Автор Тема: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...  (Прочетена 134051 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #345 -: Август 12, 2012, 01:15:27 am »
... защото  любовта  (аз  предпочитам  обичта)  е  дълг  изразяващ  се  в  грижа  за  хората които  обичаме!  Грижим  се  за  тях  не  защото  искаме,  а  защото  обичаме.   (Да  не  ми  каже  някой,  че  обича  защото  иска)  Когато  двама  разберат,  че  любовта  е  дълг  и  приемат  условието  му,  то  разрива  помежду  им  е  невъзможен.   
        Кална  маса  затрупваше  колега  в   една  галерия,  припълзях  и  с  шепи  чистех  калта  около  лицето  му,  след  малко  ни  измъкнаха  и  двамата.  В  сводката  пишеше  -   спасени  двама!  Нямаше  време  да  правя  сметки  каква  ще  ми  е  авантата.  Ценностната  система  базирана  на  морал  и  непреходни  ценности дава  възможност  за  мигновенни  реакции  където  избора  е  направен  много  преди  да  е  необходимо  проявлението  му!!!
         Каква  ли  сметка  е  правил  онзи  Българин,  хвърляйки  се  да  спасява  непознато  дете  в  бурното  море.  Действал  е  напълно  автоматично,   защото  така  трябва!
          ДЪЛГ  --  Осъзнати  предварително  и  затова  задължителни  действия  които  човек  трябва  да  извърши  за  да  не  влезе  в  конфликт  с  ценностната  си  ситема!!   
          Не,   няма  да  ви  говоря  повече  да  дълг  и  що  е  това,  защото  то  е  чуждо  на  ценностнната  ви  система!  Не  всичко  опира  до  сметки  тънки  -  Никога  не  знаеш  какво  печелиш  когато  губиш,  и  какво  губиш  когато  печелиш,  затова  всички  сметки  тука  оставете!! 
       
Да. Нямам какво да добавя, Митко! Обичта е будна осъзнатост. Обичащия бди. Действа без да се пазари с душата си. Обичта не изплаща сметки. Дал си ЖИВОТА за пример. Затова казвам, че имам дълг към живота - Живота се живее, не се пропуска, не се унищожава. Времето тук на Земята не чака. Не може будния да стои със скръстени ръце и да чака докато някой е в нужда, защото му се прави нещо си. Невъзможно е да твърдим, че обичаме и да действаме, според искам. Няма въпроси. Има действия, в пълен синхрон с Личността. В този смисъл  ДЪЛГЪТ не е  формална задълженост! А истина. Обич. Отдаденост. Пред лицето на Смъртта не можеш да преиграваш.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #346 -: Август 12, 2012, 09:48:40 am »
         
   ...       Не,   няма  да  ви  говоря  повече  да  дълг  и  що  е  това,  защото  то  е  чуждо  на  ценностнната  ви  система!  Не  всичко  опира  до  сметки  тънки  -  Никога  не  знаеш  какво  печелиш  когато  губиш,  и  какво  губиш  когато  печелиш,  затова  всички  сметки  тука  оставете!! 
       

