9-те пипала на нарцисизма
Недоволният
Той разполага с много любов, но – внимание! – никога не я дава, защото се страхува да не бъде отхвърлен. При него нещата стоят така: аз ти давам това, ако ти ми дадеш еди-какво си. Обикновено се обвързва с хора, които го обожават, но затова пък не отговарят на високите му изисквания.
Специалният любовник
Този тип нарцис е романтик по душа и идеализира склонността си да обича. Той изповядва убеждението, че любовта ще спаси света. Проблемът е, че няма връзка с действителността и робува на някакъв измислен и безплътен образ, което го прави абсолютно нетолерантен към недостатъците на любимия.
Жертвата
Мъченикът благоговее пред страданието. Той непрекъснато залива околните със самопожертвувателните си намерения и действия, като по този начин привлича вниманието им. „Вижте ме, никой не страда повече от мен” е лайтмотивът на „жертвата”. Той се стреми към съюз с някой, който се вкопчва в него. Това е начинът му да контролира хората.
Фантазьорът
Той има твърде слаба връзка с действителността. Убежището във вътрешния му свят е неговата реакция спрямо болката и неудобствата на битието. Неспособен е да поема отговорност, поради което интимните му връзки са обречени на провал. Обикновено изкривява истината, за да пасва на интересите му, което го превръща в изпечен лъжец.
Суперменът
Ключовите думи, които определят този типаж, са: мода, младост, тяло, козметика, впечатляващ външен вид. Както можете да се досетите, той е повърхностен, живее от днес за утре и е убеден, че него старостта ще го пожали. Духовният му свят е кух, връзките му са краткотрайни, затова пък е изключително взискателен към околните.
Властолюбивият
Този вид нарцис е влюбен във властта и контрола над останалите. Той не се колебае да подиграва, унижава и тормози подчинените си по всякакъв начин. Студен, надменен и бюрократичен е до мозъка на костите си. Не се интересува от последствията на поведението си. Винаги получава каквото и когато иска дори ако трябва да премине през няколко трупа.
Избухливият
Не дай си боже да засегнете честолюбието на този тип и с вас е свършено. Следва мощен пристъп на ярост, в сравнение с който изригването на Везувий е нищо. В много случаи се стига и до физическо насилие. Във връзките си избухливият е тиранин, когато нещо не става според очакванията му. Съжителството с него спокойно може да бъде определено като „ад”, а общуването с него силно напомня на минно поле.
Харизматичният
Чаровен и хитър, този вид нарцис е силно адаптивен към всяка ситуация. Той ви слуша с интерес, мил е и ви подканя да си кажете и майчиното мляко. Кошмарът започва, когато вече сте се поддали на харизмата му. Той се възползва безмилостно от наивността ви и бъдете сигурни, че веднъж узнал слабите ви места, вече сте като жертвена кукла в ръцете му.
Съвършеният
Той е виртуоз на фона на останалите си събратя и поставя взаимоотношенията си на „високо-морална основа”. Старае се да изглежда съвършен, всеопрощаващ и мил. Целта му е чрез това поведение да накара околните да се засрамят от себе си и да го гледат с преклонение. Нима има по-голяма радост за един нарцис от това всички да му се възхищават?
Терор на работното място
Тежко е да се влюбиш в нарцис, но още по-голям кошмар е да попаднеш на колега или шеф със силно развит нарцистичен синдром. Обикновено този вид хора са изпълнени с гняв и неудовлетворение, което проектират върху останалите. Един нарцис служител никога не би понесъл да бъде надминат по успехи от някой свой колега. Той ще направи всичко възможно да изплете ситуация, в която слабостите на „съперника” му да лъснат пред началството. Нарцисът началник гледа на подчинените си като на досаден пълнеж и очаква от тях пасивно поведение. Всеки независим и дързък служител е заплаха за собственото му его и той бързо се стреми да се освободи от него. Ако държите на работното си място и сте готови да прехапете острия си език, по-добре спазвайте следните правила за оцеляване:
• Никога не му противоречете
• Не му предлагайте близост – така по-скоро ще го оскърбите, че го виждате като свой равен
• Не се свенете да му правите комплименти (е, не дебелашката, с голямата баданарка все пак)
• Никога не започвайте изреченията си с: „Мисля, че преувеличавате”, „Вчера не бяхте тук, така че...”, „Вие не би трябвало да...” и „Не сте ли чули, че...”. Подобна грубост няма да бъде забравена лесно от шефа ви и той ще намери начин да ви го върне.
Как да ги познаем
Нарцистичните личности са големи артисти и в началото умеят да се нагаждат към изискванията на другите, за да ги манипулират впоследствие по-лесно. И все пак има някои симптоми, които трудно могат да прикрият. Ето кои са те...
Езикът на тялото
Обикновено нарцисът е със стойка, която излъчва превъзходство над другите, скрити умения, мистериозност и преиграна безпристрастност. Той обича да посещава публични места, където да блести със своята изключителност. В повечето случаи заема позата на „самотния и неразбран гений”.
Търсене на специално отношение
Той не може да понесе към него да се отнасят като към всички останали. Рядко ще изчака реда си на опашката, в кабинета на лекаря или шефа ще се задържи по-дълго от останалите и няма да се задоволи да общува с посредници като секретарки или простосмъртни служители. В ресторанта ще вдигне скандал, ако му се наложи да изчака по-дълго сервитьора или ако не му бъде предоставена най-хубавата маса.
Общуване
Нарцисът постоянно ласкае своя събеседник (когато говори с него за първи път) и го обсипва с комплименти. Така си купува вниманието, с което по-късно ще подхранва егото си.
Демонстрация на висок интелект
Обсебеният от собствената си личност изпитва непрестанна нужда да доказва и на околните какъв изключително висок коефициент на интелигентност притежава. Например ако посети психолог, той ще каже, че много харесва професията му, но ще изрази съжаление, че така и не е успял да събере повече познания по психология, след което ще изтръска няколко професионални термина, чието послание е: „Без да съм положил усилия, съм не по-малко навътре в материята от теб”. Образно казано, нарцисът е локва, която се преструва на океан.
Самохвалство
Любимата думичка на нарциса е Аз. Неговата реч е изпъстрена с притежателни местоимения. Той или се представя за много интелигентен, или за много богат, или за страшно интуитивен – важното е, че всичко е в суперлативна форма. Обикновено биографията му е сложна и невероятна. Неговите постижения най-често са несъизмерими с възрастта и образованието му, а още по-често са плод на собствената му фантазия.
Лош слушател
Той обича да говори само за себе си. Подхванете ли някаква тема, която е малко по-встрани от неговото Аз, нарцисът моментално загубва интерес. Започва да се прозява, да показва, че се отегчава и на физиономията му се изписва презрение към събеседника.
Невъзможност за самоирония
Егоцентрикът винаги е адски сериозен, когато говори за себе си. Обикновено е надарен със страхотно чувство за хумор и остроумие, което изпробва на гърба на другите, но е неспособен да го прояви, когато става дума за собствената му персона. Винаги представя заниманията си като събития с космическа важност. Ако е учен, то той е направил гениално откритие. Ако е журналист, е попаднал на невероятна следа. Важното е, че е незаменим – поне в собствените си очи.
Източник: http://www.bta.bg/site/parallels/2007/40/theme.htm