Автор Тема: Коя религия е най-праведна?  (Прочетена 209637 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #15 -: Януари 16, 2008, 00:04:27 am »
Имах предвид молитвата като средство да се постигат някакви неща- комерсиални цели. Кой да си подобри здравето, кой да подобри взаимоотношенията си с околните, кой да поспечели некой лев- все такива неща- на кой каквото му трябва!

Ха - че това много лесно - не ти трябва и молитва! Просто нагласа и време. Мисли си и претендирай, че си здрав - и ще станеш. Претендирай, че си богат и ще станеш. Претендирай, че ужасно обичаш и уважаваш околните и ще СИ в отговор.

Има си и българска пословица за това: "Каквото повикало такова отвърнало!"

topteglo

  • Гост
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #16 -: Януари 16, 2008, 00:21:00 am »
Така и не мога да схвана защо не ви харесват парите?
Какво лошо има в тях?
Някои от изказалите се само като видели че се говори за пари и за
ежедневни нужди и направо се отвратили!
Аз знам че се държа доста лицемерно в ежедневието си но поне по отношение на парите съм си махнал тоя товар от раменете- приел съм че паричките са хубаво нещо и са необходим инструмент за постигане на целите си.
Сигурно вие парите с които се изхранвате сте ги намерили в некое гърне дето е било заровено в градината на баба ви. В тоя филм за тайната имаше и случаи в които хората използвайки това знание са се излекували както и са помогнали на свои близки- това пропуснахте ли го или бяхте толкова погнусени че не ви е направило впечатление. А и целта на темата не е да показваме кирливите ризи а да търсим нещата които могат да ни помагат.
Защо винаги търсим да отбележим отрицателното!
Дайте да търсим във всяко нещо хубавите страни!
Колкото и да се стори странно на вас погнусените ,то именно филми като Тайната и книги за личностно(парично) израстване ми подсказаха че във всяко нещо има пложителни страни които можем да използваме за наше и за доброто на другите.
Много хора се "оплакаха" в темата от нещата които другите казват- наред с тях и аз се оплаквам сега :)

Ама това няма да помогне на никой от тея дето се оплакват(и на мен), както няма да е в помощ на хората дето отварят тоя форум с желанието да научат нещо ново!
Тва дето го говорите за парите и колко гнусно било положението- ами това тея хора могат да го чуят всяка вечер в новините или в поредния сериал!
Айде да поработим малко и за тях(и за себе си)!

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #17 -: Януари 16, 2008, 15:13:10 pm »
Никой нормален човек живеещ в стоково- парично общество не се отказва от парите. Имах познат казваше така .. "Парите не правят живота, но без тях той е нищо."
Големият проблем идва от това как се изкарват тези пари. Дали със законни и чистоплътни усилия и умения или по незаконен и често пъти престъпен начин. Нечистите пари водят след себе си лоша карма.
Чистите пари са винаги добре дошли.  Но ако пък човек е тръгнал по духовния път на развитие, винаги ще срещне хора да се опитват, да го принудят финансово да се "оцапа", щото корема къркори и трябва да се яде. А гладен човек си е жив дявол.
Мисля този диалог за парите, не му е мястото тук по тази тема.
Но не пречи да го вмъкнем.
Значи не проблема в самите пари, а в начина на изработването им. Защото те парите не са дадедост  при сътворението на Света. Появили са се в определен етап от развитието на човечеството, като разменна монета за вложен труд. И на самите пари не пише как са предобити. Това се разбира в последствие при активиране на причинно- следственната връзка. Значи невярващите в Бога и не спазващи законите Му, не правят разлика мужду чисти и мръсни пари. Достатъчно е за тях да не те пипнат ченгетата и да не те види някой комшия и всичко е ...ОК. Пък има го и момента, че в мировия съд съдят по доказателства. Ето там е проблема с парите според мене. 
« Последна редакция: Януари 16, 2008, 15:26:25 pm от smehyrko »

