Форум за конспирации, уфология и мистика.
Разни => Новини и общи дискусии => Темата е започната от: ultrafutur в Март 31, 2006, 19:35:47 pm
-
Свръхинтелигентността на децата-гении се дължи на по-дългото и интензивно развитие на мозъчната кора
Нивото на умствените способности на децата е свързано не толкова с размера на мозъка им, колкото с интензивността на измененията, протичащи в него в хода на растежа. До този извод стигнали невролози от Националния институт по здравеопазване в Мериленд, САЩ, след задълбочено изучаване на особеностите на развитие на кората на главния мозък на деца с необикновено висок интелект, съобщава Reuters. Използвайки ядрено-магнитен резонанс, учените разкрили няколко характерни особености на модела на развитие на мозъка на вундеркиндите.
В ранна възраст, мозъчната кора на свръхинтелигентните деца е по-тънка, отколкото при връстниците им, но процесите на нарастването й при тях протичат значително по-дълго и интензивно, достигайки пика си към 11-12-годишна възраст. След това обемът на мозъчната кора започва бързо да намалява. Кората на главния мозък при децата със средни умствени способности първоначално има по-голям обем, но дебелината й се увеличава по-бавно и по-рано достига максимума си. Последващото съкращаване на обема й, при обикновените деца е много по-забавено, отколкото при вундеркиндите.
Ръководителят на изследователския екип д-р Филип Шоу (Philip Shaw) посочва, че причините за откритите особености, както и за разликите в първоначалната дебелина на мозъчната кора, остават неизвестни. “Децата-гении са по-умни не само, защото разполагат с повече сиво вещество в определена възраст. Техният коефициент за интелигентност IQ, по-скоро е свързан с различната динамика в развитието на кората на главния мозък”, коментира съавторът на изследването д-р Джудит Рапапорт (Judith Rapoport).
В изследването на американските учени е проследено развитието на 307 здрави деца и младежи на възраст от 5 до 19 години. Развитието им било следено срез магнитно-резонансен скенер и IQ-тестове през интервал от 2 години. Максималният коефициент на интелигентност на изследваните деца се движил в границите 121-145 точки. За сравнение, за високо интелигентни се смятат хората с IQ-показател от 109 до 120 точки, а за средно интелигентни – тези с резултат от 83 до 108 точки.
Според изследователите, ускорените промени в кората на главния мозък при вундеркиндите са свързани с по-интензивните процеси на формиране на центровете, регулиращи интелектуалната активност. Бързото изтъняване на кората в тийнейджърска възраст е свързано с опростяването на структурата й, в хода на което “се бракуват” ненужните мозъчни клетки и свързващите ги нервни пътища. Процесът способства за повишаване на ефективността на работа на мозъка като цяло, посочват учените.
www,bgfactor.org
-
Невръстният Християн Хайнер от Любек, Германия на една година владее елементарна математика и знае всички основни събития от Библията. На 3 години той говорел свободно латински и френски и става толкова известен със знанията си по история на света, че датския крал го кани на аудиенция. Това забележително дете умира на 4-годишна възраст през 1724 г. след като предсказва собствената си смърт.
Ким Унг-Янг, роден в Корея през 1961 г. на 7 месеца говори и пише, на 4 години владее свободно английски и немски, а едно година по-късно решава интеграли по японската телевизия.
Стивън Уилтшър, който страда от вроден аутизъм, има висок коефициент на интелигентност и още като дете проявява изключителен талант на чертожник. Дори най-сложни сгради, които е видял само веднъж са скицинирани от него с невероятни подробности. При един тест той успява да нарисува готическата станция "Св. Панкрас" в Лондон само след 20-минутно наблюдение.
Волфганг Амадеус Моцарт написва най-ранните си композиции на 5-годишна възраст. Същата година дава и първия си блестящ публичен концерт като пианист.
Американският гений Уилям Сайдис от тригодишен започва да изучава висша математика, а през 1909 г., само на 11 години, изнася лекции върху четири измерителни тела пред Математическата асоциация на Харвард.
-
В ранна възраст, мозъчната кора на свръхинтелигентните деца е по-тънка, отколкото при връстниците им
Мда, и аз мисля така. Фонтанелата, или дванадесетолистника е центъра за космическа енергия. А там е и сахасрара - седмата чакра...
-
там е центъра или основата и на 8ма 9та и 10та чакра, които се намират извън тялото...все още!
-
Ще пледирам, че са 12 ;D
-
така е....!!! :)