 Ще се опитам да изкажа мнението си. По скоро собствено обобщение. Ако е неясно се извинявам, но затова е дискусията.
  Аз доколкото разбирам Митко, той не говори за искам, а за трябва. Не защото отрича своето искам, а защото по силата на осъзнатостта, в "трябва" той изразява не героичното себеотрицание, даващо почести, а пълното сливане на Аза си - Себето си с Ценността на зрялата Любов, която разбираемо е защо нарича ОБИЧ. Това е гледната точка на човека, самоопределил се и невъзприемащ надеждата, като етап, просто защото е преминал, чрез опитност отвъд желаенето и е слял действието (мисъл, чувство) си с волята си. Това, което изпитваш на този етап не е просто само радост, а е всичко възможно, но прието в пълно съзнание. Понякога има тъмнина, но за такъв човек и да вижда мрака светлината си е светлина. На вратата на майка ми, Пишеше " Надежда всяка тука оставете" - цитат от поемата на Данте Алигери"Божествена комедия", бе заигравка с името и Ада, тъй като в поемата въпросната фраза е написана на портата на Ада, и това прочита влизащия... Сега днес си дадох сметка за дълбокия смисъл и свързах всичко това с дискусията ни тук. Няма случайности. Преглеждах нощес материали из руски сайт темата"Введение в юнгианскую традицию или о реальности психического". Там е разказана следната история от сподвижницата на Юнг, Мария-Луиза фон Франц (перефразирам): " Двама приятели, Страдащи от сходни неврози решили Сериозно да се заемат с освобождение от тях. Единия заминал за Цюрих и станал ученик на Юнг. Другия заминал за Виена, за да стане ученик съответно на знаменития Фройд. Уговорили се да се срещнат след половин година. Когато се срещнали ученикът на Фройд споделил: "- Сега аз напълно се освободих от своите демони. Аз осъзнах, че всичко е било проекция на моите едипови желания и сега се издигнах в службата, намерих си жена, и започнах да водя напълно нормален живот." Приятеля му му отвърнал: "- А ето, аз започнах напълно да разбирам още повече от преди, открих нещо, но тези въпроси, които стоят  пред мен сега са още по-сложни и много повече. Но аз чувствам как в мен се разкри източник на сила, сякаш Бог сам ми помага." Приятеля  му се замислил и казал: " - Знаеш ли, аз действително убих у себе си всички мои демони, но изглежда с тях са си отишли и ангелите." 
Има етапи и етапи, когато човек се движи навътре към себе си, просто няма как да бъдат определени от някой като модел, твърде лично е. Ако го осъзнаем, ще бъдат видни словата на събеседника ни, без да желаем да притеглим мнението му към своето, ще съзрем от къде вижда ( от кое стъпало) вижда "истината", така щото понятията му, езика му ще стане понятен. Няма как ако боравим с една и съща схема и позиция и да изучим езика на ангелите... те просто са в друго измерение. А това, че ние виждаме, колкото можем, не отрича правото и истината друг да гледа съвсем от друго място и да вижда съвсем друго. Как с нашите понятия, без да имаме търпимост ще видим като сме си научили едно и си го повтаряме, къде е развитието тогава. Не става с придърпване, светлината се Излъчва, и  се поглъща. А иначе слънцето е тъмно.. приема, излъчва, това е непрекъснат процес и ако не го приемем си оставаме изгубени в превода....
« Последна редакция: Август 12, 2012, 11:09:03 am от del »

Неактивен Терес

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 102
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #347 -: Август 12, 2012, 10:24:04 am »
Човек вижда,колкото знае!
Дошло е време робите да преброят господарите!

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #348 -: Август 12, 2012, 21:29:57 pm »
del:

Цитат
...къде е развитието тогава.?

Аз мисля, че развитието е ... в неуморното тълкуване на нещата. Не просто както ги виждаш и (си мислиш че) знаеш, а да ги разбираш по начин различен на 5-годишна 20- или 40-годишна/о човешко същество. Защото е различно.

Повечето от нещата, които си търсил на 20 години и си намирал, които си искал, но не си получавал, те са били "трохите по пътя" (по приказките интерпретация)

Отделно че темата, "уеко" се отклони и не знам защо се прецени за уместно, да се задълбочите толкова философски върху "искам" и "трябва", но явно администраторите ни показват светъл пример, какво е "търпение" :)
 А това е нещо също много интересно ... по пътя  :drinks:

"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #349 -: Август 12, 2012, 21:51:17 pm »
Коментара ти само ме убеждава в необходимостта от търпение.

от Уикипедия, свободната енциклопедия:
"Философията (от гръцки: φιλοσοφια, от φιλεῖν — обичам и σοφία — мъдрост[1][2]) е изследване на общите и фундаментални въпроси, засягащи човека и света."
« Последна редакция: Август 13, 2012, 07:55:27 am от Mirotvorec »

Неактивен karina

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 81
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #350 -: Август 13, 2012, 10:08:24 am »
Не е в пряка връзка с посоката на  спора , но е много силно - Ницше :