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Относно: Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #18 -: Януари 16, 2008, 15:45:06 pm »
Никой нормален човек живеещ в стоково- парично общество не се отказва от парите. Имах познат казваше така .. "Парите не правят живота, но без тях той е нищо."
Големият проблем идва от това как се изкарват тези пари. Дали със законни и чистоплътни усилия и умения или по незаконен и често пъти престъпен начин. Нечистите пари водят след себе си лоша карма.
Чистите пари са винаги добре дошли.  Но ако пък човек е тръгнал по духовния път на развитие, винаги ще срещне хора да се опитват, да го принудят финансово да се "оцапа", щото корема къркори и трябва да се яде. А гладен човек си е жив дявол.
Мисля този диалог за парите, не му е мястото тук по тази тема.
Но не пречи да го вмъкнем.
Значи не проблема в самите пари, а в начина на изработването им. Защото те парите не са дадедост  при сътворението на Света. Появили са се в определен етап от развитието на човечеството, като разменна монета за вложен труд. И на самите пари не пише как са предобити. Това се разбира в последствие при активиране на причинно- следственната връзка. Значи невярващите в Бога и не спазващи законите Му, не правят разлика мужду чисти и мръсни пари. Достатъчно е за тях да не те пипнат ченгетата и да не те види някой комшия и всичко е ...ОК. Пък има го и момента, че в мировия съд съдят по доказателства. Ето там е проблема с парите според мене. 

Напротив, проблемът е и в самите пари (И в "Стоково-паричното общество"), защото негативният ефект е налице не само когато ги печелиш по нечестен, а и когато ги печелиш по честен начин - в този случай, обаче, негативният ефект е "само" за теб. С други думи, ти си задължен да работиш и не може да се занимаваш с това, което наистина искаш, като по този начин парите те превръщат в роб. Печеленето им, дори да не ги обичаш, се превръща по неволя в една от най-основните ти цели в живота, постигането на която заема огромна част от него. Цените постоянно растат, а хората трябва да плащат битови сметки и други неща, без които в така изграденото общество не може - по този начин те искат повече и повече пари (От които действително имат нужда) и се получава един омагьосан кръг.
Именно, че са се появили на определен етап от човешкото развитие - тоест те не са нещо естествено и по принцип би могло да се мине без тях. Какво се случва по време на сериозна финансова катастрофа (Предизвикана от война, епидемия, срив на финансовите борси и т.н.)? Хората спират да бъдат полезни един на друг, само защото не могат да получат пари (Които дори не съществуват реално, както знаем) срещу труда си, започват буквално да измират от глад и т.н, дори технически възможността за производство на храна да не е засегната по никакъв начин. Това е напълно неестествено и сбъркано.
Така че в този смисъл всички пари са мръсни, защото хората страдат не само заради тези, които ги печелят по нечестен начин (Много от които при липсата на пари може би биха били много по-честни и човечни), но и заради самата парична система. И съответно "отвратеността" на някои от тях (Тези, които не са затънали в блатото на материализма и желаят парите единствено от гледна точка на задължителността им) е повече от естествена.
« Последна редакция: Януари 16, 2008, 16:01:24 pm от Martin »

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #19 -: Януари 16, 2008, 21:13:22 pm »
Мартин,
По принцип си прав, но само по принцип. Защото за да отмрат парите като разменна монета, трябва съзнанието на хората да е бъде на едно високо ниво и то на всчки хора. Това на практика е невъзможно, защото тук на Земята хората сме много различни. В някои духовни сфери на развитие е напълно реално. Но тук на Земята ... мммм... не съм пророк, но не се иска и да съм, за да помисля, че това е невъзможно.
Но темата тук е за най-праведната религия. Наистина много подвеждаща тема.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #20 -: Януари 16, 2008, 21:24:06 pm »
фанатикът би отговорил "моята е най-праведната религия"
догматикът би отговорил "моята е най-праведната религия",
не знам да има религиозен човек, който вътрешно да признава, че има по-праведна религия от неговата и все пак да изповядва друга. има подобно съревнование дори между учениците на който и да е гуру. ако твоят гуру е най-добрият, най-извисеният, най-просветленият и най-... то значи и ти като негов ученик си нещо повече от последователите на разни гурута-"недорасляци" (разбирай всички останали). така поставен въпроса или няма да бъде разбран или в един момент ще прерасне в мерене на п....
« Последна редакция: Януари 16, 2008, 21:25:38 pm от WhiteRider »

