Автор Тема: Промените в климата: някои основни факти  (Прочетена 254811 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 667
  • WATCHER
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #300 -: Януари 19, 2007, 15:52:55 pm »
Цитат
Той посочи, че дългата топла и безснежна зима се възприема от много вярващи като наказание свише.

Дет се вика угодия няма ;) Когато преди 2 години, мисля че беше, имаха рекордни отрицателни температури и сумати народ измръзна, да не говорим за  изразходени огромни  финансови средства само и само да се стоплят хората тогава сигурно е било дар божи. Сяга когато имат съвсем поносими и приятни температури е божие наказание. Ултра аз си мисля, че в твои постове бях чел дето в миналото температурата на Земята е била  навсякъде  благоприятна и без отрицателни температури благодарение на фирмамента. Мен ако питате искам винаги температурата да варира в рамките на 18-27 градуса  ама де такъв късмет  :P
« Последна редакция: Януари 19, 2007, 15:53:48 pm от Alien »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 667
  • WATCHER
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #301 -: Януари 19, 2007, 16:28:29 pm »
Ето още инфо за печалбите и загубите от промените на климата в Русия


Кой печели и кой губи от топлата зима

Монитор

Невероятно топлата зима промени не само семейните планове, но и разчетите на бизнеса, пише "Росийская газета".
Едни вече започнаха да изчисляват загубите си от необичайно топлото време, а други се радват на също толкова непланираните си печалби. Плюсовете са следните: Хората ядат повече сладолед. Машините за чистене на сняг засега си почиват. Комуналните служби също само печелят, запасите от горива остават в складовете. Гражданите правят икономии от отоплението. Липсата на студове е в полза и на строителите. Няма проблеми със снабдяването с електроенергия.
Загуби търпят собствениците на магазини за продажба на кожени облекла, ботуши и зимни автомобилни гуми. Застрашено е и земеделието. Зимата без студове може да провокира появата на насекоми, които да изядат бъдещата реколта. Финансови загуби търпят и ски курортите. Европейските банки вече отказват кредити на ски базите, които се намират под 1 500 м височина.
Производителите на петрол губят, а купувачите печелят, тъй като цените на нефта достигнаха най-ниските си нива от 2005 г.

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #302 -: Януари 19, 2007, 16:58:31 pm »
Мен ме притеснява само земеделието, другите ще се оправят, но като се замислиш то земеделието е всичко. Все пак храната прави борбата, нали.
Тая топла зима у нас, без сняг е ужас за всички зърнени култури. За тяхното нормално развитие трябва известна доза сняг, която накрая се и топи след като е доставяла топлина задържайки я в почвата, се превръща и на вода.
Ще стане по-кофти, ако пролетта се окаже изключително дъждовна, реколтата, ако има такава може и да изгние. А, ако нещо изобщо се роди, нашите политици имат навика да го изнасят в чужбина и ние пак съвсем без хлебец.  :P
Ох, абе то смешно, ама трагично.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #303 -: Януари 19, 2007, 18:31:19 pm »
Истински ураган вилнее в Европа

Силната буря в Северна и Централна Европа взе 34 жертви. Бурни ветрове и дъжд бушуват във Великобритания, Германия, Холандия, Чехия, Франция, Полша. Въздушният, жп и автотранспортът към и от тези държави е затруднен. Според БАН ураганът ще подмине България.

На територията на Западна и Централна Европа бушува мощна ураганна система. До момента буреносните ветрове са станали причина за смъртта на най-малко 38 души в поне 7 държави от ЕС, посочва EuroNews. В най-тежкопострадалата от стихията Великобритания, броят на жертвите е 12 души, в Германия – 10, Холандия – 5, Полша - 4, Чехия – 3, Белгия – 2, Франция – 2, а пострадалите са стотици, съобщава France Presse.

7 рибари от Ирландия, Полша и Украйна се смятат за безследно изчезнали и вероятно загинали край бреговете на Ирландия, а спасителите в Латвия не могат да окажат помощ на заседнал край пристанището на Вентспилс товарен кораб, от който изтича нефт, заради ураганния вятър, съобщава CBC.

В Германия, Унгария, Белгия и Холандия е обявено предупреждение за буря. Германските метеоролози, които са кръстили урагана “Сирил” (Cyril), са регистрирали пориви на вятъра със скорост 200 км/ч. Властите препоръчват на местните жители да не паркират колите си под дървета и да намалят скоростта на откритите участъци от магистралите, а по възможност просто да си останат вкъщи.