                                              За трите преображения
Три преображения на духа ще ви назова: как духът става камила, лъв - камилата,
и най-сетне дете – лъвът.
   Има много тежки неща за духа, за силния, за издръжливия дух, в който живее
благоговение: неговата сила желае тежкото и най – тежкото.
   Що е тежко? Тъй пита издръжливият дух, и коленичи той подобно камила, и
иска да бъде добре натоварен.
Що е най – тежко, вие, херои? Тъй пита издръжливият дух, та да го взема върху
си и да се възрадвам на своята сила.
    Не е ли то: да се унизиш, за да причиниш мъка на своето високомерие? Да
блеснеш с безумието си и се погавриш със своята мъдрост?
    Или е то: да напуснеш делото си, кога вече то тържествува своята победа? Да
се изкачиш на високи планини, за да изкусиш изкусителя?
    Или е то: да се храниш с жълъди и трева на познанието и заради истината
твоята душа да се мъчи от глад?
    Или е то: да си болен, а да отпращаш дома утешителите и да се сприятелиш
с глухи, които никога не чуват какво искаш?
    Или е то: да се спуснеш в мръсна вода, ако това е водата на истината, и да
не отпъждаш от себе си студени жаби и топли кекерици?
    Или е то: да обикнем ония, които ни презират, и да подаваме ръка на призра-
ка, когато той иска да ни сплаши?
    Всички тия тежини взема върху си издръжливият дух: подобно камила, която
натоварена бърза в пустинята, така бърза той в своята пустиня.
    Но в най-самотната пустиня се извършва второто преображение: лъв става
тук духът, свобода иска той да овладее и да бъде господар в неговата си пустиня.
    Своя последен господар дири той тук: него иска да възненавиди и своя после-
ден бог, да се бори иска и да сломи великата ламя.
    Коя е великата ламя, която духът не ще вече да признае за господар и бог?
    „Ти си длъжен” се зове великата ламя. А духът на лъва казва „аз искам”.
    „Ти си длъжен” лежи на пътя му, златосияйно, люспесто животно, и на всяка
люспа блести в злато „ти си длъжен”! Хилядогодишни ценности блестят върху
 тия люспи, и тъй говори най-мощната от всички ламя: „Всяка ценност на неща-
та – тя блести върху мен. Всяка ценност е вече създадена, и всяка създадена
ценност – това съм аз. Истина, „аз искам” не трябва вече да има!”  - Тъй
говори ламята.
    Братя мои, защо е нужно в духа лъв? Нима не е доста товарното животно,
нали то се отрича и благоговее?
    Нови ценности да твори – това лъвът не може още: но свобода да добие той
за ново творчество – тук силен е лъвът.
Свобода да си добие – свята не дори и пред дълга: за това братя мои, потре-
бен е лъвът!
    Право да си извоюва за нови ценности – това е най-ужасното завоевание за
един издръжлив и благоговеен дух. Истина, това за него е похищение и работа
на хищно животно.
    Като свое най-свято нещо обичаше той преди това „ти си длъжен”: сега и в
най-святото е принуден да види заблуждение и произвол, за да може да си похи-
ти свободата от своята обич: лъв трябва за това похищение.
    Но кажете, братя мои, що може още детето, което не е по сила и на лъва?
Защо трябва хищният лъв да става още и дете?
    Невинност е детето и забрава, едно новоначинание, една игра, едно от самосе-
бе въртящо се колело, едно пръвно движение, едно свято „Да бъде”.
   Да, при играта на създаването, братя мои, има потреба от едно свято „Да
бъде”: своя воля иска сега духът, свой свят придобива заблуденият.
    Три преображения на духа ви назовах: как духът става камила, лъв – камилата,
а най-сетне дете – лъвът . –
    Тъй рече Заратустра.

 

 

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #351 -: Август 13, 2012, 15:51:49 pm »
Това ако не обобщава темата, не знам, сигурно и с Ницше ще поспорим.
Благодаря, Карина!
За мен тук приключва всеки спор!
Между впрочем,  лъва и агнето са единни като символи, още в древните писания.
Не е случайно, нали? Силата, Благородната защита и невиността на чистата Любов!
Лъв и дете...
Лъвът опазва святото от неправдата. Любовта открива невинността в душата ни.
Тъй, че за вървящия през пустинята...има избор. Има път.
« Последна редакция: Август 13, 2012, 20:45:32 pm от Mirotvorec »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #352 -: Август 13, 2012, 19:09:01 pm »
За мен тук приключва всеки спор.
:hi:
Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
Това искахме и това получихме ...............то хубаво са казали хората с жена и телевизор не се спори ама ние  ??? ??? :D.

П.С.Бравос Делче утепа ни всичките, хем ни надприказва, хем ни и надписа  :D, интересното е обаче като те питах не си каза "заглавието" а после си написа цялата автобиография и това ако не е женска работа, пу ми кажи :D.


Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #353 -: Август 13, 2012, 22:08:04 pm »

Това ако не обобщава темата, не знам, сигурно и с Ницше ще поспорим.
Благодаря, Карина!
За мен тук приключва всеки спор!
Между впрочем,  лъва и агнето са единни като символи, още в древните писания.
Не е случайно, нали? Силата, Благородната защита и невиността на чистата Любов!
Лъв и дете...
Лъвът опазва святото от неправдата. Любовта открива невинността в душата ни.
Тъй, че за вървящия през пустинята...има избор. Има път.
      Щом  за  теб  приключи  спора  тъй да  е!
      Питам  себе  си  -  Защо  е  нужно  да  си  говорим  със  слова  иносказанни,  и  кой  от  конкретиката  се  страхува? 
     Коя е великата ламя, която духът не ще вече да признае за господар и бог?
    „Ти си длъжен” се зове великата ламя. А духът на лъва казва „аз искам”.
 
    Да  харесва  ви  да  бъдете  лъвът  и  от  позицията  на  силен  хищник  да  твърдите,  че  с  "аз  искам"  търсите  нови  истини,  нови  хоризонти.   "Аз  искам"   нови  правила! - реве  лъвът
    "сега и в  най-святото е принуден да види заблуждение и произвол, за да може да си  похити  свободата от своята обич  : лъв трябва за това похищение.
    И  каква  ще  бъде  новата  истина  щом  тя  лъвска  е?    Я  си  помислете!
    Относно  ламята  -  огледай  се  във  всяка  люспа  и  се  виж  как  изглеждаш  но  дължен  не  бъди!  Ти  си  дължен,  ако  някой  ти  каже  и  ти  се  покориш,  значи  вече  роб  си,  но  ако  ти  кажеш:  Аз  съм  дължен  то  ти  си  победил  собственото  си  Его!!
      Дел,  агнето  и  лъвът  никога  не  са  били  единни  като  символи.   
      Така,  че  притчите  и  цитатите  са  дупките  където  можем  да  скрием  липсата  на  собствен  опит,  или  собствено  мнение!
           
   
« Последна редакция: Август 14, 2012, 00:08:46 am от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #354 -: Август 14, 2012, 11:11:56 am »
Ще имате „трябва”, но ще се лишите от милост. Когато видиш лъва като агне ще разбереш и що е любов и как лъва умира, за да се роди в агне. За да приемеш в душата си една степен в миг у теб друга си отива. Закона, осъществен без любов праща справедливостта в немилост.
Силата – Лъва  и агнето  - невинността у нас живеят в клетки. Не съжителстват, а живеят сами едно от друго.
Мъжа и жената. Кой реши да се нарече „мъж”, „жена”, преди да е станал човек.
Кой? Бог ли реши така. Или това е тълкование на човеците, решили удобно да стоят в обвинение.

""Аз  искам"   нови  правила! - реве  лъвът" - Лъвът от правила не се нуждае... А отстоява правото!
« Последна редакция: Август 15, 2012, 07:24:17 am от Mirotvorec »

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #355 -: Август 14, 2012, 12:39:50 pm »
Закона, осъществен без любов праща справедливостта в немилост.
А именно любовта превръща трябва в искам по най-естествен вътрешен начин. :hi:

П.П. морала хората го измерват по постъпките, по действията на човека в 3D. НО!!! Зад една и съща постъпка може да стоят различни мотиви. Така, че аз оспорвам и общоприетия смисъл на думата "морал". За мен няма никаква стойност нещо, което е направено НЕ от сърце! /Респективно, всичко, направено от сърце е едно огромно ИСКАМ!!!/

П.П.2: Аз не виждам заплаха в думата "искам", дори и в онова "искам", дето идва от временната ни илюзорна самоличност. Защото така добиваме опитност, която ни е нужна на нас самите. Защото, както пише и в подписа ми, пътя ни не е права линия.
« Последна редакция: Август 14, 2012, 12:57:28 pm от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #356 -: Август 14, 2012, 16:07:11 pm »
Много ми е интересна темата и още повече да ви чета. Макар да не успявам да прочета всичко досега, бих подкрепила дел, за любовта-дълг. Така е и според мен, ммакар да го разбирам по друг начин, което не значи, че не е същото, защото много добре те разбирам дел. Но всъщност думите и понятията ни пречат понякога да се разберем още повече за такива неща. Ти си приел за любовта, че е дълг, но с милосърдие. Е, аз на това му казвам отговорност. Само че искам да уточня значението на тази дума е доста поизкривено и бих искала да уточня смисъла, в който аз я използвам. Придали сме й смисъл на задължение, а всъщност отговорност е способността да отговориш, корена е от глагола отговарям (responsable - response), не от дълг. Но ние сме придали друг смисъл на тази дума, придавайки й значение на задължение (наложено отвън). Когато си отговорен, това е защото можеш да се отвориш да отговориш и то по свое желание, а не по някакво задължение, наложено отвън. Когато станеш отговорен към всичко и към всички, тогава въпроса за дълга, като задължение наложено отвън просто отпада. И това е истинското милосърдие, когато си отговорен към другите, защото идва вътре от теб и по никаква друга причина. Всичко наложено отвън като задължение, което не е прието като лична отговорност и е в противоречие с вътрешното ти усещане е фалшиво и рано или късно води до вътрешно противиоречие. Та аз мисля така съм те разбрала за любовта дълга и милосърдието. Но много е трудно да се борави с понятия и когато се прави е необходимо много точно да бъдат дефинирани