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #21 -: Януари 17, 2008, 04:24:30 am »
Така и не мога да схвана защо не ви харесват парите?
Какво лошо има в тях?
......
Ще падне малко четене но ако имаш желание запознай се с моето мнение:
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,2350.msg62347.html#msg62347
Коя е най праведната религия съм отговорил в подписа си:
ИСТИНАТА

Ако искате нека изведем едно списъче на съвпаденията в различните религии. Нека включените характеристики присъства поне в 3-4 религии (или по-точно май е вероизповедания?)
1. вероятно е молитвата
2. ритуали
3. магически похвати ?
4. Лъжата?
5. Незнанието?
Други?
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #22 -: Януари 17, 2008, 10:17:19 am »
Всичките тези похвати, дадени в лошия смисъл на думата, са похвати на опрделени "професионално" занимаващи се с "религия" прослойки, които правят всичко друго, но не и `религия` - тоест, не свързват, не насочват към свързване с божествената основа...

Няма най-праведна религия и всяка религия е най-праведна. Праведността на една религия в смисъла на настоящата тема трябва да се свърже с това дали истинно свързва с божествената основа. Казахме, и това в някои клонове на Дзен е великолепно развито - в определени обстоятелства всяко едно нещо около нас може да се превърне в катализатор на твоята връзка с божествената основа. Крайните клонове на този вид будизъм дори отричат възможността за фиксиране на каквито и да било правила. "Просветлението идва мигновено, внезапно, стихийно!" - учат те и разказват за много случаи на просветление, дошли във всякакви абсурдни и необясними ситуации. Понякога може да дойде заради вашето усърдие всеки ден да ставате в четири сутринта и до осем неуморно да пеете сутра. Понякога може да дойде, защото всеки слетобед сядате в медитация и проследявате как сенките се плъзгат край вас, докато настъпва мрак. Друг път може да дойде, защото ви е направило впечатление перцето от шапката на Мариана. По-друг път може да дойде, защото сте излезли на разходка и сте чули как децата в парка си говорят някакви глупости с майките им. И междувременно, може да дойде предизвикано от тракането на монетите, пропадащи в машината за кафе.

::Take Relax Moment!::
В крайна сметка, най-праведна е онази религия, която осъществява функциите на религия, която ви свързва. Учебникът по йога, форумът за шах-мат online, вечерният курс по френски за начинаещи, слетобедите с бабиния чай, нощните смени в стайчката на колегата, дългите рейсове с градския транспорт в задръстванията, градинката пред университета, играта на гоненица, рисуването на дъга, напиването на купон, запознанствата, първия лаф в офиса, втория лаф в офиса, отцепването на района заради идването на Путин... Колко много праведност има във всичко това!
Дзъннннн!.....
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

topteglo

  • Гост
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #23 -: Януари 17, 2008, 23:35:36 pm »
Така и не мога да схвана защо не ви харесват парите?
Какво лошо има в тях?
......
Ще падне малко четене но ако имаш желание запознай се с моето мнение:
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,2350.msg62347.html#msg62347

