Автор Тема: Физиката на Бога  (Прочетена 62307 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Физиката на Бога
« Отговор #30 -: Април 02, 2010, 20:35:48 pm »
Цитат
Думата логос на старогръцки означава слово, разказ, число, сметка, мяра, отношение, смисъл, понятие, разум, определена дума, думата.

"Логос" у елините често се наричал Хермес. У Аристотел "логос" е израз (изречение). Елините считали, че мислителят, който може да дава дефиниции, има връзка с божеството. Логосът може да открива/разкрива на човека. Мислителят е този, който схваща, разсъждава.


Филон от Александрия нарича Логоса „втори бог”. Според него Логосът води човека сигурно по пътя към Бога.

В Стария Завет “dabar ‘’ се превежда с гр. "логос". Логосът в Стария завет означава 1. Божие слово, обръщение; виж "Той каза и стана" - Пс. 33:9. "Той прати Словото Си и ги спаси..." - Пс. 107:20 (ср. Пс. 119:81; Ис. 40:8; 55:11; Йер. 23:29; Ис. 7:9 и 9:7). Десетте заповеди са дека логи (декалогос).
Философът Хераклит смята логоса за поговорка, мъдрост.

В Новия Завет под Логос се разбира:

1. Слово, „словото за кръста”: вярата е послушно пребъдване при Словото – Римл. 1:5, 14-17; 1. Кор. 2:1-5 у ап. Павел.
2. Като в Стария Завет – реч, притча, мъдрост, проповед. 

3. Словата на Иисус Христос – "логиа Иису". Те са сентенции, притчи, които са абсолютно ясни, свободни, съвършени, уникални. Според западната новозаветна  рационалистическа наука, те се съдържат в Извора (Q = квеле); част от тях се съдържат в Евангелието по Матей, по Лука и в Деянията на св. Апостоли, напр. изречението на Иисус в Деяния, цитирано от ап. Павел: "По-блажено е да даваш, отколкото ва взимаш".

4. Ап. Йоан Богослов разглежда Логоса уникално, като персона - Лице, като Сина на Бога, „в Него бе животът.   Животът бе светлината на хората. Словото в Иисус стана плът, живя сред нас". Иисус казва: "Аз съм Светлината на света" (8:12). Това е метафора, както и: "Аз съм пътят и истината и животът. Аз съм вратата" (10 гл.). "Аз съм живият Хляб, слязъл от небето. Който яде моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен..."

За ап. Йоан Словото е Бог, а Бог е Любов. Любовта се открива в Словото Божие. Бог  Го прати в света, понеже толкова възлюби света, че отдаде Единородния Си Син за него (Ин. 3:16). Любовта – Бог -  се открива чрез Своето Слово, Което стана Плът (ср. Ин. 1:14 и 14:6).

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Физиката на Бога
« Отговор #31 -: Април 02, 2010, 20:44:01 pm »
Определено се няма предвид слово в смисъла само на празни думи.

Ирис е прав.


А противоречието идва от факта, че при хората словото и действието не винаги вървят ръка за ръка. Някои говорят, но не могат да го свършат.

Докато при Бог каквото каже, става на момента. Думата е и мисъл и дело, всичко едновременно. А делото предизвиква вибрации и тн. Светът поема по своя път.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Физиката на Бога
« Отговор #32 -: Април 02, 2010, 21:30:54 pm »
Докато при Бог каквото каже, става на момента. Думата е и мисъл и дело, всичко едновременно.
Така е,чиста мисъл .
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен stiver

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 47
Re:Физиката на Бога
« Отговор #33 -: Април 02, 2010, 21:33:37 pm »
Думите "В началото бе словото". [...] От къде точно са тези думи? Имате ли идея какво точно означават?

Понеже е спомената думата физика... "И рече Бог да бъде светлина."... Речта е звук. Звуците са вибрации. Чувала ли си за теория на струните? Всичко в природата е вибрация. Словото на Бог е метафора за вибрацията като сила на творението.

Прочети тук за теория на струните.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5

А за останалото - питай попа.   
Keep an open mind, but not so open that your brain falls out.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Физиката на Бога
« Отговор #34 -: Април 02, 2010, 21:41:18 pm »
Това за вибрациите вече беше написано от Ирис.

Аз питах защо тогава не е казано "В началото бе звук", а е казано "в началото бе словото" и можем ли да сме сигурни, че с това изречение се има предвид именно вибрацията.

Попа няма да питам за каквото и да било. Със сигурност.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Физиката на Бога
« Отговор #35 -: Април 02, 2010, 22:13:18 pm »
Aлибаба, по-горе сложих един цитат, там пише в СЗ "dabar" се превежда на гр. логос.Ето от укипедия на английски - dabar, Hebrew: word, statement, act, thing.

Сега от речник:
Дума, реч, космическo духовно съзнание, еквивалент на гр. логос или космически дух, също така, оракул или божествена комуникация, божествена енергия.

Неактивен stiver

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 47
Re:Физиката на Бога
« Отговор #36 -: Април 02, 2010, 22:22:00 pm »
Това за вибрациите вече беше написано от Ирис.

Аз питах защо тогава не е казано "В началото бе звук", а е казано "в началото бе словото" и можем ли да сме сигурни, че с това изречение се има предвид именно вибрацията.

Попа няма да питам за каквото и да било. Със сигурност.


Да, пропуснала съм обяснението на Iris. Чудесно обяснение. Не ли страхотно това как старите учения говорят за едни и същи неща с различни думи. Защото думите са само звуци. Какво ги обединява, алибаба? Каква според ТЕБ е разликата между звук и слово? 

Според мен хората ти отговориха на всички въпроси. Сега остава ТИ да вложиш мисъл в думите които четеш.
Keep an open mind, but not so open that your brain falls out.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Физиката на Бога
« Отговор #37 -: Април 03, 2010, 08:43:25 am »
Това за вибрациите вече беше написано от Ирис.

Аз питах защо тогава не е казано "В началото бе звук", а е казано "в началото бе словото" и можем ли да сме сигурни, че с това изречение се има предвид именно вибрацията.

Попа няма да питам за каквото и да било. Със сигурност.

Алибаба,Ирис го обясни много добре..
В случая е игра на думи.Под звук ние разбираме нещо нечленоразделно и безмислено(поне за нас).Просто звук.Комбинацията от звуци,наричаме думи,слово..Ако бяха написали"в началото беше звукът"щеше да се изгуби или обърка смисълът.
Липсват ни много думи и понятия.За това се получава така.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Физиката на Бога
« Отговор #38 -: Април 03, 2010, 08:47:07 am »
Попитах (но не е излязъл поста) ако ви напсувам (казвам го примерно нали разбирате) вие на звука и вибрацията ли ще реагирате или на словото и смисъла му?

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Физиката на Бога
« Отговор #39 -: Април 03, 2010, 08:55:02 am »
Попитах (но не е излязъл поста) ако ви напсувам (казвам го примерно нали разбирате) вие на звука и вибрацията ли ще реагирате или на словото и смисъла му?
А какво друго е псувнята ти,ако не комбинация от звуци?Ама я пробвай да псуваш някой като разделиш словото на съставните му звуци?Никой няма да те разбере.
пак ти казвам,игра на думи и липса на точни понятия...

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Физиката на Бога
« Отговор #40 -: Април 03, 2010, 09:09:11 am »
Да, игра на думи е, обаче кои са изиграните?
Откъде да съм сигурна, че "в началото бе словото" става въпрос да вибрацията, това са само догадки.
Ами ако става въпрос точно за словото? Както в хипнозата? В хипнотизирано състояние ти казват "ти си едищо си и ще правиш това и онова" и като се събудиш нищо не помниш, но се мислиш за това, което са ти казали и правиш това, което са ти казали.
Ако става въпрос за тази "творяща сила" на словото?
А?

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Физиката на Бога
« Отговор #41 -: Април 03, 2010, 09:18:38 am »
Ами..Силно се съмнявам словото на Твореца да е еднакво с нашето..пък и толкоз години,не съм чула гласът Му.
И някак си не го виждам Бог хипнотизиран,или пък хипнотизиращ..
Товрящата сила на словото = творящата сила на мисълта.
« Последна редакция: Април 04, 2010, 08:45:14 am от Mirotvorec »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Физиката на Бога
« Отговор #42 -: Април 03, 2010, 09:29:06 am »
Е ясно, че мисъл и слово са едно защото словото е просто изразът на мисълта. Стандартно ние мислим в изречения, говорим си непрекъснато.
Всяка сутрин за части от секундата правим преговор на всичко това (казваме си кои сме, какви сме, къде сме и какъв е света)за да поддържаме непрекъснатостта на диалога, а от там и на света, който познаваме.
Никога не ни хрумва да подложим на съмнение този разказ, кйто така ревностно пазим.
На никого не му хрумва, просто да пробва ДНЕС дали може да бъде нещо различно от това, което вече от години си преговаря за себе си и го е научил на изуст, така, че насън да го бутнат и ще го изпее.
Ами ако просто сме хипнотизирани?


Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Физиката на Бога
« Отговор #43 -: Април 03, 2010, 09:47:59 am »
Ами събуди се :)
« Последна редакция: Април 04, 2010, 08:45:33 am от Mirotvorec »

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:Физиката на Бога
« Отговор #44 -: Април 03, 2010, 10:09:03 am »
Да, игра на думи е, обаче кои са изиграните?
Откъде да съм сигурна, че "в началото бе словото" става въпрос да вибрацията, това са само догадки.
Ами ако става въпрос точно за словото? Както в хипнозата? В хипнотизирано състояние ти казват "ти си едищо си и ще правиш това и онова" и като се събудиш нищо не помниш, но се мислиш за това, което са ти казали и правиш това, което са ти казали.
Ако става въпрос за тази "творяща сила" на словото?
А?

Алибаба, приемаш всичко много буквално, а не забравяй, че Библията е пълна с метафори, не забравяй, че при превод може и да не са преведени точните думи. Това е от една страна. От друга, това което се опита да ти обясни stiver и Ирис, всеки звук има трептене, което ти не усещаш.Това трептене има своя собствена честота. Stiver ти предложи статия за Теория на струните. Всяка частица трепти, т.е. вибрира, и нямам как Словото, което представлява нещо завършено, т.е. Реч, да бъде наречено вибрация, така както ние, не можем да бъдем наречени частици, клетки, вибрации, а се наричаме Хора. Словото е акт!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27