Продължителността на тази първа фаза е различна и зависи от хората, с кои­то се прави опитът, и от това дали въпросната хипноза е първата в Живота им. След като веднъж е постигнато състояние на дълбока хипноза, после повтарянето на индукцията често пъти трае по-малко от минута. Затова пък индукцията при първата хипноза може да отнеме цели петнайсет минути. Постигне ли се хипнотичното състо­яние, човекът, върху когото се упражнява опитът, изпъл­нява всяка, внушена му от хипнотизатора заповед. А хипнотизаторът може да предизвика у хипнотизирания какви­то си пожелае халюцинации. Няколко примера. Ако хипно­тизаторът внушава че е непоносимо студено, хипнотизираният започва да трепери от студ с цялото си тяло. Ако след това хипнотизаторът каже, че става все по-топло и дори горещо, хипнотизираният започва така да се поти, че чак по челото му потичат капки пот. Чрез проста сугестия части от тялото могат да бъдат накарани да се вце­пенят, да останат без сила, да изгубят всякаква чувстви­телност.
Още по-голямо удивление се предизвиква у наблюдаващия, когато хипнотизаторът накара хипнотизирания да си от­вори очите. Това обаче не прекъсва хипнозата и не й пов­лиява по никакъв начин. Хипнотизираният може да вижда само онова, което се иска от него да вижда. Възможно с той да бъде накаран да Вижда безлюдна гора, макар че се на­мира сред пълна с хора зала, при това широко отворил очи Няма граници пред хипнотичния експеримент и всеки кой то е бил на някое представление с хипнотизатори, знае многообразието от Възможности.
В допълнение трябва да споменем още два психологични експеримента: Ако в ръката на човека, с когото се експериментира, се постави монета и му се внуши, че тя е горещо желязо, не след дълго на дланта му се появява мехур от изгоряло. Ако на диабетик, привикнал към инсулинови инжекции, в състояние на хипноза му се инжектира някакъв съвсем невинен разтвор от готварска сол с внушението, че това е инсулин, нивото на кръвната му захар ще спадне за обичайното време до същата стойност, до която би спад­нало и при приемането на инсулинова инжекция. С тези два примера вече навлизаме в темата за терапевтичните възможности, с чиито предимства и недостатъци ще се зани­маем по-късно.
Тук само накратко ще обясним понятието „постхипноза". Възможно е дадено, направено по време на хипнозата внушение да се остави да действа и след събуждането или пък, докато трае хипнозата, дадена заповед да се свърже с определен сигнал, който се дава едва след хипнозата, в буд­но състояние. По този начин всички феномени на хипноза­та могат да бъдат предизвикани и в будно състояние, ако те са зададени по време на хипноза и са свързани с опреде­лен сигнал. Ето няколко прости примера за постхипноза и сигнална хипноза:
По време на хипноза се внушава, че дясната ръка е изт­ръпнала и не може да се движи. Едновременно с това се вну­шава на хипнотизирания, че може отново да задвижи ръката си, когато чуе трикратно пляскане с ръце. После хипнотизираният се събужда. Въпреки че сега е напълно буден, той не може да движи дясната си ръка. От този плен мо­же да го освободи само уговореното пляскане три пъти с ръце.
Друг пример за по-сложна постхипнотична сугестия е следният: „Когато ви събудя, ще се чувствате напълно отпочинал и бодър. Ще бъдете съвсем буден. В момента, в който видите, че паля цигара, ще чуете, че на вратата се чука. Ще отидете до вратата, ще я отборите и за ваша огромна изненада ще установите, че пред вратата стои дя­до Коледа с един ангел. Ще ви се стори много странно, за­щото е лято. Ще предположите, че някой се е маскирал, за да си направи шега с вас. Затова ще хванете дядо Коледа за брадата и ще я дръпнете, за да проверите дали е истинска. Това, което още ще направите е, да установите с почуда, че и той, и ангелът са съвсем истински. Ще можете да говорите с него и той ще ви даде подарък. След малко дядо Коледа и ангелът ще излязат от стаята. Сега ще ви събудя и всичко ще се развие така, както ви казах. Само че в будно състояние вие вече няма да си спомняте за това, за което говорихме досега."
Сега хипнотизаторът може да събуди хипнотизирания и той няма да помни нищо. Но когато след известно време хипнотизаторът си запали цигара, внушената на хипнотизирания история ще протече с всички подробности така, както е разказана по-горе, макар че в действителност не се вижда и не се чува нищо.
Описаната сугестия е много сложна, защото съдържа както акустични (чукане на вратата, говорене), оптически (дядо Коледа, ангел, подарък), така и тактилни (докосване, брада) халюцинации. Към тях се добавят и внушено съмне­ние и критика към случващото се, които се елиминират чрез опит („... Ще предположите, че някой се е маскирал, за да си направи шега с вас"!).
Друго важно явление може да се наблюдава най-често при постхипнотична сугестия – тенденцията към рацио­нализация. Всяка „посята" по време на хипноза задача, се изпълнява и след хипнозата, в будно състояние. Човекът, с когото се експериментира, прави нещо, защото трябва да го направи. Самият той обаче не знае защо. А ако за­дачата е нелогична, подложеният на опит човек с удивление ще наблюдава собствените си действия, докато я из­пълнява.
У хората е дълбоко вкоренено мнението, че всичко, ко­ето вършат, го вършат, понеже сами са решили така. По тази причина на въпроса, защо прави точно това или оно­ва, а не нещо друго, никой хипнотизирай не би се сетил, че просто изпълнява заповед. Напротив, той с всички сили ще се опита да намери правдоподобна и убедителна „причина", поради която напълно доброволно е извършил въпросното действие.
Един модел на хипнозата
Какво е значението на тези феномени за по-нататъш­ните ни разсъждения, тепърва ще изясняваме по-подробно. Преди това обаче нека се опитаме да обясним, какво, всъщ­ност, е хипнозата и как се случват тези понякога неверо­ятни явления. В науката няма общовалидна теория за хип­нозата, а и аз нямам намерение да увеличавам дори само с една многочисления им брой. По-скоро няколко образни при­мера биха ни помогнали да разберем процеса на хипнозата.
Да си представим, че седим в театър. Представление­то още не е започнало и затова се забавляваме да наблюда­ваме какво става около нас. Вниманието ни още не е насо­чено към нещо определено, така че можем да възприемем най-разнообразни впечатления. Множеството хора, как е обзаведен театърът, как са облечени седящите около нас... Хвърляме поглед в програмата; същевременно чуваме, че настройват инструментите. Знаем, че е събота вечер и че утре е неделя и можем да спим до късно. Може би след представлението ще идем да хапнем някъде. Цял куп мисли, наблюдения, впечатления.
Светлината помръква, завесата се вдига, пиесата започва, действието ни грабва. Току-що блуждало насам-натам, вниманието все повече се концентрира върху действието на сцената и всичко наоколо ни става напълно безразлично и маловажно. Докато страдаме и се надяваме заедно с героите на сцената, преставаме да мислим за неделята и за ресто­ранта след представлението. Буквално забравяме, че около нас има и други хора; за известно време дори забравяме, че се намираме в театър. Едва когато завесата падне и свет­нат лампите в залата, отново се озоваваме „тук и сега".
