Форум за конспирации, уфология и мистика.
Конспирации => Геополитика /Политически Конспирации и Нов Световен Ред => Темата е започната от: insomnia1304 в Юни 04, 2010, 21:01:18 pm
-
Стратегическо
Дали стратегиите за национална сигурност на другите страни са по-интересни от тази на Америка?
Автор: Джошуа Кийтинг
Голяма външнополитическа новина е новата национална стратегия за сигурност на администрацията на Обама. FP предлага на сайта си анализи на документа от авторитетни анализатори като Джош Рогин, Даниел Дрезнер, Марк Линч и др. В този текст, обаче, ви предлагаме преглед на официалните стратегии за национална сигурност на някои други страни, за да можем да сравняваме.
Почти всички документи съдържат вариант на фразата "след края на Студената война", "все по-взаимообвързан свят" и "Международният пейзаж е променен." И така, очевидно, всички сме съгласни, че светът се променя, но как можем да се справим с него все още е спорен въпрос.
"Стратегиите за национална сигурност" на която и да е страна казват много малко за стратегията й за национална сигурност... Отбранителната политика като цяло е силно реактивна - терористично нападение или "потъване на кораб" могат да променят стратегическите приоритети за няколко минути. Но тези документи казват нещо за това как страните искат да изглеждат пред вътрешната и международната аудитория, затова със сигурност си струва да им обърнем внимание.
КИТАЙ
Документ: Национална стратегия за отбрана на Китай
Публикуван: януари, 2009 г.
Цитат: "Китай никога няма да се стреми към хегемония или да участват във военна експанзия, независимо от това колко развита икономически става страната."
Поука: Ние искаме да бъдем приятели, но моля, спрете да ни дразните.
Китайската национална стратегия подчертава силното желание на Пекин за "мирен възход", както и подкрепата на Китай за международни преговори със страни като Иран и Северна Корея. Едновременно с това обвинява САЩ за продажбата на оръжие на Тайван, например, и атакува сепаратистките движения в Тибет. Стратегията се отнася към много актуални проблеми така, като че ли са решени, твърдейки, например, че "опитите на сепаратистките сили за" независимостта на Тайван "... са били осуетени."
РУСИЯ
Документ: Военната доктрина на Руската федерация
Публикуван: 5 февруари 2010 г.
Цитат: "Много регионални конфликти остават неразрешени. Продължава тенденцията за силово разрешаване на конфликтите, включително и в райони, граничещи с Руската федерация. Съществуващата международна система за сигурност, както и международните правни механизми, не гарантират в еднаква степен сигурността на всички държави."
Поука: Дръжте проклетото НАТО за себе си.
Този документ актуализира предишната стратегия от 2000 г., публикувана в началото на президентството на Владимир Путин. Новата версия е видимо повлияна от войната с Грузия през 2008 г. и голяма част от нея може да се тълкува като предупреждение към западните страни да стоят настрани от Руската "близка чужбина". Например в списъка на "основните външни военни опасности," авторите вписват на челно място разширяването на НАТО. Тероризмът е едва на десето. В доклада се посочва също, че руските военни са длъжни да "осигурят защитата на своите граждани, разположени извън границите на Руската федерация" – една широка категория, откакто Русия започна да издава паспорти на места като Крим.
БРАЗИЛИЯ
Документ: Национална стратегия за отбраната
Публикуван: 18 декември 2008 г.
Цитат: "Националната стратегия за отбрана е неразделна част от националната стратегия за развитие. Именно стратегията за развитие осигурява стратегията за отбрана; а тя на свой ред гарантира развитието. Двете стратегии са неразделно свързани."
Поука: Бразилия - нов тип изгряваща супер-сила.
Бразилската стратегия, също като китайската, се опитва да внуши идеята, че се появява нова сила, която не си търси белята. Но за разлика от китайците, бразилците избягват да обвиняват или да се ядосват. Стратегията представя военната готовност, граничната сигурност, необходимостта от опазване на Амазония, както и подготовката на войници за мироопазващи мисии, но казва много малко за международните амбиции на страната. Бразилската стратегия избягва да споменава другите страни в региона, но се позовава неясно на насърчаването на "интеграцията в Южна Америка." Това е единственият документ, който не се основава на международната борба срещу тероризма. Като цяло, звучи повече като стратегия за международно развитие на НПО, отколкото като военна доктрина.
ИНДИЯ
Документ: Военна доктрина
Публикуван: октомври, 2004 г.
Цитат: "В последните няколко години Индия е въвлечена в подкрепяна отвън война и се бори срещу тероризма, подклаждан от въоръжени, терористични групи, финансирани от чужда държава."
Поука: Трябва да бъдем бдителни за заплахите от определени страни на северозапад.
Индийската военна доктрина изобщо не споменава поименно Пакистан, но индиректно е фокусирана тъкмо върху него. Личи си от акцента върху борбата с чуждестранно финансирани терористични групи в Кашмир и подчертаването на опасността от наличието на неконтролирани ядрени оръжия в региона. Доктрината е силно повлияна от идеи като кибервойната и революционната промяна на военното дело, модни през 2004 г., когато е написана. Индийските военни в момента разработват нова военна доктрина, фокусирана върху подготовката за евентуална "война на два фронта" - срещу Китай и Пакистан, които стават все по-близки съюзници. Необичайното в индийската военна доктрина са цитатите от религиозни текстове, пръснати навсякъде.