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #357 -: Август 14, 2012, 16:46:53 pm »
    За мен опита да разберем съвсем точно понятията си е проява на Любов. Как ще споменем понятието "истина", ако неделикатно сме пристъпили границата на събрата си, щото искаме той да ни разбира, та придърпваме него към своето си. Не е ли редно с търпение да проявим приемане, колкото е нужно. Защо да спорим, ако първом не сме му отделили време, за да чуем и да видим. Защото всеки има свое място, душевност и няма как да знаем по-добре от него самия що говори. Как ако сме слепи за себе си ще видим другия? Ако отричаме у нас пътища през илюзията на образите, по които душата ни е бродила, как ще твърдим, че имаме познание? Нетърпеливи към себе си, тщестлавни обвинители в страха си, бдим над тъмнината повече и ако ни просветне дръпваме завесата...
 
« Последна редакция: Август 15, 2012, 07:25:30 am от Mirotvorec »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #358 -: Август 14, 2012, 16:58:09 pm »
Не очаквам нищо и приемам всичко.
Истина, която може да бъде изказана, вече не е истина.
Само преживяното знание става познание. Пречупено през собствения ти опит взетото назаем знание се превръща в познание.
Разсъдъка (супер машината за оцеляване ум+тяло) спори, защото единствената й цел е да оцелее и да бъде прав.. Понякога да бъде прав е дори по-важно от оцеляването.

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522
Re: Търсиш - намираш, искаш - получаваш...
« Отговор #359 -: Август 14, 2012, 17:20:43 pm »
Много ми е интересна темата и още повече да ви чета. Макар да не успявам да прочета всичко досега, бих подкрепила дел, за любовта-дълг. Така е и според мен, ммакар да го разбирам по друг начин, което не значи, че не е същото, защото много добре те разбирам дел. Но всъщност думите и понятията ни пречат понякога да се разберем още повече за такива неща. Ти си приел за любовта, че е дълг, но с милосърдие. Е, аз на това му казвам отговорност. Само че искам да уточня значението на тази дума е доста поизкривено и бих искала да уточня смисъла, в който аз я използвам. Придали сме й смисъл на задължение, а всъщност отговорност е способността да отговориш, корена е от глагола отговарям (responsable - response), не от дълг. Но ние сме придали друг смисъл на тази дума, придавайки й значение на задължение (наложено отвън). Когато си отговорен, това е защото можеш да се отвориш да отговориш и то по свое желание, а не по някакво задължение, наложено отвън. Когато станеш отговорен към всичко и към всички, тогава въпроса за дълга, като задължение наложено отвън просто отпада. И това е истинското милосърдие, когато си отговорен към другите, защото идва вътре от теб и по никаква друга причина. Всичко наложено отвън като задължение, което не е прието като лична отговорност и е в противоречие с вътрешното ти усещане е фалшиво и рано или късно води до вътрешно противиоречие. Та аз мисля така съм те разбрала за любовта дълга и милосърдието. Но много е трудно да се борави с понятия и когато се прави е необходимо много точно да бъдат дефинирани
     Много чисто изразено. Често приемаме и отговаряме, без да сме чули. Защото мислим, че вече знаем. И после се съдим, че не сме чули. Наскоро давах пример с пеенето. Чуваш музиката и ако не я чуеш и пееш, е няма да се получи. Но ако с отдаденост слушаш, някак няма да излезе фалшиво, дори тялото да подаде грешка, в миг душата ще откликне на тона и ще се чуе песен от сърце. Та и с отговорността няма как да имам вътрешно противоречие и да я приемам като задължение, ако е в тон с душата ми. Иначе ще се усети фалш.
  Явно за едно говорим :)  :hi:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27