Това, което се случва в подобна ситуация, е просто концентриране на съзнанието върху нещо конкретно. При концентрацията съзнанието се стеснява до предмета на инте­реса, като всичко останало изчезва едновременно и от съз­нанието, и от възприятието (свиване на външните дразнители). Този процес се извършва ежедневно и протича непре­къснато с различна сила. Всички познават феномена, при който човек чете интересна книга и не чува, когато го ви­кат или му говорят. Същият ефект използваме, когато искаме да отвлечем вниманието на дете, което се е ударило и плаче. Просто му показваме нещо интересно. То буквал­но за секунди забравя болката, защото болката излиза от зоната на възприятието му.
Във всички тези примери се случва едно и също - съзна­нието се стеснява до една точка. Това стесняване на съз­нанието би могло да се сравни със светлинен източник, кой­то осветява сравнително голяма площ през разсейвателна леща. Ако обаче заменим разсейвателната леща със събира­телна леща, светлината се концентрира и един все по-стес­няващ се сноп осветява като с електрическо фенерче съв­сем малка точка, докато останалата част от пространс­твото потъва в мрак. Интензивността на светлината 8 тази единствена точка е несравнимо по-голяма от преди при разсеяното осветление. Сборната светлина не само осветява точката прекомерно силно, но може дори да пробие дупка и така да постигне ново измерение в дълбочина (сравни с лупата и с лазерния лъч).
В нашето сравнение светлината е съзнанието. През де­ня съзнанието ни прилича на разсеяната светлина. Когато се концентрираме, то се събира и „осветява" дадена точка прекалено ясно. При това може да се случи нашето съзна­ние да проникне един слой по-навътре и да навлезе в ново, несъзнавано преди измерение. Този пробив на ново ниво е повратната точка, в която първоначалното стесняване на съзнанието се трансформира в разширяване на съзнанието.
Хората от всички  времена са се опитвали да се научат да предизвикват този процес по желание - както у себе си, така и у другите. Затова са разбили различни техники: уп­ражнения за концентрация и медитация, хипноза, автогенен тренинг, постепенна активна хипноза, биологична обратна връзка и т. н. Затова хипнозата е само една от възможните техники да се открие достъп до несъзнателно ниво на психиката.
Освен всичко, на това ниво на подсъзнателното откри­ваме всички онези „програми", които отговарят за управле­нието на автономните процеси в тялото. Никой от нас не регулира съзнателно телесната си температура, отделяне­то на хормоните, нивото на кръвната захар, ритъма на сърцето и така нататък. Тези функции се основават на програми в подсъзнанието и се контролират от тях. В със­тояние на хипноза ние внезапно получаваме достъп до една, обикновено недостъпна „програмна централа" и можем да сменяме едни програми с други. Залагането на нова програ­ма веднага се проявява чрез въздействието й.
Да си представим голям хотел, чиито стаи се озвучават с музика. Ако някой успее да проникне в помещението, къ­дето се намира музикалната уредба и смени въртящата се в момента касета с друга, това значи, че в цялата сграда веднага ще зазвучи друга музика. Нищо по-различно не се случва и при хипнозата. Ако се заложи програма „жега", ця­лото тяло започва да се поти. Програмата „Инсулинова инфекция" предизвиква спадане на кръвната захар.
Хипнотерапия
Тук възможността за терапевтично използване на хип­нозата направо се набива в очи. Теорията изхожда от това, че всеки болестен симптом се дължи на грешка в прог­рамата. В хипнозата е възможно чрез сугестия сгрешената програма да се замени с друга програма по Желание и така симптомът да изчезне. Нарочно употребявам думата „сим­птом", въпреки че на мое място хипнотерапевтът би говорил за „болест".
Точно в това обаче е слабото място на хипнотерапията. Тя, както и всички други методи на школската медици­на, предизвиква изчезването на симптомите, но това далеч не означава, че „болният човек" е излекуван. В какво се със­тои основната разлива, ще стане ясно едва в края на тази книга. Тук трябва само да се предпазим от изкусителната еуфория, с която се твърди, че в хипнозата е ключът за из­целението на болестите.
От езотерична гледна точка „лечението чрез хипноза" никога не може да бъде оправдано, защото сугестивната хипнотерапия не носи „изцеление" в истинския смисъл. Тя е в състояние да отстранява болките и симптомите и в то­ва отношение се намира на едно равнище с хирургията, нап­ример. Така, както не оспорвам успеха на операцията от апендицит, така не оспорвам и успехите на хипнотерапията. И двете могат да бъдат необходими и полезни в опре­делени случаи. Но и двата метода не се докосват до област­та на болестното състояние и затова не могат да лекуват.
От опита на хипнотерапията се развиват методите на автосугестията, положителното мислене и целенасоченото мислене. Тези системи учат, че с повторение и визуализира­не на положителни мисли човек може да лекува болести, да укрепи завинаги здравословното си състояние, да се сдобие с пари, имоти, богатство и т. н.
Един от големите пионери на автосугестията е Емил Куе от Нанси, който не е медик по образование. Неговите   учения и формули („с всеки изминат ден се чувствам все по-добре и по-добре във всяко едно отношение.") дават на­чалото на цяло едно движение в Европа, известно под име­то Куеизъм. Основната аксиома на Куе гласи, че „единстве­но въображението ни ни прави болни или здрави. Значи, ако можем да направляваме въображението си, ще сме в състо­яние да определяме дали да сме болни или здрави. Защото човек е това, което мисли." Но понеже тази основна аксиома не е вярна, не е верен и изграденият върху нея метод. Много по-вярно е: „Човек не е това, което мисли, той е то­ва, което е замислен да бъде." (Ханс Блюхер).
Куе подминава метафизичния аспект на болестта със същата самоувереност, с която прави това и съвременната медицина. И той, и медицината твърдо вярват, че е достатъчно само методите им да се разпространяват все по-широко, за да се отърве светът от болести. Подобно мислене предизвиква симпатия, но не е адекватно на проб­лема болест. Сугестиите никога не могат да лекуват, за­щото те винаги са лъжливи. Излекуване може да се получи единствено от среща с истината. Казаното важи за всич­ки сугестивни методи и системи, с които човек си въобра­зява здраве, щастие и богатство.
Не се оспорва възможността с подобни практики да се достигне обещания ефект, оспорва се обаче все по-разпрос­траняващото се мнение, че тези практики съвпадат с езотеричните учения. Едно действие далеч не може да бъде оправдано, само защото е ефикасно.
Изводи
Значението на хипнозата не е в нейното приложение: нито в терапевтичното, нито в експерименталното. За тръгналия по пътя на езотериката тя е по-скоро опасна, защото съдържа силен властови аспект, който противоре­чи на нашите намерения. И все пак, ако ги използваме за сравнение, внимателното разглеждане на хипнотичните фе­номени ни дават възможност да разберем някои неща.
Хипнозата не вади на показ нищо принципно ново, а просто се препокрива с действителното състояние на не­щата. Тя ни дава карикатура на действителността. А ка­рикатурите, колкото и близки до действителността да са, имат предимството, че при тях по-бързо и по-добре се вижда същественото. Така че, хипнозата ни показва отно­сителността на сетивното възприятие. Възприятията на човека зависят не толкова от външния свят, колкото от собствените му програми.

