Автор Тема: Коя религия е най-праведна?  (Прочетена 209533 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

topteglo

  • Гост
Коя религия е най-праведна?
« -: Януари 13, 2008, 17:13:05 pm »
Здравейте, пускам тази тема във връзка с пускането на няколко филма в Интернет преди време - "Тайната" (The Secret), "Великата тайна на водата" и "Духът на Времето" (Zeitgeist).
В много форуми където се разискват теми свързани с религията веднага се открояват мненията на запалени вярващи хора. Едни ни убеждават и се кълнат ,че християнската е тази която бог обича, други се застъпват за мюсулманската и презират поклонниците на други религии.Трети ни обясняват колко сме заблудени и че единствената е будиската религия, четвърти пропагандират Талмуда и юдеизма.
За много хора изборът на религия е направен от техните предци,а пред други стои въпросът - Коя да избера??
Религията е голяма сила, и това не е останало незабелязано от силните на деня. Въпрос е доколко ние самите осъзнаваме това и доколко сме подвластни на тези невинаги чисти влияния.
Нямам щастието да съм прочел всички свещенни книги или да съм се запознал задълбочено с всички религии. Все пак не може да не направи впечатление колко си приличат и колко много общи възгледи споделят всичките те. Религиите са вид учения базирани на определени знания за съществуването ни.Именно тези знания са много ценни и ние се стремим да ги научим за да можем да подобрим живота си. За голямо наше съжаление тези знания са забулени в мистерия от религиите с цел да не бъдели използвани от хора с нечисти помисли. Темата не е за да се разгорещяват спорове за правилността и верноста на религиите. Не си хабете енергията за спорове.

Отварям тази тема именно заради тези знания съдържащи се в всяка една от религиите- нека всеки сподели информацията, която е научил и която може да е полезна на другите.

« Последна редакция: Януари 14, 2008, 20:00:40 pm от H. »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #1 -: Януари 13, 2008, 17:45:13 pm »
Не мисля, че тази тема е особено коректна за форума, защото въпреки че

Цитат
Темата не е за да се разгорещяват спорове за правилността и верноста на религиите. Не си хабете енергията за спорове.

точно това ще се получи в един момент, нали ;)

Всяка една религия е форма на контрол с цел отдаване на силата на външен източник, а не вглеждане навътре. Будизма най се доближава до тази идея, но и той е много окастрен...

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #2 -: Януари 13, 2008, 18:21:26 pm »
Цитат
Отварям тази тема именно заради тези знания съдържащи се в всяка една от религиите
Едва ли е уместно да прочете човек тонове религиозна литература, за да открие такива знания. Те, знанията, съществуват много преди религиите да бъдат поднесени на хората, затова ще трябва да се търсят другаде.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #3 -: Януари 14, 2008, 11:27:53 am »
С други думи ...
Битието си съществува, независимо от изучаващото го съзнание/въплътено или невъплътено –въпрос на еволюция/ посредством сетивата си. А Религията / свързването с Битието/ е методът за изграждане на сетивата. За различни нива на съзнание – различни сетива. Естественно и различни методи за развитието им. Но и постиганите ефекти би трябвало да са различни!? Подразбира се, че при напълно изградени сетива религията отпада индивидуално, според индивидуалната еволюция.
Кой да ни кажи, дали е така?
Не знам.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #4 -: Януари 14, 2008, 11:36:14 am »
религията не знам какво отношение има към еволюцията. това е просто система от убеждения, която според мен е без абсолютно никакво значение за всичко-което-е. не смятам, че източникът се ръководи от това в какво вярваме тук на тази малка планета или да по някакъв начин отчита нашето мнение за него. също така не вярвам, че знае по някакъв начин за значението и важността, които ние придаваме на собствените си вярвания. за единното съзнание, което пропива всичко, всичко е с еднаква важност и се "отнася", долколкото изобщо има отношение, по еднакъв начин към всички същества, без значение от техните ментални заключения и търсения

Моля те, използвай главни букви където трябва!
Миротворец
« Последна редакция: Януари 14, 2008, 11:44:53 am от Mirotvorec »

topteglo

  • Гост
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #5 -: Януари 14, 2008, 14:03:42 pm »
Нека да премина към по-същественното с което ми се иска да си помогнем взаимно. Наистина заглавието на темата е малко подвеждащо :)