Да интересно е да се четат подобни неща- има човек какво да научи от тях.
Обаче нека дам и друга гледна точка.
Засега сме предприели да се развиваме в технологично отношение- то може и да предхожда духовното(дано да стане така).
Та технологиите са ни донесли много положителни неща ,а и ще продължават да ни ги носят. Днес светът е изпълнен с чудеса. всеки ден изникват нови и нови чудеса- ние вече така свикмахме с това че не можем да ги оценим като чудеса.Днешното време е едно наистина велико време. Това което някой е научавал за един живот преди 200г.-сега може да се научи двойно за една година. Знанието както никога досега достига до нас и то все по-малко цензурирано- посредством форумите в интернет и другите начини на комуникация. Сега както никога хората могат да комуникират един с друг- да обменят идеи, опит. Дори и самото устройство на живота е такова че благосъстоянието ни се е подобрило значително и постоянно живота става по лек от физическо съществуване. Във все повече домакинства по света има електричество, и устройства с които те могат да да разширят мирогледа си. В този момент на историята ни човек може много лесно да види кои неща в живота са наистина ценни и си заслужават усилието. И това вече не е защото някой някаде го написал преди 1000 години , а защото той може сам да прецени това от собствени наблюдения. Така хората могат ако имат желание действително да се убедят.
Но за да се постигне този напредък в технологиите трябва да има организация. Парите дават възможност да се постигне това разделение на труда и да може напредъка да се осъществи. Аз поне понякога съм се заигравал да помисля какво би станало ако изведнъж парите изчезнат. Това с натуралната размяна вече не е ефективно- дори ми е смешно като си го представя- нещо като в оная реклама- немам грошове, даскале! На ти яйца! Тоя даскал е почнал да кудкудяка ве4е ;D
Аз също съм против прекаленото трупане на пари4ки както и да се плащат баснословни хонорари на хора които не доставят някакъв наистина съшествен продукт за живота- например спортните звезди! Даже все си мисля че при едно по-извисено мислене от страна на всички хора- този търговски начин на живот е може би най-удачен. Но...
Има едно нещо което определя сегашната ни обкръжаваща среда и без което мисля че е напълно възможно да се живее- даже си мисля че живота ще стане много по-лек. Това е политиката, заедно със вси4ките им там партии ,институции и тем подобни.
Но това би могло да стане само при малко по-извисено духовно състояние на повечето хора. Наистина много малко трябва.
Някой ще каже за вси4ките -полиция,съдилища, затвори. как така без тях!?
Ами сега имаме по много от тези и за вси4ки тях плащаме. А престъпността да е изчезнала?- тя дори се увеличава! Военните?- ами като има кой да им снася кинти- те да не са луди да спрат войните и да останат безработни. Ако тези институции ги няма дори и от утре- загуба няма да има.
Всички връзки ще се пренаредят от към финансово отношение и света ще се подобри- макар и малко.

Тука имаше и изказване че ставаш роб на парите- ами то си зависи от твоя избор!
Да махнем парите за да не им робуваме-ок!
Да махнем захарта,кафето(а и изобщо храната)за да не и робуваме!
Да премахнем какво още... хората? зада не им робуваме ;D

Ами в онази дългата приказка дето води ъм нея линка- ясно ми излезна идеята на преден план- "Робството е състояние на духа ,а не на тялото"

Никой в този етап от живота не бива да се оплаква от липса на възможностти да постигне желанията си- каквито и да са те, когато се отнасят само до него.
Не искаш да си роб на обществото- ами не бъди.. отиди на място където ти харесва и живей както ти харесва. Това не е пречка за хората които действително го искат.
Ама да си говорим как днешната цивилизация е пълна глупост и в следващия момент когато прекъснат нета да псуваме и да се дразним от това че са ни лишили от тази благинка- е те тва е вече лицемерие.
Аз също проявявам лицемерие към доста неща ,но се опитвам да си разсъждавам за тях и да си обяснявам някои механизми- така си изграждам философия която да ми помага и в същото време да не пречи на другите.

Малко дълго стана ама нека да кажа малко и за Тайната. Филма пак казвам е прекрасен!
В него има само хубави неща. Дори и онзи с парите- ами разбрахте ли как ги е спечелил- чели ли сте неговата книга- Пилешка супа за душата?
Парите не ги е крал ,а хората са му ги дали за да могат да добият знания.И са доволни от това което са купили.
Та за филма- всички хора на които го препоръчах да го гледат са останали доволни. Това за тях е начин за преминаване на следващо ниво в развитието. Те са търсили малко по-различно обяснение на нещата от написаното в библията.  И този филм възбуди в много от тях желанието за промяна- те видяха че е възможно човек да прави нещата и сам. Те вече искат да правят нещата и те да зависят от тях а не от някакво правителство или некъв друг "башибозук". Освен това именно този филм предизвика в тях интерес да търсят още възможностти за развитие. Когато гледаха след това и "Великата тайна на водата"- все повече се ентусиазираха за промяна- видяха че могат сами чрез силата и контрола на собствените си мисли да променят средата- да я правят едно по-здравословно и по-добро място за живеене за самите тях и техните семейства. Естественно е да мислим и за паричките. Аз дори ги насърчавам и за това- самият аз използвам методите и в тази насока и имам полезни за мен постижения. Най-важното е че се чувстваме малко по-добре от преди- имаме ентусиазъм да правим нещата сега, независимо от миналото.Когато аз се чувствам добре в ежеднеивето си ,то чувствам че живея. Когато съм щастлив усещам как това е едно прекрасно място за живеене. а когато видя че съм вдъхнал надежда в някой и той започва да става по-добър към околните във взаимоотношенията си- тогава се чувствам още по-добре ,защото знам че това е начина да направим нещата по-добри. Само трябва да ставаме повече!