 От книгата на  Торвалд Детлефсен "Съдбата като шанс"
http://zashto-kak-podkrepata.hit.bg/knigi.htm
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Oberon в Юни 19, 2006, 12:02:05 pm
Лошото при Роберто е, че за него всичко минава през призмата на християнството...Понеже някой някъде преди време е казал, че хипнозата е антихристиянска и сега...и тн. Омръзнало ми е да водя подобни диалози, и да се опитвам да разширя кръгозора на хората. Вярата може да е градивна, а много често и деструктивна. Избора е ваш :))) И не ми казвай че това е "истинската" природа на хипнозата. Когато явление като това помага на хората да осмислят някои неща, защо да е от Антихриста ей богу....

Отците на църквата, които навремето са отговаряли на подобни възражения, ни учат: "Нека бъдем болни, по-добре е да си останем така, отколкото, за да се освободим от болестта, да изпаднем в нечестие

Айде да не си говорим за тия "отци", моля те...В една друга тема писах, как един мой бивш учител остана сам с 2те си деца, защото жена му искаше да си остане болна...и почина...

КЪДЕ ОСТАНА ЛЮБОВТА МЕЖДУ ХОРАТА??? ОМРЪЗНА МИ ДА СЛУШАМ ЗА ЛЮБОВ КЪМ БОГА !!! НЕ СИ ЛЯГАМ С БОГА ВСЯКА ВЕЧЕР, НЕ ЖИВЕЯ ЗА ДА БЪДЕ ТОЙ ЩАСТЛИВ...
ЛЮБОВТА МЕЖДУ ХОРАТА Е ПО-ВАЖНА ПО ДЯВОЛИТЕ ! ПОНЕ ЗА МЕН.
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Mirotvorec в Юни 19, 2006, 13:08:48 pm
Знаеш, че "Роберто" не пише вече във форума, защо зачекваш стари работи? Пък и не съм много убеден, че той защитава това, което на теб не ти харесва и не приемаш.
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Oberon в Юни 19, 2006, 13:29:54 pm
Ами..сега видях темата, значи за мен е нова:))) Сори за Роберто, може би малко пресилен е отговорът ми...наистина, но поне казах това което мосля!
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Юни 19, 2006, 17:44:16 pm
А материала на Ния е много готин.Дори дежурното кооличество глупости характерно за подобни материали е доста ниско тук...
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: asdfghjkl в Юни 26, 2006, 04:13:20 am
Понякога, въпреки нашите усилия, хората не желаят да разширят кръгозора си. Предпочитат да си останат в своята черупка и да си живуркат спокойно. Не визирам никой в случая, говоря по принцип.
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Юни 26, 2006, 09:41:54 am
Това,което казваш е достойно за отделна тема.Просто е по-лесно да живееш в света, който си си изградил и всяко сътрсение ти се отразява зле.
 И освен това популярно нареждане сред конспираторите е "Ти си закостенял и не приемаш новто и различното"
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: discorder в Август 18, 2006, 01:53:49 am
Моля те мисли малко преди да напишеш нещо, защото тук хората са любознателни и четат постовете. Аз лично предпочитам в изнесената информация да има някаква логическа последователност, а не такъв върл фанатизъм. Благодаря на другите потребители, които очевидно имат доста по-реална представа какво е хипноза, изменени състояния на съзнанието и пр. Мисля, че преди да пишеш такива неща трябва да си прочел поне малко по въпроса , а не да словоблудстваш на общи псевдорелигиозни основания. Благодаря.
Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: sunflower в Август 18, 2006, 14:04:31 pm
Лошото при Роберто е, че за него всичко минава през призмата на християнството...Понеже някой някъде преди време е казал, че хипнозата е антихристиянска и сега...и тн. Омръзнало ми е да водя подобни диалози, и да се опитвам да разширя кръгозора на хората. Вярата може да е градивна, а много често и деструктивна. Избора е ваш :))) И не ми казвай че това е "истинската" природа на хипнозата. Когато явление като това помага на хората да осмислят някои неща, защо да е от Антихриста ей богу....

Отците на църквата, които навремето са отговаряли на подобни възражения, ни учат: "Нека бъдем болни, по-добре е да си останем така, отколкото, за да се освободим от болестта, да изпаднем в нечестие

Айде да не си говорим за тия "отци", моля те...В една друга тема писах, как един мой бивш учител остана сам с 2те си деца, защото жена му искаше да си остане болна...и почина...

КЪДЕ ОСТАНА ЛЮБОВТА МЕЖДУ ХОРАТА??? ОМРЪЗНА МИ ДА СЛУШАМ ЗА ЛЮБОВ КЪМ БОГА !!! НЕ СИ ЛЯГАМ С БОГА ВСЯКА ВЕЧЕР, НЕ ЖИВЕЯ ЗА ДА БЪДЕ ТОЙ ЩАСТЛИВ...
ЛЮБОВТА МЕЖДУ ХОРАТА Е ПО-ВАЖНА ПО ДЯВОЛИТЕ ! ПОНЕ ЗА МЕН.

 :) :) :)Съгласна съм с теб. :),че ако хипнозата е един от пътищата и хората са го избрали-защо не.Духовните  учители ни оставят свободни в решенията си .
А според мен молитвеното състояние е по- скоро самохипноза ;)

Титла: Отг: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Август 23, 2006, 16:33:30 pm
Моля те мисли малко преди да напишеш нещо, защото тук хората са любознателни и четат постовете. Аз лично предпочитам в изнесената информация да има някаква логическа последователност, а не такъв върл фанатизъм. Благодаря на другите потребители, които очевидно имат доста по-реална представа какво е хипноза, изменени състояния на съзнанието и пр. Мисля, че преди да пишеш такива неща трябва да си прочел поне малко по въпроса , а не да словоблудстваш на общи псевдорелигиозни основания. Благодаря.
Добре че не си видял един Очакващ потребител..
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Tuki в Април 14, 2009, 21:59:58 pm
Вижте това видео. Много е интересно и смешно. ;) Хипнотизаторът внушава на хипнотизираната, че червеният цвят и всички предмети в червено не съществуват за нея и не може да ги види.  ;)

Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: pure в Април 15, 2009, 14:00:09 pm
Преди време бях чела доста по този въпрос и бях попаднала на интересно мнение , че дори и чрез хипноза , принципите , които сме си изградили , не биха се нарушили.Беше даден пример с една жена ,която накарали , при влизането на непознат в стаята да стане и да го целуне.И така непознатият мъж влезнал , мадамата станала , но припаднала , просто защото това било против принципите й.
 Мисля че хипнозата може да бъде много полезно нещо и е за много хора по света , същевременно обаче е и нещо доста опасно, тъй като не всички имаме толкова силно изградени морални ценностни(принципи).
  ///Напълно нормално е един християнин да е против хипнозата.Едва ли не отиваш при някой и му казваш - аве пич , аре бърникай ми в мозъчето , нема проблеми.Та нали точно от това требва да се пази един християнин , от лъжата и заблудата...Единствената истинност е в библията,затова се и сравнява с нея , нали все пак тя е основата на Християнството .. (и тук да вметна , по горе бях прочела стига за любовта към Бог..- не е любовта в Бог-а проблемна, а отношението на хората , ако обичаха Бога и ако имаше така наречената "любов" към Бог-а , никога нямаше да забравят Любовта към ближния! .. )///
  Ноо затова пък си имаме , самовнушението , според мен това определено е по - добрият вариант на хипнозата.  ;)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 15, 2009, 17:28:53 pm
След няколко разговори с приятели-психолози стигнах до следната информация - само 7% от хората могат да се хипнотизират, половината от останалите дори не могат да бъдат доведени до средно-дълбок транс. Едната психоложка залита и в регресии, там нещата стоят по същия начин, според нея в плитък до среден транс не може да се извади вярна информация, всичко е игра на подсъзнанието. Другият психолог се занимава с клинични случаи и твърди, че при дълбока хипноза на шизофреник при 2/3 от случаите отдолу излиза психически здрава личност, но не е възможно да бъде извадена за дълъг период от време на повърхността, болните фрагменти се намесват и спират процеса.
Също така е вярно горното мнение, че никой хипнотизиран не може да бъде накаран да направи нещо, което в будно състояние не би - морални и етични задръжки, т.е. не можеш да хипнотизираш някого да убие друг и да той да го направи (освен ако не приема това и на съзнателно ниво), или друг да се съблича при определена команда, освен ако не го приема за напълно нормални (например е нудист).
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Alien в Април 15, 2009, 19:33:51 pm
Цитат
Също така е вярно горното мнение, че никой хипнотизиран не може да бъде накаран да направи нещо, което в будно състояние не би - морални и етични задръжки, т.е. не можеш да хипнотизираш някого да убие друг и да той да го направи (освен ако не приема това и на съзнателно ниво), или друг да се съблича при определена команда, освен ако не го приема за напълно нормални (например е нудист).