Най-сериозно от бурята до момента е пострадала Великобритания, където вятърът бушува със скорост 160 км/ч. – рекорден показател за страната от януари 1990 г. насам. В частност, в Лондон загина и 2-годишно момченце, ударено от тухла от срутваща се стена. Ураганът в британската столица разруши и част от покривната конструкция на знаменития стадион за крикет Lord's Cricket Ground. За щастие, при инцидента не е пострадал никой, тъй като в момента на стадиона е нямало хора.  Най-малко 100 000 домакинства на Острова са без електричество, въпреки че снощи времето в страната започна да се успокоява, като бурята се насочи към Холандия, Германия и Дания, които бяха ударени тази нощ. Заради прекъсване на далекопроводите в Мидлендс, без ток са множество жители на графствата Линкълншир, Чешир, Съри, както и в Уелс и Северна Ирландия. Без ток за и около 30 000 семейства в Австрия.

На най-голямото летище в Европа, лондонското “Хийтроу”, бяха отменени 280 полети. Други големи летища на Стария континент, включително тези във Франкфурт на Майн, Мюнхен, Амстердам и Виена също обявиха отмени на полетите и големи закъснения, уточнява EuroNews. Трафикът по железопътната линия Eurostar, свързваща Великобритания с континентална Европа през тунела под Ламанша, също бе прекъснат, след като далекопреносен кабел с високо напрежение падна върху линията край Лил, Северна Франция.

Центърът на циклона, който се намираше над северната част на Атлантика, сега се намира в района на Северно море и са движи към държавите от Балтийския басейн. Скоростта на вятъра в голяма част от Стария континент се движи в границите от 100 до 180 км/ч. Силният вятър прекъсва електропреносните линии, изкоренява дървета, отнася покриви, обръща автомобили и става причина за тежки катастрофи по пътищата, които водят до задръствания.

В Германия най-критична е ситуацията в провинциите Долна Саксония, Шлезвиг-Холщайн и Северн Рейн-Вестфалия. 18-месечно бебе и 73-годишен мъж бяха убити от откъснати от вятъра врати в Мюнхен и Аугсбург. Още 4 души, в т. ч. 2 пожарникари, бяха премазани от падащи дървета в Северен Рейн-Вестфалия. Коритата на реките Мозел, Саар и Зауер се пълнят прекалено бързо с вода заради дъждовете и заплашват със наводнение. Наводнения са възможни и по крайбрежието на Северно море, предупреди Федералната служба по корабоплаване и хидрография.

 Населението по крайбрежието на Северно море е предупредено за вълни с до 3,5 м. по-високи от нормалното.

Полицията в Холандия е регистрирала множество ПТП, причинени от повалени от вятъра дървета. Бурята спря работата на пристанището на Ротердам. В резултат на силните ветрове, контейнеровоз се вряза в резервояри с гориво, в резултат на което неопределено количество нефтопродукти са изтекли в морето.

В Чехия урагана отне живота на 3 души, а няколко десетки са ранени, като скоростта на вятъра е достигнала 175 км/ч. Две от жертвите са пътували в автомобил, върху който паднало дърво близо до Прага. В района на град Чешка Липа, спасител също е бил премазан от падащо дърво. Прекъснати са и електропреносни линии, като според предварителната информация, нанесените от стихията щети се оценяват на $ 2 млн.

В планинската верига на Вогезите във Франция, вятърът е достигнал скорост от 180 км/ч. В северната част на страната без електричество са около 100 000 домакинства, нарушени са автомобилният и железопътният транспорт.  На международното летище “Шарл Дьо Гол” в Руаси са отменени над 20 полета на север, прекъснати са морските съобщения между Франция и Великобритания. Френските синоптици предвиждат промяна на времето в началото на следващата седмица, включваща захлаждане и силни снеговалежи в планинските райони.

В Унгария, Службата за борба с последствията от стихийни бедствия предупреди населението, че в западните и централните части от страната се очакват пориви на вятъра със скорост до 130 км/ч. В Будапеща вече е създаден Кризисен щаб за борба с последствията от бедствието, а в много райони на страната от вчера следобед са прекъснати учебните занятия. Властите призоваха местните жители да не паркират автомобилите си под дървета и по възможност да останат вкъщи. В особен режим работи и летище “Ферихеди” в унгарската столица.
musica universalis

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #304 -: Януари 19, 2007, 18:44:31 pm »
Като не се обръща внимание на това, че Земята си е жив организъм ... ето последствията... :-X

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #305 -: Януари 22, 2007, 10:46:48 am »

За 30 години Арктика се е “стоплила” с 1,3 градуса, а Антарктика – с до 3,1 градуса

17 Януари 2007
www.bgfactor.org

В Антарктида най-голям скок на температурите е отчетен през най-студения сезон на континента – от юни до август

За последните 30 години средногодишните температури на въздуха в Арктика (северната полярна област, б. ред.) са скочили с 1,3°C. Най-топлата година е била 2005 г., когато “температурните аномалии на приземната атмосфера” са достигнали до 1,8°C. Това обяви вчера на ежегодното си заседание Научният съвет на Арктическия и Антарктическия научноизследователски институт на Руската хидрометеорологична служба.