« Последна редакция: Януари 17, 2008, 23:58:18 pm от topteglo »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #24 -: Януари 18, 2008, 12:47:15 pm »
Мартин,
По принцип си прав, но само по принцип. Защото за да отмрат парите като разменна монета, трябва съзнанието на хората да е бъде на едно високо ниво и то на всчки хора. Това на практика е невъзможно, защото тук на Земята хората сме много различни. В някои духовни сфери на развитие е напълно реално. Но тук на Земята ... мммм... не съм пророк, но не се иска и да съм, за да помисля, че това е невъзможно.
Но темата тук е за най-праведната религия. Наистина много подвеждаща тема.
В кои духовни сфери е възможно ?
И защо мислиш, че като по духовно развити ще бъдем еднакви ?
Тук много грешиш според мен.

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #25 -: Януари 19, 2008, 18:11:39 pm »
В духовните сфери в които съзнателната Душа ще "вижда" всички скрити енергии, действащи зад действието на парите или може би по-точно е, да се каже "енергийте пораждащи действието на парите". И това е само предпоставка.

Не съм казъл, че ще бъдем еднакви - това е твоя добавка.

А относно най-праведната Религия....
..."Моят Отец иска да Му се кланяме с Дух и Истина".  Това е моята най-праведна Религия.
Всеки да си го тълкува по своему...


topteglo

  • Гост
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #26 -: Януари 20, 2008, 01:33:14 am »
Друг механизъм застъпен в някои религии е светената вода или осветените предмети.
Идеята на тази тема е да покажем някои от нещата в религиите които хората могат да използват в ежедневието си- един вид "практична религия"(не се хващайте за думите а мислете за смисъла).Когато гледах филма "Великата тайна на водата" ,светената вода придоби голямо значение за мен- преди не можех да си го обясня това явление- а аз само на приказки малко вярвам.
Та се оказа че всеки би могъл да използва благотворното действие на водата, като сам си прави светена вода. Даже мисля че да си я направиш сам е много по гарантирано че ще е светена(енергийно повлияна) ,отколкото ако идете в някоя църква да си вземете или купите- може вече и да я продават(незнам понеже не ходя на църква). Единия от начините да си я направим е чрез молитва която можем да произнесем- това ми изясни също и целта на молитвата преди хранене. По този начин енергизираме храната положително и при приемането и положителното въдействие се прехвърля и върху нас допълнително. Та значи единия начин е чрез насочване на положителни мисли.
Аз лично предпочитам по-гарантирани методи- написаните думи, музиката и картините. Доказано е че при поставяне на вода под влияние на определена музика(класическата е много полезна), то тази вода става подобна на светената. Същото става и ако на каната с вода се залепи бележка с определени думи- това е добър начин да използваме водата целенасочено- за лекуване на определено заболяване, за повишаване на мускулна маса дори(не е пробвано-теоретично е възможно).
Би било добре да гледате филмчето и да споделите идеи с които можем да използваме това действие. Информация намерих и в една от статиите в сайта- Психогенетично програмитане създадено от човека-http://www.xnetbg.com/new/content/view/219/115/