Това е вярно ако говорим за класическия тип хипноза  ;) Ако става въпрос обаче за това възможно ли изобщо нещата придобиват съвсем други очертания. Все пак мозъка ни е един биологически компютър който съвсем естествено може да бъде хакван и препрограмиран по много различни начини.

http://forum.xnetbg.com/index.php?topic=4249.0
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Април 15, 2009, 22:49:37 pm
След няколко разговори с приятели-психолози стигнах до следната информация - само 7% от хората могат да се хипнотизират, половината от останалите дори не могат да бъдат доведени до средно-дълбок транс. Едната психоложка залита и в регресии, там нещата стоят по същия начин, според нея в плитък до среден транс не може да се извади вярна информация, всичко е игра на подсъзнанието. Другият психолог се занимава с клинични случаи и твърди, че при дълбока хипноза на шизофреник при 2/3 от случаите отдолу излиза психически здрава личност, но не е възможно да бъде извадена за дълъг период от време на повърхността, болните фрагменти се намесват и спират процеса.
Също така е вярно горното мнение, че никой хипнотизиран не може да бъде накаран да направи нещо, което в будно състояние не би - морални и етични задръжки, т.е. не можеш да хипнотизираш някого да убие друг и да той да го направи (освен ако не приема това и на съзнателно ниво), или друг да се съблича при определена команда, освен ако не го приема за напълно нормални (например е нудист).
Не знам с какви психолози си говорил, но всеки е податлив на хипноза,абсолютно всеки, и всекидневно влиза по няколко пъти на различни нива на дълбочина на транса.
 А при шизофрениците се оказва че хипнозата изобщо не помага за продължително възстановяване при шизофрениците и едва ли може да се говори на което и да е ниво за психически здрава личност. На практика шизофрениците са психически здрави, но със "изкривяване". Ако ти е порастнала ръка на гърба,но е напълно фиункционална ти си пак здрав.

Alien, психиката е повече от мозъка...ако ще хакваш,ще хакваш психиката,а не мозъка. По-добре е, и е по-достъпно
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 15, 2009, 23:12:32 pm
С такива с практика. Не с такива, които имат втори курс психология в университет. Освен това, смятам, че и аз казах, че не помага за дългосрочно подобрение при шизофрения. Не знам как фрагментирана психика може да се нарече здрава.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 16, 2009, 15:58:17 pm
Така е - всеки влиза в хипноза и то по много пъти на ден.Само че психолозите са говорели най-вероятно за клиничните условия - кабинет, диван, психолог и пациент.

Хипнозата не е нещо външно,а нещо, което всеки човек сам прави със себе си.Винаги сам самичък трябва да се вкараш в хипноза и целият процес при психолога представлява едно голямо надлъгване и едно овещаване с цел пациентът доброволно да предостави достъп до съзнанието си.
Трябва да се отпусне именно за да свали всички бариери и филтри и да може да допусне авторитета на хипнотизатора до себе си.

Пациентът трябва да е 100% убеден, че този хипнотизатор е много добър (а той не прави нищо, той е един лъжец).Че този хипнотизатор ще има власт над него...кажи-речи пациентът трябва да е сугестиран още с влизането си в кабинета.
Колкото по-зле е изпълнена сугестията, че хипнотизаторът има някаква власт, толкова по-плитък ще е трансът.


Затова абсолютно всеки се намира в състояние на плитък транс по много пъти на ден - било то като гледа телевизия, ако се е загледал през джама на автобуса и му се губят моменти, ако се е зачел в книга...ако говори с авторитет или подобно.
Концентрацията също е вид хипноза и транс, само че с целта да избистри един процес, за сметка на останалите(примерно).
Медитацията също е хипноза или автоугестия.


Всеки се автосугестира и хипнотизира постоянно, дори когато се надъхва, за да изпълни някакво начинание успешно.Само че всичко е различно, когато целенасочено отива на хипнотизатор - намесват се расови, социални, междучовешки филтри...възпитания, маниери и прочие и нищичко не гарантира на хипнотизатора, че ще успее да излъже този човек, че хипнотизаторът с нещо е "по-мощен" от пациента.

Всъщност пациентът сам борави със себе си.Все едно двама души да преинсталират уиндоус - двама хипнотизатора, но компютърът е пациента и просто е дал достъп до себе си и сам извършва процесите.Хипнотизаторите само му казват какво да прави.



Преди смятах, и все още смятам(но по-балансирано), че самото съществуване представлява автохипноза на първоначалното съзнание.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Tuki в Април 16, 2009, 17:57:11 pm
Затова абсолютно всеки се намира в състояние на плитък транс по много пъти на ден - било то като гледа телевизия, ако се е загледал през джама на автобуса и му се губят моменти, ако се е зачел в книга...ако говори с авторитет или подобно.

Ако говори с авторитет човек е в състояние на плитък транс?  :-\ Я го обясни по-добре това.  ???



А между самовнушение и хипноза има голяма разлика.  ;)
В повечето случаи при самовнушението не се постигат такива впечатляващи резултати, както при хипнозата. Съзнанието и критичността са преграда. Обаче, самовнушението е велика сила и чрез него може да се постигне МНОГО.  ;)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: A познай кой в Април 16, 2009, 19:01:07 pm
Всички ,които искат да научат малко за хипнозата и автохипнозата да четат тука: http://star05.net/e-books/obshtestveni.nauki/psihologia/uiliam.huit-hipnozata.moshna.programa.za.samousuvarshenstvane.pdf
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 16, 2009, 21:53:03 pm
Затова абсолютно всеки се намира в състояние на плитък транс по много пъти на ден - било то като гледа телевизия, ако се е загледал през джама на автобуса и му се губят моменти, ако се е зачел в книга...ако говори с авторитет или подобно.

Ако говори с авторитет човек е в състояние на плитък транс?  :-\ Я го обясни по-добре това.  ???

Ами това е, когато авторитет ти наложи волята си.Да кажем някой ти нареди да направиш нещо и ти не се замислиш и отиваш и го правиш.Не говорим за всички случаи, а само за онзи момент, когато авторитетът преодолява иначе съществуващи филтри и прегради, без някакво противобортво.