За какво споделяне на знания ми се ще да поговорим.
Например един от ритуалите който е застъпен в най-вероятно всички религии е молитвата. Молитвата има особенна сила която бихме могли да използваме всички хора независимо дали изобщо изповядваме някаква религия. Молитвата вероятно спомага за конкретизиране на определени наши мисли-желания които ще започнат да оформят бъдещите ни преживявания.
Мисля че всеки един може по-лесно да постигне целите си използвайки молитвата. Независимо дали е лош или добър и независимо за какви цели. Молитвата е универсален метод за "сгъстяване" на на материята.
Естественно е ако искаме да я ползваме за благородни цели ,то и този който отправя молитвата ще има по-голямо въздействие колкото е по-духовно извисен- например при лекуване.
Като разновидност на молитвата може да се приеме и мантрата. Това са определени думи които са подбрани така че да оказват голям натиск вурху пространство-времето и процесите протичащи в него.
Ако някой има опит в тези неща-нека сподели. Аз не знам такива мантри но би ми било интересн да експериментирам.
Колкото за научното обяснение и доказване на молитвата: има няколко интересни филмчета които показват разни експеримент в тази област("Великата тайна на водата"(има книга от Масару Емото), "Какво можем да си представим","Тайната" и др.)

Та темата я отворих за да може да споделяме такива знания които са заложени в религиите и да се опитаме самите ние да ги използваме в ежедневието си. Нали тези знания са затова- да ги използваме!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #6 -: Януари 14, 2008, 16:44:43 pm »
За какъв тип молитва става дума? Защото можеш да се молиш със собствени думи (без религиозни наклонности), можеш и да казваш "Отче наш".

Молитвата в широко разпространения си вариант за мен е отдаване на личната ти сила на външни божества. Това което се доближава до моята идея за молитва е един за връзка/"диалог" с Висшият ти Аз.

topteglo

  • Гост
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #7 -: Януари 14, 2008, 18:34:46 pm »
Имах предвид молитвата като средство да се постигат някакви неща- комерсиални цели. Кой да си подобри здравето, кой да подобри взаимоотношенията си с околните, кой да поспечели некой лев- все такива неща- на кой каквото му трябва!
Знам че основно е чувството което се влага при молитвата но все пак може да има някакви думи които да оказват по-силно въздействие върху средата. Далеч съм от мисълта че се молим на господ и той като един Дебелак с бяла брада и червени дрехи вади от чувала исканото(но само ако си слушкал).
Явно е че нещата се развиват по определени закони- дайте да ги поизползваме малко и на практика. Щото само с приказки егото ми се четка ама стомаха ми празен! Май метафората не беше точна!
Сетих се за една поговорка: Голямото професорство ражда много листа и малко плодове!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Коя религия е най-праведна ?
« Отговор #8 -: Януари 14, 2008, 20:02:21 pm »
Имах предвид молитвата като средство да се постигат някакви неща - комерсиални цели.

Току-що ме изгуби по тая тема :P

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #9 -: Януари 14, 2008, 20:23:01 pm »
не си ли гледал the secret? цялата тайна на молитвата и визуализацията се изчерпва с това как да си поръчаш big mansion от реалността ;D ;D :D

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #10 -: Януари 14, 2008, 20:31:48 pm »
Точно това писах и в темата за "The Secret" в съседния форум, че превъзнасянето по този филм (както и по Zeitgeist) са невероятно очудващи за мен. Холиовуд ОТНОВО ни "преоткри" законите на Вселената, през неговата си призма: "Поискай си Порше и то ше се появи, че и Парис Хилтън вътре" :P topteglo, ноу тенкс мен, стига с "The Secret" и "Великата Тайна на Водата" във всеки поуст. Не е модерно от няколко хиляди години вече :P

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #11 -: Януари 14, 2008, 20:39:51 pm »
Как бързо минава времето...  :-\   :P
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #12 -: Януари 14, 2008, 21:30:54 pm »
"Religio" означава "свързвам". Нещо, което не те свързва с божествената основа, не е религия. Тук няма никакво значение какви възгледи изповядваме, нито какво е масово разпространената представа за религия. Факт е, че под "религия" днес се разбира преди всичко "вероизповедание" или дори по-зле - конкретна църковна институция и клир, формални процедури и група от вярващи, народ; "христиени". Тези понятия за "религия" са доста далеч от първоначалното значение на думата, която в същността си не се интересува нито от конкретиката на определено вероизповедание, нито от почитащите го (практикуващите го). В този смисъл, ако Ти или Аз чрез нещо (каквото и да е то, подчертавам, КАКВОТО И ДА Е ТО!) бъдем свързани с божествената основа, то, това нещо в конкретния случай действа като religio. Дори и да е тиган :o

Будизмът действително има доста добра постановка по този въпрос. В една от основните сутри се казва, че знанието е неизписано, същевременно е навсякъде и всичко е знанието. Тази сутра отхвърля всякаква формализация на знанието и дава формалната изобразеност като доказателство, че изобразеното не е същността. Заради това юдаизмът, а по-късно и ислямът забранява изобразяването на Бога, позволявайки си само геометрични декорации на своите свещените сгради.

