Автор Тема: Свободният избор и съдбата  (Прочетена 92601 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #330 -: Юли 13, 2010, 19:12:16 pm »
Вероятно е точно така, защото много пъти съм се връщала мислено в минали ситуации и съм разглеждала възможността да постъпя по друг начин, ..и всеки път стигах до едно и също заключение - ДА, възможност да постъпя по друг начин е имало, имало е различни варианти, но предвид всички обстоятелства, предвид индивидуалните ми особеност, фактите от личната ми история до момента, обкръжението ми...и пр. и пр. всъщност не съм можела да избера друго. Възможностите са си съществували и винаги съществуват, но аз в онзи момент не съм можела да избера друго, освен това, което съм избрала...от там нататък следва въпросът защо? кое е пречело да избера...другия вариант...и ако открия това, ако открия и осъзная причината вътре в себе си поради която съм направила точно този избор...почти съм сигурна, че след рестарта при подобна ситуация няма да избера същото. Ще избера нещо друго. Но ако не съм осъзнала нищо, ако не съм разбрала кое ме е довело до тозди избор аз вероятно ще избера и следващия път същото (то може и да не е чак в следващия живот)и...кой знае може да преживявам една и съща неприятна ситуация милиони пъти и прераждания...докато в някой живот все пак не осъзная защо правя този избор.
Така аз ги виждам нещата.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #331 -: Юли 13, 2010, 19:43:13 pm »
old4 :hi: :hi: :hi:.Относно свободният избор тук на Земята,ще ти приведа пример от филма ''Матрицата''.Сигурен съм,че си го гледал,но ще ти акцентирам,върху това,което каза Оракула на Нео.С две думи,Оракулът каза,че тук на Земята ние хората нямаме свободен избор.Изборът го правим,преди да се родим.Тогава на нас ни дават 2-3 примерни сценарии,от които да си изберем.Точно и само тогава,ние човеците имаме право на избор.Тук НЕ.Аз,за себе си,съм сигурен,че е така :yes:.Тук се раждаме без свободна воля.
:hi: Точно!
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #332 -: Юли 13, 2010, 20:21:37 pm »
old4 :hi: :hi: :hi:.Относно свободният избор тук на Земята,ще ти приведа пример от филма ''Матрицата''.Сигурен съм,че си го гледал,но ще ти акцентирам,върху това,което каза Оракула на Нео.С две думи,Оракулът каза,че тук на Земята ние хората нямаме свободен избор.Изборът го правим,преди да се родим.Тогава на нас ни дават 2-3 примерни сценарии,от които да си изберем.Точно и само тогава,ние човеците имаме право на избор.Тук НЕ.Аз,за себе си,съм сигурен,че е така :yes:.Тук се раждаме без свободна воля.
:hi: Точно!

Аз също подкрепям. Свободната ни воля е в много тесни граници.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #333 -: Юли 13, 2010, 21:54:47 pm »
А пък моята свободна воля е неограничена!Както и правото ми на избор! :)

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #334 -: Юли 13, 2010, 21:59:41 pm »
А пък моята свободна воля е неограничена!Както и правото ми на избор! :)

Колкото е волята на птица, затворена в кафез, толкова е и твоята, моята, нашата воля.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #335 -: Юли 13, 2010, 22:01:13 pm »
Има разлика в ширината на кафеза  ;)

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #336 -: Юли 13, 2010, 22:11:49 pm »
    Колеги,  пропускате  един  съществен  факт,  свободният  избор  започва  още  преди  да  се  родим  даже  преди  мама  да  зачене,  само,  че  за  изборът  ни  там  сега  нямаме  спомени!  От  това  незнание  се  получава  чуството  на  предрешеност,  на  обреченост!  
     Причинно  следствениат  закон - там  се  знаят  причините,  а  тук  виждаме  резултатите  от  следствията!  
     Бих  добавил  към  изказването  на  Константин,  че  индивидуалните  (интелектуалните)  способности  също  се  определят  горе  и  тях  ги  определяме  НИЕ САМИТЕ  (съвеста  ни)!  Така  в  действителност  същинският  свободен  избор  го  упражняваме  там  горе,  а  тук  свободният  ни  избор  е  следствие  от  избора  на  параметри  за  развитие  в  реалноста  на  материалното!  
     Материалното  е  следствие  на  духовното!  
     
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #337 -: Юли 13, 2010, 22:20:59 pm »
А пък моята свободна воля е неограничена!Както и правото ми на избор! :)

Колкото е волята на птица, затворена в кафез, толкова е и твоята, моята, нашата воля.
Ти пък откъде знаеш?Ти можеш да говориш само за себе си,не и за другите.
Аз най-добре си знам,до къде се разпростира волята ми


Има разлика в ширината на кафеза  ;)
А най-добре,като разбере човек,че кафез няма!Освен ако така не му изнася де..Да приема,че някой друг е взел решенията вместо него..по-лесничко е някак..вдигаш рамене :unknown: и викаш..ми аз не съм виновен..то Господ..айде да е по-модерно..Висшият ми Аз тъй е решил :lol: :lol:

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #338 -: Юли 13, 2010, 22:26:59 pm »
Има обаче една неприятна подробност от пейзажа - кафезът е само в ума ни, разбирането - къде? С какво разбираме? С ума? Излиза, че и болестта и лекарството са на едно и също място. И робството и свободата..все до ума опират.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #339 -: Юли 13, 2010, 22:35:13 pm »
Дали орисниците са ни орисали, или звездите така са определили, или пък по силата на възпитанието, което ни налага граници, но наистина има съдба и съдба. Още шумерите са вярвали, че съдбата бива два вида - предопределена и такава която сам градиш и са имали и различни думи за понятията.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #340 -: Юли 13, 2010, 22:38:51 pm »
Има обаче една неприятна подробност от пейзажа - кафезът е само в ума ни, разбирането - къде? С какво разбираме? С ума? Излиза, че и болестта и лекарството са на едно и също място. И робството и свободата..все до ума опират.
Или иначе казано..умът е нашият кафез!

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #341 -: Юли 13, 2010, 22:41:52 pm »
Умът или тялото, хайде уточнете ;).И какво е това ум ?
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #342 -: Юли 13, 2010, 22:54:41 pm »
Умът,Олд.Умът...Умът е онова което ни вкарва в рамки и ограничения..Или пък ни помага да излезем от тях..

Ум царува,ум мъдрува,ум патки пасе!
« Последна редакция: Юли 14, 2010, 00:07:41 am от konstantin2007 »

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #343 -: Юли 13, 2010, 22:58:32 pm »
Според мен съдбата на човек се дели на две части: 80% карма (зачеване, раждане, брак, смърт....) и останалите 20% са личен избор.Но това,че пътят ни е предначертан,не бива да ни прави зрители,на собственият си живот.И все пак има неща,които неможем нито да предотвратим,нито да променим :yes:.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #344 -: Юли 13, 2010, 23:10:41 pm »
Според мен съдбата на човек се дели на две части: 80% карма (зачеване, раждане, брак, смърт....) и останалите 20% са личен избор.Но това,че пътят ни е предначертан,не бива да ни прави зрители,на собственият си живот.И все пак има неща,които неможем нито да предотвратим,нито да променим :yes:.

Оооо, кармата се определя и от поведение и отношение към другите, дори към животните и растенията.


Не малко пъти съм споменавал във форума, че ума(разума) е продукт на социума. Разумът може, но не знае, а душата знае, но не може. Истинските неща се случват, когато и двете водят пълноценен диалог.
« Последна редакция: Юли 13, 2010, 23:14:24 pm от sidewinder »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27