ЯПОНИЯ
Документ: Бялата книга на Япония
Публикуван: юли, 2009 г.
Цитат: "Ролята на въоръжените сили се разширява отвъд политиката на сдържане и въоръжените конфликти, за да включи широк спектър от дейности - от предотвратяване на конфликти до възстановителна помощ. Нещо повече, възниква необходимост от единен отговор, който интегрира военните, дипломатическите, полицейските, правните, информационните и икономическите усилия. "
Поука: Ние сме помислили за всичко.
Като се има предвид, че по конституция на Япония й е забранено да започва война, може би очаквате националната й отбранителна стратегия да бъде доста проста. Нищо подобно - документът е огромен, съдържа повече от 40 PDF файла и включва подробни резюмета на стратегиите за национална сигурност на други страни. Разбира се, тази военна доктрина отделя много внимание на напрежението на Корейския полуостров и в Тайванския пролив. Тя подчертава значението на японското участие в Ирак и Афганистан за "поддържането на мира" и за "повишаването на доверието към Япония." Като цяло, имайки предвид относително лекия военен отпечатък на Япония в света, документът е изключително изчерпателен.
ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Документ:Сигурна Европа в един по-добър свят: Европейска стратегия за сигурност
Публикуван: 12 декември 2003 г.
Цитат: "След двете световни войни, белязали първата половина на ХХ век, започна период на мир, стабилност и просперитет, безпрецедентни в европейската история. Създаването на ЕС е в основата на това развитие. Европейските страни са ангажирани с разрешаването на конфликтите с мирни средства... "
Поука: Кратко и смътно.
Европейската стратегия за сигурност, сбита в под 1300 думи, е повече декларация на принципите за противодействие на заплахи като тероризма, провалените държави и организираната престъпност чрез укрепване на международните институции. Като цяло документът подчертава области, по които може да се търси консенсус, без да се задълбава в детайлите.
http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=912174
-
Израелско лоби: 50-те най-влиятелни евреи в света според The Jerusalem Post
;)
The Jerusalem Post публикува списък на най-влиятелните евреи в света. На първо място Бенджамин Нетаниаху. Интересно защо е пропуснат Сорос?
1. Binyamin Netanyahu – Prime Minister of Israel
2. Ben Bernanke – The chairman of the US Federal Reserve.
3. Rahm Emanuel – White House chief of staff.
4. Sergey Brin – Founder of Google
5. Shai Agassi – Founder of Better Place
6. Dominique Strauss-Kahn – Head of the International Monetary Fund. The IMF played a key role in the recent European decision to pass a trillion-dollar plan to aid Greece.
7. Shimon Peres – President of Israel
8. David Axelrod – Senior White House Adviser
9. Alan Dershowitz – Law professor, Israel advocate
10. Elena Kagan – US Supreme Court nominee
11. Alan Solow – Chairman of the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations
12. Ehud Barak – Defense Minister
13. Irwin Cotler – Canadian MP, human rights activist
14. Michael Bloomberg – Mayor of New York
15. Bernard Kouchner – Foreign Minister, France
16. Gabi Ashkenazi – IDF Chief of General Staff
17. Stanley Fischer – Bank of Israel Governor
18. Avigdor Lieberman – Foreign Minister
19. Sheldon Adelson – Entrepreneur and philanthropist
20. Dorit Beinisch – Supreme Court President
21. Natan Sharansky – Jewish Agency Chairman
22. Ruth Bader Ginsburg – US Supreme Court Justice
23. Mark Zuckerberg – Facebook Founder
24. Moshe Kantor – ECG President
25. Michael Steinhardt – Investor and philanthropist
26. Mortimer Zuckerman – Publisher
27. Ronald Lauder – WJC President
28. Larry Ellison – Oracle founder
29. Ruth Arnon – Biochemist
30. Elie Wiesel – Writer
31. Steven Spielberg – Filmmaker
32. Rabbi Jonathan Sacks – Chief Rabbi, UK
33. Jeff Zucker – CEO of NBC Universal
34. Joseph Lieberman – US Senator
35. Eric Cantor – US Congressman
36. Lee Rosenberg – President of AIPAC
37. Richard Goldstone – International jurist
38. Thomas Friedman – Columnist
39. Haim Saban – Media magnate
40. Jeremy Ben-Ami – J Street Executive Director
41. Shari Arison – Bank of Hapoalim owner
42. Simone Veil – French politician
43. Irving Moskowitz – US tycoon, settler supporter
44. Gill Marcus – Bank Governor, South Africa
45. Bernard-Henri Lévy – Philosopher
46. Bob Dylan – Musician
47. Roman Abramovitch – Investor, Chelsea FC owner
48. Sacha Baron Cohen – Comedian
49. Lucian Freud – Artist
50. Omri Casspi – Basketball player
http://www.extremecentrepoint.com/?p=6307#more-6307
-
Мястото на споделените ценности в стратегиите за сигурност
http://geopolitica.eu/2010/broi32010/920-2010-08-05-07-41-52