Съгласяваме се, че днешното състояние на вероизповеданията е много окаяно. Съгласяваме се и с това, че дейността на вероизповеданията в повечето случаи е била свързани с далеч неreligioзни цели. Това обаче не променя въпроса по отношение на религията, която продължава да бъде свързване с божествената основа, без отношение към власт, епоха или конюнктура. И така, ако един момък постъпи в духовна семинария с най-чистия стремеж и възлюби Господа от цялото си сърце, и Го следва във всичко, това е религия. Тук какво ще правят старците от вероизповеданието, за да сломят момъка и да напълнят главата му с глупости, не е религиозен въпрос, ако те действат със страх, с корист, с властолюбие, корумпираност, вероломност; това не е свързване с божествената основа и не е религия. Но ако един от тези старци също люби Бога повече от всичко на света и разпознае огъня в очите на тоя момък, щото да му покаже пътя, да му даде книгите и да го подтикне към растеж, това вече е религия. И тук въобще, ама въобще няма значение в кое вероизповедание е духовната семинария, в която се случи казаното от нас събитие... Важен е единствено истинният устрем!

И така, коя религия е най-праведна? Отговорът, както винаги, е двояк: никоя религия не е праведна; всички религии са праведни. Ключът е в теб, в ръката, с която хвърляш тази монета с две взаимносвързани лица, падането на едно от които, прочея, не е съществено... Тиган! Будизмът е майстор на това да ти покаже, че религията е просто това, което ти се случва сега и тук! Защото, ако Бог е навсякъде, както учи православието, значи, Той е и тук, в този post.
« Последна редакция: Януари 14, 2008, 21:51:05 pm от H. »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

topteglo

  • Гост
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #13 -: Януари 15, 2008, 02:43:12 am »
Вярно е че филмчетата за водата и за тайната на закона на привличането се пуснаха преди 1-2 години. Обаче пък да са остарелиии?
Искам да засегна една тема. Много от хората в тея форуми сме доста любопитни. И все искаме да научаваме нещо ново. Това е хубаво от една страна.. Следва некакво развитие. Обаче развитието май не следва след като си попрочел нещо. Развитието идва когато самият ти се убедиш в това докоето е достигнал някой преди теб. Ама много от нас (визирам и себеси) преминаваме през знанията много набързо- а полза в ежедневието малко .
Така ставаме едни философи дето никой не може ни обори- и какво от това?
Полза никва!
Та тия знания които тепърва се преоткриват от науката са много интересни и за мен лично са много по възприемчиви. А и могат да се ползват постоянно.
Вярвам във показаното в филма "Тайната"- да неби да е лъжа?
А и какво общо има закона за привличането със индивидуалните ни желания?
Ако господ реши че искаш възвишени неща само тогава ли ти ги дава?
Явно не е така. Това трабва да са закони които действат за всичко. Примера със гравитацията ми хареса- независимо дали си добър или лош , ако скочиш от 100 метра височина последиците ще са еднакви.
Целта ми не е да убеждавам някого във нещо!
Целта на темите които пускам е да видим кой с каква информация може да помогне ,която можем да ползваме на практика.
Практиката му е майката- останалото е ала-бала.
От всички постове дето съм изчел всичко е цитати отнякъде- не виждам хора дето са открили топлата вода. Ама ако споделяте как ползвате тези неща в ежедневието си- ето това вече е индивидуално и човек може да научи нещо което да приложи. А и би имал по-голяма вяра- щом е проработило за едни значи ще проработи и за него.


Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #14 -: Януари 15, 2008, 23:07:22 pm »
"Коя религия е най-праведна?"...
Всяка религия е праведна, зависи как се изповядва.
Поклонниците на Христос праведни ли са били, като са убивали в негово име ?
Мюсюлманинът който се е взривил заедно с 20 човека праведен ли е бил ?

Въпросът "Коя религия да избера ?" е безсмислен за мен !
Ако отида при свидетелите на йехова, дали няма да ми кажат да избера тяхната религия ?
Фактът, че имаш избор от 100 религии не те задължава да го направиш.

Филмът "Тайната" за мен (подчертавам) е меко казано гнусен. Точно в този филм религията на хората беше ПАРИ ! Както тиганът на flydragon, там праите 
бяха техният източник на сили.
Гледах филмът и когато стигнах до онзи ненормалник, който си залепил банкнота от 1 долар с добавени нули над леглото и всеки ден буквално им се МОЛИЛ и е отпревят цялата си енергия в тях, се ОТВРАТИХ.
ДА, закон има, ДА той действа, но е безборй пъти по сложен от това което можем да си представим !
Тези 3247852389076 милиона които е получил от къде са дошли ? Кой ги е загубил (все пак са пари за да отидат при един - друг ги губи)? Как ги е загубил ?
Със същата логика в този филм и с горепосочените въпроси, някой с богат речник и фантазия може да направи брутален филм на ужасите.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27