Наистина това по-скоро може да се нарече промивка на мозъка, но не бива да забравяме, че границите между промивка на мозъка, самовнушение и хипноза са пренебрежимо тънки и става дума за едно и също нещо в крайна сметка.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 17, 2009, 00:51:10 am
Но това не е хипноза. Причината да следваш някого е в теб, не можеш да обвиняваш някой друг, било то и авторитетен, защото "авторитетността" е нещо, което ние даваме и проектираме към други хора, също като нас. Това е съзнателно отдаване на силата, не е подсъзнателно (хипнозата работа с подсъзнанието).
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 17, 2009, 05:37:29 am
Но това не е хипноза. Причината да следваш някого е в теб, не можеш да обвиняваш някой друг, било то и авторитетен, защото "авторитетността" е нещо, което ние даваме и проектираме към други хора, също като нас. Това е съзнателно отдаване на силата, не е подсъзнателно (хипнозата работа с подсъзнанието).

Да, но принципът е същия - отдаваш авториетт на други хора.За да бъдеш вкаран в дълбок транс, единственото условие е, да отдадеш на хипнотизатора колкото се може повече авторитет и ти самия да повярваш, че ще влезеш в транс.Няма друг начин, освен механичен предполагам, чрез психотроника.

Не е хипноза, но в корена на нещата и хипнозата, и авторитета, и сугестията представлява доброволно отдаване на собстевна сила - при хипнозата е а психолога, при авторитета пак е на другото лице, а при сугестията е на себе си - тоест вдигаш си акциите :P

Работа с подсъзнанието е, да.Но не това е важното, а че само и единствено ти можеш да работиш с твоето подсъзнание, със себе си тоест.И ако отиваш при хипнотизатор, се предполага, че искаш помощ в това от друг човек.И трябва да му дадеш власт за тази цел.
Подписва се и заверен документ и хипнозата се прави пред свидетел, че няма отклонения в услугата, за която плащаш ;)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 17, 2009, 14:42:16 pm
ами изводът тогава е, че сами позволяваме да ни хипнотизират :) и в единия и в другия случай
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Април 19, 2009, 14:32:44 pm
С такива с практика. Не с такива, които имат втори курс психология в университет. Не знам как фрагментирана психика може да се нарече здрава.
Само дето това се учи втори семестър на първи курс - дисциплина Когнитивна психология :)
 При шизофрения не е задължително да има фрагментирана психика. В повечето случаи си е доста цялостна, с изградени бая сериозни комплекси от налудности. 
Иначе съм съгласен с извода....
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 19, 2009, 21:55:21 pm
Без да искам да влизам в спор, Когнитивната психология се учеше в СУ втори курс и не засягаше поставянето на диагнози, a по-скоро способността за познание. Силно се надявам да си имал предвид процесите при хипнозата, когато спомена тази дисциплина, макар да не личи от логиката и граматиката в отговора ти. А относно забележката ти, че шизофрениците са здрави хора - в СУ също има един лаф "Професорът пита: Кажете сега, колеги, защо записахте да учите психология? Студент: Защото искам да помагам и да лекувам хората. Професорът: Колега, вие явно сте се объркали, психиатрията се занимава с лечение и помощ на пациентите. Психологията обръща внимание на други области, както Ви предстои да научите, но ако и след трети курс мислите така, от сега ви казвам, че няма да завършите." Този отговор е доста разпространен и трудно може да бъде разбран от студенти като споменатия по-горе.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Април 20, 2009, 09:03:06 am
Без да искам да влизам в спор, Когнитивната психология се учеше в СУ втори курс и не засягаше поставянето на диагнози, a по-скоро способността за познание. Силно се надявам да си имал предвид процесите при хипнозата, когато спомена тази дисциплина, макар да не личи от логиката и граматиката в отговора ти.
за хипнозата и податливостта към нея става дума. Поне си успял да откриеш граматика там където аз не успявам.

А относно забележката ти, че шизофрениците са здрави хора - в СУ също има един лаф "Професорът пита: Кажете сега, колеги, защо записахте да учите психология? Студент: Защото искам да помагам и да лекувам хората. Професорът: Колега, вие явно сте се объркали, психиатрията се занимава с лечение и помощ на пациентите.
 Психологията обръща внимание на други области, както Ви предстои да научите, но ако и след трети курс мислите така, от сега ви казвам, че няма да завършите." Този отговор е доста разпространен и трудно може да бъде разбран от студенти като споменатия по-горе.
Психиатрите не ми ги хвали...в общия случай след тяхна намеса нещата не стават по-добре. За лечение на шизофренията не може да се говори. Може,ако случаят го позволява да се помогне на човека да се интегрира успешно в обществото,овладявайки налудностите си.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 20, 2009, 12:07:12 pm
Драги, аз не ти ги хваля, а подчертавам очевидната за запознатите разлика между психология и психиатрия. Но нека да не продължаваме темата в тази посока, тя е за хипнозата. Зная, че стриктно се придържаш към оффтопиците и имаш тенденцията да изказваш тежки мнения, които не водят до по-нататъшен диалог, но това е нещо, от което в след-дипломните си занимания по психология ще бъдеш излекуван. :)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Април 20, 2009, 19:04:40 pm
Именно, и основата на по-предното ми мнение беше,че повечето от хората са податливи на хипноза,а не само 8%,и че въпросните психолози с практика са забравили неща от първи-втори курс.
А природата на шизофренията можем и в друга тема да я нищим.
Колкото до офтопиците - ако са интересни,склонен съм да ги подкрепя :)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 20, 2009, 20:20:13 pm
Повечето хора са податливи на хипноза, ако не осъзнават, че са хипнотизирани.

Ако им се каже, че сега ги хипнотизират, тогава са 8%.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: ShadowOfSun в Април 20, 2009, 22:16:35 pm
Така и така тук се нищи истинската природа на хипнозата и ми е интересно дали бихме могли невероятно нагло и безочливо да кажем, че медитацията и хипнозата имат еднаква природа?

 Дали пък медитацията не е просто опит на човек да се самохипнотизира, за да стигне до по-дълбоки пластове от себе си, откъдето да работи над това "себе си"? Знаем, че възможностите и на двете са меко казано впечатляващи, а дори и "безгранични"...  8)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 20, 2009, 22:45:23 pm
Е нали и аз това казах по-горе!!!
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: ShadowOfSun в Април 20, 2009, 23:36:44 pm
Прав си. Не ти бях чел мнението...  :---

Ееее, ок. А ти имаш ли опит с медитацията или с хипнозата? За да знаем горе-долу на каква база се крепи мнението ти.

Сега се сещам, че Робърт Монро говори за фокуси на съзнанието. Може хипнозата да е едно състояние, медитацията - друго, и двете да нямат никаква връзка помежду си.

 Нали знаеш, от голяма полза е по такива форуми като дойде някой човек в тях и каже "Аз съм правил това и това, случи се онова и онова". Реален опит... и после другите "се надъхват", както и ти си писал, така че опитът да се прехвърли и на тях, досущ като 100те маймуни. 
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Спорт-Здраве4 в Април 21, 2009, 05:38:24 am
Базата ми е сравнителна.Чел съм книги за медитация, психо-работа(долнопробни), кундалини и прочие, чел съм и книги за хипноза и манипулации на хората и също така съм чел друга нехудожествена литература за по-философски въпроси, които засягат темата за съзнанието...

...и на базата на това, което съм прочел и ми се струва че съм разбрал, ако трябва да сравнявам двете неща, ми изглежда като да са деривати едон от друго.

