Автор Тема: с. Дединци  (Прочетена 7864 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Benzin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 3
с. Дединци
« -: Април 07, 2010, 13:13:47 pm »
Някой знае ли точно какво е станало с това село? Изглежда преди 20 години са го изселили цялото, заради опасност от свлачища (така чух). Обаче няма и помен от свлачища в момента... Някои къщи са оставени направо с дрехите на простора... :o В църквата иманярите са направили огромна дупка в задната част на църквата и под олтара. Най-интересното е, че е имало бариера преди на пътя... тя още си стои, но не функционира.. Защо им е била? Кого да спират? Из нета никаква информация няма, освен за местоположението на селото. Живущи там в момента няма, има някакви хора, които идват само за събота и неделя да реставрират. И въпреки това селото през нощта свети (има ток). Имам и доста снимки от там, ако има интерес, ще ги кача някъде.

Неактивен Visitor

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 350
Re:с. Дединци
« Отговор #1 -: Април 07, 2010, 14:08:54 pm »
Жителите на селото са били изселени след природно бедствие през миналия век. В миналото Дединци било едно от големите населени места в община Златарица. Тук имало училище, читалище със собствен театрален репертоар и над 500 души население. През 80-те години на миналия век в селото се активизира свлачище. Тогава хората от селото са евакуирани и заселени в намиращото се в непосредствена близост село Дедина. Дединци остава пусто, а хората са овъзмездени от държавата, техните имоти са отчуждени. Сега са овладени свлачищните процеси, скатът е укрепен и залесен, но селото така или иначе остава пусто. Интересът към него се възвръща с пълна сила, тъй като мястото е изключително красиво, разположено в една от най-китните части на Стара планина.

http://money.ibox.bg/news/id_1777375011

Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Re:с. Дединци
« Отговор #2 -: Април 09, 2010, 13:47:48 pm »
Аз съм чувал за едно село (май е същото), което е изоставено от жителите му в един миг и нищо не са взели със себе си - чиниите си седят на масите, дрехите на простора и т.н.

Официалната версия звучи странно - толкова ли бързо се е движело свлачището, че хората са евакуирани без да си вземат нещата дори ? И защо по-късно не са се върнали поне да си приберат покъщнината... Някой сетил ли се е да мери за радиация ? Аз имам гайгеров брояч, но съм на другия край на България.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:с. Дединци
« Отговор #3 -: Април 09, 2010, 15:02:27 pm »
Как да се върнат, нали държавата ги е овъзмездила? :)


Цитат
Овладени са свлачищните процеси, скатът е укрепен и залесен, но селото така или иначе остава пусто. Интересът към него се възвръща с пълна сила, тъй като мястото е изключително красиво, разположено в една от най-китните части на Стара планина.

До тук, нищо особено!

Ако има нещо, което да ни грабне интереса, то със сигурност е прикрито добре.
Dreams are messages from the deep.

Неактивен blekbeist

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Re: с. Дединци
« Отговор #4 -: Декември 13, 2015, 14:09:25 pm »
Всичко е лъжа няма конспирации няма нищо подобно. Селото не обезлюдено през 80 години. Имало е свлачище, но хората си живееха там. Лично аз съм прекарвал лятните ваканции там. Опитват се да спечелят пари от имотите на хората, кметските намесници и земерите. Продават се на жълти стотинки имотите им. Общината с еопитва да ги заграби и тъй като няма хора и наследниците повечето не им се занимава кметовете се облагодетелстват.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27