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #27 -: Януари 20, 2008, 11:38:17 am »
..."Моят Отец иска да Му се кланяме с Дух и Истина". ...
   Моя Отец не е искал това от мен. Нито аз съм го искал от моя син.
   Моя Отец не е искал нищо от мен, но е дал всичко от Себе Си. Моя Отец се радва, когато аз се радвам. Моя Отец е тъжен, когато аз съм тъжен. Моя Отец действа когато аз действам, наслаждава се когато аз се наслаждавам. Но бди над мене когато аз спя.
   Ние сме Едно с моя Отец.
   Смело нали? Но от душа и съзнателно Му пращам благодарствена мисъл.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #28 -: Януари 20, 2008, 13:27:50 pm »
  ;D
Та се оказа че всеки би могъл да използва благотворното действие на водата, като сам си прави светена вода. Даже мисля че да си я направиш сам е много по гарантирано че ще е светена(енергийно повлияна) ,отколкото ако идете в някоя църква да си вземете или купите- може вече и да я продават(незнам понеже не ходя на църква).
Идеята ти е готина, но според мене нещо й липсва. Ако позволиш лекинко да я допълня, а!?  ;)
Ако знаеш действително как се освещава някакъв предмет и имаш сили и възможност самият ти да го осветиш, не ти трябва вече на тебе лично светена вода.  ;)
Другият момент е, че ако ставаше толкова лесно ....оооо....   :D може би и да става, ми направи го тогава...   ;D
Този процес на Освещаване, май беше някакво тайнство ???  ;)
Ако бях на твое място, щях да си осветя 1 варел водица и да продавам.... продавам ... продавам....
А пък хорицата да .. купуват ...купуват....купуват...

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #29 -: Януари 20, 2008, 16:51:45 pm »
Цитат
...мисля, че да си направиш сам [светена вода] е много по-гарантирано, че ще е светена (енергийно повлияна), отколкото, ако идете в някоя църква да си вземете...

Със сигурност, личното участие в процеса на освещаване придава нова сила на този процес и издига онзи, който лично е участвал. Но това не бива да води отричането на църковното съ-действие по освещаването или по друга такава процедура на издигане вибрацията на нещо (в случая - водата). "Църква", противно на разпространеното мнение, не означава "сграда", а "общност"; общност от единомишленици, събрали се с определена цел (в случая с цел да свещенослужат). Във филма "ВОДА", който тук многократно бива намесван, бяха дадени два фактора, усилващи въздействието на една процедура по освещаване (по издигане на вибрацията):
 - многократното повтаряне на процедурата;
 - участието на много хора едновременно.
Тъкмо заради това църквата (нека да не намесваме непременно религиозната общност, но да имаме предвид въобще една сбирка от хора с намерение за вибрационно повдигане!) е толкова важна в един подобен процес: първо, тя събира много хора, които насочват усилията си към повдигане на вибрацията и второ, прави това многократно по време на процедурата. Да вземем за пример православното богослужение, където освен всичко, се освещава вода. Присъствието ви като вярващ в това богослужение не е свързано с простото ви стоене прав, с лице към олтара; в църковния канон се очаква от вас да познавате литургийната процедура и на определените места да участвате с определени мисли, ритуални движения и песнопения, които за съжаление днес се изпълняват само от преклонните бабички и от църковния хор. Също така, направило ли ви е впечатление колко пъти по време на литургия се споменава "Господи, помилуй!"? - това не е следствие от нямане какво да се каже, а има своя пре-потвърдителен ефект и засилва въздействието на процедурата.

Освещаването на водата, или на каквото и да било, ще бъде най-истинно, ако ти лично го извършиш пред себе си (пред Бога, на Когото като човек си носител). Тук е и най-големият грях на формално установените църковни институции, които изземват това право от хората и го дават само на някакви определени лица! Но ако ти и няколко твои приятели се съберете с намерение да освещавате (това по думите на Христос е всъщност една истинска църква!), ефектът за всички ви ще бъде много по-силен. Опитайте!

И, последно: филмът за Водата е прекрасен, но не бива да се взема за панацея и решение на всеки въпрос. Повече широта и запознаване с максимален брой източници по темата ще се окаже неоценимо полезна за развиващия се ум ;)
« Последна редакция: Януари 20, 2008, 16:56:31 pm от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27