При промяна на магнитно поле получаваш електрическо поле.При промяна на електрическо поле получаваш магнитно поле.

Защо не и при промяна степента на медитация да получиш хипноза и при промяна степента на хипнозата да получиш медитация...
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Iris в Април 21, 2009, 10:22:32 am
При хипнозата будност на съзнанието липсва. Волята на хипнотизирания се замества от тази на хипнотизатора. Дори и автохипнозата е доста различна от хипнозата, а какво остава за медитацията. Освен това внушението и самовнушението също са различни неща от хипнозата и самохипнозата. Хипнотизираният просто изпълнява заповеди. Например в клипа по-горе се заповядва на жената да не вижда червения цвят и тя изпълнява. Не че не вижда червеното, но го игнорира в съзнанието си. Интересно ще е да се направи опит: да се постави червен параван без хипнотизирания да знае какво има зад него. Възможностите са две или хипнотизирания да блокира, или просто да си измисли това, което е зад паравана (което разбира се ще е доста различно от това, което действително е там). Хипнотизираният ще каже че вижда това, което си представя, че е зад паравана, но само ако си има някаква представа или тя е достатъчно ясно формулирана.

При внушението се повлиява на съзнанието на човека отсреща, без при това да се изземва контрола над съзнанието му. Например на човек му се представя определена идея, по начин да бъде възприета и одобрена. Изборът е манипулиран, възможностите за избор са погрешно изложени, но изборът си остава в човека на който се внушава нещо. Доста реклами и политици действат по този начин. Това не е хипноза.

За медитацията има тема, а и видовете медитация и степените са толкова много и различни, че едва ли може да се говори общо. Например при медитация човек може да направи опит да осъзнае отделността на Висшето си аз от мислите, чувствата и тялото си, т.е. да изолира съзнанието си от грубия обективен свят, което автоматично води до получаване на впечатления от по-висшите светове. При друга медитация медитиращият може да се концентрира върху даден въпрос (философски, научен или какъвто и да е) и да получи идеи, свързана с него, които водят до осветляването и разбирането му. Умът при всичко това участва само като регистратор на идеите. Съзнанието се превръща в нещо като фотографска лента, на която идеите се отпечатват. Тук самият човек напълно контролира случващото се.

Самовнушението е утвърждаването на някаква идея в собственото съзнание. Отработването на някакво действие или мисъл в съзнанието на човека, преди да бъде реализирана външно. Целта е тази мисъл да придобие сила и устойчивост, човек да привикне към нея, да добие известен автоматизъм. Например, ако си хирург и ти предстои сложна операция, можеш мислено да си представиш последователността на действията, да ги извършиш първо в съзнанието си; също така да си внуши спокойствие, оптимизъм (тук методите са най-различни).

Самохипнозата аз поне я разбирам като форма на въздействие върху себе си при което човек си внушава известни действия (най-вече психологични), които подсъзнателно ще извърши по време на сън или транс. Това е един вид самопрограмиране. Човек задава програма на подсъзнанието си, което започва да я изпълнява от момента в който съзнанието е приспано. Разликата със самовнушението е че едното се извършва в пълно съзнание, а другото – не.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: A познай кой в Април 21, 2009, 10:32:56 am
Iris в голяма заблуда си.Хипнотизираният има собствена воля и не се превръща в зомби.Той си има съзнание и избира какво да приеме и какво-не.Хипнотизаторът само му помага да навлезе в алфа честота ,той е нещо като спасителен пояс за хипнотизирания.Виж линка преди няколко поста и много ще научиш за хипнозата. ;)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: ShadowOfSun в Април 21, 2009, 13:10:43 pm
Базата ми е сравнителна.Чел съм книги за медитация, психо-работа(долнопробни), кундалини и прочие, чел съм и книги за хипноза и манипулации на хората и също така съм чел друга нехудожествена литература за по-философски въпроси, които засягат темата за съзнанието...

...и на базата на това, което съм прочел и ми се струва че съм разбрал, ако трябва да сравнявам двете неща, ми изглежда като да са деривати едон от друго.

При промяна на магнитно поле получаваш електрическо поле.При промяна на електрическо поле получаваш магнитно поле.

Защо не и при промяна степента на медитация да получиш хипноза и при промяна степента на хипнозата да получиш медитация...

Именно това имах предвид, Спорт-Здраве. Сигурен съм, че ти, както и много други хора, са чели доста и за двете състояния, но доколко правилни ще са мненията ни, формирани на базата "интелектуално знание", е съвсем различен въпрос. Хубаво е да го има, разбира се, но сякаш е по-рядко срещано в комбинация с реалната опитност. Обикновено тя отсъства.

Ние си имаме теория, но тя е полезна само когато бъде обвързана с практиката. Ако по даден въпрос имаме само теория в себе си, но никаква практика, тогава опитът ни остава незавършен и никога не знаем дали изведените заключения са правилни. Понякога теорията се създава първа и чак след време пристъпваме към практиката, която да я докаже. Друг път пък определена практика, която откриваме, се нуждае от теория, която да я обясни, за да е умът ни спокоен, че всичко е наред и няма "магически врели-некипели".

Та, зададох си въпроса, защото знам, че във форума има хора със сериозна практика в медитацията и ми беше интересно и те да споделят мнението си.  :) Пък ние теоритично много добре ги разбираме нещата.  ;)

Например в клипа по-горе се заповядва на жената да не вижда червения цвят и тя изпълнява. Не че не вижда червеното, но го игнорира в съзнанието си. Интересно ще е да се направи опит: да се постави червен параван без хипнотизирания да знае какво има зад него. Възможностите са две или хипнотизирания да блокира, или просто да си измисли това, което е зад паравана (което разбира се ще е доста различно от това, което действително е там). Хипнотизираният ще каже че вижда това, което си представя, че е зад паравана, но само ако си има някаква представа или тя е достатъчно ясно формулирана.

Не, ей сега прелиствах "Холографската вселена", за да намеря точния цитат, но не успях да открия главата за хипнозата. Iris, такъв експеримент вече е правен и човекът спокойно "познава" какъв е скрития предмет. Само че в книгата историята е следната.

А намерих го! Цитираме точно случката.

