Автор Тема: Учителя - Петър Дънов за българите, славянството и Шестата раса  (Прочетена 55183 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
То да е само символизъм добре щеше да е, ама айде щом казваш. :yes:
 
Цитат
В случая да слугуваш на Бог не означава да слугуваш на някого конкретно.
Ами естествено след като Господ за дъновистите и "белите" братя не е личност.

Цитат
Тук става въпрос за принципи, които да следваш и да спазваш в живота си. И не защото някой, някога, някъде е казал така, а защото ти си осъзнал, че тези принципи...
Тогава какви са тез престилки и корони какви са тия заповедни форми??? Да работиш да слугуваш.  :---

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Къде в цитирания от мен текст виждаш Дънов да казва, че става въпрос за някакъв принцип? Това за принципа си е твое виждане Iris, а не на Учителя.
Той конкретно казва, че трябва „да работиш смирено пред Господа”… а не че трябва  „принципно да работиш пред Господа”.
Разликата е огромна.



Неактивен piterd

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Всъщност принципа е абсолютно верен.
Е на някой може и да не му харесва изказа на П.Дънов, но това не променя смисъла и значението му. Когато дребнаво гледаш на детайлите, изпускаш цялото. Може би друг изказ на същия принцип би бил по приемлив. Намери го, вместо да воюваш срещу нещо което не разбираш.
"В отворена пещ хляб не се пече" - из "Воинът на светлината: Наръчник " П. Куелю

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Принцина е верен е в твоята глава piterd. Дънов друго пише. Чети и мисли върху прочетеното и не приемай всичко за чиста монета.
Според вас излиза, че Дънов принципно си говорел... Но аз никъде не виждам в думите му изведени принципи. напротив точно обратното е - при него има конкретика, а не принципи.   

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
"Вие мислите, че аз съм г-н Петър Дънов. Не. Отдавна, преди 20 години, П.Дънов напусна физическото тяло и сега аз, който ви говоря съм Духът на Истината.
Аз съм Елохим, ангел на завета Господен.”
Не съм чул Дънов да споделя,че ще си дава тялото под наем.
Дали е било доброволно?
Дали тялото е било отгледано с цел въплъщаване на Елохил(м)? Ако да, то е планувано и договорено м/у личността Дънов и наемателя. Чел съм, че това става преди раждането... следва да са от една порода. Ако няма договорка то 100% е обсебване (което не изключва процеса да е започнал преди раждането).
Ако е настъпила божествена причина Ангел да се въплъти, възникват въпроси. Коя е причината за това чрезвичайно, наложително действие? Какво е било толкова спешно, че да се предрешава изхода от възможните избори и действия? На какво и с какво е повлиял повратно, в по-глобален мащаб? Трябва да е било нещо от изключителна важност за да се въплъти цял Ангел и то Духът на Истината? А аз погрешно да съм допускал, че това е качество на всички Висши и Божествени Същности... пък то имало назначен специалист-висшист. Или се е самоназначил и самоназовал? Как да разберем Истината? Като повярваме в думите на човек, отдал под наем тялото си, божествения съд на душата? Или като видим какви са делата и резултатите? Не думите а делата!
Помислете, освен спасяването на евреите, какво друго повратно се е случило? Да не би някой последовател да е опознал себе си или божественото? Или света е станал по човечен и любящ? Май почти всичко можещия ангел се е провалил, пропаднал или си е бил такъв още с идването си...
Изпълняват божията повеля, сътворяват Вселена, даже уникалната и единствена населена Земя, но видите ли нещо с хората не им се получава. Все трябва да се намесва спешния екип за да се случи божествения План. За 7 дни се справят със Сътворението на всичко, но хиляди години някакви си хора, сътворени по техен образ и подобие, слагат пръти в колелата на божествената каляска?
Бъгава работа, като Windows чиито кръпки са повече от самия него...