Експертът Евгений Александров от Отдела по метеорология към Института уточнява, че през 2006 г. руските полярници са регистрирали “чувствителни аномалии, свързани със затоплянето, на териториите северно от 70° северна ширина”. Те включват основно “района на моретата от Североевропейския басейн и северните части на Канадския арктически архипелаг”, уточнява агенция ИТАР-ТАСС.

В Антарктика (южната полярна област, б. ред.) най-големи средномесечни температури на въздуха – плюс 2,6°C били измерени през март 2006 г. в станция Белинсхаузен и през август при станция Новолазаревская – минус 12,9°С. На най-южния континент на планетата, за последните 30 години, през зимата, пролетта и лятото, руските учени отчели стабилно затопляне на климата. Най-много са скочили температурите в най-студения южнополярен сезон в Антарктида – от юни до август. Така например, на станция Новолазаревская за 40 години мониторинг е регистриран скок на температурите с 2,1°С, а на станция Белинсхаузен – с 3,1°С.

musica universalis

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #306 -: Януари 22, 2007, 10:54:51 am »
Като не се обръща внимание на това, че Земята си е жив организъм ... ето последствията... :-X

Точно.Останалото е само статистика.
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Rapsio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 399
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #307 -: Януари 22, 2007, 11:22:10 am »
Централна Северна България, около Дунав,  22.01.2007г, някъде около 11:15 - Слънце грее, няма вятър, сухо е,  някви едва видими облаци,  при това над Румъния. Само защото е ХЛАДНО няма да кажа че е пролет.
И все още сума ти народ си мислят че това е нормално само защото по новините някви специалисти се изказват най-компетентно как няма нищо странно в такава ..."зима".

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #308 -: Януари 22, 2007, 12:08:58 pm »
Да не говорим пък за южна България-слънце, ясно синьо небе, около 17-18 град. температура и...грипна епидемия...
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #309 -: Януари 26, 2007, 17:01:29 pm »
Разтапянето на леда в Северния ледовит океан ще доведе до треска за газ

26 януари 2007
http://www.darik.net/view_article.php?article_id=114919

Разтапянето на ледената покривка на Северния ледовит океан през идните десетилетия може да предизвика треска за газ и петрол в региона.

Експерти предупреждават, че това може да създаде опасност от внезапна и неограничена експлоатация на района. Изследователи и дипломати се събраха в норвежкия град Тромсьое, за да обсъдят предизвикателствата пред Арктика, свързани с глобалното затопляне.

Стопяването на леда би отворило евентуално нови морски пътища в далечния север и би позволило на компаниите за добив на газ и петрол да поставят свои сонди там. "До 2040-2050 година Северният ледовит океан ще е плавателен, което означава, че много скоро ще започнат интересите към развитието му", каза изследователят Мартин Фортие.

Учените смятат, че океанът крие една четвърт от световните петролни резерви. Той е и огромно поле с природен газ, което все още не е експлоатирано. Това обаче създава проблем, защото очевидно компаниите ще се опитат да се домогнат до тези залежи по всякакъв начин.

В момента съществуват много договори и организации, които се занимават с регулирането на Арктика. От 1996 година Арктичният съвет обединява осем страни от граничния регион - Канада, Дания, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция и САЩ, но международен договор за защитата на северния полюс няма. /БГНЕС/
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #310 -: Януари 26, 2007, 17:15:37 pm »
Тази статийка на Албиони поражда в моя конспиративно настроен мозък  :P едни черни мисли.
Всички знаем на какво се дължи стопяването на леда. Всички знаем кой изхвърля най-много вредни газове в атмосферата, кой единствен не подписа протокола от Киото, чия икономика е най-зависима от природните горива, особено петрол и газ. Дали тука няма някаква огромна конспирация именно за улесняване на достъпът до тези залежи. И кой ви каза, че ще има голяма блъсканица между компаниите през 2050. Ами ако до тогава вече си имаме официално световно правителство дали то няма да се заеме с един вид глобално национализиране на тия залежи, за ползите на човечеството или нещо от сорта.
Е все пак това са само мои скромни разсъждения.  ;)

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #311 -: Януари 26, 2007, 17:57:40 pm »
Според мен до няколко  годинки ;)(съвсем скоро, може и догодина) ще стане ясно  каква ще я бъде :P
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #312 -: Февруари 03, 2007, 01:54:41 am »
Съвсем прясна новина:Мазен и смрадлив оранжев сняг засипа Сибир