Един възможен отговор е, че нашите възприятия на света не могат да се основават единствено на информацията, която получаваме от петте си сетива. Колкото и фантастично може би да звучи, един много добър случай може да допринесе за подобен възглед. Преди да обясня, бих искал да разкажа за една случка, на която бях очевидец в средата на 70те години на 20ти век. Баща ми нае професионален хипнотизатор да забавлява група приятели у дома му и ме покани да присъствам на събитието. След като бързо определи кой от присъстващите доколко се поддава на хипноза, хипнотизаторът избра един приятел на баща ми на име Том като негов подопитен. Това беше първият път, когато Том срещаше хипнотизатор.
    Том се оказа много добър подопитен и за няколко секунди хипнотизаторът го потопи в дълбок транс. След това той продължи с обичайните номера, изпълнявани от сценичните хипнотизатори. Убеди Том, че в стаята има жираф и Том го зяпаше изумено. После му каза, че един картоф е ябълка и Том я изяде с удоволствие. Но гвоздеят на програмата беше, когато той каза на Том, че щом излезе от транс, то дъщеря му, тийнейджърката Лора, ще бъде напълно невидима за него. После, като накара Лора да застане точно срещу стола, на който седеше Том, хипнотизаторът го събуди и го попита дали може да я види.
    Том се огледа из стаята и изглеждаше, че погледът му минава право през неговата кикотеща се дъщеря. "Не" - отвърна той. Хипнотизаторът го попита дали е сигурен в това и още веднъж, макар Лора все по-силно да се кикотеше, той отговори, че не я вижда. След това хипнотизаторът застана зад Лора, така че беше скрит от погледа на Том, и извади нещо от джоба си. Той държеше предмета грижливо скрит, така че никой в стаята не можеше да го види и го притискаше към талията на Лора. После помоли Том да разпознае предмета. Том се наклони напред, като че ли гледаше направо през стомаха на Лора, и каза, че това е часовник. Хипнотизаторът кимна и попита дали Том може да прочете надписа върху часовника. Том присви очи, като че ли се мъчеше да разчете написаното, и издекламира името на притежателя на часовника (Който се оказа човек, когото никой от присъстващите не познаваше) и надписа. След това хипнотизаторът ни показа, че предметът действително е часовник и обиколи цялата стая, така че всеки да може да види, че Том е прочел гравирания надпис правилно.
    Когато говорих с Том след случая, той ми каза, че дъщеря му е била абсолютно невидима ( или прозрачна - бел. ShadowOfSun) за него. Всичко, което той виждал, бил хипнотизаторът, който стоял и държал в шепата си един часовник. Ако хипнотизаторът си беше отишъл, без да му разкаже за случилото се, той никога нямало да узнае, че не е възприемал нормалната консенсусна реалност.


                                    "Холографската Вселена", Майкъл Толбот ( 220 -221 стр.)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 21, 2009, 13:23:14 pm
Виж Шадоу, хипнозата има много измерения, както енергийни, така и такива, свързани само с мозъка. Помня на една голяма среща с хора от друг форум, как аз и още един приятел "накархме" единия от модераторите да не ни вижда, стояхме пред него, той не видя, че сме дошли, казахме няколко реплики на друг човек, пак никаква реакция, аз му щракнах с пръсти пред лицето, пак нищо. Чак когато освободихме сетивата му, се сепна като ни видя. Хипноза, нещо друго? Влиянието винаги е комбинирано, никога не е само един трик, а много заедно. Не сме го приспивали и не сме му говорили нищо, мислите, както всеки с достатъчно медитативна практика знае, са веществени, материални от гледна точка на по-фините нива и могат да се управляват. Реалността на хората е изцяло изградена от мисли, който може да управлява мислите, управлява и хората.

Трикът да не можеш да бъдеш "хипнотизиран", а тук в темата имаше много мнения за това какво е хипноза, е да бъдеш съзнателен. Тогава дори някой майстор в НЛП няма да може да вкара нищо в теб, нито някоя реклама, нито медиите. Съзнателност във всеки момент.

В предишните ми мнения, както винаги, не си бях направил труда да изчета темата от началото и реших, че пишете само за медицинската хипноза или това, което дават в Хипнотизираторът, затова казах, че само 7-8% от хората се подават на това. Но истината е, че хората вече са хипнотизирани, имат своите бутони и който знае как да ги натиска, получава и желаната реакция от хората. Всеки от масата вече е до толкова обусловен и програмиран, че се иска много сериозно вглеждане и голяма честност, за да започне пътя по възстановяване на съзнателността си.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Gil-Galadh в Април 21, 2009, 15:42:18 pm
Между медицинската и спонтанната всекидневна хипноза ато състояние няма разлика. Разликата е в начина на предизвикване. И при условие,че е състояние присъщо на всеки, то всеки е податлив и на "медицинска" хипноза. Въпрос на подход към човека е.
 Интересно е как може да стане номера с пълната съзнателност. Все пак като хора имаме склонност да насочваме вниманието си нанякъде, да се фокусираме върху нещо...и да пренебрегваме други неща,докато трае фокуса.

Ирис, хипнотизираният не е безволеви робот, дори може сам когато поиска да излезне от състоянието, последните изследвания всъщност показват че не е форма на спане,а на много силно фокусирано внимание.
 Медитацията в някой случаи е аналогична - например мантра медитацията, или когато се фокусираш върху дишането си. Крайната цел на медитацията обаче е изпразнен ум, без фокус върху нищо.
  Хипнозата Е в пълно съзнание.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: WhiteRider в Април 21, 2009, 15:48:26 pm
Изпразнен ум означава такъв, свободен от васани (обуславяния), ум, който не е в миналото или бъдещето или на някое по-приятно "място", различно от тук и сега.
Мантрите могат да дадат и повече съзнателност, могат и да те успят и да стигнеш до състояние на хипнотичен сън. Както и дишането. Но могат да ти дадат и много остър фокус и способност за еднопосочен ум (съзнателен такъв). Хубаво е да не се бъркат наглед еднакви неща от психологията и източната философия, защото зад термините има различен смисъл. Ако вземем за пример Буда, цялото му учение е под уговорката, че спазва съществуващите тогава езикови конвенции. Иначе става миш-маш и само си мислим, че мислим правилно :)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Iris в Април 21, 2009, 16:39:58 pm
Ирис, хипнотизираният не е безволеви робот, дори може сам когато поиска да излезне от състоянието, последните изследвания всъщност показват че не е форма на спане,а на много силно фокусирано внимание.
Не, наясно съм, че хипнотизираният има воля, но не я проявява. Може да я прояви при известни обстоятелства, когато съществуват сериозни вътрешни прегради за изпълнение на поставената задача от хипнотизатора. Но дори и в тези случаи волята се проявява единствено като излизане от състоянието на хипноза. Да оставим спането и будното състояние. Съзнанието може да е будно и когато физическото тяло спи. Това няма как да се регистрира с медицинска апаратура. При хипноза нервната система и сетивата може да са с изострена чувствителност, но нищо от това, което се регистрира да не се отпечатва върху съзнанието. По време на хипнозата съзнанието просто е отделено от физическото тяло. Тука може да се направи връзка между съзнанието и паметта. Хипнотизираните доколкото знам нямат спомен за случващото се по време на хипнозата. Колкото по-силно бива привлечено вниманието към нещо, толкава по-ярък спомен в съзнанието оставя.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Iris в Април 21, 2009, 17:26:07 pm

Не, ей сега прелиствах "Холографската вселена", за да намеря точния цитат, но не успях да открия главата за хипнозата. Iris, такъв експеримент вече е правен и човекът спокойно "познава" какъв е скрития предмет. Само че в книгата историята е следната.

А намерих го! Цитираме точно случката.