Това сварих да нахвърля като лични размисли.
Успех в намиране на Истината и дано всеки я познае!
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
"В отворена пещ хляб не се пече" - из "Воинът на светлината: Наръчник " П. Куелю
След изпичането хляба бива изяден.... по принцип. ;)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Петър Дънов и шестата раса
« Отговор #81 -: Юни 21, 2011, 19:40:54 pm »
Цитат
"Вие мислите, че аз съм г-н Петър Дънов. Не. Отдавна, преди 20 години, П.Дънов напусна физическото тяло и сега аз, който ви говоря съм Духът на Истината.
Аз съм Елохим, ангел на завета Господен.”
Не съм чул Дънов да споделя,че ще си дава тялото под наем.
Дали е било доброволно? Дали тялото е било отгледано с цел въплъщаване на Елохил(м)?

Въпреки, че и това е възможно искам да попитам всички Дъновисти, ако предполжим, че Дънов си е дал тялото под наем на някой Елохим ( доброволно), то тогава какво са направили с истинската му "душа"?
« Последна редакция: Юни 21, 2011, 19:42:05 pm от Z-931 »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Според вас излиза, че Дънов принципно си говорел... Но аз никъде не виждам в думите му изведени принципи. напротив точно обратното е - при него има конкретика, а не принципи.   
Добре де. В думите си П. Дънов казва "Бог". Какво разбира той под "Бог". Изкарай от беседите на П. Дънов 20-30 неща, които е казал за Бога и тогава говори за конкретика. Докато не го направиш, ти не можеш да си имаш никаква представа какво П. Дънов е разбирал под "Бог" и за какво всъщност се отнася мисълта, която си цитирал.

Къде в цитирания от мен текст виждаш Дънов да казва, че става въпрос за някакъв принцип? Това за принципа си е твое виждане Iris, а не на Учителя.
Той конкретно казва, че трябва „да работиш смирено пред Господа”… а не че трябва  „принципно да работиш пред Господа”.
Разликата е огромна.
Ами нали затова писах, че изказът е символичен. Ако нещо е казано директно за символизъм не може да се говори. Това за принципа може да си е мое виждане, което доколкото виждам не споделяш, а дали е виждане на П. Дънов и двамата можем само да гадаем.

Всъщност много ми е странно това, че много хора подхождат към беседите на П. Дънов не за да извлекат това, което може да бъде ценно за тях самите, а за да търсят разни изобличаващи и противоречиви моменти в текстовете. Просто не виждам ползата за въпросните "търсещи". Не виждам смисъла от заниманието им. Дори и да открият нещо, то ще убеди единствено тях самите (а те в повечето случаи и без това са си убедени в правотата на "търсенията" си). Но какво реално ще научат? Според подхода ще бъдат и резултатите.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
"В отворена пещ хляб не се пече" - из "Воинът на светлината: Наръчник " П. Куелю
След изпичането хляба бива изяден.... по принцип. ;)

Ами, нали това е целта? Иначе защо ще го печем?

Ти да не би да се мислиш за хлебчето? Хлебчето няма особени перспективи пред себе си. Вариантите са два: да изпълни или да не изпълни предназначението за което е създадено. Самото хлебче обаче и в двата случая умира.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Цитат
Всъщност много ми е странно това, че много хора подхождат към беседите на П. Дънов не за да извлекат това, което може да бъде ценно за тях самите, а за да търсят разни изобличаващи и противоречиви моменти в текстовете. Просто не виждам ползата за въпросните "търсещи". Не виждам смисъла от заниманието им.


Iris, защо винаги откланяш нещата, препращаЙки ги в първоначлното им нулево състояние....
След като някой от въпросните "търсещи" пита и задава въпроси, значи че има "ПРИЧИНА" да пита и изяснява нещата за себе си.
Аз лично за себе си мога да споделя че от неговите беседи не научих нищо ново, поради това че тези неща вече си ги знаех за себе си, Виж Блаватска .....на нея шапка и свалям... :hi:

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Петър Дънов и шестата раса
« Отговор #85 -: Юни 21, 2011, 20:52:17 pm »
...
Въпреки, че и това е възможно искам да попитам всички Дъновисти, ако предполжим, че Дънов си е дал тялото под наем на някой Елохим ( доброволно), то тогава какво са направили с истинската му "душа"?
Можем само да гадаем, каква е истината около въпросното "вселяване". Възможностите не са една или две.

Колкото до възможността да става въпрос за обсебване, то следва да се има предвид, че обсебващата същност не може да има постоянен контрол върху жертвата си, т.е. последната от време на време трябва да получава контрол над тялото и съзнанието си. Иначе полудяването е неизбежно. Получава се нещо като редуване на състоянията. Когато искаш да използваш някого, много по-удобно средство е просто да го убедиш, че сам желае, тока което желаеш и ти.

Покрай Дънов е имало много хора и може да се каже със сигурност, че той е спазвал много сериозен режим и никога не са наблюдавани никакви признаци за липса на контрол над съзнанието.


Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922

Как да разберем Истината? Като повярваме в думите на човек, отдал под наем тялото си, божествения съд на душата? Или като видим какви са делата и резултатите? Не думите а делата!
Помислете, освен спасяването на евреите, какво друго повратно се е случило? Да не би някой последовател да е опознал себе си или божественото? Или света е станал по човечен и любящ? Май почти всичко можещия ангел се е провалил, пропаднал или си е бил такъв още с идването си...
Какво повратно очакваш да се случи? Учението на П. Дънов е повлияло положително на доста хора. За какъв провал говориш? Говориш сякаш си наясно с евентуалната цел, която е имала дейността на Дънов.

Светът се променя бавно. Никой не може да го направи "по-добър и любящ" изведнъж. Това не означава, че не трябва да се прави нищо в тази насока. А Дънов определено мисля, че е направил нещо (малко или много, няма да коментирам).

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Цитат
Всъщност много ми е странно това, че много хора подхождат към беседите на П. Дънов не за да извлекат това, което може да бъде ценно за тях самите, а за да търсят разни изобличаващи и противоречиви моменти в текстовете. Просто не виждам ползата за въпросните "търсещи". Не виждам смисъла от заниманието им.


Iris, защо винаги откланяш нещата, препращаЙки ги в първоначлното им нулево състояние....
След като някой от въпросните "търсещи" пита и задава въпроси, значи че има "ПРИЧИНА" да пита и изяснява нещата за себе си.
Аз лично за себе си мога да споделя че от неговите беседи не научих нищо ново, поради това че тези неща вече си ги знаех за себе си, Виж Блаватска .....на нея шапка и свалям... :hi:
Ами чети Блаватска. Чел ли си "Гласът на Безмълвието", защото реално само там има дадени насоки за индивидуално развитие на човека? Останалите книги съдържат доста информация, но всъщност целта им е единствено да провокират интереса към духовното, и въпреки многото информация огромната част от истината не е казана и още много, ама много дълго време няма да бъде.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Петър Дънов и шестата раса
« Отговор #88 -: Юни 21, 2011, 21:23:04 pm »
Не мисля да ги чета Iris, поради това че ми ги доказа с факти нещата, а не с книги и беседи като Дънов.... :hi:
« Последна редакция: Юни 21, 2011, 21:26:23 pm от Z-931 »

Неактивен piterd

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Принцина е верен е в твоята глава piterd. Дънов друго пише. Чети и мисли върху прочетеното и не приемай всичко за чиста монета.
Според вас излиза, че Дънов принципно си говорел... Но аз никъде не виждам в думите му изведени принципи. напротив точно обратното е - при него има конкретика, а не принципи.   
Определено четенето на мисли не е твоята силна страна, така че моля, недей да празнословиш.
Можеш да търсиш истината, можеш и да отричаш всичко което не устройва твоята матрица за разбирането на понятието свобода. Аз просто се опитах да ти представя друг прочит на истината, заложена в смисъла на изказа на П. Дънов, така както аз съм го разбрал.
Не съм защитник на П. Дънов нито на неговото учение, но за Истината в неговите  думи няма място за спор. Истината и вярата са различни неща. Истината може да бъде проверена. Как ? Това ти го оставям за домашно ;-). Вярата в истината е глупост.
"В отворена пещ хляб не се пече" - из "Воинът на светлината: Наръчник " П. Куелю
След изпичането хляба бива изяден.... по принцип. ;)
Подхождам с "тенкан" по отношение на това и предното ти мненеие. Вероятно ти е скучно :-)
С най добри чуства.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27