Русия изпрати екип химици в сибирския регион, които да изследват защо от няколко дни там вали цветен и доста миризлив сняг, съобщава ВВС. 
Мазни жълти и оранжеви снежинки се сипят над територия от 1500 квадратни километра в района на Омск, потвърдиха и руските власти.
В момента се правят различни химични тестове, които да установят причината за странното явление.
Жителите в региона били посъветвани да не използват снега за домакински нужди, нито пък да позволяват домашните животни да газят из него.
„Засега нямаме реално обяснение за снега, който на допир е мазен и има ужасяваща миризма“, заяви отговорника по околната среда в Омск Антон Герман, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според Владимир Гурзхи от агенцията за гражданска отбрана, снегът там има четири пъти повече желязо от нормалното. 
Омск се намира в западните части на Сибир, а в засегнатата област живеят около 27 000 души.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 667
  • WATCHER
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #313 -: Февруари 03, 2007, 02:26:58 am »
България пресъхва, зимата изчезва като сезон, алармират учени

Стандарт

България пресъхва в близките години, зимата почти ще изчезне, термометрите хвръкват нагоре с 4 градуса. Тази апокалиптична прогноза огласиха учени във Виена. Те работят по проекта на ЕС "Сесилия". Целта на екипа от 12 страни е да предскаже климата на всяка държава от Стария континент.
Северна Европа ще бъде залята от потопи. В същото време на юг ще има адски жеги, твърдят учените. Според песимистичния сценарий температурите в Средна Европа след няколко десетилетия ще се покачат с 2,9 градуса. Прогнозата за валежите у нас е с 11% по-малко от сегашните.
"Чака ни апокалипсис", алармира и новият доклад на ООН за климата. Моретата ще удавят части от крайбрежието и много острови, твърди докладът, представен снощи в Париж.



Учени: Иде апокалипсис

Виена. Очаква ни апокалипсис, алармираха учени от Междуправителствения съвет за измененията в климата. Те представиха вчера в Париж тревожния си доклад за климатичните промени. Над 500 учени участват в съвета, който е под егидата на ООН. Според доклада до края на века температурите на Земята ще се увеличат средно между 1,8 до 4 градуса, а до 2100 г. нивото на световния океан ще се покачи драстично - от 18 до 59 см, и ще залее някои брегове. Учените не изключват и по-голямо повишение, предизвикано от топенето на ледовете на Гренландия и Антарктика. Тревожен е и фактът, че през ХХ век морското ниво се е покачило общо със 17 см.
Според доклада до 2100 г. ще има големи климатични аномалии. Задават се големи суши в някои райони и поройни дъждове в други. Засушаването на някои райони може да предизвика вълни от около 200 милиона бежанци.
Докладът предупреждава, че ефектът от натрупаните парникови газове в атмосферата ще продължи много дълго. Процесът на глобално затопляне няма да спре, дори ако концентрацията на парниковия газ се стабилизира, предвиждат експертите. Концентрацията на въглероден двуокис в атмосферата е най-голяма за последните 650 000 години. Според учените това се дължи най-вече на човешката дейност. US институтът за предприемачество, финансиран от петролния гигант Exxon Mobile, предложи по $10 000 на учени и икономисти, които оспорят заключенията на съвета за климатичните промени.


 11% едва ли е точно пресъхване, а от изчезването на зимата ще има и доста позитиви. Пределно ми е ясно че в някои части на света промяната ще бъде фатална, но дали пък някъде няма да е с положителен ефект ? Като цяло  тези публикации за промяната на климата макар и предполагам верни се тиражират за създаване на масова психоза и страх. В точно такива ситуации хората отчаяно търсят решения и видни "специалисти" ще им ги предложат като единствена алтернатива. В такива моменти трябва много внимателно да преценяваме какви решения ни се предлагат и кои кръгове облсужват тези решения!

Неактивен DreamCatcher

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 368
Re: Промените в климата: някои основни факти
« Отговор #314 -: Февруари 03, 2007, 18:49:02 pm »
По принцип си прав, Аlien, че не бива да вярваме много на всичко, а дори да вярваме не бива да изпадаме в паника. Определено учените може и да имат право в конкретния случай. Това обаче не означава чак апокалипсис. Да не говорим, че тая дума въобще се използва от всякакви хора за каквото им се прииска напоследък.
А и нещо в целият доклад не ми харесва - това за стоте години. Спомням си филма за глобалното затопляне с Ал Гор. Там нещата бяха доста по-драстични от този доклад. Някак си не знам на кого да вярвам. Но някак си знам, че нещата ще загрубеят скоро, що се отнася до климата. Да не стане само наистина войните да се водят за вода примерно.  :o

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27