Един възможен отговор е, че нашите възприятия на света не могат да се основават единствено на информацията, която получаваме от петте си сетива. Колкото и фантастично може би да звучи, един много добър случай може да допринесе за подобен възглед. Преди да обясня, бих искал да разкажа за една случка, на която бях очевидец в средата на 70те години на 20ти век. Баща ми нае професионален хипнотизатор да забавлява група приятели у дома му и ме покани да присъствам на събитието. След като бързо определи кой от присъстващите доколко се поддава на хипноза, хипнотизаторът избра един приятел на баща ми на име Том като негов подопитен. Това беше първият път, когато Том срещаше хипнотизатор.
    Том се оказа много добър подопитен и за няколко секунди хипнотизаторът го потопи в дълбок транс. След това той продължи с обичайните номера, изпълнявани от сценичните хипнотизатори. Убеди Том, че в стаята има жираф и Том го зяпаше изумено. После му каза, че един картоф е ябълка и Том я изяде с удоволствие. Но гвоздеят на програмата беше, когато той каза на Том, че щом излезе от транс, то дъщеря му, тийнейджърката Лора, ще бъде напълно невидима за него. После, като накара Лора да застане точно срещу стола, на който седеше Том, хипнотизаторът го събуди и го попита дали може да я види.
    Том се огледа из стаята и изглеждаше, че погледът му минава право през неговата кикотеща се дъщеря. "Не" - отвърна той. Хипнотизаторът го попита дали е сигурен в това и още веднъж, макар Лора все по-силно да се кикотеше, той отговори, че не я вижда. След това хипнотизаторът застана зад Лора, така че беше скрит от погледа на Том, и извади нещо от джоба си. Той държеше предмета грижливо скрит, така че никой в стаята не можеше да го види и го притискаше към талията на Лора. После помоли Том да разпознае предмета. Том се наклони напред, като че ли гледаше направо през стомаха на Лора, и каза, че това е часовник. Хипнотизаторът кимна и попита дали Том може да прочете надписа върху часовника. Том присви очи, като че ли се мъчеше да разчете написаното, и издекламира името на притежателя на часовника (Който се оказа човек, когото никой от присъстващите не познаваше) и надписа. След това хипнотизаторът ни показа, че предметът действително е часовник и обиколи цялата стая, така че всеки да може да види, че Том е прочел гравирания надпис правилно.
    Когато говорих с Том след случая, той ми каза, че дъщеря му е била абсолютно невидима ( или прозрачна - бел. ShadowOfSun) за него. Всичко, което той виждал, бил хипнотизаторът, който стоял и държал в шепата си един часовник. Ако хипнотизаторът си беше отишъл, без да му разкаже за случилото се, той никога нямало да узнае, че не е възприемал нормалната консенсусна реалност.


                                    "Холографската Вселена", Майкъл Толбот ( 220 -221 стр.)
Добре де, възможността да се вижда зад плътни предмети си е налице, без значение дали човек е под хипноза или не. Историята ясно подкрепя такава възможност, но остава въпросът дали това е правило или изключение.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: A познай кой в Април 21, 2009, 17:49:14 pm
Ирис, хипнотизираният не е безволеви робот, дори може сам когато поиска да излезне от състоянието, последните изследвания всъщност показват че не е форма на спане,а на много силно фокусирано внимание.
Не, наясно съм, че хипнотизираният има воля, но не я проявява.
Не.Не е вярно и може да я прояви по всяко време.Хипнотизираното съзнание е като отворена книга ,в която можеш да пишеш и редактираш ,но внимавай-има едни пазач ,които винаги бди.
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: mitko в Юли 27, 2009, 19:14:47 pm
Системно медитиращ съм.
Хипнотизиран съм с цел да установя разликата.
Според мен няма база за сравнение!
Хипнозата е състояние на ума - медитацията е състояние на личноста като цяло
Хипнозата решава проблеми тук и сега - Чрез медитация получаваш отговори, (за които нямаш логично обяснение относно произхода им) касаещи бъдещето.
Хипнозата не влияе директно на тялото - Медитацията директно влияе върху метаболизъма на организъма.
Хипнозата те прави зависим - Медитацията те изгражда като силна, самостоятелно мислеща и действаща личност. Туров
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Tuki в Юли 28, 2009, 20:55:24 pm
1.Хипнозата решава проблеми тук и сега - Чрез медитация получаваш отговори, (за които нямаш логично обяснение относно произхода им) касаещи бъдещето. 

2.Хипнозата не влияе директно на тялото - Медитацията директно влияе върху метаболизъма на организъма.

3. Хипнозата те прави зависим - Медитацията те изгражда като силна, самостоятелно мислеща и действаща личност. Туров

1. Как хипнозата решава проблеми, касаещи бъдещето?

2. Хипнозата влияе директно на тялото - съвсем пряко и директно. Има много опити, които доказват това.

3. От какво те прави зависим хипнозата и защо?

 ;)
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: mitko в Юли 28, 2009, 21:32:12 pm
Хипноза - съзнание - подсъзнание. Променените чрез прието внушение съзнание и подсъзнание водят до психични и соматични изменения. Затова хипнозата решава проблеми тук и сега, а не в бъдещето. Бих ти обяснил що е то бъдеще, но няма да ме разбереш.
Винаги хипнотизирания изпада в зависимост от хипнотизатора, това ясно личи след някопко сеанса. Например десетина. Туров
Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: Iveta в Октомври 23, 2011, 00:46:31 am
Пиша в тази тема, тъй като не намерих по-подходяща в раздел религия :)

А и не открих някой да е писал за Франц Месмер и неговия месмеризъм.
Накратко: Използвал е хипноза по време на сеанса с пациантите, затова и някои го смятат за родоначалник на съвременната. Открива и използва човешките флуиди, които нарича „животински магнетизъм“. По-късно стига до извода, че всеки човек излъчва такива „флуиди“ и посредством „магнетични пасове“ може да зарежда тялото на друг човек.

Някой знае ли/чел ли е нещо повече?

Ще се радвам, ако реши да сподели. Благодаря :yes:

Титла: Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: xtring в Декември 06, 2011, 21:30:06 pm
Хипнозата е като ядрената енергия, или камъка или..
Може да е и за добро и за лошо.Според мен точно чрез хипноза и различни психо-техники, човек може да се изчисти от негативни психо-техники които са му били заложени през годините. Клин клин избива така да се каже.
Титла: Re: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: m2f в Ноември 03, 2012, 17:45:51 pm
http://vbox7.com/play:187e6ae6a2 Гледах това вчера по "Дискавъри". Някой добър човек го е качил в нета като му е променил заглавието. Автентичното заглавие е: "Deception with Keith Barry: Black Ops"
Интересно е.
Титла: Re: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: x_name41 в Ноември 03, 2012, 19:17:37 pm
http://vbox7.com/play:187e6ae6a2 Гледах това вчера по "Дискавъри". Някой добър човек го е качил в нета като му е променил заглавието. Автентичното заглавие е: "Deception with Keith Barry: Black Ops"
Интересно е.
Аз отдавна не гледам канал дискавъри..., навремето го гледах още когато то беше със старото лого и на руски а освен това имаше и дискавъри сай трек канал, между другото точно отам тръгна историята с Боб Лазар добила популярност впоследствие... днес канал Дискавъри се измени невъобразимо в негативен план като изгуби своята едновремешна привлекателност с интересните си предавания с разнообразна тематика като "чудесата на времето", "слънчева империя", "тайни и загадки от архива на Артър Кларк", "бъдещето на автомобила" и т.н., та смятам че никак не е чудно това с посредственните си предавания днес "за оцеляването", "как да направим някоя и друга магария" и т.н.
Титла: Re: Kаква е истинската природа на хипнозата?
Публикувано от: m2f в Ноември 03, 2012, 19:24:38 pm
Не лобирам за никой телевизионен канал. Абстрахирай се от източника и изгледай видеото. От всичко може да се учи. /Дори от "Том и Джери" и "Ну, погоди!", ако щеш!/...На мен интересни ми се видяха всички показани въздействия. И не ми пука кой го показва и с какви цели, защото аз имам собствена глава на раменете, която си прави изводи сама от видяното, а не слушам гласа зад кадъра с неговите изводи.
Изгледайте го: интересно е!
 :yes: